دوشنبه, 3 ارديبهشت 1403
  • ساعت : ۱۴:۳۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۹/۱۹ 
  • تعداد بازدید : 200
next    /  2 prev
ضرورت پایش مزارع نسبت به آفت قرنطینه ای برگ‌خوار پاییزه
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از ضرورت پایش مزارع شتوی این استان و گزارش مشاهده آفت قرنطینه ای برگ‌خوار پاییزه خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ نباتات کشور به نقل ازخبرگزاری تسنیم از شیراز، جاوید عباسی از ضرورت پایش مزارع شتوی این استان و گزارش مشاهده آفت قرنطینه‌ای برگ‌خوار پاییزه خبر داد و اظهار داشت: این آفت خطرناک و پلی فاژ است و می‌تواند به 357 میزبان گیاهی از جمله ذرت، گندم، سورگوم و پنبه خسارت وارد کند.

وی با اشاره به اینکه این آفت می‌تواند روزانه تا 100 کیلومتر پرواز و مناطق جدیدی را آلوده کند، بیان کرد: با توجه به احتمال فعالیت و ایجاد خسارت در مزارع گندم و جو، کارشناسان جهاد کشاورزی و اعضای شبکه مراقبت در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و مراکز خدمات کشاورزی نسبت به پایش مستمر مزارع شتوی اقدام‌ می‌کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، تصریح کرد: مزارع ذرت شهرستان داراب نخستین منطقه مشاهده این آفت در استان فارس بود و دیگر شهرستان‌هایی که وجود آن را در مزارع ذرت گزارش دادند استهبان، فسا، جویم، لارستان و گراش بودند.

به گفته وی تاکنون گزارشی مبنی بر مشاهده آفت قرنطینه‌ای برگ‌خوار پاییزه در دیگر شهرستان‌های استان فارس اعلام نشده است.

عباسی اقدامات مدیریتی در کنترل این آفت را موفقیت‌آمیز دانست و افزود: در حال حاضر مزارع ذرت آلوده تحت کنترل هستند و خسارت اقتصادی به آنها وارد نشده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، به اقدامات انجام شده در مبارزه با این آفت اشاره کرد و گفت: طرح موضوع در شورای کشاورزی و بحران استان فارس و شهرستان‌ها، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کارشناسان و بهره‌برداران، نصب بنر و اطلاعیه‌های مربوطه و تامین سموم مورد نیاز برای مبارزه با آفت از مهمترین فعالیت‌های انجام شده توسط مدیریت حفظ نباتات است.

وی بیان کرد: گزارش مشاهده این آفت ابتدا در شهریورماه از استان‌های کرمان و هرمزگان بود و سپس از استان‌های فارس و سیستان و بلوچستان گزارش شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.7.0
    V6.1.7.0