يکشنبه, 2 مهر 1402
  • ساعت : ۰۶:۳۹
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ 
  • تعداد بازدید : 119
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور :
لزوم استفاده استاندارد از سموم برای تولید محصولات كشاورزی
برای صادرات محصولات کشاورزی نباید میزان سموم مجاز باقیمانده از حد استاندارد بیشتر باشد، زیرا باید با صادرات محصولات باکیفیت، بازارهای فروش محصولات کشاورزی را حفظ کرده و در جهت حفظ منافع کشور تلاش کنیم.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، بر استفاده استاندارد از سموم مجاز در محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: با تولید و صادرات محصولات باکیفیت، می‌توان بازارهای جهانی محصولات کشاورزی را حفظ کرد.

دکتر حسین رنجبراقدم در نشست ستاد گیاهپزشکی استان کرمان، به برنامه‌های تحقیقاتی انجام شده برای رفع بیماری‌ها و آفات گیاهی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: نماد اقدامات سازمان حفظ نباتات، پایش مراکز فروش سموم و کنترل آفات و بیماری‌هاست که در این راستا لازم است مشکلات فعلی مربوط به بیماری‌ها و آفات گیاهی بررسی و مرتفع شود، تا در سال‌های آینده با مشکلات جدیدتری برخورد نکنیم.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه با هدایت شرکت های وارد کننده و تولید کننده سموم به سمت واردات و تولیدات محصولات کم خطر و بیولوژیک گفت : از این طریق مدیریت بهینه در باغات کشور انجام گیرد .

وی با بیان اینکه ساماندهی پهبادهای سمپاش در حال انجام است و باید از این پهبادها به درستی استفاده شود اظهار داشت: توسعه بی‌رویه کاربرد پهبادها مورد قبول نیست و بخش عمده‌ای از مشکلات فعلی استفاده نادرست از پهباد است.

دکتر رنجبراقدم با اشاره به شناسنامه‌دار شدن محصولات کشاورزی کشور گفت: تخصیص QR کد برای محصولات کشاورزی انجام می‌شود و محصولات ایران شناسنامه‌دار می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: در صورتی که استانداردها و پروتکل‌ها رعایت شود محصولات کشاورزی QRکد را دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر استفاده استاندارد از سموم مجاز در محصولات کشاورزی گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی نباید میزان سموم مجاز باقیمانده از حد استاندارد بیشتر باشد، زیرا باید با صادرات محصولات باکیفیت، بازارهای فروش محصولات کشاورزی را حفظ کرده و در جهت حفظ منافع کشور تلاش کنیم.

به گفته وی، ضروری است محدودیت‌هایی برای کشاورزانی که میزان استاندارد استفاده از سموم را رعایت نمی‌کنند، اعمال شود تا بتوانیم در سال‌های آینده به بازارهای جهانی بیشتری دست یابیم.

دکتر رنجبراقدم اذعان داشت: در مناطقی که مشکلات مربوط به آفات و بیماری‌ها وجود دارد، لازم است پروژه‌های تحقیقی – ترویجی تعریف شود که با انجام این پروژه بتوان به نتایج مطلوب دست یافت و این نتایج را به مزارع انتقال داد.

بنابر این گزارش، نشست ستاد گیاهپزشکی استان کرمان با حضور حسین رنجبراقدم رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، دکتر سالخورده مدیر کل بحران استان کرمان، داوود بیگلری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، زهدی رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان، لطفعلی‌زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی استان، مدیر حفظ نباتات تشکیل شد، مدیران شهرستان‌ها نیز به صورت وبیناری در این جلسه حضور داشتند.

گفتنی است؛ رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در سفر به استان کرمان، از آزمایشگاه‌های مدیریت حفظ نباتات استان کرمان نیز بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند کار آزمایشگاه‌های مدیریت حفظ نباتات استان قرار گرفت. 

667.jpg

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.1.4.0
    V6.1.4.0