پنج‌شنبه, 18 خرداد 1402
  • ساعت : ۱۶:۲۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ 
  • تعداد بازدید : 229
    /  2
دکتر رنجبر اقدم تشریح کرد؛
نتایج و دستاوردهای سفر رییس سازمان حفظ نباتات كشور به ژنو
کشورهای عضو این معاهدات، ضمن پایبندی به مصوبات، در نشست های مختلف تخصصی در خصوص این دسته از ترکیبات، نشست های تخصصی برگزار و ضمن بررسی گزارشات و اقدامات به عمل آمده، ارزیابی خطرات زیست محیطی آنها، در مورد آخرین فهرست ترکیبات شیمیایی مجاز و غیر مجاز و مدیریت پسماند آنها بر اساس تحلیل و بحث فنی پیرامون خطرات احتمالی و وضعیت اقتصادی، زیست محیطی جوامع مختلف در راستای به کار گیری این گونه ترکیبات تصمیم گیری می کنند . 

دکتر رنجبر اقدم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص اهداف و دستاوردهای حضور در اجلاس بین المللی کنوانسیون های بازل، روتردام و استکهلم که در شهر  ژنو - سوئیس برگزار شده بود، اظهار داشت : به منظور بررسی، ساماندهی و ارزیابی مخاطرات و نظارت بر برنامه های تولید، واردات، صادرات و کاربرد انواع آفت کش ها و ترکیبات شیمیایی، پلاستیک‌ها، مواد شیمیایی مصرفی در صنایع مختلف و پسماندهای شیمیایی آنها، سه معاهده (کنوانسیون) بین المللی توسط سازمان ملل متحد پایه گذاری شده است. کشورهای عضو این معاهدات، ضمن پایبندی به مصوبات، در نشست های مختلف تخصصی در خصوص این دسته از ترکیبات، نشست های تخصصی برگزار و ضمن بررسی گزارشات و اقدامات به عمل آمده، ارزیابی خطرات زیست محیطی آنها، در مورد آخرین فهرست ترکیبات شیمیایی مجاز و غیر مجاز و مدیریت پسماند آنها بر اساس تحلیل و بحث فنی پیرامون خطرات احتمالی و وضعیت اقتصادی، زیست محیطی جوامع مختلف در راستای به کار گیری این گونه ترکیبات تصمیم گیری می کنند . 


رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: کنوانسیون روتردام یکی از معاهدات بین‌المللی سازمان ملل متحد است که توسط (UNEP) برنامه محیط زیست و (FAO) سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، پایه گذاری شده است. طبق این معاهده، بر مبنای بررسی‌های فنی و اطلاعات به دست آمده از نقاط مختلف دنیا و تعیین میزان مخاطرات زیست محیطی آفت‌کش‌های شیمیایی در حال مصرف، آخرین تغییراتی که در فهرست آفت کش‌های مضر و خطرناک وجود دارد، توسط اعضا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اعلام می شود که کدام آفت‌کش‌ها باید از فهرست آفت‌کش های در حال کاربرد حذف و همینطور تجارت آنها متوقف شود. این موضوع از لحاظ بین‌المللی حفظ سلامت غذایی مردم و ممانعت از آلودگی های زیست محیطی و حفاظت از منابع طبیعی حائز اهمیت است و تمام کشورهای عضو، متعهد به رعایت و اجرای مصوبات کنوانسیون روتردام هستند. 


دکتر رنجبر اقدم درباره جایگاه ایران و سازمان حفظ نباتات در این کنوانسیون اظهار داشت: ایران از اعضای معاهدة روتردام بوده و در ایران نیز سازمان حفظ نباتات به عنوان مرجع ملی کنوانسیون روتردام شناخته می‌شود.


 رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در خصوص تصمیمات اخذ شده در این نشست گفت: در این کنوانسیون تصمیمات خوبی گرفته شد، یکی از این موارد، تصمیم در مورد پیشنهاد جایگزینی اتخاذ تصمیم بر مبنای رای اکثریت، به جای رعایت اصل اجماع بود، که بعد از بحث‌های طولانی مدت فنی و حقوقی، در نهایت در این دوره به تایید نهایی نرسید و مصوب نشد.

دکتر رنجبر اقدم ادامه داد : لازم به ذکر است که رعایت اصل اجماع در تصویب موارد مطرح شده، به ویژه در راستای حفظ حقوق و منافع کشورهای در حال توسعه از اهمیت به سزایی برخوردار است. علاوه بر این در خصوص اضافه شدن یک فهرست جدید برای آفت کش‌ها، به عنوان Annex VIII در کنار فهرست آفت‌کش‌های مندرج در فهرست Annex III  نیز تصمیم گیری شد. همینطور در خصوص ممنوعیت مصرف، تجارت و جایگزینی هفت آفت‌کش Terbufos، methoxychlor، Carbosulfan، Fenthion، Paraquate، Iprodione و Acetochlor در سطح بین المللی تصمیم‌گیری شد. 
 

امتیاز :  ۱.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0