پنج‌شنبه, 7 مهر 1401
  • ساعت : ۱۴:۴۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۱/۰۵/۱۹ 
  • تعداد بازدید : 55
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد
سطح مبارزه با ملخ بومی به ۱۵۰ هزار هكتار رسید
مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی حفظ نباتات گفت: امسال در مجموع ۱۵۰ هزار هکتار‌ مبارزه علیه انواع ملخ های بومی در ۲۰ استان کشور صورت گرفت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ازمان حفظ نباتات کشور سعید معین در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: امسال در سطح ۱۵۰ هزار هکتار مبارزه با انواع ملخ های بومی در ۲۰ استان کشور صورت گرفت که ۷۰ درصد این‌ ملخ ها مراکشی بودند.

به گفته او، در استان تهران ۶ هزار هکتار مبارزه علیه ملخ های مراکشی و شاخک صورت گرفته است و مشکل حادی در مبارزه علیه تهران نداشتیم.

معین می گوید:  بارندگی‌های مناسب ۱.۵ ماه گذشته در عمان، جنوب عربستان، شرق آفریقا و همچنین تشدید بارندگی در ۲ هفته اخیر شرایط را برای رشد گیاهان مرتعی فراهم کرد که در صورت استمرار بارش طی ماه های آتی در جنوب عربستان و شرق آفریقا، ملخ از حالت عادی به مهاجر در می آید.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات گفت: طی ۱۰ تا ۱۲ روز گذشته بارندگی های سیل آسا و بی سابقه طی ۵۰ سال اخیر در استان های فارس، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان بستر برای ملخ صحرایی فراهم است که با افزایش تراکم ها باید منتظر هجوم ملخ صحرایی در ماه های بهمن و اسفند بود.

با توجه به مساعد نبودن شرایط جوی خبری از هجوم ملخ صحرایی در اسفند سال گذشته و فروردین امسال به کشور نبود، درحالیکه برآوردهای اولیه آن بود که سطح مبارزه به ۸۰ هزار هکتار برسد. اما امسال به سبب بارش های مناسب در عربستان و شرق آفریقا و همچنین استان های جنوبی کشور پیش بینی می شود که در صورت استمرار بارندگی ها در ماه های بهمن و اسفند ملخ های صحرایی وارد کشور شوند.

بنابر آمار سال گذشته در سطح ۱۳۷ هزارهکتار مبارزه علیه ملخ های بومی انجام شد که خوشبختانه خسارتی از این حیث به مزارع و باغات وارد کشور نشد و امسال تنها در منطقه گیلان تراکم ملخ بالا بود که با تامین سم و سم‌پاش مورد نیاز مشکل حل شد.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.0.15.0
    V6.0.15.0