شنبه, 9 مرداد 1400
EN
  • ساعت : ۷:۲۶:۳۷
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ 
  • تعداد بازدید : 99
کنترل بیولوژیک
استفاده از روش‌های كنترل بیولوژیك آفات در بیش از ۹۰ درصد مزارع گوجه فرنگی قزوین
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: بیش از ۹۰ درصد مزارع گوجه فرنگی در استان قزوین از روش‌های كنترل بيولوژيك (بازداری زيستی) برای مبارزه با آفات بهره می‌برند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، یوسف درخشان روز شنبه با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اهمیت و مصرف بالای گوجه فرنگی در سبد خانوار و لزوم تولید محصول سالم و با کمترین باقیمانده کود و سموم شیمیایی، سازمان جهاد کشاورزی طرح مبارزه بیولوژیک با آفات گوجه فرنگی را در سطح پنج هزار و ۵۰۰ هکتار اجرا کرده است.

🔸 وی اضافه کرد: كنترل بيولوژيك آفات يا بازداری زيستی آفت‌ها در كشاورزي روشي است كه در آن به وسيله دشمنان طبيعی آفت‌ها شامل شكارچيان، شبه‌انگل‌ها، خورنده علف‌های هرز و پاتوژن‌ها، جمعيت آفت‌ها کاهش یافته و کنترل می‌شوند.

🔸 درخشان در خصوص اجرای این طرح در استان قزوین توضیح داد: در این طرح ۸۷۸ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی سازمان حفظ نباتات کشور تامین شده که ۵۵ درصد آن یارانه دولتی بوده و  ۴۵ درصد از سوی کشاورزان پرداخت می شود.

🔸 این مسؤول تصریح کرد: با رهاسازی ۲ نوع زنبور، عملیات کنترل بیولوژیک از ۲۳ خرداد جاری در شهرستان بوئین زهرا آغاز شده و عملیات اجرایی به صورت زمان‌بندی در سایر شهرستان‌ها ادامه دارد.

🔸 وی بیان داشت: رهاسازی عوامل بیولوژیک در سه مرحله صورت می‌گیرد که در مجموع ۲۲ کیلوگرم شفیره زنبور تریکوگراما و ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد حشره کامل زنبور براکون در سطح پنج هزار و ۵۰۰ هکتار رهاسازی خواهد شد.

🔸 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نظارت بر مراحل رهاسازی علاوه بر کارشناسان شبکه پایش دولتی از توان کلینیک‌های گیاهپزشکی در سطح ۸۰۰ هکتار نیز استفاده شده که در پیش آگاهی آفات و بیمارهای گوجه فرنگی و اعلام زمان رها سازی نقش مهمی دارند.

🔸 درخشان یادآور شد: زنبور تریکوگراما عامل پارازیت تخم و زنبور براکون به عنوان پارازیت لارو در آفت هلیوتیس گوجه فرنگی  است که با ازبین بردن مراحل تخم و لارو مانع خسارت به محصول خواهند شد.

🔸 این مسؤول برای افزایش کارآیی این زنبورها توصیه کرد که گوجه‌کاران زنبورها را در اوایل صبح یا هنگام عصر در مزرعه رهاسازی کنند و  در صورت نیاز به استفاده از سموم از حشره‌کش‌های میکروبی مثل باسیلوس تورینجنسیس و اسپینوزاد استفاده شود.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.4.1.0
    V5.4.1.0