پنج‌شنبه, 2 ارديبهشت 1400
EN
  • ساعت : ۸:۵۸:۱۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۱۱/۰۵ 
  • تعداد بازدید : 81
    /  2
وضعیت عوامل خسارتزا در محصولات گرمسیري جنوب استان سیستان و بلوچستان
معاون كنترل آفات سازمان حفظ نباتات كشور از محصولات زراعی و باغی جنوب استان سیستان و بلوچستان بازدید كردند .
آقای دکتر مسعود لطيفيان، معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات با توجه به بازدید انجام شده از محصولات زراعی و باغی جنوب اسـتان سیستان وبلوچسـتان خبر داد.

دکتر لطيفيان در خصوص بازديدی که در روز چهارشنبه مورخ 99/11/1 از محصولات زراعی و باغی جنوب استان سيستان و بلوچستان انجام شده بود اظهار داشت : باغات موز عمدتاً مشکلی از نظر عوامل خسارتزای گياهی نداشتند ولی حدود 4 ماه پيش عارضه خشکيدگی در برخی درختان موز ديده شد که سريعاً نمونه هايی از آن برای انجام تست های دقيق آزمايشگاهی ارسال شد . دو گونه نماتد پارازيت گياهی و سه گونه قارچ عامل بيماری از نمونه ها جدا سازی شده است .

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات در خصوص اقدامات انجام شده پس از بررسی های آزمايشگاهی بيان کرد : بر اساس عوامل شناسايی شده مقرر شده بود پايلوت هایی برای مديريت آنها اجرا شود که کار شروع شده بود ليکن به دليل سرمای حادث شده پايلوت ها نيز تحت تأثير قرار گرفتند .

وی در پايان افزود : مقرر شد در کشت های جديد در صورت مشاهده علائم عارضه ،نسبت به اجرای پايلوت اقدام شود.همچنين مقرر شد دستورالعملی برای مديريت عارضه در باغات جديد الاحداث و نيز باغات موجود با همکاری مؤسسات تحقيقات ذيربط تهيه و برای استان ارسال شود . خوشبختانه مشکی در حوزه عوامل خسارتزا در درختان گرمسيری جنوب استان وجود ندارد .

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.4.1.0
    V5.4.1.0