شنبه, 9 مرداد 1400
EN
  • ساعت : ۸:۱۰:۵۹
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ 
  • تعداد بازدید : 289
    /  4
"برگزاری جلسه بازنگری کشت پنبه در استان سیستان و بلوچستان"
"برگزاری جلسه بازنگری كشت پنبه در استان سیستان و بلوچستان"
بر اساس درخواست ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان و با حضور تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نیز معاون زراعت، مجری طرح پنبه و رئیس موسسه گیاه پزشکی کشور موضوع کشت پنبه در استان سیستان و بلوچستان که از سال ۱۳۷۹ به دستور شورای عالی حفظ نباتات به طور کل ممنوع اعلام گردیده بود مورد بازنگری و بررسی قرار گرفت.

 در این جلسه که صبح ديروز در محل سازمان حفظ نباتات و به ریاست مهندس کیخسرو چنگلوایی برگزار شد، ابتدا گزارشی از علت ممنوعیت کشت پنبه در این استان توسط همکاران بخش قرنطینه سازمان حفظ نباتات ارائه گردید که در آن علت اصلی ممنوعیت کشت به شیوع آفت کرم سرخ پنبه اشاره داشت و در این زمینه مباحث کارشناسی و فنی برای حاضرین تشریح گردید.

در ادامه آقای مهندس نیکبخت رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان، که از طریق ویدئو کنفرانس در این جلسه حضور داشت، طی سخنانی با اشاره به وجود کارخانه بافت بلوچ در شهرستان ایرانشهر و تعطیلی این کارخانه به دلیل عدم وجود مواد اولیه، از سازمان حفظ نباتات خواست تا ضمن بررسی دقیق و کارشناسی در این رابطه، شرایطی فراهم گردد تا حداقل در بعضی از مناطق استان کشت پنبه آغاز و زمینه جهش و رونق تولید و ایجاد اشتغال برای هموطنان این استان فراهم گردد.

سپس آقای دکتر عبدالناصر درخشان نماینده محترم مردم ایرانشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه توضیحاتی ارائه و خواستار بررسی مجدد موضوع و رفع ممنوعیت کشت پنبه در استان شد.

 در ادامه جلسه نیز آقای دکتر وفابخش معاون زراعت وزارتخانه با اشاره به اینکه در خصوص گیاهان صنعتی نسخه های داده شده همیشگی و ابدی نمی باشد، افزود می‌توان در این زمینه تجدیدنظر کرد و برای کشت پنبه در این استان بررسی و منطقه‌ای را به عنوان پایلوت جانمایی نمود.

پس از بحث و تبادل نظر پیرامون این موضوع در جمع بندی نهایی با نظر مهندس چنگلوایی رئیس محترم سازمان حفظ نباتات، مقرر شد طرحی برای بررسی و پایش کشت پنبه با نظر کارشناسی معاونت زراعت و موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور و سازمان جهاد کشاورزی استان نهایتاً تا ۱۵ روز آینده به حفظ نباتات ارائه شود تا چنانچه این طرح مورد تایید شورای حفظ نباتات قرار گرفت، کشت پنبه به صورت آزمایشی و در راستای بررسی و تحلیل خطر در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان از سر گرفته شود.

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.4.1.0
    V5.4.1.0