چهارشنبه, 15 آذر 1402
  • ساعت : ۰۹:۰۱
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۸/۰۶ 
  • تعداد بازدید : 118
استمرار عملیات ردیابی ویروس چروكیدگی قهوه‌ای گوجه‌فرنگی در همدان
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان همدان از عملیات مستمر ردیابی و پایش بیماری ویروس چروکیدگی قهوه‌ای میوه گوجه فرنگی خبر داد و گفت: تاکنون ویروس قطعی در گلخانه‌ها مشاهده نشده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، شهرام پیشه‌ور ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به ضدعفونی بذور در کشت پاییزه اظهار کرد: تاکنون بیش از ۳۱ هزار تن بذر گندم و جو ضدعفونی شده و زیر کشت قرار گرفته و همچنان این اقدام تا پایان فصل کشت در حال انجام است.

وی با بیان اینکه عملیات ردیابی عوامل خسارت‌زایی گیاهی قرنطینه‌ای تا امروز حدود ۱۲۹ هزار هکتار انجام شده است افزود: با توجه به گزارش بیماری ویروس چروکیدگی قهوه‌ای میوه گوجه فرنگی در سطح کشور عملیات ردیابی در گلخانه‌های گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای در حال انجام است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان همدان با تاکید بر اینکه در حال حاضر پایش از گلخانه‌داران در دستور کار است به طوری که مستمر سرکشی انجام می‌شود خاطرنشان کرد: دستورالعمل‌های لازم به بهره‌برداران در صورت مواجه با بیماری ابلاغ شده است.

وی یادآور شد: طی پایش‌های انجام شده چند مورد مشکوک گزارش شد که نمونه‌برداری و آزمایش انجام شده اما ویروس قطعی مشاهده نشده است.

پیشه‌ور اضافه کرد: سرعت انتقال و انتشار این ویروس سریع است همچنین علائم این بیماری در صورت شیوع در گلخانه روی اندام‌های گیاه شامل ساقه، برگ و میوه دیده می‌شود که بازار پسندی محصول را کاهش می‌دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: گلخانه‌داران استان موظف هستند در سامانه سماک برای اخذ گواهی ارتقای سلامت و کد شناسه محصول (QR code) ثبت نام کنند چراکه این مهم ابزار لازم صادرات محسوب می‌شود.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان همدان در پایان تصریح کرد: ۳ هزار و ۵۰۳ تن انواع محصولات کشاورزی شامل کشمش و سیر و بستر قارچ خوراکی صادر و گواهی بهداشت دریافت شده است.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    6.1.7.0
    V6.1.7.0