متن خبر
برگزاري همايش سالانه حفظ نباتات كشور در بابلسر

سي و پنجمين سمينار سالانه حفظ نباتات كشور در مركز آموزش سازمان بهزيستي بابلسر در اردوگاه شهيد عظيمي، برگزار شد.

رئيس سازمان حفظ نباتات كشور بازنگري قانون حفظ نباتات، بازنگري مباحث سموم، تهيه و ساماندهي دستورالعمل ثبت پروانه بيولوژيك، تهيه طرح ارتقاء سلامت محصولات كشاورزي و تشكيل كميته قرنطينه را از دغدغه‌هاي اين بخش دانست.
باغستاني تخصيص به موقع يارانه‌ها به استان‌ها، پيگيري تأمين نيروي انساني و ابلاغ آن به استان‌ها، پيگيري صدور گواهي ثبت‌الكترونيك ترخيص كالاهاي كشاورزي، تشكيل ستاد بحران براي مهار مگس زيتون، ملخ مراكشي و پيگيري ايجاد رديف درآمد هزينه براي سازمان حفظ نباتات را از اقدامات انجام شده سازمان حفظ نباتات كشور دانست.
وي اعلام كرد: تجهيز آزمايشگاه قرنطينه از جمله مسائل مهم سازمان حفظ نباتات است كه پيگيري تسهيلات كم‌بهره براي ايجاد آزمايشگاه كنترل كيفي در اين سازمان انجام مي‌شود.
مشاور عالي وزير جهادكشاورزي نيز با اشاره به اين‌كه سازمان حفظ نباتات به عنوان سازماني خادم براي كشور است افزود: بايد از ظرفيت‌بخش خصوصي براي سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي استفاده شود.
شريعتمدار با بيان اين‌كه سيستم‌هاي پيش‌آگهي بايد با استفاده از ابزار مدرن در سازمان حفظ نباتات وجود داشته باشد، گفت: بسياري از كنترل آفات در دنيا از طريق سيستم پيش‌آگهي انجام مي‌شود.
وي گفت: بايد هماهنگ با پيشرفت‌هاي علمي از مسايل حفظ نباتات در دنيا باشيم كه متأسفانه كمي عقب هستيم.
مشاور عالي وزير جهادكشاورزي ادامه داد: بهره‌گيري از تجربيات بين‌المللي و مشاوران، حفظ نباتات در دنيا بسيار تأثيرگذار و سودمند خواهد بود.
شريعتمداري خواستار استفاده از آخرين ابتكارات و تكنولوژي به‌روز دنيا در كنترل عوامل خسارت‌زا شد.
وي با بيان اين‌كه منابع آبي در بخش كشاورزي بايد ساماندهي شود و حل آن در دقيقه نود با بروز مشكلات صورت نگيرد، گفت: تا دهه 60 ميزان آب مورد نياز هرفرد براي تأمين امنيت غذايي 6 متر مكعب در روز بود، كه اكنون به 3 متر مكعب رسيده است كه اين امر نگران‌كننده است.
مشاور عالي وزير جهادكشاورزي با اشاره به اين‌كه نبايد بگذاريم از طريق عوامل خسارت‌زا به مزارع و باغات لطمه وارد شود افزود: خوشبختانه امسال از بهترين سال‌هايي بوده كه مبارزه با بيماري سن در كشور ما انجام شده است.
معاون زراعت وزارت جهاد كشاورزي گفت: توسعه كمي كشاورزي، در معرض بودن تهديد كاهش عملكرد و از دست رفتن و بهره‌وري پايين از جمله آسيب‌هاي بخش كشاورزي است.
كشاورز گفت: در بخش كشاورزي از لحاظ توليد داخلي، تجارت و توسعه با محدوديت‌هاي زيادي مواجه هستيم.
وي با بيان اين‌كه نقش عوامل خسارت‌زا در بهره‌وري و افزايش هزينه‌ها بسيار قابل توجه و ملموس است، گفت: سرما يكي از عوامل خسارت‌زا، بسيار جدي است كه توجه چنداني بدان نشده است.
معاون زراعت وزارت جهادكشاورزي ادامه داد: نابساماني‌هاي به وجود آمده در چند سال گذشته در بحث سموم و كم‌شدن اعتبار مصرف توليدات از جمله چالش‌هايي است كه بخش كشاورزي را تهديد مي‌كند.
كشاورز بيان كرد: اصلاح سيستم‌سمپاش بايد به طور جدي پيگيري شود و بسياري از اقدامات مانند مبارزه با بيولوژيك را بايد جدي‌تر از قبل پيگيري كرد.
وي گفت: رويكرد حضور بخش خصوصي در خدمات مبارزه با آفات و علف‌هاي هرز و بازديد مزرعه‌اي بايد جدي‌تر از گذشته در دستوركار باشد.
معاون برنامه‌ريزي و اشتغال‌استاندار مازندران گفت: حوزه كشاورزي و خدمات سهم مهمي در اقتصاد استان دارد و اين درحالي است كه براي تأمين منابع آب سرمايه‌گذاري مناسبي شده است.
علي احساني افزود: زنجيره‌ارزش محصولات كشاورزي و بازرگاني از جمله برنامه‌هاي مهم و اصلي استان است و براساس برنامه پنجم توسعه، 42 هزار ميليارد تومان برآورد سرمايه‌گذاري در استان بوده كه كمتر از 3000 ميليارد تومان به بخش كشاورزي و 3000 ميليارد تومان به بخش آب و برق اختصاص داده شده است.
وي با بيان اين‌كه دانايي محور كردن فعاليت‌هاي مختلف اقتصادي به خصوص در بخش كشاورزي از جمله برنامه‌هاي استان است، افزود: كشاورزي كيفي، تجهيز، نوسازي و زهكشي‌، مكانيزاسيون كشاورزي، بهره‌برداري از اراضي و منابع طبيعي بايد براساس توان زيست‌محيطي استان انجام ‌شود.
رئيس سازمان جهادكشاورزي مازندران گفت: اهميت حفظ نباتات باتوجه به نقشي كه در توليد محصولات كشاورزي و سالم بودن محصول دارد بركسي پوشيده نيست.
دلاور حيدرپور به توانمندي‌هاي استان در توليد محصول كشاورزي اشاره كرد و گفت: 5 ميليون تن محصولات كشاورزي در استان توليد مي‌شود كه در بسياري از اين محصولات داراي رتبه اول و دوم در كشور هستيم.
وي ادامه داد: 10 درصد توليد ناخالص داخلي كشاورزي كشور مربوط به مازندران است.
رئيس سازمان جهادكشاورزي مازندران ادامه داد: باتوجه به شرايط اقليمي در استان‌هاي شمالي كه هم آفت و هم بيماري بسيار بالا است براي كنترل آن بايد اقداماتي صورت گيرد كه اين امر نيازمند استفاده از سموم است.
حيدرپور اعلام كرد: 65 درصد آفات و بيماري‌ها و علف‌هاي هرز كشور در مازندران است و اين‌ها از جمله دلايل بالا بودن مصرف سم در بخش كشاورزي است.
وي عدم كارايي لازم سموم، عدم نظارت كافي به دليل تداخل وظايف، تكنولوژي پايين سمپاش‌هاي موجود، ناكافي‌بودن سطوح مبارزه بيولوژيك، ناكافي بودن يافته‌هاي تحقيقاتي، نبود تكنولوژي لازم براي كنترل باقيمانده سموم در محصولات تازه‌خوري و عدم كارايي سيستم‌هاي قرنطينه داخلي را از جمله چالش‌هاي حفظ نباتات اعلام كرد.
حيدرپور مديريت تلفيقي آفات، مبارزه بيولوژيك، شكار انبوه، توليد محصول سالم‌تر، توسعه و جايگزيني سموم كم‌خطر و ارتقاء سطوح مهارتي كشاورزان را از جمله سياست‌هاي اجرايي حفظ نباتات برشمرد.
وي ارتقاء كيفي سموم مصرفي، نظام‌مند كردن نظارت برفعاليت‌هاي گياه‌پزشكي، تقويت و توسعه مبارزه بيولوژيك در سطح كشور، تغيير تكنولوژي سمپاش‌هاي مورد استفاده و ارتقاء بهره‌وري سموم و كنترل باقيمانده سموم در محصولا كشاورزي را از پيشنهادات مربوط به اين بخش بيان كرد.


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : شنبه 1 آذر 1393
تعداد بازدید : 826

بازگشت