متن خبر
دبیر کل خانه کشاورز: نباید به بهانه قرنطینه مانع ورود تکنولوژی شد

دبیر کل خانه کشاورز ایران با بیان این که « نباید به بهانه قرنطینه جلوی واردات تکنولوژی را بگیریم» گفت: هرچه راه ورود تکنولوژی را به بهانه قرنطینه سخت کنیم، آفت ها چندین برابر می شود.

عیسی کلانتری روز سه شنبه در سمینار سالانه سازمان حفظ نباتات کشور در بابلسر خاطر نشان کرد که واردات بدون ضابطه و کنترل به روش های مختلف صورت می گیرد.
دبیر کل خانه کشاورز ایران به قدیمی بودن قوانین حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت: نباید کشاورزان را از تکنولوژی روز محروم کنیم.
وی افزود: اگر جلوی ورود تکنولوژی کشاورزی را بگیریم، کشاورزان بیکار نخواهند بود و مرزها نیز تحت کنترل و مراقبت نیست.
کلانتری تاکید کرد: نباید به بهانه های مختلف کشور را فقیر و تولید را کم کنیم بلکه باید با افکار نو و استفاده از تکنولوژی و اصلاح قوانین به فکر افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی باشیم.
وی ادامه داد: دنیا بیکار نیست که ما را هدف قرار دهد؛ امروز کشورهای اروپایی بر اساس قوانین انواع محصولات کشاورزی را وارد و یا صادر می کنند.
دبیر کل خانه کشاورز ایران به اهمیت افزایش بهره وری در فعالیت های کشاورزی اشاره و گفت: با توجه به این که وزارت نیرو امسال تا 50 درصد آب کشاورزی را به دلیل وضعیت بحرانی منابع آبی کم خواهد کرد، تنها راه حفظ و پایداری فعالیت های کشاورزی باید برنامه ریزی بر اساس نصف آب موجود باشد.
کلانتری با قدردانی از خدمات دولت یازدهم در حوزه فعالیت های کشاورزی افزود: مراکز خدمات کشاورزی و آموزش مهمترین برنامه برای حفظ و تولید پایدار محصولات است اما دولت های نهم و دهم بیشترین بی توجهی را به این موضوعات داشتند.
وی اضافه کرد: مراکز خدمات کشاورزی با هشت هزار کارشناس به عنوان نیروهای در صف در فعالیت های کشاورزی محسوب می شوند.
وی گفت: در دولت های نهم و دهم تعداد کارشناسان در مراکز کشاورزی به 600 نفر کاهش و آموزش در بین کشاورزان نیز به صفر رسیده است.
* عوامل خسارت زا در بهره برداری از محصولات کشاورزی در حال افزایش است
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز در این سمینار با بیان این که عوامل خسارت زا در بهره وری محصولات کشاورزی در حال افزایش است و تا 40 درصد پیش بینی می شود، گفت: بسیاری از محصولات کشاورزی در دامنه حذف و استمرار تولید قرار گرفته اند.
عباس کشاورز افزود: اگر نتوانیم علیه عوامل خسارت زای محصولات کشاورزی تدابیری اندیشه کنیم، نگرانی تداوم تولیدات محصولات کشاورزی بسیار جدی تر خواهد شد.
وی در عین حال اضافه کرد: در صورت کنترل عوامل خسارت زا 25 تا 30 درصد تولیدات کشاورزی افزایش می یابد.
وی با اشاره به این که توسعه کشاورزی از نظر کمی در کشور امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: امروز تهدید کاهش عملکرد در تمامی محصولات کشاورزی وجود دارد و رقابت فعالیت کشاورزی نیز در حال از بین رفتن است.
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی چالش اصلی در عوامل خسارت محصولات کشاورزی را سموم دانست و گفت: امروز اعتبار مصرف تولیدات محصولات کشاورزی به دلیل سموم باقیمانده در محصولات کاهش یافته است.
کشاورز بر لزوم توجه به محصولات سالم کشاورزی در کشور تاکید و اضافه کرد: با مدیریت صحیح سازمان حفظ نباتات کاربرد مصرف صحیح سموم کشاورزی باید در بین کشاورزان و تولیدکنندگان گسترش یابد.
وی تصریح کرد: بنابراین با استفاده از تجهیزات و ادوات پیشرفته کشاورزی مقوله مصرف سم و سمپاشی را باید حل کنیم.
وی به اهمیت مدیریت علف های هرز اشاره کرد و گفت: بیماری ها، آفات و علف های هرز به عنوان عوامل خسارت زا در تولیدات محصولات کشاورزی در سازمان حفظ نباتات مدیریت می شود در حالی که یکی از عوامل خسارت زا در محصولات کشاورزی مقوله سرما است.
کشاورز گفت: این در حالی است با کاهش حداقلی دمای هوا بسیاری از محصولات کشاورزی دچار خسارت و زیان می شوند.
وی از بازگشت خدمات هواپیمایی به تولیدات محصولات کشاورزی خبر داد و گفت: سازمان حفظ و نباتات می تواند از امکانات و تجهیزات بخش هواپیمایی وزارت جهاد کشاورزی بهره مند شود.
سی و پنجمین سمینار سالانه حفظ نباتات کشور با هدف بررسی مشکلات قرنطینه، اصلاح قوانین، مبارزه بیولوژیک و کمبود اعتبار از امروز در بابلسر آغاز به کار کرد و به مدت سه روز برپاست.


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 آبان 1393
تعداد بازدید : 764

بازگشت