متن خبر
معاون وزیر کشاورزی: باید بحث آفات را در تغییر الگوی کشت مد نظر داشت

معاون وزیر جهاد کشاورزی درامور باغبانی به جایگزینی محصولات و الگو کشت در سطح کشوراشاره کردو گفت:چون مبارزه باآفات علیه هر محصول نیاز به آموزش و آگاهی خاص دارد لذا باید با تغییر الگو کشت آفات بدرستی شناسایی شده و مبارزه علیه آن صورت گیرد.

' محمد علی طهماسبی ' روز سه شنبه در سمینار سالانه سازمان حفظ و نباتات کشور در بابلسر با اشاره به جابه جایی کشت گیاهان در کشور ، افزود: در حال حاضر با تغییر اقلیم آب وهوایی ، کیوی و زعفران که مختص منطقه خاصی بودند به مناطق مختلف کشور منتقل شده و در حال کشت هستند که این موضوع اگر به عوامل خسارت زای آن توجه نشود، به عناصر اصلی خاک و آب آسیب جدی وارد می کند.
طهماسبی بر لزوم احیا و بازسازی منابع انسانی و امکانات و تجهیزات سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد و گفت : تا سال 2015 نحوه ضد عفونی کردن محصولات صادراتی تغییر خواهد کرد و اگر سازمان حفظ نباتات در مقوله باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی بدرستی برنامه ریزی نکند ، دچار چالش خواهیم شد.
وی به مقوله قرنطینه در مبدا، مقصد و سر مزرعه اشاره کرد و ادامه داد: معتقدم قرنطینه در مزرعه را باید جدی بگیریم.
طهماسبی به وجود هشت هزار و 800 هکتار باغ گلخانه ای در کشور اشاره کرد و گفت : اگر روند نظارت و توسعه آن بدون ضوابط و کار کارشناسی ادامه بیابد ، سلامت کشور به خطر خواهد افتاد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی به وجود 470 نهالستان دارای مجوز در کشور اشاره کرد و گفت: نهالستان انجیر در استهبان استان فارس که مجوز قانونی نداشت به دلیل آلوده بودن به ویروس موزائیک روز گذشته امحاء شد.
به اهمیت استفاده از نهالستان های دارای مجوز اشاره کرد و افزود: اگر نهال های انجیر این نهالستان بین باغداران منطقه توزیع می شد ، ویروس موزائیک خسارت جبران ناپذیری را به باغات انجیر استان فارس وارد می کرد.
وی با تاکید بر این که باغداران فقط از نهالستان های دارای مجوز نهال تهیه کنند، تصریح کرد: شمار زیادی از نهالستان های کشور فاقد مجوز رسمی هستند که سازمان حفظ و نباتات باید بر فعالیت آنان نظارت بیشتری داشته باشد.
طهماسبی به تغییرات اقلیمی و فعالیت آفت های جدید در مناطق جدید اشاره کرد و اظهار داشت : اگر بموقع رد یابی و برنامه از بین بردن آفات را در کانون انجام ندهیم ، در آینده با مشکلات جدی و بحران مواجه خواهیم شد.
سی و پنجمین سمینار سالانه حفظ نباتات کشور از امروز با هدف بررسی مشکلات قرنطینه ، اصلاح قوانین ، مبارزه بیولوژیک و کمبود اعتبار در بابلسر گشایش یافت و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

 


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : چهارشنبه 28 آبان 1393
تعداد بازدید : 808

بازگشت