متن خبر
بوجاری و ضدعفونی، توصیه حفظ نباتات به گندمکاران/ پایش سن غلات آغاز شد

یحیی ابطالی معاون فنی سازمان حفظ نباتات با اعلام این خبر گفت ، در راستای تولید باکیفیت در سراسر کشور، توصیه می‌شود که بوجاری و ضدعفونی بذور مصرفی جدی گرفته شود.

یحیی ابطالی معاون فنی سازمان حفظ نباتات با اعلام این خبر گفت: کشت پاییزه در مناطق گرمسیری به‌تازگی آغاز شده است و در سایر نواحی کشور نیز این کشت در حال انجام است، بنابراین به بهره‌برداران بخش کشاورزی توصیه می‌شود که بوجاری و ضدعفونی بذور را جدی بگیرند.
یحیی ابطالی افزود: بذر مهم‌ترین رکن تولید محصولات کشاورزی محسوب می‌شود که در این راستا برای جلوگیری از بدسبزی و کشت گیاهی ضعیف که اشاعه‌دهنده بیماری‌های مختلف است، توصیه می‌شود که ضدعفونی و بوجاری به‌طور قطع انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: دوسوم بذر گندم خودمصرفی بوده و در این راستا تأکید می‌کنیم که با همکاری شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی کشاورزی، شبکه‌های مراقبت و پیش‌آگاهی در استان‌های مختلف عملیات فوق انجام شود.
ابطالی ادامه داد: فروشگاه‌های مجازی در سراسر کشور وجود دارد که سموم قارچ‌کش و ضدعفونی‌کننده‌های مناسب را عرضه می‌کنند که امید می‌رود کشاورزان به این مسئله دقیق‌تر نگاه کنند.
وی درباره وضعیت سن غلات نیز تصریح کرد: در حال حاضر کارشناسان سازمان حفظ نباتات کشور پایش و ردیابی سن مادر را در دستور کار دارند و علاوه بر آن، زنگ گندم در مزارع را نیز ردیابی می‌کنند و در مواقع لزوم، اطلاع‌رسانی‌های لازم در شبکه بازار انجام می‌شود.
 روغن‌پاشی درختان، راهی جهت جلوگیری از طغیانی شدن آفات و بیماری‌ها
معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور به جدی گرفتن عملیات مبارزه با علف‌های هرز در مناطق گرمسیر و در زمان کشت پاییزه تأکید کرد و یادآور شد: توصیه‌های فنی باید جدی‌تر گرفته شود.
ابطالی تأکید کرد: جاروئک لیموترش از دیگر بیماری‌های قرنطینه‌ای محسوب می‌شود که ویژه مناطق جنوبی به‌ویژه هرمزگان است که در این راستا کنترل ناقل که نوعی زنجره است، باید توجه شود.
وی اظهار داشت: باغدارانی که می‌خواهند اقدام به ایجاد باغ جدید کنند، باید بدانند که از مراکز معتبر نسبت به تهیه نهال‌های مورد نیاز خود اقدام کنند.
ابطالی همچنین گفت: توصیه می‌شود که هرس زمستانه برای حذف شاخه‌های بیمار و ضعفی و روغن‌پاشی برای جلوگیری از طغیان آفات و بیماری‌ها در سال آینده انجام شود.
وی در پایان افزود: هرس درختان باید همزمان با فصل خزان انجام شود و در زمان عملیات، دقت شود؛ زیرا هرس بی‌موقع باعث تغییر دوره رشدی گیاه می‌شود./

 


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : دوشنبه 26 آبان 1393
تعداد بازدید : 783

بازگشت