متن خبر
افزایش جمعیت مگس زیتون در دمای خنک و رطوبت بالا بیشتر است/ استفاده از روش‌های نوین آبیاری برای کاهش رطوبت باغات

معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات سنتی بسیار مشکل می باشد، گفت: برای مبارزه با این آفت باید عملیات به باغی وباز جوان‌سازی در باغات انجام شود و برای کاهش رطوبت از روش‌های نوین آبیاری استفاده کرد.

امید عسکری معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور با حضور در برنامه مجله کشاورزی (شبکه بازار) که با موضوع «پیشگیری و راه‌های مبارزه با مگس زیتون» برگزار شد، گفت: اولین بار در سال 83 شیوع این آفت در سطح باغات زیتون کشور گزارش شده که در آن سال خساراتی به ویژه در استان‌های گیلان، زنجان و قزوین به باغداران وارد کرد.
وی با بیان اینکه این آفت پتانسیل خسارت90 تا 100 درصدی به باغات زیتون را دارد، گفت: لارو این آفت در داخل میوه زیتون از گوشت میوه تغذیه می کند و در باغات مبتلا به این آفت غالباً میوه زیتون سوراخ می‌شود و از درخت جدا شده و ریزش پیدا می‌کند.
معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور، گفت: بروز این آفت در باغات زیتون اسیدیته روغن را تا 4 برابر افزایش می‌دهد و کیفیت روغن استحصالی فوق‌العاده افت می‌کند.
عسکری با بیان اینکه اوایل ورود این آفت به کشور این آفت به عنوان آفتی قرنطینه ای شناخته شده، اظهار داشت: اما در سال‌های بعد از آن به عنوان آفت خصوصی نام برده شده و اخیرا چند سالی است به عنوان آفت همگانی نام برده شده است، بنابر این سازمان حفظ نباتات مطابق قانون این سازمان در مبارزه با این آفت با کشاورزان همکاری می‌کنند.
وی افزود: سازمان حفظ نباتات در هر زمانی چه در آن زمان که این آفت خصوصی بود و چه الان که همگانی است تمامی سعی و تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی به کشاورزان در مورد مبارزه و کنترل آفت مگس زیتون انجام می‌دهد و در صورت داشتن اعتباردر امر مبارزه با کشاورزان تشریک مساعی می نماید.
معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: این سازمان با صدور دستور‌العمل‌هایی که با همکاری موسسه بررسی آفات گیاه پزشکی کشور تهیه می‌شود، عملیات و اقدامات لازم را به شکل اصولی به کشاورزان آموزش می‌دهد.
عسکری با بیان اینکه برای کنترل آفت مگس زیتون از جلب کننده های غذایی و همچنین پاشیدن پروتئین مخصوص به شکل ردیفی روی تنه و تاج درختان استفاده می‌شود، گفت: هیچ گونه سمپاشی روی میوه زیتون در کشور انجام نمی‌شود و روغن زیتون تولید کشور از مرغوب‌ترین روغن‌ها در سطح دنیا به شمار می‌رود که حتی می‌توان آن را به سمت تولید روغن ارگانیک پیش برد.
وی افزود: در مبارزه با آفات به دنبال از بین رفتن و به صفر رسانیدن آنها نیستیم و کنترل آنها در حدی که موجب زیان اقتصادی به باغداران نشود، کافی است.
معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور بیان داشت: برای حفظ عوامل بیولوژیک نابود کردن حشرات به طور کامل درست نیست، ضمن اینکه چنین کاری هم به طور کامل امکانپذیر نیست.
عسکری با بیان اینکه برای مبارزه با آفت مگس زیتون از روش‌های تلفیقی استفاده می‌کنیم، گفت: مدیریت کف باغ و حذف علفهای هرز و بهبود سیستمهای آبیاری و هرس درختان و باز جوان سازی درختان و همچنین استفاده از انواع جلب کننده و فرمونهای جنسی در کاهش جمعیت آفت بسیار موثرند.
عسکری بیان داشت: شیوع آفت مگس زیتون در شرایط مرطوب بیشتر می‌شود و لارو این آفت غالبا در دمای بالاتر از 38 درجه از بین می‌رود.
وی با بیان اینکه امسال از ناحیه این آفت باغات زیتون دچار خسارت نشد، گفت: عملکرد مبارزه با این آفت در باغات سنتی که ارتفاع درختان آن به 6-7 متر می‌رسد، پایین است و بهتر است در این باغات عملیات بهسازی و جوان‌سازی انجام شود.
معاون دفتر پیش‌آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: برای اینکه عملکرد مبارزه با مگس زیتون در باغات سنتی عملکرد مطلوبی داشته باشد، باید درختان آن هرس شوند و علف‌های هرزه آن از بین برود، زیرا در این باغات امکان محلو‌ل‌پاشی وجود ندارد.
وی بیان داشت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری رطوبت را در سطح باغات زیتون کاهش می‌دهد و از‌آنجا که مگس زیتون در رطوبت بالا شیوع بیشتری دارد، با کاهش میزان رطوبت می‌توان از افزایش این آفت جلوگیری کرد.

 


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 مهر 1393
تعداد بازدید : 767

بازگشت