متن خبر
خشکسالی باعث تکثیر آفات گیاهی در استانها

ایران 607 آفت گیاهی شناسایی شده که با وجود مبارزاتی که علیه آنها در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد همه ساله موجب بروز خسارت‌هایی در این بخش می‌شوند، آفات به طور میانگین 11درصد، علف‌های هرز 13 درصد و بیماری‌های گیاهی 6 تا 7 درصد کل تولیدات کشاورزی را از بین می‌برند.

دردر شرایط خشکسالی، خسارت ناشی از آفات بالا می‌رود و در مقابل بیماری‌ها کم می‌شود زیرا علت عمده بیماری‌های گیاهی، قارچ یا باکتری است که در شرایط خشک و گرم رشد قابل توجهی ندارند، اما خشکسالی، جمعیت آفات را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد و در شرایط طغیانی می‌توانند تا 25درصد کل محصول کشاورزی را نیز از بین ببرند.
آفات از نظر شدت خساراتی که به محصولات کشاورزی استان‌های مختلف وارد می‌کنند در 3گروه طبقه‌بندی می‌شوند که کنترل آفات گروه یک باتوجه به اینکه معمولاً بیشترین خسارات را به محصولات کشاورزی وارد می‌کنند برای ما اهمیت بیشتری دارند.اما در سال‌هایی که بخش کشاورزی با خشکسالی روبه‌رو می‌شود، جمعیت آفات گیاهی گروه دوم یا سوم می‌تواند به گونه‌ای رشد تصاعدی داشته باشد که به لحاظ لزوم مبارزه با آن به گروه اول منتقل شده وبه اصطلاح شرایط طغیانی برای ما رقم بزند. نمونه ملموس آن حضور گسترده حشره‌ای کوچک و سفید در پایتخت است که در هفته‌های اخیر در شهر تهران دیده می‌شود و متأسفانه مردم و برخی مطبوعات به اشتباه آن‌را مگس سفید می‌خوانند، اما این حشرات مگس نیستند بلکه پروانه‌های سفیدی هستند که‌اندام آنها از مگس هم کوچکتر است.
طغیان آفات گیاهی به دلیل خشکسالی معضلی است که این روزها در چند استان دیگر نیز دیده می‌شود و نگرانی‌هایی را برای کشاورزان به وجود آورده است.
لشکرکشی کرم غلافخوار به گلستان
گلستان از استان‌های شمالی است که 55 هزار هکتار از اراضی آن زیر کشت محصول سویا رفته، اما بخشی از این محصول درگیر با آفت «کرم غلافخوار سویا» شده است.
اسماعیل متکی، مدیر حفظ نباتات گلستان می‌گوید: «در سال گذشته به دنبال سرمای زمستان این آفت تا حدودی کنترل شده بود، اما امسال با خشکسالی که گریبان این استان را گرفته، جمعیت این آفت افزایش یافته و به 15 هزار هکتار از اراضی سویا کاری شده حمله کرده و در واقع  40 درصد مزارع سویای گلستان آلوده به این آفت شده است».
به گفته وی، اگر دوره گرما طولانی  نمی‌شد شاید فقط 3 تا 4 هزار هکتار درگیر این آفت بود.
وی خاطر نشان می‌کند: «به دنبال طغیان کرم غلافخوار در مزارع، اقدام به واردات و توزیع 3 نوع سم جدید شد و هم‌اکنون نیز این آفت به کنترل درآمده است.» گفتنی است، کشاورزان برای مبارزه با این آفت باید در هرهکتار 200 هزار تومان هزینه  کنند.
با ادامه خشکسالی درخت گردویی در کرمان نمی‌ماند
آفت دیگری که امسال با خشکسالی  و کمبود آب در جنوب کشور، طغیان کرده،  آفت «کرم خراط» است که در باغ‌های گردوی کرمان به وفور دیده می‌شود. این آفت در شرایط کم آبی که درخت ضعیف می‌شود به سرشاخه‌های درخت گردو حمله کرده و پس از 4 تا 5 سال کل درخت را خشک می‌کند.
ناصر طاهری، مدیر حفظ نباتات استان کرمان با اشاره به اینکه این استان 18 هزار و 500 هکتار باغ گردو دارد، از آلوده شدن 30 درصد باغ‌های گردوی کرمان به این آفت خبر می‌دهد.تولید درخت‌های گردوی آلوده به این آفت از 10 تا 90 درصد کاهش می‌یابد.  به گفته وی، وجود این آفت نخستین بار در سال 78 از روستای «کیکان» بافت کرمان گزارش شده، اما امسال به دلیل شرایط خشکسالی و آب و هوای این استان طغیان کرده است.
طاهری هشدار می‌دهد که اگر خشکسالی در این استان تداوم  یابد،  باغ‌های گردوی کرمان در وضعیت بحرانی قرار می‌گیرد و ممکن است تا یک دهه آینده اثری از آنها باقی نماند.
وی درتشریح فعالیت‌های سازمان حفظ نباتات برای مبارزه با این آفت، تصریح می‌کند: «کنترل این آفت آنچنان سخت و هزینه بر نیست،اما متأسفانه کشاورزان همکاری لازم را نمی‌کنند و شکی نیست که  اگر مشارکت باغداران نباشد ما در این مبارزه موفق نمی‌شویم. هزینه مجموع عملیات فیزیکی برای کنترل آفت «کرم خراط» در هر هکتار باغ گردو 300 تا 400 هزار تومان است که اگر  به طور میانگین در هر هکتار باغ گردو 100 درخت کاشته شود،  با پول فروش گردوی یک درخت می‌توان هزینه مبارزه با آفات موجود در  یک هکتار را تأمین کرد.» تزریق سم به حفره‌هایی که کرم در تنه درخت  ایجاد کرده و  سپس بتونه کاری آن،  بیرون کشیدن کرم‌ها به وسیله سیم‌های نازک و استفاده از فرمون (ورقه‌های جذب کننده حشرات)  و تله‌های نوری با هدف جلوگیری از زاد و ولد این آفت از جمله روش‌هایی است که طاهری به آن اشاره می‌کند و می‌افزاید: «اینها روش‌هایی است که باغداران براحتی می‌توانند استفاده  کنند، ضمن اینکه دوره‌های آموزشی این روش‌ها به صورت رایگان برای آنان بر‌گزار می‌شود».
وی از باغداران خواست، از جابه‌جایی نهال‌ها و چوب‌های آلوده به مناطق دیگر خودداری کنند.
آفت، 10 هزار تن انگور زنجان را از بین برد
«زنجره مو» آفت نام آشنایی برای باغداران زنجان است، چرا که امسال بیشتر تاکستان‌های این استان با آن درگیر شده‌اند.
رباب شب خیز، مدیرحفظ نباتات استان زنجان می‌گوید: «خشکسالی امسال گستردگی زنجره مو را تشدید کرده، به گونه‌ای که یک هزار و 600 هکتار از مساحت 16 هزار هکتاری باغ‌های انگور این استان  درگیر این آفت شده و تاکنون 10 هزار تن از تولید انگور را کاهش داده است.» سالانه 200 هزار تن انگور در استان زنجان تولید می‌شود.
خشکسالی مدیریت کنترل آفات را سخت‌تر کرده است
در همین حال یحیی ابطالی، معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات کشور می‌گوید: «خشکسالی ازمصادیق تغییر اقلیم است که به طور مستقیم روی مدیریت آفات اثر می‌گذارد».
وی می‌افزاید: «شرایط گرم و خشک  نظیر آنچه در سال زراعی 93 - 92 با آن روبه‌رو بودیم، می‌تواند جمعیت و تعداد نسل  آفات را افزایش دهد و از سوی دیگر کارایی دشمنان طبیعی آفات  را کاهش دهد.ضمن اینکه در زمان خشکسالی به دلیل اینکه طول عمر گیاه کوتاه‌تر می‌شود، آفت، میزبان خود را زودتر ترک می‌کند و به سراغ محصول دیگری می‌رود و بدین ترتیب سطوح آلوده به آفت افزایش می‌یابد و همه این عوامل در کنار هم  شرایطی را رقم می‌زند که مدیریت کنترل آفات را سخت‌تر می‌کند».
به گفته وی، امسال به دلیل خشکسالی در برخی از استان‌ها چون آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، اصفهان، کاشان، کرمان، تهران و گلستان با مواردی از طغیان آفت‌ها روبه‌رو بودیم. وی تصریح می‌کند: «وقتی اقلیم تغییر می‌کند، دستورالعمل‌های اجرایی جدیدی باید از سوی مؤسسه‌های تحقیقاتی کشاورزی مانند مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه نهال و بذر، مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی و...تهیه و به استان‌ها ابلاغ شود که هم‌اکنون در حال رایزنی در این خصوص هستیم».
معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با تأکید براینکه ضروری است هر چه زودتر خود را با شرایط خشکسالی وفق دهیم ، می‌افزاید: «به هر جهت باید بپذیریم، آب کافی برای کشاورزی در اختیار نداریم و به نظر می‌رسد بهترین راهکار،  تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب کشاورزی با استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری باشد».
ابطالی در پاسخ به انتقاد برخی کشاورزان که از دیر رسیدن و قیمت بالای سموم وارد شده،  گله‌مند هستند ، می‌گوید: «با افزایش قابل ملاحظه جمعیت آفات در شرایط خشک و گرم امسال ، سموم موجود کارا نبوده و ما ناگزیر شدیم سمومی را وارد کنیم، به هرجهت واردات زمان بر است.از سوی دیگر معمولاً برای اینکه سم جدیدی درکشور مجوز مصرف بگیرد 2 تا 3 سال زمان می‌برد،اما امسال این کار را یک هفته‌ای انجام دادیم».
وی در خصوص قیمت سموم می‌افزاید: «با آزاد‌سازی قیمت سم، سموم وارداتی، با ارز آزاد شده وارد شده و طبیعی است که قیمت تا حدی برای کشاورز بالا باشد».
معاون کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات خبر خوبی راهم اعلام می‌کند و می‌گوید: «امسال برای نخستین بار از سال 86 تاکنون 55 درصد اعتبارات مدیریت تلفیق آفات در مرداد اختصاص یافته است. این اعتبار در سال‌های قبل در ماه‌های بهمن و اسفند اختصاص می‌یافته است».

 


نوشته شده توسط : host
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 مهر 1393
تعداد بازدید : 768

بازگشت