متن خبر
برگزاری سی و نهمین سمینار سالیانه حفظ نباتات کشور

سی ونهمین سمینار سالیانه حفظ نباتات کشور برگزار گردید

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد

:
ضرورت به روزرسانی قوانین، روش ها و ابزار شناسایی و مقابله با آفات گیاهی


وزیر جهاد کشاورزی گفت: به روزرسانی قوانین، روش ها و ابزار شناسایی و مقابله با آفات گیاهی و همچنین اطلاع رسانی فعال در رسانه ها درباره شبهاتی که در خصوص سلامت محصولات کشاورزی مطرح می شود،ضروری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمود حجتی در جمع شرکت کنندگان در سی و نهمین سمینار سالانه حفظ نباتات که امروز در سالن توسعه این وزارت برگزار شد،اظهار داشت:زمانی کشاورزی ما معیشتی، جامعه دهقانی و مبادله کالا و بحث قرنطینه محدود بود اما امروز با تولید انبوه و اقتصادی محصولات کشاورزی و مبادلات در سطح ملی و بین المللی در حال انجام است.
وی بر لزوم انجام بررسی و اصلاحات در زمینه قانونگذاری، بکارگیری روش ها و ابزارها در زمینه قرنطینه گیاهی متناسب و مطابق شرایط روز تاکید کرد و افزود:دیروز در حوزه مبادلات اندام گیاهی و بذور ضرورتی نداشتیم ولی امروز انجام این مبادلات در سطح داخلی و بین المللی از ضروریات است.
حجتی به گسترش مبادلات گیاهی و در پی آن متنوع تر و بیشتر شدن بیماری ها و آفات نباتی نسبت به گذشته اشاره و تصریح کرد: بعید است ضایعه گیاهی باشد که در دنیا روشی برای مقابله با آن وجود نداشته باشد بنابراین در قرنطینه گیاهی باید به روش ها و ابزار روز مجهز شویم و نسبت به شناسایی آفات و همچنین روش های مقابله با بیماری های گیاهی با همکاری و بهره گیری از دانش و تجارب دانشمندان و موسسات بین المللی اقدام نماییم.
وی اضافه کرد: این کار در تولید بذر در حال انجام است و در حوزه مقابله با آفات گیاهی هم باید انجام شود.
حجتی یادآور شد:عده ای در کشور هستند که معتقدند برای حل مشکلات حوزه مبارزه با آفات نباتی راهکار دارند که باید با آنان مذاکره و در صورت کاربردی بودن روش ها از توانمندی ها و نتایج تحقیقات آنان استفاده شود.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:در بحث باقیمانده سموم و کد رهگیری محصولات کشاورزی در جامعه حسایت وجود دارد و لازم است در این زمینه اهتمام بیشتری از نظر عملیاتی و اطلاع رسانی صورت گیرد.
وی با رد این موضوع که در محصولات گلخانه ای آلودگی وجود دارد،گفت:آن چه در عمل مشاهده کرده ام محصولات گلخانه ای به خاطر مراقبت های بهداشتی بیشتر و استفاده از روش های بیولوژیک برای مقابله با آفات به دلیل بسته بودن محیط،سموم کمتری در آن مصرف می شود.
حجتی تصریح کرد:آنچه در افکار عمومی در خصوص باقیمانده سموم مطرح می شود در صورت صحت باید با عملکردمان اصلاح و در صورتی که غلط است باید با کار فرهنگی،تبلیغی و اطلاع رسانی، روشنگری شود که رسالت آن بر دوش این جمع است.
وی،پیگیری اختصاص کد رهگیری به محصولات کشاورزی را ضروری عنوان کرد و افزود:این موضوع در زمینه محصولات پر مصرف مثل سیزیجات که متاسفانه به غلط در جامعه تصور می شود این محصولات با آب های غیر متعارف آبیاری می شوند باید با جدیت دنبال و اطلاع رسانی شود.
وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت اطلاع رسانی و حضور فعال در فضای رسانه ای تاکید کرد و گفت: کمتر دستگاهی است که خبرگزاری رسمی دارد در حالی که ما خبرگزاری رسمی داریم و باید از این ظرفیت استفاده شود و این خبرگزاری باید با سایر خبرگزای ها لینک شود و به عنوان مرجع و رفرنس، خبرهای آن در سایر رسانه ها بازنشر شود.
وی با اشاره به این که در حال حاضر گوشت مرغ دارای کد رهگیری است،اظهار کرد:بر اساس کد رهگیری مردم متوجه می شوند که گوشت مرغ محصول کدام مرغداری است و در کدام کشتارگاه و در چه زمانی ذبح شده است.
حجتی تاکید کرد که محصولات زراعی و باغی نیز با برنامه ریزی دقیق باید کد رهگیری داشته باشند.
وزیر جهاد کشاورزی،اقدامات انجام شده برای ساماندهی وضعیت تولید و توزیع کود و سم در دوره اخیر را قابل تقدیر دانست و افزود:این اقدامات باید با جدیت و گسترش بیشتر ادامه یابد

.
حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی

:
سازمان حفظ نباتات نقش کلیدی در تامین امنیت غذایی کشور دارد


نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: سازمان حفظ نباتات نقش کلیدی در تامین امنیت غذایی کشور دارد و متخصصان این حوزه سربازان گمنام نظام و پاسداران سلامت غذایی جامعه هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی روز سه شنبه در سی و نهمین سمینار سالانه حفظ نباتات افزود: امنیت غذایی هر کشور یکی از ارکان امنیت ملی محسوب می شود و اگر در حوزه تغذیه، دشمن فشار آورد تا مشکل ایجاد کند، آنگاه مقاومت بسیار سخت خواهد شد.
وی با اشاره به اعمال تحریم ها اظهار داشت: به رغم وجود تحریم های دشمن وضعیت امنیت غذایی ما بهتر از بسیاری از کشورها است که بخشی از آن نتیجه تلاش دست اندرکاران و متخصصان سازمان حفظ نباتات است که از روییدنی ها و محصولات در برابر آفت و بیماری ها حفاظت می کنند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که نقش سازمان حفظ نباتات دفاعی است، تصریح کرد: این سازمان با برخورداری از علم و دانش کشور را در برابر هجوم و ورود آفات محافظت می کند.
وی افزود: به رغم نقش مهم و فعالیت های این سازمان در امنیت غذایی و کیفیت و کمیت محصولات، اما متاسفانه اهمیت کار آن به اندازه کافی شناخته نشده است.نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی بر به روز کردن دانش و اطلاعات دست اندرکاران و محققان حوزه حفظ نباتات تاکید کرد و گفت: ارتقای دانش می تواند مصونیت در حوزه غذایی مردم و محصولات در برابر آفات و بیماری ها ایجاد کند.وی ادامه داد: این سازمان برای مصونیت سازی باید طرح و برنامه داشته باشد و افزایش آگاهی می تواند به مصونیت سازی و مشارکت مردم کمک کند

.
مهندس طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی

:
** محصولات کشاورزی قاچاق باید معدوم شود/ضرورت مصون سازی و مراقبت از عرصه های باغی در برابر آفات و بیماری های جدید
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی بر مصون سازی و مراقبت از کشت های گلخانه ای، گیاهان دارویی و تولیدات اراضی شیبدار در برابر آفات و بیماری های جدید و معدوم سازی محصولات قاچاق توسط سازمان حفظ نباتات کشور تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمدعلی طهماسبی در سی و نهمین سمینار سالانه حفظ نباتات با بیان این که آفات بر اثر تغییرات اقلیمی و الگوی کشت، تغییر رفتار داده و سر سخت تر شده اند، گفت: در راستای حفاظت از سرمایه ها و ثروت های مردم در عرصه های باغی، دامنه تحقیقات برای مقابله با آفات و بیماری های گیاهی باید توسعه یابد.
وی افزود: اکنون دنیا به یک دهکده جهانی تبدیل شده و ما برای به روز کردن دانش، اطلاعات و فناوری ها در حوزه کشاورزی و حفظ نباتات باید با دنیا ارتباط داشته باشیم و آفات و بیماری ها را شناسایی و برای مبارزه با آنها، پایلوت در استان ها اجرا کنیم.
طهماسبی با اشاره به این که تولیدات باغی از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال ۵۷ به ۲۲ میلیون تن در سطح دو میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار در سال جاری افزایش یافته است، اظهار داشت: ما باید برای حفاظت از این سطوح کشت و تولید، اطلاعات و آمادگی لازم را دشته باشیم.
وی سطح کشت های گلخانه ای کشور را ۱۵ هزار هکتار عنوان و تصریح کرد: ما افزایش ۴۸ هزار هکتار به این سطح را برنامه ریزی کرده ایم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی قیمت هر بذر را ۷۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: اگر بیماری در گلخانه شیوع پیدا کند ثروت زیادی از مردم از بین می رود.
وی سطح کشت گیاهان دارویی در کشور را ۲۰۳ هزار هکتار و تولید در این حوزه را ۲۳۰ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: ۱۱۰ هزار هکتار از این سطح به کشت زعفران اختصاص دارد و پیش بینی می کنیم امسال از این سطح ۴۰۰ تن زعفران برداشت شود.
طهماسبی ادامه داد: اکنون گیاهان دارویی به صورت زراعی و انبوه تولید می شود و به علت وجود ۴۰۰ اقلیم خرد و کلان در ایران، تنوع زیادی در رویش گیاهان دارویی داریم که نیاز به حفاظت دارند.
وی با اشاره به برنامه این معاونت برای جایگزینی و اصلاح ۶۰۰ هزار هکتار باغات قدیمی کشور گفت: در زمینه جایگزینی نهال ها و جلوگیری از آفات و بیماری ها باید توجه بیشتری شود.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که سازمان حفاظ نباتات باید از اراضی شیبدار حفاظت کند، اذعان داشت: در برخی مناطق بیش از ۱۰۰ گونه گیاهی داریم که میزبان آفات مستعد هستند.
وی در عین حال بر استفاده از مواد بیولوژیکی برای مبارزه با آفات و بیماری ها تاکید ورزید و تصریح کرد: اندیشه های ما باید در راستای حفاظت از محیط زیست و آب و خاک باشد و این منابع نباید توسط مواد شیمایی آلوده شوند.
طهماسبی با بیان این که سم کشاورزی باید با نسخه ارایه شود، گفت: سیاستی که سازمان حفظ نباتات در زمینه فروش سم در فروشگاه های مجاز پیگیری می کند باید ادامه یابد.
وی در همین حال از این سازمان خواست بر روی آفات انباری و قرنطینه های مبدا کار کند.
طهماسبی افزود: هر استان باید گلخانه های قرنطینه ای برای جلوگیری از شیوع آفات و بیماری های جدید داشته باشد.
وی اقدامات سازمان حفظ نباتات را در کنترل آفت زنجره مو، کرم خراط و مگس زیتون ستود و خواستار معدودم سازی میوه ها و کالاهای کشاورزی قاچاق شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: از طریق مگس میوه مدیترانه ای ۶ هزار هکتار از باغات یزد آلوده شدند.
وی گفت: مگس مدیترانه ای که از راه قاچاق میوه به کشور وارد شده ۴۰۰ محصول را مورد هدف قرار می دهد.

مهندس کشاورزمعاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی

:
لزوم تدوین برنامه برای کاهش عوامل خسارت زا/سبد آفت کش ها در کشور باید متنوع شود


معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی خواستار تهیه برنامه مدون در یک بازه زمانی مشخص برای کاهش عوامل خسارت زا در حوزه محصولات زراعی با توجه به تغییر الگوی تولید توسط سازمان حفظ نباتات کشور شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس عباس کشاورز امروز چهارشنبه در دومین روز از سی و نهمین سمینار سالیانه حفظ نباتات طی سخنانی افزود: حوزه زراعتی به علت محدودیت آب و تغییر مدل تولید در برخی محصولات برای مدیریت آفات و بیماری های جدید نیاز به تخصص سازمان حفظ نباتات دارد.
وی به تغییر فصل کشت محصولاتی مانند چغندرقند و افزایش تولید کلزا اشاره کرد و گفت: ما برنامه گسترش کلزا، اجرای کشاورزی حفاظتی و کشت پاییزه چغندرقند را داریم که اکولوژی را تغییر خواهند داد و این تغییرات نیازمند برنامه از سوی حفظ نباتات برای مدیریت آفات و بیماری است.
کشاورز اظهار داشت: پایداری و ناپایداری برخی محصولات به مدیریت آفات وابسته است و برای محصولاتی مانند پنبه باید برنامه خاص داشته باشیم.
وی افزود: ما به دنبال حفظ آب و خاک، افزایش درآمد کشاورزان و تامین امنیت غذایی هستیم و تحقق این اهداف با همکاری و مساعدت سازمان حفظ نباتات و بخش تحقیقات امکان پذیر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال بر مدیریت گیاهپزشکی تاکید و تصریح کرد: مصرف سموم کشاورزی باید بر اساس نسخه گیاهپزشک انجام شود.
وی در ادامه تنوع بخشی در سبد آفت کش ها را ضروری خواند و گفت: سبد آفت کش ها در کشور ما از تنوع لازم برخوردار نیست و برای برخی از عوامل خسارت زا فقط یک یا دو آفت کش مصرف می شود، از این رو مشکل ما مقدار مصرف نیست بلکه تنوع کم است.
کشاورز با بیان این که هیچ کس به لحاظ قانونی حق ندارد دسترس کشاورزان را به تکنولوژی های نوین و آفت کش های مدرن محدود کند، تصریح کرد: فقط مواد آلوده نباید وارد کشور شود.
وی با اشاره به تامین کنندگان آفت کش ها، اذعان داشت: میان این گروه از تامین کنندگان باید رقابت ایجاد کنیم و در تشخیص اختیار بیشتری به بخش خصوصی دهیم.
معاون امور زراعت تصریح کرد: بخش خصوصی برای انجام مدیریت عوامل خسارت زا باید تقویت شود.
وی اقدامات سازمان حفظ نباتات را در مدیریت سن گندم مثبت ارزیابی کرد و گفت: در سال های اخیر سن گندم در کشور مدیریت شده و این در حالی است که پیش از آن آفت سن داشت به موجودی غیر قابل مدیریت تبدیل می شد.
کشاورز افزود: در دو سال اخیر خسارتی در حوزه سن گندم نداشتیم که نشان دهنده فعالیت به موقع و گسترده سازمان حفظ نباتات است.
وی ادامه داد: ما اکنون صادرات خوبی در حوزه سبزی و صیفی جات و محصولات جالیزی به کشورهایی مانند روسیه که دارای استانداردهای سختگیرانه هستند، داریم

.
دکتر درگاهی رییس سازمان حفظ نباتات کشور

:
دستور العمل های مبارزه با آفات انباری به روزرسانی می شود/متوسط مصرف سموم کشاورزی در ایران کمتر از میانگین جهانی
رییس سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: با سموم کشاورزی تقلبی برخورد می شود

.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،دکتر محمدرضا درگاهی امروز چهارشنبه در حاشیه دومین روز از سی و نهمین سمینار سالیانه حفظ نباتات در گفتگو با خبرنگار ما،گفت: از انجمن های وارد کننده و تولید کننده داخلی سموم کشاورزی خواسته ایم برای شناسایی سموم تقلبی، پایلوت های استانی با سموم خود اجرا کنند.
وی افزود: با این اقدام در صورت عرضه سموم تقلبی مشابه، می توان آن را تشخیص داد و ردیابی کرد.
درگاهی اظهار داشت: کشاورزان در صورتی که با سم تقلبی روبرو شدند، نمونه های آن را به سازمان حفظ نباتات در تهران ارسال تا مورد آزمایش قرار گیرد و انجمن های وارد کننده و تولید کننده سموم با آن برخورد کنند.
وی درباره واردات سموم نیز تصریح کرد: سموم آماده مصرف وارداتی باید نسبت به سموم تولید داخل برتری داشته باشند و شرکت هایی که تکنیکال سموم وارد می کنند باید از منبع اصلی و معتبر در کشورها این تکنیکال ها را تهیه کنند.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور بر رتبه بندی شرکت های تولید کننده و وارد کننده سموم در سایت این سازمان تاکید کرد.
وی درباره مبارزه با آفات انباری کالاهای کشاورزی نیز گفت: سازمان حفظ نباتات این آمادگی را دارد که دستورالعمل های مبارزه با آفات انباری را به روز و از طریق استان ها در اختیار بخش خصوصی و دولتی قرار دهد.
درگاهی بر ضرورت تشکیل یک کارگروه میان سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای کمک به کنترل آفات انباری تاکید و تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در این راستا با ظرفیت هایی که دارد می تواند به عنوان اهرم و بازوی حفظ نباتات عمل کند.
وی ساماندهی فروشگاه های سموم کشاورزی، ساماندهی کلینیک های گیاهپزشکی، تدوین دستورالعمل واحد برای مبارزه با عرضه سموم تقلبی و بی کیفیت و مبارزه با عرضه سموم با قیمت خارج از کمک های مصوب را از دیگر محورهای این کارگروه برای همکاری عنوان کرد.
درگاهی با بیان این که انبارهای کالاهای کشاورزی باید مطابق با استانداردهای فنی و نوع محصولات ساخته شوند.
وی درباره میزان مصرف سموم در اراضی کشاورزی کشور اذعان داشت: متوسط مصرف سموم کشاورزی در دنیا ۱.۲ کیلو گرم در هکتار و در ایران ۶۷۰ گرم در هکتار است.
درگاهی گفت: در برخی کشورها مانند آمریکا تا ۱۸ کیلوگرم سم در اراضی کشاورزی مصرف می شود.

حجت الاسلام دکتر بیت الهی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در سازمان حفظ نباتات :

ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان ،ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) را به حضار تسلیت گفت وی بیان داشت:
سازمان حفظ نباتات کشور با قدمت و سابقه 51 ساله با اهدافی چون
1-مسئولیت هدایت ،نظارت و حفظ محصولات کشاورزی از گزند عوامل خسارتزا
2-وظیفه پیچیده و متنوع از مبارزه با انواع آفات بیماریها،علفهای هرز وجوندگان زیان آور
3- استفاده از دست آوردهای جدید دانش گیاه پزشکی
4- نظارت بر واردات و صادرات سموم وآفت کش ها
5- توسعه شبکه های مراقبت و پیش آگاهی
6- نظارت بر کلینیکهای سم فروشی در کشور
7- گسترش روش های مبارزه غیر شیمیایی بیولوژیک
8- نظارت بر صادرات محصولات کشاورزی مبتنی بر رعایت استانداردهای جهانی
9- توجه و تامل بر بکارگیری از سموم کم خطر یا بی خطر با بهره مندی از مانیتورینگ سموم
وی گفت به روایتی از امام صادق (ع) در سه چیز تخفیف وجود ندارد. 1- اداء و حفظ امانت(مسئولیت و مدیریت در نظام اسلامی امانت بزرگی است مراقب باشیم)2- نیکی به پدر و مادر(به خاطر داشتن و فراموش نکردن مسئولیت پدر و مادر)3- عمل به وعده(حتی در خصوص کسی که خلف وعده می کند) در ادامه حجت الاسلام بیت الهی گفت در شرایط فعلی و حساس جامعه مانند(تورم،تنگی معیشت و از همه مهمتر تحریم ها)وظیفه مدیران چیست ؟
1- هوای همدیگر را بیشتر داشته باشیم 2- همراه و همرزم مشکل تراشان نشویم 3- آب به آسیاب دشمن با ندانم کاری ها نریزیم 4- مشکلات داریم ولی به بن بست نرسیدیم 5- توجه و تنویرافکار زیر مجموعه را فراموش نکنیم


مهندس رمضان نژاد رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی:

سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی برای افزایش بهره وری تولید با بخش دولتی تعامل می کند
سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در افزایش بهره وری، در حوزه تولید و ارتقای تعاملات با بخش دولتی به طور جدی ورود پیدا خواهد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی کشور امروز سه شنبه در سی و نهمین سمینار سالیانه حفظ نباتات با اعلام این مطلب افزود: این سازمان با ۲۵۰ هزار عضو دانش آموخته کشاورزی در رشته ها و مقاطع مختلف، ذخیره گاه علم کشاورزی است و می تواند با انتقال این دانش به کشاورزان به افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها کمک کند.
شاهرخ رمضان نژاد با بیان این که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تا کنون نتوانسته آن طور که باید به انتقال دانش به حوزه کشاورزی کمک کند، گفت: ما باید به عنوان سپاه دانش آماده به کار باشیم و هر جا که لازم شد، حضور پیدا کنیم.
وی تصریح کرد: برنامه ریزی برای افزایش ۴۸ هزار هکتار به سطح کشت گلخانه ای با اتکا به ظرفیت های مهندسی حرفه ای داخلی صورت گرفته است.
رمضان نژاد اظهار داشت: اگر این سازمان در حوزه های مختلف از جمله انتقال دانش و اطلاعات به محیط های کشاورزی و آموزش بهره برداران فعال شود، منجر به توسعه و تحول عظیم در بخش کشاورزی خواهد شد.
وی با اشاره به ایجاد ۱۹۰۰ کلینیک گیاهپزشکی در کشور گفت: کلینیک های گیاهپزشکی برای سازمان حفظ نباتات یک بازوی اجرایی در راستای تولید غذای سالم و پیش آگاهی هستند.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور بر ایجاد فضای جدید تعاملی توام با امید میان بخش دولتی و بخش خصوصی و حفظ آن تاکید گذاشت و خواستار تشکیل یک کمیته راهبری در این زمینه شد.
وی با بیان این که سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در راستای توسعه کشاورزی باید متحول شود، تصریح کرد: این سازمان تا کنون در صدور پروانه ها به اندازه دولت هم عمل نکرده است.
رمضان نژاد زمانبر بودن صدور پروانه ها، شفاف نبودن بهای خدمات برای صدور پروانه ها و شکل ارائه خدمات را از عواملی دانست که موجب نارضایتی هایی شده که نیاز به اصلاحات دارد

.
مهندس یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران


استارت آپ ها برای آموزش و مبارزه با آفات انباری کالاهای اساسی راه اندازی شوند


مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که ۶.۵ میلیون تن گندم و ۴۰۰ هزار تن برنج در انبارها نگهداری می شود، گفت: حفظ نباتات باید دستور العمل های استاندارد نگهداری کالاهای اساسی در استان ها را تدوین و ارایه دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس یزدان سیف امروز چهارشنبه در دومین روز از سمینار سالانه حفظ نباتات افزود: کارشناسان حفظ نباتات برای جلوگیری از رشد آفات انباری باید تا انتهای زنجیره با ما باشند و برای نگهداری از کالاهای اساسی متناسب با هر استان و اقلیم نسخه ارایه دهند.
وی اظهار داشت: مدیران امروز، مدیران زنجیره غذا هستند و یکی از انتظارات ما این است که به سیلوداران با توجه به افزایش دما و رطوبت، آموزش دهند و تنها با آفات و بیماری ها در مزرعه مبارزه نکنند.
سیف بر کاهش آفات انباری، افزایش کیفیت محصول و نظارت هر چه بیشتر بر محصولات انباری تاکید کرد.
وی پیشنهاد داد که در راستای آموزش و ارایه دستورالعمل های نگهداری کالاهای اساسی در انبارها در اقلیم های مختلف، استارت آپ ها در حوزه حفظ نباتات راه اندازی و فعال شوند.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: ما هم تعهد می کنیم که دستورالعمل ها را در حوزه آفات انباری اجرا کنیم.
وی در عین حال خواستار کاهش استفاده از مواد شیمیایی برای مبارزه با آفات انباری کالاهای اساسی شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که سال گذشته به رغم خشکسالی شدید ۹.۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم در کشور صورت گرفت: اذعان داشت: به واسطه فعالیت دست اندرکاران حوزه حفظ نباتات به لحاظ کیفی در حوزه گندم عملکرد مناسبی در برخی متغییرها داشته ایم به طوری که سال گذشته بی نظیر ترین سال در عدم سن زدگی در گندم خریداری شده بود.
سیف ادامه داد: سن زدگی می تواند کیفیت گندم و آرد نانوایی ها را به خطر بیاندازد و این چالش به جامعه هزینه تحمیل می کند.
وی گردش اطلاعات در حوزه خرید تضمینی گندم از طریق سامانه پهنه بندی را اتفاقی خوب در بخش کشاورزی توصیف کرد و گفت: از طریق سامانه خرید تضمینی می توانیم رصد کنیم که چه میزان گندم با چه کیفیتی و چه مقدار افت عملکردی از کدام کشاورز خریداری شده است و این امر به اصلاح رفتار کشاورزان از طریق آموزش کمک خواهد کرد.
سیف افزود: ما برای ارتقای کیفیت خدمات باید گردش اطلاعات را در سامانه پهنه بندی در زمینه خرید تضمینی گندم تکمیل کنیم.


نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : شنبه 6 بهمن 1397
تعداد بازدید : 607

بازگشت