متن خبر
توليد کنندگان سموم امروز با رياست و معاونين سازمان حفظ نباتات ديدار و گفتگو کردند

در ابتدای اين نشست مهندس گيل آبادی رئيس انجمن توليدکنندگان سموم ضمن اظهار تشکر ويژه از رياست سازمان مبنی بر تغيير نگاه و رويکرد سازمان از زمان رياست دکتر درگاهی اظهار داشت با اين تغيير نگرش شاهد اين هستيم که بسياری ازمشکلات پيش روی بخش توليد سموم در حال پيگيری و برطرف شدن است . وی با تشريح برخی موانع و مشکلات پيش روی بخش توليد سموم از جمله مشکلات ارزی و همچنين مسائل مربوط به سامانه مونيتورينگ و گمرگ و بانک مرکزی ، خواستار همکاری بيشتر سازمان حفظ نباتات در رفع اين مشکلات شد .وی با اشاره به اينکه در چرخه توليد سموم حدود 50 درصد ملزومات از قبيل کارتن و ظروف بسته بندی و ... با ارز آزاد تأمين می شود ، از عدم رقابت پذيری توليدات داخل با محصولات مشابه که از خارج وارد می شود انتقاد کرد و خواستار قطع واردات سموم آماده مصرفی شد که با وجود داشتن مشابه توليد داخل به کشور وارد می شوند .
گيل آبادی در بخش ديگری از سخنان خود موضوع ممنوعيت صادرات آفت کش های توليد داخل را از دغدغه های ديگر توليد کنندگان بر شمرد و گفت با توجه به ايجاد بازارهای بين المللی که ظرف چند سال و با مشقت فراوان توليدکنندگان برای توليدات ايرانی بوجود آمده ، نبايد اقدامی صورت بگيرد تا اين فرصت از دست برود و پيشنهاد گرديد راهکاری انديشيده شود تا با پرداخت و برگرداندن سهم دولت زمينه ای فراهم شود تا فرصت صادرات از بين نرود .
در اين جلسه تعدادی از توليدکنندگان نيز بصورت مستقيم دغدغه های خود را با رياست سازمان حفظ نباتات در ميان گذاشتند که اغلب موارد پيرامون موضوعات مطرح شده توسط مهندس گيل آبادی بود. در اين زمينه آقای دکتر خصوصی گفت : با توجه به سابقه 50 ساله ای که در توليد سم در کشور دارم می تو انيم اين قول را به دولت بدهيم که با توليد سموم مرغوب و با کيفيت ، همانطور که ساليان گذشته امريکا را از بازار سم ايران خارج کرديم هم اکنون چين را از بازار سم کشور خارج کنيم به شرط آنکه اجازه واردات محصولات چينی بدون کيفيت که بعضاً با ¼ قيمت توليدات داخلی بفروش می رسد داده نشود .
در ادامه اين نشست دکتر محمد رضا درگاهی رياست سازمان حفظ نباتات ضمن تشکر از حضور و همکاری انجمن توليد کنندگان و تدارک کنندگان سموم در اين جلسه عنوان کرد :
  ما به بخشی از جامعه در حال خدمت هستيم که بدون واسطه روزی شان را از خدا می گيرند و اين افتخار بزرگی برای ماست که با همکاری يکديگر به کشاورزان عزيز خدمت رسانی کنيم .
وی بااشاره به اينکه نکات مطرح شده دراين جلسه توسط توليدکنندگان محترم بسيار مهم و جزو دغدغه های اصلی مديران سازمان و بخش کشاورزی در دولت است ، به توليدکنندگان اطمينان خاطر داد تا در صورتی که اعتماد دو سويه بصورت کامل بين دو طرف حاصل شود ، بخش دولتی و سازمان حفظ نباتات خواهد توانست با استفاده از ابزارهای قانونی که در اختيار دارد ازمنافع توليدکنندگان محترم دفاع نمايد .
وی با اشاره به اينکه عليرغم درخواست های متعدد نسبت به ارائه آمار از ميزان موجودی سموم در انبار شرکتها و نيز اعلام دقيق قيمت تمام شده اقلام توليدی هنوز اطلاعات دقيقی به سازمان نرسيده ، گفت با در اختيار داشتن اين اطلاعات سازمان حفظ نباتات می تواند با توجه به نياز کشور بررسی های لازم را در زمينه امکان صادرات و نيز نرخ گذاری مناسب را با هماهنگی دستگاه های نظارتی مربوطه انجام دهد .
دکتر درگاهی در ادامه به معاون مبارزه با آفات و مدير کل دفتر آفت کش ها دستور داد اجازه واردات سموم آماده مصرف فقط به ميزان 12 تا 13 درصد و آنهم به سمومی که مورد نياز و جزو برندهای معروف هستند داده شود .
وی با اشاره به اينکه بايد در تهيه و توليد منابع تکنيکال هم فعاليت ويژه صورت پذيرد گفت هم اکنون باتوجه به اينکه بيش از 80 درصد منابع تکنيکال از چين و هند وارد می شوند بايد زمينه سازی لازم را دراين عرصه ايجاد نمائيم و با کمک دولت در جهت توليد تکنيکال قدم برداريم .
دکتر درگاهی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به اينکه با ايجاد شبکه توزيع يکپارچه در بخش سموم می توان در جهت رفع مشکلاتی از قبيل تقلب و جلوگيری از گرانفروشی و بسياری موارد ديگر مديريت مناسب تری کرد گفت انجمن های توليدکنندگان و واردکنندگان می بايست در زمينه ايجاد يک شبکه توزيع منسجم اقدام نمايند که در اين صورت سازمان حفظ نباتات نيز پشتيبانی لازم را در شکل گيری و نظام دهی آن انجام خواهد داد .
رئيس سازمان حفظ نباتات در اين جلسه اعلام کرد از اين پس تمامی هماهنگی ها و تصميم سازی ها با مشارکت انجمن توليد کنندگان و وارد کنندگان انجام خواهد شد لذا لازم است تا شرکت هايی که عضو اين انجمن ها نيستند نيز تحت پوشش آنها در آمده تا در زمينه توليد و تهيه و تدارک و واردات آفت کش ها به وحدت رويه برسيم .
وی در خاتمه دستور داد اين جلسات بصورت فصلی برگزار تا بخش خصوصی و اجرايی بصورت رو در رو بتوانند نسبت به بررسی و حل و فصل مسائل و مشکلات اقدام نمايند .

 نوشته شده توسط : adminnews
تاریخ انتشار : سه شنبه 13 شهريور 1397
تعداد بازدید : 558

بازگشت