بریده جراید و روزنامه ها کمينه

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶

خبرگزاری ايلنا:
Ÿبه دعوت استاندار و مجمع نمایندگان استان؛ وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی سفر می‌کند
Ÿسهم حوزه باغبانی در تحقیقات کشاورزی افزایش یابد/ تولید سه برابری محصول در گلخانه ها/ ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس
Ÿتحول سازی در حوزه باغبانی/۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی سالانه در کشور تولید می شود
Ÿ معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: ارتقای بهره‌وری، رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی/ ۱۵هزار میلیارد ریال اعتبار برای بهینه سازی مصرف آب در کشور اختصاص یافت

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ آرامش رو به رکود در بازار برنج مازندران
Ÿحمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
Ÿ رئیس موسسه علوم باغبانی: ایران پنجمین کشور تولیدکننده سبزی و صیفی است
Ÿ تولید بذورهیبرید راه برون رفت از مشکلات باغبانی کشور
Ÿ نایب رئیس انجمن برنج ایران در گفت و گو با ایرنا: خرید توافقی برنج داخلی تا 15 بهمن ماه ادامه دارد
Ÿ بستن 30 هزار و 621 چاه غیرمجاز در کشور


خبرگزاری ايسنا:
Ÿمدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان عنوان کرد: از بین رفتن کشت پاییزه در صورت ادامه تنش‌های آبی
Ÿتولید 2000 تن قارچ خوراکی در آذربایجان غربی
Ÿمدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای استان: 68 درصد حجم آب سدهای لرستان خالی است
Ÿآغاز قرن 15 و جستجوی یک جرعه آب برای سیراب شدن زمین
Ÿمدیرکل هواشناسی خوزستان خبر داد: کاهش 85 درصدی حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه تاکنون
Ÿمسئول طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی زنجان اعلام کرد: پاییز امسال خشک‌ترین پاییز 50 سال اخیر کشور
Ÿخشکسالی "سراب یاوری" کرمانشاه را تهدید می‌کند

خبرگزاری آريا:
Ÿبرگزاري کارگاه هاي آموزشي- ترويجي براي کشاورزان شهرستان ايذه
Ÿمعاون وزير جهاد کشاورزي خبر داد: توليد سالانه 28 ميليون تن سبزي و صيفي در کشور

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ حسن‌پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: ۴۰ هزارتن مرکبات برای شب عید، ذخیره سازی می‌شود
Ÿ مهاجر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: صرفه جویی ۱۶۰ میلیون دلاری در واردات روغن/ تولید کلزا ۷ برابر افزایش یافت
Ÿ میری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد: ثبات قیمت زعفران در بازار/آینده زعفران در معرض خطر است

روزنامه اطلاعات:
Ÿسياست خريد مستقيم گندم از کشاورز توسط کارخانه‌هاي توليد آرد، بايد اجرا شود

خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین
Ÿکارشناس مسئول محصولات ارگانیک :کشت گیاهان دارویی در ۴۸ هکتار از اراضی کشاورزی
خبرگزاری ايلنا
به دعوت استاندار و مجمع نمایندگان استان؛
وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی سفر می‌کند
به دعوت استاندار و مجمع نمایندگان استان مرکزی، وزیر جهاد کشاورزی فردا پنجشنبه ۲۸ دی ماه به منظور بازدید از چند طرح به استان مرکزی سفر می‌کند.
به گزارش ایلنا از اراک، محمود حجتی فردا در سفر یک روزه خود به استان مرکزی پس از استقبال رسمی مسئولان ارشد استان برنامه‌های مختلف دیدار و بازدید از طرح‌های مختلف بخش کشاورزی دارد.
بازدید از مجتمع کشاورزی و بازدید از آبیاری تحت فشار مشاع یک خیر آباد و ... از جمله برنامه‌های سفر وزیر کشاورزی به استان مرکزی و در شهرستان اراک است.

سهم حوزه باغبانی در تحقیقات کشاورزی افزایش یابد/ تولید سه برابری محصول در گلخانه ها/ ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از راه‌های برون رفت از مشکلات بخش باغبانی تولید بهینه بذور هیبرید است که این بخش را بهبود خواهد بخشید.
به گزارش‌ایلنا، محمدعلی‌طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: اکنون وضعیت کشاورزی و باغبانی در کشور ما برای دستیابی به یکسری از ارقام و فناوری ها به گونه ای نیست که آهسته حرکت کنیم بلکه باید میانبر بزنیم و دستاوردهای دنیا را به کشورمان بیاوریم.
وی اظهار داشت: فناوری، تکنولوژی و ارقام جدید میانبرهایی هستند که باید پژوهشکده ها زودتر به آن دست بیابند.
وی یکی از این میانبرها را تولید بذور هیبرید دانست که باید حمایت های ویژه ای از آن شود و ادامه داد: اکنون در کشور دو بخش خصوصی و دانشگاهی اقدامات خوبی در تولید بذر هیبرید کرده اند که دستاوردهای خوبی نیز داشته است.
طهماسبی گفت: در تولید بذور هیبرید ثروت عظیمی نهفته است که از نظر کسب و کار و اشتغال نیز تولید این بذور منشاء اشتغال بالایی دارد به طوری که در یک اقیانوس عظیمی از ثروت نهفته و پنهان شناور هستیم.
وی بیان داشت: از حدود ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی حدود ۲۸ میلیون تن را سبزی و صیفی شامل می شود و ۳۲ میلیون تن را نیز محصولات باغی تشکیل می دهد که با احتساب ۱۴.۵ میلیون تن تولیدات دامی، تولیدات بخش باغبانی بیشترین سهم را در بخش کشاورزی دارد.
وی تاکید کرد که به لحاظ این سهم بزرگ بخش باغبانی باید سهم تحقیقات هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ ایستگاه ها و اعتبارات به حق دیده شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اکنون سیاست وزارت جهادکشاورزی بر بردن تولید محصول به گلخانه ها است، گفت: بررسی ها نشان داده که تولید محصول به خصوص در سبزی و صیفی تا سه برابر افزایش دارد و باید امکاناتی را فراهم کنیم تا تمام فعالیت های این بخش به سمت گلخانه ها برود.
وی افزود: یکی از فواید گلخانه ها بالا بودن گردش نقدینگی در آن است به طوری که بعضی از محصولات در فضای باز مثل سیب یا گندم سالی یکبار برداشت می شود ولی در گلخانه ها هر ۴۵ روز یکبار گردش دارد پس نشان دهنده آینده محکم این نوع تولید است.
طهماسبی بیان داشت: واحدهای کوچک سبزی و صیفی معمولا در یک نظام خرده مالکیتی هستند که بیشتر باید برای این قشر به عنوان کشاورز خانوادگی درآمد ایجاد کنیم.
وی یکی از راهکارها برای این تولیدکنندگان را ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس دانست و افزود: این گلخانه ها در حریم شهرها و روستاها ایجاد می‌شود.
وی تولید سبزی و صیفی گلخانه ای را کسب و کار خوبی دانست که ثروت زیادی در آن نهفته است و گفت: برای رسیدن به این برنامه ها ضمن سرمایه گذاری و تامین اعتبار بایستی از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده شود.

تحول سازی در حوزه باغبانی/۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی سالانه در کشور تولید می شود
وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت: نهضت انتقال فناوری کشاورزی کشور را نجات می دهد و شکاف دانش را پر می کند.
به گزارش ایلنا، اسکندرزند وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در پژوهشکده سبزی و صیفی موسسه علوم باغبانی کشور واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، با بیان اینکه موضوع فناوری در حوزه کشاورزی و به خصوص باغی بسیار مهم است، افزود: برای برون رفت از مشکلات موجود در تولید سبزی و صیفی باید فناوری روز دنیا را احصاء کنیم.
وی با اشاره به اینکه تولید سبزی و صیفی در کشور جزو فعالیت های مزیت داری است که مغفول مانده، اظهار داشت: باید دلایل این امراحصاء شود زیرا از حدود ۱۲۰ میلیون تن تولیدات مختلف در بخش کشاورزی ایران ، ۲۸ میلیون تن صیفی و سبزی تشکیل می‌دهد.
زند گفت: سرانه تولید و عرضه سبزی و صیفی در ایران ۳۶۰ کیلوگرم است و این در حالی است که سرانه مصرف غذا حدود ۸۰۰ تا یکهزار کیلوگرم است.
این مسئول ادامه داد: اکنون ۸۴ درصد از سهم تولید مواد غذایی در جهان از بخش بخش گیاهی و ۱۶ درصد آن از تولیدات حیوانی به دست می آید این در حالی است که در ایران سهم مواد غذایی به دست آمده از تولیدات حیوانی ۱۱ درصد و مابقی به تولیدات گیاهی وابسته است.
زند با بیان اینکه در بخش تامین مواد غذایی گیاهی، سهم باغبانی بسیار بالاست که مغفول مانده، افزود: در تحقیقات کشاورزی تغییر رویکردی جدی داریم که تحقیقات را از ورودی محور به خروجی محور تغییر داده ایم و مهمترین دستاورد این تحقیقات باید در رضایتمندی کشاورزان دید.
وی ادامه داد: در تحقیقات خروجی محور سه اولویت را مد نظر قرار داده ایم که اولین اولویت آن تحقیقات توانمندساز است تا بتوانیم وضع موجود را بهبود بخشیم و تحقیقات را جهت دهی کنیم به طوریکه در اجرای این اولویت طرح های جریان ساز داشته باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی لازمه یکی از این تحقیقات را در افزایش سطح و عملکرد سبزی و صیفی عنوان کرد و گفت: از مجموع ۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی تولیدی کشور، ۱.۸ میلیون تن معادل ۷ درصد در گلخانه ها به دست می آید.
وی وسعت گلخانه‌های سبزی و صیفی کشور را حدود ۱۱ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در آینده باید کشت گلخانه ای این محصولات به ۳۴ هزار هکتار برسد که باید گام های بزرگی در این بخش برداشته شود .
زند با بیان اینکه برای رسیدن به این مهم باید بهترین تکنولوژی ها را از زنجیره گلخانه ای استفاده کنیم، بیان داشت : یکی دیگر از مهم ترین اقدامات در جریان سازی تحقیقات، کیفیت بخشی به محصولات گلخانه ای است که باید اقدامات لازم برای ترویج سلامت محصولات گلخانه ای را در بین مردم داشته باشیم.
رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی ادامه داد: یکی از دستاوردهای کشت گلخانه ای بهره وری آب در کشت سبزی و صیفی است.
وی یکی از نگرانیها برای توسعه کشت گلخانه ای سبزی و صیفی را بازار مناسب پس از تولید دانست و گفت: برای رفع این نگرانی اگر پس از تولید فراوری و بسته بندی مناسب را در محل تولید داشته باشیم ضمن اینکه در مصرف بی رویه آب صرفه جویی می شود بازار مناسبی را نیز ایجاد خواهد کرد.
زند یکی از مهمترین اقدامات برای برون رفت از مشکلات حوزه باغبانی را تحول سازی عنوان کرد و افزود: در دنیا هر از چندگاهی شاهد تحول هستیم و ما هم باید تحول ایجاد کنیم و تمام تحولاتی را که با آینده نگری می توان داشت را احصاء کنیم.
وی یکی از جریانات تحول ساز را در زمینه به نژادی دانست و اظهار داشت: در زمینه به نژادی و همچنین تولید بذرهای هیبرید به دلیل سودآوری مناسب باید بخش خصوصی را وارد کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:
ارتقای بهره‌وری، رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی/ ۱۵هزار میلیارد ریال اعتبار برای بهینه سازی مصرف آب در کشور اختصاص یافت
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت در سال جاری برای اجرای طرح‌های بهینه سازی مصرف آب در کشور ۳۲هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفت که تاکنون ۱۵هزارمیلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
به گزارش ایلنا، علیمراد اکبری در حاشیه بازدید از باغ‌های شهرستان اسدآباد اظهار کرد: طرح بهینه سازی مصرف آب امسال ۲۷۲ هزار هکتار طرح در حال اجرا است که ۱۲۲ هزار هکتار به پایان رسیده و مابقی نیز در دست اجراست.
وی رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی را ارتقای بهره وری با افزایش کارآیی مصرف آب عنوان کرد و افزود: رفع مشکلات باغداران کشور و افزایش تولید می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به اقدامات خوب استان همدان در راستای طرح های بهینه سازی مصرف آب اشاره کرد و افزود: همدان در این زمینه رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
اکبری تصریح کرد: بنابر آمارهای موجود امسال ۱۰ هزار هکتار طرح در همدان اجرا شده و ۸۰۰ میلیارد ریال در این رابطه هزینه شده است.
وی به اختصاص یک هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف آب در باغ های همدان اشاره کرد و گفت: از این میزان یک هزار میلیارد ریال برای طرح های آبیاری تحت فشار و مابقی برای تجهیز و نوسازی و قنوات است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری های خوبی در بخش آب انجام داده و هیچگونه محدودیت اعتباری برای توسعه روش های مدرن آبیاری وجود ندارد.
خبرگزاری ايرنا
حمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
حمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی به عنوان سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی تصویب و از سوی معاون اول رئیس جمهوری به وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، علوم و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.
به گزارش ایرنا، شورای ملی ایمنی زیستی در جلسه تاریخ 15 آبان ماه سال جاری به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند الف ماده 3 قانون ایمنی زیستی کشور مصوب سال 88، سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی را تصویب کرد.
متن مصوبه شورای ملی ایمنی به شرح زیر است:
سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی به شرح زیر تعیین می شود:
الف - تضمین بهره برداری از فواید فناوری زیستی جدید
1- نیازسنجی و برنامه ریزی برای توسعه، تولید و صادرات محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی بر مبنای ملاحظات اقتصادی و اجتماعی
2- تاکید بر تولید محصول از منابع داخلی و خودکفایی با استفاده از ظرفیت های موجود.
3- تامین و تقویت زیرساخت های لازم برای تولید، واردات و صادرات
4- تسهیل، تسریع و یکپارچه سازی فرایند صدور مجوز تولید و راهسازی محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
5- حمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
6- افزایش بهره وری از منابع پایه با استفاده از فناوری های جدید زیستی و بهره مندی از آخرین دستاوردهای جهانی
ب - حمایت از تنوع زیستی
1- ارتقای دانش حفاظت از تنوع زیستی و ارزیابی مخاطرات احتمالی زیست محیطی
2-حفظ تعادل و تنوع زیست بوم ( اکوسیستم) های حاوی ارقام موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی از طریق کشت ارقام متنوع تغییر شکل یافته ژنتیکی و غیر آن
3- حفظ و افزایش تنوع در تولید ارقام گیاهی، سویه های ریزسازواره های تغییر شکل یافته ژنتیکی و ...
پ - حفظ سلامت و بهداشت محصولات حاصل از فناوری زیستی جدید
1- ایجاد و ارتقای زیر ساخت های لازم برای ارزیابی مخاطرات احتمالی
2- پیش بینی و ایجاد سامانه ( سیستم ) های شناسایی، کنترل، پایش و نظارت
3-آموزش و بهره مندی از نیروی انسانی متخصص و مجرب در فناوری زیستی جدید در سطوح مختلف
ت - افزایش سطح آگاهی و مشارکت عمومی به منظور استفاده از فناوری زیستی جدید
1- ترغیب و افزایش آگاهی و مشارکت افراد جامعه، مسئولان و متخصصین در خصوص فواید تولید و استفاده از محصولات و فرآورده های حاصل از موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی
2- فرهنگ سازی و ترویج دانش فناوری زیستی جدید در سطح جامعه
3- توسعه نظام مند فناوری اطلاعات برای بهره برداری از فناوری زیستی جدید
این مصوبه در تاریخ 16 دی ماه سال 96 به تائید مقام محترم ریاست رسیده و در تاریخ 19 دی از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده است.

رئیس موسسه علوم باغبانی:
ایران پنجمین کشور تولیدکننده سبزی و صیفی است
کرج- ایرنا- رئیس موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی کشور با اشاره به ظرفیت های کشاورزی کشورمان گفت که ایران پنجمین کشور از لحاظ تولید محصول سبزی و صیفی است.
به گزارش ایرنا، داراب حسنی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی کشور که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: در دنیا 60 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی با یک میلیارد تن تولید زیر کشت سبزی و صیفی قرار دارد.
وی اظهار داشت: در کشور ما نیز 900 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت سبزی و صیفی اختصاص یافته که 28 میلیون تن سالانه از آن برداشت می شود که این آمار نشان دهنده این امر است که از لحاظ زیر کشت ایران رتبه هفتم و از لحاظ میزان تولید رتبه پنجم دنیا را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه کشور چین اولین تولید کننده این محصولات است و این امر نشان می دهد که در قاره ای هستیم که سبزی و صیفی در آن اهمیت بالایی دارد، گفت: در تولید میوه هم جزو 10 کشور برتر دنیا هستیم.
حسنی افزود: در این تولیدات محصولاتی همچون گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، طالبی و پیاز بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: گونه های سبزی و صیفی در کشور ما تنوع بالایی دارد که 30 گونه آن جزو مهمترین ها می باشد که باید به آن ها بیشتر پرداخت.
رئیس موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی کشور اظهار داشت: بیشترین تولیدات سبزی و صیفی در فضای باز است ولی اکنون همت بر تولید در گلخانه ها نهاده شده و سیاست ما نیز باید توسعه گلخانه ها باشد.
وی یکی از اهداف توسعه گلخانه ها را تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای تحقق این امر بایستی به برنامه های اصلاحی و ژرم پلاستی با کمک بخش خصوصی وارد شویم.
وی معرفی ارقام مناسب را نیز یکی از برنامه ها عنوان کرد و افزود: در این برنامه باید به دنبال معرفی ارقام مناسب برای فضای باز هم باشیم.
حسنی با بیان اینکه بذور سبزی و صیفی بیشتر از طریق واردات تامین می شود، اظهار داشت: در میان گونه های مختلف گوجه فرنگی با 110 رقم دارای بیشترین سهم واردات و تره فرنگی و باقلا با 2 رقم کمترین ارقام وارداتی را به خود اختصاص داده اند.
وی گفت: همچنین از حدود 600رقم گونه سبزی و صیفی حدود 500 رقم در فضای باز تولید می شود که برای رسیدن به اهداف کشت گلخانه ای باید به بحث ژنتیک و به نژادی اهمیت بیشتری داده شود.

آرامش رو به رکود در بازار برنج مازندران
ساری - ایرنا - با گذشت 2 هفته از آغاز اجرای طرح خرید توافقی برنج ارقام پرمحصول شالیکاران مازندران ، بازار برنج این استان همچنان در آرامش به سر می برد ، آرامشی که برخی کارشناسان آن را به عنوان ' رکود ' تحلیل می کنند.
دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عمدتا صاحبان کارخانه های شالیکوبی هستند ، می گویند که به علت حجم کم تولید برنج پرمحصول در این استان ، طرح توافقی تاکنون نتوانسته است تاثیری بر بازار بگذارد و تجار را وارد عرصه خرید و فروش و رونق دادن به بازار ارقام کم محصول کند.
دولت به منظور خروج بازار برنج مازندران از رکود ، خرید توافقی سه رقم برنج پر محصول استان شامل برنج ندا ، نعمت و شیرودی را از سیزدهم ماه دی آغاز کرد و قرار است دو مرکز خرید واقع در شهرهای نکا و بابل این کار را تا 15 بهمن ادامه دهند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 که متولی خرید این ارقام برنج است ، اعلام کرد که تاکنون 102 تن برنج به‌صورت توافقی از کشاورزان مازندرانی خریداری شده است .
بر اساس مصوبه جهاد کشاورزی ، مراکز خرید برنج کشاورزان را با 8 درصد شکستگی و اقلام ندا و نعمت را به مبلغ 4 هزا رو 850 تومان و شیرودی را 5 هزار و 450 تومان خریداری می‌کنند.
اگر چه شرکت غله منطقه 2 اعلام کرده است که وجه برنج خریداری شده از طریق سامانه بانک کشاورزی به‌حساب کشاورزان واریز می‌شود و هیچ‌گونه محدودیتی در میزان خرید وجود ندارد ، ولی خرید اندک در مدت دو هفته این گمانه زنی را که حدود 30 درصد شالیزارهای مازندران هر ساله زیر کشت برنج پر محصول می رود ، زیر سئوال برده است .
مازندران 230 هزار هکتار شالیزاری دارد که پارسال 213 هزار هکتار زیر کشت برنج رفت که سهم ارقام پر محصول بر اساس گمانه زنی ها حدود 65 هزار هکتار برآورد می شود که با برداشت حداقل چهار تن برنج سفید در هر هکتار ، سهم تولید استان از این ارقام از 250 هزار تن فراتر می رود
دست اندرکاران بازار برنج مازندران بر این اعتقادند که اولا سهم مازندران از ارقام پرمحصول کمتر از میزان اعلامی است و ثانیا بالاتر بودن قیمت این ارقام برنج در بازار از کف قیمت توافقی سبب می شود تا کشاورزان فروش آزاد آن را ترجیح دهند.
** چاره اندیشی برای ارقام پرمحصول
بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از بازار برنج در شالیکوبی های مازندران نشان می دهد که بازار ارقام کم محصول که مهم ترین کشت شالیکاران استان را تشکیل می دهد ، در آرامش رو به رکود به سر می برد.
بسیاری از فعالان بازار برنج مازندران امیدوار بودند که با خرید توافقی ارقام پر محصول ، بازار ارقام کم محصول هم شاهد تحرکی هر چند اندک باشد تا سطح قیمت ها حفظ شده و انگیزه کشاورزان برای کشت برنج همان گونه که در سه سال گذشته با تدابیر دولت افزایش یافته بود ، دستکم حفظ شود.
عمده برنج تولیدی مازندران در حال حاضر در اختیار شالیکوبی داران به عنوان عمده فروشان بازار است و هر ساله همین افراد هستند که سطح قیمت ها را مشخص می کنند.
حفظ سطح قیمت ها در بازار برنج در اوج برداشت شالی از خواسته های دیرینه کشاورزان مازندران بود که از سال 93 با ممنوع کردن ورود برنج خارجی در زمان برداشت محصول داخلی از سوی دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و در دو سال گذشته با موفقیت این سیاست اجرائی شد.
تا قبل از این ، بازار برنج مازندران همواره در زمان برداشت به خاطر ورود انبوه برنج خارجی دستخوش تلاطم قیمتی می شد و شالیکاران بیشترین زیان را متحمل می شدند و اکنون نیز رکود حاکم بر بازار این نگرانی را برای بخشی از کشاورزان و دست اندرکاران بازار برنج ایجاد کرده است .
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران در فصل زراعی گذشته از 213 هزار هکتار زمین های شالیزاری استان ، 70درصد آن زیر کشت برنج ارقام محلی طارم صدری و هاشمی رفته و بقیه ارقام پر محصول بوده است.
علاوه بر این 35 هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان هم پس از برداشت محصول کشت اول ، دوباره نشا کاری ودر 50 هزار هکتار از شالیزارهای استان نیز پرورش ساقه برای برداشت برنج دونوج انجام شده است.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران ، مقدار تولید امسال برنج سفید به بیش از یک میلیون و 50 هزار تن رسید.


تولید بذورهیبرید راه برون رفت از مشکلات باغبانی کشور
کرج- ایرنا- معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت که یکی از راه های برون رفت از مشکلات بخش باغبانی تولید بهینه بذور هیبرید است که این بخش را بهبود خواهد بخشید.
به گزارش ایرنا، محمدعلی طهماسبی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: اکنون وضعیت کشاورزی و باغبانی در کشور ما برای دستیابی به یکسری از ارقام و فناوری ها به گونه ای نیست که آهسته حرکت کنیم بلکه باید میانبر بزنیم و دستاوردهای دنیا را به کشورمان بیاوریم.
وی با بیان اینکه پژوهشکده ها زیاد موفق نبوده اند، اظهار داشت: فناوری، تکنولوژی و ارقام جدید میانبرهایی هستند که باید پژوهشکده ها زودتر به آن دست بیابند.
وی یکی از این میانبرها را تولید بذور هیبرید دانست که باید حمایت های ویژه ای از آن شود و ادامه داد: اکنون در کشور 2 بخش خصوصی و دانشگاهی اقدامات خوبی در تولید بذر هیبرید کرده اند که دستاوردهای خوبی نیز داشته است.
طهماسبی گفت: در تولید بذور هیبرید ثروت عظیمی نهفته است که از نظر کسب و کار و اشتغال نیز تولید این بذور منشاء اشتغال بالایی دارد به طوریکه در یک اقیانوس عظیمی از ثروت نهفته و پنهان شناور هستیم.
وی بیان داشت: از حدود 120 میلیون تن محصولات کشاورزی حدود 28 میلیون تن را سبزی و صیفی شامل می شود و 32 میلیون تن را نیز محصولات باغی تشکیل می دهد که با احتساب 14.5 میلیون تن تولیدات دامی، تولیدات بخش باغبانی بیشترین سهم را در بخش کشاورزی دارد.
وی تاکید کرد که به لحاظ این سهم بزرگ بخش باغبانی باید سهم تحقیقات هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ ایستگاه ها و اعتبارات به حق دیده شود.
***تولید سه برابری محصول در گلخانه ها
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اکنون سیاست وزارت جهادکشاورزی بر بردن تولید محصول به گلخانه ها است، گفت: بررسی ها نشان داده که تولید محصول به خصوص در سبزی و صیفی تا سه برابر افزایش دارد و باید امکاناتی را فراهم کنیم تا تمام فعالیت های این بخش به سمت گلخانه ها برود.
وی افزود: یکی از فواید گلخانه ها بالا بودن گردش نقدینگی در آن است به طوریکه بعضی از محصولات در فضای باز مثل سیب یا گندم سالی یکبار برداشت می شود ولی در گلخانه ها هر 45 روز یکبار گردش دارد پس نشان دهنده آینده محکم این نوع تولید است.
طهماسبی بیان داشت: واحدهای کوچک سبزی و صیفی معمولا در یک نظام خرده مالکیتی هستند که بیشتر باید برای این قشر به عنوان کشاورز خانوادگی درآمد ایجاد کنیم.
***ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس
وی یکی از راهکارها برای این تولیدکنندگان را ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس دانست و افزود: این گلخانه ها در حریم شهرها و روستاها ایجاد می شود و از خانه های مردم برای اینکار استفاده می کنیم.
وی تولید سبزی و صیفی گلخانه ای را کسب و کار خوبی دانست که ثروت زیادی در آن نهفته است و گفت: برای رسیدن به این برنامه ها ضمن سرمایه گذاری و تامین اعتبار بایستی از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده شود.

نایب رئیس انجمن برنج ایران در گفت و گو با ایرنا:
خرید توافقی برنج داخلی تا 15 بهمن ماه ادامه دارد
تهران - ایرنا - نایب رئیس انجمن برنج ایران رکود بازار برنج داخلی را ناشی از کاهش تقاضا دانست و گفت: دولت در خرید توافقی برنج از کشاورزان ورود کرده است که این فرایند تا 15 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
«علی اکبریان» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امسال نیز همانند سالهای گذشته بخش عمده برنج مورد نیاز کشور در داخل تولید شده است و کمبودی در این زمینه نداریم.
به گفته وی، طبق آمار وزارت جهادکشاورزی برنج مصرفی مورد نیاز کشور سالانه نزدیک سه میلیون تن است که حدود 2.2 میلیون تن آن در داخل کشور تولید می شود که به انضمام برنج «رتون» این میزان به 2 میلیون و 350 هزارتن می رسد.
وی اظهار داشت: بخشی از برنج مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شود که این رقم سالانه حدود 800 هزارتن است.
وی تصریح کرد: دولت برای حمایت از تولیدکنندگان برنج داخلی به تازگی اقدام به خرید توافقی برنج در استان های شمالی کشور کرده که اقدام خوبی است و این کار تا 15 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از آغاز امسال تاکنون یک میلیون و 40 هزارتن برنج وارد کشور شده است؛ اکنون بنا بر تصمیم وزارت جهادکشاورزی، واردات برنج به کشور ممنوع است و گمرک تنها محموله هایی که تا قبل از سوم آذرماه امسال ثبت سفارش شده باشند، ترخیص می کند.
پیشتر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، میزان واردات برنج در ماه‌های نخست امسال، پاسخگوی نیازهای داخلی بوده و در شرایط کنونی نیازی به واردات جدید وجود ندارد.
به گفته وی، براین اساس ممنوعیت واردات برنج تا اطلاع ثانوی برقرار است.

بستن 30 هزار و 621 چاه غیرمجاز در کشور
تهران - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: از ابتدای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در بهمن ماه 93 تا اواسط دی‌ماه امسال 30 هزار و 621 حلقه چاه غیرمجاز بسته و از اضافه برداشت سه هزار و 273 حلقه چاه مجاز جلوگیری شد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت نیرو، جهانگیر حبیبی با تشریح روند اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در کشور افزود: براساس ارزیابی صورت گرفته از مجموع 33 هزار و 894 حلقه چاه یاد شده 9 هزار و 384 حلقه مربوط به عملکرد سال جاری بوده است.
به گفته وی، اقدامات بستن چاه‌های غیر مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز از ابتدای سال 94 تاکنون منجر به جلوگیری از برداشت غیرمجاز یک میلیارد و 897 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی شده است.
**اجرای بدون وقفه و با جدیت طرح احیا و تعادل بخشی
حبیبی با بیان این که اکنون سهم آب‌های زیرزمینی در تأمین آب کشور (کشاورزی و ... ) بالغ بر 55 درصد نسبت به کل منابع آب بوده است، اظهارداشت: خشکسالی‌های اخیر، برداشت بیش از حدمجاز از منابع آب های زیرزمینی، تشدید افت سطح آب و کسری مخزن سالانه به میزان 5.7 میلیارد مترمکعب و کسری مخزن تجمعی به میزان 120 میلیارد مترمکعب در دراز مدت منجر به تدوین طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور توسط وزارت نیرو شد.
به گفته وی، این طرح در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب با هدف احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به تصویب رسید.
** برنامه کاهش برداشت آب به 8 میلیارد مترمکعب در سال 1400
وی با تاکید بر این که براساس این برنامه باید سال 1400 کاهش برداشت‌ها به هشت میلیارد مترمکعب برسد، گفت: برای اجرای طرح احیای و تعادل بخشی منابع زیرزمینی برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین شده است.
وی افزود: در ابتدای کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی به میزان 500 میلیون مترمکعب در سال 1394 به عنوان برنامه کوتاه مدت، حذف کسری مخزن 6 میلیارد مترمکعبی سالانه در پایان سال 1399 به عنوان برنامه میان مدت و جبران کسری مخزن دراز مدت در 15 سال بعدی هدف گذاری شده است.
**نصب بیش از 55 هزار کنتور بر روی چاه‌ها
حبیبی با تاکید بر این که از ابتدای اجرای طرح تاکنون 33 هزار و 549 دستگاه کنتور فهام و 21 هزار و 559 دستگاه کنتور حجمی و هوشمند آب و برق نیز بر روی چاه‌ها نصب شده است، افزود: طی چهار ساله اخیر به طور متوسط حدود 750 گروه گشت و بازرسی از ظرفیت بخش خصوصی برای حفظ و حراست منابع آب در سطح کشور در قالب طرح یاد شده فعال بوده‌اند.
وی با بیان این که برای به روز کردن بیلان( عملکرد) آب زیرزمینی و دقیق شدن آمار و اطلاعات منابع آب، کار آماربرداری سراسری منابع آب کل کشور امسال در حال انجام است، اظهارداشت: برای استقرار الگوی مدیریت مشارکتی و حرکت به سوی واگذاری وظیفه حفظ و حراست و مدیریت منابع آب زیرزمینی گام‌های خوبی برداشته شده که شروع آن در چهار دشت نیشابور، رفسنجان، اسدآباد و ارسنجان به عنوان دشت‌های انتخابی در سال جاری است.
**تعیین تکلیف 220 هزار چاه غیرمجاز تا سال 1400
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: با توجه به اهمیت طرح احیا برای کشور، برنامه اجرای طرح بدون وقفه و با جدیت مورد توجه وزارت نیرو قرار دارد و برای چهار سال آینده کاهش برداشت هشت میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی برای حفظ پایداری آبخوان‌های کشور مورد هدف است.
وی اضافه کرد: براساس زمان‌بندی اجرای فعالیت‌های باقیمانده، پیش‌بینی شده که پر و مسلوب المنفعه( سلب شدن) کردن حدود 220 هزار چاه غیرمجاز و نصب کنتور برای حدود 520 هزار چاه مجاز و چاه‌های مشمول قانون تعیین تکلیف از سال 1396 تا 1400 به اتمام برسد.
وی پیش بینی کرد: ارتقای پایش سفره‌های آب زیرزمینی از طریق استقرار گروه‌های گشت و بازرسی، تکمیل شبکه سنجش آب زیرزمینی از طریق حفر چاه‌های پیزومتری و نصب تجهیزات اندازه‌گیری بر روی شبکه سنجش در بازه زمانی بین سال‌های 1396 تا 1398 به پایان برسد.
(پیزومتری چاهی است به قطر 10 تا 20 سانتیمتر که در داخل آن جدار فلزی یا یلاستیکی به قط پنج تا 15 سانتیمتر قرار داده شده است).
**تمرکز طرح احیا در دشت‌های دارای بیشترین تنش آبی
حبیبی با اشاره به این که برنامه با تمرکز در دشت‌های دارای بیشترین تنش آبی متمرکز است، گفت: از مجموع 609 محدوده مطالعاتی، 203 محدوده دارای شاخص تنشی بیشتری نسبت به سایر دشت‌ها هستند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: بیش از 65 درصد از کل برداشت آب زیرزمینی کشور در این محدوده‌ها صورت می‌گیرد و در حدود 35 درصد از کل اعتبارات این طرح را به خود اختصاص می‌دهد.
وی اظهارداشت: این بدان معناست که تخصیص تنها 35 درصد از اعتبارات می‌تواند موجب احیای 65 درصد از آبخوان‌های پرتنش کشور شود.
*چالش‌های اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی
وی به چالش‌های اجرای این طرح ملی اشاره کرد و افزود: عدم وجود تعامل گسترده و سیستماتیک بین ارکان مختلف حاکمیت در مسیر اجرای طرح، تمرکز اشتغال در کشور بر منابع آب زیرزمینی، اقدامات جزیره‌ای برخلاف جهت اهداف طرح و روند نامناسب تأمین اعتبارات مورد نیاز طرح، عدم تناسب مجازات‌ها با جرائم در قوانین و مقررات از چالش هایی است که در مسیر اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی کشور قرار دارد.
حبیبی از راهکارهای رفع این چالش‌ها گفت: تمامی دستگاه‌های ذیربط و درگیر در این امر از جمله وزارت جهاد کشاورزی که سهم قابل توجهی از منابع آب زیرزمینی را در بخش کشاورزی مصرف می‌کند باید به گونه‌ای مؤثر در اجرای طرح سهیم شده و در پیشبرد آن نقش پر رنگ‌و مسئولانه داشته باشند و با وزارت نیرو به صورت مؤثر همراهی کنند.
به گفته وی، نقش مردم و ذی نفعان برای حفظ و حراست منابع آب زیرزمینی بسیار مهم است و تقاضای وزارت نیرو از صاحبان چاه‌های مجاز و بهره برداران قانونی، حضور فعال در حفظ و حراست از منابع آب زیرزمینی و اجرای برنامه‌های احیا آبخوان‌ها و مدیریت منابع آب زیرزمینی مورد استفاده است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: لازم است قوه‌ مقننه، سازمان صدا و سیما نیز ورود جدی داشته باشند و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی از جمله سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه‌های کشور، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید با وزارت نیرو همراه باشند و کمک کنند تا راه را برای تسریع در انجام طرح هموار سازند.
وی افزود: تنها در این شرایط با مشارکت تمامی دستگاه‌های مرتبط و بهره‌برداران می‌توان توفیق در برنامه‌های مورد انتظار را متصور شد و هرگونه ضعف و کوتاهی در هر یک از بخش‌های ذیربط کشور می‌تواند موجب کاهش سرعت و یا مسکوت ماندن قسمتی از طرح یا کل آن شود.

خبرگزاری ايسنا
مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان عنوان کرد:
از بین رفتن کشت پاییزه در صورت ادامه تنش‌های آبی
مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان گفت: اگر این روند کمبود آب در ماه‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و شاهد بارندگی هم نباشیم قطعا کشت پاییزه شهرستان با خسارات فراوانی مواجه خواهد شد و بسیاری از محصولات از بین خواهد رفت.
کامبیز محسنی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در بحث آب مورد نیاز برای کشت پاییزه در شهرستان مشکلات بسیاری وجود دارد زیرا عملا آبی در پشت سدها وجود ندارد تا بتوانند با رهاسازی آن نیاز کشاورزان شهرستان را تامین کنند.
وی افزود: علی رغم آنکه مدت زمان زیادی از کشت پاییزه شهرستان گذشته است، کشاورزان تازه نوبت دوم آب مورد نیاز کشت پاییزه خود را دریافت کرده‌اند و این مساله به دلیل محدودیت‌هایی است که در منابع آبی وجود دارد.
مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان تصریح کرد: آب مورد نیاز کشاورزان از حوضه مارون تامین می‌شود اما با توجه به چالش‌های آبی که در حوضه مارون وجود دارد، کشاورزان شهرستان با مشکلاتی در این زمینه مواجه شده‌اند.
محسنی بیان کرد: با توجه به این‌که کشاورزان به تازگی در حال دریافت نوبت دوم آب خود هستند، اگر بارندگی رخ ندهد شاهد این خواهیم بود که حتی این مرحله نیز به پایان نرسد زیرا آبی در پشت سد نیست تا نیاز آبی کشاورزان شهرستان را به طور کامل تامین کند.
وی خاطرنشان کرد: اگر این روند کمبود آب در ماه‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و شاهد بارندگی نیز نباشیم قطعا کشت پاییزه شهرستان با خسارات فراوانی مواجه خواهد شد و بسیاری از محصولات از بین خواهد رفت.

تولید 2000 تن قارچ خوراکی در آذربایجان غربی
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید 2000 تن قارچ خوراکی طی سال جاری در استان خبر داد.
عزیز امانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: امسال در حدود 2 هزار تن قارچ خوراکی در استان تولید شده است که در مقایسه با سال گذشته این میزان تولید تغییری نداشته است.
وی با اشاره به فعالیت 14 واحد تولید قارچ خوراکی در استان  تصریح کرد: این تعداد واحد با ظرفیت اسمی 2720 تن در سال و ظرفیت واقعی تولید 2000 تن در سال فعالیت می کنند.
وی با اشاره به فعالیت واحدهای تولیدی قارچ خوراکی در استان بیان کرد: بیشترین میزان تولید قارچ خوراکی در شهرستان ارومیه است.
امانی گفت: تعداد واحدهای گلخانه استان از 80 واحد به 105 واحد افزایش یافته است که از این تعداد 72 واحد به صورت خاکی و 33مورد به صورت هیدورپونیک فعالیت می کنند.
وی با تاکید بر اهمیت توسعه کشت های گلخانه ای در استان با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه گفت:دولت از متقاضیان سرمایه گذاری برای کشت محصولات گلخانه ای در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حمایت می کند. 


مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای استان:
68 درصد حجم آب سدهای لرستان خالی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان گفت: امسال در استان با خشکسالی مواجه می‎شویم.
رضا میرزایی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: براساس گزارش‎های اعلام شده کل بارش‎هایی که در سال آبی جاری داشته‎ایم معادل 81.8 میلی‎متر بوده است.  میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال قبل 67 درصد و در مقایسه با آمار میانگین بلندمدت 64 درصد کاهش داشته‎ است.
وی با بیان اینکه حجم آب پشت سدهای استان 69 میلیون مترمکعب است، گفت: حدود 68 درصد حجم آب پشت سدها خالی هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان خاطرنشان کرد: پیش بینی‎های هواشناسی حاکی از آن است که میزان بارش‎های استان نسبت به نرمال کاهش خواهد داشت و با خشکسالی مواجه می‎شویم.
وی با بیان اینکه حدود 76 درصد از مساحت اراضی کشاورزی استان به صورت دیم کشت می‎شوند، افزود: کشاورزی استان به دلیل کاهش بارندگی بسیار آسیب خواهد دید.
میرزایی ادامه داد: به دلیل کاهش بارندگی‎ها طی سال جاری در بخش شرب در شهرستان‎هایی مانند کوهدشت و رومشکان با مشکل مواجه خواهیم شد.

آغاز قرن 15 و جستجوی یک جرعه آب برای سیراب شدن زمین
‌افزایش دما و کاهش محسوس بارندگی‌ها، چند سالی است تیتر نخست رسانه‌ها شده و «بحران آب» را که روز به روز در کشور ابعاد پیچیده تری به خود گرفته‌، بر همگان گوشزد می‌کند.
‌به گزارش ایسنا، آمارهای منتشر شده از سوی سازمان هواشناسی کشور در خصوص کاهش تدریجی ولی محسوس بارندگی‌ها در کنار نظر برخی کارشناسان که معتقدند «جنگ آینده جنگ آب است»‌، جامعه کنونی بشر را با چالشی اساسی مواجه کرده است.
تضعیف سامانه‌های سرد و بارشی‌، فراوانی وقوع باد گرم در اقصی نقاط کشور، تبخیر منابع آب و همچنین ذوب زودتر از موعد پوشش برف در ارتفاعات از علائمی هستند که بر هشدارهای صادر شده صحه می‌گذارد.
حال با نگاهی اجمالی به اقلیم جغرافیایی کشور می‌توان پیش بینی کرد که در آینده‌ای بسیار نزدیک و در آستانه قرن پانزدهم شمسی‌، مشکل آب در بیشتر مناطق ایران خطر آفرین باشد و حتی باید تأکید کرد که استان‌های شمالی هم از این موضوع مستثنی نخواهند بود.
بهمن کمانگر، مدیرکل هواشناسی گیلان میزان بارش استان از ابتدای سال زراعی 97 - 1396 را 302 میلی متر عنوان کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد و نسبت به آمار بلند مدت اقلیمی استان 23 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
فردین فرتوت نیا، رئیس اداره هواشناسی بندر مرزی آستارا، میزان بارش‌ها در این شهرستان را که یکی از مناطق پر باران کشور است، طی 9 ماه گذشته 863.3 میلی متر عنوان کرده‌که نسبت به مدت مشابه سال 1395 بالغ بر 31.5 درصد و نسبت به بلند مدت اقلیمی شهرستان 21.5 درصد کاهش داشته است.
وی ضمن اشاره به مجموع بارش‌ها در ماه‌های آبان و آذر سالجاری در این شهرستان که 125.8 میلی متر بوده است، افزوده است: این بارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 67 درصد و نسبت به بلند مدت اقلیمی 64 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
با علم به اینکه در رویارویی با بحران‌ها آنچه اولویت دارد، مدیریت بحران است‌، انتظام بخشی به نحوه مواجهه مردم و کسانی که در معرض بحران یا خود پدیده هستند، از واجبات است.
حال با آگاهی از ضعف منابع آبی به خصوص آب سالم و بهداشتی و اینکه راه های برون رفت از این بحران در کشاورزی‌، لایروبی کانال‌ها و انهار، استفاده از بذور مقاوم به تنش آبی و آموزش کشاورزان برای استفاده بهینه از منابع آب و موارد دیگر جهت مدیریت بهتر منابع آب در سال زراعی پیش رو است‌، باید ببینیم که دست اندرکاران امر چه تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ خواهند کرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان خبر داد:
کاهش 85 درصدی حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه تاکنون
مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون نسبت به میانگین بلندمدت 85 درصد کاهش یافته است.
کوروش بهادری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش شدید میزان بارش‌های سال زراعی جاری در سراسر کشور، اظهار کرد: از ابتدای سال کشاورزی جاری تاکنون، حجم بارش‌های کل کشور نسبت به مدت مشابه مربوط به حد میانگین بلندمدت 61 درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه سال آبی از یکم مهرماه هرسال تا سی و یکم شهریورماه سال بعد محاسبه می شود، تصریح کرد: همچنین از آغاز سال زراعی جاری تاکنون حجم بارندگی در اهواز 19.5 میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته که 41.2 میلی‌متر بود با کاهش حدود 50 درصد مواجه شده است.
مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: همچنین حجم بارش‌های اهواز از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه در میانگین بلندمدت که 127.7 میلی‌متر بوده 85 درصد کاهش یافته است.
بهادری عنوان کرد: از آغاز سال زراعی جاری تاکنون شهرهای شادگان، اهواز، رامهرمز و آبادان در مقایسه با سایر شهرهای استان خوزستان بیشترین کاهش بارندگی را نسبت به میانگین بلندمدت داشته اند که شادگان با 86 درصد کاهش حجم بارش‌ها نسبت به مدت مشابه در میانگین بلندمدت در صدر این شهرها قرار دارد.
وی بیان کرد: پیش‌بینی‌شده است حجم بارش‌ها در بهمن‌ماه سال جاری نرمال و در اسفندماه امسال نیز تقریبا در حد نرمال باشد. در رابطه با میزان بارش‌ها در فروردین‌ماه 97 نیز گمانه‌زنی‌های بسیاری صورت گرفته و تا حدودی پیش‌بینی می‌شود که نرمال باشد.
مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: اما تحقق این پیش‌بینی‌ها هم موجب جبران کاهش بارندگی‌ها طی ماه‌های گذشته نمی‌شود بنابراین برنامه‌ریزی دقیق در مدیریت مصرف آب توصیه شده است. 


مسئول طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی زنجان اعلام کرد:
پاییز امسال خشک‌ترین پاییز 50 سال اخیر کشور
مسئول طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی استان زنجان گفت: پاییز امسال در ۵۰ سال گذشته خشک‌ترین پاییز کشور بوده است تا جایی که در استان زنجان نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد شاهد کاهش بارندگی‌ها در استان بودیم.
به گزارش ایسنا، عمران راضی در جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان خرم‌دره با تاکید بر اینکه آب یک سرمایه ملی است، تصریح کرد: حفاطت از آب و منابع آبی باید در دستور کار تک تک احاد مختلف جامعه به ویژه کشاورزان و بهره‌برداران قرار گیرد.
وی با بیان اینکه آب در اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تاکید کرد: واژه آب ۲۲۲ بار در قرآن کریم آمده است که بیشتر آن در سوره شعری با ۱۰ بار تکرار است.
این مسئول با بیان این مطلب که کشور ما در یک منطقه خشک واقع شده است، تصریح کرد: تغییرات اقلیمی، کاهش بارش‌ها و عدم مصرف درست آب سبب شده است که بر بحران کم آبی در کشور دامن زده شود.
این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر به طور متوسط سالانه شاهد افت آبی ۷۷ سانتی متری در دشت‌های استان هستیم، یادآورشد: میزان افت آب در دشت ابهر و خرم‌دره سالانه یک و نیم متر است.
وی با تاکید بر اینکه نباید از نقش روستائیان در مصرف بهینه آب قافل بود، عنوان کرد در همین راستا نشست با دهیاران و شوراها و بخشداران برای فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف صحیح آب مثمر ثمر است زیرا نماینده روستاها هستند و نقش مهمی در آگاهی بخش ایفا می‌کنند.
رازی با اشاره به اینکه پاییز امسال در ۵۰ سال گذشته خشک‌ترین پاییز کشور بوده است، تصریح کرد: در استان زنجان نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد شاهد کاهش بارندگی‌ها در استان بودیم.
در ادامه این جلسه نیز معاون فرماندار خرم‌دره با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت تریبون‌های مذهبی برای اطلاع‌رسانی در زمینه بحران آب صورت گیرد، تصریح کرد: نماز جمعه یکی از بهترین تریبون‌های اطلاع‌رسانی در این حوزه است.
شاهپوررضا کاظمی با اشاره به اینکه بحران آب بسیار جدی بوده و به هیچ وجه نمی‌توان آن را شوخی تلقی کرد، افزود: متاسفانه همه ساله شاهد افت آب‌های زیر زمینی هستیم که علاوه بر مصرف نادرست برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های غیرمجاز باعث به وجود آمدن این مشکل شده است.
در ادامه این جلسه نیز رئیس اداره منابع آب شهرستان خرم‌دره با اشاره به اینکه بالطبع تمام کشور شهرستان خرم‌دره نیز از گزند خشکسالی در امان نیست، اظهار کرد: متاسفانه امسال شاهد کاهش ۳۴ درصدی بارش‌ها در شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.
مرتضی بیگ‌محمدی با اشاره به اینکه با تداوم کاهش بارندگی‌ها ایران از کشور نیمه خشک به کشور خشک تبدیل خواهد شد، اظهار کرد: با صرفه جویی ۲۵ درصدی در مصرف آب در حال حاضر می‌توان از این بحران عبور کرد.
وی با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی در مصرف آب از تاکیدات تک تک مسئولان از مسولان بلند پایه کشور تا رده‌های پایین است، تصریح کرد: این بحران به حدی حائز اهمیت است که رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف دوره دوازدهم دومین مشکل کشور را پس از اشتغال مشکل بحران آب اعلام کرد.
این مسئول با اشاره به اینکه وضعیت آب در دشت ابهر و خرم‌دره بحرانی است، تصریح کرد: علاوه بر کاهش بارش‌ها برداشت بی‌رویه از منابع آبی از طریق چاه‌ها بر این بحران دامن زده است.
در ادامه این جلسه نیز رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره با تاکید بر اینکه دولت تسهیلات خوبی در اختیار کشاورزان برای تجهیز اراضی کشاورزی در نظر گرفته است، عنوان کرد: تجهیز اراضی کشاورزی به روش‌های نوین آبیاری یکی از موثرترین راهکارهای مصرف بهینه اب در حوزه کشاورزی است.
علیرضا اسداللهی یادآور شد: در شهرستان خرم‌دره تاکنون 3 هزار و 510 هکتار اراضی کشاورزی که قابلیت اجرای طرح‌های نوین آبیاری تحت فشار را دارند در غالب 140 پرونده کارسازی شده است.

خشکسالی "سراب یاوری" کرمانشاه را تهدید می‌کند
مدیر امور منابع آب شهرستان کرمانشاه گفت: اگر باران نبارد احتمال خشک شدن سراب "یاوری" وجود دارد.
مرتضی حسن آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به کاهش قابل توجه بارندگی در محدوده شهرستان کرمانشاه، اظهار کرد: میانگین بارش از ابتدای سال آبی تاکنون 59.3 میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته (83 میلی‌متر) 28.6درصد و نسبت به میانگین بلندمدت (154 میلی‌متر) حدود 61 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: این کاهش بارندگی باعث کاهش رواناب‌های محدوده شهرستان کرمانشاه شده و قطعا روی وضعیت سراب‌ها خصوصا دو سراب مهم "یاوری" و "سراب نیلوفر" اثرگذار است.
وی میزان دبی کنونی سراب یاوری را حدود چهار لیتر در ثانیه اعلام کرد و افزود: اگر در روزهای آینده بارندگی نداشته باشیم همین چهار لیتر در ثانیه هم تمام می‌شود و ممکن است پس از آن تبخیر از سطح دریاچه سراب را داشته باشیم.
مدیر امور منابع آب شهرستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: البته وضعیت سراب یاوری به بدی سال‌های گذشته نیست و در برخی سال‌ها شاهد خشک شدن این سراب بوده‌ایم.
حسن آبادی دبی کنونی سراب نیلوفر را نیز 167 لیتر در ثانیه دانست و یادآوری کرد: وضعیت این سراب با اقداماتی که از گذشته انجام دادیم اکنون خوب است، اما به هر حال کاهش بارندگی این سراب را هم تهدید می‌کند.
به گفته این مسئول، در این فصل که باید اوج بارندگی‌ها را می‌داشتیم این کاهش بارندگی می‌تواند دبی تمام سراب‌ها و منابع آب زیرزمینی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی اشاره‌ای هم به اقدامات انجام شده در حوزه برخورد با چاه‌های غیرمجاز شهرستان کرمانشاه داشت و تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون 142 حلقه چاه غیرمجاز را پر کردیم که از این تعداد 80 حلقه بالادست سراب یاوری بوده است.
به گفته این مسئول، در حاشیه سراب نیلوفر عمده چاه‌های غیرمجاز پاکسازی شده و تعداد زیادی از این چاه‌ها باقی نمانده است.
حسن آبادی اظهار کرد: در این مدت 22 چاه کشاورزی و 52 چاه صنعتی پرمصرف را نیز پلمب کردیم.
مدیر امور منابع آب شهرستان کرمانشاه از کنترل کشت‌های پرمصرف در حاشیه سراب‌های مهم که جاذبه گردشگری دارند هم خبر داد و عنوان کرد: قرار است تمام چاه‌های حاشیه دو سراب مهم یاوری و سراب نیلوفر به کنتور هوشمند مجهز شوند.
وی انجام همه این اقدامات را وابسته به تامین اعتبار دانست و یادآوری کرد: کمبود اعتبار روند کار را کند کرده، اما با این وجود همچنان به مدیریت منابع آبی ادامه می‌دهیم.

خبرگزاری آريا
برگزاري کارگاه هاي آموزشي- ترويجي براي کشاورزان شهرستان ايذه
خبرگزاري آريا - ايذه-ايرنا- مدير جهاد کشاورزي شهرستان ايذه گفت:چهار کارگاه آموزشي ترويجي براي کشاورزان و باغداران اين شهرستان برگزار شد.
مصطفي هنرمنديان چهارشنبه در حاشيه يکي از اين کارگاهها در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد: اين کارگاه با هدف ارتقاي سطح آگاهي و دانش بهره ‌برداران بخش کشاورزي براي بيش از 400 بهره‌بردار بخش هاي مرکزي،دهدز ،‌سوسن و دهستان هلايجان در حوزه ‌هاي مختلف کشاورزي برگزار شد.
مدير جهاد کشاورزي ايذه با بيان اينکه اين دوره‌ها بر اساس نيازسنجي‌ها و با توجه به تقويم زراعي در سال جاري برنامه‌ريزي و اجرا شده ، افزود: اين کلاس ها با توجه به قرار گرفتن در فصل زمستان و زمان کوددهي، با استقبال بسيار خوبي از سوي کشاورزان رو برو شده است.
وي ارتقاي سطح دانش فني کشاورزان مجري طرحهاي مختلف کشت گندم، جو و کلزا و جلوگيري از تغيير کاربري زمينهاي کشاورزي را از اهداف برگزاري اين کلاس ها عنوان کرد.
هنرمنديان تصريح کرد: جهاد کشاورزي شهرستان ايذه آمادگي برگزاري اينگونه کلاسها و دوره‌هاي آموزشي را براي کشاورزان در همه بخشها دارد.
شهرستان ايذه در شمال خوزستان داراي آب و‌هواي مناسب و‌زمين هاي حاصلخيز و‌مستعد کشاورزي است و که از اين ميان بيشتر زمين هاي آن به کشت ديم اختصاص دارند.

معاون وزير جهاد کشاورزي خبر داد:
توليد سالانه 28 ميليون تن سبزي و صيفي در کشور
خبرگزاري آريا-معاون وزير جهاد کشاورزي از توليد سالانه 28 ميليون تن سبزي و صيفي جات در کشور خبر داد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، دکتر اسکندر زند با اشاره به اينکه توليد سبزي و صيفي در کشور جزو فعاليت هاي مزيت داري است که مغفول مانده، اظهار داشت: بايد دلايل اين امر احصاء شود زيرا از حدود 120 ميليون تن توليدات مختلف در بخش کشاورزي ايران، 28 ميليون تن صيفي و سبزي تشکيل مي دهد.
زند گفت: سرانه توليد و عرضه سبزي و صيفي در ايران 360 کيلوگرم است و اين در حالي است که سرانه مصرف غذا حدود 800 تا يکهزار کيلوگرم مي باشد.
وي در ادامه با بيان اينکه موضوع فناوري در حوزه کشاورزي و به خصوص باغي بسيار مهم است، افزود: براي برون رفت از مشکلات موجود در توليد سبزي و صيفي بايد فناوري روز دنيا را احصاء کنيم.
اين مقام مسئول اظهار داشت: اکنون 84 درصد از سهم توليد مواد غذايي در جهان از بخش بخش گياهي است.
زند با بيان اينکه در بخش تامين مواد غذايي گياهي، سهم باغباني بسيار بالاست که مغفول مانده، افزود: در تحقيقات کشاورزي تغيير رويکردي جدي داريم که تحقيقات را از ورودي محور به خروجي محور تغيير داده ايم و مهمترين دستاورد اين تحقيقات بايد در رضايتمندي کشاورزان ديد.
وي ادامه داد: در تحقيقات خروجي محور سه اولويت را مد نظر قرار داده ايم که اولين اولويت آن تحقيقات توانمندساز است تا بتوانيم وضع موجود را بهبود بخشيم و تحقيقات را جهت دهي کنيم به طوريکه در اجراي اين اولويت طرح هاي جريان ساز داشته باشيم.
معاون وزير جهاد کشاورزي لازمه يکي از اين تحقيقات را در افزايش سطح و عملکرد سبزي و صيفي عنوان کرد و گفت: از مجموع 28 ميليون تن سبزي و صيفي توليدي کشور، 1.8 ميليون تن معادل 7 درصد در گلخانه ها به دست مي آيد.
وي وسعت گلخانه هاي سبزي و صيفي کشور را حدود 11 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در آينده بايد کشت گلخانه اي اين محصولات به 34 هزار هکتار برسد که بايد گام هاي بزرگي در اين بخش برداشته شود.
زند با بيان اينکه براي رسيدن به اين مهم بايد بهترين تکنولوژي ها را از زنجيره گلخانه اي استفاده کنيم، بيان داشت: يکي ديگر از مهم ترين اقدامات در جريان سازي تحقيقات، کيفيت بخشي به محصولات گلخانه اي است که بايد اقدامات لازم براي ترويج سلامت محصولات گلخانه اي را در بين مردم داشته باشيم.
رئيس سازمان تحقيقات، ترويج و آموزش کشاورزي ادامه داد: يکي از دستاوردهاي کشت گلخانه اي بهره وري آب در کشت سبزي و صيفي است.
وي يکي از نگراني ها براي توسعه کشت گلخانه اي سبزي و صيفي را بازار مناسب پس از توليد دانست و گفت: براي رفع اين نگراني اگر پس از توليد فراوري و بسته بندي مناسب را در محل توليد داشته باشيم ضمن اينکه در مصرف بي رويه آب صرفه جويي مي شود بازار مناسبي را نيز ايجاد خواهد کرد.
زند يکي از مهم ترين اقدامات براي برون رفت از مشکلات حوزه باغباني را تحول سازي عنوان کرد و افزود: در دنيا هر از چندگاهي شاهد تحول هستيم و ما هم بايد تحول ايجاد کنيم و تمام تحولاتي را که با آينده نگري مي توان داشت را احصاء کنيم.
وي يکي از جريانات تحول ساز را در زمينه به نژادي دانست و اظهار داشت: در زمينه به نژادي و همچنين توليد بذرهاي هيبريد به دليل سودآوري مناسب بايد بخش خصوصي را وارد کنيم.

باشگاه خبرنگاران جوان
مهاجر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
صرفه جویی ۱۶۰ میلیون دلاری در واردات روغن/ تولید کلزا ۷ برابر افزایش یافت
مجری طرح دانه‌های روغنی گفت: امسال ۸ درصد روغن مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، بنابراین حدود ۱۶۰ میلیون دلار در خروج ارز از کشور صرفه جویی خواهد شد.
علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش 7 برابری تولید کلزا در سال های اخیر خبر داد و گفت: سال 94، 46 هزارتن، سال 95، 68 هزار و 500 و امسال 180 هزارتن کلزا کشت شد که این امر بیانگر رشد 7 برابری تولید کلزا نسبت به سال 94 است.
به گفته وی؛ تولید کلزا در سال زراعی 96-97 به 350 هزارتن خواهد رسید.
مهاجر با اشاره به مهم ترین علل رشد کلزا در سال های اخیر افزود: خرید تضمینی، پرداخت به موقع مطالبات کلزاکاران، تامین به موقع نهاده ها نظیر بذر،کود، سم و ادوات کشاورزی از مهم ترین عوامل افزایش تولید کلزا به شمار می روند.
مجری طرح دانه‌های روغنی درباه تامین بذر کلزا افزود: برای کشت زمستانه و بهاره کلزا حدود 1600 تن بذر تدارک دیده ایم و همچنین امسال 1500 دستگاه کارنده یارانه دار کلزا جهت برداشت مکانیزه در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
وی از خوداتکایی 70 درصدی تولید دانه های روغنی در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: طی یک برنامه ده ساله  در نظر داریم که میزان تولید را به حدی افزایش دهیم که 70 درصد روغن مورد نیاز را در داخل تامین کنیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی میزان کل روغن استحصالی از کشت دانه های روغنی در سال زراعی جدید را 150 هزارتن اعلام کرد و افزود: این رقم 10 درصد روغن مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.
وی با اشاره به اینکه سالانه 4 میلیارد دلار ارز جهت تامین روغن مورد نیاز از کشور خارج می شود، یادآور شد: امسال 8 درصد روغن مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، بنابراین حدود 160 میلیون دلار در خروج ارز از کشور صرفه جویی خواهد شد.

حسن‌پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
۴۰ هزارتن مرکبات برای شب عید، ذخیره سازی می‌شود
یک مقام مسئول گفت: ۴۰ هزارتن مرکبات برای شب عید ذخیره‌سازی خواهد شد، هم اکنون بخش زیادی از خرید، توسط سازمان تعاون روستایی در حال خرید و ورود به استان‌هاست.
ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت تولید مرکبات، اظهار کرد: امسال در سطحی معادل 303 هزار هکتار بیش از 5 میلیون تن مرکبات تولید خواهد شد.
وی افزود: از مجموع 5 میلیون تن مرکبات برآورد می‌شود که 2 میلیون و 800 هزارتن پرتقال، 780 هزارتن نارنگی، 520 هزارتن لیمو ترش و 600 هزارتن لیمو شیرین تولید شود که این امر علی‌رغم محدودیت منابع آبی بیانگر افزایش 500 هزار تنی میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
حسن‌پور با اشاره به اینکه 95 درصد پرتقال شمال برداشت و روانه بازار شده است، گفت: بخشی از این خرید برای تأمین میوه شب عید ذخیره‌سازی شده است.
به گفته وی؛ براساس برنامه حدود 40 هزارتن مرکبات برای شب عید ذخیره‌سازی خواهد شد که هم اکنون  بخش زیادی از خرید توسط سازمان تعاون روستایی در حال خرید و ورود به استان‌ها است.
مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری، ادامه داد: هم اکنون شاهد فراوانی و تنوع عرضه مرکبات از قبیل نارنگی، پرتقال،گریپ فروت و لیمو شیرین در بازار هستیم.
حسن‌پور با بیان اینکه تولید مرکبات کشور بیش از 5 برابر سرانه جهانی است، بیان کرد: براساس آمار، متوسط سرانه مصرف مرکبات در دنیا 10 کیلو بوده، در حالیکه این رقم در کشور 5 برابر سرانه مصرف جهانی است.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه مشکلی در ذخیره‌سازی میوه شب عید وجود ندارد، تصریح کرد: ذخیره‌سازی پرتقال از استان‌های شمالی و جنوبی برحسب میزان تولید استان‌ها در حال توزیع است، به طوریکه استان مازندران به سبب میزان بالای تولید پرتقال سهم بیشتری از ذخیره‌سازی  شب عید را به خود اختصاص داده است.
حسن‌پور در خاتمه یادآور شد: برای ذخیره سازی مرکبات شب عید نکات دیگری از قبیل امکانات سردخانه، بسته‌بندی و نگه‌داری را باید مد نظر قرار دهیم و از آنجا که استان‌های شمالی امکانات بیشتری در بسته‌بندی و نگه‌داری محصول دارد، میزان بیشتری از ذخیره‌سازی پرتقال شب عید از این محل تأمین می‌شود.

میری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:
ثبات قیمت زعفران در بازار/آینده زعفران در معرض خطر است
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: در ماه های اخیر نرخ طلای سرخ با ثبات بوده و هیچ گونه نوسانی در بازار نداشته است.
غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات نرخ زعفران خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر، نرخ طلای سرخ با ثبات بوده و هیچ گونه نوسانی در بازار نداشته است.
وی حداقل نرخ هر کیلو زعفران را 3 میلیون و 50 و حداکثر 4 میلیون و 800 هزارتومان اعلام کرد.
میری قیمت طلای سرخ در بازار را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به آنکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است، امکان پیش بینی روند بازار در روزهای آتی وجود ندارد.
نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به روال عادی صادرات گفت: براساس آمار نه ماهه گمرک، 147 تن و 200 کیلو زعفران با ارزش بالغ بر 210 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 35 درصد رشد داشته است.
وی با اظهار نگرانی نسبت به آینده بازار زعفران تصریح کرد: با توجه به حضور رقبا در بازارهای صادراتی، متولیان امر باید از خواب خرگوشی بیدار شوند، چراکه توسعه کشت زعفران در کشورهای همسایه می تواند برای بزرگترین تولیدکننده در آینده ای نه چندان دور خطرآفرین باشد؛ هر چند میزان کنونی تولید در این کشورها به حدی نیست که بتواند با تولید زعفران ایرانی رقابت کند؛ اما وجود رقبا را نباید نادیده گرفت.
میری در خاتمه افزایش کیفیت و ثبات قیمت زعفران را راهکاری موثر برای تثبیت حضور صادرکنندگان در بازارهای هدف دانست.

روزنامه اطلاعات
سياست خريد مستقيم گندم از کشاورز توسط کارخانه‌هاي توليد آرد، بايد اجرا شود
نماينده مردم ساوه و زرنديه در مجلس شوراي اسلامي به همراه رئيس تعزيرات حکومتي ساوه از شرکت آرد پوسان بازديد کردند.‏محمدرضا منصوري در اين بازديد، از نزديک با برخي از مشکلات کارخانه توليد آرد آشنا شد و گفت: سياست خريد مستقيم گندم از کشاورز توسط کارخانه هاي توليد آرد، بايد اجرا شود. به گفته وي، در خوشبينانه ترين حالت 40 سال ديگر نفت تمام مي شود و در 10 سال آينده آب نخواهيم داشت، پس چــــاره اي نداريم که به سمت صادرات برويم.
منصوري با بيان اينکه آب در زرنديه زودتر از 10 سال ديگر تمام مي شود، اضافه کرد: با وجود اينکه زرنديه رودخانه و منابع آب کافي ندارد اما بسياري از زمين هاي اطراف مانند خشکرود را با کاشت درخت به باغ تبديل کرده و آب را به تاراج مي برند. وي با بيان اينکه در چند سال آينده آب براي نوشيدن هم نخواهيم داشت و همه درخت هاي کاشته شده خشک خواهد شد، ادامه داد: حفر چاه و برداشت بي رويه آب، سطح آب را بسيار پايين برده و به آب شور رسيده است.

خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک :
کشت گیاهان دارویی در ۴۸ هکتار از اراضی کشاورزی
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در حال حاضر ۴۸ هکتار از اراضی کشاورزی این استان به کشت گیاهان دارویی اختصاص دارد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین , علیرضا نوروزیان با اشاره به ظرفیت های استان  برای کشت گیاهان دارویی گفت : مناطق الموت ، آوج ، بوئین زهرا ، آبیک و کوهین در این استان بیشترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است.
وی اظهار کرد : گل گاوزبان ، گل محمدی ،کلپر و بابونه از جمله گیاهانی است که در اراضی کشاورزی این مناطق کشت می شود .
نوروزیان با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی به دلایلی اقتصادی (عدم تعادل با قیمت های سالانه ) در نوسان است تصریح کرد : تجارت گیاهان دارویی از فعالیت های پردرآمد است که با اجرای قوانین ، حمایت و پشتیبانی از تولید ، بازاریابی مناسب و ترغیب بیشتر کشاورزان برای کشت اینگونه محصولات می تواند بعنوان راهی برای کنترل بیماری وهمچنین اشتغال و ارزآوری کشور باشد
وی خاطر نشان کرد : با وجود بستر و پتانسیل مناسب استان قزوین، کشت گیاهان دارویی هنوز رشد و توسعه خوبی در استان ندارد که با برنامه‌ریزی مناسب و حمایت بیشتر بهره برداران ، این مهم میسر خواهد شد .
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اهمیت مصرف گیاهان دارویی در بهبودی بیماری های انسان خاطر نشان کرد : باید با شناخت درست و صحیح گیاهان دارویی را استفاده و از مصرف خودسرانه آن پرهیز کرد تا از بروز عوارض جدی برای سلامتی جلوگیری شود .
نوروزیان بر لزوم اهمیت استفاده از امکانات و منابع استان و همچنین بهره مندی از ظرفیت سرمایه گذاران در امر کشت گیاهان دارویی تاکید کرد
وی یاد آور شد : در راستای شناسایی صحیح گیاهان دارویی ؛ اولین پویش ملی گیاهان دارویی کشور در مورخ 25 لغایت 27 بهمن ماه سالجاری در استان تهران ، برج میلاد برگزار می شود .


چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶

خبرگزاری ايلنا:
Ÿبه دعوت استاندار و مجمع نمایندگان استان؛ وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی سفر می‌کند
Ÿسهم حوزه باغبانی در تحقیقات کشاورزی افزایش یابد/ تولید سه برابری محصول در گلخانه ها/ ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس
Ÿتحول سازی در حوزه باغبانی/۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی سالانه در کشور تولید می شود
Ÿ معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد: ارتقای بهره‌وری، رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی/ ۱۵هزار میلیارد ریال اعتبار برای بهینه سازی مصرف آب در کشور اختصاص یافت

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ آرامش رو به رکود در بازار برنج مازندران
Ÿحمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
Ÿ رئیس موسسه علوم باغبانی: ایران پنجمین کشور تولیدکننده سبزی و صیفی است
Ÿ تولید بذورهیبرید راه برون رفت از مشکلات باغبانی کشور
Ÿ نایب رئیس انجمن برنج ایران در گفت و گو با ایرنا: خرید توافقی برنج داخلی تا 15 بهمن ماه ادامه دارد
Ÿ بستن 30 هزار و 621 چاه غیرمجاز در کشور


خبرگزاری ايسنا:
Ÿمدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان عنوان کرد: از بین رفتن کشت پاییزه در صورت ادامه تنش‌های آبی
Ÿتولید 2000 تن قارچ خوراکی در آذربایجان غربی
Ÿمدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای استان: 68 درصد حجم آب سدهای لرستان خالی است
Ÿآغاز قرن 15 و جستجوی یک جرعه آب برای سیراب شدن زمین
Ÿمدیرکل هواشناسی خوزستان خبر داد: کاهش 85 درصدی حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه تاکنون
Ÿمسئول طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی زنجان اعلام کرد: پاییز امسال خشک‌ترین پاییز 50 سال اخیر کشور
Ÿخشکسالی "سراب یاوری" کرمانشاه را تهدید می‌کند

خبرگزاری آريا:
Ÿبرگزاري کارگاه هاي آموزشي- ترويجي براي کشاورزان شهرستان ايذه
Ÿمعاون وزير جهاد کشاورزي خبر داد: توليد سالانه 28 ميليون تن سبزي و صيفي در کشور

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ حسن‌پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: ۴۰ هزارتن مرکبات برای شب عید، ذخیره سازی می‌شود
Ÿ مهاجر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان: صرفه جویی ۱۶۰ میلیون دلاری در واردات روغن/ تولید کلزا ۷ برابر افزایش یافت
Ÿ میری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد: ثبات قیمت زعفران در بازار/آینده زعفران در معرض خطر است

روزنامه اطلاعات:
Ÿسياست خريد مستقيم گندم از کشاورز توسط کارخانه‌هاي توليد آرد، بايد اجرا شود

خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین
Ÿکارشناس مسئول محصولات ارگانیک :کشت گیاهان دارویی در ۴۸ هکتار از اراضی کشاورزی
خبرگزاری ايلنا
به دعوت استاندار و مجمع نمایندگان استان؛
وزیر جهاد کشاورزی به استان مرکزی سفر می‌کند
به دعوت استاندار و مجمع نمایندگان استان مرکزی، وزیر جهاد کشاورزی فردا پنجشنبه ۲۸ دی ماه به منظور بازدید از چند طرح به استان مرکزی سفر می‌کند.
به گزارش ایلنا از اراک، محمود حجتی فردا در سفر یک روزه خود به استان مرکزی پس از استقبال رسمی مسئولان ارشد استان برنامه‌های مختلف دیدار و بازدید از طرح‌های مختلف بخش کشاورزی دارد.
بازدید از مجتمع کشاورزی و بازدید از آبیاری تحت فشار مشاع یک خیر آباد و ... از جمله برنامه‌های سفر وزیر کشاورزی به استان مرکزی و در شهرستان اراک است.

سهم حوزه باغبانی در تحقیقات کشاورزی افزایش یابد/ تولید سه برابری محصول در گلخانه ها/ ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از راه‌های برون رفت از مشکلات بخش باغبانی تولید بهینه بذور هیبرید است که این بخش را بهبود خواهد بخشید.
به گزارش‌ایلنا، محمدعلی‌طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: اکنون وضعیت کشاورزی و باغبانی در کشور ما برای دستیابی به یکسری از ارقام و فناوری ها به گونه ای نیست که آهسته حرکت کنیم بلکه باید میانبر بزنیم و دستاوردهای دنیا را به کشورمان بیاوریم.
وی اظهار داشت: فناوری، تکنولوژی و ارقام جدید میانبرهایی هستند که باید پژوهشکده ها زودتر به آن دست بیابند.
وی یکی از این میانبرها را تولید بذور هیبرید دانست که باید حمایت های ویژه ای از آن شود و ادامه داد: اکنون در کشور دو بخش خصوصی و دانشگاهی اقدامات خوبی در تولید بذر هیبرید کرده اند که دستاوردهای خوبی نیز داشته است.
طهماسبی گفت: در تولید بذور هیبرید ثروت عظیمی نهفته است که از نظر کسب و کار و اشتغال نیز تولید این بذور منشاء اشتغال بالایی دارد به طوری که در یک اقیانوس عظیمی از ثروت نهفته و پنهان شناور هستیم.
وی بیان داشت: از حدود ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی حدود ۲۸ میلیون تن را سبزی و صیفی شامل می شود و ۳۲ میلیون تن را نیز محصولات باغی تشکیل می دهد که با احتساب ۱۴.۵ میلیون تن تولیدات دامی، تولیدات بخش باغبانی بیشترین سهم را در بخش کشاورزی دارد.
وی تاکید کرد که به لحاظ این سهم بزرگ بخش باغبانی باید سهم تحقیقات هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ ایستگاه ها و اعتبارات به حق دیده شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اکنون سیاست وزارت جهادکشاورزی بر بردن تولید محصول به گلخانه ها است، گفت: بررسی ها نشان داده که تولید محصول به خصوص در سبزی و صیفی تا سه برابر افزایش دارد و باید امکاناتی را فراهم کنیم تا تمام فعالیت های این بخش به سمت گلخانه ها برود.
وی افزود: یکی از فواید گلخانه ها بالا بودن گردش نقدینگی در آن است به طوری که بعضی از محصولات در فضای باز مثل سیب یا گندم سالی یکبار برداشت می شود ولی در گلخانه ها هر ۴۵ روز یکبار گردش دارد پس نشان دهنده آینده محکم این نوع تولید است.
طهماسبی بیان داشت: واحدهای کوچک سبزی و صیفی معمولا در یک نظام خرده مالکیتی هستند که بیشتر باید برای این قشر به عنوان کشاورز خانوادگی درآمد ایجاد کنیم.
وی یکی از راهکارها برای این تولیدکنندگان را ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس دانست و افزود: این گلخانه ها در حریم شهرها و روستاها ایجاد می‌شود.
وی تولید سبزی و صیفی گلخانه ای را کسب و کار خوبی دانست که ثروت زیادی در آن نهفته است و گفت: برای رسیدن به این برنامه ها ضمن سرمایه گذاری و تامین اعتبار بایستی از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده شود.

تحول سازی در حوزه باغبانی/۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی سالانه در کشور تولید می شود
وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت: نهضت انتقال فناوری کشاورزی کشور را نجات می دهد و شکاف دانش را پر می کند.
به گزارش ایلنا، اسکندرزند وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در پژوهشکده سبزی و صیفی موسسه علوم باغبانی کشور واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، با بیان اینکه موضوع فناوری در حوزه کشاورزی و به خصوص باغی بسیار مهم است، افزود: برای برون رفت از مشکلات موجود در تولید سبزی و صیفی باید فناوری روز دنیا را احصاء کنیم.
وی با اشاره به اینکه تولید سبزی و صیفی در کشور جزو فعالیت های مزیت داری است که مغفول مانده، اظهار داشت: باید دلایل این امراحصاء شود زیرا از حدود ۱۲۰ میلیون تن تولیدات مختلف در بخش کشاورزی ایران ، ۲۸ میلیون تن صیفی و سبزی تشکیل می‌دهد.
زند گفت: سرانه تولید و عرضه سبزی و صیفی در ایران ۳۶۰ کیلوگرم است و این در حالی است که سرانه مصرف غذا حدود ۸۰۰ تا یکهزار کیلوگرم است.
این مسئول ادامه داد: اکنون ۸۴ درصد از سهم تولید مواد غذایی در جهان از بخش بخش گیاهی و ۱۶ درصد آن از تولیدات حیوانی به دست می آید این در حالی است که در ایران سهم مواد غذایی به دست آمده از تولیدات حیوانی ۱۱ درصد و مابقی به تولیدات گیاهی وابسته است.
زند با بیان اینکه در بخش تامین مواد غذایی گیاهی، سهم باغبانی بسیار بالاست که مغفول مانده، افزود: در تحقیقات کشاورزی تغییر رویکردی جدی داریم که تحقیقات را از ورودی محور به خروجی محور تغییر داده ایم و مهمترین دستاورد این تحقیقات باید در رضایتمندی کشاورزان دید.
وی ادامه داد: در تحقیقات خروجی محور سه اولویت را مد نظر قرار داده ایم که اولین اولویت آن تحقیقات توانمندساز است تا بتوانیم وضع موجود را بهبود بخشیم و تحقیقات را جهت دهی کنیم به طوریکه در اجرای این اولویت طرح های جریان ساز داشته باشیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی لازمه یکی از این تحقیقات را در افزایش سطح و عملکرد سبزی و صیفی عنوان کرد و گفت: از مجموع ۲۸ میلیون تن سبزی و صیفی تولیدی کشور، ۱.۸ میلیون تن معادل ۷ درصد در گلخانه ها به دست می آید.
وی وسعت گلخانه‌های سبزی و صیفی کشور را حدود ۱۱ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در آینده باید کشت گلخانه ای این محصولات به ۳۴ هزار هکتار برسد که باید گام های بزرگی در این بخش برداشته شود .
زند با بیان اینکه برای رسیدن به این مهم باید بهترین تکنولوژی ها را از زنجیره گلخانه ای استفاده کنیم، بیان داشت : یکی دیگر از مهم ترین اقدامات در جریان سازی تحقیقات، کیفیت بخشی به محصولات گلخانه ای است که باید اقدامات لازم برای ترویج سلامت محصولات گلخانه ای را در بین مردم داشته باشیم.
رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی ادامه داد: یکی از دستاوردهای کشت گلخانه ای بهره وری آب در کشت سبزی و صیفی است.
وی یکی از نگرانیها برای توسعه کشت گلخانه ای سبزی و صیفی را بازار مناسب پس از تولید دانست و گفت: برای رفع این نگرانی اگر پس از تولید فراوری و بسته بندی مناسب را در محل تولید داشته باشیم ضمن اینکه در مصرف بی رویه آب صرفه جویی می شود بازار مناسبی را نیز ایجاد خواهد کرد.
زند یکی از مهمترین اقدامات برای برون رفت از مشکلات حوزه باغبانی را تحول سازی عنوان کرد و افزود: در دنیا هر از چندگاهی شاهد تحول هستیم و ما هم باید تحول ایجاد کنیم و تمام تحولاتی را که با آینده نگری می توان داشت را احصاء کنیم.
وی یکی از جریانات تحول ساز را در زمینه به نژادی دانست و اظهار داشت: در زمینه به نژادی و همچنین تولید بذرهای هیبرید به دلیل سودآوری مناسب باید بخش خصوصی را وارد کنیم.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد:
ارتقای بهره‌وری، رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی/ ۱۵هزار میلیارد ریال اعتبار برای بهینه سازی مصرف آب در کشور اختصاص یافت
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت در سال جاری برای اجرای طرح‌های بهینه سازی مصرف آب در کشور ۳۲هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفت که تاکنون ۱۵هزارمیلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
به گزارش ایلنا، علیمراد اکبری در حاشیه بازدید از باغ‌های شهرستان اسدآباد اظهار کرد: طرح بهینه سازی مصرف آب امسال ۲۷۲ هزار هکتار طرح در حال اجرا است که ۱۲۲ هزار هکتار به پایان رسیده و مابقی نیز در دست اجراست.
وی رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی را ارتقای بهره وری با افزایش کارآیی مصرف آب عنوان کرد و افزود: رفع مشکلات باغداران کشور و افزایش تولید می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به اقدامات خوب استان همدان در راستای طرح های بهینه سازی مصرف آب اشاره کرد و افزود: همدان در این زمینه رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
اکبری تصریح کرد: بنابر آمارهای موجود امسال ۱۰ هزار هکتار طرح در همدان اجرا شده و ۸۰۰ میلیارد ریال در این رابطه هزینه شده است.
وی به اختصاص یک هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های بهینه سازی مصرف آب در باغ های همدان اشاره کرد و گفت: از این میزان یک هزار میلیارد ریال برای طرح های آبیاری تحت فشار و مابقی برای تجهیز و نوسازی و قنوات است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری های خوبی در بخش آب انجام داده و هیچگونه محدودیت اعتباری برای توسعه روش های مدرن آبیاری وجود ندارد.
خبرگزاری ايرنا
حمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
حمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی به عنوان سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی تصویب و از سوی معاون اول رئیس جمهوری به وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، علوم و سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شده است.
به گزارش ایرنا، شورای ملی ایمنی زیستی در جلسه تاریخ 15 آبان ماه سال جاری به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند الف ماده 3 قانون ایمنی زیستی کشور مصوب سال 88، سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی را تصویب کرد.
متن مصوبه شورای ملی ایمنی به شرح زیر است:
سیاست ها و راهبردهای اجرایی ایمنی زیستی به شرح زیر تعیین می شود:
الف - تضمین بهره برداری از فواید فناوری زیستی جدید
1- نیازسنجی و برنامه ریزی برای توسعه، تولید و صادرات محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی بر مبنای ملاحظات اقتصادی و اجتماعی
2- تاکید بر تولید محصول از منابع داخلی و خودکفایی با استفاده از ظرفیت های موجود.
3- تامین و تقویت زیرساخت های لازم برای تولید، واردات و صادرات
4- تسهیل، تسریع و یکپارچه سازی فرایند صدور مجوز تولید و راهسازی محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
5- حمایت از بومی سازی دانش فنی تولید محصولات تغییر شکل یافته ژنتیکی
6- افزایش بهره وری از منابع پایه با استفاده از فناوری های جدید زیستی و بهره مندی از آخرین دستاوردهای جهانی
ب - حمایت از تنوع زیستی
1- ارتقای دانش حفاظت از تنوع زیستی و ارزیابی مخاطرات احتمالی زیست محیطی
2-حفظ تعادل و تنوع زیست بوم ( اکوسیستم) های حاوی ارقام موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی از طریق کشت ارقام متنوع تغییر شکل یافته ژنتیکی و غیر آن
3- حفظ و افزایش تنوع در تولید ارقام گیاهی، سویه های ریزسازواره های تغییر شکل یافته ژنتیکی و ...
پ - حفظ سلامت و بهداشت محصولات حاصل از فناوری زیستی جدید
1- ایجاد و ارتقای زیر ساخت های لازم برای ارزیابی مخاطرات احتمالی
2- پیش بینی و ایجاد سامانه ( سیستم ) های شناسایی، کنترل، پایش و نظارت
3-آموزش و بهره مندی از نیروی انسانی متخصص و مجرب در فناوری زیستی جدید در سطوح مختلف
ت - افزایش سطح آگاهی و مشارکت عمومی به منظور استفاده از فناوری زیستی جدید
1- ترغیب و افزایش آگاهی و مشارکت افراد جامعه، مسئولان و متخصصین در خصوص فواید تولید و استفاده از محصولات و فرآورده های حاصل از موجودات زنده تغییر شکل یافته ژنتیکی
2- فرهنگ سازی و ترویج دانش فناوری زیستی جدید در سطح جامعه
3- توسعه نظام مند فناوری اطلاعات برای بهره برداری از فناوری زیستی جدید
این مصوبه در تاریخ 16 دی ماه سال 96 به تائید مقام محترم ریاست رسیده و در تاریخ 19 دی از سوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های مربوطه ابلاغ شده است.

رئیس موسسه علوم باغبانی:
ایران پنجمین کشور تولیدکننده سبزی و صیفی است
کرج- ایرنا- رئیس موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی کشور با اشاره به ظرفیت های کشاورزی کشورمان گفت که ایران پنجمین کشور از لحاظ تولید محصول سبزی و صیفی است.
به گزارش ایرنا، داراب حسنی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی کشور که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: در دنیا 60 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی با یک میلیارد تن تولید زیر کشت سبزی و صیفی قرار دارد.
وی اظهار داشت: در کشور ما نیز 900 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت سبزی و صیفی اختصاص یافته که 28 میلیون تن سالانه از آن برداشت می شود که این آمار نشان دهنده این امر است که از لحاظ زیر کشت ایران رتبه هفتم و از لحاظ میزان تولید رتبه پنجم دنیا را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه کشور چین اولین تولید کننده این محصولات است و این امر نشان می دهد که در قاره ای هستیم که سبزی و صیفی در آن اهمیت بالایی دارد، گفت: در تولید میوه هم جزو 10 کشور برتر دنیا هستیم.
حسنی افزود: در این تولیدات محصولاتی همچون گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، طالبی و پیاز بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: گونه های سبزی و صیفی در کشور ما تنوع بالایی دارد که 30 گونه آن جزو مهمترین ها می باشد که باید به آن ها بیشتر پرداخت.
رئیس موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی کشور اظهار داشت: بیشترین تولیدات سبزی و صیفی در فضای باز است ولی اکنون همت بر تولید در گلخانه ها نهاده شده و سیاست ما نیز باید توسعه گلخانه ها باشد.
وی یکی از اهداف توسعه گلخانه ها را تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای تحقق این امر بایستی به برنامه های اصلاحی و ژرم پلاستی با کمک بخش خصوصی وارد شویم.
وی معرفی ارقام مناسب را نیز یکی از برنامه ها عنوان کرد و افزود: در این برنامه باید به دنبال معرفی ارقام مناسب برای فضای باز هم باشیم.
حسنی با بیان اینکه بذور سبزی و صیفی بیشتر از طریق واردات تامین می شود، اظهار داشت: در میان گونه های مختلف گوجه فرنگی با 110 رقم دارای بیشترین سهم واردات و تره فرنگی و باقلا با 2 رقم کمترین ارقام وارداتی را به خود اختصاص داده اند.
وی گفت: همچنین از حدود 600رقم گونه سبزی و صیفی حدود 500 رقم در فضای باز تولید می شود که برای رسیدن به اهداف کشت گلخانه ای باید به بحث ژنتیک و به نژادی اهمیت بیشتری داده شود.

آرامش رو به رکود در بازار برنج مازندران
ساری - ایرنا - با گذشت 2 هفته از آغاز اجرای طرح خرید توافقی برنج ارقام پرمحصول شالیکاران مازندران ، بازار برنج این استان همچنان در آرامش به سر می برد ، آرامشی که برخی کارشناسان آن را به عنوان ' رکود ' تحلیل می کنند.
دست اندرکاران بازار برنج مازندران که عمدتا صاحبان کارخانه های شالیکوبی هستند ، می گویند که به علت حجم کم تولید برنج پرمحصول در این استان ، طرح توافقی تاکنون نتوانسته است تاثیری بر بازار بگذارد و تجار را وارد عرصه خرید و فروش و رونق دادن به بازار ارقام کم محصول کند.
دولت به منظور خروج بازار برنج مازندران از رکود ، خرید توافقی سه رقم برنج پر محصول استان شامل برنج ندا ، نعمت و شیرودی را از سیزدهم ماه دی آغاز کرد و قرار است دو مرکز خرید واقع در شهرهای نکا و بابل این کار را تا 15 بهمن ادامه دهند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 2 که متولی خرید این ارقام برنج است ، اعلام کرد که تاکنون 102 تن برنج به‌صورت توافقی از کشاورزان مازندرانی خریداری شده است .
بر اساس مصوبه جهاد کشاورزی ، مراکز خرید برنج کشاورزان را با 8 درصد شکستگی و اقلام ندا و نعمت را به مبلغ 4 هزا رو 850 تومان و شیرودی را 5 هزار و 450 تومان خریداری می‌کنند.
اگر چه شرکت غله منطقه 2 اعلام کرده است که وجه برنج خریداری شده از طریق سامانه بانک کشاورزی به‌حساب کشاورزان واریز می‌شود و هیچ‌گونه محدودیتی در میزان خرید وجود ندارد ، ولی خرید اندک در مدت دو هفته این گمانه زنی را که حدود 30 درصد شالیزارهای مازندران هر ساله زیر کشت برنج پر محصول می رود ، زیر سئوال برده است .
مازندران 230 هزار هکتار شالیزاری دارد که پارسال 213 هزار هکتار زیر کشت برنج رفت که سهم ارقام پر محصول بر اساس گمانه زنی ها حدود 65 هزار هکتار برآورد می شود که با برداشت حداقل چهار تن برنج سفید در هر هکتار ، سهم تولید استان از این ارقام از 250 هزار تن فراتر می رود
دست اندرکاران بازار برنج مازندران بر این اعتقادند که اولا سهم مازندران از ارقام پرمحصول کمتر از میزان اعلامی است و ثانیا بالاتر بودن قیمت این ارقام برنج در بازار از کف قیمت توافقی سبب می شود تا کشاورزان فروش آزاد آن را ترجیح دهند.
** چاره اندیشی برای ارقام پرمحصول
بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از بازار برنج در شالیکوبی های مازندران نشان می دهد که بازار ارقام کم محصول که مهم ترین کشت شالیکاران استان را تشکیل می دهد ، در آرامش رو به رکود به سر می برد.
بسیاری از فعالان بازار برنج مازندران امیدوار بودند که با خرید توافقی ارقام پر محصول ، بازار ارقام کم محصول هم شاهد تحرکی هر چند اندک باشد تا سطح قیمت ها حفظ شده و انگیزه کشاورزان برای کشت برنج همان گونه که در سه سال گذشته با تدابیر دولت افزایش یافته بود ، دستکم حفظ شود.
عمده برنج تولیدی مازندران در حال حاضر در اختیار شالیکوبی داران به عنوان عمده فروشان بازار است و هر ساله همین افراد هستند که سطح قیمت ها را مشخص می کنند.
حفظ سطح قیمت ها در بازار برنج در اوج برداشت شالی از خواسته های دیرینه کشاورزان مازندران بود که از سال 93 با ممنوع کردن ورود برنج خارجی در زمان برداشت محصول داخلی از سوی دولت تدبیر و امید در دستور کار قرار گرفت و در دو سال گذشته با موفقیت این سیاست اجرائی شد.
تا قبل از این ، بازار برنج مازندران همواره در زمان برداشت به خاطر ورود انبوه برنج خارجی دستخوش تلاطم قیمتی می شد و شالیکاران بیشترین زیان را متحمل می شدند و اکنون نیز رکود حاکم بر بازار این نگرانی را برای بخشی از کشاورزان و دست اندرکاران بازار برنج ایجاد کرده است .
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران در فصل زراعی گذشته از 213 هزار هکتار زمین های شالیزاری استان ، 70درصد آن زیر کشت برنج ارقام محلی طارم صدری و هاشمی رفته و بقیه ارقام پر محصول بوده است.
علاوه بر این 35 هزار هکتار از زمین های شالیزاری استان هم پس از برداشت محصول کشت اول ، دوباره نشا کاری ودر 50 هزار هکتار از شالیزارهای استان نیز پرورش ساقه برای برداشت برنج دونوج انجام شده است.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران ، مقدار تولید امسال برنج سفید به بیش از یک میلیون و 50 هزار تن رسید.


تولید بذورهیبرید راه برون رفت از مشکلات باغبانی کشور
کرج- ایرنا- معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت که یکی از راه های برون رفت از مشکلات بخش باغبانی تولید بهینه بذور هیبرید است که این بخش را بهبود خواهد بخشید.
به گزارش ایرنا، محمدعلی طهماسبی روز سه شنبه در دومین گردهمایی پژوهشی سبزی و صیفی که در موسسه تحقیقاتی علوم باغبانی واقع در منطقه محمدشهر کرج برگزار شد، افزود: اکنون وضعیت کشاورزی و باغبانی در کشور ما برای دستیابی به یکسری از ارقام و فناوری ها به گونه ای نیست که آهسته حرکت کنیم بلکه باید میانبر بزنیم و دستاوردهای دنیا را به کشورمان بیاوریم.
وی با بیان اینکه پژوهشکده ها زیاد موفق نبوده اند، اظهار داشت: فناوری، تکنولوژی و ارقام جدید میانبرهایی هستند که باید پژوهشکده ها زودتر به آن دست بیابند.
وی یکی از این میانبرها را تولید بذور هیبرید دانست که باید حمایت های ویژه ای از آن شود و ادامه داد: اکنون در کشور 2 بخش خصوصی و دانشگاهی اقدامات خوبی در تولید بذر هیبرید کرده اند که دستاوردهای خوبی نیز داشته است.
طهماسبی گفت: در تولید بذور هیبرید ثروت عظیمی نهفته است که از نظر کسب و کار و اشتغال نیز تولید این بذور منشاء اشتغال بالایی دارد به طوریکه در یک اقیانوس عظیمی از ثروت نهفته و پنهان شناور هستیم.
وی بیان داشت: از حدود 120 میلیون تن محصولات کشاورزی حدود 28 میلیون تن را سبزی و صیفی شامل می شود و 32 میلیون تن را نیز محصولات باغی تشکیل می دهد که با احتساب 14.5 میلیون تن تولیدات دامی، تولیدات بخش باغبانی بیشترین سهم را در بخش کشاورزی دارد.
وی تاکید کرد که به لحاظ این سهم بزرگ بخش باغبانی باید سهم تحقیقات هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ ایستگاه ها و اعتبارات به حق دیده شود.
***تولید سه برابری محصول در گلخانه ها
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اکنون سیاست وزارت جهادکشاورزی بر بردن تولید محصول به گلخانه ها است، گفت: بررسی ها نشان داده که تولید محصول به خصوص در سبزی و صیفی تا سه برابر افزایش دارد و باید امکاناتی را فراهم کنیم تا تمام فعالیت های این بخش به سمت گلخانه ها برود.
وی افزود: یکی از فواید گلخانه ها بالا بودن گردش نقدینگی در آن است به طوریکه بعضی از محصولات در فضای باز مثل سیب یا گندم سالی یکبار برداشت می شود ولی در گلخانه ها هر 45 روز یکبار گردش دارد پس نشان دهنده آینده محکم این نوع تولید است.
طهماسبی بیان داشت: واحدهای کوچک سبزی و صیفی معمولا در یک نظام خرده مالکیتی هستند که بیشتر باید برای این قشر به عنوان کشاورز خانوادگی درآمد ایجاد کنیم.
***ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس
وی یکی از راهکارها برای این تولیدکنندگان را ایجاد گلخانه های کوچک مقیاس دانست و افزود: این گلخانه ها در حریم شهرها و روستاها ایجاد می شود و از خانه های مردم برای اینکار استفاده می کنیم.
وی تولید سبزی و صیفی گلخانه ای را کسب و کار خوبی دانست که ثروت زیادی در آن نهفته است و گفت: برای رسیدن به این برنامه ها ضمن سرمایه گذاری و تامین اعتبار بایستی از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده شود.

نایب رئیس انجمن برنج ایران در گفت و گو با ایرنا:
خرید توافقی برنج داخلی تا 15 بهمن ماه ادامه دارد
تهران - ایرنا - نایب رئیس انجمن برنج ایران رکود بازار برنج داخلی را ناشی از کاهش تقاضا دانست و گفت: دولت در خرید توافقی برنج از کشاورزان ورود کرده است که این فرایند تا 15 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
«علی اکبریان» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امسال نیز همانند سالهای گذشته بخش عمده برنج مورد نیاز کشور در داخل تولید شده است و کمبودی در این زمینه نداریم.
به گفته وی، طبق آمار وزارت جهادکشاورزی برنج مصرفی مورد نیاز کشور سالانه نزدیک سه میلیون تن است که حدود 2.2 میلیون تن آن در داخل کشور تولید می شود که به انضمام برنج «رتون» این میزان به 2 میلیون و 350 هزارتن می رسد.
وی اظهار داشت: بخشی از برنج مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شود که این رقم سالانه حدود 800 هزارتن است.
وی تصریح کرد: دولت برای حمایت از تولیدکنندگان برنج داخلی به تازگی اقدام به خرید توافقی برنج در استان های شمالی کشور کرده که اقدام خوبی است و این کار تا 15 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از آغاز امسال تاکنون یک میلیون و 40 هزارتن برنج وارد کشور شده است؛ اکنون بنا بر تصمیم وزارت جهادکشاورزی، واردات برنج به کشور ممنوع است و گمرک تنها محموله هایی که تا قبل از سوم آذرماه امسال ثبت سفارش شده باشند، ترخیص می کند.
پیشتر محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، میزان واردات برنج در ماه‌های نخست امسال، پاسخگوی نیازهای داخلی بوده و در شرایط کنونی نیازی به واردات جدید وجود ندارد.
به گفته وی، براین اساس ممنوعیت واردات برنج تا اطلاع ثانوی برقرار است.

بستن 30 هزار و 621 چاه غیرمجاز در کشور
تهران - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: از ابتدای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در بهمن ماه 93 تا اواسط دی‌ماه امسال 30 هزار و 621 حلقه چاه غیرمجاز بسته و از اضافه برداشت سه هزار و 273 حلقه چاه مجاز جلوگیری شد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت نیرو، جهانگیر حبیبی با تشریح روند اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در کشور افزود: براساس ارزیابی صورت گرفته از مجموع 33 هزار و 894 حلقه چاه یاد شده 9 هزار و 384 حلقه مربوط به عملکرد سال جاری بوده است.
به گفته وی، اقدامات بستن چاه‌های غیر مجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز از ابتدای سال 94 تاکنون منجر به جلوگیری از برداشت غیرمجاز یک میلیارد و 897 میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی شده است.
**اجرای بدون وقفه و با جدیت طرح احیا و تعادل بخشی
حبیبی با بیان این که اکنون سهم آب‌های زیرزمینی در تأمین آب کشور (کشاورزی و ... ) بالغ بر 55 درصد نسبت به کل منابع آب بوده است، اظهارداشت: خشکسالی‌های اخیر، برداشت بیش از حدمجاز از منابع آب های زیرزمینی، تشدید افت سطح آب و کسری مخزن سالانه به میزان 5.7 میلیارد مترمکعب و کسری مخزن تجمعی به میزان 120 میلیارد مترمکعب در دراز مدت منجر به تدوین طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور توسط وزارت نیرو شد.
به گفته وی، این طرح در پانزدهمین جلسه شورای عالی آب با هدف احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی به تصویب رسید.
** برنامه کاهش برداشت آب به 8 میلیارد مترمکعب در سال 1400
وی با تاکید بر این که براساس این برنامه باید سال 1400 کاهش برداشت‌ها به هشت میلیارد مترمکعب برسد، گفت: برای اجرای طرح احیای و تعادل بخشی منابع زیرزمینی برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین شده است.
وی افزود: در ابتدای کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی به میزان 500 میلیون مترمکعب در سال 1394 به عنوان برنامه کوتاه مدت، حذف کسری مخزن 6 میلیارد مترمکعبی سالانه در پایان سال 1399 به عنوان برنامه میان مدت و جبران کسری مخزن دراز مدت در 15 سال بعدی هدف گذاری شده است.
**نصب بیش از 55 هزار کنتور بر روی چاه‌ها
حبیبی با تاکید بر این که از ابتدای اجرای طرح تاکنون 33 هزار و 549 دستگاه کنتور فهام و 21 هزار و 559 دستگاه کنتور حجمی و هوشمند آب و برق نیز بر روی چاه‌ها نصب شده است، افزود: طی چهار ساله اخیر به طور متوسط حدود 750 گروه گشت و بازرسی از ظرفیت بخش خصوصی برای حفظ و حراست منابع آب در سطح کشور در قالب طرح یاد شده فعال بوده‌اند.
وی با بیان این که برای به روز کردن بیلان( عملکرد) آب زیرزمینی و دقیق شدن آمار و اطلاعات منابع آب، کار آماربرداری سراسری منابع آب کل کشور امسال در حال انجام است، اظهارداشت: برای استقرار الگوی مدیریت مشارکتی و حرکت به سوی واگذاری وظیفه حفظ و حراست و مدیریت منابع آب زیرزمینی گام‌های خوبی برداشته شده که شروع آن در چهار دشت نیشابور، رفسنجان، اسدآباد و ارسنجان به عنوان دشت‌های انتخابی در سال جاری است.
**تعیین تکلیف 220 هزار چاه غیرمجاز تا سال 1400
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: با توجه به اهمیت طرح احیا برای کشور، برنامه اجرای طرح بدون وقفه و با جدیت مورد توجه وزارت نیرو قرار دارد و برای چهار سال آینده کاهش برداشت هشت میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی برای حفظ پایداری آبخوان‌های کشور مورد هدف است.
وی اضافه کرد: براساس زمان‌بندی اجرای فعالیت‌های باقیمانده، پیش‌بینی شده که پر و مسلوب المنفعه( سلب شدن) کردن حدود 220 هزار چاه غیرمجاز و نصب کنتور برای حدود 520 هزار چاه مجاز و چاه‌های مشمول قانون تعیین تکلیف از سال 1396 تا 1400 به اتمام برسد.
وی پیش بینی کرد: ارتقای پایش سفره‌های آب زیرزمینی از طریق استقرار گروه‌های گشت و بازرسی، تکمیل شبکه سنجش آب زیرزمینی از طریق حفر چاه‌های پیزومتری و نصب تجهیزات اندازه‌گیری بر روی شبکه سنجش در بازه زمانی بین سال‌های 1396 تا 1398 به پایان برسد.
(پیزومتری چاهی است به قطر 10 تا 20 سانتیمتر که در داخل آن جدار فلزی یا یلاستیکی به قط پنج تا 15 سانتیمتر قرار داده شده است).
**تمرکز طرح احیا در دشت‌های دارای بیشترین تنش آبی
حبیبی با اشاره به این که برنامه با تمرکز در دشت‌های دارای بیشترین تنش آبی متمرکز است، گفت: از مجموع 609 محدوده مطالعاتی، 203 محدوده دارای شاخص تنشی بیشتری نسبت به سایر دشت‌ها هستند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران اضافه کرد: بیش از 65 درصد از کل برداشت آب زیرزمینی کشور در این محدوده‌ها صورت می‌گیرد و در حدود 35 درصد از کل اعتبارات این طرح را به خود اختصاص می‌دهد.
وی اظهارداشت: این بدان معناست که تخصیص تنها 35 درصد از اعتبارات می‌تواند موجب احیای 65 درصد از آبخوان‌های پرتنش کشور شود.
*چالش‌های اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی
وی به چالش‌های اجرای این طرح ملی اشاره کرد و افزود: عدم وجود تعامل گسترده و سیستماتیک بین ارکان مختلف حاکمیت در مسیر اجرای طرح، تمرکز اشتغال در کشور بر منابع آب زیرزمینی، اقدامات جزیره‌ای برخلاف جهت اهداف طرح و روند نامناسب تأمین اعتبارات مورد نیاز طرح، عدم تناسب مجازات‌ها با جرائم در قوانین و مقررات از چالش هایی است که در مسیر اجرای طرح احیاء و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی کشور قرار دارد.
حبیبی از راهکارهای رفع این چالش‌ها گفت: تمامی دستگاه‌های ذیربط و درگیر در این امر از جمله وزارت جهاد کشاورزی که سهم قابل توجهی از منابع آب زیرزمینی را در بخش کشاورزی مصرف می‌کند باید به گونه‌ای مؤثر در اجرای طرح سهیم شده و در پیشبرد آن نقش پر رنگ‌و مسئولانه داشته باشند و با وزارت نیرو به صورت مؤثر همراهی کنند.
به گفته وی، نقش مردم و ذی نفعان برای حفظ و حراست منابع آب زیرزمینی بسیار مهم است و تقاضای وزارت نیرو از صاحبان چاه‌های مجاز و بهره برداران قانونی، حضور فعال در حفظ و حراست از منابع آب زیرزمینی و اجرای برنامه‌های احیا آبخوان‌ها و مدیریت منابع آب زیرزمینی مورد استفاده است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: لازم است قوه‌ مقننه، سازمان صدا و سیما نیز ورود جدی داشته باشند و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی از جمله سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه‌های کشور، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت باید با وزارت نیرو همراه باشند و کمک کنند تا راه را برای تسریع در انجام طرح هموار سازند.
وی افزود: تنها در این شرایط با مشارکت تمامی دستگاه‌های مرتبط و بهره‌برداران می‌توان توفیق در برنامه‌های مورد انتظار را متصور شد و هرگونه ضعف و کوتاهی در هر یک از بخش‌های ذیربط کشور می‌تواند موجب کاهش سرعت و یا مسکوت ماندن قسمتی از طرح یا کل آن شود.

خبرگزاری ايسنا
مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان عنوان کرد:
از بین رفتن کشت پاییزه در صورت ادامه تنش‌های آبی
مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان گفت: اگر این روند کمبود آب در ماه‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و شاهد بارندگی هم نباشیم قطعا کشت پاییزه شهرستان با خسارات فراوانی مواجه خواهد شد و بسیاری از محصولات از بین خواهد رفت.
کامبیز محسنی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در بحث آب مورد نیاز برای کشت پاییزه در شهرستان مشکلات بسیاری وجود دارد زیرا عملا آبی در پشت سدها وجود ندارد تا بتوانند با رهاسازی آن نیاز کشاورزان شهرستان را تامین کنند.
وی افزود: علی رغم آنکه مدت زمان زیادی از کشت پاییزه شهرستان گذشته است، کشاورزان تازه نوبت دوم آب مورد نیاز کشت پاییزه خود را دریافت کرده‌اند و این مساله به دلیل محدودیت‌هایی است که در منابع آبی وجود دارد.
مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان تصریح کرد: آب مورد نیاز کشاورزان از حوضه مارون تامین می‌شود اما با توجه به چالش‌های آبی که در حوضه مارون وجود دارد، کشاورزان شهرستان با مشکلاتی در این زمینه مواجه شده‌اند.
محسنی بیان کرد: با توجه به این‌که کشاورزان به تازگی در حال دریافت نوبت دوم آب خود هستند، اگر بارندگی رخ ندهد شاهد این خواهیم بود که حتی این مرحله نیز به پایان نرسد زیرا آبی در پشت سد نیست تا نیاز آبی کشاورزان شهرستان را به طور کامل تامین کند.
وی خاطرنشان کرد: اگر این روند کمبود آب در ماه‌های آینده نیز ادامه پیدا کند و شاهد بارندگی نیز نباشیم قطعا کشت پاییزه شهرستان با خسارات فراوانی مواجه خواهد شد و بسیاری از محصولات از بین خواهد رفت.

تولید 2000 تن قارچ خوراکی در آذربایجان غربی
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از تولید 2000 تن قارچ خوراکی طی سال جاری در استان خبر داد.
عزیز امانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: امسال در حدود 2 هزار تن قارچ خوراکی در استان تولید شده است که در مقایسه با سال گذشته این میزان تولید تغییری نداشته است.
وی با اشاره به فعالیت 14 واحد تولید قارچ خوراکی در استان  تصریح کرد: این تعداد واحد با ظرفیت اسمی 2720 تن در سال و ظرفیت واقعی تولید 2000 تن در سال فعالیت می کنند.
وی با اشاره به فعالیت واحدهای تولیدی قارچ خوراکی در استان بیان کرد: بیشترین میزان تولید قارچ خوراکی در شهرستان ارومیه است.
امانی گفت: تعداد واحدهای گلخانه استان از 80 واحد به 105 واحد افزایش یافته است که از این تعداد 72 واحد به صورت خاکی و 33مورد به صورت هیدورپونیک فعالیت می کنند.
وی با تاکید بر اهمیت توسعه کشت های گلخانه ای در استان با توجه به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه گفت:دولت از متقاضیان سرمایه گذاری برای کشت محصولات گلخانه ای در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی حمایت می کند. 


مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای استان:
68 درصد حجم آب سدهای لرستان خالی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان گفت: امسال در استان با خشکسالی مواجه می‎شویم.
رضا میرزایی در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: براساس گزارش‎های اعلام شده کل بارش‎هایی که در سال آبی جاری داشته‎ایم معادل 81.8 میلی‎متر بوده است.  میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال قبل 67 درصد و در مقایسه با آمار میانگین بلندمدت 64 درصد کاهش داشته‎ است.
وی با بیان اینکه حجم آب پشت سدهای استان 69 میلیون مترمکعب است، گفت: حدود 68 درصد حجم آب پشت سدها خالی هستند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان خاطرنشان کرد: پیش بینی‎های هواشناسی حاکی از آن است که میزان بارش‎های استان نسبت به نرمال کاهش خواهد داشت و با خشکسالی مواجه می‎شویم.
وی با بیان اینکه حدود 76 درصد از مساحت اراضی کشاورزی استان به صورت دیم کشت می‎شوند، افزود: کشاورزی استان به دلیل کاهش بارندگی بسیار آسیب خواهد دید.
میرزایی ادامه داد: به دلیل کاهش بارندگی‎ها طی سال جاری در بخش شرب در شهرستان‎هایی مانند کوهدشت و رومشکان با مشکل مواجه خواهیم شد.

آغاز قرن 15 و جستجوی یک جرعه آب برای سیراب شدن زمین
‌افزایش دما و کاهش محسوس بارندگی‌ها، چند سالی است تیتر نخست رسانه‌ها شده و «بحران آب» را که روز به روز در کشور ابعاد پیچیده تری به خود گرفته‌، بر همگان گوشزد می‌کند.
‌به گزارش ایسنا، آمارهای منتشر شده از سوی سازمان هواشناسی کشور در خصوص کاهش تدریجی ولی محسوس بارندگی‌ها در کنار نظر برخی کارشناسان که معتقدند «جنگ آینده جنگ آب است»‌، جامعه کنونی بشر را با چالشی اساسی مواجه کرده است.
تضعیف سامانه‌های سرد و بارشی‌، فراوانی وقوع باد گرم در اقصی نقاط کشور، تبخیر منابع آب و همچنین ذوب زودتر از موعد پوشش برف در ارتفاعات از علائمی هستند که بر هشدارهای صادر شده صحه می‌گذارد.
حال با نگاهی اجمالی به اقلیم جغرافیایی کشور می‌توان پیش بینی کرد که در آینده‌ای بسیار نزدیک و در آستانه قرن پانزدهم شمسی‌، مشکل آب در بیشتر مناطق ایران خطر آفرین باشد و حتی باید تأکید کرد که استان‌های شمالی هم از این موضوع مستثنی نخواهند بود.
بهمن کمانگر، مدیرکل هواشناسی گیلان میزان بارش استان از ابتدای سال زراعی 97 - 1396 را 302 میلی متر عنوان کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد و نسبت به آمار بلند مدت اقلیمی استان 23 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
فردین فرتوت نیا، رئیس اداره هواشناسی بندر مرزی آستارا، میزان بارش‌ها در این شهرستان را که یکی از مناطق پر باران کشور است، طی 9 ماه گذشته 863.3 میلی متر عنوان کرده‌که نسبت به مدت مشابه سال 1395 بالغ بر 31.5 درصد و نسبت به بلند مدت اقلیمی شهرستان 21.5 درصد کاهش داشته است.
وی ضمن اشاره به مجموع بارش‌ها در ماه‌های آبان و آذر سالجاری در این شهرستان که 125.8 میلی متر بوده است، افزوده است: این بارش نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 67 درصد و نسبت به بلند مدت اقلیمی 64 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
با علم به اینکه در رویارویی با بحران‌ها آنچه اولویت دارد، مدیریت بحران است‌، انتظام بخشی به نحوه مواجهه مردم و کسانی که در معرض بحران یا خود پدیده هستند، از واجبات است.
حال با آگاهی از ضعف منابع آبی به خصوص آب سالم و بهداشتی و اینکه راه های برون رفت از این بحران در کشاورزی‌، لایروبی کانال‌ها و انهار، استفاده از بذور مقاوم به تنش آبی و آموزش کشاورزان برای استفاده بهینه از منابع آب و موارد دیگر جهت مدیریت بهتر منابع آب در سال زراعی پیش رو است‌، باید ببینیم که دست اندرکاران امر چه تصمیماتی را در این زمینه اتخاذ خواهند کرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان خبر داد:
کاهش 85 درصدی حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه تاکنون
مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: حجم بارش‌ها در اهواز از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون نسبت به میانگین بلندمدت 85 درصد کاهش یافته است.
کوروش بهادری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش شدید میزان بارش‌های سال زراعی جاری در سراسر کشور، اظهار کرد: از ابتدای سال کشاورزی جاری تاکنون، حجم بارش‌های کل کشور نسبت به مدت مشابه مربوط به حد میانگین بلندمدت 61 درصد کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه سال آبی از یکم مهرماه هرسال تا سی و یکم شهریورماه سال بعد محاسبه می شود، تصریح کرد: همچنین از آغاز سال زراعی جاری تاکنون حجم بارندگی در اهواز 19.5 میلی‌متر بوده که نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته که 41.2 میلی‌متر بود با کاهش حدود 50 درصد مواجه شده است.
مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: همچنین حجم بارش‌های اهواز از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه در میانگین بلندمدت که 127.7 میلی‌متر بوده 85 درصد کاهش یافته است.
بهادری عنوان کرد: از آغاز سال زراعی جاری تاکنون شهرهای شادگان، اهواز، رامهرمز و آبادان در مقایسه با سایر شهرهای استان خوزستان بیشترین کاهش بارندگی را نسبت به میانگین بلندمدت داشته اند که شادگان با 86 درصد کاهش حجم بارش‌ها نسبت به مدت مشابه در میانگین بلندمدت در صدر این شهرها قرار دارد.
وی بیان کرد: پیش‌بینی‌شده است حجم بارش‌ها در بهمن‌ماه سال جاری نرمال و در اسفندماه امسال نیز تقریبا در حد نرمال باشد. در رابطه با میزان بارش‌ها در فروردین‌ماه 97 نیز گمانه‌زنی‌های بسیاری صورت گرفته و تا حدودی پیش‌بینی می‌شود که نرمال باشد.
مدیرکل هواشناسی خوزستان ادامه داد: اما تحقق این پیش‌بینی‌ها هم موجب جبران کاهش بارندگی‌ها طی ماه‌های گذشته نمی‌شود بنابراین برنامه‌ریزی دقیق در مدیریت مصرف آب توصیه شده است. 


مسئول طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی زنجان اعلام کرد:
پاییز امسال خشک‌ترین پاییز 50 سال اخیر کشور
مسئول طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی استان زنجان گفت: پاییز امسال در ۵۰ سال گذشته خشک‌ترین پاییز کشور بوده است تا جایی که در استان زنجان نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد شاهد کاهش بارندگی‌ها در استان بودیم.
به گزارش ایسنا، عمران راضی در جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان خرم‌دره با تاکید بر اینکه آب یک سرمایه ملی است، تصریح کرد: حفاطت از آب و منابع آبی باید در دستور کار تک تک احاد مختلف جامعه به ویژه کشاورزان و بهره‌برداران قرار گیرد.
وی با بیان اینکه آب در اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تاکید کرد: واژه آب ۲۲۲ بار در قرآن کریم آمده است که بیشتر آن در سوره شعری با ۱۰ بار تکرار است.
این مسئول با بیان این مطلب که کشور ما در یک منطقه خشک واقع شده است، تصریح کرد: تغییرات اقلیمی، کاهش بارش‌ها و عدم مصرف درست آب سبب شده است که بر بحران کم آبی در کشور دامن زده شود.
این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر به طور متوسط سالانه شاهد افت آبی ۷۷ سانتی متری در دشت‌های استان هستیم، یادآورشد: میزان افت آب در دشت ابهر و خرم‌دره سالانه یک و نیم متر است.
وی با تاکید بر اینکه نباید از نقش روستائیان در مصرف بهینه آب قافل بود، عنوان کرد در همین راستا نشست با دهیاران و شوراها و بخشداران برای فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف صحیح آب مثمر ثمر است زیرا نماینده روستاها هستند و نقش مهمی در آگاهی بخش ایفا می‌کنند.
رازی با اشاره به اینکه پاییز امسال در ۵۰ سال گذشته خشک‌ترین پاییز کشور بوده است، تصریح کرد: در استان زنجان نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد شاهد کاهش بارندگی‌ها در استان بودیم.
در ادامه این جلسه نیز معاون فرماندار خرم‌دره با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت تریبون‌های مذهبی برای اطلاع‌رسانی در زمینه بحران آب صورت گیرد، تصریح کرد: نماز جمعه یکی از بهترین تریبون‌های اطلاع‌رسانی در این حوزه است.
شاهپوررضا کاظمی با اشاره به اینکه بحران آب بسیار جدی بوده و به هیچ وجه نمی‌توان آن را شوخی تلقی کرد، افزود: متاسفانه همه ساله شاهد افت آب‌های زیر زمینی هستیم که علاوه بر مصرف نادرست برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های غیرمجاز باعث به وجود آمدن این مشکل شده است.
در ادامه این جلسه نیز رئیس اداره منابع آب شهرستان خرم‌دره با اشاره به اینکه بالطبع تمام کشور شهرستان خرم‌دره نیز از گزند خشکسالی در امان نیست، اظهار کرد: متاسفانه امسال شاهد کاهش ۳۴ درصدی بارش‌ها در شهرستان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.
مرتضی بیگ‌محمدی با اشاره به اینکه با تداوم کاهش بارندگی‌ها ایران از کشور نیمه خشک به کشور خشک تبدیل خواهد شد، اظهار کرد: با صرفه جویی ۲۵ درصدی در مصرف آب در حال حاضر می‌توان از این بحران عبور کرد.
وی با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی در مصرف آب از تاکیدات تک تک مسئولان از مسولان بلند پایه کشور تا رده‌های پایین است، تصریح کرد: این بحران به حدی حائز اهمیت است که رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف دوره دوازدهم دومین مشکل کشور را پس از اشتغال مشکل بحران آب اعلام کرد.
این مسئول با اشاره به اینکه وضعیت آب در دشت ابهر و خرم‌دره بحرانی است، تصریح کرد: علاوه بر کاهش بارش‌ها برداشت بی‌رویه از منابع آبی از طریق چاه‌ها بر این بحران دامن زده است.
در ادامه این جلسه نیز رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان خرم‌دره با تاکید بر اینکه دولت تسهیلات خوبی در اختیار کشاورزان برای تجهیز اراضی کشاورزی در نظر گرفته است، عنوان کرد: تجهیز اراضی کشاورزی به روش‌های نوین آبیاری یکی از موثرترین راهکارهای مصرف بهینه اب در حوزه کشاورزی است.
علیرضا اسداللهی یادآور شد: در شهرستان خرم‌دره تاکنون 3 هزار و 510 هکتار اراضی کشاورزی که قابلیت اجرای طرح‌های نوین آبیاری تحت فشار را دارند در غالب 140 پرونده کارسازی شده است.

خشکسالی "سراب یاوری" کرمانشاه را تهدید می‌کند
مدیر امور منابع آب شهرستان کرمانشاه گفت: اگر باران نبارد احتمال خشک شدن سراب "یاوری" وجود دارد.
مرتضی حسن آبادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به کاهش قابل توجه بارندگی در محدوده شهرستان کرمانشاه، اظهار کرد: میانگین بارش از ابتدای سال آبی تاکنون 59.3 میلی‌متر بوده که نسبت به سال گذشته (83 میلی‌متر) 28.6درصد و نسبت به میانگین بلندمدت (154 میلی‌متر) حدود 61 درصد کاهش داشته است.
وی ادامه داد: این کاهش بارندگی باعث کاهش رواناب‌های محدوده شهرستان کرمانشاه شده و قطعا روی وضعیت سراب‌ها خصوصا دو سراب مهم "یاوری" و "سراب نیلوفر" اثرگذار است.
وی میزان دبی کنونی سراب یاوری را حدود چهار لیتر در ثانیه اعلام کرد و افزود: اگر در روزهای آینده بارندگی نداشته باشیم همین چهار لیتر در ثانیه هم تمام می‌شود و ممکن است پس از آن تبخیر از سطح دریاچه سراب را داشته باشیم.
مدیر امور منابع آب شهرستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: البته وضعیت سراب یاوری به بدی سال‌های گذشته نیست و در برخی سال‌ها شاهد خشک شدن این سراب بوده‌ایم.
حسن آبادی دبی کنونی سراب نیلوفر را نیز 167 لیتر در ثانیه دانست و یادآوری کرد: وضعیت این سراب با اقداماتی که از گذشته انجام دادیم اکنون خوب است، اما به هر حال کاهش بارندگی این سراب را هم تهدید می‌کند.
به گفته این مسئول، در این فصل که باید اوج بارندگی‌ها را می‌داشتیم این کاهش بارندگی می‌تواند دبی تمام سراب‌ها و منابع آب زیرزمینی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی اشاره‌ای هم به اقدامات انجام شده در حوزه برخورد با چاه‌های غیرمجاز شهرستان کرمانشاه داشت و تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون 142 حلقه چاه غیرمجاز را پر کردیم که از این تعداد 80 حلقه بالادست سراب یاوری بوده است.
به گفته این مسئول، در حاشیه سراب نیلوفر عمده چاه‌های غیرمجاز پاکسازی شده و تعداد زیادی از این چاه‌ها باقی نمانده است.
حسن آبادی اظهار کرد: در این مدت 22 چاه کشاورزی و 52 چاه صنعتی پرمصرف را نیز پلمب کردیم.
مدیر امور منابع آب شهرستان کرمانشاه از کنترل کشت‌های پرمصرف در حاشیه سراب‌های مهم که جاذبه گردشگری دارند هم خبر داد و عنوان کرد: قرار است تمام چاه‌های حاشیه دو سراب مهم یاوری و سراب نیلوفر به کنتور هوشمند مجهز شوند.
وی انجام همه این اقدامات را وابسته به تامین اعتبار دانست و یادآوری کرد: کمبود اعتبار روند کار را کند کرده، اما با این وجود همچنان به مدیریت منابع آبی ادامه می‌دهیم.

خبرگزاری آريا
برگزاري کارگاه هاي آموزشي- ترويجي براي کشاورزان شهرستان ايذه
خبرگزاري آريا - ايذه-ايرنا- مدير جهاد کشاورزي شهرستان ايذه گفت:چهار کارگاه آموزشي ترويجي براي کشاورزان و باغداران اين شهرستان برگزار شد.
مصطفي هنرمنديان چهارشنبه در حاشيه يکي از اين کارگاهها در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار کرد: اين کارگاه با هدف ارتقاي سطح آگاهي و دانش بهره ‌برداران بخش کشاورزي براي بيش از 400 بهره‌بردار بخش هاي مرکزي،دهدز ،‌سوسن و دهستان هلايجان در حوزه ‌هاي مختلف کشاورزي برگزار شد.
مدير جهاد کشاورزي ايذه با بيان اينکه اين دوره‌ها بر اساس نيازسنجي‌ها و با توجه به تقويم زراعي در سال جاري برنامه‌ريزي و اجرا شده ، افزود: اين کلاس ها با توجه به قرار گرفتن در فصل زمستان و زمان کوددهي، با استقبال بسيار خوبي از سوي کشاورزان رو برو شده است.
وي ارتقاي سطح دانش فني کشاورزان مجري طرحهاي مختلف کشت گندم، جو و کلزا و جلوگيري از تغيير کاربري زمينهاي کشاورزي را از اهداف برگزاري اين کلاس ها عنوان کرد.
هنرمنديان تصريح کرد: جهاد کشاورزي شهرستان ايذه آمادگي برگزاري اينگونه کلاسها و دوره‌هاي آموزشي را براي کشاورزان در همه بخشها دارد.
شهرستان ايذه در شمال خوزستان داراي آب و‌هواي مناسب و‌زمين هاي حاصلخيز و‌مستعد کشاورزي است و که از اين ميان بيشتر زمين هاي آن به کشت ديم اختصاص دارند.

معاون وزير جهاد کشاورزي خبر داد:
توليد سالانه 28 ميليون تن سبزي و صيفي در کشور
خبرگزاري آريا-معاون وزير جهاد کشاورزي از توليد سالانه 28 ميليون تن سبزي و صيفي جات در کشور خبر داد.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا، دکتر اسکندر زند با اشاره به اينکه توليد سبزي و صيفي در کشور جزو فعاليت هاي مزيت داري است که مغفول مانده، اظهار داشت: بايد دلايل اين امر احصاء شود زيرا از حدود 120 ميليون تن توليدات مختلف در بخش کشاورزي ايران، 28 ميليون تن صيفي و سبزي تشکيل مي دهد.
زند گفت: سرانه توليد و عرضه سبزي و صيفي در ايران 360 کيلوگرم است و اين در حالي است که سرانه مصرف غذا حدود 800 تا يکهزار کيلوگرم مي باشد.
وي در ادامه با بيان اينکه موضوع فناوري در حوزه کشاورزي و به خصوص باغي بسيار مهم است، افزود: براي برون رفت از مشکلات موجود در توليد سبزي و صيفي بايد فناوري روز دنيا را احصاء کنيم.
اين مقام مسئول اظهار داشت: اکنون 84 درصد از سهم توليد مواد غذايي در جهان از بخش بخش گياهي است.
زند با بيان اينکه در بخش تامين مواد غذايي گياهي، سهم باغباني بسيار بالاست که مغفول مانده، افزود: در تحقيقات کشاورزي تغيير رويکردي جدي داريم که تحقيقات را از ورودي محور به خروجي محور تغيير داده ايم و مهمترين دستاورد اين تحقيقات بايد در رضايتمندي کشاورزان ديد.
وي ادامه داد: در تحقيقات خروجي محور سه اولويت را مد نظر قرار داده ايم که اولين اولويت آن تحقيقات توانمندساز است تا بتوانيم وضع موجود را بهبود بخشيم و تحقيقات را جهت دهي کنيم به طوريکه در اجراي اين اولويت طرح هاي جريان ساز داشته باشيم.
معاون وزير جهاد کشاورزي لازمه يکي از اين تحقيقات را در افزايش سطح و عملکرد سبزي و صيفي عنوان کرد و گفت: از مجموع 28 ميليون تن سبزي و صيفي توليدي کشور، 1.8 ميليون تن معادل 7 درصد در گلخانه ها به دست مي آيد.
وي وسعت گلخانه هاي سبزي و صيفي کشور را حدود 11 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: در آينده بايد کشت گلخانه اي اين محصولات به 34 هزار هکتار برسد که بايد گام هاي بزرگي در اين بخش برداشته شود.
زند با بيان اينکه براي رسيدن به اين مهم بايد بهترين تکنولوژي ها را از زنجيره گلخانه اي استفاده کنيم، بيان داشت: يکي ديگر از مهم ترين اقدامات در جريان سازي تحقيقات، کيفيت بخشي به محصولات گلخانه اي است که بايد اقدامات لازم براي ترويج سلامت محصولات گلخانه اي را در بين مردم داشته باشيم.
رئيس سازمان تحقيقات، ترويج و آموزش کشاورزي ادامه داد: يکي از دستاوردهاي کشت گلخانه اي بهره وري آب در کشت سبزي و صيفي است.
وي يکي از نگراني ها براي توسعه کشت گلخانه اي سبزي و صيفي را بازار مناسب پس از توليد دانست و گفت: براي رفع اين نگراني اگر پس از توليد فراوري و بسته بندي مناسب را در محل توليد داشته باشيم ضمن اينکه در مصرف بي رويه آب صرفه جويي مي شود بازار مناسبي را نيز ايجاد خواهد کرد.
زند يکي از مهم ترين اقدامات براي برون رفت از مشکلات حوزه باغباني را تحول سازي عنوان کرد و افزود: در دنيا هر از چندگاهي شاهد تحول هستيم و ما هم بايد تحول ايجاد کنيم و تمام تحولاتي را که با آينده نگري مي توان داشت را احصاء کنيم.
وي يکي از جريانات تحول ساز را در زمينه به نژادي دانست و اظهار داشت: در زمينه به نژادي و همچنين توليد بذرهاي هيبريد به دليل سودآوري مناسب بايد بخش خصوصي را وارد کنيم.

باشگاه خبرنگاران جوان
مهاجر در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
صرفه جویی ۱۶۰ میلیون دلاری در واردات روغن/ تولید کلزا ۷ برابر افزایش یافت
مجری طرح دانه‌های روغنی گفت: امسال ۸ درصد روغن مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، بنابراین حدود ۱۶۰ میلیون دلار در خروج ارز از کشور صرفه جویی خواهد شد.
علیرضا مهاجر مجری طرح دانه‌های روغنی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش 7 برابری تولید کلزا در سال های اخیر خبر داد و گفت: سال 94، 46 هزارتن، سال 95، 68 هزار و 500 و امسال 180 هزارتن کلزا کشت شد که این امر بیانگر رشد 7 برابری تولید کلزا نسبت به سال 94 است.
به گفته وی؛ تولید کلزا در سال زراعی 96-97 به 350 هزارتن خواهد رسید.
مهاجر با اشاره به مهم ترین علل رشد کلزا در سال های اخیر افزود: خرید تضمینی، پرداخت به موقع مطالبات کلزاکاران، تامین به موقع نهاده ها نظیر بذر،کود، سم و ادوات کشاورزی از مهم ترین عوامل افزایش تولید کلزا به شمار می روند.
مجری طرح دانه‌های روغنی درباه تامین بذر کلزا افزود: برای کشت زمستانه و بهاره کلزا حدود 1600 تن بذر تدارک دیده ایم و همچنین امسال 1500 دستگاه کارنده یارانه دار کلزا جهت برداشت مکانیزه در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.
وی از خوداتکایی 70 درصدی تولید دانه های روغنی در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: طی یک برنامه ده ساله  در نظر داریم که میزان تولید را به حدی افزایش دهیم که 70 درصد روغن مورد نیاز را در داخل تامین کنیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی میزان کل روغن استحصالی از کشت دانه های روغنی در سال زراعی جدید را 150 هزارتن اعلام کرد و افزود: این رقم 10 درصد روغن مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.
وی با اشاره به اینکه سالانه 4 میلیارد دلار ارز جهت تامین روغن مورد نیاز از کشور خارج می شود، یادآور شد: امسال 8 درصد روغن مورد نیاز در داخل تولید می‌شود، بنابراین حدود 160 میلیون دلار در خروج ارز از کشور صرفه جویی خواهد شد.

حسن‌پور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
۴۰ هزارتن مرکبات برای شب عید، ذخیره سازی می‌شود
یک مقام مسئول گفت: ۴۰ هزارتن مرکبات برای شب عید ذخیره‌سازی خواهد شد، هم اکنون بخش زیادی از خرید، توسط سازمان تعاون روستایی در حال خرید و ورود به استان‌هاست.
ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت تولید مرکبات، اظهار کرد: امسال در سطحی معادل 303 هزار هکتار بیش از 5 میلیون تن مرکبات تولید خواهد شد.
وی افزود: از مجموع 5 میلیون تن مرکبات برآورد می‌شود که 2 میلیون و 800 هزارتن پرتقال، 780 هزارتن نارنگی، 520 هزارتن لیمو ترش و 600 هزارتن لیمو شیرین تولید شود که این امر علی‌رغم محدودیت منابع آبی بیانگر افزایش 500 هزار تنی میزان تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
حسن‌پور با اشاره به اینکه 95 درصد پرتقال شمال برداشت و روانه بازار شده است، گفت: بخشی از این خرید برای تأمین میوه شب عید ذخیره‌سازی شده است.
به گفته وی؛ براساس برنامه حدود 40 هزارتن مرکبات برای شب عید ذخیره‌سازی خواهد شد که هم اکنون  بخش زیادی از خرید توسط سازمان تعاون روستایی در حال خرید و ورود به استان‌ها است.
مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری، ادامه داد: هم اکنون شاهد فراوانی و تنوع عرضه مرکبات از قبیل نارنگی، پرتقال،گریپ فروت و لیمو شیرین در بازار هستیم.
حسن‌پور با بیان اینکه تولید مرکبات کشور بیش از 5 برابر سرانه جهانی است، بیان کرد: براساس آمار، متوسط سرانه مصرف مرکبات در دنیا 10 کیلو بوده، در حالیکه این رقم در کشور 5 برابر سرانه مصرف جهانی است.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه مشکلی در ذخیره‌سازی میوه شب عید وجود ندارد، تصریح کرد: ذخیره‌سازی پرتقال از استان‌های شمالی و جنوبی برحسب میزان تولید استان‌ها در حال توزیع است، به طوریکه استان مازندران به سبب میزان بالای تولید پرتقال سهم بیشتری از ذخیره‌سازی  شب عید را به خود اختصاص داده است.
حسن‌پور در خاتمه یادآور شد: برای ذخیره سازی مرکبات شب عید نکات دیگری از قبیل امکانات سردخانه، بسته‌بندی و نگه‌داری را باید مد نظر قرار دهیم و از آنجا که استان‌های شمالی امکانات بیشتری در بسته‌بندی و نگه‌داری محصول دارد، میزان بیشتری از ذخیره‌سازی پرتقال شب عید از این محل تأمین می‌شود.

میری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد:
ثبات قیمت زعفران در بازار/آینده زعفران در معرض خطر است
نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: در ماه های اخیر نرخ طلای سرخ با ثبات بوده و هیچ گونه نوسانی در بازار نداشته است.
غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات نرخ زعفران خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر، نرخ طلای سرخ با ثبات بوده و هیچ گونه نوسانی در بازار نداشته است.
وی حداقل نرخ هر کیلو زعفران را 3 میلیون و 50 و حداکثر 4 میلیون و 800 هزارتومان اعلام کرد.
میری قیمت طلای سرخ در بازار را پیش بینی کرد و افزود: با توجه به آنکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است، امکان پیش بینی روند بازار در روزهای آتی وجود ندارد.
نایب رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به روال عادی صادرات گفت: براساس آمار نه ماهه گمرک، 147 تن و 200 کیلو زعفران با ارزش بالغ بر 210 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 35 درصد رشد داشته است.
وی با اظهار نگرانی نسبت به آینده بازار زعفران تصریح کرد: با توجه به حضور رقبا در بازارهای صادراتی، متولیان امر باید از خواب خرگوشی بیدار شوند، چراکه توسعه کشت زعفران در کشورهای همسایه می تواند برای بزرگترین تولیدکننده در آینده ای نه چندان دور خطرآفرین باشد؛ هر چند میزان کنونی تولید در این کشورها به حدی نیست که بتواند با تولید زعفران ایرانی رقابت کند؛ اما وجود رقبا را نباید نادیده گرفت.
میری در خاتمه افزایش کیفیت و ثبات قیمت زعفران را راهکاری موثر برای تثبیت حضور صادرکنندگان در بازارهای هدف دانست.

روزنامه اطلاعات
سياست خريد مستقيم گندم از کشاورز توسط کارخانه‌هاي توليد آرد، بايد اجرا شود
نماينده مردم ساوه و زرنديه در مجلس شوراي اسلامي به همراه رئيس تعزيرات حکومتي ساوه از شرکت آرد پوسان بازديد کردند.‏محمدرضا منصوري در اين بازديد، از نزديک با برخي از مشکلات کارخانه توليد آرد آشنا شد و گفت: سياست خريد مستقيم گندم از کشاورز توسط کارخانه هاي توليد آرد، بايد اجرا شود. به گفته وي، در خوشبينانه ترين حالت 40 سال ديگر نفت تمام مي شود و در 10 سال آينده آب نخواهيم داشت، پس چــــاره اي نداريم که به سمت صادرات برويم.
منصوري با بيان اينکه آب در زرنديه زودتر از 10 سال ديگر تمام مي شود، اضافه کرد: با وجود اينکه زرنديه رودخانه و منابع آب کافي ندارد اما بسياري از زمين هاي اطراف مانند خشکرود را با کاشت درخت به باغ تبديل کرده و آب را به تاراج مي برند. وي با بيان اينکه در چند سال آينده آب براي نوشيدن هم نخواهيم داشت و همه درخت هاي کاشته شده خشک خواهد شد، ادامه داد: حفر چاه و برداشت بي رويه آب، سطح آب را بسيار پايين برده و به آب شور رسيده است.

خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک :
کشت گیاهان دارویی در ۴۸ هکتار از اراضی کشاورزی
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در حال حاضر ۴۸ هکتار از اراضی کشاورزی این استان به کشت گیاهان دارویی اختصاص دارد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین , علیرضا نوروزیان با اشاره به ظرفیت های استان  برای کشت گیاهان دارویی گفت : مناطق الموت ، آوج ، بوئین زهرا ، آبیک و کوهین در این استان بیشترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی را به خود اختصاص داده است.
وی اظهار کرد : گل گاوزبان ، گل محمدی ،کلپر و بابونه از جمله گیاهانی است که در اراضی کشاورزی این مناطق کشت می شود .
نوروزیان با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی به دلایلی اقتصادی (عدم تعادل با قیمت های سالانه ) در نوسان است تصریح کرد : تجارت گیاهان دارویی از فعالیت های پردرآمد است که با اجرای قوانین ، حمایت و پشتیبانی از تولید ، بازاریابی مناسب و ترغیب بیشتر کشاورزان برای کشت اینگونه محصولات می تواند بعنوان راهی برای کنترل بیماری وهمچنین اشتغال و ارزآوری کشور باشد
وی خاطر نشان کرد : با وجود بستر و پتانسیل مناسب استان قزوین، کشت گیاهان دارویی هنوز رشد و توسعه خوبی در استان ندارد که با برنامه‌ریزی مناسب و حمایت بیشتر بهره برداران ، این مهم میسر خواهد شد .
کارشناس مسئول محصولات ارگانیک سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اهمیت مصرف گیاهان دارویی در بهبودی بیماری های انسان خاطر نشان کرد : باید با شناخت درست و صحیح گیاهان دارویی را استفاده و از مصرف خودسرانه آن پرهیز کرد تا از بروز عوارض جدی برای سلامتی جلوگیری شود .
نوروزیان بر لزوم اهمیت استفاده از امکانات و منابع استان و همچنین بهره مندی از ظرفیت سرمایه گذاران در امر کشت گیاهان دارویی تاکید کرد
وی یاد آور شد : در راستای شناسایی صحیح گیاهان دارویی ؛ اولین پویش ملی گیاهان دارویی کشور در مورخ 25 لغایت 27 بهمن ماه سالجاری در استان تهران ، برج میلاد برگزار می شود . چاپ