بریده جراید و روزنامه ها کمينه

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

روزنامه سبزينه:
Ÿغرب هرمزگان در معرض خطر ریزش ملخ‌های صحرایی

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
آخرین جزئیات مبارزه با موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است
Ÿ مجری طرح گندم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید/ استمرار خودکفایی گندم برای چهارمین سال متوالی
Ÿبیست و ششمین نمایشگاه محصولات کشاورزی آغاز به کار کرد

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ سخنگوی کمیسیون کشاورزی: کمیسیون با جدیت به دنبال مهار ملخ‌هاست
Ÿ نقوی حسینی: پول گندمکاران سر وقت پرداخت شود

خبرگزاری فارس:
Ÿشناسایی ۲ کانون ملخ‌های مهاجم در خراسان‌جنوبی
Ÿ پیش‌بینی ۴۵۰ میلیارد تومان برای بیابان‌زدایی در استان‌های درگیر گرد‌وغبار
Ÿ آغاز پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده مازندران
Ÿ پژوهشگران به جای مقاله ISI مشکلات تولیدکنندگان را رفع کنند

خبرگزاری ايرنا:
Ÿمعاون وزیر جهاد کشاورزی: چابهار گلخانه طبیعی ایران است
Ÿنخستین میوه آناناس کشور در چابهار برداشت شد
Ÿکشاورزی بدون نیاز به خاک، ریشه در آب
Ÿراه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند
Ÿصادرات عامل گرانی مجدد سیب زمینی شد
Ÿمعاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در ساری عنوان کرد :
زهکشی زمین‌های کشاورزی شمال لنگ توجیه اقتصادی
Ÿمدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:استراتژی بازار محور جایگزین تولیدگرایی در تعاونی‌های روستایی می شود
Ÿ۱۵ باب استخر ذخیره آب کشاورزی در شرق اصفهان احداث شد
Ÿگل محمدی برند خلخال می شود
Ÿ۲۰ هزار میلیارد تومان محصولات کشاورزی در کرمان کشت می شود

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون حجتی به مهر خبر داد، طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی
Ÿیک مسئول در سازمان آب و برق خوزستان:تامین آب برای کشت تابستانه در خوزستان هیچگونه مشکلی ندارد
Ÿدر نشستی در اتاق تعاون ایران مطرح شد، برداشت پسته کمتر از ۳دهه پیش است/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید
Ÿدبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس:۴۰ درصد منابع آبی کشور در مناطق جنگلی زاگرس تامین می‌شود
Ÿدر هیات واگذاری ، واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی اولویت‌بندی شد
Ÿمعاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:زهکشی اراضی سبب افزایش ۲۵ درصد کشت برنج می شود

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ خبر تازه نمانیده ولی فقیه تقوی؛ طرح احیاء جهاد سازندگی آماده تقدیم به امام خامنه‎ای
Ÿ برداشت توت فرنگی در باغات مازندران

روزنامه سبزينه:
Ÿبرای رسیدن به اقتدار و خودکفایی باید برای افزایش عملکرد در بخش کشاورزی همت کرد، کشاورزی ستون اصلی رونق تولید
Ÿ نایب‌رئیس شورای ملی زعفران: زعفران ۱۰ درصد ارزان شد
Ÿ مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد، لزوم تدوین قوانین نظام بهره‌برداری در کشاورزی

خبرگزاری ايمنا:
Ÿمدیر زراعت جهاد کشاورزی اصفهان: تولیدات گندم اصفهان جوابگوی نیاز استان نیست

خبرگزاری صدا و سيما خراسان رضوی:
Ÿ پیش بینی خرید ۴۵هزار تن گندم تضمینی در تربت جام

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿ سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی برای توسعه گلخانه ها در کشور/ چابهار گلخانه طبیعی ایران است
Ÿ آغاز عملیات اجرایی زهکشی ۳۰ هزار هکتاری اراضی شهرستان های آق قلا و گمیشان
Ÿ رشد شرکت‌های دانش بنیان نیازمند شتاب دهنده‌ها است

روزنامه سبزينه
غرب هرمزگان در معرض خطر ریزش ملخ‌های صحرایی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: براساس آخرین پایش‌های صورت گرفته و گزارش‌های روزانه دریافتی، هم‌اکنون شهرستان‌های بستک، بندرلنگه و بندرخمیر در غرب استان در معرض خطر ریزش ملخ‌های صحرایی قرار دارند.
به گزارش «سبزینه» به‌نقل از ایرنا، علیرضا صفا ایسنی در نخستین جلسه پیگیری و بررسی راه‌های مقابله با ملخ‌های صحرایی اظهار داشت: به‌منظور مبارزه با ریزش احتمالی ملخ در استان تقاضای افزایش سهمیه سم مبارزه با این آفت به سازمان مدیریت بحران کشور و حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است. هم‌اکنون مبارزه با آفت ملخ‌های صحرایی در نقاط آلوده با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های استان درحال انجام است. ۱۲ خودرو با همکاری اداره کل راهداری هرمزگان به‌منظور پایش ریزش آفت ملخ در سراسر هرمزگان در کم‌ترین زمان ممکن در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی با اشاره به سم‌پاشی هوایی در حاجی‌آباد، افزود: سم‌پاشی هوایی در دو بخش احمدی و شمیل حاجی‌آباد به‌منظور مبارزه با آفت ملخ در حال انجام است.

روند مبارزه با ملخ در رودان به حالت عادی برگشت
فرماندار رودان اعلام کرد: با توجه به مبارزه و سم‌پاشی مستمر و شبانه‌روزی در بخش جغین این شهرستان خوشبختانه وضعیت منطقه عادی بوده و فعلاً به سم‌پاشی نیاز نیست.
مصطفی غلام‌پور بیان داشت: در بخش مرکزی در منطقه دهنو سراب نیز با توجه به مشاهده ملخ‌ها به‌صورت لکه‌ای، عملیات سم‌پاشی صورت می‌گیرد و در بخش بیکاه گزارشی مبنی‌بر وجود ملخ در منطقه اعلام نشده و در مجموع شرایط منطقه عادی است. وضعیت کلی مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان رودان با توجه به نظر کارشناسان مربوطه و پیگیری‌های انجام شده مثبت ارزیابی شده است.
فرماندار شهرستان رودان گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و تشکیل تیم‌های مبارزه مردمی و همکاری نیروهای بسیج در کنار کارشناسان جهاد کشاورزی خوشبختانه ریزش ملخ در این شهرستان تاکنون به‌خوبی کنترل شده و مبارزه تا دفع کلی آفت ادامه خواهد داشت.
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، با ارسال پیامی از مجموعه دست‌اندرکاران مربوطه در بحث مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان رودان به‌خصوص فرماندار و همچنین مشارکت بسیار خوب مردم منطقه تقدیر کرد.
طبق اعلام معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، استان‌های جنوبی در روزهای آینده دوباره مورد هجوم ملخ‌های صحرایی قرارمی گیرند
محمدرضا درگاهی ۲۲ خردادماه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران هرمزگان گفت: با توجه به گزارش‌های دریافتی (از سوی فائو) شاهد دوباره ریزش تعداد زیادی از دسته‌های ملخ صحرایی در استان‌های ساحلی جنوب کشور به‌خصوص هرمزگان و مرکز آن بندرعباس خواهیم بود.
وی با اشاره به‌وجود ۲۳ دسته ملخ صحرایی در کشورهای عربستان، اردن، یمن و مصر اظهار داشت: مقصد اصلی آن‌ها خلیج‌فارس و دریای عمان، ایران و سپس دو کشور پاکستان و هندوستان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که از اوایل تیرماه امسال (سوم و چهارم تیرماه) استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان و جنوب کرمان شاهد ریزش ده‌ها دسته ملخ صحرایی خواهند بود خواستار بسیج همه امکانات برای مقابله با این آفت خطرناک شد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از دو کشور پاکستان و هندوستان به‌عنوان مقصد بعدی ملخ‌های صحرایی نام برد و افزود: هر چند به‌دلیل گرمای بالای هوا در استان‌های یاد شده تخم‌گذاری نمی‌کنند؛ اما در صورت مقابله نکردن ممکن است به باغ‌ها و مزارع خسارت وارد کنند. درگاهی از هرمزگان به‌عنوان الگوی مثال‌زدنی در زمینه مشارکت همه‌جانبه مردم در مبارزه با ملخ‌های صحرایی نام برد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع هم‌اکنون نیز بایستی نیروهای تحت امر ارتش، سپاه، بسیج و گروه‌های جهادی پای کار بیایند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: باید از هم‌اکنون برای جلوگیری از غافلگیری و خسارت‌های احتمالی، پیش‌بینی‌های لازم و همچنین تقسیم کار انجام شود؛ زیرا در غیر این صورت با بحران مواجه می‌شویم.
وی از حاجی‌آباد و بندرعباس در استان هرمزگان به‌عنوان مناطق اصلی ریزش دسته‌های جدید ملخ صحرایی نام برد و تأکید کرد: اگر برای مقابله با آن‌ها برنامه نداشته باشیم خسارت‌های جبران‌ناپذیری به باغ‌ها، مزارع و حتی مراتع و جنگل‌های این شهرستان‌ها وارد می‌شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تأکید بر اهمیت کارگروه‌های ردیاب اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش و سپاه و همچنین شناورهای تجاری و ماهی‌گیری درحال تردد در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان در صورت مشاهده دسته‌های ملخ، سمت و سوی حرکت آن‌ها را به دستگاه‌های مسئول اطلاع‌رسانی کنند. طبق اطلاعات اعلام شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، از بهمن‌ماه گذشته تاکنون در یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی این استان عملیات ردیابی و در سطح ۱۵۶ هزار هکتار نیز با ملخ‌های صحرایی مهاجر مبارزه شیمیایی انجام شده است.


باشگاه خبرنگاران جوان
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
آخرین جزئیات مبارزه با موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است
میر گفت: بنابر آخرین آمار، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در سطحی حدود ۶۳۵ هزار و ۲۶۰ هکتار در ۸ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.
محمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضع هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور اظهار کرد: بنابر آخرین آمار، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در سطحی حدود ۶۳۵ هزار و ۲۶۰ هکتار در ۸ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان با ۱۷۷ هزار و ۳۹۰ هکتار بالاترین سطح مبارزه را به خود اختصاص داده است، افزود: استان کرمان با ۱۵۲ هزار و ۱۶۷ هکتار، هرمزگان ۱۲۸ هزار و ۸۱۰ هکتار، خوزستان ۳۵ هزار و ۶۱۰ هکتار، بوشهر ۹۹ هزار و ۲۰ هکتار، فارس ۳۴ هزار و ۷۷۳ هکتار، کهگیلویه و بویر احمد ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار و خراسان جنوبی ۲۹۰ هکتار رتبه‌های بعدی مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی را به خود اختصاص داده اند.
میر با اشاره به اینکه از ابتدای بهمن تاکنون ۱۶۰ ریزش در استان‌های جنوبی کشور صورت گرفته است، بیان کرد: طبق پیش بینی‌های فائو مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی تا اواسط شهریور در کشور ادامه خواهد داشت، اما از الان نمی‌توان آمار دقیقی را برای تعداد ریزش‌ها پیش بینی کرد.
سخنگوی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: با توجه به مبارزه مطلوب علیه آفت ملخ صحرایی که توسط وزارت جهاد کشاورزی استان‌ها و سازمان حفظ نباتات صورت گرفته، این آفت به سایر استان‌ها نفوذ نکرده است و به عبارت دیگر ۶ استان کشور حجم بالای مبارزه را به خود اختصاص داده اند، چرا که سطح مبارزه در استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویر احمد بسیار ناچیز است.
________________________________________
بیشتر بخوانید: آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ‌های صحرایی/ دسته جدید ملخ‌های صحرایی ۲ هفته آینده وارد کشور می‌شود
________________________________________
به گفته این مقام مسئول، تا اواسط شهریور پیش بینی می‌شود که سطح مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی حداقل به ۸۰۰ هزار هکتار برسد.
وی درباره آخرین وضعیت ورود موج دوم ملخ‌های صحرایی به کشور گفت: در چند روز گذشته با ورود موج جدید ملخ‌ها شاهد ریزش‌های دیگر در ۸ استان جنوبی کشور بودیم، همواره پیش بینی می‌شود این ریزش‌ها ادامه یابد. اما به سبب آنکه مقصد نهایی موج جدید ریزش‌ها کشور هندوستان و پاکستان است، از این رو ملخ‌ها وارد مرحله تخم گذاری در کشور نمی‌شوند.
میرادامه داد: سازمان حفظ نباتات با جدیت تمام نسبت به مبارزه علیه موج دوم ملخ‌ها اقدام می‌کند، چرا که افزایش عملکرد ما و کشور‌های هندوستان و پاکستان علیه مبارزه با موج دوم ملخ‌های صحرایی موجب شده که در دی و بهمن با دسته جات کمتری در مسیر بازگشت این ملخ‌ها به سمت ایران و شبه جزیره عربستان روبرو شویم.
سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین جزئیات خسارت آفت ملخ صحرایی به باغات و مزارع کشور بیان کرد: با توجه به حساسیت موضوع و سطح مناسب مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، خسارت جدی به باغات و مزارع نداشتیم و تنها مقدار جزئی خسارت به باغات مرکبات استان هرمزگان وارد شده است که در حال جمع بندی آمار نهایی خسارت هستیم. اما در مجموع میزان خسارت در برابر حجم مبارزه بسیار ناچیز است.
وی درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبارات گفت: با توجه به استمرار ریزش ملخ‌های صحرایی، وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشریح موضوع خواستار دریافت اعتبارات دیگر شد که ظاهرا سازمان برنامه و بودجه با تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر به مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی موافقت کرده، اما تاکنون اعتباری به حساب سازمان واریز نشده است.
میر با اشاره به اینکه روند مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی متوقف نشده است، تصریح کرد: با وجود عدم دریافت اعتبارات جدید، اما سازمان حفظ نباتات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی را از اعتبارات سازمان و به صورت خرید نسیه سموم از واردکنندگان و فروشندگان ادامه می‌دهد.
جای هیچگونه نگرانی مبنی بر هجوم آفت ملخ مراکشی نیست
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت مبارزه با هجوم ملخ‌های مراکشی به نوار شمالی کشور گفت: طبق روال همه ساله در این مناطق با آفت ملخ مراکشی روبه‌رو هستیم، امسال تنها به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های اخیر جمعیت و حجم این آفت در نوار شمالی کشور بیشتر شده است.
میر با اشاره به اینکه قدرت تخریبی ملخ‌های مراکشی کمتر از ملخ‌های صحرایی است، بیان کرد: اگرچه امسال به سبب شرایط مساعد آب و هوایی، حجم آفت ملخ بومی در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما این آفت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. بنابراین تنها در شرایطی که وارد فاز خسارت می‌شوند، علیه آن‌ها باید مبارزه صورت گیرد تا خسارتی به باغات و مزارع وارد نشود.
مجری طرح گندم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید/ استمرار خودکفایی گندم برای چهارمین سال متوالی
اسفندیاری پور گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.
اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش را نشان می‌دهد.
وی روند تولید و تحویل گندم را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به روند مناسب تولید پیش بینی می‌شود که امسال برای چهارمین سال متوالی خودکفایی استمرار یابد و گندم مورد نیاز از محل تولید داخل تامین شود.
اسفندیاری پور با اشاره به اینکه برداشت تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت، بیان کرد: با توجه به وضعیت مطلوب مزارع پیش بینی می‌شود که تولید گندم به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.
________________________________________
بیشتر بخوانید: عرضه گندم در بورس کالا امری مهم در رونق کشاورزی/ انبارهای مکانیزه در سراسر کشور راه‌اندازی شود
________________________________________
مجری طرح گندم با بیان اینکه برداشت گندم از استان‌های دارای اقلیم گرم و خشک به پایان رسیده است، افزود: هم اکنون برداشت از استان‌های دارای اقلیم معتدل در حال انجام است و از دهه دوم تیر اقلیم سرد وارد چرخه خرید می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه استان خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن بالاترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: استان‌های فارس، ایلام و جنوب کهنوج از دیگر استان‌های اصلی خرید تضمینی گندم هستند.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی مجموع سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در سال زراعی ۹۸-۹۷ را ۶ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: علی رغم کاهش ۱۲ درصدی سطح زیر کشت، متوسط خرید گندم از ۴ میلیون به بیش از ۹ میلیون تن رسیده است.
مجری طرح گندم در توصیه‌ای به گندمکاران تصریح کرد: گندمکاران پس از برداشت از آتش زدن بقایای کاه و کلش در مزارع اجتناب کنند چرا که ماندگاری بقایای گندم در مزارع حاصلخیزی خاک تاثیر بسزایی دارد. ضمن آنکه به طور دائم مزارع را پایش کنند و در صورت هر گونه آفت سن گندم و زنگ گندم با کارشناسان مشورت کنند.

بیست و ششمین نمایشگاه محصولات کشاورزی آغاز به کار کرد
بیست و ششمین نمایشگاه محصولات کشاورزی و غذایی (اگروفود) از امروز با حضور ۷۶۵ شرکت داخلی و ۱۶۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور جهان فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات کشاورزی و غذایی (اگروفود) با حضور ۷۶۵ شرکت داخلی و ۱۶۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور جهان فعالیت خود را آغاز می‌کند و کشور‌های اسپانیا، اتریش، آلمان، ایتالیا، اسلواکی، امارات متحده عربی، اندونزی، برزیل، ترکیه، تونس، چین، دانمارک، روسیه، سوئیس، گرجستان، لهستان، مغولستان، هلند، هند و یونان در آن شرکت می‌کنند.
فضای اختصاص داده شده به بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی اگروفود بالغ بر ۷۰ میلیون مترمربع است و گروه‌های کالایی آن شامل ایران فود (فرآورده‌ها و محصولات غذایی)، ایران فودتک (ماشین آلات، تجهیزات و تکنولوژی صنایع غذایی، بسته بندی و تجهیزات جانبی) و ایران آگرو (صنایع کشاورزی و صنایع مرتبط) است.
برگزاری موفق نمایشگاه‌های خارجی نخستین گام برای توسعه صادرات
بهمن حسین‌زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم افتتاح بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی و مواد غذایی گفت: نخستین گام برای توسعه صادرات برگزاری موفق نمایشگاه‌های خارجی است اما این مهم در سال های گذشته به دلیل نبود خلاقیت لازم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: تفکرات نمایشگاهی در سال‌های گذشته به روز نبوده است و در این راستا باید با بها دادن به جوانان تیم‌های نوآورانه و خلاق در امور نمایشگاهی ایجاد کنیم و به علم روز تجهیز شویم.
حسین‌زاده با انتقاد از اینکه در سال‌های گذشته حتی یک کار تحقیقاتی در حوزه نمایشگاهی انجام نشده، تاکید کرد: معاونت نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران مأموریت یافته است تا با انجام پژوهش لازم بازخوردی از برگزاری نمایشگاه‌ها گرفته، میزان تأثیر برپایی نمایشگاه‌ها در تولید ناخالص داخلی را بررسی کند و تأثیرگذاری آن در حوزه‌ توریسم نمایشگاهی را مورد تحقیق قرار دهد.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در گذشته همواره کارشناسان دلسوز این مجموعه درحاشیه بوده‌اند و در عمل هیچ کار تحقیقاتی در حوزه نمایشگاهی انجام نشده است اما امروز با تغییر در رویکردها توسعه فناوری‌های نو و توسعه استارت‌آپ‌های نمایشگاهی را در برنامه خواهیم داشت و در موضوع صادرات با برنامه‌ریزی عمل خواهیم کرد.وی در خصوص حضور پررنگ استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: استارت‌آپ‌ها فکرها و ایده‌های جالبی دارند و باید توانمندی جوانان باور شود. با حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه‌ها می‌توان به حل مسائل و مشکلات مبتلا به بخش‌های تولید همت گماشت.
حسین زاده گفت: شرکت سهامی نمایشگاه‌ها آماده است تا فضای لازم را در اختیار کارخانجات قرار داده تا قطعات وتجهیزاتی که به دلیل تحریم‌ها و سایر مشکلات با رکود در تولید مواجه شده‌اند را به شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ های خلاق و توانمند برای تولید سفارش دهد.
وی از آماده سازی ۱۰۰ درصدی گمرک نمایشگاه در آینده نزدیک خبرداد که به این ترتیب ترخیص کالاهایی که وارد نمایشگاه می‌شوند در همین محل انجام شده و این امر عاملی برای ترغیب خارجی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران است.


خبرگزاری ايسنا
سخنگوی کمیسیون کشاورزی: کمیسیون با جدیت به دنبال مهار ملخ‌هاست
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر این که ملخ‌ها به عنوان یک خطر بالقوه برای کشاورزی محسوب می‌شوند گفت: کمیسیون کشاورزی با جدیت به دنبال مهار ملخ‌ها به گونه‌ای است که دیگر شاهد زاد و ولد آنها در سال آینده نباشیم.
علی ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده از سوی کمیسیون کشاورزی برای مبارزه با ملخ‌ها بیان کرد: در کمیسیون کشاورزی گزارش کاملی که از سوی سازمان حفظ نباتات ارائه شده بود مورد بررسی قرار گرفت که در این جلسات نمایندگان محیط زیست و منابع طبیعی نیز حضور داشتند.
وی در ادامه اظهار کرد: اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در سه مرحله بازدید میدانی از مناطقی که ملخ‌ها به آن هجوم آوردند داشتند. آن چه که امروز حائز اهمیت است تأمین اعتبارات مورد نیاز برای مبارزه با ملخ‌ها و سم و تجهیزات لازم است.
نماینده مردم شازند در مجلس تصریح کرد: برای ما مهم است که ملخ‌ها را به گونه‌ای مهار کنیم که شاهد زاد و ولد آنها در سال آینده نباشیم. چرا که اگر این اتفاق رخ دهد با فضایی که در کشور از حیث بارندگی ایجاد شده است امکان مبارزه در مرحله بعدی سخت می‌شود.
وی در ادامه تاکید کرد: نباید اجازه دهیم تا ملخ‌ها در کشور بومی شوند. از آنجا که ملخ‌ها بیشتر در مراتع حضور دارند هنوز برآورد خسارات وارده به طور دقیق انجام نشده است، اما ملخ‌ها به عنوان یک خطر بالقوه می‌توانند به ما آسیب وارد کنند.

وزير جهاد کشاورزي:
کمربند حفاظتي براي 32 ميليون عرصه بياباني زاگرس ايجاد شود
وزير جهاد کشاورزي از برنامه ريزي هاي مطلوب جهت احياء سطوح رويشي درختان منطقه زاگرس خبر داد و گفت: بايد با کاشت نهال هاي متناسب کمربند حفاظتي براي 32 ميليون عرصه بياباني اين منطقه ايجاد شود.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايلام ،محمود حجتي روز سه شنبه در نشست هم انديشي برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه زاگرس در استان ايلام اظهار داشت: اقدامات غلط و دخالت هاي نابجاي انساني همچون قطع درختان و تخريب رويشگاه ها و همچنين تغييرات اقليمي چون گرمايش هوا و بروز ريزگردها باعث شده که روند زايش در منطقه رويشي زاگرس دچار تغيير شود.
وي افزود: بايد براي جبران اين نقيصه مهم با مشارکت از ظرفيت هاي مردم و خود طبيعت و حمايت هاي دولتي استفاده کرد تا ميزان سطوح رويشي درختان اين ناحيه احيا شود و همچنين براي 32 ميليون عرصه بياباني منطقه زاگرس بايد کمربندهاي حفاظتي با کاشت نهال هاي متناسب با هر منطقه ايجاد شود.
وزير جهاد کشاورزي تاکيد کرد: يکي ديگر از معضلات منطقه رويشي زاگرس به ويژه امسال که تراکم علفزارها به واسطه بارش باران زياد شده موضوع آتش سوزي است که بايد با برنامه ريزي هاي دقيق پيشگيرانه و مشارکت مردم و آموزش هاي زيست محيطي به جوامع محلي ميزان آتش سوزي هاي عرصه ها به حداقل برسد.
جنتي گفت: يکي ديگر از برنامه هاي حفاظت از اراضي جنگلي و مرتعي توزيع سوخت هاي نوين بين جوامع محلي روستايي و عشايري فاقد گازکشي است و با همکاري وزارت نفت بين 80 تا 85 درصد مناطق روستايي گاز کشي شده است.
وزير جهاد کشاورزي يادآور شد: طبيعت متعلق به همه نسل ها و آيندگان است و بهره مندي از تجارب ممالک ديگر و تجارب داخلي و نيز انجام پايش ها و مطالعات علمي و تحقيقاتي موثق بايد زمينه احيا و توسعه اراضي جنگلي و حفظ و حراست از آنها براي آيندگان در دستور کار وزارت خانه قرار دارد.
وي اضافه کرد: طبيعت مهربان و داراي ظرفيت هاي گسترده و عظيم است که اگر برنامه ها و فعاليت هاي انساني همسو با طبيعت باشد مشکلات طبيعي و چالش هاي کنوني به حداقل ها کاهش مي يابد و اگر برخلاف طبيعت عمل کنيم طبيعت نيز به صورت خشن و قهرآميز برخورد مي کند.
به گزارش آريا، منطقه رويشي زاگرس 30 ميليون هکتار عرصه طبيعي دارد که از اين ميزان 6 ميليون هکتار را اراضي جنگلي با 90 درصد انواع واريته هاي بلوط تشکيل داده است

نقوی حسینی: پول گندمکاران سر وقت پرداخت شود
نماینده مردم ورامین در مجلس گفت: بعضی کشاورزان هزینه‌های کشت را قسطی تهیه کرده‌اند. دولت امسال پول گندمکاران را همراه با تحویل گندم پرداخت کند.
به گزارش ایسنا سید حسین نقوی حسینی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی اظهار داشت: گندمکاران ما در حال تحویل گندم‌ها به سیلوها هستند. کشاورزان عزیز هزینه‌هایی برای کود، آب، تراکتور و سایر مسائل کرده‌اند. بعضی کشاورزان این امکانات را قسطی تهیه کرده‌اند. سال گذشته نمایندگان مجلس ۶-۷ ماه درگیر تذکر در مورد پول پرداختی گندم بودند. تذکر من برای این است که امسال این اتفاق نیفتد.
نماینده مردم پیشوا و ورامین در مجلس افزود: ممکن است امسال نیز دولت پول کشاورزان را دیر پرداخت کند. تذکر من این است که امسال سر وقت و همراه با تحویل گندم پول گندمکاران پرداخت شود.خبرگزاری فارس
شناسایی ۲ کانون ملخ‌های مهاجم در خراسان‌جنوبی
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از شناسایی دو کانون ملخ‌های مهاجم صحرایی در استان خبر داد و گفت: هم‌اکنون مبارزه در این کانون‌ها ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، مهدی عصمتی‌پور از شناسایی دو کانون ملخ‌های مهاجم صحرایی در استان خبر داد و اظهار داشت: هم‌اکنون مبارزه در این کانون‌ها ادامه دارد.
وی افزود: بعد از شناسایی نخستین کانون ملخ‌های مهاجم صحرایی در استان ستاد پایش ملخ استان با حضور معاون مدیریت مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور تشکیل جلسه داد و مبارزه با این آفت آغاز شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نخستین کانون این ملخ‌های مهاجم را واقع در منطقه کهنو شهرستان نهبندان اعلام کرد و عنوان داشت: تاکنون در این منطقه بالغ بر ۶۰ هکتار با ملخ بالغ و ۱۳۵ هکتار با پوره‌ها مبارزه و عملیات مبارزه ادامه دارد.
عصمتی‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر با خروج پوره‌های ملخ مواجه هستیم، عنوان داشت: از آنجا که آفت فاز مهاجرتی داشته نیاز به رصد و پایش مستمر منطقه و سایر مناطق استان داریم.
وی اضافه کرد: از همین رو رصد و پایش مستمر استان در اولویت کاری شبکه‌های مراقبت و پایش قرار گرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی همچنین از شناسایی دومین کانون ملخ‌های مهاجم در ۲۰ خرداد ماه جاری واقع در منطقه دوکوهانه خبر داد و گفت: در بازدید از این منطقه آفت در مرحله پوره و دارای فاز انفرادی و تراکم کم مشاهده شد.
عصمتی‌پور برآورد سطح آلوده در این کانون را بالغ بر ۷۰۰ هکتار از مراتع تحت نظارت منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: این منطقه دارای پوشش گیاهی مرتع از نوع تاغ و تراکم کم است.
وی اضافه کرد: گفتنی است این منطقه بادخیز بوده اما جهت باد غالب به سمت سیستان و بلوچستان است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: تاکنون سطحی معادل با ۵۰ هکتار ملخ بالغ و ۱۷۰ هکتار پوره در این کانون مبارزه انجام شده و همچنان نیز عملیات پایش و مبارزه ادامه دارد.
عصمتی‌پور از تأمین دستگاه یو ال‌وی برای استان خبر داد و گفت: همچنین سم و سایر تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با این آفت تأمین و هیچ مشکلی برای مبارزه نداریم.

پیش‌بینی ۴۵۰ میلیارد تومان برای بیابان‌زدایی در استان‌های درگیر گرد‌وغبار
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: امسال ۱۰۰ میلیون یورو اعتبار برای بیابان‌زدایی، محیط زیست و حل مشکل برق در استان‌های درگیر با پدیده گرد و غبار از محل صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این مطلب گفت: نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان از اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی برای مقابله با بیابان‌زایی به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اختصاص خواهد یافت.
خسرو شهبازی افزود: با این میزان اعتبار قرار است در سطح ۳۵۴ هزار هکتار عملیات نهال کاری، مدیریت روان آب‌ها و مدیریت جنگل‌های دست کاشت انجام شود.
وی اظهار داشت: در حاشیه دریاچه ارومیه مبارزه با گرد و غبار در سطح ۴۴ هزار و ۹۰۰ هکتار برای سال جاری برنامه‌ریزی شده است.
شهبازی به تصویب اعتبار ۶۶۰ میلیارد تومانی از سوی مجلس از محل قانون بودجه سال جاری برای مالچ‌پاشی اشاره و تصریح کرد: برای سال ۹۸ عملیات مالچ نفتی مورد تأیید سازمان محیط زیست را در سطح ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار به منظور تثبیت شن‌های روان در ۹ استان برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
وی ادامه داد: این استان‌ها شامل اصفهان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، ایلام، منطقه جنوب کرمان و هرمزگان هستند که جزو کانون‌های بحرانی محسوب می‌شوند.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ۷۲ هزار هکتار از اراضی کشور که در مناطق فوق بحرانی و بحرانی هستند نیاز به مالچ پاشی به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار دارند.
وی با بیان این که بخشی از اراضی کشور در معرض پدیده های بیابانزایی مانند شوری آب، شوری خاک، فرسایش بادی و آبی و تخریب فیزیکی و شیمیایی خاک هستند، اذعان داشت: برای جلوگیری از بیابانی شدن کشور تمام دستگاه‌های ذی‌ربط مانند وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، نفت، سازمان های محیط زیست و برنامه و بودجه کشور باید با هم همکاری کنند.
شهبازی سطح بیابان های ایران را ۳۲.۵ میلیون هکتار عنوان و تصریح کرد: ۸۵ درصد از سطح ایران را مناطق خشک، نیمه‌خشک و فراخشک در برگرفته و کشور ما در کمربند خشک جهان واقع شده است.
وی ادامه داد: بر اساس طرح شناسایی کانون‌های بحرانی، ۲۰ میلیون هکتار اراضی کشور در ۲۲ استان، متأثر از فرسایش بادی قرار دارد.
شهبازی اظهار داشت: ۷.۷ میلیون هکتار اراضی کشور نیز به علل خسارت‌هایی که به منابع زیستی، اجتماعی و اقتصادی وارد شده جزو کانون‌های بحرانی هستند.
وی عوامل طبیعی مانند تبخیر و تعرق، کاهش بارندگی، تغییرات اقلیمی و خشکسالی های مستمر، طوفان‌های موسمی، فقر پوشش گیاهی و عوامل انسانی همچون تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی، بوته‌کنی، عدم تعادل دام در مرتع، برداشت غیر مجاز از آب سفره‌های زیر زمینی و برداشت غیراصولی از معادن را از دلایل بیابان‌زایی برشمرد.
معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اقدامات سال گذشته این سازمان برای مقابله با بیابان‌زایی گفت: در سال ۹۷ حدود ۱۵ هزار و ۹۳۴ هکتار عملیات نهال کاری، ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار مالچ‌پاشی و ۹ هزار و ۹۰۰ هکتار مدیریت روان آب‌ها را انجام و بیش از ۳۵۴ هزار هکتار بادشکن زنده و غیرزنده احداث شد.
وی افزود: در سال گذشته همچنین در سطح ۱۸۷ هزار هکتار طرح مدیریت مشارکتی ترسیب کربن به اجرا در آمد.

آغاز پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: نخستین مرحله کمک بلاعوض به خسارت دیدگان بخش کشاورزی از روز سه‌شنبه آغاز شده است.
عزیزاله شهیدی‌فر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره پرداخت خسارت سیل‌زدگان بخش کشاورزی مازندران اظهار کرد: نخستین مرحله کمک بلاعوض به خسارت دیدگان بخش کشاورزی از امروز آغاز شد که اولویت با شهرستان سیمرغ بود چراکه این شهرستان بیشترین خسارت را دچار شده است.
وی با بیان اینکه پرداخت‌ها به صورت روزانه ادامه دارد، گفت: تاکنون 10 میلیارد ریال کمک بلاعوض و 32 میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره به خسارت دیدگان سیل پرداخت شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: تاکنون پرونده یک‌هزار و 19 نفر برای پرداخت کمک بلاعوض و 424 نفر برای تسهیلات کم‌بهره در بخش کشاورزی مازندران تکمیل شده است.
شهیدی‌فر در بخش دیگری، محصولات کشاورزی مازندران را اقتصادی، اشتغالزا و صادراتی عنوان کرد و افزود: علاوه بر اینکه این استان در تولید محصولات باغی و زراعی رتبه نخست را در کشور دارد و صادراتی خوبی هم در این زمینه انجام شد اما توانستیم در زمینه صادرات برنج محلی به خارج کشور فعالیت‌های خوبی داشته باشیم به گونه‌ای که یک تاجر به دنبال صادرات 5 هزار تنی برنج مازندران به خارج کشور است.

پژوهشگران به جای مقاله ISI مشکلات تولیدکنندگان را رفع کنند
مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: پژوهشگران به جای اینکه انرژی خود را صرف تولید مقالات ISI کنند، باید با پژوهش خود گره‌ای از مشکلات تولیدکننده را برطرف کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجید ولدان مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، امروز در محل کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران گفت: برخی از پژوهشگران و استادان دانشگاه این گونه تربیت شده‌اند که تمام تلاش خود را برای تولید مقالات ISI معطوف می‌دارند، زیرا بالاترین امتیاز را دارد، در حالی که باید مقالات پژوهشی، ناظر به حل یک مشکل واقعی از تولید کشور باشد.
وی گفت: در ژاپن نسبت پتنت به مقاله امتیاز دارد، یعنی اگر در یک مقاله علمی کاربردی متصور باشد یا همان به زبان خودمان علم نافع باشد، امتیاز می‌گیرد.
به گفته ولدان، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد گفته اگر غیر از علم نافع با بودجه دولتی دنبال تحقیق بروید، کار غیرشرعی است.
مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به خاطره‌ای گفت: یک فردی که عضو هیأت علمی دانشگاه بود، پژوهشی در مورد چوب انجام داده بود و وقتی آن را به یک کارخانه بزرگ تولید محصولات چوبی بردیم، گفت این پژوهش به درد ما نمی‌خورد و برعکس، هزینه تولید ما را افزایش می‌دهد و آن تولیدکننده گفت: ما برای تولید نئوپان از چسب فرمالین استفاده می‌کنیم که این چسب باعث سرطان کارگران و حتی مرگ و میر می‌شود. اگر کسی بتواند بر اثر تحقیقات خود ماده بی‌ضررتری به جای این چسب معرفی کند، هزینه تحقیقش را هم می‌پردازم.
وی گفت: آن استاد دانشگاه به ما می‌گفت ملاک ارزیابی ما به عنوان هیأت علمی،‌ همین مقالات ISI است و برای ما پژوهشی که منجر به حل واقعی مسئله باشد، تعریف نشده است.
ولدان با بیان اینکه ۹۰ درصد قطعات خودروی ملی ما از یک جای دیگر می‌آید، گفت: برگزاری نمایشگاه‌ها باید به صورت معکوس باشد، یعنی به جای اینکه یک محصولی در مراکز پژوهشی تولید و بعد به بازار عرضه شود، بلکه باید براساس نیاز بازار، محصولات جدید در پژوهشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها تولید شود.
به گفته مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، این سازمان ۳ هزار محقق دارد که باید مسیر تحقیقات آنها به سمت حل مسائل واقعی کشاورزی باشد. در بخش کشاورزی ۷۷۴ شرکت دانش‌بنیان شناسایی شده است و بزرگترین مشکل محقق، بحث بازار فروش محصول است،‌زیرا محصولی تولید می‌کند که بازار آن را خریداری نمی‌کند.
وی گفت: بزرگترین حمایت ازشرکت‌های دانش‌بنیان حمایت مالی است، اما باید بازار برای محصولات آنها طراحی شود که این شرکت‌ها به بدهکار بانکی تبدیل نشوند.
در این مراسم همچنین صادقی رئیس تعاونی پسته‌کاران رفسنجان گفت: در گذشته کشاورزان پسته براساس تجربه تولید می‌کردند، اما وقتی پای رقبای خارجی به وسط آمد، مجبور شدیم مرکز تحقیقات پسته راه‌اندازی کنیم.
وی گفت:‌دانشگاه دیویس آمریکا برای تحقیق بر روی پسته تأسیس شده و هم‌اکنون محصول آنها از پسته ما درشت‌تر و یک اندازه بوده و عملکرد آنها ۴ تن در هکتار در حالی که عملکرد باغ‌های ما ۵۰۰ کیلو در هکتار است و هم‌اکنون عملکرد آنها افزایش و عملکرد ما کاهش یافته است.
وی گفت: مرکز تحقیقات پسته از ۲۵ سال قبل راه‌اندازی شده و دو دستگاه وکیوم و دو دستگاه اچ‌پی‌ال‌سی برای این مرکز خریداری شده و باید این مرکز با آزمایش خاک به کشاورز بگوید که کجا می‌توان پسته کاشت.
همچنین آزاد مدیرعامل صنعت همگام گفت: از سال ۹۶ چندین نامه نوشتیم، اما جوابی ازدولت دریافت نکردیم و ما در بخش ترویج یافته‌های کشاورزی خیلی مشکل داریم و ترویج در حد صفر باقی مانده است.
همچنین ولدان گفت: متأسفانه پژوهشگران ما به گونه‌ای عمل می‌کنند که خط پایان گزارش آنها مقاله ISI است و ما باید تلاش کنیم خط پایان پژوهش را تغییر داده و ناظر بر حل مسئله‌ای از تولید واقعی باشد. ما نمی‌گوییم سوپرمن هستیم، بلکه باید مفهوم نوآوری را دوباره مطرح کنیم.
به گفته این مسئول دولتی در حوزه ترویج کشاورزی هم شبکه ترویج وجود دارد، اما بسیاری از مروجان کشاورزی بیکار هستند و حقوق دولتی را هم دریافت می‌کنند.
وی گفت:‌ پژوهشگر دولتی یک موظفی دارد که باید سالی یک پژوهش انجام دهد و نگاه دولت این است که اگر این پژوهش انجام شود، پولش را دریافت کند.
همچنین صادقی نیز گفت: تصور این است که اگر کسی کار کشاورزی می‌کند، بیل بردارد و آب بگیرد، و اکثر دانشجویان مهندسی به رشته های کشاورزی می‌روند.
وی گفت: باید طرح‌های فناورانه به کسب و کار موفق تبدیل شوند، بزرگترین درد جامعه علمی این است که پژوهشگر نمی‌داند مشکل اصلی و درد بخش کشاورزی چیست.
در این مراسم صالحی در مورد جشنواره ایده های بخش کشاورزی، گفت: محورهای این جشنواره در زمینه دام، طیور، آبزیان و آبخیزداری است. در مرحله نخست ۲۰ طرح برتر در کارگاه آموزشی بررسی می‌شود، مرحله دوم ۸ طرح ودر مرحله نهایی ۳ طرح برتر معرفی می‌شوند.
به گفته صالحی، با ۳۱ پارک علمی و فناوری و ۳۱ صندوق کشاورزی استانی نامه‌نگاری شده است.
به گفته وی، تاکنون ۶۲۵ طرح به دبیرخانه ارسال شده و هدف کمک به بهبودی فضای کسب و کار در بخش کشاورزی است.
به گفته صالحی، در این جشنواره افراد کارآفرین برای داوری طرح‌ها دعوت می‌شوند.
همچنین ارسلان قاسمی در این مراسم گفت: بازار کشورهای اوراسیا بازار بکری است که در اختیار تولیدکنندگان وصادرکنندگان ایرانی قرار دارد، در حال حاضر رب ایرانی در بشکه‌های ۲۰۰ کیلویی صادر می‌شود، اما اگر همین محصول در روسیه بسته‌بندی شود، می‌تواند با تعرفه صفر وارد کشورهای اوراسیا مانند بلاروس شود.
قاسمی گفت: اتاق تعاون دارای بزرگترین شبکه توزیع کالا در کشور است، گرچه شرایط کنونی در تولید شرایط جنگی است، اما باید با مذاکره با مقامات دولتی شرایط به نفع رونق تولید تغییر کند.
خبرگزاری ايرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی: چابهار گلخانه طبیعی ایران است
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: نوار ساحلی سیستان و بلوچستان در محدوده چابهار و کنارک با توجه به آب و هوای مساعد و بهاری به عنوان گلخانه طبیعی ایران مطرح است و باید گلخانه ها در این محدوده ایجاد شود.
محمدعلی طهماسبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: کشت گلخانه ای به دلیل سودآوری، مصرف کم آب و محصول دهی بالا مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است و برای توسعه آن حمایت های لازم را انجام خواهد داد.
وی بیان کرد: چابهار و کنارک با میانگین دمای ۱۶ تا ۳۲ درجه بهترین موقعیت برای ایجاد گلخانه را دارند و میزان تابش و خاک این منطقه نیز از سایر نقاط ایران برای گلخانه بهتر است.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: چابهار محور توسعه شرق کشور است و جایگاه مناسبی در توسعه و آبادانی ایران اسلامی دارد به همین دلیل رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان گنج پنهان یاد کرده است.
وی ادامه داد: کشت میوه های گرمسیری و گلخانه در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان از برنامه های اصلی وزارت جهادکشاورزی است و برای این اقدام تمامی زمینه‌ها را فراهم و حمایت می‌کنیم.
طهماسبی تصریح کرد: هم اینک پنج هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان در حال انجام است و بزودی شاهد ایجاد هزاران شغل و هزاران تن محصول خواهیم بود.
وی گفت: گلخانه ۲۲ هکتاری در روستای گوردیم کنارک با همت شرکت «کشت و صنعت مکران» امروز کلنگ زنی شده و امیدواریم شاهد توسعه کشت گلخانه ای و میوه های گرمسیری در منطقه باشیم.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: کشت انواع محصولات گرمسیری و گلخانه ای بویژه اناناس می تواند به مشکل اشتغال و توسعه این منطقه کمک کند.
وی از استاندار سیستان وبلوچستان، فرمانداران و مسئولان دستگاههای اجرایی خواست به کشت گلخانه ای کوچک و خانگی و ترویج این کشت سودآور کمک کند تا بتوان به توسعه اشتغال و تولید اقدام کرد.
طهماسبی بر شیرین سازی آب دریا و انتقال به زمین های کشاورزی و کشت های گلخانه ای تاکید کرد و گفت: هموار کردن راههای سرمایه گذاری در این منطقه باید آسانتر شود تا شاهد رونق این منطقه باشیم.

نخستین میوه آناناس کشور در چابهار برداشت شد
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: نخستین میوه آناناس کشور با حضور معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان شیلات ایران و استاندار این استان امروز/سه شنبه/ در چابهار برداشت شد که نوید دهنده آینده ای درخشان برای توسعه باغات این میوه است.
رحمدل بامری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۸۰۰ اصله نهال در ایستگاه تحقیقاتی شهر چابهار و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ اصله نهال آناناس در ایستگاه تحقیقات باهوکلات کشت شده که هم اینک برداشت آن آغاز شده است.
وی افزود: چابهار با توجه به آب و هوای مساعد و دمای مناسب می‌تواند به قطب کشاورزی شرق کشور تبدیل شود و در تولید و اشتغال نقش بسزایی داشته باشد.
فرماندار چابهار بیان کرد: تولید پاچوش و میوه آناناس در دستور کار است و در آینده توسعه این محصول را شاهد خواهیم بود.
وی گفت: به دلیل موقعیت جغرافیایی، چابهار از بهترین مناطق در بخش گلخانه است و باید کشت محصول آناناس که بازارپسندی مناسبی دارد افزایش پیدا کند.

کشاورزی بدون نیاز به خاک
ریشه در آب
افزایش روز افزون جمعیت و نیاز به غذای بیشتر یکی از دلایل فقیر شدن زمین و ایجاد فرسایش آن است, روی آوردن به کشت های مدرن مانند هیدروپونیک یا همان آب کشت به وییه در مناطقی که زمین کیفیت لازم را ندارد، علاوه بر تولید محصول بیشتر فرسایش خاک را به همراه ندارد.
هم اکنون بسیاری از کشاورزان در جوامع مختلف به سمت توسعه کشت گلخانه‌ای مدرن گام برداشته است و کشاورزان به این نتیجه رسیده‌اند که با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کنترل شده نه تنها از هدر رفت آب جلوگیری کرده بلکه می‌توانند محصول بیشتری تولید و اقتصاد خانواده خود را تا حد مطلوبی تقویت کنند.
روش آب کشت یا هیدروپونیک در محیط گلخانه انجام می‌شود و برای رشد گیاه نیازی به استفاده از خاک نیست.
بی نیازی به خاک و تولید فرآورده بیشتر و با کیفیت تر از جمله مزیت‌هایی است که زمینه را برای گسترش شیوه کشت هیدروپونیک مهیا می‌کند.
در روش آب کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری می‌کنند و با افزودن مواد مغذی و نگه‌داشتن گیاه توسط بستر نگهدارنده بی‌اثر، دیگر نیازی به استفاده از خاک نیست.
در این نوع کشت نیازی به شخم زدن نیست و مصرف آب نیز به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.
کارشناس جهاد کشاورزی می گوید: هیدروپونیک روشی نوین برای پرورش گیاهان است که در آن ریشه گیاه بطور مستقیم در محلول غذایی و یا در بستری از مواد خنثی قرار داده می‌شود.
نورعلی مهماندوست عنوان می‌کند: بسترهای کشت برای ثابت نگه‌داشتن گیاه و محلی برای گسترش ریشه ها بجای خاک بکار می‌رود.
به گفته وی بسترهای بکار رفته در روش کشت هیدروپونیک شامل ورمی کولیت، شنی، پیت و پرلیت هستند.
مهماندوست با بیان اینکه متداولترین بستر کشت در روش هیدروپونیک پرلیت است، بیان می‌کند: سبک بودن و ظرفیت بالا برای نگهداری آب از مهمترین مزایای استفاده از پرلیت است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج هم می گوید: هیدروپونیک یا همان کشاورزی بدون خاک در مناطقی که زمین آنها کیفیت لازم را ندارد بیشتر استفاده می شود.
امیر حسینی با اشاره به اینکه هلند، آلمان و استرالیا از جمله کشورهای پیشتاز در زمینه کشت هیدروپونیک هستند، بیان می کند: بستر گیاه در این روش کشت تنها نقش نگهدارنده را دارد و مواد غذایی از طریق آبیاری به محصول منتقل می شود.
وی می افزاید: یکی از بسترهای بکار رفته در روش هیدروپونیک، پرلیت بوده که یک نوع سنگ معدنی ریز و سفید است.
حسینی با اشاره به اینکه خاصیت پرلیت نگهداری آب است، ادامه می دهد: در ایران بیشتر کشت گل رز و بخشی از صیفی‌جات با روش هیدروپونیک انجام می‌شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج تصریح می کند: در روش هیدروپونیک مواد غذایی از طریق تانکرهای مخصوصی در آب حل شده و با آبیاری تحت فشار به بستر تزریق می شود.
حسینی یادآور می شود: در روش آب کشت، عمل تزریق مواد غذایی به بستر گیاه در طول شبانه روز چند مرتبه انجام می‌شود.
وی می گوید: در روش هیدروپونیک به دلیل تزریق مرتب مواد غذایی به ریشه گیاه فرآورده بیشتر و سالم تری نسبت به کشاورزی سنتی بدست می آید.
حسینی می افزاید: در روش هیدروپونیک آفات موجود در خاک وجود ندارد و به همین دلیل میزان بازدهی فرآورده تا ۲ برابر افزایش می یابد.
به گفته وی تمام گلخانه های پرورش دهنده گل رز در کهگیلویه و بویراحمد از نوع هیدروپونیک هستند و تلاش می شود صیفی جات استان نیز به همین روش کشت شوند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج بیان می کند: در کشت هیدروپونیک چون در طول روز چندین مرتبه به آبیاری نیاز هست، در نتیجه میزان کار انجام شده در این روش بیشتر است.
حسینی با اشاره به اینکه میزان اشتغال زایی در روش کشاورزی هیدروپونیک بیشتر است، گفت: یکی از مشکلات این نوع کشت، وارداتی بودن کودهای مصرفی است که هزینه های زیادی را بر کشاورزان این بخش تحمیل می کند. کارشناس مسئول واحدهای گلخانه کهگیلویه و بویراحمد گفت:
کارشناس مسئول واحدهای گلخانه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ترویج روش هیدروپونیک یا کشت بدون خاک می‌تواند ظرفیت‌های تولیدی محصولات کشاورزی گلخانه‌ای استان را افزایش دهد.
پروین هرمزنژاد بیان کرد: روی آوردن به سمت کشت‌های گلخانه‌ای و به کارگیری این ظرفیت علاوه بر تبدیل شدن کهگیلویه و بویراحمد به قطب محصولات کشاورزی در کشور، زمینه را برای اشتغال جوانان نیز فراهم می‌کند.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۹۴ واحد گلخانه‌ای در استان فعال هستند.
هرمزنژاد افزود: سطح زیر کشت گلخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد ۴۲ هکتار است و برخی محصولات مانند گل رز با استفاده از شیوه کشت بدون خاک تولید می‌شوند.
به گفته کارشناسان به ازای هر هکتار گلخانه تولید گل رز ۱۲ فرصت شغلی ایجاد شده است
در سال گذشته ۲۰۰ تن محصول گلخانه ای کهگیلویه و بویراحمد به کشورهای عراق و روسیه صادر شد.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی این استان تولید می‌شود.
در شرایطی که استفاده مداوم از خاک برای کشاورزی ضمن فقیر شدن آن فرسایش را نیز در پی دارد استفاده از روش هیدروپونیک گام موثری در راستای رفع این مشکل خواهد بود.
همچنین با توجه به نیاز آبی کمتر و استریل بودن، روش آب کشت بازدهی بیشتری نسبت به کشاورزی سنتی دارد.

راه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است که در منطقه بم در حال اجراست .
به گزارش ایرنا مسعود لطیفیان سه شنبه شب در نشست ویژه طرح ملی دهکده خرمای بم عنوان کرد: راه اندازی دهکده خرما در جهت افزایش بهره وری تولید خرما در منطقه بم که به همت مسؤولان شهرستان بم در حال انجام است پروژه‌ای مفید و بی نطیری برای کشور بشمار می رود.
لطیفیان گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه‌های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است و این اقدام زیرساختی نقش موثری در تولید خرما و ایجاد ارزش افزوده برای باغداران دارد.
وی تصریح کرد: مشکلاتی باعث بهره وری پایین تولید در حوزه نخیلات می‌شود که از جمله آنها مربوط به نخیلات درجه دو است که به حداکثر بهره وری نرسیده‌اند و قابلیت اصلاح دارند و بخشی دیگر مربوط به نخیلات درجه سه پیر و فرتوت نی باشد و از رده خارج شده‌اند یا نامرغوب هستند که در حال اصلاح این نخیلات درجه دو و سه هستیم.
لطیفیان ادامه داد: طرح‌های اعتباری در حوزه اصلاح باغات موجود است که یکی از این طرح‌ها بحث یارانه نهال است.
وی در خصوص منع صادرات و پرداخت عوارض گمرک خرما اظهارداشت: وزارت جهاد مطلقاً با بستن هرنوع عوارض یا ممانعت از صادرات خرما که بازار بین المللی را دچار خدشه کند مخالف است و با پیگیری‌هایانجام گرفته از وزارت جهاد بسیاری از این موانع برداشته شده است.
مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: سال آینده برای بازار داخلی و خارجی خرما بسیار خوب پیش بینی می‌شود و در همین جهت قصد راه اندازی صندوق ملی حمایت از محصول خرما بمنظور حمایت از خرماداران را در شهرستان بم داریم.
لطیفیان یادآور شد: صندوق حمایت از محصول خرما در قالب حمایت‌های تخصصی تشکیل می‌شود که براساس برنامه ریزی ها میزان سرمایه اولیه صندوق ملی حمایت از خرما سهم دولت ۴۹ درصد و سهم بخش غیردولتی ۵۱ درصد است.
شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.


صادرات عامل گرانی مجدد سیب زمینی شد
طی یک ماه اخیر درحالی قیمت سیب زمینی به طور مجدد روند افزایش پیدا کرد و به بیش از ۷۰۰۰ هزارتومان رسید که برخی عامل این گرانی را رفع ممنوعیت صادرات و افزایش صادرات این محصول به دلیل نوسان نرخ ارز می دانند.
در روزهای پایانی سال ۹۷ و اوایل فروردین ماه ۹۸ با وقوع سیل در استان‌های تولیدکننده و ایجاد مشکلاتی در برداشت و سیستم حمل و نقل جاده‌ای در ایام نوروز و افزایش روند صادرات به دلیل نوسان نرخ ارز، شرایط برای افزایش جهشی قیمت برخی محصولات صیفی از جمله پیاز و سیب زمینی کلید خورد تا جایی که با افزایش چشمگیر نرخ پیاز، سیب زمینی هم شامل افزایش قیمت پنج تا هفت هزار تومانی شد که با وجود تلاش دست اندرکاران، قیمت این محصول کاهش نیافت تا جایی که مسئولان ناچار به ممنوعیت صادرات این دو محصول از ۱۵ فروردین ماه سال ۹۸ شدند.
با اعمال ممنوعیت صادرات این دو محصول توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، به تدریج قیمت هر کیلوگرم پیاز و سیب زمینی روند کاهشی به خود گرفت به طوری که نرخ هر کیلوگرم آن در مقاطعی در مزرعه ۱۸۰۰ تا ۳,۳۰۰ تومان و در میدان میوه و تره بار تهران و بازار بین ۳۵۰۰ تا ۴,۷۰۰ تومان شد.
با ورود سیب زمینی نو و کاهش قیمت این محصول در بازار، به طور مجدد در ۳۱ اردیبهشت ماه امسال صادرات این دو محصول آزاد سازی شد که از زمان آزادسازی تاکنون به طور پلکانی قیمت این محصول افزایش پیدا کرد، به طوری که امروز قیمت این محصول در مزرعه به ۴۲۰۰ تا ۴,۸۰۰ تومان رسید.
طبق نرخ‌نامه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی بین ۴۰۰۰ تا ۶,۰۰۰ تومان و در سازمان میادین شهرداری تهران بین ۵۵۰۰ تا ۶,۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
افزایش قیمت مجدد سیب زمینی ربطی به تولید ندارد
«حسین اصغری» مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت زراعی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: افزایش قیمت مجدد سیب‌زمینی در یک ماه اخیر هیچ ارتباطی به حجم تولید این محصول ندارد زیرا سالانه و در چهار فصل سال این محصول استراتژیک کشت می‌شود.
وی اظهار داشت: طبق آمار سال ۹۷، بیش از پنج میلیون تن سیب زمینی در سطح ۱۴۵ هزار هکتار در فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان در قالب کشت معمولی و طرح استمرار تولید شد که بیشترین میزان تولید مربوط به استان‌های اردبیل، همدان، فارس، اصفهان و کردستان بوده است.
مدیر کل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه تولید این محصول امسال نیز مشابه سال گذشته بوده است، افزود: ما کمبودی در تولید این محصول نداشته‌ایم تا قیمت آن در بازار تأثیر بگیرد.
اصغری اضافه کرد: البته ممکن است به دلیل بارندگی‌ها و مسائلی در سیستم حمل و نقل گاهی مواقع برداشت محصول یا عرضه آن به بازار دچار تأخیر شود که البته این موضوع در خصوص اکثر محصولات کشاورزی صدق می‌کند.
مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در کشت بهاره و طرح استمرار سال ۹۷ - ۹۸، در مجموع ۶۰۵ هزار تن سیب زمینی در سطح ۲۰ هزار و ۲۰۰ هکتار تولید شد که از این میزان ۱۵۰ هزار تن تولید در سطح زیرکشت ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار مربوط به طرح استمرار و تولید ۴۵۵ هزا رتن در سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مربوط به کشت بهاره بوده است.
وی یادآورشد: در کشت بهاره و طرح استمرار سال ۹۶ - ۹۷، در مجموع ۶۵۷ هزار تن سیب زمینی در سطح ۲۱ هزار و ۴۰۰ هکتار تولید شد که از این میزان ۱۵۷ هزار تن تولید در سطح زیرکشت ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار مربوط به طرح استمرار و تولید ۵۰۰ هزارتن در سطح ۱۵ هزار و ۶۰۰ هکتار مربوط به کشت بهاره بوده است.
کاهش صادرات سیب زمینی نسبت به سال گذشته شد
در این ارتباط، «شاهرخ شجری» مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق آمار گمرک صادرات سیب زمینی در دو ماهه نخست سال ۹۸، نزدیک ۲۱ هزار و ۲۰۰ تن به ارزش ۹ میلیون و ۳۰۰ دلار شد در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷ میزان صادرات این محصول حدود ۶۵ هزار و ۸۳ تن به ارزش ۲۰ میلیون و ۱۰۰ دلار بوده است.
به گفته وی، در مجموع صادرات سیب زمینی در سال ۹۷ نیز ۵۲۹.۸ هزار تن به ارزش ۲۰۲.۷۸ میلیون دلار بود.
وی با تاکید بر اینکه تنظیم بازار داخلی محصولات کشاورزی از اهمیتی ویژه برخوردار است، اضافه کرد: با اعمال ممنوعیت صادرات در اردیبهشت ماه امسال به منظور تنظیم بازار داخلی محصول سیب زمینی و پیاز تاکنون حجم صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی را نشان می‌دهد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در ساری عنوان کرد :
زهکشی زمین‌های کشاورزی شمال لنگ توجیه اقتصادی
معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی گفت که از حدود سه دهه قبل تا کنون موضوع ماندابی و غرقابی شدن زمین‌های کشاورزی شمال کشور بویژه در استان‌های مازندران و گیلان مطرح است، اما تاکنون در ضرورت توجیه اقتصادی عملیات زهکشی و شبکه آبیاری آن توسط مسئولان و مشاوران کم کاری شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، علی مراد اکبری سه شنبه شب در نشست بررسی طرح جامع زهکشی اراضی مازندران در ساری افزود: در حالی که طرح زهکشی و شبکه آبیاری ارزان‌ترین و مؤثر ترین روش استفاده از آب و خاک کشاورزی محسوب می‌شود، اما طرح‌های جامع مطالعاتی آن همراه با عدد و رقم که بتواند توجیه اقتصادی قوی داشته باشد به وزارت جهاد کشاورزی ارائه نشده است.
وی ادامه داد: استان مازندران و گیلان بهترین شرایط را برای گسترش کشت دوم و حتی سوم دارند، اما بی توجهی به اجرای طرح زهکشی، ایجاد شبکه‌های آبیاری و مرمت و بهسازی آببندان ها سبب شد تا حتی در تداوم کشت اول با مشکلات جدی مواجه شویم.
نگرانی از تخریب ساختمان خاک شمال کشور
معاون وزیر جهاد کشاورزی نسبت به آلودگی و تخریب ساختمان خاک کشاورزی استان‌های شمالی ابراز نگرانی کرد و توضیح داد: به دلیل اینکه عملیات زهکشی و شبکه آبیاری در این منطقه مورد توجه قرار نگرفته است، ساختمان خاک زمین‌های شالیزاری در ۶ ماه اول سال با انجام کشت برنج و در ۶ ماه دوم سال در اثر غرقابی بودن دچار مشکل اساسی شده است.
اکبری با طرح این پرسش که چرا طرح زهکشی زمین‌های شمالی در مازندران و گیلان عملیاتی نشده است، گفت: بررسی‌های این معاونت نشان می‌دهد که هنوز دست اندرکاران استان‌های شمالی به رغم تاکید وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته‌اند توجیه اقتصادی قوی برای طرح‌های زهکشی ارائه بدهند.
وی افزود: از ۲ سال پیش که به دستور شخص دکتر روحانی رئیس جمهوری و مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشت برنج فقط در ۲ استان مازندران و گیلان مورد تاکید قرار گرفت و در قالب یک موصبه دولت نیز ابلاغ شده ست، اهمیت زهکشی و ایجاد شبکه آبیاری نیز مورد توجه جدی قرار گرفت.
این مسئول توضیح داد: بر اساس برنامه شخص وزیر جهاد کشاورزی، امسال باید طرح توجیه اقتصادی عملیات زهکشی و شبکه آبیاری زمین‌های کشاورزی مازندران و گیلان تهیه تا طرح ایجاد ردیف اعتباری مستقل در دولت و مجلس مطرح شود.
مازندران و گیلان، هلند فقیر
وی گفت: معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی باید با عدد و ارقام ضرورت انجام عملیات زهکشی را در زمین‌های شمالی و نقش آن در خوداتکایی محصولات کشاورزی، حفظ ساختمان خاک و درآمد کشاورزان توجیه کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با همسان دانستن شرایط استان مازندران و گیلان با کشور هلند، افزود: اینکه چرا کشاورزان و مردم این دو استان به رغم طرفیت بالای کشاورزی ثروتمند نیستند، جای تعجب دارد.
اکبری گفت: خاک، آب و هوای استان‌های شمالی بی نظیر است و اکنون کشت دانه‌های روغنی در استان‌های مختلف به جز شمال ایران در قالب کشت جایگزین گندم و دیگر علوفه‌ها رواج یافته است و با انجام عملیات زهکشی و شبکه آبیاری در مازندران و گیلان علاوه بر حفظ ساختمان خاک، کشت دانه روغنی کلزا می‌تواند به عنوان کشت دوم در سطح وسیع تا ۲۵۰ هزار هکتار افزایش بیابد.
وی افزود: کشور هلند با ایجاد زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی سالانه تا ۸۰ میلیارد یورو صادرات دارد و به جرأت می‌توان گفت که اگر طرح زهکشی و عملیات شبکه آبیاری در این ۲ استان مازندران و گیلان طی سه سال به اتمام برسد، در تولید دانه روغنی که اکنون تا ۸۵ درصد وابسته به واردات هستیم، خودکفا خواهیم شد.
هدف از زهکشی زمین‌های کشاورزی، فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد ریشه گیاه از لحاظ تهویه و شوری است. زهکشی به خارج شدن طبیعی یا مصنوعی آب مازاد از یک منطقه گفته می‌شود.
کنترل و جلوگیری از شور شدن زمین، کنترل و جلوگیری از ماندابی شدن، کننترل فرسایش، کنترل سیل، حفاظت محیط زیست، سلامت عمومی و بهداشت، جلوگیری از راکد شدن آب و ایجاد بوی تعفن و نامطبوع در محیط مزرعه، به زیر کشت بردن اراضی جدید، زودتر گرم شدن خاک در فصل بهار، شروع زودتر عملیات کشاورزی، کیفیت و کمیت بهتر محصولات، حفاظت از ابنیه و تأسیسات عمومی و توسعه روستایی و امنیت غذایی از جمله مزایای مهم اجرای طرح زهکشی است.
در حال حاضر اداره آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی مازندران طرح جامع زهکشی اراضی استان را در گستره ۱۵۵ هزار هکتار واقع در ساحل غربی نکا رود تا ساحل شرقی بابلرود در محدوده هفت شهرستان نکا، میاندرود، ساری، قائمشهر، جویبار، بابل و بابلسر و در ۴۲۷ روستا تهیه کرده است.
این طرح در چهار حوضه از رودخانه نکا رود تا تجن در سطح ۳۵ هزار هکتار، حوضه رودخانه تجن تا سیاهرود در سطح ۴۰ هزار هکتار، حوضه سیاهرود تا تلار در سطح ۴۰ هزار هکتار و از حوضه رودخانه تلار تا بابلرود در سطح ۴۰ هزار هکتار است.
مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی دارد که سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آنها تولید می‌شود.
برنجکاری با سطح ۲۳۰ هزار هکتار و مرکبات در ۱۱۵ هزار هکتار بیشترین سطح کشت در استان مازندران است.
مازندران سالانه با حدود تولید یک میلیون و ۵۰ هزار تن برنج سفید ۴۲ درصد برنج کشور را تأمین می‌کند.
طرح خوداتکایی برنج در ۲ استان شمالی مازندران و گیلان که توسط دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفته است با انجام طرح زهکشی، شبکه ابیاری، تجهیز و نوسازی و احیا و مرمت و بهسازی آببندان ها در حال عملیاتی شدن است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:
استراتژی بازار محور جایگزین تولیدگرایی در تعاونی‌های روستایی می شود
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امروزه دگردیسی در مرزبندی‌های متعارف تجاری، پیمان‌های منطقه‌ای، آزادسازی بازارها و ریسک ناهمگن بودن رفتار مصرف کنندگان، سبب انتقال از رویکرد تولیدگرایی به بازارگرایی شده است که این استراتژی در تعاونی های روستایی عملیاتی می شود.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «حسین شیرزاد» روز سه شنبه در سومین اجلاس منطقه‌ای برنامه‌ریزی اتحادیه‌های تعاون روستایی کشور افزود:: اتحادیه‌های تعاونی روستایی به مثابه سازمان‌های اقتصادی و بازارگرا در فعالیت‌های بازرگانی خود باید از نوعی استراتژی پیروی کنند که هدفش کشف بازارهای جدید، جذب و به دست آوردن رضایت مشتریان، لحاظ پارامترهای تجاری و ویژگی محصول، برندسازی، تقاضای مصرف کننده، ساختار عرضه و ساز و کار توزیع باشد.
وی با اشاره به نتایج بررسی‌های انجام شده در این زمینه خاطرنشان کرد: هرچه سهم بازاریابی محصولات در فعالیت تعاونی‌ها افزایش یافته، میزان اعتماد، وفاداری و مشارکت اعضا در امور تعاونی بیشتر می‌شود. این امر به تقویت و موفقیت تعاونی‌ها کمک شایانی کرده است و بدین گونه تعاونی‌ها توانایی لازم را برای کنترل تولید و فروش محصولات کشاورزان به دست آورده‌اند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یادآوری کرد: از جمله فعالیت‌های مهم تعاونی‌های روستایی؛ جمع‌آوری محصولات، برنامه‌ریزی تولید، رصد تقاضای بازار، ایجاد مراکز فروش، حمل محصولات، شناسایی بازارها و کوشش برای تولید محصولات جدید است.
وی تصریح کرد: در سیاست‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حرکت از گرایش تولیدی به سمت بازاری شدن با هدف بهره‌گیری از صرفه واحدهای بزرگ در ارتباط با فعالیت‌های بازرگانی محصول محور در صدر برنامه‌ها قرار گرفته است و امروزه دگردیسی در مرزبندی‌های متعارف اقتصادی، آزادسازی بازارها و ناهمگن بودن رفتار مصرف کنندگان سبب انتقال از پارادایم تولیدگرایی به بازارگرایی شده است.
شیرزاد افزدو: امروزه تعاونی‌های روستایی نقش خود را از «مأمور یا مباشر خرید» برای انحصار دولتی به یک «رقابت کننده» در بازار آزاد تغییر داده‌اند و رابطه متقابل پیچیده‌ای در میان تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها در خرید و فروش غلات، ارائه عملیات بازاریابی، عرضه نهاده‌ها و ارائه خدمات دیگر به وجود آمده و مکانیسم‌هایی نیز در جهت ایجاد منافع متقابل میان کشاورزان و تعاونی‌ها و اتحادیه ملی ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: اتحادیه ملی از مبادلات حجم وسیع غلات منتفع شده و تعاونی‌های محلی از اعتبارات، نهاده‌ها، اطلاعات بازار و کاهش ریسک بهره‌مند شده‌اند ولی در عین حال، فعالیت‌های سرمایه‌بر و ریسکی شرکت‌های تعاونی مانند حلقه‌های پایین‌تر زنجیره تبدیل، توسعه محصولات جدید، تحقیق و توسعه و عملیات بین‌المللی، به گونه‌ای فزاینده، نیاز به سازماندهی مجدد اساسی دارد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه سرعت عمل، انعطاف‌پذیری و پاسخگویی به نیازهای بازار می‌تواند با ایجاد شرکت‌های «سرمایه‌گذاری مشترک» برای عملیات بازاریابی و بین‌المللی به صورت آسان‌تری انجام شود و سرمایه‌گذاران نهادی، تمایل بیشتری به خرید سهام این گونه شرکت‌ها دارند، یادآور شد: معمولاً این گونه شرکت‌های مشترک از مزایای کنترل مالی بهتر، کاهش ریسک، دسترسی به فعالیت‌های بازاری جالب، تصمیم‌گیری پاسخگو و استراتژی سالم‌تر برخوردارند.
وی با اشاره به نمونه‌هایی از این گونه شرکت‌ها گفت: بزرگترین شرکت‌های تعاونی دانمارک به نام‌های ام. دی فودز و داینیش کرون که در این زمینه پیش آهنگ بوده و موفق به جلب همکاری سرمایه‌گذاران نهادی به منظور ایجاد دو شرکت بزرگ بین‌المللی به نام‌های ام. دی فودز اینترنشنال و تولیپ اینترنشنال شده‌اند، در حوزه تبدیل و عرضه محصولات فرآوری شده در بازارهای جهانی فعالیت گسترده‌ای دارند. نمونه دیگر از این دست، شرکت تعاونی گل هلند، به نام فلوراهلند است که در دو دهه اخیر از ادغام تعاونی‌های مختلف تشکیل و با عرضه گل در بازارهای حراج به عنوان مرکز اطلاعات و معاملات، نقش مهمی در بازار گل در سطح ملی و بین‌المللی ایفا می‌کند.
شیرزاد اضافه کرد: فلوراهلند، شرکت تعاونی پیشرفته‌ای است که دارای شش مرکز «حراج گل»، یک سازمان واسطه‌گری ملی به نام «ارتباط فلوراهلند» و یک بخش تجارت بین‌المللی با سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت آلمانی است. این شرکت در بازارهای حراج مناطق مختلف دنیا سهم عمده‌ای در بازار گل داشته و از طریق سیستم‌های اینترنتی از تشکیلات و حمایت تدارکاتی نیرومندی برخوردار بوده و به صورت شبکه یکپارچه عمل می‌کند.
این مسئول با اشاره به اینکه در کشور ژاپن برای تشویق بیشتر تعاونی‌های روستایی جهت بازاریابی گسترده‌تر، از فرآیند ادغام استفاده شده، یادآورشد: در واقع یکی از رویدادهای مهم در تعاونی‌های کشاورزی ژاپن در دهه‌های اخیر اجرای برنامه ادغام بوده است چرا که با توجه به فضای رقابتی به وجود آمده در نتیجه پیشرفت‌های اقتصادی، تعاونی‌های کوچک با امکانات محدود خود نمی‌توانستند پاسخگوی هزینه‌های روزافزون و همچنین گسترش فعالیت‌های خود باشند. از این رو قانون ادغام تعاونی‌های ژاپن در سال ۱۹۶۱ تهیه و به مرحله اجرا گزارده شد. در کشور ما نیز بهتر است شرکت‌های تعاونی کوچک در یکدیگر ادغام شوند و از طریق فعالیت‌های مشترک، توانایی مالی خود را افزایش دهند
وی افزود: ادغام تعاونی‌ها بر اساس توافق تعاونی‌های ادغام شونده و با تصویب دو سوم آرا مجمع عمومی که می‌بایست بیش از نیمی از اعضا در آن حضور داشته باشند، محقق شده و به منظور انجام ادغام در هر تعاونی کمیته‌ای به نام «کمیته ادغام» تشکیل و به همراه کمیته‌های مشابه مسئولیت تهیه آئین‌نامه اجرایی و ایجاد تعاونی جدید را عهده دار بوده‌اند و در این میان دولت نیز با پرداخت یارانه و کمک‌های همه‌جانبه از برنامه ادغام، حمایت و انگیزه لازم را برای انجام این برنامه ایجاد کرده و این در حالی است که اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی در سیاستگذاری برنامه ادغام در سطح دولت، اتحادیه‌ها و شرکت‌های محلی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.
رئیس هیأت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با توجه به تأثیر مثبت اندازه تعاونی‌ها بر فرآیند سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها پیشنهاد کرد که در کشور ما نیز شرکت‌های تعاونی کوچک در یکدیگر ادغام و یا از طریق فعالیت‌های مشترک، توانایی مالی خود را افزایش دهند.
وی اضافه کرد: توسعه بیشتر تعاونی‌های کشاورزی در آینده تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار دارد و یکی از این عوامل مهم، بازنگری سیاست‌های کشاورزی و تغییر ساختاری شتابان در رشته فعالیت‌های کشاورزی است که بر ساختار عضویت تعاونی‌ها اثرگذار خواهد بود.
شیرزاد با تاکید بر اینکه جهانی شدن و آزادسازی تجاری بر عملکرد تعاونی‌ها نیز اثرات عمده‌ای داشته و چالش‌ها و فرصت‌های تازه‌ای فراروی آنها ایجاد شده، تصریح کرد: شبکه تعاونی‌های کشاورزی و روستایی برای حفظ موقعیت رقابتی خود باید بر بازارهای اروپایی و جهانی تمرکز کنند زیرا رقابت‌پذیری و ایجاد توانایی با هدف فتح بازارهای جدید از عوامل عمده در بقای تعاونی‌ها به حساب می‌آید و البته به صورت همزمان استفاده از پیشرفت‌های فنی در کشاورزی و افزایش استفاده از بیوتکنولوژی نیز اهمیت ویژه‌ای در پیشرفت تعاونی‌ها دارد. ماهیت سرمایه بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی سبب افزایش کشت قراردادی و تقویت ارتباط با شرکت‌های چند ملیتی و شرکت‌های بین‌المللی می‌شود.
ایجاد اتحادیه‌های جدید برای تعاونی‌ها
شیرزاد تصریح کرد: در مجموع، روند تغییرات ساختاری شرکت‌های تعاونی کشاورزی نشان می‌دهد که گرایش شبکه تعاونی‌ها به افزایش اندازه از طریق ادغام، تشویق اعضا به سرمایه‌گذاری جدید و انجام فعالیت‌های تخصصی و تقویت موقعیت رقابتی از طریق ورود به بازارهای اروپایی و بین‌المللی کاملاً جدی است. در نظر است که دو اتحادیه جدید به نام» «اتحادیه اعتباری» و «اتحادیه بازاریابی» به منظور کمک در انجام فعالیت‌های اعتباری و بازاریابی شرکت‌های تعاونی تشکیل شود
وی با اعلام اینکه در حال مطالعات نهایی برای اتخاذ تصمیمات ساختاری-نهادی جدید هستیم افزود: علاوه بر اتحادیه‌های موجود استانی شامل؛ اتحادیه‌های تعاون روستایی، اتحادیه تعاونی تولید و اتحادیه نظارت کشاورزی، در نظر است که دو اتحادیه جدید به نام» «اتحادیه اعتباری» و «اتحادیه بازاریابی» به منظور کمک در انجام فعالیت‌های اعتباری و بازاریابی شرکت‌های تعاونی تشکیل شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با ایجاد اتحادیه‌های جدید تخصصی استانی، وظایف اعتباری و بازاریابی شبکه تعاونی‌ها، که در حال حاضر توسط برخی از اتحادیه‌ها به صورتی محدود انجام می‌شود، به اتحادیه‌های مزبور واگذار شده و نقش اتحادیه استانی، ایجاد هماهنگی، نظارت و آموزش پرسنل و مدیران شرکت‌ها خواهد بود.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: اتحادیه‌های اعتباری با عضویت آن دسته از شرکت‌های تعاونی شکل خواهند گرفت که در زمینه انجام فعالیت‌های اعتباری و تأسیس صندوق‌های اعتباری در سطح استان تشکیل شده و وظیفه تأمین اعتبار از طریق برقراری ارتباط با بانک‌ها و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، هماهنگی، نظارت و آموزش مدیران شرکت‌ها را برعهده دارند.
اتحادیه استانی بازاریابی کشاورزی نیز با عضویت شرکت‌های تعاونی مختلفی همراه خواهد بود که در حوزه‌های تخصصی بازاریابی فعالیت داشته و عمده وظیفه آنان تأمین نهاده‌های مورد نیاز شرکت‌ها از منابع دست اول، هماهنگی، نظارت و آموزش مدیران شرکت‌ها، کمک به شرکت‌ها جهت فروش محصولات کشاورزان در بازارها و زمان مناسب از طریق جمع آوری و انتشار اطلاعات، هماهنگی میان شرکت‌ها و در صورت نیاز خرید محصولات از شرکت‌های مختلف، جمع آوری و اقدام برای فروش در بازارهای داخلی و یا صادرات است
وی اضافه کرد: در این میان به ویژه بایستی در جهت کمک به شرکت‌های تعاونی در زمینه افزایش مشارکت اعضا و خود اتکایی و استقلال شرکت‌ها اقدامات اساسی انجام پذیرد. کیفیت فعالیت‌های اعتباری به منظور تأمین نقدینگی و افزایش توان سرمایه گذاری شرکتها در درجه نخست به میزان آگاهی، مشارکت و وفاداری اعضا به شرکت‌ها بستگی داشته و افزون بر این، توانایی هرچه بیشتر مدیریت شرکت‌ها، در موفقیت و تنوع بخشی به فعالیت‌های آنها در امور اعتباری، نقش مهمی خواهد داشت.
شیرزاد، آگاه ساختن عموم اعضا نسبت به اهمیت و نقش مدیریت در گسترش فعالیت شرکت‌ها را عاملی اساسی در انتخاب مدیران شایسته تلقی و اظهار داشت: در مراحل پیشرفته‌تر، شرکت‌ها به منظور دستیابی به موفقیت‌های بیشتر می‌بایست مدیرانی با سطح دانش و تجربه مدیریتی به مراتب بالاتر را به استخدام شرکت تعاونی درآورند و اصولاً ایجاد یک شرکت تخصصی بازاریابی محصولات کشاورزی در کنار اتحادیه مرکزی تعاون روستایی، تنها با استخدام مدیران و کادر کارآمد و متخصص در امور بازاریابی به توفیقات راهبردی نظیر مشارکت گسترده در امور خرید و فروش، بسته بندی، درجه بندی و فرآوری محصولات کشاورزی منجر خواهد شد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یادآور شد: این شرکت‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از کمک‌های دولت، سرمایه اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی، دریافت وام از منابع بانکی، به ایجاد کارخانه‌های بسته‌بندی و تبدیل محصولات کشاورزی در مناطق مستعد اقدام کنند و علاوه بر این، آنها قادر خواهند بود در زمینه صادرات محصولات کشاورزی از سوی اتحادیه‌های تعاونی، برنامه‌ریزی‌های لازم را جهت صادرات محصولات دارای حاشیه سود و نرخ بازده بالای تجاری بر اساس استانداردهای بازار جهانی به انجام رسانند.

۱۵ باب استخر ذخیره آب کشاورزی در شرق اصفهان احداث شد
بخشدار بخش بن رود شهرستان اصفهان گفت: ۱۵ باب استخر ذخیره آب کشاورزی امسال در شرق این منطقه و در شهر ورزنه و توابع آن احداث و وارد سامانه آبیاری شد.
احمد صادقی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا گنجایش هر یک از این استخرها را بالغ بر ۴۰ هزار مترمکعب برآورد کرد و افزود: این استخرها با حفظ به موقع آب از تنش های آبی جلوگیری می‌کند و در بهبود کار آبیاری و کشاورزی نقش مهمی دارد.
وی تصریح کرد: برای این طرح‌ها ۵٣٠ میلیارد ریال از اعتبارات دولتی و پنج میلیارد ریال از کمک‌های مردم هزینه شده و بالغ بر چهار هزار و ۶٠٠ هکتار از اراضی شرق اصفهان را پوشش می‌دهد.
بخشدار بن رود افزود: برای اجرای این طرح‌ها ٢٧٠ کیلومتر لوله گذاری در منطقه انجام شده است تا آب این استخرها به مزارع مختلف هدایت شود.
صادقی گفت: برای هر الگوی کشت یک توزیع آب متفاوت نیاز است برای مثال نوع آبیاری گیاهان ردیفی مانند ذرت و پنبه با دیگر محصولات فرق دارد.
وی احداث شبکه زهکشی و آبیاری در شرق اصفهان را با اهمیت دانست و گفت: برای این طرح ٣٧٠ میلیارد ریال در ٢ سال قبل هزینه شده و برای تکمیل ۴٠٠ میلیارد ریال دیگر نیاز است.
اراضی کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان است که با توجه به محدودیت‌های منابع آبی در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن تحت کشت زراعی و باغی قرار می‌گیرد.
بخش بن رود یکی از بخشهای شهرستان اصفهان با جمعیت ۲۳ هزار و ۷۰۰ نفر به مرکزیت شهر ورزنه با دو شهر و ۳۹ روستا و آبادی در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شرق اصفهان واقع است.
شهر ورزنه در ۱۰۵ کیلومتری مرکز اصفهان در ۳۰ کیلومتری تالاب بین المللی گاوخونی واقع شده است و با ۳۰۸ هکتار وسعت، حدود ۱۴ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.
حدود ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شرق اصفهان هم اکنون زیر کشت رفته و بر همین اساس حدود ۲۰ هزار تن گندم به دست می‌آید و در این منطقه حدود ۳۰ هزار کشت متفرقه نظیر گلرنگ و جو انجام گرفته که محصولات آن آماده ارائه به بازار خواهد بود.
مردم بخش‌ها، مناطق و شهرهای شرقی اصفهان از جمله زیار، کرارج، ورزنه، اژیه، براآن و خوراسگان با جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر بیشتر به فعالیت کشاورزی مشغولند.
در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع اراضی کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.

گل محمدی برند خلخال می شود
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با اجرای طرح توسعه کشت گل محمدی در اراضی دیم ، این محصول با ارزش کشاورزی به عنوان برند شهرستان معرفی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بهبود علیزاده روز سه شنبه در بازدید از برداشت گل محمدی از مزارع زیر کشت این محصول افزود: این منطقه بدلیل داشتن شرایط لازم از جمله ارتفاع مناسب از سطح دریا، اراضی مستعد کشاورزی و رطوبت پایین از مناطق بسیار مستعد کشور برای کشت گل محمدی بوده و تلاش می‌شود تا با حمایت‌های لازم از دانش آموختگان رشته کشاورزی از جمله ارائه نهال یارانه دار و پرداخت تسهیلات بانکی کشت آن در منطقه رونق گیرد.
وی اظهار داشت: امروزه گل محمدی در جهان نه تنها به عنوان یک محصول کشاورزی با خواص غذایی بلکه به عنوان یک دارو نیز در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی مورد توجه بوده و محصولات فراوری شده آن در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
او گفت: ایران از نظر میزان تولید اسانس گل محمدی رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و در این میان استان‌های اصفهان، کرمان، فارس و آذربایجان شرقی نیز به ترتیب چهار استان برتر کشور در تولید محصول کشاورزی گل محمدی هستند.
وی بیان کرد: برغم قرار گرفتن نام خلخال در لیست ۴۰ منطقه مستعد برای پرورش گل محمدی در کشور و وجود مناطق مستعد این شهرستان برای کشت و پرورش این محصول، بی توجهی در گذشته موجب شده تا در حال حاضر تولید گل محمدی خلخال از حد انتظار پایین‌تر باشد.
مدیر جهاد کشاورزی خلخال همچنین گفت: در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گل محمدی اختصاص یافته و با توجه به میانگین عملکرد ۴۵۰ کیلوگرمی محصول در هر هکتار پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۴۰ تن گل محمدی از مزارع زیر کشت این محصول برداشت وروانه بازار مصرف شود.
او بیان کرد: در سال های اخیر توجه خاصی به توسعه کشت گل محمدی در خلخال شده و با توزیع بیش از ۱۰۰ هزار بوته در بین کشاورزان و باغداران منطقه و با برنامه ریزی صورت گرفته در آینده میران برداشت این محصول نزدیک به ۲ تا سه برابر میزان تولید فعلی افزایش خواهد یافت.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

۲۰ هزار میلیارد تومان محصولات کشاورزی در کرمان کشت می شود
استاندار کرمان گفت: سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان محصولات بخش کشاورزی در استان کشت می شود.
به گزارش ایرنا، محمدجواد فدایی روز چهارشنبه در نشست مسائل برق و انرژی استان کرمان با حضور معاونان وزیر نیرو و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در محل اتاق کرمان افزود: بخش کشاورزی این استان با وجود کم آبی ارزش تولیدی فراوانی دارد.
وی با اشاره به توسعه نیافتگی کرمان اظهار داشت: این استان با وجود ظرفیت‌های بسیار، در برخی از شاخص‌ها از متوسط کشور پایین‌تر است که باید نگاه مسئولان کشوری به استان کرمان ویژه باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به انرژی به عنوان پیشران اقتصادی کشور و اسراف در این حوزه گفت: به گونه‌ای در حوزه انرژی عمل کردیم که در آینده نه چندان دور شاهد اضمحلال کامل در این بخش کشور خواهیم بود لذا جراحی در این حوزه امری ضروری است.
یدمهدی طبیب زاده عنوان کرد: با این روند فعالیت حوزه انرژی کشور نباید انتظار استقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری را داشته باشیم و در صورتی که مشکلات این حوزه رفع نشود نمی‌توان انتظار رشد تولید انرژی توسط بخش خصوصی را در کشور داشته باشیم.
وی گفت: رقابت غیرمنصفانه بخش دولتی با بخش خصوصی را یکی از دغدغه‌های اصلی ما است و اگر به فکر نجات بخش خصوصی نباشید افراد فعال در این بخش، نیز در آینده نزدیک اقتصاد کشور را ترک می‌کنند و در جای دیگری سرمایه گذاری خواهند کرد.
وی تصریح کرد: اندیشکده انرژی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تشکیل شده و اندیشکده انرژی یک اتاق فکر بسیار خوبی برای راهگشایی در راستای توسعه است.
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با همکاری دانشگاه، بخش خصوصی و دولت مشکلات استان را رفع می‌کند و طرح انرژی پویان و مدرسه خلاقیت‌ها در این راستا انجام شده است.
این استان ظرفیت تولید فکر را در بخش انرژی دارد و وزارت نیرو کرمان را برای اجرای پروژه‌های خوب به عنوان پایلوت انتخاب کند.

خبرگزاری مهر
معاون حجتی به مهر خبر داد
طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی
معاون وزیر جهاد از تدوین طرح زهکشی زیرزمینی اراضی شمال کشور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح در ٤٠٠ هزار هکتار از شالیزارهای استانهای شمالی می توان کلزا کشت کرد.
علی مراد اکبری، معاون امور آب و خاک وزارت جهاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وابستگی شدید کشور در زمینه روغن، اظهارداشت: یکی از محصولاتی که می‌تواند باعث کاهش وابستگی ما در این زمینه شود، کلزا و توسعه کشت این محصول است.
وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته میزان تولید دانه‌های روغنی بویژه کلزا بیش از ۳ برابر رشد داشته است، ادامه داد: برهمین اساس ضریب وابستگی کشور به روغن از حدود ۹۶ درصد طی سالهای گذشته به ۸۰ تا ۸۵ درصد در حال حاضر رسیده و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.
معاون وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود ۴۵۰ هزارتن کلزا درداخل کشور کشت و از کشاورزان خریداری شود، گفت: ما طرحی را تهیه و به مسؤلین مرتبط وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده‌ایم که بر اساس آن در اراضی شالیزاری سه استان گیلان، گلستان و مازندران عملیات زهکشی زیرزمینی انجام دهیم که اگر این اتفاق رخ دهد ما می‌توانیم در حدود ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی استان‌های شمالی بویژه مازندران و گیلان به عنوان کشت دوم، کلزا بکاریم.
اکبری با بیان اینکه کلزا معمولاً در مهرماه کشت می‌شود، اضافه کرد: بارندگی در مناطق شمالی از شهریور آغاز و در زمستان شدید می‌شود و معمولاً اراضی این استان‌ها به دلیل همین بارندگی‌ها، دچار ماندآبی‌های شدید می‌شوند.
وی ادامه داد: برای خروج این آب‌ها به یک عملیات مویرگی زهکشی زیرزمینی در تمام اراضی شمال نیاز است؛ اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، ۴۰۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان‌های شمالی را می‌توانیم به کلزا اختصاص دهیم که درحال حاضر نیز این طرح تهیه و ارائه شده است.
اکبری گفت: اگر در این ۴۰۰ هزارهکتار، هکتاری ۲.۵ تن کلزا تولید شود که البته بیشتر از آن امکان پذیر است، در مجموع حدود یک میلیون تن تولید کلزا از این اراضی خواهد بود. بنابراین ما می‌توانیم یک میلیون تن کلزا در استان‌های شمالی تولید کنیم.
وی با بیان اینکه ضریب کشت در مناطق مذکور دو الی سه برابر می‌شود، افزود: بعد از کلزا می‌توانیم در آن مناطق کشت سبزی انجام دهیم. در واقع در این مناطق سه کشت برنج، کلزا و سبزی انجام خواهد شد، که این اقدام، هم باعث افزایش درآمد کشاورزان می‌شود، هم از تخریب و ماندآبی اراضی جلوگیری می‌کند، هم با کاهش تغییر کاربری اراضی کشاورزی مواجه خواهیم بود و وابستگی کشور به واردات روغن به شدت کاهش می‌یابد.
اکبری با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح یک میلیارد دلار اعتبار نیاز است، گفت: در حال حاضر در بازارهای جهانی قیمت هر تن کلزا ۴۵۰ دلار است، اگر سالانه یک میلیون تن کلزا در مناطق شمالی تولید کنیم، ۴۵۰ میلیون دلار می‌شود و طی دو تا سه سال این طرح، اعتبار مورد نیاز خود را مستهلک خواهد کرد.
امکان کاهش وابستگی کشور به واردات روغن تا ٥٠ درصد
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره اینکه اجرای این طرح وابستگی کشور به واردات روغن و دانه‌های روغنی را چقدر می‌تواند کاهش دهد؟، افزود: بنده نمی‌توانم الان درصد دقیقی اعلام کنم اما با حدود یک میلیون تن تولید کلزا در سال فقط در دو استان شمالی، می‌توان گفت وابستگی کشور بیش از ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.
اکبری ادامه داد: درحال حاضر در استان‌های شمالی کلزا کشت می‌شود اما میزان آن زیاد نیست، چون کلزا گیاهی است که به ماندآبی حساس است؛ برعکس برنج که به صورت غرقآبی کشت می‌شود.
وی با بیان اینکه در هیچ کجای کشور چنین آبی برای کشت یک میلیون تن کلزا وجود ندارد، گفت: در حال حاضر در هر منطقه کشور اگر قرار به توسعه کلزا باشد، کشت کلزا جای گندم و سایر محصولات دیگر را می‌گیرد ولی در مناطق شمالی جای هیچ محصول دیگری را نمی‌گیرد.
سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب آب شمال به دریا می‌ریزد
اکبری با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب آب در شمال کشور وارد دریا می‌شود و ما از آن استفاده نمی‌کنیم، ادامه داد: هم اکنون ما دو طرح برای جلوگیری از این هدررفت داریم اول اینکه آب بندان‌ها را بازسازی می‌کنیم. با اجرای این طرح حدود ۳۰ هزار هکتار از آب بندان‌های ۳ استان نزدیک به یک میلیارد مترمکعب آب می‌توانیم ذخیره کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین با اجرای طرح زهشکی در استان‌های شمالی، آب‌های اضافه‌ای که وارد دریا می‌شود یا موجبات ماندآبی در اراضی را فراهم می‌کند و یا باعث تخریب اراضی می‌شود، کنترل خواهند شد و ما حدود ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی را زیرکشت کلزا خواهیم برد.
اکبری تصریح کرد: توصیه ما به مسئولان بالادستی بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که طرح مذکور را با دقت مورد بررسی قرار دهند و به آن توجه کنند.
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه این طرح را پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: امیدوار هستیم اعتبارات مورد نیاز برای طرح مذکور تأمین و طرح به مرحله اجرا برسد.


یک مسئول در سازمان آب و برق خوزستان:
تامین آب برای کشت تابستانه در خوزستان هیچگونه مشکلی ندارد
اهواز - یک مقام مسئول در سازمان آب و برق خوزستان گفت: به لحاظ تامین آب در تابستان پیش رو مشکلی وجود ندارد و در تمامی حوضه های مختلف استان، رهاسازی آب متناسب با نیازهای معمول انجام می شود.
داریوش بهارلویی در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز این نکته که رعایت الگوی کشت و اصلاح آن متناسب با شرایط اقلیمی خوزستان همیشه مورد تاکید همه متخصصان فن بوده و سازمان آب و برق خوزستان نیز چنین نظری دارد، اظهار کرد: تأمین آب به معنای عدم رعایت الگوی کشت و اصلاح آن نیست. آنچه توسط سازمان آب و برق در خصوص تابستان سال جاری اعلام شده است عدم محدودیت خاص در برداشت رودخانه‌ها و کشت متناسب با ظرفیت کانال‌های انتقال و توزیع آب در شبکه‌های کشاورزی است.
بهارلویی بیان کرد: این مهم و تصمیم فقط مربوط به تابستان امسال بوده و به منظور جبران بخشی از خسارات و افزایش توان اقتصادی مناطق درگیر سیل و کشاورزان گرفته شده است. از این شرایط نباید مصرف بی رویه آب، برداشت غیر مجاز و یا توسعه کشت‌های پرمصرف در استان را انجام داد.
وی عنوان کرد: همچنین وقوع سیلاب فروردین ماه نباید بهانه‌ای برای اقدام بی ضابطه و عدم توجه به تمامی جوانب در مصرف آب شود.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان گفت: آنچه ماهیت ما را تهدید می‌کند، سیلاب و یا خشکسالی نیست اگر چه هر دو جز بلایای طبیعی بوده و با خسارات فراوان همراه هستند ولی کم ابی و عدم توازن در مصرف بهینه منابع آب سطحی و زیرزمینی است که بزرگترین خطر پیش رو محسوب می‌شود.
بهارلویی با اشاره به اینکه در سیاست‌های بهره برداری آب هیچگاه بحث ممنوعیت و محدودیت مطرح نبوده بلکه هدف گذاری بر مبنای استفاده صحیح و اصولی آب معین می‌شود، افزود: کم آبی خصیصه دائم کشور و از جمله استان خوزستان است.
وی گفت: در سازمان اب و برق خوزستان همیشه رفاه، آسایش و دسترسی به آب مکفی و با کیفیت به مردم استان اولویت اول و دائمی برنامه ریزی آب سدها است ولی این رفاه و استفاده مستمر در سایه توسعه پایدار حاصل می‌شود که یکی از ارکان مهم آن توجه و بهینه کردن مصرف آب به عنوان سرمایه بی بدلیل آبادانی استان و کشور است.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با اشاره و تاکید بر این نکته که سیاست سازگاری با کم آبی که از ابتکارات و تصمیمات عالی وزیر نیرو و با مشارکت برخی وزارتخانه‌ها و ذینفعان آب در حال اجرا است، گفت: این سیاست به معنای عدم مصرف آب و ایجاد تنگنای آبی نیست بلکه برعکس آنچه ممکن است تصور شود این سیاست دقیقاً دسترسی آسان، توزیع عادلانه آب و استفاده مناسب و هوشمندانه از آب را دنبال می‌کند به گونه‌ای که به ازای استفاده از هر مترمکعب آب بیشترین صرفه، سود و افزایش تولید کشاورزی در واحد سطح برای کشور و عموم مصرف کنندگان حاصل شود.
بهارلویی تصریح کرد: در همین حال تمام جنبه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و استاندارهای جهانی مصرف و بارگذاری بر سیستم رودخانه‌ای و آب‌های سطحی نیز رعایت شود، اجرای این سیاست‌ها بدون شک موجب برون رفت از بحران دائمی آب خواهد شد.
مدیربرنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: سیلاب و ترسالی حادث شده نباید ما را از این سیاست اصولی و کاملاً علمی و صحیح دور کند.
بهارلویی گفت: هم اکنون رودخانه‌های استان خوزستان پر آب هستند و در هیچ نقطه‌ای مشکلی به معنای کمبود منابع آب وجود ندارد ولی مصرف باید متعادل باشد و نیازهای زیست محیطی نیز نباید فدای مصرف بی رویه و کشت‌های پرمصرف در استان شود.

در نشستی در اتاق تعاون ایران مطرح شد
برداشت پسته کمتر از ۳دهه پیش است/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید
رئیس اتحادیه سراسری پسته با اشاره به اینکه سه دهه پیش برداشت پسته ۵۰۰کیلو در هکتار بود که امروز از این میزان هم کمتر شده،از خلأ مرکزی برای مطالعات پژوهشی در حوزه بهبود تولید پسته انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، مجید ولدان امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: ۷۷۴ شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی شناسایی کردیم اما متأسفانه وقتی در همایش‌های مختلف با این شرکت‌ها صحبت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم بزرگترین مشکل خود را اعلام کنند همچنان بازار مهترین مشکل این شرکت‌ها است.
وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان بر روی محصولاتی کار می‌کنند که بازار ندارند و متأسفانه امروز نظام حمایت از این شرکت‌ها، صرفاً حمایت مالی است که نتیجه این نظام بدهکار کردن آنها است.
مدیرکل دفتر تجاری سازی و یافته‌های تحقیقاتی سازمان تبلیغات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما در حال حاضر بر روی مفهوم فناوری بازار در سازمان تحقیقات کار می‌کنیم و در این زمینه آمادگی داریم در حوزه تحقیقات آموزش و ترویج بخش کشاورزی پیشنهاد فعالان این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.
وی همچنین از مکاتبه با رئیس سازمان تحقیقات، فناوری و ترویج کشاورزی برای تشکیل کمیته مشترک با اتاق تعاون در حوزه مشکلات تعاون گران فعال در بخش کشاورزی خبر داد.
برداشت پسته از سه دهه پیش هم کمتر شده است
در این نشست همچنین محمود صادقی مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته با انتقاد از عدم فعالیت مرکزی در حوزه تحقیقات پسته در کشور اظهار داشت: ۳۰ سال پیش کشاورزان کشورمان به تدریج فعالیت خود را در بازار پسته در منطقه شروع کردند رقبای ما نیز در بازار این محصول نقش داشتند و محصول یک دست تولید می‌کردند.
صادقی افزود: همزمان دانشگاهی در آمریکا در حوزه تولید پسته دانشگاهی تأسیس کردند که فقط در حوزه تحقیق و پژوهش در محصول پسته متمرکز بود. در آن زمان میزان برداشت آمریکایی ۴ تن در هکتار و میزان برداشت ما نیز ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار بود.
رئیس اتحادیه سراسری پسته افزود: حدود ۲۵ سال پیش ما به وزارت جهاد کشاورزی تقاضای تأسیس مرکز تحقیقات پسته را ارائه دادیم و حتی متعهد شدیم تا تجهیزات و ماشین آلات لازم را خودمان خریداری می‌کنیم تا بتوانیم یافته‌های تحقیقاتی این مرکز را برای بهبود تولید به کار بگیریم.
وی با بیان اینکه این مرکز الان از وزارت جهاد جدا شده و خودمان مرکزی برای انجام امور تحقیقاتی در محصول پسته تأسیس کردیم، گفت: امروز بعد از ۲۵ سال مرکزی که بتوانیم به آن برای انجام مطالعات پژوهشی برای بهبود تولید و کیفیت پسته اتکا کنیم نداریم.
رئیس اتحادیه سراسری پسته تاکید کرد: حتی امروز بعد از ۳ دهه برداشت آمریکا کمی بیش از ۴ تن در هکتار است اما برداشت ما حتی از ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار هم کمتر شده است.

دبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس:
۴۰ درصد منابع آبی کشور در مناطق جنگلی زاگرس تامین می‌شود
دبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس گفت: حدود ۴۰ درصد منابع آبی کشور در مناطق جنگلی زاگرس تامین می‌شود و از نظر طبیعت بکر، زیبا و حیات جانوری و گیاهی در کشور بسیار حائز اهمیت است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جنگل‌ها، فریبرز غیبی در نشست هم‌اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع‌طبیعی و آبخیزداری در ناحیه رویشی زاگرس که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حال برگزاری است، اظهار داشت: زاگرس بزرگترین ناحیه رویشی و جنگلی کشور با وسعت بیش از ۶ میلیون هکتار است و بیش از ۸۰ درصد جمعیت عشایری کشور در این منطقه بسر می‌برند.
وی افزود: بیش از ۴۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط زاگرس دچار خشکیدگی شده‌اند و رسیدگی به مشکلات زاگرس از برنامه‌های اولویت‌دار و در دست اجرای سازمان جنگل‌هاست.
دبیر ملی ستاد جنگل‌های زاگرس ادامه داد: خشکیدگی به دلیل طغیان آفت‌ها و امراض جنگل و آتش سوزی تهدیدی برای این عرصه‌های طبیعی این منطقه است.
غیبی تاکید کرد: ۷۰ درصد عوامل خشکیدگی شناسایی و برنامه‌های جامعی برای کنترل و مهار آن تدوین و در حال اجراست.
وی گفت: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری از اهمیت بسیاری برخوردار است و در سطح ۲۰ هزار هکتار از مناطق زاگرس عملیات جنگل‌کاری آغاز شده و استان ایلام از این منظر بسیار پیشگام و موفق بوده است.
این مقام مسئول از شروع برنامه غنی‌سازی جنگل‌های زاگرس در کشور خبر داد و گفت: منابع‌طبیعی جنگل‌های زاگرس از اهمیت بسزایی برخوردار است و اعتبارات خوبی برای طرح‌های احیا، حفظ و توسعه و غنی‌سازی جنگل اختصاص یافته است.
وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم عرصه‌های طبیعی و ملی کشور حفظ شود.

در هیات واگذاری
واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی اولویت‌بندی شد
واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی در هیات واگذاری اولویت‌بندی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان خصوصی سازی، جلسه هیأت واگذاری روز گذشته با حضور اعضا و به ریاست وزیر اقتصاد در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.
بر ابن اساس دستور کار جلسه عبارت از اتخاذ تصمیم در مورد تعیین تکلیف و اولویت‌گذاری، واگذاری بنگاه‌ها و شرکتهای مورد واگذاری زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی بود که جلسه با حضور اعضای هیأت واگذاری، وزیر جهاد کشاورزی و مدیران شرکت‌های متعلق به این وزارتخانه برگزار و دستور جلسه مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت و مقرر شد صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و همچنین از سیلوها و انبارهای خاص برای نگهداری غله و گندم زیرمجموعه شرکت بازرگانی دولتی ایران و نیز برخی از انبارها و سردخانه‌های متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام کشور سال ۱۳۹۸ در اولویت عرضه قرار نداشته باشند.
در عین حال سایر بنگاه‌های متعلق به وزارت جهاد کشاورزی جهت واگذاری مورد بررسی و تعیین تکلیف واقع شدند که در اولویت اول واگذاری قرار گرفتند و بر این اساس مقرر شد در اسرع وقت اقدامات آماده سازی و واگذاری آنها انجام شود.
ضمناً مقرر شد بررسی به منظور تعیین تکلیف و اولویت‌گذاری واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌های زیر مجموعه سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در جلسات بعد ادامه یابد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:
زهکشی اراضی سبب افزایش ۲۵ درصد کشت برنج می شود
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: زهکشی اراضی راندمان تولید برنج در شالیزارها را ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد.
به گزارش خبرنگار مهر، علی مراد اکبری سه شنبه شب در جلسه طرح جامع اصلاح ساختار زهکشی اراضی کشاورزی مازندران با بیان اینکه استان‌های مازندران و گیلان دارای مساحتی بیشتر از کشور هلند است گفت: کشور هلند سال قبل ۸۰ میلیون یورو صادرات محصولات کشاورزی داشته است.
وی با اشاره به اینکه در کشور هلند خام فروشی محصولات صورت نمی‌گیرد تصریح کرد: مازندران و گیلان دارای ظرفیت‌های زیادی است و باید به صادرات و فرآوری محصولات توجه کنند.
وی ادامه داد: به نظر من استان‌های شمالی بویژه مازندران و گیلان، در زیرپوشش سبز آن دارای محرومیت زیادی است و مردم آن ثروتمند نیستند.
اکبری یادآورشد: سرانه بهره برداری مزارع در استان هفت دهم هکتار است و این میزان نمی‌تواند تولید ثروت داشته باشد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در کشور هند در قالب زنجیره قوی و منسجم با صنایع قوی برای کشاورز درآمدزایی می‌شود و باید در مازندران و گیلان در این زمینه برنامه ریزی کرد.
وی با این پرسش که چرا زهکشی مزارع به نتیجه نرسیده است عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد که زهکشی اراضی تاکنون نتیجه و بازخوردی نداشته است و باید هرچه سریع‌تر مطالعات را جمع و تحلیل اقتصادی قوی با عدد و رقم داشته باشیم.
اکبری با عنوان اینکه در مازندران و گیلان با توجه به بارندگی فراوان می‌توانیم سالانه ۴۰۰ هزار تن کلزا کشت کنیم گفت: همچنین با زهکشی اراضی می‌توان ۲۵ تا ۳۰ درصد تولید برنج را افزایش داد که دارای توجیه اقتصادی باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: خاک‌های مازندران به دلیل کشت برنج در تابستان و ماندابی بودن در فصل زمستان به مرور زمان دچار مشکل خواهد شد و ساختمان خاک دچار فرسایش می‌شود.
وی افزود: اگر پروژه زهکشی دارای مشاور قوی باشد یکی از ارزان‌ترین و بهترین پروژه‌های آب و خاک در بخش کشاورزی خواهد بود و اکنون در کشور حداقل استحصال آب زیرزمینی لیتری ۱,۳۰۰ تومان هزینه دارد از اینرو باید پروژه زهکشی مزارع را به سرانجام رسانیم

خبرگزاری تسنيم
خبر تازه نمانیده ولی فقیه تقوی؛ طرح احیاء جهاد سازندگی آماده تقدیم به امام خامنه‎ای
نمانیده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اعلام نهایی شدن طرح احیاء جهاد سازندگی و تفاوت ساختاری آن با گذشته گفت: محور فعالیت های جدید در جهاد سازندگی کمک به "تولید و اشتغال" است تا همه کسانی که به شهرها رفتند دوباره به روستا ها برگردند.
حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد:بعد از پایان مسئولیتم در ستاد ائمه جمعه، مقام معظم رهبری به بنده فرمودند که وزارت جهاد کشاورزی بروم و بنده نیز خدمت ایشان عرض کردم که اطلاعاتی از کشاورزی ندارم و از طرفی وزارت جهاد کشاورزی دیگر جهاد سازندگی سابق نیست و نیروهای جهادی آن حذف یا هضم شده اند و اجازه دهید که این مسئولیت را قبول نکنم اما به بنده فرموند که جهاد مهم است و شما باید بروید.
در جهاد سازندگی نیازی به طلبه کارمند نداریم
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در ابتدا هیچ آشنایی با وزارت جهاد کشاورزی نداشتم و در طول زندگی خود با اینکه سه دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بودم حتی برای یک مرتبه نیز به این وزارتخانه نرفته بودم.
وی تصریح کرد: بعد از آشنایی بیشتر با وزارت جهاد کشاورزی دیدم خلا هایی در این وزارتخانه وجود دارد و با جهادسازندگی سابق فاصله زیادی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: ما کارمند نیستیم و حضور ما در وزارت جهاد کشاورزی فلسفه ای دارد. به همین منظور به این فکر افتادیم تا جهاد سازندگی را دوباره احیاء کنیم.
طرح احیاء جهاد سازندگی چگونه کلید خورد
وی اظهار داشت: بر این اساس در ماه رمضان سال قبل، نامه ای تنظیم کرده و خدمت مقام معظم رهبری رفتم و به ایشان عرض شد که خلا حرکتی مانند جهاد سازندگی در کشور مشاهده می‌شود و با وضعیت موجود نمی توان آن را اجرا کرد، زیرا دست و بال ما بسته است.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: بعد از این ماجرا، تمام نیروهای جهادی کشور را دور هم جمع کرده و با آنها جلسه گذاشتیم.
وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری با ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی مخالف بوده اند و می خواستند که این نهاد باقی بماند اما وقتی که ادغام شد به رئیس جمهور وقت گفتند، حال که ادغام صورت گرفته است، وزیری جهادی در این وزارتخانه انتخاب کنید.

طرح نهایی احیاء جهاد سازندگی آماده تقدیم به رهبر معظم انقلاب
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: بسیج سازندگی نیز بر اساس امر مقام معظم رهبری و وجود یک خلا در کشور شکل گرفت، در مناطق مرزی که مشکلاتی که احساس می شد رفت و به خوبی کارهایی انجام داد و جواب نیز گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: باوجود اینکه بسیج سازندگی فعالیت‌های جهادی خوبی انجام می‌دهد اما این کارها توسط یک نیروی نظامی انجام می‌شود و تداوم این فعالیت ها تنها در زمان صلح امکان پذیر است زیرا اگر جنگی صورت گیرد آنها نیرو و امکانات خود را به شکل دیگری استفاده میکنند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: یک سال است که بر روی احیاء جهاد سازندگی کار می‌شود ،طرح ها مورد بررسی قرار گرفته و طرح نهایی اکنون آماده است تا به مقام معظم رهبری تقدیم شود.
ماجرای تاسیس تا ادغام جهاد سازندگی از زبان عضو شورای مرکزی/ طرح احیاء جهاد سازندگی نهایی شد
بیشتر بخوانید
• نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی: به حجتی می‌گویند جوش نزن گندم وارد می‌کنیم!
• چرا کشاورزی محور توسعه نشد؟/ نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی: چوب لای چرخ تولید می‌گذارند
جهاد سازندگی امروز با 58 متفاوت است
وی اظهار داشت: جهاد سازندگی که امروز به دنبال احیاء آن هستیم جهاد سال 58 نیست زیرا دیگر بسیاری از زیر ساختها، ساخته شده است؛ اکنون در روستاها مدرسه ساخته شده اما خالی است و خانه های روستایی آب و برق دارند اما دیگر کسی نیست که از آنها استفاده کند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: محور فعالیت های جدید در جهاد سازندگی کمک به تولید و اشتغال است تا همه کسانی که به شهرها رفتند دوباره به روستا ها برگردند.
جهاد سازندگی دیگر وزارتخانه نخواهد بود
وی افزود: جهاد کار سیزده وزارتخانه را انجام می داد و اکنون در صورتی که مقام معظم رهبری با احیاء جهاد سازندگی موافقت کنند و بتوانیم ساز و کار لازم را فراهیم کنیم نیروهای مخلص جهادی خوبی اکنون در کشور وجود دارد که می توانند به این نهاد بپیوندند.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: در صورت احیاء جهاد دیگر یک بخش دولتی یا وزارتخانه ایجاد نمیشود، اما باید شرایطی فراهم شود که از امکانات دولتی استفاده کرد و از طرفی از ظرفیتهای ستاد اجرایی امام ره و بنیاد مستضعفان بهره گرفت.

برداشت توت فرنگی در باغات مازندران
سالانه بیش از ۱۵ هزار تن محصول توت فرنگی در مازندران تولید می‌شود اما صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی همچنان به عنوان حلقه مفقوده این محصول کشاورزی در این استان محسوب می شود.

روزنامه سبزينه
برای رسیدن به اقتدار و خودکفایی باید برای افزایش عملکرد در بخش کشاورزی همت کرد
کشاورزی ستون اصلی رونق تولید
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که قیمت گوجه‌فرنگی در خوزستان یک‌ تا یک‌هزار و500 تومان و در بازار تهران کیلویی شش‌هزار تومان به فروش می‌رفت، گفت: پیشنهاد می‌کنم بسیج وارد عمل شود و با مشارکت کشاورزان محصول را مستقیم ارائه دهد.
احمدعلی کیخا در گفت‌وگو با فارس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اهمیت کشاورزی در کشور گفت: چه بخواهیم، چه نخواهیم برای رسیدن به اقتدار و خودکفایی باید در مسأله کشاورزی همت کنیم؛ زیرا به گفته مقام معظم رهبری کشاورزی مسأله اساسی در استقلال کشور است. خود ما فرزندان مناطق محروم کشوریم و از اول انقلاب فعالیت‌های جهادی زیادی انجام دادیم، آنچه باعث شد در سال‌های سخت اول انقلاب توانستیم با امکاناتی بسیار ناچیز آن زمان کارهای بسیار بزرگ انجام دهیم روحیه جهادی و انقلابی بوده است.
وی افزود: این روحیه جهادی بسیار با اهمیت است که امروز متأسفانه در کشور ضعیف شده است. فعالیت‌های بسیجی در راستای کمک به اقشار محروم کشور بسیار مؤثر است و می‌تواند در احیای این روحیه در کشور کمک کند.
کیخا گفت: منابع مالی و گسترش ساختارها قطعاً به تنهایی کارساز نیست؛ بلکه این روحیه جهادی است که می‌تواند در حل مشکلات مؤثر باشد، در سیل اخیر همه دیدیم این روحیه جهادی چگونه توانست به کمک مردم بشتابد و افرادی هم بودند که با نداشتن این روحیه در کمک‌رسانی به مردم خلل ایجاد می‌کردند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: امروز در شهرهای مختلف کشور مثلاً در بوشهر ۲۰ هزار هکتار در هرمزگان ۵۰ هزار هکتار زمین‌هایی داریم که مستعد اقدامات تولیدی کشاورزی و دامی هستند، با توجه به امکانات، شرایط و ظرفیت‌ها در این مناطق متأسفانه به‌علت نبود روحیه جهادی بی‌استفاده مانده‌اند.
به گفته وی، در حوزه گلخانه‌ای از لحظه شروع تولید تا فروش محصول سه‌ماه طول می‌کشد، اما به‌ گفته صاحب این گلخانه اخذ مجوز حدود دو سال طول کشیده است. ما باید موانع تولید را از جلوی پای تولید‌کننده‌ برداریم نه این‌که با شرایط سخت مثل همین مجوزها در کار آن‌ها خلل ایجاد کنیم.
کیخا تصریح کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال رونق تولید نام‌گذاری کرد و همه شاهد بودیم که بیش‌تر کشورهای دنیا ما را تحریم کرده‌اند و در تحلیل‌ها و آمارهای خود آورده‌اند که ایران از کمبود آب در کشور بسیار ضربه خواهد خورد و سال گذشته خشک‌ترین سال را طی نیم قرن اخیر تجربه کردیم و کشور با بحرانی بی‌سابقه در آب روبه‌رو ‌شد، اما شاهد بودیم که خداوند به یکباره نعمت را بر این مردم سرازیر کرد؛ به‌طوری‌که امسال پرآب‌ترین سال در ۵۰ سال گذشته کشور بوده است و به یکباره در یک‌سال تمام تحلیل‌ها و آمارها را نقش بر آب شد. با این ظرفیت و نعمتی که خداوند در اختیار ما قرار داده اگر روحیه جهاد و تلاش‌گری باشد قطعاً می‌توانیم به همه مشکلات فائق آییم.
کیخا در ادامه بیان کرد: گوجه‌فرنگی در خوزستان یک تا یک‌هزار و 500 تومان قیمت داشت. همین گوجه در تهران حدود پنج تا شش‌هزار تومان به‌فروش می‌رود؛ چرا نظارت بر این واسطه‌گری‌ها نیست. پیشنهاد می‌کنم بسیج وارد عمل شود و با مشارکت کشاورزان محصول را به‌صورت مستقیم به مردم ارائه دهند تا دست دلالان کوتاه شود.
وی با اشاره به ظرفیت بالای بسیج بیان کرد: بسیج می‌تواند همراه با مردم و کشاورزان به‌سمت خودکفایی و حل مشکلات اقتصادی کشور حرکت کند و ما هم با تمام وجود کمک می‌کنیم و حاضریم در اردوهای جهادی شما نیز حضور یابیم و هر کاری انجام دهیم تا بتوانیم این روحیه جهادی را به کمک همدیگر احیاء کنیم.

از ظرفیت‌های بخش کشاورزی به‌درستی استفاده نمی‌شود
عباسعلی زالی، وزیر سابق کشاورزی، نیز اظهار داشت: باید سپاس‌گزار نعمات خدا باشیم، به‌واسطه وجود مقام عظمای ولایت که با یک کلمه از موجی از امید را در دل اقشار محروم و مستضعف جهان در مقابل زورگویی و سلطه استکبار جهانی ایجاد می‌کند. ایشان با جسارتی نشأت گرفته از روحیه جهادی رئیس‌جمهور آمریکا را در حد مذاکره با ملت بزرگ ایران نمی‌داند. فرمایشاتی که بیش‌تر قدرت‌های بزرگ دنیا جرأت گفتن آن را ندارند.
وی درخصوص کشاورزی ادامه داد: ما ظرفیت‌های بالقوه زیادی داریم که متأسفانه آن‌طور که باید از آن استفاده نمی‌کنیم، یکی از این ظرفیت‌ها دانشگاه‌های ما هستند. اگر دانشگاه‌های ما به‌سمتی بروند که مسأله‌محور کار کنند، قطعاً می‌توانند کمک حال حوزه‌های مختلف باشند. مبحث کشاورزی مسائل پیچیده‌ای ندارد و دانشگاه‌ها می‌توانند با استفاده از این ظرفیت‌ها به کمک کشاورزان بیایند و نهایتاً به اقتصاد کمک کنند. اگر از این ظرفیت‌ها به نحوه احسن استفاده نکنیم قطعاً در درگاه الهی مسئولیم و باید جوابگو باشیم.
وی افزود: به فرمایش حضرت آقا کشاورزی باید برای پیشرفت همه حوزه‌ها بستر قرار گیرد. در اوایل انقلاب مقام معظم رهبری در فکر راهکارهای جدیدی برای اداره و پیشرفت کشور بودند که این راهکار به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نام‌گذاری شد. این هوشمندی وی باعث شد حدود ۹ ماه بعد متنی تهیه شود که به دستور مقام معظم رهبری برای تکمیل به دستگاه‌های مختلف داده شود و پس از اتمام آن در سال ۱۴۰۰ با این راهکار به‌سمت پیشرفت هرچه بیش‌تر کشور حرکت خواهیم کرد.

باید در کشاورزی آینده‌نگر و آینده‌پژوه باشیم
جعفری فشارکی، مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی، هم با اشاره به این‌که در اوایل انقلاب هماهنگی بسیار زیادی بین بچه‌های سپاه و نیروهای جهادی بود، گفت: امروز نیز باید هماهنگی بین همه اقشار کشور برای حل مشکلات باشد
وی ادامه داد: ما باید در کشاورزی آینده‌نگر و آینده‌پژوه باشیم. به شما واضح بگویم دولت کمک حال ما نیست و باید بسیجی عمل کنیم تا بتوانیم به پیشرفت کشاورزی و کشور کمک کنیم. امروز توانسته‌ایم با استفاده از زمین و آب کم‌تر محصولی سالم و بسیار بیش‌تر را استحصال کنیم.
زالی گفت: امروز آمادگی داریم که یک‌هزار نفر از خبرگان بخش کشاورزی را در ۱۵ استان کشور فعال کنیم که در هر کدام از این ۱۵ استان ۳۰ نفر از این خبرگان مستقر می‌شوند و این کار را بدون هیچ چشم‌داشتی به‌عنوان زکات کار خود قرار داریم.
مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی افزود: پانزده‌صدم درصد از کشاورزان کشور جزو خبرگان کشاورزی هستند. جالب است بدانید که ۱۵ درصد از کل کشاورزی کشور را هم این افراد انجام می‌دهند. هدف ما افزایش تولید و همچنین استمرار تولید است، ما این ظرفیت را حاضریم در اختیار بسیجیان و کشاورزان قرار دهیم و آن‌ها را با آموزش برای استفاده بهتر از ظرفیت‌های کشاورزی آماده کنیم. می‌توانیم با سطح زیرکشت کم‌تر مصرف آب کم‌تر محصولاتی به‌مراتب بیش‌تر، بهینه‌تر و سالم‌تر تولید کنیم. ما قانون افزایش بهره‌وری را به‌خوبی می‌دانیم و می‌توانیم با قرار دادن این ظرفیت در اختیار بسیجیان و کشاورزان به نمونه‌های خبره در کشاورزی کشور بیفزاییم. اگر دوستان و بسیج دست در دست ما بدهند قطعاً می‌توانیم در همه محصولات کشور خودکفا باشیم و ما آماده هستیم.

تولید داخل را به‌بهانه کمک به مصرف‌کننده از بین می‌بریم
علیرضا مهاجر، مجری طرح توسعه دانه‌های روغنی کشور، نیز در این‌باره گفت: باید که رهرو راه شهدا و امام شهدا مخصوصاً شهدای جهاد سازندگی باشیم و به فرموده مقام معظم رهبری جنگ اصلی ما جنگ اقتصادی است و اگر در جنگ اقتصادی خوب کار نکنیم، در جنگ نظامی هم کاری از پیش نخواهیم برد.
جوانان در این کشور از نبود اشتغال رنج می‌برند و ما به‌جای کمک به بخش تولید و ایجاد اشتغال با دادن یارانه به بخش واردات عملاً تولید داخل را به بهانه کمک به مصرف‌کننده از بین می‌بریم. درخصوص دانه‌های روغنی ما تاکنون بر روی واردات تمرکز داشته‌ایم؛ لذا نتوانسته‌ایم به خودکفایی برسیم. درخصوص گندم همان‌طور که شاهد بودیم با دستور مقام معظم رهبری همه به‌صورت جهادی وارد کار شدند و با ادغام جهاد کشاورزی و وزارت بازرگانی توانستیم در تولید گندم به خودکفایی برسیم. ما به کار جهادی نیاز داریم.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران:
زعفران ۱۰ درصد ارزان شد
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: کاهش حجم صادرات، نوسان نرخ ارز، پایین بودن توان خرید مصرف‌کنندگان موجب کاهش قیمت دومیلیون تومانی زعفران شده است که ۱۰ درصد کاهش قیمت را نشان می‌دهد.
به گزارش «سبزینه» به نقل از ایرنا، غلامرضا میری افزود: درحال‌حاضر سالانه بیش ۲۵۰ تن محصول زعفران ایران معدل ۸۰ درصد تولید به کشورهای هدف صادر می‌شود. کاهش حجم صادرات به‌دلیل بخشنامه‌های بانک مرکزی می‌تواند در این روند تأثیر منفی داشته باشد و ادامه این روند به‌نفع تولیدکنندگان، صادر‌کنندگان و منافع ملی کشور نخواهد بود.
وی اظهار داشت: پیش از این قیمت هر کیلوگرم زعفران بین ۹ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که اخیراً به‌دلیل کاهش حجم صادرات نرخ این محصول بین هشت‌میلیون و ۱۰۰ تا ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت را نشان می‌دهد. میری بر این باور است که کاهش قیمت ارز تأثیر چندانی روی نرخ این محصول نداشته، اما کاهش حجم صادرات و پایین بودن توان خرید مردم تأثیرگذار بوده است.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران گفت: حدود یک‌سال است که به‌دلیل تشدید تحریم‌ها علیه ایران، صادرکنندگان زعفران دچار محدودیت‌های صادراتی شده‌اند؛ به‌طور مثال اگر بخواهیم زعفران صادر کنیم باید پیمان‌سپاری کرده و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم؛ درحالی‌که این امر با توجه به شرایط تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول ممکن نیست.
وی افزود: به‌طور حتم به‌دنبال آن هستیم که همانند گذشته ارز را به کشور بیاوریم؛ اما امکانش وجود ندارد، زیرا خود دولت نیز نمی‌تواند ارز وارد کند. دولت شرایط صادرات در قبال واردات را پیشنهاد داده است تا از معافیت مالیاتی و جوایز صادراتی بهره‌مند شویم باید بگوییم که ما وارد‌کننده نیستیم و تخصصی در این کار نداریم.
وی اضافه کرد: اکنون صادرکنندگان زعفران که چندین سال صادرات انجام می‌دهند و از اعتباری برخوردارند، به‌دلیل صدور بخشنامه‌های بانک مرکزی با مشکلات جدی مواجهند که موجب کناره‌گیری این افراد از صادرات شده است. برخی از صادرکنندگان با استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به صادرات اقدام می‌کنند که حجمش بسیار ناچیز است. بخشی از صادرات توسط سوءاستفاده برخی افراد که دارای کارت بازرگانی هستند و از این موقعیت سوءاستفاده می‌کنند انجام می‌شود، به‌طوری‌که میزان صادراتشان طی پنج‌ماه به ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار رسیده است.
میری گفت: تجارت با کارت بازرگانی افراد دیگر قانونی است؛ اما دارای خلأ است، به‌طوری‌که برخی می‌توانند از این موضوع سوءاستفاده کنند و به‌طور عمومی سازمان مالیاتی نمی‌تواند آن‌ها را شناسایی کند و فرار مالیاتی محسوب می‌شود. بر فرض این‌که حتی اگر تاجر ایرانی بتواند ارز را به سامانه نیما واریز کند، با وجود این‌که نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۱۳ هزار تومان است روی هر کیلوگرم زعفران باید بیش از سه‌میلیون تومان ضرر بدهد که در یک فعالیت تجاری منطقی نیست. به گفته وی، اکنون قیمت هر دلار در سامانه نیما به نرخ ۱۰ هزار و ۷۱۵ تومان فروخته می‌شود.
میری از دولت خواست تا راهکاری برای ورود ارز تجار زعفران ایجاد کند تا صادرکنندگان مجبور نباشند زعفران ایران را به ثمن بخس به تجار کشورهای همسایه بفروشند و افزود: در سال ۹۷ به هر میزان که صادرات انجام شد حتی صادرکنندگان نتوانستند یک دلار از این محل به کشور وارد کنند.
وی مشکل دیگر تجار را نرخ تعرفه گمرکی دانست و اضافه کرد: زمانی‌که زعفران با قیمت ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار صادر می‌شد نرخ تعرفه گمرکی یک‌هزار و 300 تا یک‌هزار و 600 دلار بود که این اختلاف قیمت نیز مشکلاتی را برای تجار ایجاد کرده است.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: اخیراً در جلسه‌ای با بانک مرکزی پیشنهاد دادیم در خوداظهاری خود نرخ زعفران را با همان قیمتی که به مشتری می‌فروشیم و پول دریافت می‌کنیم که همان نرخ پایه صادراتی است، محاسبه شود. پیشنهاد دوم این بود که دولت به‌جای این‌که به واردکنندگان گوشی موبایل و خودرو ارز بدهد، بیایند ارز تجار را در کشورهای دیگر دریافت کنند تا معطل تخصیص ارز نشوند. همچنین پیشنهاد شد، درصورتی‌که صادرات به‌ازای دریافت ریال باشد با ارائه مستندات بانک مرکزی محاسبات را ریالی تسویه‌حساب کنند.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ایران با اشاره به این‌که بخشی از زعفران نیز قاچاق یا توسط تجار کشورهای همسایه در ایران معامله و به آدرس مشتری کشورهای هدف ارسال می‌شود، اظهار داشت: به‌طور معمول پیک صادرات کشور ما از آبان تا اردیبهشت است، زیرا خریداران زعفران برای دریافت زعفران تازه حجم واردات خود را کاهش می‌دهند.
میری کاهش توان خرید مصرف‌کنندگان را از دیگر عوامل کاهش نرخ زعفران برشمرد و ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت زعفران در داخل کشور نسبت به قبل از افزایش نرخ ارز نرخ هر مثقال زعفران از ۲۵ هزارتومان به ۷۵ هزارتومان رسیده است که همین امر باعث شده تا زعفران از سبد خانوار ایرانی خارج شود که این مسأله نیز در قیمت این محصول اثرگذار است.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ایران با بیان این‌که ماهانه بیش از ۲۰ تن زعفران صادر می‌شود، افزود: طبق آمار سال ۹۷ وزارت جهاد کشاورزی بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ تن در سطح ۱۲۳ هزار هکتار زعفران در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۲۵۰ تن صادر شده است.
وی با اشاره به این‌که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تولید زعفران سال جاری نزدیک ۵۰۰ تن باشد داشته باشد، گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران از پایان سال ۹۷ تاکنون هنوز هیچ آمار صادراتی از محصول زعفران اعلام نکرده است؛ درحالی‌که آمار صادرات برای ما الزامی است تا بتوانیم صادرات انجام بدهیم. به گفته میری، هر ساله فصل برداشت زعفران از ۲۰ مهر تا ۲۰ آذر است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد
لزوم تدوین قوانین نظام بهره‌برداری در کشاورزی
چشم‌انداز نظام بهره‌برداری اجاره‌داری به‌مثابه یک نظام بهره‌برداری انتقالی همواره زمینه‌ساز تحول در بخش کشاورزی بوده است. با توجه به گستردگی بهره‌برداری‌های دهقانی در ساختار نظام بهره‌برداری کشور، خرد و پراکنده بودن قطعات دهقانی، سالخوردگی بهره‌برداران، بالا بودن میانگین سنی بهره‌برداران، خالی از سکنه شدن بسیاری از آبادی‌ها، مهاجرت بهره‌برداران خرده‌مالک و غیبت آن‌ها در برخی از نقاط روستایی و عدم بازگشت آن‌ها، همچنین عدم‌تمایل نسل جدید فرزندان بهره‌برداران خرده‌مالک به انجام فعالیت‌های کشاورزی و سکونت در محیط‌های روستایی؛ برگزیدن سیاست جامع مدون و اتخاذ راهکارهای اجرایی مناسب برای حل مشکلات فوق را ضروری می‌‌کند. به‌همین دلیل جهت بهره‌گیری مناسب از پتانسل اراضی برای تولید محصولات مزروعی و رفع مشکلات مطرح شده، توسعه نظام اجاره‌داری پیشرفته در سطح کشور پیشنهاد می‌‌شود. طرفه این‌که توسعه نظام اجاره‌داری و تدوین قوانین مربوط به آن از عمده‌ترین اشکال جلوگیری از خردتر شدن اراضی و حفظ مالکیت دهقانی در بسیاری از کشورها است. از منظر تاریخی، پیشینه بهره‌برداری از زمین به شیوه اجاره‌ای در ایران، سنتی آرکائیک بوده و به تشکیل نخستین دولت‌های فلات ایران باز می‌‌گردد، به‌گونه‌ای که اراضی تحت تملک ملوک غالباً به اجاره افراد با نفوذ محلی در می‌آمد و اجاره آن به‌صورت جنسی پرداخت می‌‌شد. در دوره میانه نیز ساسانیان زمین‌های خالصه شاهی و سایر اراضی توسط حاکمان وقت به شرط پرداخت خراج (نوعی اجاره) در اختیار کشاورزان دارای قدرت مالی و ابزار کار و مدیریت اداره زمین قرار می‌گرفت. در این دوره با گسترش بزرگ مالکی، املاک بزرگ به‌صورت پهنه‌های محدودی درآمدند و قسمت اعظم آن‌ها به اجاره واگذار می‌شدند. به‌عبارتی تا صفویه اجاره املاک یکی از اشکال بهره‌برداری از اراضی کشاورزی در این دوره به‌شمار می‌آمد. البته در دوره قاجارها نظام بهره‌برداری اجاره‌ای طی تغییراتی به نفع بزرگ مستاجران در کشور ادامه یافته است. در دوران پهلوی اول و دوم تا قبل از اصلاحات ارضی نظام بهره‌برداری اجاره‌ای به سه شیوه در ایران معمول بوده است. شیوه اول؛ اجاره روستا یا قسمتی از یک روستا از مالکان بزرگ بوده است. در این شیوه معمولاً اجاره‌دار به‌مثابه مالک عمل می‌کرده و از طریق کشت اراضی توسط زارعان و دریافت بهره مالکانه، حصه یا سهم مالک را براساس قرارداد پرداخت می‌کرده است. شیوه دوم؛ خرده‌مالکان تمام یا قسمتی از اراضی خود را به‌صورت اجاره واگذار می‌‌کنند و مستاجر به‌عنوان عامل اصلی تولید به کشت و زرع می‌پردازد. در این نظام مستاجر حق واگذاری اراضی به‌غیر را ندارد و محصول تولید شده براساس قرارداد بین مالک و اجاره‌دار تقسیم می‌شود. شیوه سوم؛ اجاره اراضی وقفی یا خالصه است. مدت زمان اجاره این‌گونه اراضی طولانی‌تر بوده و در مواردی به ۹۹ سال هم می‌رسد. با انجام اصلاحات ارضی طی سه مرحله، اراضی بزرگ مالکان یا اراضی دولتی که به رعایا اجاره داده می‌شد طی مراحل مختلف به دهقانان فروخته و واگذار شد. در این میان بسیاری از رعایا و دهقانان که از نسق زراعی برخوردار نبودند از مالکیت بر اراضی جامانده و فعالیت‌های کشاورزی خود را در قالب نظام اجاره‌داری تاکنون ادامه داده‌اند. در نظام بهره‌برداری اجاره‌ای، اجاره‌داران معمولاً بیش از نیاز معیشتی خود تولید می‌کنند و به صاحبان زمین، اجاره را به‌صورت نقدی یا جنسی پرداخت می‌کنند. همچنین مجبور به انجام خدمات یا بیگاری برای مالک نیستند. مشخصه این نظام اقتصاد مبادله‌ای مبتنی بر پول است. با وجودی که قرارداد اجاره غیرمکتوب است، ولی منافع اجاره‌دار به‌دلیل پایگاه اقتصادی‌ـ اجتماعی و توان مالی‌اش تأمین می‌شود. البته مناسبات حاکم بر نظام اجاره‌داری طی ادوار مختلف تاریخی در ساختار کشاورزی و نظام روستایی کشور شکل گرفته و نهادینه شده‌اند. این مناسبات بیش‌تر به‌صورت عرفی و شفاهی بوده تا قانونمندی‌های مکتوب و حقوقی. به‌عبارتی این مناسبات از اعتماد اجتماعی حاکم بر جامعه روستایی تأثیرپذیرفته و به‌صورت قوانین نانوشته مورد پذیرش مالک و اجاره‌کار و سایر نهادهای مرتبط قرار گرفته‌اند. قرارداد‌های اجاره معمولاً به‌علت اعتمادی که بین مالک و اجاره کار وجود دارد به‌صورت رسمی ثبت نمی‌شود و بیش‌تر قراردادها عرفی و به‌صورت غیر رسمی بوده و حداکثر به امضای ریش‌سفیدان و معتمدین محل می‌رسد. معمولاً در زمان انعقاد قرارداد اجاره‌کار تمامی مبلغ اجاره‌بها را به موجر می‌پردازد. موجر نیز دفترچه خدمات جهاد کشاورزی را جهت دریافت کود و سم و بذر و سایر نهادهای کشاورزی به اجاره‌کار تحویل می‌دهد و به مراکز خدماتی و پشتیبانی تولید و مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی اعلام می‌کند که زمین خود را (با معرفی مستاجر) اجاره داده است و یک نسخه تصویر قرارداد فی‌مابین را نیز به این مراکز و شرکت‌ها تسلیم می‌کند. اگر بنا باشد اجاره‌کار وام یا اعتباری از بانک‌ها و مؤسسات مالی در زمینه کشاورزی دریافت کند قرارداد بایستی در دفاتر ثبت اسناد رسمی به امضاء طرفین برسد. در حال حاضر جهت ثبت قرار داد در دفاتر اسناد رسمی طبق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ عمل شده و اجاره‌نامه اراضی کشاورزی بین مالک و مستاجر به امضاء می‌رسد. با توجه به عرفی و شفاهی بودن مناسبات حاکم بر نظام بهره‌برداری اجاره‌داری، نظام‌مند کردن این شیوه از بهره‌برداری در ساختار حقوقی و قانونی کشور ضرورت می‌یابد. این ضرورت در چارچوب توجه ویژه به مسأله نظام بهره‌برداری جهت اصلاح ساختاری شیوه‌های بهره‌برداری از منابع و عوامل تولید طی دو دهه اخیر از یک‌سو و تمایل برای اجاره‌کاری در میان جامعه کشاورز از سوی دیگر مورد مداقه قرار گرفته است. جهت اجرای این نظام ابتدا می‌بایست بسترهای مربوطه فراهم شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود؛ لذا قانونمند کردن نظام اجاره‌داری در چارچوب قوانین و مقررات نظام ثبتی و حقوقی کشور ضرورت و هدف اصلی به‌شمار می‌رود. بنابراین امروزه همه متفق القول‌ هستند که توسعه اجاره‌داری نیازمند تدوین یک نظام اجرایی منسجم و قانونمند است. این نظام اجرایی اجاره‌داری بر تمامی مراحل اجاره‌دارای از آغاز تا پایان نظارت داشته و آن را مدیریت خواهد کرد. در نظام اجرایی اجاره‌داری ارگان‌ها و سازمان‌های مختلفی که در ارتباط مستقیم با ساختار نظام کشاورزی هستند ذی‌مدخل بوده و دارای وظایفی خواهند بود. سازمان‌ها و عوامل ذی‌مدخل در این زمینه عبارتند از: وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مالک زمین به‌عنوان موجر و مستاجر. در تدوین نظام اجرایی اجاره‌داری هر یک از عوامل فوق دارای وظایفی هستند که لازم است در هنگام تدوین این نظام وظایف هریک مشخص شود. در این راستا همچنین تشکیل یک نظام صنفی مجزا همانند اتحادیه و صنف بنگاه‌داران و مراکز معاملات ملکی جهت قانونمند کردن ثبت اجاره اراضی و نظارت بر کار این بنگاه‌ها ضروری است. در این میان حضور نهادهایی مانند تعاونی‌های تولید هم به‌عنوان عنصر دو فاکتو قابل‌توجه است. یکی دیگر از نقش‌های تعاونی‌های تولید در روستاها، سازماندهی نظام بهره‌برداری است که در کنار آن می‌تواند نظام اجاره‌داری را نیز سازماندهی کند.
نقش شرکت تعاونی تولید در سازماندهی نظام اجاره‌داری عبارتست از: ایجاد‌ سازکارهای قانونی بر مبادله تجاری با در نظر گرفتن منافع موجر و مستاجر، مانند زمان‌بندی اجاره (اصولاً مدت زمان اجاره یک‌ساله به زیان هر هر دو طرف است، زیرا مستاجر برای دستیابی به حداکثر سود نوع سرمایه‌گذاری و در نهایت اعمال فشار بر زمین باعث کاهش کیفیت اراضی می‌شود.) به‌عنوان مثال قراردادهایی که معمولاً بهره‌برداران غیربومی مانند یزدی‌ها و اصفهانی‌ها با مالکان بومی در گذشته منعقد می‌‌کردند، به‌دلیل یک‌ساله بودن مدت زمان اجاره، مستاجر برای دستیابی به حداکثر سود و بازگشت سرمایه‌گذاری انجام شده، حداکثر پمپاژ آب را از چاه‌های آب در اختیار انجام می‌دادند که این امر خود محل مناقشه با سایر بهره‌برداران و مالک زمین بود. در قراردادهای نوین اجاره، براساس مناسبات داوطلبانه و اشراف به حقوق طرفین تعریف شده و در قرارداد منعقده طرفین یک مرجع حل اختلاف تعیین می‌کنند که در مجموع براساس تفاهم مالک و مستاجر شکل می‌گیرد. همچنین ایجاد فضای اعتماد میان موجر و مستاجر (به‌عبارتی زمین تحت تصرف قرار نمی‌گیرد.) تعاونی تولید می‌تواند به‌عنوان داور مرضی‌الطرفین و عامل نظارتی بر قرارداد و حسن انجام تعهدات طرفین عمل می‌کند یا به‌عنوان مرجع حل اختلاف، موجر و مستاجر در قراردادهای اجاره ایفای نقش کند. (البته ممکن است طرفین مرجع دیگری را انتخاب کنند.) اما یکی از این مراجع مطمئن قطعاً مدیران تعاونی تولید خواهد بود. از سویی تعاونی تولید می‌تواند در آموزش نیروهای مستاجر به‌عنوان نیروهای بومی فعال، ایفای نقش کند. به‌عبارتی تعاونی تولید می‌تواند به‌عنوان یک تشکل، سازماندهی بهره‌برداری از منابع آب و اراضی را شکل دهد و همچنین خدمات مورد نیاز اعم از آموزش، ترویج، ارائه خدمات و نهاده‌های مورد نیاز برای اراضی اجاره‌ای نیز به‌عهده گرفته و در صورت امکان برای درآمدزایی مازاد خدمات خود را به واحدهای تولیدی پیرامون ارائه کند. در نهایت، باید بپذیریم که بخش کشاورزی به سرمایه‌گزاری مستقیم و غیرمستقیم نیاز دارد. شدت روند رو به افزایش استهلاک، تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و نبود فرصت‌های شغلی و ناگزیری آن‌ها به فعالیت‌های کشاورزی و وجود بهره‌برداران کم‌زمین و بی‌زمین و عدم برخورداری آن‌ها از منابع مالی مناسب، کشاورزی کشور را به سوی نظام‌های بهره‌برداری انتقالی خواهد کشاند و در اکثر کشورها با مکانیزم‌های بومی خاصی (عرفی و شرعی)، نظام‌های بهره‌برداری انتقالی مانند اشکال مختلف نظام اجاه‌داری ایجاد شده که زمینه‌ساز تحول در بخش کشاورزی آن‌ها بوده است.


خبرگزاری ايمنا
مدیر زراعت جهاد کشاورزی اصفهان:
تولیدات گندم اصفهان جوابگوی نیاز استان نیست
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: به رغم تولید میزان قابل توجهی از گندم در اصفهان، این میزان جوابگوی نیاز مردم استان نیست و شاید مجبور شویم از استان های دیگر گندم وارد کنیم.
محمودرضا افلاکی در گفت وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به نقش بارندگی های اخیر در افزایش میزان محصولات کشاورزی استان اصفهان همچون گندم و جو، اظهار کرد: بارندگی های اخیر کمک قابل توجهی به بهتر عمل آمدن محصولات کشت دیم و آبی کرد و همچنین تاثیر این بارندگی ها در منابع آب زیرزمینی موجب رشد میزان تولیدات گندم و جو در استان شد. در حقیقت بارندگی هایی که بیش از ۱۶ میلی متر باشد می تواند موثر واقع شود.
وی افزود: در سال اخیر چندین نوبت بارندگی موثر در اصفهان اتفاق افتاد ضمن اینکه افزایش سطح زیر کشت استان اصفهان نیز در این افزایش تولید محصولات کشاورزی تاثیر گذار بوده است.
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد تولیدات گندم و جو در استان اصفهان ناشی از بارندگی های یک سال اخیر بوده است. اسفند ماه و فروردین ماه بیشترین و موثرترین بارندگی ها را داشتیم و بارندگی در این ماه ها کمک شایانی به رشد تولیدات کشاورزی کرد.
افلاکی ادامه داد: پیش بینی کرده ایم که بتوانیم امسال ۳۰۹ هزار تن گندم از اراضی زیر کشت استان اصفهان برداشت کنیم. تاکنون از ۱۱ هزار و ۷۳۰ هکتار اراضی زیر کشت ۴۸ هزار و ۱۰۰ تن جو برداشت شده است. از دو هزار و ۴۳۵ هکتار اراضی زیر کشت گندم حدود ۱۰ هزار تن برداشت شده است.
وی اضافه کرد: تا کنون دو هزار و ۲۶۰ تن خرید تضمینی گندم و جو مازاد بر نیاز کشاورزان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان انجام گرفته است.
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه حدود دو درصد از میزان گندم تولید شده کشور مربوط به اصفهان است، یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرده است که امسال ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در سطح کشور برداشت شود و از این میزان ۱۲ میلیون تن توسط وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی می شود.


پیش بینی خرید ۴۵هزار تن گندم تضمینی در تربت جام
مدیر جهاد کشاورزی تربت جام گفت: از آغاز خرید تضمینی گندم تاکنون ۱۲هزار و ۵۰۰تن محصول از کشاورزان در این شهرستان خریداری شده است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، اصغر خوشخو افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت محصول افزون بر ۴۵ هزار تن گندم از کشاورزان در تربت جام خریداری شود.
وی حجم نیاز سالانه تربت جام را به گندم ۳۰هزار تن گندم اعلام و بیان کرد: ۱۰۰درصد این میزان از داخل شهرستان تأمین می‌شود.
تربت جام با ۱۱هزار و ۸۰۰هکتار زمین زیر کشت گندم یکی از قطب‌های تولید غلات در خراسان رضوی محسوب می‌شود.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی برای توسعه گلخانه ها در کشور/ چابهار گلخانه طبیعی ایران است
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نوار ساحلی سیستان و بلوچستان در محدوده چابهار و کنارک با توجه به آب و هوای مساعد و بهاری به عنوان گلخانه طبیعی ایران مطرح است و باید گلخانه ها در این محدوده ایجاد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی طهماسبی در چابهار اظهار داشت: کشت گلخانه ای به دلیل سودآوری، مصرف کم آب و محصول دهی بالا مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است و برای توسعه آن حمایت های لازم را انجام خواهد داد.
وی بیان کرد: چابهار و کنارک با میانگین دمای ۱۶ تا ۳۲ درجه بهترین موقعیت برای ایجاد گلخانه را دارند و میزان تابش و خاک این منطقه نیز از سایر نقاط ایران برای گلخانه بهتر است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: چابهار محور توسعه شرق کشور است و جایگاه مناسبی در توسعه و آبادانی ایران اسلامی دارد به همین دلیل رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان گنج پنهان یاد کرده است.
وی ادامه داد: کشت میوه های گرمسیری و گلخانه در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان از برنامه های اصلی وزارت جهادکشاورزی است و برای این اقدام تمامی زمینه‌ها را فراهم و حمایت می‌کنیم.
طهماسبی تصریح کرد: هم اینک پنج هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان در حال انجام است و بزودی شاهد ایجاد هزاران شغل و هزاران تن محصول خواهیم بود.
وی گفت: گلخانه ۲۲ هکتاری در روستای گوردیم کنارک با همت شرکت «کشت و صنعت مکران» امروز کلنگ زنی شده و امیدواریم شاهد توسعه کشت گلخانه ای و میوه های گرمسیری در منطقه باشیم.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کشت انواع محصولات گرمسیری و گلخانه ای بویژه اناناس می تواند به مشکل اشتغال و توسعه این منطقه کمک کند.
وی از استاندار سیستان وبلوچستان، فرمانداران و مسئولان دستگاههای اجرایی خواست به کشت گلخانه ای کوچک و خانگی و ترویج این کشت سودآور کمک کند تا بتوان به توسعه اشتغال و تولید اقدام کرد.
طهماسبی بر شیرین سازی آب دریا و انتقال به زمین های کشاورزی و کشت های گلخانه ای تاکید کرد و گفت: هموار کردن راههای سرمایه گذاری در این منطقه باید آسانتر شود تا شاهد رونق این منطقه باشیم.

آغاز عملیات اجرایی زهکشی ۳۰ هزار هکتاری اراضی شهرستان های آق قلا و گمیشان
طی مراسمی با حضور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، فرماندار شهرستان آق قلا و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، عملیات اجرایی طرح جامع زهکشی ۳۰ هزار هکتاری زمین های کشاورزی کم بازده شهرستان های آق قلا و گمیشان با اعتبار ۱۱۸۵ میلیارد ریال آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی گلستان‏، این طرح ۳۰ هزار هکتاری، از مجموع طرح جامع ۲۸۰ هزار هکتاری اجرای زهکشی استان گلستان است که پیش از این هم در سطح ۴۵ هزار هکتار از اراضی استان به بهره برداری رسیده بود.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در سفر به استان گلستان همچنین از مزرعه ۳۰ هکتاری خشکه کاری برنج و طرح تجهیز نوسازی نسق شالیزاری در شهرستان علی آباد کتول و نیز آب بندان ۴۰ هکتاری در حال احداث روستاهای چنارقشلاق و قلی آباد از توابع شهرستان گرگان بازدید کرد.

رشد شرکت‌های دانش بنیان نیازمند شتاب دهنده‌ها است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، بر جهت‌گیری درست شرکت‌های دانش‌بنیان و تلاش برای سوق دادن این شرکت‌ها به سمت نوآوری تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی در پردیس آموزشی کشاورزی سعیدآباد شهرستان بستان‌آباد، با بیان این که برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز به شتاب دهنده‌ها است، ادامه داد: توجه ویژه‌ای به موضوع دانش‌بنیان داریم و تبریز پایتخت بسیاری از اهداف مرتبط با تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است.
وی افزود: اکوسیستم مناسب، وجود فضای کارآفرینی، وجود نیروی انسانی مستعد و دانشجویانی با سطح علمی بالا آذربایجان شرقی را به استانی مستعد در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل کرده است.
در این مراسم، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی وابسته به مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی است که زیر نظر پارک علم و فناوری استان فعالیت می‌کند، گفت: در واقع، مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی ساختاری است که از کارآفرینان در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه کشاورزی که به فناوری و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن بیانجامد، با ارایه خدمات حمایتی در جهت ایجاد و توسعه حرفه‌های جدید پشتیبانی می‌‎کند.
دکتر حسن منیری‌فر افزود: خدمات حمایتی مراکز رشد می‌تواند شامل تامین محل کار به صورت اجاره، خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، خدمات اطلاع رسانی، خدمات مالی و اعتباری، آموزش ‎های تخصصی ویژه، خدمات مدیریتی، خدمات حقوقی و یا پروژه‌یابی و بازاریابی باشد.
به گفته وی، توجه به ظرفیت‌های تولیدی در بخش کشاورزی، وجود دانشکده‌های کشاورزی متعدد در استان، حضور فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و دارا بودن بیش از ۱۳هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی، همسایه بودن با دو کشور آذربایجان و ارمنستان و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت ترکیه و مهمتر از همه وجود منطقه آزاد تجاری ارس نشان دهنده توان بخش کشاورزی در تولید ثروت از طریق کسب و کار دانش بنیان در استان آذربایجان شرقی است.
منیری‏فر خاطرنشان کرد: مرکز رشد همچنین نقطه تلاقی یافته‌های تحقیقاتی اساتید و محققان بخش کشاورزی با مزرعه (بهره‌برداران) است و انتقال تکنولوژی می‌تواند از طریق واحدهای فناور به شرکت‌های با سطح تکنولوژی کمتر صورت گیرد.
بنابه این گزارش، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پس از افتتاح این مجموعه از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.
گفتنی است؛ در مرکز رشد مستقر در پردیس آموزشی کشاورزی سعیدآباد، واحدهای فن آور و شرکت‌های که نوآوری دارند، به عنوان شرکت فن آور فعالیت خود ر ا شروع می‌کنند تا دانش و فن آوری خود را تبدیل به ثروت کنند.


چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

روزنامه سبزينه:
Ÿغرب هرمزگان در معرض خطر ریزش ملخ‌های صحرایی

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
آخرین جزئیات مبارزه با موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است
Ÿ مجری طرح گندم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید/ استمرار خودکفایی گندم برای چهارمین سال متوالی
Ÿبیست و ششمین نمایشگاه محصولات کشاورزی آغاز به کار کرد

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ سخنگوی کمیسیون کشاورزی: کمیسیون با جدیت به دنبال مهار ملخ‌هاست
Ÿ نقوی حسینی: پول گندمکاران سر وقت پرداخت شود

خبرگزاری فارس:
Ÿشناسایی ۲ کانون ملخ‌های مهاجم در خراسان‌جنوبی
Ÿ پیش‌بینی ۴۵۰ میلیارد تومان برای بیابان‌زدایی در استان‌های درگیر گرد‌وغبار
Ÿ آغاز پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده مازندران
Ÿ پژوهشگران به جای مقاله ISI مشکلات تولیدکنندگان را رفع کنند

خبرگزاری ايرنا:
Ÿمعاون وزیر جهاد کشاورزی: چابهار گلخانه طبیعی ایران است
Ÿنخستین میوه آناناس کشور در چابهار برداشت شد
Ÿکشاورزی بدون نیاز به خاک، ریشه در آب
Ÿراه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند
Ÿصادرات عامل گرانی مجدد سیب زمینی شد
Ÿمعاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در ساری عنوان کرد :
زهکشی زمین‌های کشاورزی شمال لنگ توجیه اقتصادی
Ÿمدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:استراتژی بازار محور جایگزین تولیدگرایی در تعاونی‌های روستایی می شود
Ÿ۱۵ باب استخر ذخیره آب کشاورزی در شرق اصفهان احداث شد
Ÿگل محمدی برند خلخال می شود
Ÿ۲۰ هزار میلیارد تومان محصولات کشاورزی در کرمان کشت می شود

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون حجتی به مهر خبر داد، طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی
Ÿیک مسئول در سازمان آب و برق خوزستان:تامین آب برای کشت تابستانه در خوزستان هیچگونه مشکلی ندارد
Ÿدر نشستی در اتاق تعاون ایران مطرح شد، برداشت پسته کمتر از ۳دهه پیش است/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید
Ÿدبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس:۴۰ درصد منابع آبی کشور در مناطق جنگلی زاگرس تامین می‌شود
Ÿدر هیات واگذاری ، واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی اولویت‌بندی شد
Ÿمعاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:زهکشی اراضی سبب افزایش ۲۵ درصد کشت برنج می شود

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ خبر تازه نمانیده ولی فقیه تقوی؛ طرح احیاء جهاد سازندگی آماده تقدیم به امام خامنه‎ای
Ÿ برداشت توت فرنگی در باغات مازندران

روزنامه سبزينه:
Ÿبرای رسیدن به اقتدار و خودکفایی باید برای افزایش عملکرد در بخش کشاورزی همت کرد، کشاورزی ستون اصلی رونق تولید
Ÿ نایب‌رئیس شورای ملی زعفران: زعفران ۱۰ درصد ارزان شد
Ÿ مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد، لزوم تدوین قوانین نظام بهره‌برداری در کشاورزی

خبرگزاری ايمنا:
Ÿمدیر زراعت جهاد کشاورزی اصفهان: تولیدات گندم اصفهان جوابگوی نیاز استان نیست

خبرگزاری صدا و سيما خراسان رضوی:
Ÿ پیش بینی خرید ۴۵هزار تن گندم تضمینی در تربت جام

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی:
Ÿ سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی برای توسعه گلخانه ها در کشور/ چابهار گلخانه طبیعی ایران است
Ÿ آغاز عملیات اجرایی زهکشی ۳۰ هزار هکتاری اراضی شهرستان های آق قلا و گمیشان
Ÿ رشد شرکت‌های دانش بنیان نیازمند شتاب دهنده‌ها است

روزنامه سبزينه
غرب هرمزگان در معرض خطر ریزش ملخ‌های صحرایی
مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: براساس آخرین پایش‌های صورت گرفته و گزارش‌های روزانه دریافتی، هم‌اکنون شهرستان‌های بستک، بندرلنگه و بندرخمیر در غرب استان در معرض خطر ریزش ملخ‌های صحرایی قرار دارند.
به گزارش «سبزینه» به‌نقل از ایرنا، علیرضا صفا ایسنی در نخستین جلسه پیگیری و بررسی راه‌های مقابله با ملخ‌های صحرایی اظهار داشت: به‌منظور مبارزه با ریزش احتمالی ملخ در استان تقاضای افزایش سهمیه سم مبارزه با این آفت به سازمان مدیریت بحران کشور و حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است. هم‌اکنون مبارزه با آفت ملخ‌های صحرایی در نقاط آلوده با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های استان درحال انجام است. ۱۲ خودرو با همکاری اداره کل راهداری هرمزگان به‌منظور پایش ریزش آفت ملخ در سراسر هرمزگان در کم‌ترین زمان ممکن در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته که جای تقدیر و تشکر دارد.
وی با اشاره به سم‌پاشی هوایی در حاجی‌آباد، افزود: سم‌پاشی هوایی در دو بخش احمدی و شمیل حاجی‌آباد به‌منظور مبارزه با آفت ملخ در حال انجام است.

روند مبارزه با ملخ در رودان به حالت عادی برگشت
فرماندار رودان اعلام کرد: با توجه به مبارزه و سم‌پاشی مستمر و شبانه‌روزی در بخش جغین این شهرستان خوشبختانه وضعیت منطقه عادی بوده و فعلاً به سم‌پاشی نیاز نیست.
مصطفی غلام‌پور بیان داشت: در بخش مرکزی در منطقه دهنو سراب نیز با توجه به مشاهده ملخ‌ها به‌صورت لکه‌ای، عملیات سم‌پاشی صورت می‌گیرد و در بخش بیکاه گزارشی مبنی‌بر وجود ملخ در منطقه اعلام نشده و در مجموع شرایط منطقه عادی است. وضعیت کلی مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان رودان با توجه به نظر کارشناسان مربوطه و پیگیری‌های انجام شده مثبت ارزیابی شده است.
فرماندار شهرستان رودان گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و تشکیل تیم‌های مبارزه مردمی و همکاری نیروهای بسیج در کنار کارشناسان جهاد کشاورزی خوشبختانه ریزش ملخ در این شهرستان تاکنون به‌خوبی کنترل شده و مبارزه تا دفع کلی آفت ادامه خواهد داشت.
فریدون همتی، استاندار هرمزگان، با ارسال پیامی از مجموعه دست‌اندرکاران مربوطه در بحث مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان رودان به‌خصوص فرماندار و همچنین مشارکت بسیار خوب مردم منطقه تقدیر کرد.
طبق اعلام معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، استان‌های جنوبی در روزهای آینده دوباره مورد هجوم ملخ‌های صحرایی قرارمی گیرند
محمدرضا درگاهی ۲۲ خردادماه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران هرمزگان گفت: با توجه به گزارش‌های دریافتی (از سوی فائو) شاهد دوباره ریزش تعداد زیادی از دسته‌های ملخ صحرایی در استان‌های ساحلی جنوب کشور به‌خصوص هرمزگان و مرکز آن بندرعباس خواهیم بود.
وی با اشاره به‌وجود ۲۳ دسته ملخ صحرایی در کشورهای عربستان، اردن، یمن و مصر اظهار داشت: مقصد اصلی آن‌ها خلیج‌فارس و دریای عمان، ایران و سپس دو کشور پاکستان و هندوستان است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که از اوایل تیرماه امسال (سوم و چهارم تیرماه) استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان و جنوب کرمان شاهد ریزش ده‌ها دسته ملخ صحرایی خواهند بود خواستار بسیج همه امکانات برای مقابله با این آفت خطرناک شد.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور از دو کشور پاکستان و هندوستان به‌عنوان مقصد بعدی ملخ‌های صحرایی نام برد و افزود: هر چند به‌دلیل گرمای بالای هوا در استان‌های یاد شده تخم‌گذاری نمی‌کنند؛ اما در صورت مقابله نکردن ممکن است به باغ‌ها و مزارع خسارت وارد کنند. درگاهی از هرمزگان به‌عنوان الگوی مثال‌زدنی در زمینه مشارکت همه‌جانبه مردم در مبارزه با ملخ‌های صحرایی نام برد و گفت: با توجه به اهمیت موضوع هم‌اکنون نیز بایستی نیروهای تحت امر ارتش، سپاه، بسیج و گروه‌های جهادی پای کار بیایند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: باید از هم‌اکنون برای جلوگیری از غافلگیری و خسارت‌های احتمالی، پیش‌بینی‌های لازم و همچنین تقسیم کار انجام شود؛ زیرا در غیر این صورت با بحران مواجه می‌شویم.
وی از حاجی‌آباد و بندرعباس در استان هرمزگان به‌عنوان مناطق اصلی ریزش دسته‌های جدید ملخ صحرایی نام برد و تأکید کرد: اگر برای مقابله با آن‌ها برنامه نداشته باشیم خسارت‌های جبران‌ناپذیری به باغ‌ها، مزارع و حتی مراتع و جنگل‌های این شهرستان‌ها وارد می‌شود.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با تأکید بر اهمیت کارگروه‌های ردیاب اظهار کرد: نیروی دریایی ارتش و سپاه و همچنین شناورهای تجاری و ماهی‌گیری درحال تردد در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان در صورت مشاهده دسته‌های ملخ، سمت و سوی حرکت آن‌ها را به دستگاه‌های مسئول اطلاع‌رسانی کنند. طبق اطلاعات اعلام شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، از بهمن‌ماه گذشته تاکنون در یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی این استان عملیات ردیابی و در سطح ۱۵۶ هزار هکتار نیز با ملخ‌های صحرایی مهاجر مبارزه شیمیایی انجام شده است.


باشگاه خبرنگاران جوان
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
آخرین جزئیات مبارزه با موج دوم ورود ملخ‌های صحرایی/ خسارت جدی به باغات و مزارع وارد نشده است
میر گفت: بنابر آخرین آمار، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در سطحی حدود ۶۳۵ هزار و ۲۶۰ هکتار در ۸ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.
محمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضع هجوم ملخ‌های صحرایی به کشور اظهار کرد: بنابر آخرین آمار، سطح مبارزه شیمیایی با ملخ‌های صحرایی در سطحی حدود ۶۳۵ هزار و ۲۶۰ هکتار در ۸ استان جنوبی کشور صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان با ۱۷۷ هزار و ۳۹۰ هکتار بالاترین سطح مبارزه را به خود اختصاص داده است، افزود: استان کرمان با ۱۵۲ هزار و ۱۶۷ هکتار، هرمزگان ۱۲۸ هزار و ۸۱۰ هکتار، خوزستان ۳۵ هزار و ۶۱۰ هکتار، بوشهر ۹۹ هزار و ۲۰ هکتار، فارس ۳۴ هزار و ۷۷۳ هکتار، کهگیلویه و بویر احمد ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار و خراسان جنوبی ۲۹۰ هکتار رتبه‌های بعدی مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی را به خود اختصاص داده اند.
میر با اشاره به اینکه از ابتدای بهمن تاکنون ۱۶۰ ریزش در استان‌های جنوبی کشور صورت گرفته است، بیان کرد: طبق پیش بینی‌های فائو مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی تا اواسط شهریور در کشور ادامه خواهد داشت، اما از الان نمی‌توان آمار دقیقی را برای تعداد ریزش‌ها پیش بینی کرد.
سخنگوی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: با توجه به مبارزه مطلوب علیه آفت ملخ صحرایی که توسط وزارت جهاد کشاورزی استان‌ها و سازمان حفظ نباتات صورت گرفته، این آفت به سایر استان‌ها نفوذ نکرده است و به عبارت دیگر ۶ استان کشور حجم بالای مبارزه را به خود اختصاص داده اند، چرا که سطح مبارزه در استان‌های خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویر احمد بسیار ناچیز است.
________________________________________
بیشتر بخوانید: آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ‌های صحرایی/ دسته جدید ملخ‌های صحرایی ۲ هفته آینده وارد کشور می‌شود
________________________________________
به گفته این مقام مسئول، تا اواسط شهریور پیش بینی می‌شود که سطح مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی حداقل به ۸۰۰ هزار هکتار برسد.
وی درباره آخرین وضعیت ورود موج دوم ملخ‌های صحرایی به کشور گفت: در چند روز گذشته با ورود موج جدید ملخ‌ها شاهد ریزش‌های دیگر در ۸ استان جنوبی کشور بودیم، همواره پیش بینی می‌شود این ریزش‌ها ادامه یابد. اما به سبب آنکه مقصد نهایی موج جدید ریزش‌ها کشور هندوستان و پاکستان است، از این رو ملخ‌ها وارد مرحله تخم گذاری در کشور نمی‌شوند.
میرادامه داد: سازمان حفظ نباتات با جدیت تمام نسبت به مبارزه علیه موج دوم ملخ‌ها اقدام می‌کند، چرا که افزایش عملکرد ما و کشور‌های هندوستان و پاکستان علیه مبارزه با موج دوم ملخ‌های صحرایی موجب شده که در دی و بهمن با دسته جات کمتری در مسیر بازگشت این ملخ‌ها به سمت ایران و شبه جزیره عربستان روبرو شویم.
سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین جزئیات خسارت آفت ملخ صحرایی به باغات و مزارع کشور بیان کرد: با توجه به حساسیت موضوع و سطح مناسب مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، خسارت جدی به باغات و مزارع نداشتیم و تنها مقدار جزئی خسارت به باغات مرکبات استان هرمزگان وارد شده است که در حال جمع بندی آمار نهایی خسارت هستیم. اما در مجموع میزان خسارت در برابر حجم مبارزه بسیار ناچیز است.
وی درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبارات گفت: با توجه به استمرار ریزش ملخ‌های صحرایی، وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشریح موضوع خواستار دریافت اعتبارات دیگر شد که ظاهرا سازمان برنامه و بودجه با تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر به مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی موافقت کرده، اما تاکنون اعتباری به حساب سازمان واریز نشده است.
میر با اشاره به اینکه روند مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی متوقف نشده است، تصریح کرد: با وجود عدم دریافت اعتبارات جدید، اما سازمان حفظ نباتات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی را از اعتبارات سازمان و به صورت خرید نسیه سموم از واردکنندگان و فروشندگان ادامه می‌دهد.
جای هیچگونه نگرانی مبنی بر هجوم آفت ملخ مراکشی نیست
سخنگوی سازمان حفظ نباتات در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضعیت مبارزه با هجوم ملخ‌های مراکشی به نوار شمالی کشور گفت: طبق روال همه ساله در این مناطق با آفت ملخ مراکشی روبه‌رو هستیم، امسال تنها به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های اخیر جمعیت و حجم این آفت در نوار شمالی کشور بیشتر شده است.
میر با اشاره به اینکه قدرت تخریبی ملخ‌های مراکشی کمتر از ملخ‌های صحرایی است، بیان کرد: اگرچه امسال به سبب شرایط مساعد آب و هوایی، حجم آفت ملخ بومی در نوار شمالی کشور بیشتر شده است، اما این آفت کاملا تحت کنترل است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. بنابراین تنها در شرایطی که وارد فاز خسارت می‌شوند، علیه آن‌ها باید مبارزه صورت گیرد تا خسارتی به باغات و مزارع وارد نشود.
مجری طرح گندم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:
خرید تضمینی گندم به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید/ استمرار خودکفایی گندم برای چهارمین سال متوالی
اسفندیاری پور گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است.
اسماعیل اسفندیاری پور، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: براساس آخرین آمار از ابتدای فصل برداشت تاکنون، سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش را نشان می‌دهد.
وی روند تولید و تحویل گندم را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به روند مناسب تولید پیش بینی می‌شود که امسال برای چهارمین سال متوالی خودکفایی استمرار یابد و گندم مورد نیاز از محل تولید داخل تامین شود.
اسفندیاری پور با اشاره به اینکه برداشت تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت، بیان کرد: با توجه به وضعیت مطلوب مزارع پیش بینی می‌شود که تولید گندم به ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.
________________________________________
بیشتر بخوانید: عرضه گندم در بورس کالا امری مهم در رونق کشاورزی/ انبارهای مکانیزه در سراسر کشور راه‌اندازی شود
________________________________________
مجری طرح گندم با بیان اینکه برداشت گندم از استان‌های دارای اقلیم گرم و خشک به پایان رسیده است، افزود: هم اکنون برداشت از استان‌های دارای اقلیم معتدل در حال انجام است و از دهه دوم تیر اقلیم سرد وارد چرخه خرید می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه استان خوزستان با یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن بالاترین آمار خرید را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: استان‌های فارس، ایلام و جنوب کهنوج از دیگر استان‌های اصلی خرید تضمینی گندم هستند.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی مجموع سطح زیر کشت گندم آبی و دیم در سال زراعی ۹۸-۹۷ را ۶ میلیون هکتار اعلام کرد و گفت: علی رغم کاهش ۱۲ درصدی سطح زیر کشت، متوسط خرید گندم از ۴ میلیون به بیش از ۹ میلیون تن رسیده است.
مجری طرح گندم در توصیه‌ای به گندمکاران تصریح کرد: گندمکاران پس از برداشت از آتش زدن بقایای کاه و کلش در مزارع اجتناب کنند چرا که ماندگاری بقایای گندم در مزارع حاصلخیزی خاک تاثیر بسزایی دارد. ضمن آنکه به طور دائم مزارع را پایش کنند و در صورت هر گونه آفت سن گندم و زنگ گندم با کارشناسان مشورت کنند.

بیست و ششمین نمایشگاه محصولات کشاورزی آغاز به کار کرد
بیست و ششمین نمایشگاه محصولات کشاورزی و غذایی (اگروفود) از امروز با حضور ۷۶۵ شرکت داخلی و ۱۶۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور جهان فعالیت خود را آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی محصولات کشاورزی و غذایی (اگروفود) با حضور ۷۶۵ شرکت داخلی و ۱۶۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور جهان فعالیت خود را آغاز می‌کند و کشور‌های اسپانیا، اتریش، آلمان، ایتالیا، اسلواکی، امارات متحده عربی، اندونزی، برزیل، ترکیه، تونس، چین، دانمارک، روسیه، سوئیس، گرجستان، لهستان، مغولستان، هلند، هند و یونان در آن شرکت می‌کنند.
فضای اختصاص داده شده به بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی اگروفود بالغ بر ۷۰ میلیون مترمربع است و گروه‌های کالایی آن شامل ایران فود (فرآورده‌ها و محصولات غذایی)، ایران فودتک (ماشین آلات، تجهیزات و تکنولوژی صنایع غذایی، بسته بندی و تجهیزات جانبی) و ایران آگرو (صنایع کشاورزی و صنایع مرتبط) است.
برگزاری موفق نمایشگاه‌های خارجی نخستین گام برای توسعه صادرات
بهمن حسین‌زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم افتتاح بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع کشاورزی و مواد غذایی گفت: نخستین گام برای توسعه صادرات برگزاری موفق نمایشگاه‌های خارجی است اما این مهم در سال های گذشته به دلیل نبود خلاقیت لازم کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: تفکرات نمایشگاهی در سال‌های گذشته به روز نبوده است و در این راستا باید با بها دادن به جوانان تیم‌های نوآورانه و خلاق در امور نمایشگاهی ایجاد کنیم و به علم روز تجهیز شویم.
حسین‌زاده با انتقاد از اینکه در سال‌های گذشته حتی یک کار تحقیقاتی در حوزه نمایشگاهی انجام نشده، تاکید کرد: معاونت نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران مأموریت یافته است تا با انجام پژوهش لازم بازخوردی از برگزاری نمایشگاه‌ها گرفته، میزان تأثیر برپایی نمایشگاه‌ها در تولید ناخالص داخلی را بررسی کند و تأثیرگذاری آن در حوزه‌ توریسم نمایشگاهی را مورد تحقیق قرار دهد.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در گذشته همواره کارشناسان دلسوز این مجموعه درحاشیه بوده‌اند و در عمل هیچ کار تحقیقاتی در حوزه نمایشگاهی انجام نشده است اما امروز با تغییر در رویکردها توسعه فناوری‌های نو و توسعه استارت‌آپ‌های نمایشگاهی را در برنامه خواهیم داشت و در موضوع صادرات با برنامه‌ریزی عمل خواهیم کرد.وی در خصوص حضور پررنگ استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه‌ها خاطرنشان کرد: استارت‌آپ‌ها فکرها و ایده‌های جالبی دارند و باید توانمندی جوانان باور شود. با حضور استارت‌آپ‌ها در نمایشگاه‌ها می‌توان به حل مسائل و مشکلات مبتلا به بخش‌های تولید همت گماشت.
حسین زاده گفت: شرکت سهامی نمایشگاه‌ها آماده است تا فضای لازم را در اختیار کارخانجات قرار داده تا قطعات وتجهیزاتی که به دلیل تحریم‌ها و سایر مشکلات با رکود در تولید مواجه شده‌اند را به شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ های خلاق و توانمند برای تولید سفارش دهد.
وی از آماده سازی ۱۰۰ درصدی گمرک نمایشگاه در آینده نزدیک خبرداد که به این ترتیب ترخیص کالاهایی که وارد نمایشگاه می‌شوند در همین محل انجام شده و این امر عاملی برای ترغیب خارجی برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران است.


خبرگزاری ايسنا
سخنگوی کمیسیون کشاورزی: کمیسیون با جدیت به دنبال مهار ملخ‌هاست
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر این که ملخ‌ها به عنوان یک خطر بالقوه برای کشاورزی محسوب می‌شوند گفت: کمیسیون کشاورزی با جدیت به دنبال مهار ملخ‌ها به گونه‌ای است که دیگر شاهد زاد و ولد آنها در سال آینده نباشیم.
علی ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده از سوی کمیسیون کشاورزی برای مبارزه با ملخ‌ها بیان کرد: در کمیسیون کشاورزی گزارش کاملی که از سوی سازمان حفظ نباتات ارائه شده بود مورد بررسی قرار گرفت که در این جلسات نمایندگان محیط زیست و منابع طبیعی نیز حضور داشتند.
وی در ادامه اظهار کرد: اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس در سه مرحله بازدید میدانی از مناطقی که ملخ‌ها به آن هجوم آوردند داشتند. آن چه که امروز حائز اهمیت است تأمین اعتبارات مورد نیاز برای مبارزه با ملخ‌ها و سم و تجهیزات لازم است.
نماینده مردم شازند در مجلس تصریح کرد: برای ما مهم است که ملخ‌ها را به گونه‌ای مهار کنیم که شاهد زاد و ولد آنها در سال آینده نباشیم. چرا که اگر این اتفاق رخ دهد با فضایی که در کشور از حیث بارندگی ایجاد شده است امکان مبارزه در مرحله بعدی سخت می‌شود.
وی در ادامه تاکید کرد: نباید اجازه دهیم تا ملخ‌ها در کشور بومی شوند. از آنجا که ملخ‌ها بیشتر در مراتع حضور دارند هنوز برآورد خسارات وارده به طور دقیق انجام نشده است، اما ملخ‌ها به عنوان یک خطر بالقوه می‌توانند به ما آسیب وارد کنند.

وزير جهاد کشاورزي:
کمربند حفاظتي براي 32 ميليون عرصه بياباني زاگرس ايجاد شود
وزير جهاد کشاورزي از برنامه ريزي هاي مطلوب جهت احياء سطوح رويشي درختان منطقه زاگرس خبر داد و گفت: بايد با کاشت نهال هاي متناسب کمربند حفاظتي براي 32 ميليون عرصه بياباني اين منطقه ايجاد شود.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايلام ،محمود حجتي روز سه شنبه در نشست هم انديشي برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبيعي و آبخيزداري منطقه زاگرس در استان ايلام اظهار داشت: اقدامات غلط و دخالت هاي نابجاي انساني همچون قطع درختان و تخريب رويشگاه ها و همچنين تغييرات اقليمي چون گرمايش هوا و بروز ريزگردها باعث شده که روند زايش در منطقه رويشي زاگرس دچار تغيير شود.
وي افزود: بايد براي جبران اين نقيصه مهم با مشارکت از ظرفيت هاي مردم و خود طبيعت و حمايت هاي دولتي استفاده کرد تا ميزان سطوح رويشي درختان اين ناحيه احيا شود و همچنين براي 32 ميليون عرصه بياباني منطقه زاگرس بايد کمربندهاي حفاظتي با کاشت نهال هاي متناسب با هر منطقه ايجاد شود.
وزير جهاد کشاورزي تاکيد کرد: يکي ديگر از معضلات منطقه رويشي زاگرس به ويژه امسال که تراکم علفزارها به واسطه بارش باران زياد شده موضوع آتش سوزي است که بايد با برنامه ريزي هاي دقيق پيشگيرانه و مشارکت مردم و آموزش هاي زيست محيطي به جوامع محلي ميزان آتش سوزي هاي عرصه ها به حداقل برسد.
جنتي گفت: يکي ديگر از برنامه هاي حفاظت از اراضي جنگلي و مرتعي توزيع سوخت هاي نوين بين جوامع محلي روستايي و عشايري فاقد گازکشي است و با همکاري وزارت نفت بين 80 تا 85 درصد مناطق روستايي گاز کشي شده است.
وزير جهاد کشاورزي يادآور شد: طبيعت متعلق به همه نسل ها و آيندگان است و بهره مندي از تجارب ممالک ديگر و تجارب داخلي و نيز انجام پايش ها و مطالعات علمي و تحقيقاتي موثق بايد زمينه احيا و توسعه اراضي جنگلي و حفظ و حراست از آنها براي آيندگان در دستور کار وزارت خانه قرار دارد.
وي اضافه کرد: طبيعت مهربان و داراي ظرفيت هاي گسترده و عظيم است که اگر برنامه ها و فعاليت هاي انساني همسو با طبيعت باشد مشکلات طبيعي و چالش هاي کنوني به حداقل ها کاهش مي يابد و اگر برخلاف طبيعت عمل کنيم طبيعت نيز به صورت خشن و قهرآميز برخورد مي کند.
به گزارش آريا، منطقه رويشي زاگرس 30 ميليون هکتار عرصه طبيعي دارد که از اين ميزان 6 ميليون هکتار را اراضي جنگلي با 90 درصد انواع واريته هاي بلوط تشکيل داده است

نقوی حسینی: پول گندمکاران سر وقت پرداخت شود
نماینده مردم ورامین در مجلس گفت: بعضی کشاورزان هزینه‌های کشت را قسطی تهیه کرده‌اند. دولت امسال پول گندمکاران را همراه با تحویل گندم پرداخت کند.
به گزارش ایسنا سید حسین نقوی حسینی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی اظهار داشت: گندمکاران ما در حال تحویل گندم‌ها به سیلوها هستند. کشاورزان عزیز هزینه‌هایی برای کود، آب، تراکتور و سایر مسائل کرده‌اند. بعضی کشاورزان این امکانات را قسطی تهیه کرده‌اند. سال گذشته نمایندگان مجلس ۶-۷ ماه درگیر تذکر در مورد پول پرداختی گندم بودند. تذکر من برای این است که امسال این اتفاق نیفتد.
نماینده مردم پیشوا و ورامین در مجلس افزود: ممکن است امسال نیز دولت پول کشاورزان را دیر پرداخت کند. تذکر من این است که امسال سر وقت و همراه با تحویل گندم پول گندمکاران پرداخت شود.خبرگزاری فارس
شناسایی ۲ کانون ملخ‌های مهاجم در خراسان‌جنوبی
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی از شناسایی دو کانون ملخ‌های مهاجم صحرایی در استان خبر داد و گفت: هم‌اکنون مبارزه در این کانون‌ها ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، مهدی عصمتی‌پور از شناسایی دو کانون ملخ‌های مهاجم صحرایی در استان خبر داد و اظهار داشت: هم‌اکنون مبارزه در این کانون‌ها ادامه دارد.
وی افزود: بعد از شناسایی نخستین کانون ملخ‌های مهاجم صحرایی در استان ستاد پایش ملخ استان با حضور معاون مدیریت مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور تشکیل جلسه داد و مبارزه با این آفت آغاز شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نخستین کانون این ملخ‌های مهاجم را واقع در منطقه کهنو شهرستان نهبندان اعلام کرد و عنوان داشت: تاکنون در این منطقه بالغ بر ۶۰ هکتار با ملخ بالغ و ۱۳۵ هکتار با پوره‌ها مبارزه و عملیات مبارزه ادامه دارد.
عصمتی‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر با خروج پوره‌های ملخ مواجه هستیم، عنوان داشت: از آنجا که آفت فاز مهاجرتی داشته نیاز به رصد و پایش مستمر منطقه و سایر مناطق استان داریم.
وی اضافه کرد: از همین رو رصد و پایش مستمر استان در اولویت کاری شبکه‌های مراقبت و پایش قرار گرفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی همچنین از شناسایی دومین کانون ملخ‌های مهاجم در ۲۰ خرداد ماه جاری واقع در منطقه دوکوهانه خبر داد و گفت: در بازدید از این منطقه آفت در مرحله پوره و دارای فاز انفرادی و تراکم کم مشاهده شد.
عصمتی‌پور برآورد سطح آلوده در این کانون را بالغ بر ۷۰۰ هکتار از مراتع تحت نظارت منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: این منطقه دارای پوشش گیاهی مرتع از نوع تاغ و تراکم کم است.
وی اضافه کرد: گفتنی است این منطقه بادخیز بوده اما جهت باد غالب به سمت سیستان و بلوچستان است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: تاکنون سطحی معادل با ۵۰ هکتار ملخ بالغ و ۱۷۰ هکتار پوره در این کانون مبارزه انجام شده و همچنان نیز عملیات پایش و مبارزه ادامه دارد.
عصمتی‌پور از تأمین دستگاه یو ال‌وی برای استان خبر داد و گفت: همچنین سم و سایر تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه با این آفت تأمین و هیچ مشکلی برای مبارزه نداریم.

پیش‌بینی ۴۵۰ میلیارد تومان برای بیابان‌زدایی در استان‌های درگیر گرد‌وغبار
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها گفت: امسال ۱۰۰ میلیون یورو اعتبار برای بیابان‌زدایی، محیط زیست و حل مشکل برق در استان‌های درگیر با پدیده گرد و غبار از محل صندوق توسعه ملی پیش‌بینی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری کشور با اعلام این مطلب گفت: نزدیک به ۴۵۰ میلیارد تومان از اعتبار ۱۰۰ میلیون یورویی برای مقابله با بیابان‌زایی به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اختصاص خواهد یافت.
خسرو شهبازی افزود: با این میزان اعتبار قرار است در سطح ۳۵۴ هزار هکتار عملیات نهال کاری، مدیریت روان آب‌ها و مدیریت جنگل‌های دست کاشت انجام شود.
وی اظهار داشت: در حاشیه دریاچه ارومیه مبارزه با گرد و غبار در سطح ۴۴ هزار و ۹۰۰ هکتار برای سال جاری برنامه‌ریزی شده است.
شهبازی به تصویب اعتبار ۶۶۰ میلیارد تومانی از سوی مجلس از محل قانون بودجه سال جاری برای مالچ‌پاشی اشاره و تصریح کرد: برای سال ۹۸ عملیات مالچ نفتی مورد تأیید سازمان محیط زیست را در سطح ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار به منظور تثبیت شن‌های روان در ۹ استان برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
وی ادامه داد: این استان‌ها شامل اصفهان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، ایلام، منطقه جنوب کرمان و هرمزگان هستند که جزو کانون‌های بحرانی محسوب می‌شوند.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ۷۲ هزار هکتار از اراضی کشور که در مناطق فوق بحرانی و بحرانی هستند نیاز به مالچ پاشی به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار دارند.
وی با بیان این که بخشی از اراضی کشور در معرض پدیده های بیابانزایی مانند شوری آب، شوری خاک، فرسایش بادی و آبی و تخریب فیزیکی و شیمیایی خاک هستند، اذعان داشت: برای جلوگیری از بیابانی شدن کشور تمام دستگاه‌های ذی‌ربط مانند وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، نفت، سازمان های محیط زیست و برنامه و بودجه کشور باید با هم همکاری کنند.
شهبازی سطح بیابان های ایران را ۳۲.۵ میلیون هکتار عنوان و تصریح کرد: ۸۵ درصد از سطح ایران را مناطق خشک، نیمه‌خشک و فراخشک در برگرفته و کشور ما در کمربند خشک جهان واقع شده است.
وی ادامه داد: بر اساس طرح شناسایی کانون‌های بحرانی، ۲۰ میلیون هکتار اراضی کشور در ۲۲ استان، متأثر از فرسایش بادی قرار دارد.
شهبازی اظهار داشت: ۷.۷ میلیون هکتار اراضی کشور نیز به علل خسارت‌هایی که به منابع زیستی، اجتماعی و اقتصادی وارد شده جزو کانون‌های بحرانی هستند.
وی عوامل طبیعی مانند تبخیر و تعرق، کاهش بارندگی، تغییرات اقلیمی و خشکسالی های مستمر، طوفان‌های موسمی، فقر پوشش گیاهی و عوامل انسانی همچون تغییر کاربری اراضی جنگلی و مرتعی، بوته‌کنی، عدم تعادل دام در مرتع، برداشت غیر مجاز از آب سفره‌های زیر زمینی و برداشت غیراصولی از معادن را از دلایل بیابان‌زایی برشمرد.
معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اقدامات سال گذشته این سازمان برای مقابله با بیابان‌زایی گفت: در سال ۹۷ حدود ۱۵ هزار و ۹۳۴ هکتار عملیات نهال کاری، ۱۰ هزار و ۲۰۰ هکتار مالچ‌پاشی و ۹ هزار و ۹۰۰ هکتار مدیریت روان آب‌ها را انجام و بیش از ۳۵۴ هزار هکتار بادشکن زنده و غیرزنده احداث شد.
وی افزود: در سال گذشته همچنین در سطح ۱۸۷ هزار هکتار طرح مدیریت مشارکتی ترسیب کربن به اجرا در آمد.

آغاز پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: نخستین مرحله کمک بلاعوض به خسارت دیدگان بخش کشاورزی از روز سه‌شنبه آغاز شده است.
عزیزاله شهیدی‌فر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره پرداخت خسارت سیل‌زدگان بخش کشاورزی مازندران اظهار کرد: نخستین مرحله کمک بلاعوض به خسارت دیدگان بخش کشاورزی از امروز آغاز شد که اولویت با شهرستان سیمرغ بود چراکه این شهرستان بیشترین خسارت را دچار شده است.
وی با بیان اینکه پرداخت‌ها به صورت روزانه ادامه دارد، گفت: تاکنون 10 میلیارد ریال کمک بلاعوض و 32 میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره به خسارت دیدگان سیل پرداخت شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیان کرد: تاکنون پرونده یک‌هزار و 19 نفر برای پرداخت کمک بلاعوض و 424 نفر برای تسهیلات کم‌بهره در بخش کشاورزی مازندران تکمیل شده است.
شهیدی‌فر در بخش دیگری، محصولات کشاورزی مازندران را اقتصادی، اشتغالزا و صادراتی عنوان کرد و افزود: علاوه بر اینکه این استان در تولید محصولات باغی و زراعی رتبه نخست را در کشور دارد و صادراتی خوبی هم در این زمینه انجام شد اما توانستیم در زمینه صادرات برنج محلی به خارج کشور فعالیت‌های خوبی داشته باشیم به گونه‌ای که یک تاجر به دنبال صادرات 5 هزار تنی برنج مازندران به خارج کشور است.

پژوهشگران به جای مقاله ISI مشکلات تولیدکنندگان را رفع کنند
مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: پژوهشگران به جای اینکه انرژی خود را صرف تولید مقالات ISI کنند، باید با پژوهش خود گره‌ای از مشکلات تولیدکننده را برطرف کنند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مجید ولدان مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، امروز در محل کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران گفت: برخی از پژوهشگران و استادان دانشگاه این گونه تربیت شده‌اند که تمام تلاش خود را برای تولید مقالات ISI معطوف می‌دارند، زیرا بالاترین امتیاز را دارد، در حالی که باید مقالات پژوهشی، ناظر به حل یک مشکل واقعی از تولید کشور باشد.
وی گفت: در ژاپن نسبت پتنت به مقاله امتیاز دارد، یعنی اگر در یک مقاله علمی کاربردی متصور باشد یا همان به زبان خودمان علم نافع باشد، امتیاز می‌گیرد.
به گفته ولدان، نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد گفته اگر غیر از علم نافع با بودجه دولتی دنبال تحقیق بروید، کار غیرشرعی است.
مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به خاطره‌ای گفت: یک فردی که عضو هیأت علمی دانشگاه بود، پژوهشی در مورد چوب انجام داده بود و وقتی آن را به یک کارخانه بزرگ تولید محصولات چوبی بردیم، گفت این پژوهش به درد ما نمی‌خورد و برعکس، هزینه تولید ما را افزایش می‌دهد و آن تولیدکننده گفت: ما برای تولید نئوپان از چسب فرمالین استفاده می‌کنیم که این چسب باعث سرطان کارگران و حتی مرگ و میر می‌شود. اگر کسی بتواند بر اثر تحقیقات خود ماده بی‌ضررتری به جای این چسب معرفی کند، هزینه تحقیقش را هم می‌پردازم.
وی گفت: آن استاد دانشگاه به ما می‌گفت ملاک ارزیابی ما به عنوان هیأت علمی،‌ همین مقالات ISI است و برای ما پژوهشی که منجر به حل واقعی مسئله باشد، تعریف نشده است.
ولدان با بیان اینکه ۹۰ درصد قطعات خودروی ملی ما از یک جای دیگر می‌آید، گفت: برگزاری نمایشگاه‌ها باید به صورت معکوس باشد، یعنی به جای اینکه یک محصولی در مراکز پژوهشی تولید و بعد به بازار عرضه شود، بلکه باید براساس نیاز بازار، محصولات جدید در پژوهشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها تولید شود.
به گفته مدیرکل دفتر امور فناوری سازمان تحقیقات، این سازمان ۳ هزار محقق دارد که باید مسیر تحقیقات آنها به سمت حل مسائل واقعی کشاورزی باشد. در بخش کشاورزی ۷۷۴ شرکت دانش‌بنیان شناسایی شده است و بزرگترین مشکل محقق، بحث بازار فروش محصول است،‌زیرا محصولی تولید می‌کند که بازار آن را خریداری نمی‌کند.
وی گفت: بزرگترین حمایت ازشرکت‌های دانش‌بنیان حمایت مالی است، اما باید بازار برای محصولات آنها طراحی شود که این شرکت‌ها به بدهکار بانکی تبدیل نشوند.
در این مراسم همچنین صادقی رئیس تعاونی پسته‌کاران رفسنجان گفت: در گذشته کشاورزان پسته براساس تجربه تولید می‌کردند، اما وقتی پای رقبای خارجی به وسط آمد، مجبور شدیم مرکز تحقیقات پسته راه‌اندازی کنیم.
وی گفت:‌دانشگاه دیویس آمریکا برای تحقیق بر روی پسته تأسیس شده و هم‌اکنون محصول آنها از پسته ما درشت‌تر و یک اندازه بوده و عملکرد آنها ۴ تن در هکتار در حالی که عملکرد باغ‌های ما ۵۰۰ کیلو در هکتار است و هم‌اکنون عملکرد آنها افزایش و عملکرد ما کاهش یافته است.
وی گفت: مرکز تحقیقات پسته از ۲۵ سال قبل راه‌اندازی شده و دو دستگاه وکیوم و دو دستگاه اچ‌پی‌ال‌سی برای این مرکز خریداری شده و باید این مرکز با آزمایش خاک به کشاورز بگوید که کجا می‌توان پسته کاشت.
همچنین آزاد مدیرعامل صنعت همگام گفت: از سال ۹۶ چندین نامه نوشتیم، اما جوابی ازدولت دریافت نکردیم و ما در بخش ترویج یافته‌های کشاورزی خیلی مشکل داریم و ترویج در حد صفر باقی مانده است.
همچنین ولدان گفت: متأسفانه پژوهشگران ما به گونه‌ای عمل می‌کنند که خط پایان گزارش آنها مقاله ISI است و ما باید تلاش کنیم خط پایان پژوهش را تغییر داده و ناظر بر حل مسئله‌ای از تولید واقعی باشد. ما نمی‌گوییم سوپرمن هستیم، بلکه باید مفهوم نوآوری را دوباره مطرح کنیم.
به گفته این مسئول دولتی در حوزه ترویج کشاورزی هم شبکه ترویج وجود دارد، اما بسیاری از مروجان کشاورزی بیکار هستند و حقوق دولتی را هم دریافت می‌کنند.
وی گفت:‌ پژوهشگر دولتی یک موظفی دارد که باید سالی یک پژوهش انجام دهد و نگاه دولت این است که اگر این پژوهش انجام شود، پولش را دریافت کند.
همچنین صادقی نیز گفت: تصور این است که اگر کسی کار کشاورزی می‌کند، بیل بردارد و آب بگیرد، و اکثر دانشجویان مهندسی به رشته های کشاورزی می‌روند.
وی گفت: باید طرح‌های فناورانه به کسب و کار موفق تبدیل شوند، بزرگترین درد جامعه علمی این است که پژوهشگر نمی‌داند مشکل اصلی و درد بخش کشاورزی چیست.
در این مراسم صالحی در مورد جشنواره ایده های بخش کشاورزی، گفت: محورهای این جشنواره در زمینه دام، طیور، آبزیان و آبخیزداری است. در مرحله نخست ۲۰ طرح برتر در کارگاه آموزشی بررسی می‌شود، مرحله دوم ۸ طرح ودر مرحله نهایی ۳ طرح برتر معرفی می‌شوند.
به گفته صالحی، با ۳۱ پارک علمی و فناوری و ۳۱ صندوق کشاورزی استانی نامه‌نگاری شده است.
به گفته وی، تاکنون ۶۲۵ طرح به دبیرخانه ارسال شده و هدف کمک به بهبودی فضای کسب و کار در بخش کشاورزی است.
به گفته صالحی، در این جشنواره افراد کارآفرین برای داوری طرح‌ها دعوت می‌شوند.
همچنین ارسلان قاسمی در این مراسم گفت: بازار کشورهای اوراسیا بازار بکری است که در اختیار تولیدکنندگان وصادرکنندگان ایرانی قرار دارد، در حال حاضر رب ایرانی در بشکه‌های ۲۰۰ کیلویی صادر می‌شود، اما اگر همین محصول در روسیه بسته‌بندی شود، می‌تواند با تعرفه صفر وارد کشورهای اوراسیا مانند بلاروس شود.
قاسمی گفت: اتاق تعاون دارای بزرگترین شبکه توزیع کالا در کشور است، گرچه شرایط کنونی در تولید شرایط جنگی است، اما باید با مذاکره با مقامات دولتی شرایط به نفع رونق تولید تغییر کند.
خبرگزاری ايرنا
معاون وزیر جهاد کشاورزی: چابهار گلخانه طبیعی ایران است
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: نوار ساحلی سیستان و بلوچستان در محدوده چابهار و کنارک با توجه به آب و هوای مساعد و بهاری به عنوان گلخانه طبیعی ایران مطرح است و باید گلخانه ها در این محدوده ایجاد شود.
محمدعلی طهماسبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: کشت گلخانه ای به دلیل سودآوری، مصرف کم آب و محصول دهی بالا مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است و برای توسعه آن حمایت های لازم را انجام خواهد داد.
وی بیان کرد: چابهار و کنارک با میانگین دمای ۱۶ تا ۳۲ درجه بهترین موقعیت برای ایجاد گلخانه را دارند و میزان تابش و خاک این منطقه نیز از سایر نقاط ایران برای گلخانه بهتر است.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی افزود: چابهار محور توسعه شرق کشور است و جایگاه مناسبی در توسعه و آبادانی ایران اسلامی دارد به همین دلیل رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان گنج پنهان یاد کرده است.
وی ادامه داد: کشت میوه های گرمسیری و گلخانه در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان از برنامه های اصلی وزارت جهادکشاورزی است و برای این اقدام تمامی زمینه‌ها را فراهم و حمایت می‌کنیم.
طهماسبی تصریح کرد: هم اینک پنج هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان در حال انجام است و بزودی شاهد ایجاد هزاران شغل و هزاران تن محصول خواهیم بود.
وی گفت: گلخانه ۲۲ هکتاری در روستای گوردیم کنارک با همت شرکت «کشت و صنعت مکران» امروز کلنگ زنی شده و امیدواریم شاهد توسعه کشت گلخانه ای و میوه های گرمسیری در منطقه باشیم.
معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: کشت انواع محصولات گرمسیری و گلخانه ای بویژه اناناس می تواند به مشکل اشتغال و توسعه این منطقه کمک کند.
وی از استاندار سیستان وبلوچستان، فرمانداران و مسئولان دستگاههای اجرایی خواست به کشت گلخانه ای کوچک و خانگی و ترویج این کشت سودآور کمک کند تا بتوان به توسعه اشتغال و تولید اقدام کرد.
طهماسبی بر شیرین سازی آب دریا و انتقال به زمین های کشاورزی و کشت های گلخانه ای تاکید کرد و گفت: هموار کردن راههای سرمایه گذاری در این منطقه باید آسانتر شود تا شاهد رونق این منطقه باشیم.

نخستین میوه آناناس کشور در چابهار برداشت شد
معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار گفت: نخستین میوه آناناس کشور با حضور معاون امور باغبانی وزیر جهادکشاورزی، رئیس سازمان شیلات ایران و استاندار این استان امروز/سه شنبه/ در چابهار برداشت شد که نوید دهنده آینده ای درخشان برای توسعه باغات این میوه است.
رحمدل بامری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۸۰۰ اصله نهال در ایستگاه تحقیقاتی شهر چابهار و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ اصله نهال آناناس در ایستگاه تحقیقات باهوکلات کشت شده که هم اینک برداشت آن آغاز شده است.
وی افزود: چابهار با توجه به آب و هوای مساعد و دمای مناسب می‌تواند به قطب کشاورزی شرق کشور تبدیل شود و در تولید و اشتغال نقش بسزایی داشته باشد.
فرماندار چابهار بیان کرد: تولید پاچوش و میوه آناناس در دستور کار است و در آینده توسعه این محصول را شاهد خواهیم بود.
وی گفت: به دلیل موقعیت جغرافیایی، چابهار از بهترین مناطق در بخش گلخانه است و باید کشت محصول آناناس که بازارپسندی مناسبی دارد افزایش پیدا کند.

کشاورزی بدون نیاز به خاک
ریشه در آب
افزایش روز افزون جمعیت و نیاز به غذای بیشتر یکی از دلایل فقیر شدن زمین و ایجاد فرسایش آن است, روی آوردن به کشت های مدرن مانند هیدروپونیک یا همان آب کشت به وییه در مناطقی که زمین کیفیت لازم را ندارد، علاوه بر تولید محصول بیشتر فرسایش خاک را به همراه ندارد.
هم اکنون بسیاری از کشاورزان در جوامع مختلف به سمت توسعه کشت گلخانه‌ای مدرن گام برداشته است و کشاورزان به این نتیجه رسیده‌اند که با توسعه کشت‌های گلخانه‌ای کنترل شده نه تنها از هدر رفت آب جلوگیری کرده بلکه می‌توانند محصول بیشتری تولید و اقتصاد خانواده خود را تا حد مطلوبی تقویت کنند.
روش آب کشت یا هیدروپونیک در محیط گلخانه انجام می‌شود و برای رشد گیاه نیازی به استفاده از خاک نیست.
بی نیازی به خاک و تولید فرآورده بیشتر و با کیفیت تر از جمله مزیت‌هایی است که زمینه را برای گسترش شیوه کشت هیدروپونیک مهیا می‌کند.
در روش آب کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری می‌کنند و با افزودن مواد مغذی و نگه‌داشتن گیاه توسط بستر نگهدارنده بی‌اثر، دیگر نیازی به استفاده از خاک نیست.
در این نوع کشت نیازی به شخم زدن نیست و مصرف آب نیز به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.
کارشناس جهاد کشاورزی می گوید: هیدروپونیک روشی نوین برای پرورش گیاهان است که در آن ریشه گیاه بطور مستقیم در محلول غذایی و یا در بستری از مواد خنثی قرار داده می‌شود.
نورعلی مهماندوست عنوان می‌کند: بسترهای کشت برای ثابت نگه‌داشتن گیاه و محلی برای گسترش ریشه ها بجای خاک بکار می‌رود.
به گفته وی بسترهای بکار رفته در روش کشت هیدروپونیک شامل ورمی کولیت، شنی، پیت و پرلیت هستند.
مهماندوست با بیان اینکه متداولترین بستر کشت در روش هیدروپونیک پرلیت است، بیان می‌کند: سبک بودن و ظرفیت بالا برای نگهداری آب از مهمترین مزایای استفاده از پرلیت است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج هم می گوید: هیدروپونیک یا همان کشاورزی بدون خاک در مناطقی که زمین آنها کیفیت لازم را ندارد بیشتر استفاده می شود.
امیر حسینی با اشاره به اینکه هلند، آلمان و استرالیا از جمله کشورهای پیشتاز در زمینه کشت هیدروپونیک هستند، بیان می کند: بستر گیاه در این روش کشت تنها نقش نگهدارنده را دارد و مواد غذایی از طریق آبیاری به محصول منتقل می شود.
وی می افزاید: یکی از بسترهای بکار رفته در روش هیدروپونیک، پرلیت بوده که یک نوع سنگ معدنی ریز و سفید است.
حسینی با اشاره به اینکه خاصیت پرلیت نگهداری آب است، ادامه می دهد: در ایران بیشتر کشت گل رز و بخشی از صیفی‌جات با روش هیدروپونیک انجام می‌شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج تصریح می کند: در روش هیدروپونیک مواد غذایی از طریق تانکرهای مخصوصی در آب حل شده و با آبیاری تحت فشار به بستر تزریق می شود.
حسینی یادآور می شود: در روش آب کشت، عمل تزریق مواد غذایی به بستر گیاه در طول شبانه روز چند مرتبه انجام می‌شود.
وی می گوید: در روش هیدروپونیک به دلیل تزریق مرتب مواد غذایی به ریشه گیاه فرآورده بیشتر و سالم تری نسبت به کشاورزی سنتی بدست می آید.
حسینی می افزاید: در روش هیدروپونیک آفات موجود در خاک وجود ندارد و به همین دلیل میزان بازدهی فرآورده تا ۲ برابر افزایش می یابد.
به گفته وی تمام گلخانه های پرورش دهنده گل رز در کهگیلویه و بویراحمد از نوع هیدروپونیک هستند و تلاش می شود صیفی جات استان نیز به همین روش کشت شوند.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی یاسوج بیان می کند: در کشت هیدروپونیک چون در طول روز چندین مرتبه به آبیاری نیاز هست، در نتیجه میزان کار انجام شده در این روش بیشتر است.
حسینی با اشاره به اینکه میزان اشتغال زایی در روش کشاورزی هیدروپونیک بیشتر است، گفت: یکی از مشکلات این نوع کشت، وارداتی بودن کودهای مصرفی است که هزینه های زیادی را بر کشاورزان این بخش تحمیل می کند. کارشناس مسئول واحدهای گلخانه کهگیلویه و بویراحمد گفت:
کارشناس مسئول واحدهای گلخانه کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ترویج روش هیدروپونیک یا کشت بدون خاک می‌تواند ظرفیت‌های تولیدی محصولات کشاورزی گلخانه‌ای استان را افزایش دهد.
پروین هرمزنژاد بیان کرد: روی آوردن به سمت کشت‌های گلخانه‌ای و به کارگیری این ظرفیت علاوه بر تبدیل شدن کهگیلویه و بویراحمد به قطب محصولات کشاورزی در کشور، زمینه را برای اشتغال جوانان نیز فراهم می‌کند.
وی عنوان کرد: در حال حاضر ۹۴ واحد گلخانه‌ای در استان فعال هستند.
هرمزنژاد افزود: سطح زیر کشت گلخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد ۴۲ هکتار است و برخی محصولات مانند گل رز با استفاده از شیوه کشت بدون خاک تولید می‌شوند.
به گفته کارشناسان به ازای هر هکتار گلخانه تولید گل رز ۱۲ فرصت شغلی ایجاد شده است
در سال گذشته ۲۰۰ تن محصول گلخانه ای کهگیلویه و بویراحمد به کشورهای عراق و روسیه صادر شد.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی در ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی این استان تولید می‌شود.
در شرایطی که استفاده مداوم از خاک برای کشاورزی ضمن فقیر شدن آن فرسایش را نیز در پی دارد استفاده از روش هیدروپونیک گام موثری در راستای رفع این مشکل خواهد بود.
همچنین با توجه به نیاز آبی کمتر و استریل بودن، روش آب کشت بازدهی بیشتری نسبت به کشاورزی سنتی دارد.

راه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است که در منطقه بم در حال اجراست .
به گزارش ایرنا مسعود لطیفیان سه شنبه شب در نشست ویژه طرح ملی دهکده خرمای بم عنوان کرد: راه اندازی دهکده خرما در جهت افزایش بهره وری تولید خرما در منطقه بم که به همت مسؤولان شهرستان بم در حال انجام است پروژه‌ای مفید و بی نطیری برای کشور بشمار می رود.
لطیفیان گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه‌های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است و این اقدام زیرساختی نقش موثری در تولید خرما و ایجاد ارزش افزوده برای باغداران دارد.
وی تصریح کرد: مشکلاتی باعث بهره وری پایین تولید در حوزه نخیلات می‌شود که از جمله آنها مربوط به نخیلات درجه دو است که به حداکثر بهره وری نرسیده‌اند و قابلیت اصلاح دارند و بخشی دیگر مربوط به نخیلات درجه سه پیر و فرتوت نی باشد و از رده خارج شده‌اند یا نامرغوب هستند که در حال اصلاح این نخیلات درجه دو و سه هستیم.
لطیفیان ادامه داد: طرح‌های اعتباری در حوزه اصلاح باغات موجود است که یکی از این طرح‌ها بحث یارانه نهال است.
وی در خصوص منع صادرات و پرداخت عوارض گمرک خرما اظهارداشت: وزارت جهاد مطلقاً با بستن هرنوع عوارض یا ممانعت از صادرات خرما که بازار بین المللی را دچار خدشه کند مخالف است و با پیگیری‌هایانجام گرفته از وزارت جهاد بسیاری از این موانع برداشته شده است.
مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: سال آینده برای بازار داخلی و خارجی خرما بسیار خوب پیش بینی می‌شود و در همین جهت قصد راه اندازی صندوق ملی حمایت از محصول خرما بمنظور حمایت از خرماداران را در شهرستان بم داریم.
لطیفیان یادآور شد: صندوق حمایت از محصول خرما در قالب حمایت‌های تخصصی تشکیل می‌شود که براساس برنامه ریزی ها میزان سرمایه اولیه صندوق ملی حمایت از خرما سهم دولت ۴۹ درصد و سهم بخش غیردولتی ۵۱ درصد است.
شهرستان بم در فاصله ۱۹۵ کیلومتری استان کرمان واقع شده است.


صادرات عامل گرانی مجدد سیب زمینی شد
طی یک ماه اخیر درحالی قیمت سیب زمینی به طور مجدد روند افزایش پیدا کرد و به بیش از ۷۰۰۰ هزارتومان رسید که برخی عامل این گرانی را رفع ممنوعیت صادرات و افزایش صادرات این محصول به دلیل نوسان نرخ ارز می دانند.
در روزهای پایانی سال ۹۷ و اوایل فروردین ماه ۹۸ با وقوع سیل در استان‌های تولیدکننده و ایجاد مشکلاتی در برداشت و سیستم حمل و نقل جاده‌ای در ایام نوروز و افزایش روند صادرات به دلیل نوسان نرخ ارز، شرایط برای افزایش جهشی قیمت برخی محصولات صیفی از جمله پیاز و سیب زمینی کلید خورد تا جایی که با افزایش چشمگیر نرخ پیاز، سیب زمینی هم شامل افزایش قیمت پنج تا هفت هزار تومانی شد که با وجود تلاش دست اندرکاران، قیمت این محصول کاهش نیافت تا جایی که مسئولان ناچار به ممنوعیت صادرات این دو محصول از ۱۵ فروردین ماه سال ۹۸ شدند.
با اعمال ممنوعیت صادرات این دو محصول توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، به تدریج قیمت هر کیلوگرم پیاز و سیب زمینی روند کاهشی به خود گرفت به طوری که نرخ هر کیلوگرم آن در مقاطعی در مزرعه ۱۸۰۰ تا ۳,۳۰۰ تومان و در میدان میوه و تره بار تهران و بازار بین ۳۵۰۰ تا ۴,۷۰۰ تومان شد.
با ورود سیب زمینی نو و کاهش قیمت این محصول در بازار، به طور مجدد در ۳۱ اردیبهشت ماه امسال صادرات این دو محصول آزاد سازی شد که از زمان آزادسازی تاکنون به طور پلکانی قیمت این محصول افزایش پیدا کرد، به طوری که امروز قیمت این محصول در مزرعه به ۴۲۰۰ تا ۴,۸۰۰ تومان رسید.
طبق نرخ‌نامه میدان مرکزی میوه و تره بار تهران قیمت هر کیلوگرم سیب زمینی بین ۴۰۰۰ تا ۶,۰۰۰ تومان و در سازمان میادین شهرداری تهران بین ۵۵۰۰ تا ۶,۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
افزایش قیمت مجدد سیب زمینی ربطی به تولید ندارد
«حسین اصغری» مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت زراعی وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: افزایش قیمت مجدد سیب‌زمینی در یک ماه اخیر هیچ ارتباطی به حجم تولید این محصول ندارد زیرا سالانه و در چهار فصل سال این محصول استراتژیک کشت می‌شود.
وی اظهار داشت: طبق آمار سال ۹۷، بیش از پنج میلیون تن سیب زمینی در سطح ۱۴۵ هزار هکتار در فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان در قالب کشت معمولی و طرح استمرار تولید شد که بیشترین میزان تولید مربوط به استان‌های اردبیل، همدان، فارس، اصفهان و کردستان بوده است.
مدیر کل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه تولید این محصول امسال نیز مشابه سال گذشته بوده است، افزود: ما کمبودی در تولید این محصول نداشته‌ایم تا قیمت آن در بازار تأثیر بگیرد.
اصغری اضافه کرد: البته ممکن است به دلیل بارندگی‌ها و مسائلی در سیستم حمل و نقل گاهی مواقع برداشت محصول یا عرضه آن به بازار دچار تأخیر شود که البته این موضوع در خصوص اکثر محصولات کشاورزی صدق می‌کند.
مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در کشت بهاره و طرح استمرار سال ۹۷ - ۹۸، در مجموع ۶۰۵ هزار تن سیب زمینی در سطح ۲۰ هزار و ۲۰۰ هکتار تولید شد که از این میزان ۱۵۰ هزار تن تولید در سطح زیرکشت ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار مربوط به طرح استمرار و تولید ۴۵۵ هزا رتن در سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مربوط به کشت بهاره بوده است.
وی یادآورشد: در کشت بهاره و طرح استمرار سال ۹۶ - ۹۷، در مجموع ۶۵۷ هزار تن سیب زمینی در سطح ۲۱ هزار و ۴۰۰ هکتار تولید شد که از این میزان ۱۵۷ هزار تن تولید در سطح زیرکشت ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار مربوط به طرح استمرار و تولید ۵۰۰ هزارتن در سطح ۱۵ هزار و ۶۰۰ هکتار مربوط به کشت بهاره بوده است.
کاهش صادرات سیب زمینی نسبت به سال گذشته شد
در این ارتباط، «شاهرخ شجری» مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق آمار گمرک صادرات سیب زمینی در دو ماهه نخست سال ۹۸، نزدیک ۲۱ هزار و ۲۰۰ تن به ارزش ۹ میلیون و ۳۰۰ دلار شد در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷ میزان صادرات این محصول حدود ۶۵ هزار و ۸۳ تن به ارزش ۲۰ میلیون و ۱۰۰ دلار بوده است.
به گفته وی، در مجموع صادرات سیب زمینی در سال ۹۷ نیز ۵۲۹.۸ هزار تن به ارزش ۲۰۲.۷۸ میلیون دلار بود.
وی با تاکید بر اینکه تنظیم بازار داخلی محصولات کشاورزی از اهمیتی ویژه برخوردار است، اضافه کرد: با اعمال ممنوعیت صادرات در اردیبهشت ماه امسال به منظور تنظیم بازار داخلی محصول سیب زمینی و پیاز تاکنون حجم صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند کاهشی را نشان می‌دهد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در ساری عنوان کرد :
زهکشی زمین‌های کشاورزی شمال لنگ توجیه اقتصادی
معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی گفت که از حدود سه دهه قبل تا کنون موضوع ماندابی و غرقابی شدن زمین‌های کشاورزی شمال کشور بویژه در استان‌های مازندران و گیلان مطرح است، اما تاکنون در ضرورت توجیه اقتصادی عملیات زهکشی و شبکه آبیاری آن توسط مسئولان و مشاوران کم کاری شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، علی مراد اکبری سه شنبه شب در نشست بررسی طرح جامع زهکشی اراضی مازندران در ساری افزود: در حالی که طرح زهکشی و شبکه آبیاری ارزان‌ترین و مؤثر ترین روش استفاده از آب و خاک کشاورزی محسوب می‌شود، اما طرح‌های جامع مطالعاتی آن همراه با عدد و رقم که بتواند توجیه اقتصادی قوی داشته باشد به وزارت جهاد کشاورزی ارائه نشده است.
وی ادامه داد: استان مازندران و گیلان بهترین شرایط را برای گسترش کشت دوم و حتی سوم دارند، اما بی توجهی به اجرای طرح زهکشی، ایجاد شبکه‌های آبیاری و مرمت و بهسازی آببندان ها سبب شد تا حتی در تداوم کشت اول با مشکلات جدی مواجه شویم.
نگرانی از تخریب ساختمان خاک شمال کشور
معاون وزیر جهاد کشاورزی نسبت به آلودگی و تخریب ساختمان خاک کشاورزی استان‌های شمالی ابراز نگرانی کرد و توضیح داد: به دلیل اینکه عملیات زهکشی و شبکه آبیاری در این منطقه مورد توجه قرار نگرفته است، ساختمان خاک زمین‌های شالیزاری در ۶ ماه اول سال با انجام کشت برنج و در ۶ ماه دوم سال در اثر غرقابی بودن دچار مشکل اساسی شده است.
اکبری با طرح این پرسش که چرا طرح زهکشی زمین‌های شمالی در مازندران و گیلان عملیاتی نشده است، گفت: بررسی‌های این معاونت نشان می‌دهد که هنوز دست اندرکاران استان‌های شمالی به رغم تاکید وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته‌اند توجیه اقتصادی قوی برای طرح‌های زهکشی ارائه بدهند.
وی افزود: از ۲ سال پیش که به دستور شخص دکتر روحانی رئیس جمهوری و مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشت برنج فقط در ۲ استان مازندران و گیلان مورد تاکید قرار گرفت و در قالب یک موصبه دولت نیز ابلاغ شده ست، اهمیت زهکشی و ایجاد شبکه آبیاری نیز مورد توجه جدی قرار گرفت.
این مسئول توضیح داد: بر اساس برنامه شخص وزیر جهاد کشاورزی، امسال باید طرح توجیه اقتصادی عملیات زهکشی و شبکه آبیاری زمین‌های کشاورزی مازندران و گیلان تهیه تا طرح ایجاد ردیف اعتباری مستقل در دولت و مجلس مطرح شود.
مازندران و گیلان، هلند فقیر
وی گفت: معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی باید با عدد و ارقام ضرورت انجام عملیات زهکشی را در زمین‌های شمالی و نقش آن در خوداتکایی محصولات کشاورزی، حفظ ساختمان خاک و درآمد کشاورزان توجیه کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با همسان دانستن شرایط استان مازندران و گیلان با کشور هلند، افزود: اینکه چرا کشاورزان و مردم این دو استان به رغم طرفیت بالای کشاورزی ثروتمند نیستند، جای تعجب دارد.
اکبری گفت: خاک، آب و هوای استان‌های شمالی بی نظیر است و اکنون کشت دانه‌های روغنی در استان‌های مختلف به جز شمال ایران در قالب کشت جایگزین گندم و دیگر علوفه‌ها رواج یافته است و با انجام عملیات زهکشی و شبکه آبیاری در مازندران و گیلان علاوه بر حفظ ساختمان خاک، کشت دانه روغنی کلزا می‌تواند به عنوان کشت دوم در سطح وسیع تا ۲۵۰ هزار هکتار افزایش بیابد.
وی افزود: کشور هلند با ایجاد زنجیره تولید و جلوگیری از خام فروشی سالانه تا ۸۰ میلیارد یورو صادرات دارد و به جرأت می‌توان گفت که اگر طرح زهکشی و عملیات شبکه آبیاری در این ۲ استان مازندران و گیلان طی سه سال به اتمام برسد، در تولید دانه روغنی که اکنون تا ۸۵ درصد وابسته به واردات هستیم، خودکفا خواهیم شد.
هدف از زهکشی زمین‌های کشاورزی، فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد ریشه گیاه از لحاظ تهویه و شوری است. زهکشی به خارج شدن طبیعی یا مصنوعی آب مازاد از یک منطقه گفته می‌شود.
کنترل و جلوگیری از شور شدن زمین، کنترل و جلوگیری از ماندابی شدن، کننترل فرسایش، کنترل سیل، حفاظت محیط زیست، سلامت عمومی و بهداشت، جلوگیری از راکد شدن آب و ایجاد بوی تعفن و نامطبوع در محیط مزرعه، به زیر کشت بردن اراضی جدید، زودتر گرم شدن خاک در فصل بهار، شروع زودتر عملیات کشاورزی، کیفیت و کمیت بهتر محصولات، حفاظت از ابنیه و تأسیسات عمومی و توسعه روستایی و امنیت غذایی از جمله مزایای مهم اجرای طرح زهکشی است.
در حال حاضر اداره آب و خاک و امور فنی و مهندسی جهاد کشاورزی مازندران طرح جامع زهکشی اراضی استان را در گستره ۱۵۵ هزار هکتار واقع در ساحل غربی نکا رود تا ساحل شرقی بابلرود در محدوده هفت شهرستان نکا، میاندرود، ساری، قائمشهر، جویبار، بابل و بابلسر و در ۴۲۷ روستا تهیه کرده است.
این طرح در چهار حوضه از رودخانه نکا رود تا تجن در سطح ۳۵ هزار هکتار، حوضه رودخانه تجن تا سیاهرود در سطح ۴۰ هزار هکتار، حوضه سیاهرود تا تلار در سطح ۴۰ هزار هکتار و از حوضه رودخانه تلار تا بابلرود در سطح ۴۰ هزار هکتار است.
مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی دارد که سالانه حدود هفت میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در آنها تولید می‌شود.
برنجکاری با سطح ۲۳۰ هزار هکتار و مرکبات در ۱۱۵ هزار هکتار بیشترین سطح کشت در استان مازندران است.
مازندران سالانه با حدود تولید یک میلیون و ۵۰ هزار تن برنج سفید ۴۲ درصد برنج کشور را تأمین می‌کند.
طرح خوداتکایی برنج در ۲ استان شمالی مازندران و گیلان که توسط دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفته است با انجام طرح زهکشی، شبکه ابیاری، تجهیز و نوسازی و احیا و مرمت و بهسازی آببندان ها در حال عملیاتی شدن است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی:
استراتژی بازار محور جایگزین تولیدگرایی در تعاونی‌های روستایی می شود
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امروزه دگردیسی در مرزبندی‌های متعارف تجاری، پیمان‌های منطقه‌ای، آزادسازی بازارها و ریسک ناهمگن بودن رفتار مصرف کنندگان، سبب انتقال از رویکرد تولیدگرایی به بازارگرایی شده است که این استراتژی در تعاونی های روستایی عملیاتی می شود.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، «حسین شیرزاد» روز سه شنبه در سومین اجلاس منطقه‌ای برنامه‌ریزی اتحادیه‌های تعاون روستایی کشور افزود:: اتحادیه‌های تعاونی روستایی به مثابه سازمان‌های اقتصادی و بازارگرا در فعالیت‌های بازرگانی خود باید از نوعی استراتژی پیروی کنند که هدفش کشف بازارهای جدید، جذب و به دست آوردن رضایت مشتریان، لحاظ پارامترهای تجاری و ویژگی محصول، برندسازی، تقاضای مصرف کننده، ساختار عرضه و ساز و کار توزیع باشد.
وی با اشاره به نتایج بررسی‌های انجام شده در این زمینه خاطرنشان کرد: هرچه سهم بازاریابی محصولات در فعالیت تعاونی‌ها افزایش یافته، میزان اعتماد، وفاداری و مشارکت اعضا در امور تعاونی بیشتر می‌شود. این امر به تقویت و موفقیت تعاونی‌ها کمک شایانی کرده است و بدین گونه تعاونی‌ها توانایی لازم را برای کنترل تولید و فروش محصولات کشاورزان به دست آورده‌اند.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یادآوری کرد: از جمله فعالیت‌های مهم تعاونی‌های روستایی؛ جمع‌آوری محصولات، برنامه‌ریزی تولید، رصد تقاضای بازار، ایجاد مراکز فروش، حمل محصولات، شناسایی بازارها و کوشش برای تولید محصولات جدید است.
وی تصریح کرد: در سیاست‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حرکت از گرایش تولیدی به سمت بازاری شدن با هدف بهره‌گیری از صرفه واحدهای بزرگ در ارتباط با فعالیت‌های بازرگانی محصول محور در صدر برنامه‌ها قرار گرفته است و امروزه دگردیسی در مرزبندی‌های متعارف اقتصادی، آزادسازی بازارها و ناهمگن بودن رفتار مصرف کنندگان سبب انتقال از پارادایم تولیدگرایی به بازارگرایی شده است.
شیرزاد افزدو: امروزه تعاونی‌های روستایی نقش خود را از «مأمور یا مباشر خرید» برای انحصار دولتی به یک «رقابت کننده» در بازار آزاد تغییر داده‌اند و رابطه متقابل پیچیده‌ای در میان تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها در خرید و فروش غلات، ارائه عملیات بازاریابی، عرضه نهاده‌ها و ارائه خدمات دیگر به وجود آمده و مکانیسم‌هایی نیز در جهت ایجاد منافع متقابل میان کشاورزان و تعاونی‌ها و اتحادیه ملی ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: اتحادیه ملی از مبادلات حجم وسیع غلات منتفع شده و تعاونی‌های محلی از اعتبارات، نهاده‌ها، اطلاعات بازار و کاهش ریسک بهره‌مند شده‌اند ولی در عین حال، فعالیت‌های سرمایه‌بر و ریسکی شرکت‌های تعاونی مانند حلقه‌های پایین‌تر زنجیره تبدیل، توسعه محصولات جدید، تحقیق و توسعه و عملیات بین‌المللی، به گونه‌ای فزاینده، نیاز به سازماندهی مجدد اساسی دارد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با تاکید بر اینکه سرعت عمل، انعطاف‌پذیری و پاسخگویی به نیازهای بازار می‌تواند با ایجاد شرکت‌های «سرمایه‌گذاری مشترک» برای عملیات بازاریابی و بین‌المللی به صورت آسان‌تری انجام شود و سرمایه‌گذاران نهادی، تمایل بیشتری به خرید سهام این گونه شرکت‌ها دارند، یادآور شد: معمولاً این گونه شرکت‌های مشترک از مزایای کنترل مالی بهتر، کاهش ریسک، دسترسی به فعالیت‌های بازاری جالب، تصمیم‌گیری پاسخگو و استراتژی سالم‌تر برخوردارند.
وی با اشاره به نمونه‌هایی از این گونه شرکت‌ها گفت: بزرگترین شرکت‌های تعاونی دانمارک به نام‌های ام. دی فودز و داینیش کرون که در این زمینه پیش آهنگ بوده و موفق به جلب همکاری سرمایه‌گذاران نهادی به منظور ایجاد دو شرکت بزرگ بین‌المللی به نام‌های ام. دی فودز اینترنشنال و تولیپ اینترنشنال شده‌اند، در حوزه تبدیل و عرضه محصولات فرآوری شده در بازارهای جهانی فعالیت گسترده‌ای دارند. نمونه دیگر از این دست، شرکت تعاونی گل هلند، به نام فلوراهلند است که در دو دهه اخیر از ادغام تعاونی‌های مختلف تشکیل و با عرضه گل در بازارهای حراج به عنوان مرکز اطلاعات و معاملات، نقش مهمی در بازار گل در سطح ملی و بین‌المللی ایفا می‌کند.
شیرزاد اضافه کرد: فلوراهلند، شرکت تعاونی پیشرفته‌ای است که دارای شش مرکز «حراج گل»، یک سازمان واسطه‌گری ملی به نام «ارتباط فلوراهلند» و یک بخش تجارت بین‌المللی با سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت آلمانی است. این شرکت در بازارهای حراج مناطق مختلف دنیا سهم عمده‌ای در بازار گل داشته و از طریق سیستم‌های اینترنتی از تشکیلات و حمایت تدارکاتی نیرومندی برخوردار بوده و به صورت شبکه یکپارچه عمل می‌کند.
این مسئول با اشاره به اینکه در کشور ژاپن برای تشویق بیشتر تعاونی‌های روستایی جهت بازاریابی گسترده‌تر، از فرآیند ادغام استفاده شده، یادآورشد: در واقع یکی از رویدادهای مهم در تعاونی‌های کشاورزی ژاپن در دهه‌های اخیر اجرای برنامه ادغام بوده است چرا که با توجه به فضای رقابتی به وجود آمده در نتیجه پیشرفت‌های اقتصادی، تعاونی‌های کوچک با امکانات محدود خود نمی‌توانستند پاسخگوی هزینه‌های روزافزون و همچنین گسترش فعالیت‌های خود باشند. از این رو قانون ادغام تعاونی‌های ژاپن در سال ۱۹۶۱ تهیه و به مرحله اجرا گزارده شد. در کشور ما نیز بهتر است شرکت‌های تعاونی کوچک در یکدیگر ادغام شوند و از طریق فعالیت‌های مشترک، توانایی مالی خود را افزایش دهند
وی افزود: ادغام تعاونی‌ها بر اساس توافق تعاونی‌های ادغام شونده و با تصویب دو سوم آرا مجمع عمومی که می‌بایست بیش از نیمی از اعضا در آن حضور داشته باشند، محقق شده و به منظور انجام ادغام در هر تعاونی کمیته‌ای به نام «کمیته ادغام» تشکیل و به همراه کمیته‌های مشابه مسئولیت تهیه آئین‌نامه اجرایی و ایجاد تعاونی جدید را عهده دار بوده‌اند و در این میان دولت نیز با پرداخت یارانه و کمک‌های همه‌جانبه از برنامه ادغام، حمایت و انگیزه لازم را برای انجام این برنامه ایجاد کرده و این در حالی است که اتحادیه مرکزی تعاونی‌های کشاورزی در سیاستگذاری برنامه ادغام در سطح دولت، اتحادیه‌ها و شرکت‌های محلی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.
رئیس هیأت مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با توجه به تأثیر مثبت اندازه تعاونی‌ها بر فرآیند سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها پیشنهاد کرد که در کشور ما نیز شرکت‌های تعاونی کوچک در یکدیگر ادغام و یا از طریق فعالیت‌های مشترک، توانایی مالی خود را افزایش دهند.
وی اضافه کرد: توسعه بیشتر تعاونی‌های کشاورزی در آینده تحت تأثیر عوامل بسیاری قرار دارد و یکی از این عوامل مهم، بازنگری سیاست‌های کشاورزی و تغییر ساختاری شتابان در رشته فعالیت‌های کشاورزی است که بر ساختار عضویت تعاونی‌ها اثرگذار خواهد بود.
شیرزاد با تاکید بر اینکه جهانی شدن و آزادسازی تجاری بر عملکرد تعاونی‌ها نیز اثرات عمده‌ای داشته و چالش‌ها و فرصت‌های تازه‌ای فراروی آنها ایجاد شده، تصریح کرد: شبکه تعاونی‌های کشاورزی و روستایی برای حفظ موقعیت رقابتی خود باید بر بازارهای اروپایی و جهانی تمرکز کنند زیرا رقابت‌پذیری و ایجاد توانایی با هدف فتح بازارهای جدید از عوامل عمده در بقای تعاونی‌ها به حساب می‌آید و البته به صورت همزمان استفاده از پیشرفت‌های فنی در کشاورزی و افزایش استفاده از بیوتکنولوژی نیز اهمیت ویژه‌ای در پیشرفت تعاونی‌ها دارد. ماهیت سرمایه بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی سبب افزایش کشت قراردادی و تقویت ارتباط با شرکت‌های چند ملیتی و شرکت‌های بین‌المللی می‌شود.
ایجاد اتحادیه‌های جدید برای تعاونی‌ها
شیرزاد تصریح کرد: در مجموع، روند تغییرات ساختاری شرکت‌های تعاونی کشاورزی نشان می‌دهد که گرایش شبکه تعاونی‌ها به افزایش اندازه از طریق ادغام، تشویق اعضا به سرمایه‌گذاری جدید و انجام فعالیت‌های تخصصی و تقویت موقعیت رقابتی از طریق ورود به بازارهای اروپایی و بین‌المللی کاملاً جدی است. در نظر است که دو اتحادیه جدید به نام» «اتحادیه اعتباری» و «اتحادیه بازاریابی» به منظور کمک در انجام فعالیت‌های اعتباری و بازاریابی شرکت‌های تعاونی تشکیل شود
وی با اعلام اینکه در حال مطالعات نهایی برای اتخاذ تصمیمات ساختاری-نهادی جدید هستیم افزود: علاوه بر اتحادیه‌های موجود استانی شامل؛ اتحادیه‌های تعاون روستایی، اتحادیه تعاونی تولید و اتحادیه نظارت کشاورزی، در نظر است که دو اتحادیه جدید به نام» «اتحادیه اعتباری» و «اتحادیه بازاریابی» به منظور کمک در انجام فعالیت‌های اعتباری و بازاریابی شرکت‌های تعاونی تشکیل شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با ایجاد اتحادیه‌های جدید تخصصی استانی، وظایف اعتباری و بازاریابی شبکه تعاونی‌ها، که در حال حاضر توسط برخی از اتحادیه‌ها به صورتی محدود انجام می‌شود، به اتحادیه‌های مزبور واگذار شده و نقش اتحادیه استانی، ایجاد هماهنگی، نظارت و آموزش پرسنل و مدیران شرکت‌ها خواهد بود.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: اتحادیه‌های اعتباری با عضویت آن دسته از شرکت‌های تعاونی شکل خواهند گرفت که در زمینه انجام فعالیت‌های اعتباری و تأسیس صندوق‌های اعتباری در سطح استان تشکیل شده و وظیفه تأمین اعتبار از طریق برقراری ارتباط با بانک‌ها و صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، هماهنگی، نظارت و آموزش مدیران شرکت‌ها را برعهده دارند.
اتحادیه استانی بازاریابی کشاورزی نیز با عضویت شرکت‌های تعاونی مختلفی همراه خواهد بود که در حوزه‌های تخصصی بازاریابی فعالیت داشته و عمده وظیفه آنان تأمین نهاده‌های مورد نیاز شرکت‌ها از منابع دست اول، هماهنگی، نظارت و آموزش مدیران شرکت‌ها، کمک به شرکت‌ها جهت فروش محصولات کشاورزان در بازارها و زمان مناسب از طریق جمع آوری و انتشار اطلاعات، هماهنگی میان شرکت‌ها و در صورت نیاز خرید محصولات از شرکت‌های مختلف، جمع آوری و اقدام برای فروش در بازارهای داخلی و یا صادرات است
وی اضافه کرد: در این میان به ویژه بایستی در جهت کمک به شرکت‌های تعاونی در زمینه افزایش مشارکت اعضا و خود اتکایی و استقلال شرکت‌ها اقدامات اساسی انجام پذیرد. کیفیت فعالیت‌های اعتباری به منظور تأمین نقدینگی و افزایش توان سرمایه گذاری شرکتها در درجه نخست به میزان آگاهی، مشارکت و وفاداری اعضا به شرکت‌ها بستگی داشته و افزون بر این، توانایی هرچه بیشتر مدیریت شرکت‌ها، در موفقیت و تنوع بخشی به فعالیت‌های آنها در امور اعتباری، نقش مهمی خواهد داشت.
شیرزاد، آگاه ساختن عموم اعضا نسبت به اهمیت و نقش مدیریت در گسترش فعالیت شرکت‌ها را عاملی اساسی در انتخاب مدیران شایسته تلقی و اظهار داشت: در مراحل پیشرفته‌تر، شرکت‌ها به منظور دستیابی به موفقیت‌های بیشتر می‌بایست مدیرانی با سطح دانش و تجربه مدیریتی به مراتب بالاتر را به استخدام شرکت تعاونی درآورند و اصولاً ایجاد یک شرکت تخصصی بازاریابی محصولات کشاورزی در کنار اتحادیه مرکزی تعاون روستایی، تنها با استخدام مدیران و کادر کارآمد و متخصص در امور بازاریابی به توفیقات راهبردی نظیر مشارکت گسترده در امور خرید و فروش، بسته بندی، درجه بندی و فرآوری محصولات کشاورزی منجر خواهد شد.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یادآور شد: این شرکت‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از کمک‌های دولت، سرمایه اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی، دریافت وام از منابع بانکی، به ایجاد کارخانه‌های بسته‌بندی و تبدیل محصولات کشاورزی در مناطق مستعد اقدام کنند و علاوه بر این، آنها قادر خواهند بود در زمینه صادرات محصولات کشاورزی از سوی اتحادیه‌های تعاونی، برنامه‌ریزی‌های لازم را جهت صادرات محصولات دارای حاشیه سود و نرخ بازده بالای تجاری بر اساس استانداردهای بازار جهانی به انجام رسانند.

۱۵ باب استخر ذخیره آب کشاورزی در شرق اصفهان احداث شد
بخشدار بخش بن رود شهرستان اصفهان گفت: ۱۵ باب استخر ذخیره آب کشاورزی امسال در شرق این منطقه و در شهر ورزنه و توابع آن احداث و وارد سامانه آبیاری شد.
احمد صادقی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا گنجایش هر یک از این استخرها را بالغ بر ۴۰ هزار مترمکعب برآورد کرد و افزود: این استخرها با حفظ به موقع آب از تنش های آبی جلوگیری می‌کند و در بهبود کار آبیاری و کشاورزی نقش مهمی دارد.
وی تصریح کرد: برای این طرح‌ها ۵٣٠ میلیارد ریال از اعتبارات دولتی و پنج میلیارد ریال از کمک‌های مردم هزینه شده و بالغ بر چهار هزار و ۶٠٠ هکتار از اراضی شرق اصفهان را پوشش می‌دهد.
بخشدار بن رود افزود: برای اجرای این طرح‌ها ٢٧٠ کیلومتر لوله گذاری در منطقه انجام شده است تا آب این استخرها به مزارع مختلف هدایت شود.
صادقی گفت: برای هر الگوی کشت یک توزیع آب متفاوت نیاز است برای مثال نوع آبیاری گیاهان ردیفی مانند ذرت و پنبه با دیگر محصولات فرق دارد.
وی احداث شبکه زهکشی و آبیاری در شرق اصفهان را با اهمیت دانست و گفت: برای این طرح ٣٧٠ میلیارد ریال در ٢ سال قبل هزینه شده و برای تکمیل ۴٠٠ میلیارد ریال دیگر نیاز است.
اراضی کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان است که با توجه به محدودیت‌های منابع آبی در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن تحت کشت زراعی و باغی قرار می‌گیرد.
بخش بن رود یکی از بخشهای شهرستان اصفهان با جمعیت ۲۳ هزار و ۷۰۰ نفر به مرکزیت شهر ورزنه با دو شهر و ۳۹ روستا و آبادی در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شرق اصفهان واقع است.
شهر ورزنه در ۱۰۵ کیلومتری مرکز اصفهان در ۳۰ کیلومتری تالاب بین المللی گاوخونی واقع شده است و با ۳۰۸ هکتار وسعت، حدود ۱۴ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.
حدود ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شرق اصفهان هم اکنون زیر کشت رفته و بر همین اساس حدود ۲۰ هزار تن گندم به دست می‌آید و در این منطقه حدود ۳۰ هزار کشت متفرقه نظیر گلرنگ و جو انجام گرفته که محصولات آن آماده ارائه به بازار خواهد بود.
مردم بخش‌ها، مناطق و شهرهای شرقی اصفهان از جمله زیار، کرارج، ورزنه، اژیه، براآن و خوراسگان با جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ هزار نفر بیشتر به فعالیت کشاورزی مشغولند.
در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع اراضی کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.

گل محمدی برند خلخال می شود
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: با اجرای طرح توسعه کشت گل محمدی در اراضی دیم ، این محصول با ارزش کشاورزی به عنوان برند شهرستان معرفی خواهد شد.
به گزارش ایرنا، بهبود علیزاده روز سه شنبه در بازدید از برداشت گل محمدی از مزارع زیر کشت این محصول افزود: این منطقه بدلیل داشتن شرایط لازم از جمله ارتفاع مناسب از سطح دریا، اراضی مستعد کشاورزی و رطوبت پایین از مناطق بسیار مستعد کشور برای کشت گل محمدی بوده و تلاش می‌شود تا با حمایت‌های لازم از دانش آموختگان رشته کشاورزی از جمله ارائه نهال یارانه دار و پرداخت تسهیلات بانکی کشت آن در منطقه رونق گیرد.
وی اظهار داشت: امروزه گل محمدی در جهان نه تنها به عنوان یک محصول کشاورزی با خواص غذایی بلکه به عنوان یک دارو نیز در درمان بیماری‌های گوارشی و پوستی مورد توجه بوده و محصولات فراوری شده آن در صنایع بهداشتی، آرایشی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
او گفت: ایران از نظر میزان تولید اسانس گل محمدی رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و در این میان استان‌های اصفهان، کرمان، فارس و آذربایجان شرقی نیز به ترتیب چهار استان برتر کشور در تولید محصول کشاورزی گل محمدی هستند.
وی بیان کرد: برغم قرار گرفتن نام خلخال در لیست ۴۰ منطقه مستعد برای پرورش گل محمدی در کشور و وجود مناطق مستعد این شهرستان برای کشت و پرورش این محصول، بی توجهی در گذشته موجب شده تا در حال حاضر تولید گل محمدی خلخال از حد انتظار پایین‌تر باشد.
مدیر جهاد کشاورزی خلخال همچنین گفت: در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گل محمدی اختصاص یافته و با توجه به میانگین عملکرد ۴۵۰ کیلوگرمی محصول در هر هکتار پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۴۰ تن گل محمدی از مزارع زیر کشت این محصول برداشت وروانه بازار مصرف شود.
او بیان کرد: در سال های اخیر توجه خاصی به توسعه کشت گل محمدی در خلخال شده و با توزیع بیش از ۱۰۰ هزار بوته در بین کشاورزان و باغداران منطقه و با برنامه ریزی صورت گرفته در آینده میران برداشت این محصول نزدیک به ۲ تا سه برابر میزان تولید فعلی افزایش خواهد یافت.
خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

۲۰ هزار میلیارد تومان محصولات کشاورزی در کرمان کشت می شود
استاندار کرمان گفت: سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان محصولات بخش کشاورزی در استان کشت می شود.
به گزارش ایرنا، محمدجواد فدایی روز چهارشنبه در نشست مسائل برق و انرژی استان کرمان با حضور معاونان وزیر نیرو و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در محل اتاق کرمان افزود: بخش کشاورزی این استان با وجود کم آبی ارزش تولیدی فراوانی دارد.
وی با اشاره به توسعه نیافتگی کرمان اظهار داشت: این استان با وجود ظرفیت‌های بسیار، در برخی از شاخص‌ها از متوسط کشور پایین‌تر است که باید نگاه مسئولان کشوری به استان کرمان ویژه باشد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز در این نشست با اشاره به انرژی به عنوان پیشران اقتصادی کشور و اسراف در این حوزه گفت: به گونه‌ای در حوزه انرژی عمل کردیم که در آینده نه چندان دور شاهد اضمحلال کامل در این بخش کشور خواهیم بود لذا جراحی در این حوزه امری ضروری است.
یدمهدی طبیب زاده عنوان کرد: با این روند فعالیت حوزه انرژی کشور نباید انتظار استقبال بخش خصوصی برای سرمایه گذاری را داشته باشیم و در صورتی که مشکلات این حوزه رفع نشود نمی‌توان انتظار رشد تولید انرژی توسط بخش خصوصی را در کشور داشته باشیم.
وی گفت: رقابت غیرمنصفانه بخش دولتی با بخش خصوصی را یکی از دغدغه‌های اصلی ما است و اگر به فکر نجات بخش خصوصی نباشید افراد فعال در این بخش، نیز در آینده نزدیک اقتصاد کشور را ترک می‌کنند و در جای دیگری سرمایه گذاری خواهند کرد.
وی تصریح کرد: اندیشکده انرژی در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تشکیل شده و اندیشکده انرژی یک اتاق فکر بسیار خوبی برای راهگشایی در راستای توسعه است.
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با همکاری دانشگاه، بخش خصوصی و دولت مشکلات استان را رفع می‌کند و طرح انرژی پویان و مدرسه خلاقیت‌ها در این راستا انجام شده است.
این استان ظرفیت تولید فکر را در بخش انرژی دارد و وزارت نیرو کرمان را برای اجرای پروژه‌های خوب به عنوان پایلوت انتخاب کند.

خبرگزاری مهر
معاون حجتی به مهر خبر داد
طرح کاهش ۵۰ درصدی وابستگی کشور به واردات دانه‌های روغنی
معاون وزیر جهاد از تدوین طرح زهکشی زیرزمینی اراضی شمال کشور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح در ٤٠٠ هزار هکتار از شالیزارهای استانهای شمالی می توان کلزا کشت کرد.
علی مراد اکبری، معاون امور آب و خاک وزارت جهاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وابستگی شدید کشور در زمینه روغن، اظهارداشت: یکی از محصولاتی که می‌تواند باعث کاهش وابستگی ما در این زمینه شود، کلزا و توسعه کشت این محصول است.
وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته میزان تولید دانه‌های روغنی بویژه کلزا بیش از ۳ برابر رشد داشته است، ادامه داد: برهمین اساس ضریب وابستگی کشور به روغن از حدود ۹۶ درصد طی سالهای گذشته به ۸۰ تا ۸۵ درصد در حال حاضر رسیده و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است.
معاون وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود امسال حدود ۴۵۰ هزارتن کلزا درداخل کشور کشت و از کشاورزان خریداری شود، گفت: ما طرحی را تهیه و به مسؤلین مرتبط وزارت جهاد کشاورزی ارائه کرده‌ایم که بر اساس آن در اراضی شالیزاری سه استان گیلان، گلستان و مازندران عملیات زهکشی زیرزمینی انجام دهیم که اگر این اتفاق رخ دهد ما می‌توانیم در حدود ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی استان‌های شمالی بویژه مازندران و گیلان به عنوان کشت دوم، کلزا بکاریم.
اکبری با بیان اینکه کلزا معمولاً در مهرماه کشت می‌شود، اضافه کرد: بارندگی در مناطق شمالی از شهریور آغاز و در زمستان شدید می‌شود و معمولاً اراضی این استان‌ها به دلیل همین بارندگی‌ها، دچار ماندآبی‌های شدید می‌شوند.
وی ادامه داد: برای خروج این آب‌ها به یک عملیات مویرگی زهکشی زیرزمینی در تمام اراضی شمال نیاز است؛ اگر ما بتوانیم این کار را انجام دهیم، ۴۰۰ هزار هکتار از شالیزارهای استان‌های شمالی را می‌توانیم به کلزا اختصاص دهیم که درحال حاضر نیز این طرح تهیه و ارائه شده است.
اکبری گفت: اگر در این ۴۰۰ هزارهکتار، هکتاری ۲.۵ تن کلزا تولید شود که البته بیشتر از آن امکان پذیر است، در مجموع حدود یک میلیون تن تولید کلزا از این اراضی خواهد بود. بنابراین ما می‌توانیم یک میلیون تن کلزا در استان‌های شمالی تولید کنیم.
وی با بیان اینکه ضریب کشت در مناطق مذکور دو الی سه برابر می‌شود، افزود: بعد از کلزا می‌توانیم در آن مناطق کشت سبزی انجام دهیم. در واقع در این مناطق سه کشت برنج، کلزا و سبزی انجام خواهد شد، که این اقدام، هم باعث افزایش درآمد کشاورزان می‌شود، هم از تخریب و ماندآبی اراضی جلوگیری می‌کند، هم با کاهش تغییر کاربری اراضی کشاورزی مواجه خواهیم بود و وابستگی کشور به واردات روغن به شدت کاهش می‌یابد.
اکبری با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح یک میلیارد دلار اعتبار نیاز است، گفت: در حال حاضر در بازارهای جهانی قیمت هر تن کلزا ۴۵۰ دلار است، اگر سالانه یک میلیون تن کلزا در مناطق شمالی تولید کنیم، ۴۵۰ میلیون دلار می‌شود و طی دو تا سه سال این طرح، اعتبار مورد نیاز خود را مستهلک خواهد کرد.
امکان کاهش وابستگی کشور به واردات روغن تا ٥٠ درصد
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره اینکه اجرای این طرح وابستگی کشور به واردات روغن و دانه‌های روغنی را چقدر می‌تواند کاهش دهد؟، افزود: بنده نمی‌توانم الان درصد دقیقی اعلام کنم اما با حدود یک میلیون تن تولید کلزا در سال فقط در دو استان شمالی، می‌توان گفت وابستگی کشور بیش از ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.
اکبری ادامه داد: درحال حاضر در استان‌های شمالی کلزا کشت می‌شود اما میزان آن زیاد نیست، چون کلزا گیاهی است که به ماندآبی حساس است؛ برعکس برنج که به صورت غرقآبی کشت می‌شود.
وی با بیان اینکه در هیچ کجای کشور چنین آبی برای کشت یک میلیون تن کلزا وجود ندارد، گفت: در حال حاضر در هر منطقه کشور اگر قرار به توسعه کلزا باشد، کشت کلزا جای گندم و سایر محصولات دیگر را می‌گیرد ولی در مناطق شمالی جای هیچ محصول دیگری را نمی‌گیرد.
سالانه ١٠ میلیارد مترمکعب آب شمال به دریا می‌ریزد
اکبری با اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب آب در شمال کشور وارد دریا می‌شود و ما از آن استفاده نمی‌کنیم، ادامه داد: هم اکنون ما دو طرح برای جلوگیری از این هدررفت داریم اول اینکه آب بندان‌ها را بازسازی می‌کنیم. با اجرای این طرح حدود ۳۰ هزار هکتار از آب بندان‌های ۳ استان نزدیک به یک میلیارد مترمکعب آب می‌توانیم ذخیره کنیم.
وی اضافه کرد: همچنین با اجرای طرح زهشکی در استان‌های شمالی، آب‌های اضافه‌ای که وارد دریا می‌شود یا موجبات ماندآبی در اراضی را فراهم می‌کند و یا باعث تخریب اراضی می‌شود، کنترل خواهند شد و ما حدود ۴۰۰ هزارهکتار از اراضی را زیرکشت کلزا خواهیم برد.
اکبری تصریح کرد: توصیه ما به مسئولان بالادستی بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که طرح مذکور را با دقت مورد بررسی قرار دهند و به آن توجه کنند.
معاون وزیر جهاد با بیان اینکه این طرح را پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: امیدوار هستیم اعتبارات مورد نیاز برای طرح مذکور تأمین و طرح به مرحله اجرا برسد.


یک مسئول در سازمان آب و برق خوزستان:
تامین آب برای کشت تابستانه در خوزستان هیچگونه مشکلی ندارد
اهواز - یک مقام مسئول در سازمان آب و برق خوزستان گفت: به لحاظ تامین آب در تابستان پیش رو مشکلی وجود ندارد و در تمامی حوضه های مختلف استان، رهاسازی آب متناسب با نیازهای معمول انجام می شود.
داریوش بهارلویی در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز این نکته که رعایت الگوی کشت و اصلاح آن متناسب با شرایط اقلیمی خوزستان همیشه مورد تاکید همه متخصصان فن بوده و سازمان آب و برق خوزستان نیز چنین نظری دارد، اظهار کرد: تأمین آب به معنای عدم رعایت الگوی کشت و اصلاح آن نیست. آنچه توسط سازمان آب و برق در خصوص تابستان سال جاری اعلام شده است عدم محدودیت خاص در برداشت رودخانه‌ها و کشت متناسب با ظرفیت کانال‌های انتقال و توزیع آب در شبکه‌های کشاورزی است.
بهارلویی بیان کرد: این مهم و تصمیم فقط مربوط به تابستان امسال بوده و به منظور جبران بخشی از خسارات و افزایش توان اقتصادی مناطق درگیر سیل و کشاورزان گرفته شده است. از این شرایط نباید مصرف بی رویه آب، برداشت غیر مجاز و یا توسعه کشت‌های پرمصرف در استان را انجام داد.
وی عنوان کرد: همچنین وقوع سیلاب فروردین ماه نباید بهانه‌ای برای اقدام بی ضابطه و عدم توجه به تمامی جوانب در مصرف آب شود.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان گفت: آنچه ماهیت ما را تهدید می‌کند، سیلاب و یا خشکسالی نیست اگر چه هر دو جز بلایای طبیعی بوده و با خسارات فراوان همراه هستند ولی کم ابی و عدم توازن در مصرف بهینه منابع آب سطحی و زیرزمینی است که بزرگترین خطر پیش رو محسوب می‌شود.
بهارلویی با اشاره به اینکه در سیاست‌های بهره برداری آب هیچگاه بحث ممنوعیت و محدودیت مطرح نبوده بلکه هدف گذاری بر مبنای استفاده صحیح و اصولی آب معین می‌شود، افزود: کم آبی خصیصه دائم کشور و از جمله استان خوزستان است.
وی گفت: در سازمان اب و برق خوزستان همیشه رفاه، آسایش و دسترسی به آب مکفی و با کیفیت به مردم استان اولویت اول و دائمی برنامه ریزی آب سدها است ولی این رفاه و استفاده مستمر در سایه توسعه پایدار حاصل می‌شود که یکی از ارکان مهم آن توجه و بهینه کردن مصرف آب به عنوان سرمایه بی بدلیل آبادانی استان و کشور است.
مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با اشاره و تاکید بر این نکته که سیاست سازگاری با کم آبی که از ابتکارات و تصمیمات عالی وزیر نیرو و با مشارکت برخی وزارتخانه‌ها و ذینفعان آب در حال اجرا است، گفت: این سیاست به معنای عدم مصرف آب و ایجاد تنگنای آبی نیست بلکه برعکس آنچه ممکن است تصور شود این سیاست دقیقاً دسترسی آسان، توزیع عادلانه آب و استفاده مناسب و هوشمندانه از آب را دنبال می‌کند به گونه‌ای که به ازای استفاده از هر مترمکعب آب بیشترین صرفه، سود و افزایش تولید کشاورزی در واحد سطح برای کشور و عموم مصرف کنندگان حاصل شود.
بهارلویی تصریح کرد: در همین حال تمام جنبه‌های زیست محیطی، تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و استاندارهای جهانی مصرف و بارگذاری بر سیستم رودخانه‌ای و آب‌های سطحی نیز رعایت شود، اجرای این سیاست‌ها بدون شک موجب برون رفت از بحران دائمی آب خواهد شد.
مدیربرنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: سیلاب و ترسالی حادث شده نباید ما را از این سیاست اصولی و کاملاً علمی و صحیح دور کند.
بهارلویی گفت: هم اکنون رودخانه‌های استان خوزستان پر آب هستند و در هیچ نقطه‌ای مشکلی به معنای کمبود منابع آب وجود ندارد ولی مصرف باید متعادل باشد و نیازهای زیست محیطی نیز نباید فدای مصرف بی رویه و کشت‌های پرمصرف در استان شود.

در نشستی در اتاق تعاون ایران مطرح شد
برداشت پسته کمتر از ۳دهه پیش است/خلأ مرکز تحقیقات بهبود تولید
رئیس اتحادیه سراسری پسته با اشاره به اینکه سه دهه پیش برداشت پسته ۵۰۰کیلو در هکتار بود که امروز از این میزان هم کمتر شده،از خلأ مرکزی برای مطالعات پژوهشی در حوزه بهبود تولید پسته انتقاد کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، مجید ولدان امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) در نشست مشترک با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: ۷۷۴ شرکت دانش بنیان در حوزه کشاورزی شناسایی کردیم اما متأسفانه وقتی در همایش‌های مختلف با این شرکت‌ها صحبت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم بزرگترین مشکل خود را اعلام کنند همچنان بازار مهترین مشکل این شرکت‌ها است.
وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان بر روی محصولاتی کار می‌کنند که بازار ندارند و متأسفانه امروز نظام حمایت از این شرکت‌ها، صرفاً حمایت مالی است که نتیجه این نظام بدهکار کردن آنها است.
مدیرکل دفتر تجاری سازی و یافته‌های تحقیقاتی سازمان تبلیغات وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ما در حال حاضر بر روی مفهوم فناوری بازار در سازمان تحقیقات کار می‌کنیم و در این زمینه آمادگی داریم در حوزه تحقیقات آموزش و ترویج بخش کشاورزی پیشنهاد فعالان این بخش را مورد بررسی قرار دهیم.
وی همچنین از مکاتبه با رئیس سازمان تحقیقات، فناوری و ترویج کشاورزی برای تشکیل کمیته مشترک با اتاق تعاون در حوزه مشکلات تعاون گران فعال در بخش کشاورزی خبر داد.
برداشت پسته از سه دهه پیش هم کمتر شده است
در این نشست همچنین محمود صادقی مدیرعامل اتحادیه سراسری پسته با انتقاد از عدم فعالیت مرکزی در حوزه تحقیقات پسته در کشور اظهار داشت: ۳۰ سال پیش کشاورزان کشورمان به تدریج فعالیت خود را در بازار پسته در منطقه شروع کردند رقبای ما نیز در بازار این محصول نقش داشتند و محصول یک دست تولید می‌کردند.
صادقی افزود: همزمان دانشگاهی در آمریکا در حوزه تولید پسته دانشگاهی تأسیس کردند که فقط در حوزه تحقیق و پژوهش در محصول پسته متمرکز بود. در آن زمان میزان برداشت آمریکایی ۴ تن در هکتار و میزان برداشت ما نیز ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار بود.
رئیس اتحادیه سراسری پسته افزود: حدود ۲۵ سال پیش ما به وزارت جهاد کشاورزی تقاضای تأسیس مرکز تحقیقات پسته را ارائه دادیم و حتی متعهد شدیم تا تجهیزات و ماشین آلات لازم را خودمان خریداری می‌کنیم تا بتوانیم یافته‌های تحقیقاتی این مرکز را برای بهبود تولید به کار بگیریم.
وی با بیان اینکه این مرکز الان از وزارت جهاد جدا شده و خودمان مرکزی برای انجام امور تحقیقاتی در محصول پسته تأسیس کردیم، گفت: امروز بعد از ۲۵ سال مرکزی که بتوانیم به آن برای انجام مطالعات پژوهشی برای بهبود تولید و کیفیت پسته اتکا کنیم نداریم.
رئیس اتحادیه سراسری پسته تاکید کرد: حتی امروز بعد از ۳ دهه برداشت آمریکا کمی بیش از ۴ تن در هکتار است اما برداشت ما حتی از ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار هم کمتر شده است.

دبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس:
۴۰ درصد منابع آبی کشور در مناطق جنگلی زاگرس تامین می‌شود
دبیر ملی ستاد جنگل های زاگرس گفت: حدود ۴۰ درصد منابع آبی کشور در مناطق جنگلی زاگرس تامین می‌شود و از نظر طبیعت بکر، زیبا و حیات جانوری و گیاهی در کشور بسیار حائز اهمیت است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان جنگل‌ها، فریبرز غیبی در نشست هم‌اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع‌طبیعی و آبخیزداری در ناحیه رویشی زاگرس که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در حال برگزاری است، اظهار داشت: زاگرس بزرگترین ناحیه رویشی و جنگلی کشور با وسعت بیش از ۶ میلیون هکتار است و بیش از ۸۰ درصد جمعیت عشایری کشور در این منطقه بسر می‌برند.
وی افزود: بیش از ۴۵۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط زاگرس دچار خشکیدگی شده‌اند و رسیدگی به مشکلات زاگرس از برنامه‌های اولویت‌دار و در دست اجرای سازمان جنگل‌هاست.
دبیر ملی ستاد جنگل‌های زاگرس ادامه داد: خشکیدگی به دلیل طغیان آفت‌ها و امراض جنگل و آتش سوزی تهدیدی برای این عرصه‌های طبیعی این منطقه است.
غیبی تاکید کرد: ۷۰ درصد عوامل خشکیدگی شناسایی و برنامه‌های جامعی برای کنترل و مهار آن تدوین و در حال اجراست.
وی گفت: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری از اهمیت بسیاری برخوردار است و در سطح ۲۰ هزار هکتار از مناطق زاگرس عملیات جنگل‌کاری آغاز شده و استان ایلام از این منظر بسیار پیشگام و موفق بوده است.
این مقام مسئول از شروع برنامه غنی‌سازی جنگل‌های زاگرس در کشور خبر داد و گفت: منابع‌طبیعی جنگل‌های زاگرس از اهمیت بسزایی برخوردار است و اعتبارات خوبی برای طرح‌های احیا، حفظ و توسعه و غنی‌سازی جنگل اختصاص یافته است.
وی ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم عرصه‌های طبیعی و ملی کشور حفظ شود.

در هیات واگذاری
واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی اولویت‌بندی شد
واگذاری زیرمجموعه‌های وزارت جهادکشاورزی در هیات واگذاری اولویت‌بندی شد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان خصوصی سازی، جلسه هیأت واگذاری روز گذشته با حضور اعضا و به ریاست وزیر اقتصاد در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد.
بر ابن اساس دستور کار جلسه عبارت از اتخاذ تصمیم در مورد تعیین تکلیف و اولویت‌گذاری، واگذاری بنگاه‌ها و شرکتهای مورد واگذاری زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی بود که جلسه با حضور اعضای هیأت واگذاری، وزیر جهاد کشاورزی و مدیران شرکت‌های متعلق به این وزارتخانه برگزار و دستور جلسه مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت و مقرر شد صندوق‌های حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و همچنین از سیلوها و انبارهای خاص برای نگهداری غله و گندم زیرمجموعه شرکت بازرگانی دولتی ایران و نیز برخی از انبارها و سردخانه‌های متعلق به شرکت پشتیبانی امور دام کشور سال ۱۳۹۸ در اولویت عرضه قرار نداشته باشند.
در عین حال سایر بنگاه‌های متعلق به وزارت جهاد کشاورزی جهت واگذاری مورد بررسی و تعیین تکلیف واقع شدند که در اولویت اول واگذاری قرار گرفتند و بر این اساس مقرر شد در اسرع وقت اقدامات آماده سازی و واگذاری آنها انجام شود.
ضمناً مقرر شد بررسی به منظور تعیین تکلیف و اولویت‌گذاری واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌های زیر مجموعه سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در جلسات بعد ادامه یابد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی:
زهکشی اراضی سبب افزایش ۲۵ درصد کشت برنج می شود
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: زهکشی اراضی راندمان تولید برنج در شالیزارها را ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد.
به گزارش خبرنگار مهر، علی مراد اکبری سه شنبه شب در جلسه طرح جامع اصلاح ساختار زهکشی اراضی کشاورزی مازندران با بیان اینکه استان‌های مازندران و گیلان دارای مساحتی بیشتر از کشور هلند است گفت: کشور هلند سال قبل ۸۰ میلیون یورو صادرات محصولات کشاورزی داشته است.
وی با اشاره به اینکه در کشور هلند خام فروشی محصولات صورت نمی‌گیرد تصریح کرد: مازندران و گیلان دارای ظرفیت‌های زیادی است و باید به صادرات و فرآوری محصولات توجه کنند.
وی ادامه داد: به نظر من استان‌های شمالی بویژه مازندران و گیلان، در زیرپوشش سبز آن دارای محرومیت زیادی است و مردم آن ثروتمند نیستند.
اکبری یادآورشد: سرانه بهره برداری مزارع در استان هفت دهم هکتار است و این میزان نمی‌تواند تولید ثروت داشته باشد.
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در کشور هند در قالب زنجیره قوی و منسجم با صنایع قوی برای کشاورز درآمدزایی می‌شود و باید در مازندران و گیلان در این زمینه برنامه ریزی کرد.
وی با این پرسش که چرا زهکشی مزارع به نتیجه نرسیده است عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد که زهکشی اراضی تاکنون نتیجه و بازخوردی نداشته است و باید هرچه سریع‌تر مطالعات را جمع و تحلیل اقتصادی قوی با عدد و رقم داشته باشیم.
اکبری با عنوان اینکه در مازندران و گیلان با توجه به بارندگی فراوان می‌توانیم سالانه ۴۰۰ هزار تن کلزا کشت کنیم گفت: همچنین با زهکشی اراضی می‌توان ۲۵ تا ۳۰ درصد تولید برنج را افزایش داد که دارای توجیه اقتصادی باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: خاک‌های مازندران به دلیل کشت برنج در تابستان و ماندابی بودن در فصل زمستان به مرور زمان دچار مشکل خواهد شد و ساختمان خاک دچار فرسایش می‌شود.
وی افزود: اگر پروژه زهکشی دارای مشاور قوی باشد یکی از ارزان‌ترین و بهترین پروژه‌های آب و خاک در بخش کشاورزی خواهد بود و اکنون در کشور حداقل استحصال آب زیرزمینی لیتری ۱,۳۰۰ تومان هزینه دارد از اینرو باید پروژه زهکشی مزارع را به سرانجام رسانیم

خبرگزاری تسنيم
خبر تازه نمانیده ولی فقیه تقوی؛ طرح احیاء جهاد سازندگی آماده تقدیم به امام خامنه‎ای
نمانیده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اعلام نهایی شدن طرح احیاء جهاد سازندگی و تفاوت ساختاری آن با گذشته گفت: محور فعالیت های جدید در جهاد سازندگی کمک به "تولید و اشتغال" است تا همه کسانی که به شهرها رفتند دوباره به روستا ها برگردند.
حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد:بعد از پایان مسئولیتم در ستاد ائمه جمعه، مقام معظم رهبری به بنده فرمودند که وزارت جهاد کشاورزی بروم و بنده نیز خدمت ایشان عرض کردم که اطلاعاتی از کشاورزی ندارم و از طرفی وزارت جهاد کشاورزی دیگر جهاد سازندگی سابق نیست و نیروهای جهادی آن حذف یا هضم شده اند و اجازه دهید که این مسئولیت را قبول نکنم اما به بنده فرموند که جهاد مهم است و شما باید بروید.
در جهاد سازندگی نیازی به طلبه کارمند نداریم
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در ابتدا هیچ آشنایی با وزارت جهاد کشاورزی نداشتم و در طول زندگی خود با اینکه سه دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بودم حتی برای یک مرتبه نیز به این وزارتخانه نرفته بودم.
وی تصریح کرد: بعد از آشنایی بیشتر با وزارت جهاد کشاورزی دیدم خلا هایی در این وزارتخانه وجود دارد و با جهادسازندگی سابق فاصله زیادی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: ما کارمند نیستیم و حضور ما در وزارت جهاد کشاورزی فلسفه ای دارد. به همین منظور به این فکر افتادیم تا جهاد سازندگی را دوباره احیاء کنیم.
طرح احیاء جهاد سازندگی چگونه کلید خورد
وی اظهار داشت: بر این اساس در ماه رمضان سال قبل، نامه ای تنظیم کرده و خدمت مقام معظم رهبری رفتم و به ایشان عرض شد که خلا حرکتی مانند جهاد سازندگی در کشور مشاهده می‌شود و با وضعیت موجود نمی توان آن را اجرا کرد، زیرا دست و بال ما بسته است.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: بعد از این ماجرا، تمام نیروهای جهادی کشور را دور هم جمع کرده و با آنها جلسه گذاشتیم.
وی اظهار داشت: مقام معظم رهبری با ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی مخالف بوده اند و می خواستند که این نهاد باقی بماند اما وقتی که ادغام شد به رئیس جمهور وقت گفتند، حال که ادغام صورت گرفته است، وزیری جهادی در این وزارتخانه انتخاب کنید.

طرح نهایی احیاء جهاد سازندگی آماده تقدیم به رهبر معظم انقلاب
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: بسیج سازندگی نیز بر اساس امر مقام معظم رهبری و وجود یک خلا در کشور شکل گرفت، در مناطق مرزی که مشکلاتی که احساس می شد رفت و به خوبی کارهایی انجام داد و جواب نیز گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: باوجود اینکه بسیج سازندگی فعالیت‌های جهادی خوبی انجام می‌دهد اما این کارها توسط یک نیروی نظامی انجام می‌شود و تداوم این فعالیت ها تنها در زمان صلح امکان پذیر است زیرا اگر جنگی صورت گیرد آنها نیرو و امکانات خود را به شکل دیگری استفاده میکنند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: یک سال است که بر روی احیاء جهاد سازندگی کار می‌شود ،طرح ها مورد بررسی قرار گرفته و طرح نهایی اکنون آماده است تا به مقام معظم رهبری تقدیم شود.
ماجرای تاسیس تا ادغام جهاد سازندگی از زبان عضو شورای مرکزی/ طرح احیاء جهاد سازندگی نهایی شد
بیشتر بخوانید
• نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی: به حجتی می‌گویند جوش نزن گندم وارد می‌کنیم!
• چرا کشاورزی محور توسعه نشد؟/ نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی: چوب لای چرخ تولید می‌گذارند
جهاد سازندگی امروز با 58 متفاوت است
وی اظهار داشت: جهاد سازندگی که امروز به دنبال احیاء آن هستیم جهاد سال 58 نیست زیرا دیگر بسیاری از زیر ساختها، ساخته شده است؛ اکنون در روستاها مدرسه ساخته شده اما خالی است و خانه های روستایی آب و برق دارند اما دیگر کسی نیست که از آنها استفاده کند.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: محور فعالیت های جدید در جهاد سازندگی کمک به تولید و اشتغال است تا همه کسانی که به شهرها رفتند دوباره به روستا ها برگردند.
جهاد سازندگی دیگر وزارتخانه نخواهد بود
وی افزود: جهاد کار سیزده وزارتخانه را انجام می داد و اکنون در صورتی که مقام معظم رهبری با احیاء جهاد سازندگی موافقت کنند و بتوانیم ساز و کار لازم را فراهیم کنیم نیروهای مخلص جهادی خوبی اکنون در کشور وجود دارد که می توانند به این نهاد بپیوندند.
حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: در صورت احیاء جهاد دیگر یک بخش دولتی یا وزارتخانه ایجاد نمیشود، اما باید شرایطی فراهم شود که از امکانات دولتی استفاده کرد و از طرفی از ظرفیتهای ستاد اجرایی امام ره و بنیاد مستضعفان بهره گرفت.

برداشت توت فرنگی در باغات مازندران
سالانه بیش از ۱۵ هزار تن محصول توت فرنگی در مازندران تولید می‌شود اما صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی همچنان به عنوان حلقه مفقوده این محصول کشاورزی در این استان محسوب می شود.

روزنامه سبزينه
برای رسیدن به اقتدار و خودکفایی باید برای افزایش عملکرد در بخش کشاورزی همت کرد
کشاورزی ستون اصلی رونق تولید
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که قیمت گوجه‌فرنگی در خوزستان یک‌ تا یک‌هزار و500 تومان و در بازار تهران کیلویی شش‌هزار تومان به فروش می‌رفت، گفت: پیشنهاد می‌کنم بسیج وارد عمل شود و با مشارکت کشاورزان محصول را مستقیم ارائه دهد.
احمدعلی کیخا در گفت‌وگو با فارس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اهمیت کشاورزی در کشور گفت: چه بخواهیم، چه نخواهیم برای رسیدن به اقتدار و خودکفایی باید در مسأله کشاورزی همت کنیم؛ زیرا به گفته مقام معظم رهبری کشاورزی مسأله اساسی در استقلال کشور است. خود ما فرزندان مناطق محروم کشوریم و از اول انقلاب فعالیت‌های جهادی زیادی انجام دادیم، آنچه باعث شد در سال‌های سخت اول انقلاب توانستیم با امکاناتی بسیار ناچیز آن زمان کارهای بسیار بزرگ انجام دهیم روحیه جهادی و انقلابی بوده است.
وی افزود: این روحیه جهادی بسیار با اهمیت است که امروز متأسفانه در کشور ضعیف شده است. فعالیت‌های بسیجی در راستای کمک به اقشار محروم کشور بسیار مؤثر است و می‌تواند در احیای این روحیه در کشور کمک کند.
کیخا گفت: منابع مالی و گسترش ساختارها قطعاً به تنهایی کارساز نیست؛ بلکه این روحیه جهادی است که می‌تواند در حل مشکلات مؤثر باشد، در سیل اخیر همه دیدیم این روحیه جهادی چگونه توانست به کمک مردم بشتابد و افرادی هم بودند که با نداشتن این روحیه در کمک‌رسانی به مردم خلل ایجاد می‌کردند.
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: امروز در شهرهای مختلف کشور مثلاً در بوشهر ۲۰ هزار هکتار در هرمزگان ۵۰ هزار هکتار زمین‌هایی داریم که مستعد اقدامات تولیدی کشاورزی و دامی هستند، با توجه به امکانات، شرایط و ظرفیت‌ها در این مناطق متأسفانه به‌علت نبود روحیه جهادی بی‌استفاده مانده‌اند.
به گفته وی، در حوزه گلخانه‌ای از لحظه شروع تولید تا فروش محصول سه‌ماه طول می‌کشد، اما به‌ گفته صاحب این گلخانه اخذ مجوز حدود دو سال طول کشیده است. ما باید موانع تولید را از جلوی پای تولید‌کننده‌ برداریم نه این‌که با شرایط سخت مثل همین مجوزها در کار آن‌ها خلل ایجاد کنیم.
کیخا تصریح کرد: مقام معظم رهبری امسال را سال رونق تولید نام‌گذاری کرد و همه شاهد بودیم که بیش‌تر کشورهای دنیا ما را تحریم کرده‌اند و در تحلیل‌ها و آمارهای خود آورده‌اند که ایران از کمبود آب در کشور بسیار ضربه خواهد خورد و سال گذشته خشک‌ترین سال را طی نیم قرن اخیر تجربه کردیم و کشور با بحرانی بی‌سابقه در آب روبه‌رو ‌شد، اما شاهد بودیم که خداوند به یکباره نعمت را بر این مردم سرازیر کرد؛ به‌طوری‌که امسال پرآب‌ترین سال در ۵۰ سال گذشته کشور بوده است و به یکباره در یک‌سال تمام تحلیل‌ها و آمارها را نقش بر آب شد. با این ظرفیت و نعمتی که خداوند در اختیار ما قرار داده اگر روحیه جهاد و تلاش‌گری باشد قطعاً می‌توانیم به همه مشکلات فائق آییم.
کیخا در ادامه بیان کرد: گوجه‌فرنگی در خوزستان یک تا یک‌هزار و 500 تومان قیمت داشت. همین گوجه در تهران حدود پنج تا شش‌هزار تومان به‌فروش می‌رود؛ چرا نظارت بر این واسطه‌گری‌ها نیست. پیشنهاد می‌کنم بسیج وارد عمل شود و با مشارکت کشاورزان محصول را به‌صورت مستقیم به مردم ارائه دهند تا دست دلالان کوتاه شود.
وی با اشاره به ظرفیت بالای بسیج بیان کرد: بسیج می‌تواند همراه با مردم و کشاورزان به‌سمت خودکفایی و حل مشکلات اقتصادی کشور حرکت کند و ما هم با تمام وجود کمک می‌کنیم و حاضریم در اردوهای جهادی شما نیز حضور یابیم و هر کاری انجام دهیم تا بتوانیم این روحیه جهادی را به کمک همدیگر احیاء کنیم.

از ظرفیت‌های بخش کشاورزی به‌درستی استفاده نمی‌شود
عباسعلی زالی، وزیر سابق کشاورزی، نیز اظهار داشت: باید سپاس‌گزار نعمات خدا باشیم، به‌واسطه وجود مقام عظمای ولایت که با یک کلمه از موجی از امید را در دل اقشار محروم و مستضعف جهان در مقابل زورگویی و سلطه استکبار جهانی ایجاد می‌کند. ایشان با جسارتی نشأت گرفته از روحیه جهادی رئیس‌جمهور آمریکا را در حد مذاکره با ملت بزرگ ایران نمی‌داند. فرمایشاتی که بیش‌تر قدرت‌های بزرگ دنیا جرأت گفتن آن را ندارند.
وی درخصوص کشاورزی ادامه داد: ما ظرفیت‌های بالقوه زیادی داریم که متأسفانه آن‌طور که باید از آن استفاده نمی‌کنیم، یکی از این ظرفیت‌ها دانشگاه‌های ما هستند. اگر دانشگاه‌های ما به‌سمتی بروند که مسأله‌محور کار کنند، قطعاً می‌توانند کمک حال حوزه‌های مختلف باشند. مبحث کشاورزی مسائل پیچیده‌ای ندارد و دانشگاه‌ها می‌توانند با استفاده از این ظرفیت‌ها به کمک کشاورزان بیایند و نهایتاً به اقتصاد کمک کنند. اگر از این ظرفیت‌ها به نحوه احسن استفاده نکنیم قطعاً در درگاه الهی مسئولیم و باید جوابگو باشیم.
وی افزود: به فرمایش حضرت آقا کشاورزی باید برای پیشرفت همه حوزه‌ها بستر قرار گیرد. در اوایل انقلاب مقام معظم رهبری در فکر راهکارهای جدیدی برای اداره و پیشرفت کشور بودند که این راهکار به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نام‌گذاری شد. این هوشمندی وی باعث شد حدود ۹ ماه بعد متنی تهیه شود که به دستور مقام معظم رهبری برای تکمیل به دستگاه‌های مختلف داده شود و پس از اتمام آن در سال ۱۴۰۰ با این راهکار به‌سمت پیشرفت هرچه بیش‌تر کشور حرکت خواهیم کرد.

باید در کشاورزی آینده‌نگر و آینده‌پژوه باشیم
جعفری فشارکی، مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی، هم با اشاره به این‌که در اوایل انقلاب هماهنگی بسیار زیادی بین بچه‌های سپاه و نیروهای جهادی بود، گفت: امروز نیز باید هماهنگی بین همه اقشار کشور برای حل مشکلات باشد
وی ادامه داد: ما باید در کشاورزی آینده‌نگر و آینده‌پژوه باشیم. به شما واضح بگویم دولت کمک حال ما نیست و باید بسیجی عمل کنیم تا بتوانیم به پیشرفت کشاورزی و کشور کمک کنیم. امروز توانسته‌ایم با استفاده از زمین و آب کم‌تر محصولی سالم و بسیار بیش‌تر را استحصال کنیم.
زالی گفت: امروز آمادگی داریم که یک‌هزار نفر از خبرگان بخش کشاورزی را در ۱۵ استان کشور فعال کنیم که در هر کدام از این ۱۵ استان ۳۰ نفر از این خبرگان مستقر می‌شوند و این کار را بدون هیچ چشم‌داشتی به‌عنوان زکات کار خود قرار داریم.
مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی افزود: پانزده‌صدم درصد از کشاورزان کشور جزو خبرگان کشاورزی هستند. جالب است بدانید که ۱۵ درصد از کل کشاورزی کشور را هم این افراد انجام می‌دهند. هدف ما افزایش تولید و همچنین استمرار تولید است، ما این ظرفیت را حاضریم در اختیار بسیجیان و کشاورزان قرار دهیم و آن‌ها را با آموزش برای استفاده بهتر از ظرفیت‌های کشاورزی آماده کنیم. می‌توانیم با سطح زیرکشت کم‌تر مصرف آب کم‌تر محصولاتی به‌مراتب بیش‌تر، بهینه‌تر و سالم‌تر تولید کنیم. ما قانون افزایش بهره‌وری را به‌خوبی می‌دانیم و می‌توانیم با قرار دادن این ظرفیت در اختیار بسیجیان و کشاورزان به نمونه‌های خبره در کشاورزی کشور بیفزاییم. اگر دوستان و بسیج دست در دست ما بدهند قطعاً می‌توانیم در همه محصولات کشور خودکفا باشیم و ما آماده هستیم.

تولید داخل را به‌بهانه کمک به مصرف‌کننده از بین می‌بریم
علیرضا مهاجر، مجری طرح توسعه دانه‌های روغنی کشور، نیز در این‌باره گفت: باید که رهرو راه شهدا و امام شهدا مخصوصاً شهدای جهاد سازندگی باشیم و به فرموده مقام معظم رهبری جنگ اصلی ما جنگ اقتصادی است و اگر در جنگ اقتصادی خوب کار نکنیم، در جنگ نظامی هم کاری از پیش نخواهیم برد.
جوانان در این کشور از نبود اشتغال رنج می‌برند و ما به‌جای کمک به بخش تولید و ایجاد اشتغال با دادن یارانه به بخش واردات عملاً تولید داخل را به بهانه کمک به مصرف‌کننده از بین می‌بریم. درخصوص دانه‌های روغنی ما تاکنون بر روی واردات تمرکز داشته‌ایم؛ لذا نتوانسته‌ایم به خودکفایی برسیم. درخصوص گندم همان‌طور که شاهد بودیم با دستور مقام معظم رهبری همه به‌صورت جهادی وارد کار شدند و با ادغام جهاد کشاورزی و وزارت بازرگانی توانستیم در تولید گندم به خودکفایی برسیم. ما به کار جهادی نیاز داریم.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران:
زعفران ۱۰ درصد ارزان شد
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: کاهش حجم صادرات، نوسان نرخ ارز، پایین بودن توان خرید مصرف‌کنندگان موجب کاهش قیمت دومیلیون تومانی زعفران شده است که ۱۰ درصد کاهش قیمت را نشان می‌دهد.
به گزارش «سبزینه» به نقل از ایرنا، غلامرضا میری افزود: درحال‌حاضر سالانه بیش ۲۵۰ تن محصول زعفران ایران معدل ۸۰ درصد تولید به کشورهای هدف صادر می‌شود. کاهش حجم صادرات به‌دلیل بخشنامه‌های بانک مرکزی می‌تواند در این روند تأثیر منفی داشته باشد و ادامه این روند به‌نفع تولیدکنندگان، صادر‌کنندگان و منافع ملی کشور نخواهد بود.
وی اظهار داشت: پیش از این قیمت هر کیلوگرم زعفران بین ۹ میلیون و ۵۰۰ تا ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که اخیراً به‌دلیل کاهش حجم صادرات نرخ این محصول بین هشت‌میلیون و ۱۰۰ تا ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است که حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت را نشان می‌دهد. میری بر این باور است که کاهش قیمت ارز تأثیر چندانی روی نرخ این محصول نداشته، اما کاهش حجم صادرات و پایین بودن توان خرید مردم تأثیرگذار بوده است.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران گفت: حدود یک‌سال است که به‌دلیل تشدید تحریم‌ها علیه ایران، صادرکنندگان زعفران دچار محدودیت‌های صادراتی شده‌اند؛ به‌طور مثال اگر بخواهیم زعفران صادر کنیم باید پیمان‌سپاری کرده و ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانیم؛ درحالی‌که این امر با توجه به شرایط تحریم‌ها و مشکلات نقل و انتقال پول ممکن نیست.
وی افزود: به‌طور حتم به‌دنبال آن هستیم که همانند گذشته ارز را به کشور بیاوریم؛ اما امکانش وجود ندارد، زیرا خود دولت نیز نمی‌تواند ارز وارد کند. دولت شرایط صادرات در قبال واردات را پیشنهاد داده است تا از معافیت مالیاتی و جوایز صادراتی بهره‌مند شویم باید بگوییم که ما وارد‌کننده نیستیم و تخصصی در این کار نداریم.
وی اضافه کرد: اکنون صادرکنندگان زعفران که چندین سال صادرات انجام می‌دهند و از اعتباری برخوردارند، به‌دلیل صدور بخشنامه‌های بانک مرکزی با مشکلات جدی مواجهند که موجب کناره‌گیری این افراد از صادرات شده است. برخی از صادرکنندگان با استفاده از کارت بازرگانی اشخاص دیگر به صادرات اقدام می‌کنند که حجمش بسیار ناچیز است. بخشی از صادرات توسط سوءاستفاده برخی افراد که دارای کارت بازرگانی هستند و از این موقعیت سوءاستفاده می‌کنند انجام می‌شود، به‌طوری‌که میزان صادراتشان طی پنج‌ماه به ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار رسیده است.
میری گفت: تجارت با کارت بازرگانی افراد دیگر قانونی است؛ اما دارای خلأ است، به‌طوری‌که برخی می‌توانند از این موضوع سوءاستفاده کنند و به‌طور عمومی سازمان مالیاتی نمی‌تواند آن‌ها را شناسایی کند و فرار مالیاتی محسوب می‌شود. بر فرض این‌که حتی اگر تاجر ایرانی بتواند ارز را به سامانه نیما واریز کند، با وجود این‌که نرخ ارز در بازار آزاد حدود ۱۳ هزار تومان است روی هر کیلوگرم زعفران باید بیش از سه‌میلیون تومان ضرر بدهد که در یک فعالیت تجاری منطقی نیست. به گفته وی، اکنون قیمت هر دلار در سامانه نیما به نرخ ۱۰ هزار و ۷۱۵ تومان فروخته می‌شود.
میری از دولت خواست تا راهکاری برای ورود ارز تجار زعفران ایجاد کند تا صادرکنندگان مجبور نباشند زعفران ایران را به ثمن بخس به تجار کشورهای همسایه بفروشند و افزود: در سال ۹۷ به هر میزان که صادرات انجام شد حتی صادرکنندگان نتوانستند یک دلار از این محل به کشور وارد کنند.
وی مشکل دیگر تجار را نرخ تعرفه گمرکی دانست و اضافه کرد: زمانی‌که زعفران با قیمت ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار صادر می‌شد نرخ تعرفه گمرکی یک‌هزار و 300 تا یک‌هزار و 600 دلار بود که این اختلاف قیمت نیز مشکلاتی را برای تجار ایجاد کرده است.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: اخیراً در جلسه‌ای با بانک مرکزی پیشنهاد دادیم در خوداظهاری خود نرخ زعفران را با همان قیمتی که به مشتری می‌فروشیم و پول دریافت می‌کنیم که همان نرخ پایه صادراتی است، محاسبه شود. پیشنهاد دوم این بود که دولت به‌جای این‌که به واردکنندگان گوشی موبایل و خودرو ارز بدهد، بیایند ارز تجار را در کشورهای دیگر دریافت کنند تا معطل تخصیص ارز نشوند. همچنین پیشنهاد شد، درصورتی‌که صادرات به‌ازای دریافت ریال باشد با ارائه مستندات بانک مرکزی محاسبات را ریالی تسویه‌حساب کنند.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ایران با اشاره به این‌که بخشی از زعفران نیز قاچاق یا توسط تجار کشورهای همسایه در ایران معامله و به آدرس مشتری کشورهای هدف ارسال می‌شود، اظهار داشت: به‌طور معمول پیک صادرات کشور ما از آبان تا اردیبهشت است، زیرا خریداران زعفران برای دریافت زعفران تازه حجم واردات خود را کاهش می‌دهند.
میری کاهش توان خرید مصرف‌کنندگان را از دیگر عوامل کاهش نرخ زعفران برشمرد و ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت زعفران در داخل کشور نسبت به قبل از افزایش نرخ ارز نرخ هر مثقال زعفران از ۲۵ هزارتومان به ۷۵ هزارتومان رسیده است که همین امر باعث شده تا زعفران از سبد خانوار ایرانی خارج شود که این مسأله نیز در قیمت این محصول اثرگذار است.
نایب‌رئیس شورای ملی زعفران ایران با بیان این‌که ماهانه بیش از ۲۰ تن زعفران صادر می‌شود، افزود: طبق آمار سال ۹۷ وزارت جهاد کشاورزی بین ۳۸۰ تا ۴۰۰ تن در سطح ۱۲۳ هزار هکتار زعفران در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۲۵۰ تن صادر شده است.
وی با اشاره به این‌که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تولید زعفران سال جاری نزدیک ۵۰۰ تن باشد داشته باشد، گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران از پایان سال ۹۷ تاکنون هنوز هیچ آمار صادراتی از محصول زعفران اعلام نکرده است؛ درحالی‌که آمار صادرات برای ما الزامی است تا بتوانیم صادرات انجام بدهیم. به گفته میری، هر ساله فصل برداشت زعفران از ۲۰ مهر تا ۲۰ آذر است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران عنوان کرد
لزوم تدوین قوانین نظام بهره‌برداری در کشاورزی
چشم‌انداز نظام بهره‌برداری اجاره‌داری به‌مثابه یک نظام بهره‌برداری انتقالی همواره زمینه‌ساز تحول در بخش کشاورزی بوده است. با توجه به گستردگی بهره‌برداری‌های دهقانی در ساختار نظام بهره‌برداری کشور، خرد و پراکنده بودن قطعات دهقانی، سالخوردگی بهره‌برداران، بالا بودن میانگین سنی بهره‌برداران، خالی از سکنه شدن بسیاری از آبادی‌ها، مهاجرت بهره‌برداران خرده‌مالک و غیبت آن‌ها در برخی از نقاط روستایی و عدم بازگشت آن‌ها، همچنین عدم‌تمایل نسل جدید فرزندان بهره‌برداران خرده‌مالک به انجام فعالیت‌های کشاورزی و سکونت در محیط‌های روستایی؛ برگزیدن سیاست جامع مدون و اتخاذ راهکارهای اجرایی مناسب برای حل مشکلات فوق را ضروری می‌‌کند. به‌همین دلیل جهت بهره‌گیری مناسب از پتانسل اراضی برای تولید محصولات مزروعی و رفع مشکلات مطرح شده، توسعه نظام اجاره‌داری پیشرفته در سطح کشور پیشنهاد می‌‌شود. طرفه این‌که توسعه نظام اجاره‌داری و تدوین قوانین مربوط به آن از عمده‌ترین اشکال جلوگیری از خردتر شدن اراضی و حفظ مالکیت دهقانی در بسیاری از کشورها است. از منظر تاریخی، پیشینه بهره‌برداری از زمین به شیوه اجاره‌ای در ایران، سنتی آرکائیک بوده و به تشکیل نخستین دولت‌های فلات ایران باز می‌‌گردد، به‌گونه‌ای که اراضی تحت تملک ملوک غالباً به اجاره افراد با نفوذ محلی در می‌آمد و اجاره آن به‌صورت جنسی پرداخت می‌‌شد. در دوره میانه نیز ساسانیان زمین‌های خالصه شاهی و سایر اراضی توسط حاکمان وقت به شرط پرداخت خراج (نوعی اجاره) در اختیار کشاورزان دارای قدرت مالی و ابزار کار و مدیریت اداره زمین قرار می‌گرفت. در این دوره با گسترش بزرگ مالکی، املاک بزرگ به‌صورت پهنه‌های محدودی درآمدند و قسمت اعظم آن‌ها به اجاره واگذار می‌شدند. به‌عبارتی تا صفویه اجاره املاک یکی از اشکال بهره‌برداری از اراضی کشاورزی در این دوره به‌شمار می‌آمد. البته در دوره قاجارها نظام بهره‌برداری اجاره‌ای طی تغییراتی به نفع بزرگ مستاجران در کشور ادامه یافته است. در دوران پهلوی اول و دوم تا قبل از اصلاحات ارضی نظام بهره‌برداری اجاره‌ای به سه شیوه در ایران معمول بوده است. شیوه اول؛ اجاره روستا یا قسمتی از یک روستا از مالکان بزرگ بوده است. در این شیوه معمولاً اجاره‌دار به‌مثابه مالک عمل می‌کرده و از طریق کشت اراضی توسط زارعان و دریافت بهره مالکانه، حصه یا سهم مالک را براساس قرارداد پرداخت می‌کرده است. شیوه دوم؛ خرده‌مالکان تمام یا قسمتی از اراضی خود را به‌صورت اجاره واگذار می‌‌کنند و مستاجر به‌عنوان عامل اصلی تولید به کشت و زرع می‌پردازد. در این نظام مستاجر حق واگذاری اراضی به‌غیر را ندارد و محصول تولید شده براساس قرارداد بین مالک و اجاره‌دار تقسیم می‌شود. شیوه سوم؛ اجاره اراضی وقفی یا خالصه است. مدت زمان اجاره این‌گونه اراضی طولانی‌تر بوده و در مواردی به ۹۹ سال هم می‌رسد. با انجام اصلاحات ارضی طی سه مرحله، اراضی بزرگ مالکان یا اراضی دولتی که به رعایا اجاره داده می‌شد طی مراحل مختلف به دهقانان فروخته و واگذار شد. در این میان بسیاری از رعایا و دهقانان که از نسق زراعی برخوردار نبودند از مالکیت بر اراضی جامانده و فعالیت‌های کشاورزی خود را در قالب نظام اجاره‌داری تاکنون ادامه داده‌اند. در نظام بهره‌برداری اجاره‌ای، اجاره‌داران معمولاً بیش از نیاز معیشتی خود تولید می‌کنند و به صاحبان زمین، اجاره را به‌صورت نقدی یا جنسی پرداخت می‌کنند. همچنین مجبور به انجام خدمات یا بیگاری برای مالک نیستند. مشخصه این نظام اقتصاد مبادله‌ای مبتنی بر پول است. با وجودی که قرارداد اجاره غیرمکتوب است، ولی منافع اجاره‌دار به‌دلیل پایگاه اقتصادی‌ـ اجتماعی و توان مالی‌اش تأمین می‌شود. البته مناسبات حاکم بر نظام اجاره‌داری طی ادوار مختلف تاریخی در ساختار کشاورزی و نظام روستایی کشور شکل گرفته و نهادینه شده‌اند. این مناسبات بیش‌تر به‌صورت عرفی و شفاهی بوده تا قانونمندی‌های مکتوب و حقوقی. به‌عبارتی این مناسبات از اعتماد اجتماعی حاکم بر جامعه روستایی تأثیرپذیرفته و به‌صورت قوانین نانوشته مورد پذیرش مالک و اجاره‌کار و سایر نهادهای مرتبط قرار گرفته‌اند. قرارداد‌های اجاره معمولاً به‌علت اعتمادی که بین مالک و اجاره کار وجود دارد به‌صورت رسمی ثبت نمی‌شود و بیش‌تر قراردادها عرفی و به‌صورت غیر رسمی بوده و حداکثر به امضای ریش‌سفیدان و معتمدین محل می‌رسد. معمولاً در زمان انعقاد قرارداد اجاره‌کار تمامی مبلغ اجاره‌بها را به موجر می‌پردازد. موجر نیز دفترچه خدمات جهاد کشاورزی را جهت دریافت کود و سم و بذر و سایر نهادهای کشاورزی به اجاره‌کار تحویل می‌دهد و به مراکز خدماتی و پشتیبانی تولید و مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی اعلام می‌کند که زمین خود را (با معرفی مستاجر) اجاره داده است و یک نسخه تصویر قرارداد فی‌مابین را نیز به این مراکز و شرکت‌ها تسلیم می‌کند. اگر بنا باشد اجاره‌کار وام یا اعتباری از بانک‌ها و مؤسسات مالی در زمینه کشاورزی دریافت کند قرارداد بایستی در دفاتر ثبت اسناد رسمی به امضاء طرفین برسد. در حال حاضر جهت ثبت قرار داد در دفاتر اسناد رسمی طبق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ عمل شده و اجاره‌نامه اراضی کشاورزی بین مالک و مستاجر به امضاء می‌رسد. با توجه به عرفی و شفاهی بودن مناسبات حاکم بر نظام بهره‌برداری اجاره‌داری، نظام‌مند کردن این شیوه از بهره‌برداری در ساختار حقوقی و قانونی کشور ضرورت می‌یابد. این ضرورت در چارچوب توجه ویژه به مسأله نظام بهره‌برداری جهت اصلاح ساختاری شیوه‌های بهره‌برداری از منابع و عوامل تولید طی دو دهه اخیر از یک‌سو و تمایل برای اجاره‌کاری در میان جامعه کشاورز از سوی دیگر مورد مداقه قرار گرفته است. جهت اجرای این نظام ابتدا می‌بایست بسترهای مربوطه فراهم شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود؛ لذا قانونمند کردن نظام اجاره‌داری در چارچوب قوانین و مقررات نظام ثبتی و حقوقی کشور ضرورت و هدف اصلی به‌شمار می‌رود. بنابراین امروزه همه متفق القول‌ هستند که توسعه اجاره‌داری نیازمند تدوین یک نظام اجرایی منسجم و قانونمند است. این نظام اجرایی اجاره‌داری بر تمامی مراحل اجاره‌دارای از آغاز تا پایان نظارت داشته و آن را مدیریت خواهد کرد. در نظام اجرایی اجاره‌داری ارگان‌ها و سازمان‌های مختلفی که در ارتباط مستقیم با ساختار نظام کشاورزی هستند ذی‌مدخل بوده و دارای وظایفی خواهند بود. سازمان‌ها و عوامل ذی‌مدخل در این زمینه عبارتند از: وزارت جهاد کشاورزی، سازمان نظام مهندسی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مالک زمین به‌عنوان موجر و مستاجر. در تدوین نظام اجرایی اجاره‌داری هر یک از عوامل فوق دارای وظایفی هستند که لازم است در هنگام تدوین این نظام وظایف هریک مشخص شود. در این راستا همچنین تشکیل یک نظام صنفی مجزا همانند اتحادیه و صنف بنگاه‌داران و مراکز معاملات ملکی جهت قانونمند کردن ثبت اجاره اراضی و نظارت بر کار این بنگاه‌ها ضروری است. در این میان حضور نهادهایی مانند تعاونی‌های تولید هم به‌عنوان عنصر دو فاکتو قابل‌توجه است. یکی دیگر از نقش‌های تعاونی‌های تولید در روستاها، سازماندهی نظام بهره‌برداری است که در کنار آن می‌تواند نظام اجاره‌داری را نیز سازماندهی کند.
نقش شرکت تعاونی تولید در سازماندهی نظام اجاره‌داری عبارتست از: ایجاد‌ سازکارهای قانونی بر مبادله تجاری با در نظر گرفتن منافع موجر و مستاجر، مانند زمان‌بندی اجاره (اصولاً مدت زمان اجاره یک‌ساله به زیان هر هر دو طرف است، زیرا مستاجر برای دستیابی به حداکثر سود نوع سرمایه‌گذاری و در نهایت اعمال فشار بر زمین باعث کاهش کیفیت اراضی می‌شود.) به‌عنوان مثال قراردادهایی که معمولاً بهره‌برداران غیربومی مانند یزدی‌ها و اصفهانی‌ها با مالکان بومی در گذشته منعقد می‌‌کردند، به‌دلیل یک‌ساله بودن مدت زمان اجاره، مستاجر برای دستیابی به حداکثر سود و بازگشت سرمایه‌گذاری انجام شده، حداکثر پمپاژ آب را از چاه‌های آب در اختیار انجام می‌دادند که این امر خود محل مناقشه با سایر بهره‌برداران و مالک زمین بود. در قراردادهای نوین اجاره، براساس مناسبات داوطلبانه و اشراف به حقوق طرفین تعریف شده و در قرارداد منعقده طرفین یک مرجع حل اختلاف تعیین می‌کنند که در مجموع براساس تفاهم مالک و مستاجر شکل می‌گیرد. همچنین ایجاد فضای اعتماد میان موجر و مستاجر (به‌عبارتی زمین تحت تصرف قرار نمی‌گیرد.) تعاونی تولید می‌تواند به‌عنوان داور مرضی‌الطرفین و عامل نظارتی بر قرارداد و حسن انجام تعهدات طرفین عمل می‌کند یا به‌عنوان مرجع حل اختلاف، موجر و مستاجر در قراردادهای اجاره ایفای نقش کند. (البته ممکن است طرفین مرجع دیگری را انتخاب کنند.) اما یکی از این مراجع مطمئن قطعاً مدیران تعاونی تولید خواهد بود. از سویی تعاونی تولید می‌تواند در آموزش نیروهای مستاجر به‌عنوان نیروهای بومی فعال، ایفای نقش کند. به‌عبارتی تعاونی تولید می‌تواند به‌عنوان یک تشکل، سازماندهی بهره‌برداری از منابع آب و اراضی را شکل دهد و همچنین خدمات مورد نیاز اعم از آموزش، ترویج، ارائه خدمات و نهاده‌های مورد نیاز برای اراضی اجاره‌ای نیز به‌عهده گرفته و در صورت امکان برای درآمدزایی مازاد خدمات خود را به واحدهای تولیدی پیرامون ارائه کند. در نهایت، باید بپذیریم که بخش کشاورزی به سرمایه‌گزاری مستقیم و غیرمستقیم نیاز دارد. شدت روند رو به افزایش استهلاک، تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و نبود فرصت‌های شغلی و ناگزیری آن‌ها به فعالیت‌های کشاورزی و وجود بهره‌برداران کم‌زمین و بی‌زمین و عدم برخورداری آن‌ها از منابع مالی مناسب، کشاورزی کشور را به سوی نظام‌های بهره‌برداری انتقالی خواهد کشاند و در اکثر کشورها با مکانیزم‌های بومی خاصی (عرفی و شرعی)، نظام‌های بهره‌برداری انتقالی مانند اشکال مختلف نظام اجاه‌داری ایجاد شده که زمینه‌ساز تحول در بخش کشاورزی آن‌ها بوده است.


خبرگزاری ايمنا
مدیر زراعت جهاد کشاورزی اصفهان:
تولیدات گندم اصفهان جوابگوی نیاز استان نیست
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: به رغم تولید میزان قابل توجهی از گندم در اصفهان، این میزان جوابگوی نیاز مردم استان نیست و شاید مجبور شویم از استان های دیگر گندم وارد کنیم.
محمودرضا افلاکی در گفت وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به نقش بارندگی های اخیر در افزایش میزان محصولات کشاورزی استان اصفهان همچون گندم و جو، اظهار کرد: بارندگی های اخیر کمک قابل توجهی به بهتر عمل آمدن محصولات کشت دیم و آبی کرد و همچنین تاثیر این بارندگی ها در منابع آب زیرزمینی موجب رشد میزان تولیدات گندم و جو در استان شد. در حقیقت بارندگی هایی که بیش از ۱۶ میلی متر باشد می تواند موثر واقع شود.
وی افزود: در سال اخیر چندین نوبت بارندگی موثر در اصفهان اتفاق افتاد ضمن اینکه افزایش سطح زیر کشت استان اصفهان نیز در این افزایش تولید محصولات کشاورزی تاثیر گذار بوده است.
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد تولیدات گندم و جو در استان اصفهان ناشی از بارندگی های یک سال اخیر بوده است. اسفند ماه و فروردین ماه بیشترین و موثرترین بارندگی ها را داشتیم و بارندگی در این ماه ها کمک شایانی به رشد تولیدات کشاورزی کرد.
افلاکی ادامه داد: پیش بینی کرده ایم که بتوانیم امسال ۳۰۹ هزار تن گندم از اراضی زیر کشت استان اصفهان برداشت کنیم. تاکنون از ۱۱ هزار و ۷۳۰ هکتار اراضی زیر کشت ۴۸ هزار و ۱۰۰ تن جو برداشت شده است. از دو هزار و ۴۳۵ هکتار اراضی زیر کشت گندم حدود ۱۰ هزار تن برداشت شده است.
وی اضافه کرد: تا کنون دو هزار و ۲۶۰ تن خرید تضمینی گندم و جو مازاد بر نیاز کشاورزان توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی استان اصفهان انجام گرفته است.
مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه حدود دو درصد از میزان گندم تولید شده کشور مربوط به اصفهان است، یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرده است که امسال ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در سطح کشور برداشت شود و از این میزان ۱۲ میلیون تن توسط وزارت جهاد کشاورزی خرید تضمینی می شود.


پیش بینی خرید ۴۵هزار تن گندم تضمینی در تربت جام
مدیر جهاد کشاورزی تربت جام گفت: از آغاز خرید تضمینی گندم تاکنون ۱۲هزار و ۵۰۰تن محصول از کشاورزان در این شهرستان خریداری شده است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی، اصغر خوشخو افزود: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت محصول افزون بر ۴۵ هزار تن گندم از کشاورزان در تربت جام خریداری شود.
وی حجم نیاز سالانه تربت جام را به گندم ۳۰هزار تن گندم اعلام و بیان کرد: ۱۰۰درصد این میزان از داخل شهرستان تأمین می‌شود.
تربت جام با ۱۱هزار و ۸۰۰هکتار زمین زیر کشت گندم یکی از قطب‌های تولید غلات در خراسان رضوی محسوب می‌شود.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
سرمایه گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی برای توسعه گلخانه ها در کشور/ چابهار گلخانه طبیعی ایران است
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: نوار ساحلی سیستان و بلوچستان در محدوده چابهار و کنارک با توجه به آب و هوای مساعد و بهاری به عنوان گلخانه طبیعی ایران مطرح است و باید گلخانه ها در این محدوده ایجاد شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی طهماسبی در چابهار اظهار داشت: کشت گلخانه ای به دلیل سودآوری، مصرف کم آب و محصول دهی بالا مورد تاکید وزارت جهادکشاورزی است و برای توسعه آن حمایت های لازم را انجام خواهد داد.
وی بیان کرد: چابهار و کنارک با میانگین دمای ۱۶ تا ۳۲ درجه بهترین موقعیت برای ایجاد گلخانه را دارند و میزان تابش و خاک این منطقه نیز از سایر نقاط ایران برای گلخانه بهتر است.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: چابهار محور توسعه شرق کشور است و جایگاه مناسبی در توسعه و آبادانی ایران اسلامی دارد به همین دلیل رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان گنج پنهان یاد کرده است.
وی ادامه داد: کشت میوه های گرمسیری و گلخانه در نوار ساحلی سیستان و بلوچستان از برنامه های اصلی وزارت جهادکشاورزی است و برای این اقدام تمامی زمینه‌ها را فراهم و حمایت می‌کنیم.
طهماسبی تصریح کرد: هم اینک پنج هزار و ۸۰۰ هکتار گلخانه با سرمایه گذاری پنج هزار میلیارد تومان در حال انجام است و بزودی شاهد ایجاد هزاران شغل و هزاران تن محصول خواهیم بود.
وی گفت: گلخانه ۲۲ هکتاری در روستای گوردیم کنارک با همت شرکت «کشت و صنعت مکران» امروز کلنگ زنی شده و امیدواریم شاهد توسعه کشت گلخانه ای و میوه های گرمسیری در منطقه باشیم.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کشت انواع محصولات گرمسیری و گلخانه ای بویژه اناناس می تواند به مشکل اشتغال و توسعه این منطقه کمک کند.
وی از استاندار سیستان وبلوچستان، فرمانداران و مسئولان دستگاههای اجرایی خواست به کشت گلخانه ای کوچک و خانگی و ترویج این کشت سودآور کمک کند تا بتوان به توسعه اشتغال و تولید اقدام کرد.
طهماسبی بر شیرین سازی آب دریا و انتقال به زمین های کشاورزی و کشت های گلخانه ای تاکید کرد و گفت: هموار کردن راههای سرمایه گذاری در این منطقه باید آسانتر شود تا شاهد رونق این منطقه باشیم.

آغاز عملیات اجرایی زهکشی ۳۰ هزار هکتاری اراضی شهرستان های آق قلا و گمیشان
طی مراسمی با حضور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، فرماندار شهرستان آق قلا و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، عملیات اجرایی طرح جامع زهکشی ۳۰ هزار هکتاری زمین های کشاورزی کم بازده شهرستان های آق قلا و گمیشان با اعتبار ۱۱۸۵ میلیارد ریال آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی گلستان‏، این طرح ۳۰ هزار هکتاری، از مجموع طرح جامع ۲۸۰ هزار هکتاری اجرای زهکشی استان گلستان است که پیش از این هم در سطح ۴۵ هزار هکتار از اراضی استان به بهره برداری رسیده بود.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در سفر به استان گلستان همچنین از مزرعه ۳۰ هکتاری خشکه کاری برنج و طرح تجهیز نوسازی نسق شالیزاری در شهرستان علی آباد کتول و نیز آب بندان ۴۰ هکتاری در حال احداث روستاهای چنارقشلاق و قلی آباد از توابع شهرستان گرگان بازدید کرد.

رشد شرکت‌های دانش بنیان نیازمند شتاب دهنده‌ها است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، بر جهت‌گیری درست شرکت‌های دانش‌بنیان و تلاش برای سوق دادن این شرکت‌ها به سمت نوآوری تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی در پردیس آموزشی کشاورزی سعیدآباد شهرستان بستان‌آباد، با بیان این که برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز به شتاب دهنده‌ها است، ادامه داد: توجه ویژه‌ای به موضوع دانش‌بنیان داریم و تبریز پایتخت بسیاری از اهداف مرتبط با تحقق اقتصاد دانش‌بنیان است.
وی افزود: اکوسیستم مناسب، وجود فضای کارآفرینی، وجود نیروی انسانی مستعد و دانشجویانی با سطح علمی بالا آذربایجان شرقی را به استانی مستعد در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان تبدیل کرده است.
در این مراسم، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی نیز با بیان این که مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی وابسته به مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی است که زیر نظر پارک علم و فناوری استان فعالیت می‌کند، گفت: در واقع، مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی ساختاری است که از کارآفرینان در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه کشاورزی که به فناوری و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن بیانجامد، با ارایه خدمات حمایتی در جهت ایجاد و توسعه حرفه‌های جدید پشتیبانی می‌‎کند.
دکتر حسن منیری‌فر افزود: خدمات حمایتی مراکز رشد می‌تواند شامل تامین محل کار به صورت اجاره، خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، خدمات اطلاع رسانی، خدمات مالی و اعتباری، آموزش ‎های تخصصی ویژه، خدمات مدیریتی، خدمات حقوقی و یا پروژه‌یابی و بازاریابی باشد.
به گفته وی، توجه به ظرفیت‌های تولیدی در بخش کشاورزی، وجود دانشکده‌های کشاورزی متعدد در استان، حضور فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی و دارا بودن بیش از ۱۳هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی، همسایه بودن با دو کشور آذربایجان و ارمنستان و قرار گرفتن در مسیر ترانزیت ترکیه و مهمتر از همه وجود منطقه آزاد تجاری ارس نشان دهنده توان بخش کشاورزی در تولید ثروت از طریق کسب و کار دانش بنیان در استان آذربایجان شرقی است.
منیری‏فر خاطرنشان کرد: مرکز رشد همچنین نقطه تلاقی یافته‌های تحقیقاتی اساتید و محققان بخش کشاورزی با مزرعه (بهره‌برداران) است و انتقال تکنولوژی می‌تواند از طریق واحدهای فناور به شرکت‌های با سطح تکنولوژی کمتر صورت گیرد.
بنابه این گزارش، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پس از افتتاح این مجموعه از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.
گفتنی است؛ در مرکز رشد مستقر در پردیس آموزشی کشاورزی سعیدآباد، واحدهای فن آور و شرکت‌های که نوآوری دارند، به عنوان شرکت فن آور فعالیت خود ر ا شروع می‌کنند تا دانش و فن آوری خود را تبدیل به ثروت کنند. چاپ