بریده جراید و روزنامه ها کمينه

يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

خبرگزاری ايانا:
Ÿرئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران: امنیت غذایی زیرساخت امنیت کل کشور است ، ظرفیت تولیدات کشاورزی ۷هزارتن افزایش می‌یابد
Ÿمدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی استان: رکورد خرید گندم در استان زنجان شکسته شد
Ÿمعاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی:
سبزیجات صدرنشین فهرست دورریزها
Ÿ تاثیر بارندگی‌های اخیر شمال کشور بر کشت برنج ، برکت و خسارت با هم به شالیزارها آمد
Ÿرئیس اداره منابع طبیعی ورامین: 22هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی در انتظار تخصیص اعتبار
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرد
Ÿنماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس: 20 هزار هکتار از اراضی اردبیل به آبیاری نوین مجهز می‌شوند
Ÿ مدیر جهادکشاورزی شهرستان اعلام کرد: رفع تصرف اراضی کشاورزی در البرز
Ÿرییس سازمان جهاد کشاورزی فارس: کمیته "کاشت چغندر قند پاییزه" تشکیل شود
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: آمادگی گسترش همکاری‌های کشاورزی با چین را داریم

خبرگزاری ايرنا:
Ÿشالیکاران بی خیال کشت دوم شوند

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران: کشت برنج و محصولات آب بر در جنوب تهران ممنوع است/ 3500 حلقه چاه‌ غیر مجاز در استان تهران

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ تراز کشاورزی همچنان مثبت‌تر از پارسال
Ÿ رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت کشاورزی خبر داد، سرمایه‌گذاری ۶۰۰۰ میلیاردی و تسهیلات نامحدود برای ماشین‌آلات کشاورزی
Ÿزعفران خراسان‌جنوبی را مفت می‌خرند

خبرگزاری آريا:
Ÿ 2 ميليون تن محصولات زراعي در قزوين توليد مي شود
Ÿشاليکاران آستارا از کمباين برنج در برداشت محصول استفاده کنند
Ÿ60هزار تن گندم از کشاورزان نقده خريداري شد
Ÿ63طرح کشاورزي در هفته دولت به بهره برداري مي‌رسد
Ÿرئيس سازمان جنگل ها خبر داد: اجراي عمليات آبخيزداري در 1/5 ميليون هکتار از اراضي کشور
Ÿ مدير جهاد کشاورزي بابلسر : اجراي پروژه آبياري کم فشار با اعتبار 9 ميلياردي در بابلسر
Ÿ خبرنگارآريا درگلوگاه گزارش داد: آيين اختتاميه پنجمين جشنواره مرغوبترين انجير ايران در گلوگاه

خبرگزاری مهر:
Ÿرئیس سازمان چای:ممنوعیت صادرات چای تجدید نظر شود
Ÿابوالفضل حسین پور، گلخانه تولید نشاء محصولات کشاورزی در هشتبندی هرمزگان
Ÿکاهش ۵۰ درصدی برداشت خرما در آبادان
Ÿمرغوب‌ترین انجیر سیاه سفیدبخت نشد

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ ایران در کنیا حبوبات می‌کارد

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿمهاجر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛تولید کلزا در 30 سال اخیر رکورد زد/ تأمین 14 درصد روغن کشور از منابع داخلی
Ÿامکان کشت فراسرزمینی در کنیا وجود دارد

روزنامه کيهان :
Ÿ وزارت نیرو:61 درصد حجم سدهای استان تهران آب ندارد

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی :
Ÿسرمایه‌ گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در ۵ سال اخیر

غلات نيوز :
Ÿ پرداخت 2318 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران استان خراسان رضوی

خبرگزاری صدا وسيما استان مرکزی :
Ÿ تفرش : توسعه ی کشت های مقاوم به کم آبی

خبرگزاری صدا وسيما خراسان رضوی :
Ÿ در خراسان رضوی، خسارت بیش از 6 میلیارد ریالی به تجهیزات کشاورزی بر اثر اختلال در شبکه برق
خبرگزاری ايانا
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران:
امنیت غذایی زیرساخت امنیت کل کشور است
ظرفیت تولیدات کشاورزی ۷هزارتن افزایش می‌یابد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران با اشاره به افتتاح 63پروژه کشاورزی با سرمایه‌گذاری بیش از 95میلیارد تومانی درهفته دولت گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ظرفیت تولید محصولات کشاورزی 7هزارتن افزایش خواهد یافت و 1541 نفر به کار مشغول خواهند شد.
به گزارش خبرنگار ایانا در تهران، کریم ذوالفقاری در نشست خبری خود با خبرنگاران، امنیت غذایی را زیرساخت امنیت کل کشور عنوان و افزود: کشاورزی استان تهران در اجرای اقتصاد مقاومتی که سال گذشته آغاز شده یکی از دستگاه‌های خوب و دارای رتبه نخست در شاخص‌های اقتصاد مقاومتی است و دربرخی شاخص‌ها تا دو ونیم برابرتعهدات ابلاغی دست یافته است.
ذوالفقاری وسعت اراضی کشاورزی این استان را یک میلیون و ۳۰۰هزار هکتار اعلام و افزود: از این میزان تنها ۱۸۷ هزار هکتار معادل 6/13 درصد اراضی کشاورزی دایر دارای آب داریم که از نظر وسعت اراضی کشاورزی این استان نسبت به سایر استان‌ها در رده پایین قرار دارد.
او ادامه داد: این استان با دارا بودن کمتر از یک و نیم درصد اراضی کشاورزی کشور،پنج ودو دهم درصد کل تولید محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
به گفته این مقام مسئول، سالانه 5میلیون و 700هزارتن انواع محصولات کشاورزی، زراعی و ... در سطح استان تولید می‌شود که از این میزان 5/4 میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی، 575هزارتن در محیط گلخانه و ... تولید می شود.
ذوالفقاری میانگین تولید محصولات کشاورزی به ازای هر متر مکعب آب مصرفی در کشور را حدود۵/۱ کیلوگرم اعلام و گفت: با توجه به توسعه گلخانه‌ها و سیستم نوین آبیاری در استان تهران میانگین تولید محصولات به ازای هر متر مکعب حدود ۲ کیلوگرم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصریح کرد: ما در تولید 6محصول تخم مرغ، سبزی و صیفی، گل شاخه بریده، قارچ خوراکی، گیلاس و ... و ذرت علوفه ای رتبه دوم و در تولید سیب درختی و ... رتبه سوم کشور را داریم.
او با اشاره به افزایش صدهزارتنی ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان درسال جاری گفت: 50 درصد از کل تولیدات کشاورزی استان به ارزش 6/2 میلیون تن فرآوری می‌شود و هیچ استانی در کشور چنین ظرفیتی ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به 63پروژه کشاورزی آماده افتتاح در هفته دولت گفت: سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 95 میلیارد و 400میلیون تومان است که از این میزان 57میلیارد تومان آورده افراد، 26میلیارد تومان تسهیلات از منابع بانکی و 8/12میلیارد تومان هزینه کرده دولت بوده است.
او ادامه داد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ظرفیت تولید محصولات کشاورزی 7هزارتن افزایش خواهد یافت و 1541 نفر به کار مشغول خواهند شد.
او با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز خط قرمز ماست، افزود: سال گذشته حدود 1900 مورد قلع و قمع و امسال نیز از ابتدای سال تاکنون 500مورد تبصره دو ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی در استان تهران به ویژه باغات دماوند و شهریار صورت گرفته است؛ متاسفیم اما با جدیت با هرنوع تغییرکاربری اراضی کشاورزی و باغات برخورد می کنیم.
او با اشاره به جلوگیری از کشت برنج در استان تهران گفت: الگوی کشت به سمت کشت دانه های روغنی مثل کلزا و آفتابگردان تغییر کرده است.
ذوالفقاری درمورد آبهای نامتعارف تهران نیز اظهار داشت: با همکاری وزارت بهداشت، محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی استان هرنوع کشت سبزی و صیفی در این مناطق ممنوع شده و طی هماهنگی‌ها کشت درخت صنوبر و سایر چوب‌های تجاری با هدف برداشت چوب را جایگزین خواهیم کرد.
این مقام مسئول میزان آب مصرفی استان تهران در بخش کشاورزی را 45درصد عنوان کرد و گفت: 56هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده است که سالانه 5 تا 6 هزار هکتار به آن افزوده می شود.
او خاطرنشان کرد: به کشاورزان با دوشرط داشتن مجوز تخصیص آب از وزارت نیرو و اسناد مالکیت اراضی به ازای هرهکتار تجهیز اراضی کشاورزی شان به سامانه‌های آبیاری نوین 10میلیون نومان تسهیلات بلاعوض پرداخت خواهد شد که باتوجه به افزایش کارآیی حداقل 10برابری مصرف آب به حل بحران کم آبی کمک خواهد کرد.


مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی استان:
رکورد خرید گندم در استان زنجان شکسته شد
پرداخت ۵۰ درصد خرید تضمینی گندم به کشاورزان
رکورد خرید گندم امسال پس از نه سال در استان زنجان شکسته می‌شود.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از خرید بالغ بر 400 هزار تن گندم خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایانا در زنجان، عبدالله جعفری با بیان اینکه سال گذشته مجموع خرید گندم در استان زنجان به ۱۹۵ هزار تن رسید، تصریح کرد: امسال تاکنون 400 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است.
جعفری، با اشاره به اینکه رکورد خرید گندم امسال پس از نه سال در استان زنجان شکسته می‌شود، ارزش این میزان خرید را حدود 530 میلیارد تومان اعلام و افزود: از این میزان 230 میلیارد تومان معادل 50 درصد بهای گندم‌ تحویلی به سیلوها به حساب کشاورزان واریز شده است.
او بیان کرد: با توجه به اهتمام و حساسیت دولت به منظور تامین و پرداخت بهای محصولات خریداری شده بویژه گندم، امسال شرایط پرداخت وجوه و تسویه حساب کشاورزان بسیار مطلوب‌تر از سال گذشته بوده است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، با اشاره به فعالیت ۳۸ مرکز خرید گندم در استان عنوان کرد: خرید گندم در تمامی مراکز استان بدون هیچ مشکلی در حال انجام است و کار خرید تا اطلاع ثانوی متناسب با زمان برداشت مناطق سردسیر ادامه خواهد داشت.
گفتنی است، امسال هر کیلوگرم گندم به قیمت یک هزار و 300 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

معاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی:
سبزیجات صدرنشین فهرست دورریزها
در زمینه بسته‌بندی محصولات تازه و منجمد سبزیجات، باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود ولی همان‌طور که گفت شد مطالعات دقیقی در این زمینه انجام نشده ‌است، اما به نظر می‎رسد که در بخش سبزیجات بیشترین میزان هدر رفت محصولات کشاورزی را داشته باشیم و به همین علت باید سرمایه‌گذاری را در این زمینه افزایش دهیم.
گلشن بابادی- در حالی که همواره خبرها از افزایش قیمت خوراکی‌ها حکایت می‌کنند، بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی و منابع غذایی، همه روزه دورریز شده و از دسترس انسان‌ها خارج می‌شوند. آماری از سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، نشان می‌دهد که ایران سالانه حدود 30 درصد از محصولات کشاورزی خود را به ضایعات تبدیل می‌کند و این در حالی است که تعداد صنایع تبدیلی و بسته‌بندی این محصولات در کشور نسبت به میزان تولید و برداشتشان، خیلی کم‌‎تر است.
با در نظر گرفتن اینکه اگر این میزان محصول کشاورزی به جای دورریخته شدن و پیوستن به زباله‌ها، وارد سبد خرید مردم شده و یا به خارج از کشور صادر شود، تا چه حد به صادرات کشور و تنظیم بازار داخل کمک می‌کند، اهمیت تلاش برای کاهش دورریز محصولات کشاورزی را صد چندان خواهد کرد.
مجید اسدالهی، معاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با میزان دورریز محصولات کشاورزی به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا اعلام کرد: «تاکنون در خصوص تعیین میزان ضایعات کشاورزی در کشور بررسی و مطالعات جامعی صورت نگرفته ‌است و هرگونه آماری که در مورد میزان ضایعات کشاورزی اعلام شده، صرفا نظرات کارشناسی بوده و باید گفت برای اعلام آمار دقیق میزان ضایعات بخش کشاورزی، بررسی‎ها و مطالعات دقیق در این زمینه مورد نیاز است.»
او در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در جهت کاهش میزان دورریز و افزایش صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در کشور انجام شده ‌است گفت: «هرگونه تغییر در مواد اولیه یا محصول که از بازارپسندی و قابلیت آن محصول برای دستیابی به ارزش افزوده بکاهد، ضایعات محسوب می‌شود. منظور از ضایعات محصولات کشاورزی، تلفات بالفعل (به ویژه تلفات کمی) است. تلفات بالفعل آن میزان از محصول است، که پس از تولید به دلایل مختلف از چرخه فرآوری، نگهداری، توزیع و مصرف خارج می‌شود؛ مانند ریزش گندم در هنگام برداشت، خرابی سبزیجات و میوه‌ و … در مسیر و وسایل حمل و نقل؛ از عواملی به حساب می‌آید که میزان دورریز و هدر رفت محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد.»
اسدالهی ادامه داد: «یکی از مهم‌ترین راهکارهای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی فرآوری و نگهداری به موقع این محصولات، در واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی است. در حال حاضر با ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی، صنایع بسته‎بندی‌، ایجاد واحدهای نگهداری مانند سردخانه‌، انبار، سیلو و همچنین بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده و قدیمی صنایع تبدیلی، باعث می‌شود ضمن جلوگیری از هدر رفت و ضایعات محصولات کشاورزی درآمد کشاورزان، افزایش تولید، ایجاد اشتغال و تولید محصولات غذایی دارای کیفیت و بهداشتی، افزایش یابد.»
معاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با نقش صنایع تبدیلی و بسته‎بندی در صادرات محصولات کشاورزی گفت: «در راستای ضرورت وجود موثر محصولات کشاورزی فرآوری شده کشور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات بخش کشاورزی، توسعه صنایع تبدیلی و غذایی و ارتقاء سطح فناوری واحدهای صنایع کشاورزی به ویژه صنایع بسته‎بندی در جهت بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی، بهبود استانداردهای کیفی و بهداشتی تولیدات صنایع کشاورزی، دارای اهمیت است. همچنین بررسی روند صادرات محصولات کشاورزی و فرآورده‌های آن در سال‌های اخیر نشان می‌دهد صادرات در این بخش رو به افزایش بوده و به‌طور متوسط در سال‌های گذشته حدود 6 میلیارد دلار صادرات انجام شده ‎است.»
او همچنین در مورد اینکه در کدام محصولات صنایع تبدیلی رشد بهتری داشته است و در کدام زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری بیش‌تری داریم، اعلام کرد: «بنظر می‌رسد در زمینه بسته‌بندی محصولات تازه و منجمد سبزیجات، باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود ولی همان‌طور که گفت شد مطالعات دقیقی در این زمینه انجام نشده ‌است، اما به نظر می‎رسد که در بخش سبزیجات بیشترین میزان هدر رفت محصولات کشاورزی را داشته باشیم و به همین علت باید سرمایه‌گذاری را در این زمینه افزایش دهیم.»

تاثیر بارندگی‌های اخیر شمال کشور بر کشت برنج
برکت و خسارت با هم به شالیزارها آمد
بارندگی‌های اخیر در برخی مناطق شالیزارها را زیر سیل برد و به زمین‌های کشاورزی بسیاری آسیب زد، اما در کل قالب این بارندگی‌ها برای برنجی که هنوز به فصل برداشت نرسیده و دوره کاشتش کامل نشده و به اصطلاح دانه‌هایش پرنشده است، به خاطر کاهش دمای محیط، افزایش رطوبت و بالابردن رشد کیفی برنج، مطلوب بوده است.
بارندگی‌های هفته گذشته در استان‌های مازندران و گیلان باعث ایجاد خسارت در برخی شالیزارهای این مناطق شده است، اما این بارندگی‌ها در عین حال که در بسیاری از شالیزارها باعث ایجاد خسارت و آسیب به محصول برنج شده از طرف دیگر در برخی شالیزارها نیز باعث کیفی شدن و بهبود وضعیت تولید این محصول شده است، در کل می توان گفت سطح خسارت وارده به این شالیزها یکسان نیست و در بارندگی‌های اخیر برخی برنج‌کاران از ایجاد سیل متضرر و برخی از خنک شدن هوا و رسیدن رطوبت به محصولاتشان سود بردند.
مرتضی شاه‌حسینی رئیس انجمن واردکنندگان برنج به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا اعلام کرد: «بارندگی‌های اخیر در برخی مناطق شالیزارها را زیر سیل برد و به زمین‌های کشاورزی بسیاری آسیب زد، اما در کل قالب این بارندگی‌ها برای برنجی که هنوز به فصل برداشت نرسیده و دوره کاشتش کامل نشده و به اصطلاح دانه‌هایش پرنشده است، به خاطر کاهش دمای محیط، افزایش رطوبت و بالابردن رشد کیفی برنج، مطلوب بوده است.»
او ادامه داد: «کیفیت برخی محصولات قبل از این بارندگی‌ها بسیار پایین بود و این بارندگی باعث شد دانه‌های برنج که در اثر بی‌آبی کیفیت پایینی داشتند و پوچ و خالی بودند، بتوانند پر شوند و کیفیتشان بالا برود، این بارندگی‌ها کمک کرد شالیزارهای خشک، از لحاظ رطوبت و وجود آب بهبود پیدا کنند اما بسیاری از کشاورزان هم محصولاتشان به علت به راه افتادن سیل از بین رفته و کیفیت خود را از دست داده است و علت تاثیرات متفاوت، یکسان نبودن میزان بارندگی در مناطق مختلف بوده، به همین جهت نتیجه بارندگی در برخی شالیزارها مطلوب و برخی دیگر نامطلوب بوده است.»
رئیس انجمن برنج اعلام کرد: «در استان مازندران که برخی برنج‌کاران کشت دوم را انجام داده بودند این بارندگی به آن‌ها ضربه زد، اما برای برنج‌کارانی که پس از این بارندگی‌ها کشت دوم را آغاز می‌کنند، می‌تواند مفید باشد البته باید گفت 30هزار هکتار از شالیزارهای این استان زیر کشت دوم رفته و این مربوط به مناطقی از مازندران است که با مشکل کمبود آب مواجه نیست و بارندگی‌های اخیر باعث پرشدن ذخیره‌های پشت سد و چاله‌های این شالیزارهاست. کشت دوم به شدت از سمت سازمان آب منطقه‌ای مازندران به علت کمبودد آب منع می‌شود و ممنوع است مگر در زمین‎هایی که وضعیت آب مطلوب‌تر است و ذخیره آب بیشتر باشد.»
به گفته شاهحسینی، «نمی‌توان از میزان دقیق خسارت‌ها خبر داد، آسیب وارده درصد قابل توجهی است اما تاثیر بارندگی‌ها یک دست نیست و زمین‌های متفاوت در مناطق متفاوت شرایط یکسانی ندارند.»

رئیس اداره منابع طبیعی ورامین:
22 هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی در انتظار تخصیص اعتبار
طی سال‌های اخیر بسیاری از کانون‌های بحرانی منطقه کنترل و مهار شده است و باید برای مابقی اراضی بیابانی که هم اکنون به عنوان یکی از کانون‌های ایجاد گرد و غبار برای جوامع محلی و همچنین پایتخت‌نشینان مطرح است اقدامی عاجل صورت گیرد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین با بیان اینکه برای 22 هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان طرح بیابان‌زدایی تهیه شده است گفت: وسعت اراضی بیابانی این شهرستان حدود 33 هزار هکتار است که تاکنون با هدف تثبیت شن‌های روان، احیای اراضی تخریب شده و کاهش خسارات ناشی از فرسایش بادی حدود 11 هزار هکتار آن زیر پوشش عملیات تاغ کاری و بیابان‌زدایی قرار گرفته و برای اجرای عملیات بیابان‌زدایی در مابقی این اراضی که دارای طرح مصوب نیز هست، نیازمند تخصیص اعتبار هستیم که در صورت تأمین آن اقدامات لازم انجام خواهد شد.
به گزارش ایانا؛ احمد فدائی با مهم و ضروری دانستن عملیات بیابان‌زدائی در عرصه های بیابانی این شهرستان افزود: شهرستان ورامین دارای اقلیمی گرم و خشک بوده و از لحاظ موقعیت جغرافیایی و همجواری با کویر مرکزی موجب شده که در شرق این شهرستان مناطق بیابانی شکل گیرد که طی سال‌های اخیر بسیاری از کانون‌های بحرانی منطقه کنترل و مهار شده است و باید برای مابقی اراضی بیابانی که هم اکنون به عنوان یکی از کانون‌های ایجاد گرد و غبار برای جوامع محلی و همچنین پایتخت‌نشینان مطرح است اقدامی عاجل صورت گیرد.
او به اقدامات انجام شده سال جاری در بخش بیابان اشاره کرد و اظهار داشت: در سال جاری به میزان 400 هکتار نهالکاری و واکاری گونه تاغ به همراه مراقبت و آبیاری انجام شده است و همچنین به منظور ذخیره نزولات آسمانی و بر طرف شدن نیاز آبی درختچه‌های تاغ 53 هکتار زیر پوشش طرح مدیریت پرورشی در قالب عملیات هلالی آبگیر قرار گرفته است.
این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: بر اساس برش شهرستانی برنامه ششم توسعه علاوه بر اقداماتی که صورت گرفته در سال جاری اقداماتی همچون 250 هکتار نهالکاری، 100هکتار مدیریت روان آب همراه با بذرپاشی، ایجاد بادشکن به طول 20کیلومتر، اجرای طرح مدیریت پرورشی در قالب عملیات هلالی آبگیر در سطح 500 هکتار و 210هکتار مراقبت و آبیاری سنواتی در دستور کار قرار دارد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین حفظ و نگهداری از تاغزارهای ایجاد شده را بسیار مهم دانست و در همین ارتباط یادآور شد: این تاغزارها که به عنوان جنگل‌کاری دست کاشت بیابانی در کشور منحصر به فرد است، طی سال‌های گذشته و با زحمات بسیار و صرف هزینه زیاد ایجاد شده است که مراقبت و نگهداری از این عرصه‌ها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که در این خصوص حمایت و همکاری مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌طلبد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد:
اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، درباره اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرد نیز افزود: به میزان 4 هزار هکتار از اراضی خرد نیز در شهرستان‌های اردبیل و نیر و نمین و سرعین در حال تکمیل مراحل مطالعاتی خود هستند که عملیات اجرایی بسیاری از این اراضی خرد نیز درسال جاری شروع و به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، خلیل نیکشاد، در نشست بررسی روند اجرای پروژه‌های آب و خاک گفت: عملیات اجرای پروژه آبیاری بارانی سرخاب در سطح 3700 هکتار به اجرا در خواهد آمد که مراحل نهایی مطالعاتی خود را سپری می‌کند. پروژه 3500 هکتاری آبیاری بارانی شیخ کلخوران نیز که فاز اول مطالعاتی آن به اتمام رسیده بزودی فاز دوم مطالعاتی آن نیز شروع خواهد شد امید واریم که عملیات اجرایی این طرح را نیز ظرف مدیت 30 الی 45 روز آینده شروع کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه با اشاره به اقدامات انجام گرفته در خصوص اراضی پایان سد پیله سحران نیز افزود: کل اراضی تحت پوشش این طرح 2900 هکتار است که این طرح در دو مرحله به اجرا در خواهد آمد. فاز نخست که 1200 هکتار را شامل خواهد شد و پس از اتمام آن فاز دوم که 1700 هکتار را شامل می‌شود شروع خواهد شد. سد پیله سحران چند سالی بود که بنا به دلایلی عملیات اجرایی ان متوقف شده بود ولی خوشبختانه در طی سال گذشته اجرای این پروژه با قدرت و جدیت دنبال می‌شود و هر روزتوسط بیست دستگاه سنگین شاهد عملیات اجرایی در تکمیل این سد مهم در دشت اردبیل هستیم.
این مقام مسئول در خصوص اجرای پروژه‌های مربوط به اراضی پایاب سد یامچی نیز افزود: اجرای این پروژه مهم نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد و تاکنون به میزان 50 درصد از عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و مابقی فعالیت‌های اجرایی نیز درحال اجراست.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس:
20 هزار هکتار از اراضی اردبیل به آبیاری نوین مجهز می‌شوند
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس، گفت: تمامی مشکلات پیش رو در اجرای پروژه‌های مهم تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری بارانی می‌بایست از میان برداشته شود تا در سال جاری 20 هزار هکتار از اراضی مستعد استان به آبیاری بارانی تجهیز شوند.
به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، رضا کریمی در نشست بررسی روند اجرای پروژه‌های مهم آب و خاک با محوریت آبیاری تحت فشار در استان افزود: اجرای پروژه‌های مهم آب و خاک در استان می‌بایست با جدیت و همت مضاعف پیگیری شود تا شاهد عملیاتی شدن پروژه‌های مهم آبیاری مدرن و تحت فشار در استان باشیم.
کریمی در ادامه سخنان خود با تاکید بر شروع هرچه زودتر اراضی پایاب سد نئور افزود: بهره‌بردارانی که در پایاب اراضی این دریاچه ذینفع هستند بی صبرانه منتظر شروع عملیات اجرایی این پروژه مهم و کلیدی در مرکز استان هستند
کریمی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی نقش کلیدی هدایتی و حمایتی دراجرای پروژه‌های آبیاری بارانی را بر عهده دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اعلام کرد:
رفع تصرف اراضی کشاورزی در البرز
مدیر جهادکشاورزی شهرستان البرز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از6000متر مربع از اراضی کشاورزی این شهرستان پس از رفع تصرف غیرقانونی به وضع اولیه بازگشت.
به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، وحید یوسفلی افزود: این موارد در اراضی کشاورزی تحت پوشش روستاهای حصارخروان، یالیان، کبریت میان و الوند اجرا شد.
یوسفلی تصریح کرد: بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغات و تداوم و بهره‌وری آنها از تاریخ تصویب این قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در‌خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرک‌ها جز در موارد ضروری و دریافت مجوز های لازم از مراجع قانونی ممنوع است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس:
کمیته "کاشت چغندر قند پاییزه" تشکیل شود
ششمین جلسه توسعه کاشت چغندرقند پاییزه فارس به ریاست رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس روز شنبه 27 مرداد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایانا در شیراز، محمدمهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به این‌که در برنامه ریزی توسعه کشت چغندرقند، تعاملات به شکلی باشد، که کشاورزان متضرر نشوند و به کارخانجات قند اجحاف نشود، تاکید کرد: کمیته "کاشت چغندر قند پاییزه" با هدف آسیب شناسی کاشت سال گذشته و برنامه‌ریزی جهت کاشت آتی تشکیل شود.
قاسمی افزود: در این کمیته با در نظر گرفتن زنجیره تولید چغندر قند پاییزه، برنامه ریزی دقیق مرحله به مرحله کاشت، داشت و برداشت انجام شود و نقش هر کدام از حلقه‌های زنجیره تولید به طور مشخص تعیین و به تصویب نهایی برسد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به این‌که سال گذشته، سالی پر از دغدغه در کشت چغندر قند پاییزه داشتیم، گفت: بسته حمایتی چغندرقند پاییزه به طور شفاف به کشاورزان ارائه شود، چرا که به دنبال شفاف سازی برای کشاورزان هستیم.
قاسمی تاکید کرد: پرداخت مطالبات چغندرقند پاییزه سال گذشته با جدیت دنبال شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
آمادگی گسترش همکاری‌های کشاورزی با چین را داریم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، از آمادگی این سازمان برای همکاری چینی‌ها خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، خلیل نیکشاد در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان با هیات سرمایه‌گذاری کشور چین که در محل ساختمان اتاق بازرگانی ، صنعت ، معدن ، تجارت و کشاورزی استان برگزار شد گفت: استان اردبیل به دلیل برخورداری از خاک مستعد و شرایط آب و هوایی ایده‌آل برای توسعه انواع محصولات صیفی و سبزی با شرکت‌های معتبر چینی اعلام همکاری می‌کند. رویکرد سازمان جهاد کشاورزی بر اصل گسترش همکاری‌های کشاورزی فی مابین استوار است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل افزود: این استان آمادگی دارد که تولیدات سفارشی در زمینه سبزی و صیفی و گیاهان دارویی را به کشور چین انجام دهد.
این مقام مسئول افزود: یکی از نیازهای اساسی استان که برای سرمایه‌گذاری با هیئت تجاری کشور چین مطرح شد مربوط به گسترش صنایع تبدیل و تکمیلی بود زیرا گسترش این زیر بخش در استان علاوه بر جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی، باعث بکارگیری نیروهای بیکار و جوان و تولید ثروت می‌شود. گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی با توجه به تولید 4 و نیم میلیون تنی انواع محصولات کشاورزی بسیار مهم است و هرساله می‌تواند بیش از یک میلیون و سیصد هزار تن از محصولات تولیدی به عنوان خوراک جذب صنایع تبدیلی و تکیملی بشود واز سوی دیگر با توجه به بهره‌برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین نیز که بیش از یک و نیم میلیون تن به محصولات کشاورزی استان اضافه خواهد شد قطعا توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌تواند قدم موثری در رشد و شکوفایی بخش کشاورزی استان باشد.
به گفته نیکشاد، میوه خشک و سبزی و صیفی و محصولات لبنی توام با بسته بندی ودرجه بندی و سورتینگ وبرند سازی می‌تواند مبنای توسعه همکاری‌های فی‌مابین استان اردبیل با کشور چین باشد.
نیکشاد افزود: تولید محصولات گلخانه‌ای و خود احداث گلخانه جزو برنامه‌های اساسی سازمان جهاد کشاورزی است، استان اردبیل این آمادگی را دارد که به هرمیزان که شرکت‌های چینی بخواهند زمین در اختیار آنها قرار می‌دهد تا محصولات مورد نیاز خود را در آن تولید کنند.

خبرگزاری ايرنا
شالیکاران بی خیال کشت دوم شوند
کشت دوم برنج در مازندران به پشتوانه بارندگی اندک مرداد جاری این روزها چنان شتاب گرفته است که کارشناسان مرکز تحقیقات برنج کشور را هم به فرجام این کار و خطر بالای آن نگران کرده است.
به گزارش ایرنا، بارندگی های پراکنده هفته گذشته مازندران سبب شد تا برخی شالیکاران هشدار جدی کارشناسان در مورد خطر پذیری بالای کشت دوم پس از نیمه مرداد را نادیده گرفته و همچنان مشغول «آب تخت کردن» و نشاکاری باشند.
بر پایه آمار هواشناسی مازندران، در هفته پایانی 26 مرداد سراسر استان شاهد بارندگی بود که کمترین میزان 1.5 میلی متر و بیشترین هم 43 میلی متر بود.
موسسه تحقیقات برنج هر سال با جمع بندی داده های مختلف از جمله پیش بینی های فصلی هواشناسی و دوره طغیان آفت های مختلف زمان مشخصی را برای پایان کشت دوم برنج اعلام می کند و امسال هم حداکثر زمان مناسب برای این کار را تا 20 مرداد جاری اعلام کرد.
کارشناسان این موسسه معتقدند که پشت سر گذاشتن موعد تعیین شده کارشناسی، ضریب آسیب پذیری محصول را در بازه زمانی کاشت تا برداشت به سبب طغیان آفت و یا سرمای زودرس افزایش می دهد.
سرمای زودرس سال 95 که با بارش برف در روزهای نخست آذر همراه بود، افزون بر نابودی بیش از 50 درصدی محصول مرکبات مازندران، بخشی از کشت دوم برنج را هم در مناطق مختلف استان از بین برد، اگرچه به علت عمق خسارت باغ های مرکبات در آن زمان، این موضوع کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در آمل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به برنجکاران استان هشدار داد که خارج از موعد تعیین شده کارشناسی کشت دوم برنج را ادامه ندهند، چون با ضرر و زیان مواجه خواهند شد.
عبدالرحمان عرفانی گفت: مدت زمان به بار نشستن خوشه و به مرحله درو رسیدن رقم زودرس طارم محلی در مازندران 85 روز است و با توجه به اهمیت شرایط آب و هوایی روزهای فصل پاییز برای به بار نشستن خوشه های برنج کشت دوم، نشاکاری پس از 20 مرداد با خطرپذیری بالا همراه خواهد بود.
وی آفت ساقه خوار نسل چهارم و سرمای احتمالی فصل پاییز را مهم ترین تهدید برای کشت دوم برنج پس از موعد تعیین شده دانست و تاکید کرد: هر یک از دو تهدید می تواند همه زحمت ها، هزینه ها و دسترنج های کشاورزان را بر باد دهد.
کشت دوم برنج نیز همانند کشت یکم نیازمند صرف هزینه های شخم و شیار، دستمزد نشاکاری، آبیاری و سمپاشی و دیگر کارهای ضروری برای نگهداری است که در صورت از بین رفتن محصول به علت تاخیر در کشت، کشاورزان دچار ضرر و زیان غیرقابل جبران خواهند شد.
معاون مرکز تحقیقات برنج از کشاورزان خواست تا به خطر پذیری از بین رفتن محصولشان به سبب تاخیر در کشت دوم توجه جدی کنند و تنها وجود آب به خاطر بارندگی اندک مرداد را ملاک عمل قرار ندهند.
وی در عین حال نسبت به احتمال کمبود آب هم هشدار داد و گفت: مشکل کم آبی با بارندگی اندک این ماه رفع نشده است و خطر همچنان وجود دارد که برنجکاران برای کشت دومی که با تاخیر انجام می دهند، نتوانند آب کافی و مورد نیاز را تامین کنند.
** مکانیزاسیون و افزایش رغبت به کشت دوم
یکی از دلایل افزایش رغیب برنجکاران مازنی به کشت دوم در چند سال گذشته، مکانیزه شدن برداشت این محصول بوده است که سبب شده تا در بازه زمانی یک ماهه کار برداشت به اتمام برسد.
در شیوه سنتی کاشت و برداشت برنج، کشاورزان به علت کمبود کارگر و ضرورت یاری گرفتن از همسایگان، به نوبت شالیزارها را نشا می کردند و به همین دلیل زمان برداشت شالی نیز این نوبت رعایت می شد و دوره برداشت حدود دو ماه تا 2.5 ماه به درازا می کشید.
در حالی که حتی تا دو سال پیش دوره برداشت شالی در مناطق مختلف مازندران دستکم دو ماه زمان می برد و بسیاری از کشاورزان به کشت دوم نمی رسیدند، امسال به نظر می رسد در دوره زمانی حداکثر 35 روزه کار برداشت به اتمام برسد و به همین دلیل برنجکاران تاخیر چند روزه را با وجود هشدار کارشناسان نادیده می گیرند.
برداشت مکانیزه سبب شد تا برنامه جهاد کشاورزی برای 30 هزار هکتار کشت دوم در یک دوره 10 ساله در کمتر از دو سال محقق شود و از آن هم فراتر رود.
پارسال بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران، بیش از 38 هزار هکتار شالیزار استان زیر کشت دوم رفت و پیش بینی می شد امسال با هشدارهای کارشناسان و مسئولان ذیربط و اطلاع رسانی رسانه ای این میزان به نصف و حدود 20 هزار هکتار کاهش یابد ولی با شتابی که این روزها در کشت دوم دیده می شود ممکن است سطح زیر کشت بیشتر از سال گذشته شود.
مشاهدات خبرنگار ایرنا از مناطق مختلف مازندران نشان می دهد بسیاری از کشاورزان با دیدن بارندگی و جاری شدن روان آب در رودخانه ها و نهرهای کشاورزی و افزایش میزان آب، آببندان ها به صورت پرکوب در حال شخم و شیار شالیزارها هستند.
این دسته از کشاورزان که تنها کمبود آب را مانع کشت دوم می دیدند، به یمن برداشت مکانیزه و بارندگی اندک مرداد، کمترین اثرپذیری را از هشدارها در باره احتمال سرمازدگی و طغیان آفات دارند.
این در حالی است که کارشناسان کشاورزی می گویند کشت دوم با نسل سوم و چهارم کرم ساقه خوار برنج به صورت جدی تهدید می شود و در صورت بی توجهی کشاورزان ممکن است در آینده حتی کشت اول را هم برای آنان سخت غیرممکن کند.
کرم ساقه خوار نسل اول و دوم بیشتر در کشت یکم طغیان می کند که کشاورزان به صورت غیرشیمیایی یا شیمیایی با آنها مبارزه می کنند ولی نسل دوم و سوم در ساقه های باقی مانده در شالیزارها یا داخل علف های هرز مرزهای شالیزاری و مزارع مجاور پنهان می شوند و با کشت دوم طغیان می کنند.
مقابله شیمیایی با این آفت در کشت دوم به خاک شالیزاری آسیب جدی وارد می کند و ممکن است به دیگر محصولات پاییزی مزارع اطراف هم خسارت وارد کند.
معاون مرکز تحقیقات برنج کشور به کشاورزان توصیه کرد تا به جای کشت دوم برنج، در شالیزارهای خود باقلا و علوفه دامی کشت کنند.
عرفانی گفت: این دو محصول مناسب ترین برای کشت دوم در زمین های شالیزاری هستند زیرا علاوه بر درآمدزایی خوب، الگوی مناسب تناوب کشت برای زمین های شالیزاری است.
کشت دوم برنج در شالیزارهای مازندران به دو روش نشای دوباره و پرورش ساقه انجام می شود.
کارشناسان جهاد کشاورزی برآورد کرده اند که امسال حدود 60 هزار هکتار از شالیزارهای استان هم به روش پرورش ساقه کشت دوم برنج شود.
برنج حاصل از پرورش ساقه را در اصطلاح محلی «دونوج» می گویند که از مرغوبیت بیشتری نسبت به سایر برنج ها برخوردار است.
کشاورزان مازندرانی بنا بر آمارها حدود یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید تولید می کنند که برابر 42 درصد نیاز کشور به این محصول است.

خبرگزاری ايلنا
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران:
کشت برنج و محصولات آب بر در جنوب تهران ممنوع است/ 3500 حلقه چاه‌ غیر مجاز در استان تهران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: کشت برنج و محصولات با نیاز آبی بالا در اراضی جنوب تهران ممنوع است.
به گزارش ایلنا ،کریم ذوالفقاری در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه کشت محصولات کشاورزی در جنوب استان تهران در اراضی که با آبهای نامتعارف آبیاری می شود ممنوع است افزود: اراضی کشاورزی جنوب استان تهران با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو وزارت بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی استان تحت نظارت و کنترل شدید است و به هیچ وجه اجازه کشت به این محصولات داده نمی شود.
وی گفت: کشاورزان جنوب استان تهران پیش از احداث سدها از آب خوب چاهها، قنوات و چشم ها برای آبیاری محصولات استفاده می کردند اما در حال حاضر این آب از دسترس آنها خارج و در نتیجه به ناچار آب های نامتعارف و فاضلاب آبیاری می کردند که برای جلوگیری از این روند کشت محصولات به ویژه برنج ممنوع است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران افزود: محصول برنج ری از بهترین نوع محصولات بود اما امروز به علت نیاز آبی بالا و آبیاری با آبهای نامتعارف کشت این محصول در مصوبه هیئت دولت ممنوع شد.
ذوالفقاری تصریح کرد: هم اکنون هیچ کدام از محصولات برنج، سبزی و صیفی در اراضی کشاورزی جنوب شهر تهران و منطقه ری کشت نمی شود.
وی از اجرای طرح مشترک با اتحادیه درودگران خبر داد و گفت: با توجه به ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های کشور و قیمت بالای چوب وارداتی اراضی جنوب تهران به کشت درختان صنوبر اختصاص می یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران درباره تعیین سهمیه آب اراضی کشاورزی که چاه آب آنها به علت حفر غیر مجاز مسدود شده است، افزود: با وزارت نیرو مذاکراتی انجام شد تا با تخصیص سهم یک درصدی آب به این اراضی امکان ایجاد شغل دیگری را در بخش کشاورزی برای این مناطق ایجاد کنند.
ذوالفقاری تعداد چاههای غیر مجاز را در استان تهران حدود 3500 حلقه اعلام کرد.

خبرگزاری ايسنا
تراز کشاورزی همچنان مثبت‌تر از پارسال
تراز بازرگانی بخش کشاورزی با وجود افزایش میزان واردات، وضعیت بهتری از ۴ سال گذشته دارد و همچنان مثبت تر از تراز این بخش در پایان تیرماه سال ۱۳۹۶ است.
به گزارش ایسنا، تراز بازرگانی بخش کشاورزی ما به التفاوت ارزش واردات و صادرات کالاهای مختلف در بخش های گوناگون است و اگر صادرات از واردات بیشتر باشد از این تراز مثبت و اگر مجموع ارزش واردات کالاهای مختلف بیشتر از صادرات باشد تراز بازرگانی آن بخش منفی خواهد بود. در بخش کشاورزی نیز که سال‌ها در دولت گذشته شاهد منفی و منفی تر شدن تراز بازرگانی بودیم و به میزان و ارزش واردات افزوده و از بهای صادرات کاسته می‌شد.
همین عامل سبب شد تا در انتهای سال ۱۳۹۲ رکورد تراز منفی بازرگانی بخش کشاورزی شکسته شود و به منفی ۸ میلیارد دلار برسد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم اوضاع تغییر کرده سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی با افزایش قیمت صادرات ناشی از رشد نرخ‌های جهانی، تراز بازرگانی کشاورزی هر ساله بهتر از پارسال شد تا جایی که این عدد در پایان سال گذشته به منفی سه میلیارد دلار رسیده و حدود ۶۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ بهتر شد.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده وزارت جهاد کشاورزی، وضعیت تراز بازرگانی این بخش نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته نیز بهتر شده است، به گونه‌ای که میزان صادرات محصولات کشاورزی در چهار ماهه نخست امسال دو میلیون و ۳۹۵ هزار تن به ارزش بیش از دو میلیارد و ۸۶ میلیون دلار بوده است که با مقایسه‌ای با واردات شش میلیون و ۹۰۹ هزار تنی در بخش کشاورزی که ارزشی بیش از سه میلیارد و ۷۰۲ میلیون دلار داشته است، تراز وزنی و بازرگانی بهتری نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. چرا که تراز وزنی کشاورزی در چهار ماهه نخست پارسال بالغ بر چهار میلیون و ۷۷۳ هزار تن بود که در چهار ماهه نخست امسال به چهار میلیون و ۵۱۴ هزار تن رسیده است. تراز بازرگانی در این بخش نیز در پایان تیر ماه امسال منفی یک میلیارد و ۶۱۶ میلیون تن را تجربه کرده که نسبت به تراز منفی بیش از دو میلیارد و ۲۴۶ میلیون دلاری چهار ماهه ابتدایی سال گذشته آمار بهتری را نشان می‌دهد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت کشاورزی خبر داد
سرمایه‌گذاری ۶۰۰۰ میلیاردی و تسهیلات نامحدود برای ماشین‌آلات کشاورزی
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که در حوزه ماشین آلات بخش کشاورزی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم و همین سرمایه‌گذاری سبب شده تا مکانیزاسیون در زمینه برنج تا ۶۰ درصد رشد نسبت به پنج سال گذشته داشته باشد.
کامبیز عباسی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: همه تولیدکنندگان کشور می‌توانند بدون محدودیت، کالای خود را با تسهیلات بانکی به فروش برسانند، به گونه‌ای که به اندازه ۸۰ درصد قیمت کالاهایشان، تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۵درصد دریافت می کنند. همچنین کشاورزان می توانند با مراجعه به بانک های کشاورزی از تولیدات این کارخانجات و تولید کنندگان بدون محدودیت خرید کنند.
وی افزود: رشد مکانیزاسیون در عرصه‌های کشاورزی آمار و وضعیت متفاوتی دارد. به عنوان مثال در حوزه مکانیزاسیون برنج و در شالیزارهای کشور در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم ۱۰ تا ۱۲ درصد زمین ها مکانیزه بود اما در حال حاضر این رقم به ۷۰ تا ۷۵درصد رسیده است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه محصولات صنعتی مانند کلزا و دانه های روغنی، سیب زمینی و... مکانیزاسیون بیش از ۹۰ درصد و در غلات این عدد به حدود ۸۰ درصد می‌رسد اما میزان رشد مکانیزاسیون در حوزه باغبانی نزدیک به ۲۰ درصد است که به دنبال توسعه بیشتر آن هستیم.
عباسی گفت: در همین راستا دومین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اتماک - آی فارم در ۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه امسال برگزار می‌شود که در این نمایشگاه شرکت های خارجی مانند ایتالیا، آلمان و ... حضور پیدا کرده و امیدواریم تحریم‌ها تاثیری روی حضور آن ها نداشته باشد. البته یک روز را نیز به عنوان روز مزرعه در نظر گرفته‌ایم که در این روز نحوه استفاده از ماشین های نوین و انجام عملیات توسط ماشین های کشاورزی نوین نمایش داده شده تا کشاورزان بتوانند با آن آشنا شوند. این نمایشگاه‌ها جایی برای عرضه کالاهای داخلی است چرا که در راستای اقتصاد مقاومتی باید به این خود باوری برسیم. خوشبختانه در بخش ماشین آلات کشاورزی به خود کفایی ۹۵ درصدی ریسده ایم و تنها در ماشین‌هایی نظیر ماشین‌های زراعتی، باغبانی و دام و طیور نیازمند تامین از مبادی واردات هستیم که امیدواریم تدبیری اندیشیده و برای سرمایه‌گذاری در این بخش تسهیلاتی در نظرگرفته شود.
وی اعلام کرد: منابع زیادی را مانند امکان خرید ماشین‌آلات کشاورزی در کشور تامین کردیم و طی ۵ سال گذشته نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه اتفاق افتاده است، در نتیجه یک امنیت خاطری در بازار ماشین آلات کشاروزی در کشور به وجود آمده که باعث ترغیب شرکت های خارجی می‌شود

زعفران خراسان‌جنوبی را مفت می‌خرند
دکترای فیزیولوژی گیاهی در خراسان جنوبی اظهار کرد: زعفران یکی از محصولات اصلی خراسان جنوبی است که در بازارهای بین المللی به دلیل غیر ارگانیک بودن، قیمت پایینی داشته و بیشتر به عنوان ادویه استفاده می‌شود تا یک گیاه دارویی.
مهدی رستمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: اگر یک تدبیر درست بیندیشیم می‌توان با تولید زعفران ارگانیک و وارد کردن این گیاه دارویی به صنعت داروسازی درآمد چندین برابری را برای کشاورز حاصل کرد.
وی با بیان اینکه امروزه مصرف کنندگان روز به روز بیشتر به سمت استفاده از محصولات ارگانیک سوق داده می‌شوند، افزود: سلامت خوراک از اساسی‌ترین دغدغه‌های مصرف کنندگان به ویژه در کشورهای توسعه یافته است چرا که سلطنت مواد شیمیایی در تولید به ویژه در بخش کشاورزی می‌تواند به طور مستقیم سلامت انسان را تحت تاثیر خود قرار دهد.
رستمی بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که تولید محصول ارگانیک و سالم از ارزش چندین برابری برخوردار است و تجربه نیز نشان داده که در کشورهای پیشرفته علاوه بر تولید بیشتر تاکید بر تولید محصول بهتر، اصل اساسی بوده چرا که سلامت افراد مستقیم با تولید محصول ارگانیک در ارتباط است.
دکترای فیزیولوژی گیاهی در خراسان جنوبی تصریح کرد: متاسفانه در کشور برای تولید محصول ارگانیک فعالیت‌های علمی و عملی کمی انجام شده به طوری که آمارها نشان می‌دهد درصد بسیار پایینی از تولیدات می‌توانند برند ارگانیک بودن را به خود اختصاص دهند و خراسان جنوبی نیز از این امر مستثنی نیست. این امر سبب کاهش قیمت محصولات در بازارهای بین المللی می‌شود که خود ضربه‌ای بر بدنه تولید محصولات کشاورزی است.
رستمی یادآور شد: راهکار اصلی تامین درآمد، تولید بیشتر بر پایه ارگانیک است که این امر همت مسؤولان ذیربط و ارتباط چند برابری تولید و دانش را می‌طلبد.

خبرگزاری آريا
2 ميليون تن محصولات زراعي در قزوين توليد مي شود
خبرگزاري آريا - قزوين - ايرنا - مدير امور زراعت سازمان جهاد کشاورزي قزوين گفت: برآورد مي کنيم طي سال زراعي جاري حدود 2 ميليون تن انواع محصولات زراعي در استان توليد شود.
فرزاد خوش اخلاق روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه برخي محصولات زراعي استان طي ماه هاي گذشته برداشت و برخي نيز در مرحله برداشت قرار دارند، افزود: از مجموع برآورد توليدات بخش زراعت استان، محصولات علوفه اي با 992 هزار تن بيشترين حجم و ميزان را به خود اختصاص داده اند.
وي اظهار داشت: 390 هزار تن از اين محصولات نيز به غلات (گندم، برنج، جو و ذرت) اختصاص داشته و سهم سبزي و صيفي جات نيز 334 هزار تن است.
مدير امور زراعت سازمان جهاد کشاورزي قزوين اضافه کرد: امسال 102 هزار تن انواع محصولات جاليزي و 193 هزار تن نيز محصولات صنعتي شامل کلزا، چغندر و آفتاب گردان در استان توليد مي شود.
اين مسئول اظهار داشت: سطح زير کشت محصولات زراعي در استان بدليل کمبود آب طي سال هاي اخير کاهش يافته اما تلاش کرده ايم با کشت بذور کم آب بر و به کارگيري روش هاي مدرن آبياري اين موضوع را جبران کنيم.
امسال 247 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان قزوين به زير کشت محصولات زراعي رفته اند.

شاليکاران آستارا از کمباين برنج در برداشت محصول استفاده کنند
خبرگزاري آريا - آستارا - ايرنا - مدير جهاد کشاورزي آستارا گفت: کمباين گندم موجب شکستن دانه هاي برنج داخل شلتوک مي شود و شاليکاران اين شهرستان در برداشت محصول، از کمباين هاي مخصوص برنج استفاده کنند.
ايرج شيارکار روز يکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: کشاورزان پس از برداشت خوشه هاي برنج، براي تبديل محصول به شلتوک از کمباين استفاده مي کنند اما سرعت عمل کمباين هاي گندم باعث خرد شدن و کاهش قيمت برنج مي شود.
وي ادامه داد: در آستارا حدود 10 دستگاه کمباين براي تبديل خوشه هاي برنج به شلتوک فعال است و برنج حدود 70 درصد شاليزارها برداشت شده و در صورت مساعد بودن شرايط جوي، ظرف يک هفته آينده عمليات برداشت تمام خواهد شد.
شيارکار بيان کرد: بيشترين نوع برنج در آستارا هاشمي و ميانگين توليد آن چهار و نيم تن شلتوک در هر هکتار است و با وجود کمترين سطح کشت برنج در آستارا در استان گيلان، سالانه بالغ بر پنج هزار تن برنج مازاد اين شهرستان به مناطق ديگر ارسال مي شود.
از هفت هزار و 500 هکتار اراضي کشاورزي آستارا، سه هزار و 200 هکتار به کشت انواع برنج محلي و پر محصول اختصاص دارد و سالانه بيش از 15 هزار تن شلتوک و 10 هزار تن برنج برداشت مي شود.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.

60هزار تن گندم از کشاورزان نقده خريداري شد
خبرگزاري آريا - اروميه- ايرنا- مدير جهاد کشاورزي نقده گفت: 60 هزار تن گندم به ارزش 780 ميليون ريال طي سال زراعي جاري از کشاورزان اين شهرستان خريداري شده است.
ناصر قره پاپاق روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: پرداخت 50 درصد از بهاي گندم خريداري شده از زارعان ادامه دارد و جهاد کشاورزي شهرستان پيگير پرداخت بقيه طلب کشاورزان است.
وي ادامه داد: اين ميزان گندم توسط شرکت غله و اداره تعاون روستايي از کشاورزان خريداري شده است و با اين آمار ميزان خريد گندم طي سال جاري نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با رشد بيش از 50 درصدي مواجه است.
وي بيان کرد: سطح زير کشت گندم در شهرستان نقده حدود 25 هزار هکتار است که از اين ميزان 17 هزار هکتار به صورت ديم و هشت هزار هکتار آبي است.
مدير جهاد کشاورزي نقده اضافه کرد: پيش بيني ما براي سال جاري که برداشت حدود 60 هزار تن گندم بوده محقق شده است و از زارعان به صورت تضميني خريداري مي شود.
قره پاپاق افزود: قيمت خريد تضميني هر کيلوگرم گندم با چهار درصد افت مفيد و 2 درصد افت غير مفيد حداکثر تا 2 درصد سن زدگي و رطوبت 12 درصد، 13 هزار ريال تعيين شده است.
به گزارش ايرنا خريد تضميني گندم تا اواخر شهريور سال جاري در استان ادامه دارد.
سالانه حدود 600 هزار تن گندم مازاد بر مصرف از زارعان به صورت تضميني خريداري مي شود و سطح زير کشت گندم در سال زراعي جاري حدود 368 هزار هکتار است.
آذربايجان غربي داراي 700 هزار تا يک ميليون هکتار اراضي قابل کشت است که 50 درصد آن سالانه به کشت گندم اختصاص مي يابد.
اين استان با وجود کشت سنتي در بخش توليد گندم جزو 10 استان برتر است و مي توان با بکارگيري فناوري هاي نوين در مراحل کاشت، داشت و برداشت گندم به نتايج مطلوب تري در بهره وري دست يافت.
بزرگترين گندمزارهاي آذربايجان غربي در شهرستان هاي اروميه، بوکان، مياندوآب، نقده، پيرانشهر، مهاباد و شاهين دژ قرار دارد.

63طرح کشاورزي در هفته دولت به بهره برداري مي‌رسد
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران گفت: 63 طرح کشاورزي در هفته دولت در اين استان به بهره برداري مي‌رسد.
به گزارش خبرگزاري آريا،کريم ذوالفقاري در جلسه خبري امروز با اشاره به اينکه با بهره برداري از اين طرح ها ميزان توليد محصولات کشاورزي 7هزار تن افزايش مي يابد، افزود: در اين طرح ها براي 510 نفر به صورت مستقيم و 1541 نفر به صورت غير مستقيم شغل ايجاد مي شود.
وي گفت: ظرفيت توليد در اين طرح ها 95 ميليارد و 400 ميليون تن برآورد شده است.
وي گفت: سهم بخش خصوصي در اين طرح ها 57 ميليارد تومان، 26 ميليارد تومان از محل تسهيلات و منابع بانکي و 12 ميليارد و 800 ميليون تومان نيز سهم دولت در تامين زيرساخت ها است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران افزود: در بخش عشاير يازده طرح با 748 ميليون تومان سرمايه در هفته دولت به بهره برداري مي رسد.
ذوالفقاري آمار اشتغال بخش کشاورزي را در استان تهران 50 هزار نفر اعلام کرد و گفت: سطح زيرکشت در استان تهران 187 هزار هکتار است.
وي افزود: سطح اراضي کشاورزي در استان تهران حدود يک و 16 صدم درصد از کل اراضي کشور است و با اينکه عدد درشتي نيست 5 ميليون و 700 هزار تن انواع محصولات زراعي، باغي و ... در اين استان توليد مي شود.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران گفت: ارزش محصولات کشاورزي در استان تهران بيش از 11 هزار ميليارد تومان است و در حال حاضر سودآورترين سرمايه گذاري ها در بخش کشاورزي است.
ذوالفقاري افزود: استان تهران در توليد سبزي و صيفي ، گل شاخه بريده، قارچ خوراکي ، گيلاس و ... رتبه اول ودر توليد ذرت علوفه اي و ... در جايگاه دوم کشور قرار دارد.
وي گفت: از 4 ميليون و 500 هزار تن محصولات زراعي، باغي و سبزي و صيفي 575 هزار تن در گلخانه ها توليد مي شود.

رئيس سازمان جنگل ها خبر داد:
اجراي عمليات آبخيزداري در 1/5 ميليون هکتار از اراضي کشور
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور پيش بيني کرد: امسال عمليات آبخيزداري و آبخوانداري در 1/5 ميليون هکتار از اراضي کشور اجرا شود.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا،خليل آقايي به اهميت و کارکردهاي مهم و اساسي طرح‌هاي آبخيزداري و آبخوانداري اشاره کرد و افزود: آبخيزداري در سال هاي کم باران، آب جمع آوري مي کند و در سال هاي پر باران از وقوع سيل جلوگيري مي نمايد.
وي تصريح کرد: هيچ پروژه اي در منابع طبيعي کشور بدون حضور مردم تعريف نخواهد شد و از سال آينده انتخاب محل اجراي پروژه ها بر اساس مشارکت گسترده مردمي خواهد بود.
معاون وزير جهاد کشاورزي با بيان اين که نقشه راه براي اجراي طرح هاي آبخيزداري ترسيم شده است و ابهامي نيز وجود ندارد خاطر نشان ساخت: امروز انسجام سازماني خوبي بين بخش‌هاي مختلف سازماني در حوزه جنگل، مرتع و بيابان وجود دارد.
وي پيش بيني کرد تا پايان سال جاري 1.5 ميليون هکتار عمليات آبخيزداري و آبخوانداري در کشور انجام شود.
آقايي به نشست و امضاي تفاهم نامه همکاري مشترک با 20 استاندار کشور اشاره کرد و از مديران منابع طبيعي استان ها خواست با استانداران ارتباط برقرار کنند تا آنها مدافع آبخيزداري باشند.
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور در عين حال به ديدار با استاندار هرمزگان اشاره کرد و گفت: هنگامي که با آقاي همتي استاندار هرمزگان تفاهم نامه همکاري به امضا رسانديم وي با اعتقادي که به آبخيزداري داشت 58 ميليارد تومان اعتبار از استانداري به اين کار اختصاص داد.
معاون وزير جهاد کشاورزي خاطر نشان ساخت: با عملکرد خوب و نتيجه بخش مي توانيم بودجه اختصاصي از صندوق توسعه ملي به بخش آبخيزداري را پايدار نماييم و هر استاني نتواند اعتبارات لازم را براي اين حوزه جذب کند اعتبارات آن را به استان هايي که توانمندي بيشتري دارند اختصاص خواهيم داد.
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور همچنين به اهميت اجراي طرح کاداستر در منابع طبيعي اشاره داشت و گفت: تا پايان سال جاري طرح کاداستر در همه جنگل‌هاي کشور اجرا مي شود.
آقايي در ادامه نشست با مديران منابع طبيعي ستادي و استاني کشور خاطر نشان کرد: ادارات کل منابع طبيعي استان‌ها بايد دقت و اطمينان لازم را نسبت به نتيجه بخش بودن فعاليت ها داشته باشند و وقتي قرار است نهال کاري در استاني صورت بگيرد حتما اين نهال ها بايد متناسب با شرايط اقليمي منطقه باشد.
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور افزود: دفتر مهندسي و مطالعات بايد اين توانمندي را داشته باشد که از طريق سيستم ماهواره اي 627 حوزه آبخيزداري تعيين شده در استان ها را رصد کند.
معاون وزير جهاد کشاورزي، پراکنده کاري و موازي کاري را آفتي بزرگ در ادارات دانست و گفت: در ادارات کل معاون فني را با معاونت آبخيزداري ادغام خواهد کرد.
آقايي با تأکيد بر مشارکت گسترده و استفاده از ظرفيت‌هاي دستگاه‌هاي ديگر براي مديريت منابع طبيعي اظهار داشت: بايد از تمام ظرفيت هاي موجود کشور از جمله فرماندهي نيروي زميني، دوربين هاي شهري و جاده‌اي، دهياري‌ها و . . . استفاده کرد.

مدير جهاد کشاورزي بابلسر :
اجراي پروژه آبياري کم فشار با اعتبار 9 ميلياردي در بابلسر
مدير جهاد کشاورزي بابلسر از اجراي طرح آبياري کم فشار با اعتبار 9 ميليارد ريالي در 145 هکتار از زمين هاي کشاورزي اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درشهرستان بابلسر، حسن رزاقي اظهار کرد: با توجه به ضرورت استفاده کنترل شده از منابع محدود آبي موجود، توسعه روش هاي آبياري کم فشار از اهميت بالايي برخوردار است.
مدير جهاد کشاورزي بابلسر در باره اجراي پروژه آبياري کم فشار در اين شهرستان گفت: اين پروژه بصورت تجميعي در 145 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان با 9 ميليارد ريال اعتبار از محل صندوق توسعه ملي در سه روستاي پارومحله، حاجيکلا، منگلاب اين شهرستان اجرا شد.
اين مقام مسئوول ادامه داد: پروژه آبياري کم فشار در يک هزار و 22 هکتار ديگر از اراضي کشاورزي اين شهرستان در دست بررسي و در حال اجرا است.
وي بيان کرد: براي استفاده بهينه از منابع آب، خاک و افزايش راندمان آبياري بخش کشاورزي و توسعه طرح‌هاي نوين، با نظارت کارشناسان فني و زيربنايي اين مديريت، در سال جاري تاکنون، 75 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان، با 5 ميليارد و 250 ميليون ريال اعتبار به سيستم آبياري تحت فشار مجهز شد.
رزاقي با اشاره به اينکه تجهيز هر هکتار زمين کشاورزي به سيستم آبياري تحت فشار، موجب کاهش هزينه هاي توليد و افزايش کمي و کيفي توليد مي شود، خاطرنشان کرد: جلوگيري از رشد بي‌رويه علف‌هاي هرز، کاهش آفات و بيماري ها، امکان‌پذير شدن ميزان برداشت آب از منابع آبي و سهولت در اعمال مديريت آبياري در مزرعه از مزاياي تجهيز اراضي به سيستم آبياري تحت فشار است.
مدير جهاد کشاورزي بابلسر در باره اجراي طرح لايينينگ در اين شهرستان اظهار کرد: پروژه پوشش بتني کانال انتقال آب(لاينينگ)به طول 15 کيلومتر با اعتبار 9 ميليارد ريالي با پيشرفت فيزيکي 65 درصدي در روستاي عزيزک اين شهرستان در حال اجراست.
وي شتاب بخشي در انتقال و جلوگيري از هدر رفت آب در حين انتقال از منبع آبياري(رودخانه،چاه،آب بندان و سد )و توزيع اصولي آن در زمين هاي زراعي و باغي را از اهداف اجراي اين طرح برشمرد.

خبرنگارآريادرگلوگاه گزارش داد:
آيين اختتاميه پنجمين جشنواره مرغوبترين انجير ايران در گلوگاه
استاندار مازندران، امروزه؛ جهت گيري هاي توسعه به سمت کسب و کارهاي نوين و مصرف بهينه انرژي است و توليد مقياس انبوه است و تحصيلکردگان با شيوه هاي کسب و کار نوين و بهره گيري از ظرفيت آي تي مي توانند محصولات استان را به اقصي نقاط کشور عرضه کنند.
اسلامي با تاکيد بر ضرورت کشت فندق در اراضي شيب دار منطقه، خاطر نشان ساخت: توسعه کشت هاي گلخانه اي و گسترش کشت زعفران و گياهان دارويي در شرق اين استان با توجه به شرايط مناسب و سازگاري با محيط به جد در دستور کار قرار گيرد.
وي گفت: برگزاري جشنواره انجير و برپايي مراسم شکرگزاري براي برداشت اين محصول با برکت، نعمتي براي مردم گلوگاه است .

خبرگزاری مهر
مدیر جهاد کشاورزی آبادان خبر داد:
کاهش ۵۰ درصدی برداشت خرما در آبادان
مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت: بر خلاف پیش بینی برداشت خرما در سال جاری، با کاهش ۵۰ درصدی برداشت این محصول در آبادان مواجه شدیم.
ناجی شهید زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمان تولید خرما در نخلستان‌های آبادان افزود: امسال به دلیل شرایط اقلیمی نامناسب و شوری آب، میزان بار نخل‌ها تا ۵۰ درصد کاهش یافت.
وی اظهار کرد: متاسفانه شوری بیش از حد آب در سال جاری سبب کاهش ۷۰ درصدی کیفیت خرما و تحمیل خسارت فراوان به کشاورزان منطقه شد.
مدیر جهاد کشاورزی آبادان تصریح کرد: تعیین قیمت عادلانه خرما در خرید تضمینی، یکی از راهکارهای کاهش ضرر و زیان نخلداران است.
شهید زاده گفت: با توجه به اینکه در کنار اعضای اتحادیه خشکبار وزارت جهاد کشاورزی نمایندگانی از سازمان جهاد کشاورزی استان هم حضور دارند انتظار می رود امسال نرخ توافقی تعیین شده عادلانه باشد.
وی افزود: به رغم برگزاری چندین نشست هنوز اعضای تعیین قیمت توافقی خرما، بر سر هیچ نرخی به توافق نرسیده اند.
شهیب زاده با تاکید دوباره اظهار کرد: امسال شوری آب، خسارات فراوانی را به نخلداران وارد کرد و آنان نتوانستند خرمای مرغوبی را برداشت کنند.

ابوالفضل حسین پور
گلخانه تولید نشاء محصولات کشاورزی در هشتبندی هرمزگان
در گلخانه تولید نشاء محصولات کشاورزی در منطقه هشت بندی هرمزگان نشاء محصولاتی نظیر گوجه فرنگی، خیار سبز، هندوانه، کاهو، کلم ، فلفل و بادمجان کشت می گردد. نشاء های تولیدی به شهرستان های میناب ، رودان ، سیریک بندرعباس و شهرستان های جنوبی استان کرمان نظیر منوجان و کهنوج جهت کشت ارسال می گردد.

رئیس سازمان چای:
ممنوعیت صادرات چای تجدید نظر شود
رئیس سازمان چای بر ضرورت بازنگری در بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت صادرات چای از کشور تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب جهانساز در گفتگو با¬¬رادیو اقتصاد افزود: اعمال این بخشنامه به ضرر تولیدکنندگان داخلی و تجار است.
وی با اشاره به مصرف سالانه ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تن چای در کشور ادامه داد: از این میزان ۲۵ تا ۳۰ هزار تن تولید داخل و بقیه از محل واردات تامین می شود ضمن اینکه بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی سال گذشته ۵۷ تا ۵۸ هزار تن چای بصورت رسمی وارد کشور شده است.
رئیس سازمان چای با بیان اینکه سالانه ۱۲ تا ۱۴ هزار تن چای تولید داخل صادرات می شود، افزود: براساس بخشنامه جدید گمرک مبنی بر ممنوعیت صادرات پنج قلم کالا «چای فله» و «بسته‌بندی» نیز در زمره این اقلام قرار می گیرد.
جهانساز با اشاره به اینکه بدون شک با اعمال ممنوعیت صادرات چای بازارهای هدف صادراتی ایران به دیگر کشورها واگذار خواهد شد، ادامه داد: تصمیم مزبور بدون نظرخواهی و مشورت از سازمان چای اتخاذ¬ و باید مورد تجدید نظر قرار گیرد چرا که چای داخلی امروز دارای بازار مطمئن و جایگاه مناسبی در کشورهای هدف صادراتی است.
رئیس سازمان چای افزود: کسب جایگاه چای داخلی در بازارهای صادراتی از سود مورد حصول از صادرات مهمتر است بنابراین نباید اجازه داد این بازار ها به راحتی از دست برود. صادرات چای یک فرصت برای تولید داخلی است و باید از این فرصت مغتنم به نحو احسن استفاده کرد.
جهانساز افزود: توسعه صادرات چای یک شبه اتفاق نیفتاده بلکه متاثر از عوامل مختلف از جمله تغییر ذائقه مصرف کنندگان به سبب واردات بی رویه، کاهش درصد اختلاط چای داخلی، پدیده چای سنواتی، نبود بازار فروش مناسب در داخل و غیره در طول زمان به مدد کارخانه داران، تجار و بازرگانان راه خود را به کشورهای خارجی باز و امروز از جایگاه ممتازی در کشورهای هدف صادراتی برخوردار است.
وی گفت: در حال حاضر مقصد صادرات چای ارگانیک ایرانی کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپاست.

مرغوب‌ترین انجیر سیاه سفیدبخت نشد
جهنم دلالان برای میوه بهشتی/ گمنامی زودرس‌ترین انجیر دنیا
زودرس‌ترین انجیر جهان است اما همچنان در بن‌بست بسته‌بندی و فرآوری اصولی مانده است، این حکایت میوه بهشتی است که این روزها در جهنم دلالان و کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی روزگار می‌گذراند.
خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: استان لرستان با آب‌وهوای مناسب و رودهای پرآب و خاک حاصلخیز استعداد ویژه‌ای برای کشاورزی دارد به‌طوری‌که پایه اصلی اقتصاد مردم این استان را کشاورزی تشکیل می‌دهد.
این در حالی است که محصولات کشاورزی و باغی شهرستان پلدختر در استان لرستان را بیش از هر چیزی بانام «انجیر سیاه»می‌شناسند، انجیری که به‌واسطه زودرس بودن پیش از هر نوع انجیری راهی بازار می‌شود و خواهان زیادی در سراسر کشور و دنیا دارد.
این محصول در سطح وسیعی از شهرستان پلدختر پرورش داده می‌شود و علاوه بر ایجاد فرصت‌های اشتغال این شهرستان را مستعد تبدیل به قطب صادرات انجیر به کشورهای مختلف دنیا کرده است.
بنا بر آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان، ۳۳ درصد انجیر سیاه‌آبی کشور در لرستان تولید می‌شود و لرستان در پرورش و تولید انجیر سیاه در کشور رکورددار است. این در حالی است که ۹۲ درصد این میوه در شهرستان پلدختر تولید می‌شود.
اما معضل همیشگی دلالان و واسطه گران کام باغداران انجیر سیاه پلدختر را تلخ کرده است؛ جای خالی یک تعاونی با حضور باغداران انجیر پلدختر باعث شده تا همچنان دست دلالان از فرآیند بسته‌بندی و عرضه این محصول به بازار قطع نشود.
این در حالی است که اگر باغداران در قالب تشکل‌ها و گروه‌هایی مانند تعاونی‌های ویژه کشاورزی و باغداری با یکدیگر همکاری کنند می‌توانند علاوه بر اینکه برند ویژه خود را داشته باشند، با دریافت تسهیلات ویژه‌ای که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می‌شود، صنایع تبدیلی و تکمیلی انجیر سیاه را راه‌اندازی و توسعه دهند؛ موضوعی که همچنان در قطب تولید انجیر سیاه کشور مغفول مانده است.
انجیر سیاه پلدختر همچنان در گمنامی و بدون برند ویژه خود و از سوی واسطه گران به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود. همین امر موجب شده تا سود تولید مرغوب‌ترین و زودرس‌ترین انجیر سیاه ایران به جیب باغداران نرود و همچنان واسطه گران بهره‌بردار اصلی این میوه بهشتی باشند.
«پلدختر» بر سکوی نخست تولید انجیر سیاه ایران
علیرضا احمدوندی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه به مهر گفت: پلدختر مقام نخست تولید انجیر سیاه کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت انجیر در لرستان ۱۶۰۰ هکتار است، اظهار داشت: از این مقدار ۱۴۲۰ هکتار بارور بوده و ۱۸۰ هکتار به‌صورت نهال است و به باروری نرسیده است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: امسال ۲۵ هزار و ۳۵۰ تن انجیر از باغات استان برداشت می‌شود.
۱۲۰۰ بهره‌بردار به‌طور مستقیم و بین ۶ تا ۷ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در باغات انجیر مشغول به کار هستند
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان میانگین برداشت انجیر باغات لرستان را ۱۷ تن و ۸۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: تعداد ۱۲۰۰ بهره‌بردار به‌طور مستقیم و بین ۶ تا ۷ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در باغات انجیر مشغول به کار هستند.
تأسیس تعاونی انجیر کاران پلدختر
وی بابیان اینکه ۸۵ درصد باغات انجیر لرستان در شهرستان پلدختر به‌صورت مجتمع کشت‌شده و میانگین عملکرد تولید انجیر در این شهرستان ۲۰ تن در هکتار است، تصریح کرد: در نظر داریم با تأسیس تعاونی انجیر کاران پلدختر، این تعاونی را به زنجیره تولید به مصرف کشور وصل کنیم.
اما هرساله انجیر کاران پلدختر با مشکل کمبود آب مواجه بودند و خشک شدن رودخانه «مادیان رود» باعث شده بود تا درختان چندین ساله انجیر در باغات پلدختر در آستانه نابودی قرار بگیرند.
امسال خوشبختانه باوجود کم‌آبی رودخانه «مادیان رود»، اما توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در سطح باغات و بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ آب «سرنجه زیودار» باعث شد تا باغداران پلدختری با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.
جبران کمبود آب باغداران انجیر پلدختر با احداث ایستگاه پمپاژ آب «سرنجه زیودار» و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه اظهار کرد: به‌منظور جبران کمبود آب موردنیاز باغداران انجیر شهرستان پلدختر در ابتدای سال جاری ایستگاه پمپاژ «سرنجه زیودار» به ظرفیت ۳۰۰ هکتار مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
علیرضا احمدوندی ادامه داد: از کشاورزان منطقه انتظار داریم با تشکیل پرونده در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر نسبت به مجهز کردن باغات خود به سیستم آبیاری قطره‌ای اقدام کنند.
وی یادآور شد: به همین منظور دولت تسهیلات مناسبی را در نظر گرفته و برای هر هکتار مبلغ ۱۵ میلیون تومان به‌صورت بلاعوض هزینه می‌کند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به‌منظور تقویت بنیه مالی صنایع تبدیلی و فرآوری، این سازمان آمادگی دارد کمک‌های اعتباری خود را از طریق زنجیره تولید به مصرف کشور به متقاضیان اعطا کند.
جشنواره مرغوب‌ترین انجیر سیاه ایران برگزار می‌شود
سید حبیب‌الله موسوی بخشدار معمولان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جشنواره انجیر با حضور استاندار لرستان، نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی، کشاورزان و باغداران در منطقه «زیودار» پلدختر برگزار می‌شود.
وی افزود: در این جشنواره تمبر متناسب با این محصول استراتژیک که یکی از ظرفیت‌های شهرستان پلدختر و از محصولات منطقه «زیودار» است رونمایی می‌شود.
موسوی تصریح کرد: این جشنواره در تاریخ یکم شهریورماه امسال در منطقه «زیودار» برگزار می‌شود.
سالیانه ۲۰ هزار تن انجیر از باغات «زیودار» برداشت می‌شود
بخشدار معمولان گفت: منطقه «زیودار» دارای ۱۵ روستا و هشت نفر دهیار با جمعیتی بیش از پنج هزار نفر است که در باغات این منطقه سالیانه ۲۰ هزار تن انجیر تولید می‌شود.
موسوی بابیان اینکه سطح زیر کشت انجیر منطقه «زیودار» حدود هزار هکتار بوده که از این میزان ۸۶۵ هکتار باغات انجیر بارور است، گفت: ۹۲ درصد بازار انجیر استان لرستان را باغات شهرستان پلدختر به‌ویژه این منطقه به خود اختصاص داده است.
وی تصریح کرد: انجیر سیاه پلدختر ۲۵ تا ۳۰ درصد بازار انجیر کشور را تأمین می‌کند و گردش مالی این محصول ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است.

خبرگزاری تسنيم
ایران در کنیا حبوبات می‌کارد
رایزن بازرگانی ایران در کنیا از بررسی وضعیت تولید و صادرات انواع حبوبات ( انواع لوبیا، نخود و عدس) در کشور کنیا و راهکارهای همکاری فعالان اقتصادی ایران و کنیا در این حوزه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مرتضی دیلان، در این خصوص گفت: کشور کنیا هفتمین تولید کننده انواع لوبیا در جهان و دومین تولید کننده پیشرو در شرق آفریقا پس از تانزانیا است، که توسط بیش از 5/1 میلیون کشاورز معمولی و به طور سنتی در مناطق "دره ریفت، شرقی، نیانزا، استانهای غربی و مرکزی" در وسعتی به مقیاس حدودی یک میلیون هکتار کشت می شود. این کشور چهارمین تولید کننده لوبیای سودانی (pigeon pea) پس از کشور های هند، میانمار و مالاوی در دنیاست که مازاد آن به کشور های آمریکا، انگلیس و ایرلند شمالی صادر می گردد.
وی افزود: با توجه به فراوانی آب و حاصلخیز بودن زمین و اعطای انواع تسهیلات توسط سازمان جذب سرمایه گذاری کنیا در حوزه کشت فراسرزمینی، و با عنایت به کمبود آب در کشورمان، امکان کشت فراسرزمینی این محصولات در کنیا وجود داشته و فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی این حوزه نیز استقبال لازم را از بکار گیری تکنولوژی و تجارب ایرانی ها خواهند نمود.
گفتنی است، حبوبات در کشور کنیا دومین غذای اصلی مردم پس از غلات بوده و یک کالای ضروری جهت تامین امنیت غذایی به شمار می‌رود.

باشگاه خبرنگاران جوان
مهاجر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛
تولید کلزا در 30 سال اخیر رکورد زد/ تأمین 14 درصد روغن کشور از منابع داخلی
یک مقام مسئول گفت: تاکنون 355 هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شد و به این ترتیب تولید کلزا در 30 سال گذشته به بالاترین رکورد خود رسید.
علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه برداشت کلزا تقریبا به پایان رسیده است، اظهار کرد: تاکنون 355 هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شده است که از این میزان حدود 130 هزارتن روغن استحصال خواهد شد.
به گفته وی، تولید کلزا در 30 سال گذشته به بالاترین رکورد خود رسید به طوریکه پیش‌بینی 100 درصدی تولید در سال زراعی جاری محقق شد.
مهاجر با اشاره به اینکه در سال زراعی آینده برای کشت 350 هزار هکتار کلزا برنامه ریزی شده است، افزود: بذر مورد نیاز برای این میزان سطح زیرکشت تهیه شده است و همواره انتظار می‌رود با اختصاص بودجه لازم از سوی دولت، طرح به نتیجه مطلوب برسد.
بیشتر بخوانید: رکورد تولید کلزا شکسته شد
مجری طرح دانه‌های روغنی از کاهش تولید سویا ناشی از خشکسالی خبر داد و گفت: البته مابقی دانه‌های روغنی از جمله گلرنگ، آفتابگردان و کنجد کشت شده است که پیش بینی می شود تولید آنها به 150 هزارتن برسد.
وی با بیان اینکه از مجموع دانه های روغنی 160 هزارتن روغن استحصال خواهد شد، گفت: با این حال 14 درصد نیاز کشور از منابع داخلی تامین می شود که این امر صرفه جویی بالغ بر 450 میلیون دلار را به همراه خواهد داشت.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا در سال زراعی جدید نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد خود را به دولت اعلام کرده است که به موقع در این باره اطلاع رسانی خواهد شد، اما مطمئنا نرخ خرید تضمینی افزایش خواهد یافت.

امکان کشت فراسرزمینی در کنیا وجود دارد
رایزن بازرگانی ایران در کنیا از بررسی وضعیت تولید و صادرات انواع حبوبات ( انواع لوبیا، نخود و عدس) در کشور کنیا و راهکارهای همکاری فعالان اقتصادی ایران و کنیا در این حوزه خبر داد.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مرتضی دیلان، در این خصوص گفت: کشور کنیا هفتمین تولید کننده انواع لوبیا در جهان و دومین تولید کننده پیشرو در شرق آفریقا پس از تانزانیا است، که توسط بیش از 5/1 میلیون کشاورز معمولی و به طور سنتی در مناطق "دره ریفت، شرقی، نیانزا، استانهای غربی و مرکزی" در وسعتی به مقیاس حدودی یک میلیون هکتار کشت می شود. این کشور چهارمین تولید کننده لوبیای سودانی(pigeon pea) پس از کشور های هند، میانمار و مالاوی در دنیاست که مازاد آن به کشور های آمریکا، انگلیس و ایرلند شمالی صادر می گردد.
وی افزود: با توجه به فراوانی آب و حاصلخیز بودن زمین و اعطای انواع تسهیلات توسط سازمان جذب سرمایه گذاری کنیا در حوزه کشت فراسرزمینی، و با عنایت به کمبود آب در کشورمان، امکان کشت فراسرزمینی این محصولات در کنیا وجود داشته و فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی این حوزه نیز استقبال لازم را از بکار گیری تکنولوژی و تجارب ایرانی ها خواهند نمود.
گفتنی است، حبوبات در کشور کنیا دومین غذای اصلی مردم پس از غلات بوده و یک کالای ضروری جهت تامین امنیت غذایی به شمار می‌رود.

روزنامه کيهان
وزارت نیرو:
61 درصد حجم سدهای استان تهران آب ندارد
وزارت نیرو اعلام کرد: بطور میانگین ۶۱ درصد از حجم مخزن سد‌های استان تهران خالی از منابع آبی است.
به گزارش وزارت نیرو؛بررسی آخرین وضعیت منابع آبی استان تهران حکایت از کاهش ۲۲ درصدی بارندگی این استان نسبت به سال گذشته دارد. میزان نزولات جوی استان تهران از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون به ۲۵۲ میلیمتر رسیده است که در مقایسه با متوسط درازمدت نیز کاهش هشت درصدی داشته است.
اُفت بارندگی‌ها در سال آبی جاری موجب شده است تا حجم ورودی به سد‌های پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، کرج، لتیان، ماملو) هم با اُفت ۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شود. کل حجم آب ورودی به سد‌های استان از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته ورودی آب به سد‌های تهران کاهش ۵۳۸ میلیون مترمکعبی داشته است.با کاهش ورودی آب به سد‌های استان، حجم ذخیره آب در این مخزن سد‌ها نیز نسبت به سال گذشته با افت ۲۵ درصدی مواجه شده است. هم اکنون مجموع آب ذخیره‌شده در مخازن سد‌های پنجگانه تهران که وظیفه تأمین آب شرب استان را به‌عهده‌دارند به ۷۴۲ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۲۵۰ میلیون مترمکعبی داشته است.
در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در سد لار ۷۰ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۳۱۳ میلیون مترمکعب، سد کرج ۱۶۴ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۴۸ میلیون مترمکعب و سد ماملو ۱۴۷ میلیون مترمکعب است.
هم‌اکنون بطور میانگین ۶۱ درصد از حجم مخزن سد‌های استان تهران نیز خالی از منابع آبی است و در سدی همچون لار این رقم به ۹۳ درصد می‌رسد که از این حیث این سازه بدترین وضعیت ذخیره آب را در میان سد‌های پنجگانه استان تهران داشته است.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
سرمایه‌ گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در ۵ سال اخیر
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد که در حوزه ماشین آلات بخش کشاورزی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم و همین سرمایه‌گذاری سبب شده تا مکانیزاسیون در زمینه برنج تا ۶۰ درصد رشد نسبت به پنج سال گذشته داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، کامبیز عباسی اظهار کرد: همه تولیدکنندگان کشور می‌توانند بدون محدودیت، کالای خود را با تسهیلات بانکی به فروش برسانند، به گونه‌ای که به اندازه ۸۰ درصد قیمت کالاهایشان، تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۵درصد دریافت می کنند. همچنین کشاورزان می توانند با مراجعه به بانک های کشاورزی از تولیدات این کارخانجات و تولید کنندگان بدون محدودیت خرید کنند.
وی افزود: رشد مکانیزاسیون در عرصه‌های کشاورزی آمار و وضعیت متفاوتی دارد. به عنوان مثال در حوزه مکانیزاسیون برنج و در شالیزارهای کشور در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم ۱۰ تا ۱۲ درصد زمین ها مکانیزه بود اما در حال حاضر این رقم به ۷۰ تا ۷۵درصد رسیده است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: در حوزه محصولات صنعتی مانند کلزا و دانه های روغنی، سیب زمینی و... مکانیزاسیون بیش از ۹۰ درصد و در غلات این عدد به حدود ۸۰ درصد می‌رسد اما میزان رشد مکانیزاسیون در حوزه باغبانی نزدیک به ۲۰ درصد است که به دنبال توسعه بیشتر آن هستیم.
عباسی گفت: در همین راستا دومین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اتماک - آی فارم در ۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه امسال برگزار می‌شود که در این نمایشگاه شرکت های خارجی مانند ایتالیا، آلمان و ... حضور پیدا کرده و امیدواریم تحریم‌ها تاثیری روی حضور آن ها نداشته باشد. البته یک روز را نیز به عنوان روز مزرعه در نظر گرفته‌ایم که در این روز نحوه استفاده از ماشین های نوین و انجام عملیات توسط ماشین های کشاورزی نوین نمایش داده شده تا کشاورزان بتوانند با آن آشنا شوند. این نمایشگاه‌ها جایی برای عرضه کالاهای داخلی است چرا که در راستای اقتصاد مقاومتی باید به این خود باوری برسیم. خوشبختانه در بخش ماشین آلات کشاورزی به خود کفایی ۹۵ درصدی رسیده ایم و تنها در ماشین‌هایی نظیر ماشین‌های زراعتی، باغبانی و ... نیازمند تامین از مبادی واردات هستیم که امیدواریم تدبیری اندیشیده و برای سرمایه‌گذاری در این بخش تسهیلاتی در نظرگرفته شود.
وی اعلام کرد: منابع زیادی را مانند امکان خرید ماشین‌آلات کشاورزی در کشور تامین کردیم و طی ۵ سال گذشته نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه اتفاق افتاده است، در نتیجه یک امنیت خاطری در بازار ماشین آلات کشاروزی در کشور به وجود آمده که باعث ترغیب شرکت های خارجی می‌شود.

غلات نيوز
پرداخت 2318 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران استان خراسان رضوی
به گزارش غلات نیوز از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ حمیدرضا نوری با اعلام اینکه ارزش ریالی 330 هزارو 266 تن گندم در استان خراسان رضوی بالغ بر 4386 میلیارد ریال است گفت: تاکنون 2318 میلیارد ریال از مطالبات گندم‌کاران استان پرداخت شده است.
نوری مبلغ واریزی به حساب گندم‌کاران را بیش از 2318 میلیارد ریال معادل 53 درصد از کل مطالبات گندم‌کاران دانست.
وی افزود: همزمان با گندم مقدار 7025 تن دانه ی روغنی کلزا نیز در استان خریداری شده است.
نوری بهای این مقدار کلزا را بالغ بر 194 میلیارد ریال دانست و اظهار کرد: تاکنون 89 درصد از مطالبات کلزاکاران مبلغ 173 میلیاردو 564 میلیون ریال پول به حساب کلزاکاران استان واریز شده است.

خبرگزاری صدا و سيما استان مرکزی
تفرش:
توسعه ی کشت های مقاوم به کم آبی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خواستار توسعه ی کشت های مقاوم به کم آبی در تفرش شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ آنجفی درسفری ضمن بررسی مشکلات کشاورزی تفرش محصولات مقاوم به کم آبی را بهترین کشت در شرایط موجود دانست و از کشاورزان خواست به زمین‌های خود را به کشت‌هایی که به کم آبی مقاومند از جمله کشت گندم و جو دیمی و کشت گل محمدی اختصاص دهند.
وی افزود: جهاد کشاورزی استان مرکزی امسال برنامه ویژه‌ای برای ترویج و تعویض اصلاح شده اراضی دیم شهرستان تفرش خواهند داشت و میزان بذر اصلاح شده توزیعی را افزایش خواهیم داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: یکی دیگر از پروژه‌هایی که به تولید گندم کمک می‌کند ایجاد صلاح الگوی کشت است تناوب کشت حبوبات و گندم است که برای آن هم برنامه ویژه داریم.
آنجفی گفت: ۱۰۰ میلیون تومان برای مرمت قنوات و ۵۰۰ میلیون تومان برای کانال‌های آب کشاورزی شهرستان تفرش لحاظ شده و از ۷۲ قنات شهرستان تفرش که نیاز به مرمت دارند ۱۵ قنات تا پایان سال بازسازی می‌شوند.
وی افزود: تفرش، تنها شهرستان استان مرکزی است که در حال باز سازی قنوات بوده که اعتبارات ملی برای آن در نظر گرفته ایم و به خاطر شرایط خاص منطقه و اتکا کشاورزی و معیشت مردمتفرش به قنوات تلاش می‌کنیم که بیش از ضریب استان بودجه به این امر اختصاص دهیم.

خبرگزاری صدا و سيما خراسان رضوی
در خراسان رضوی
خسارت بیش از 6 میلیارد ریالی به تجهیزات کشاورزی بر اثر اختلال در شبکه برق
اختلال در شبکه برق 6 تا 9 میلیارد ریال به تجهیزات کشاورزی خراسان رضوی خسارت وارد کرده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ما در بردسکن گفت: قطع برق در هفته های اخیر در شهرستان های بردسکن، کاشمر و خلیل آباد باعث سوختن 30پمپ چاه موتورهای کشاورزی شد و دست کم به هر چاه موتور بین 200تا 300 میلیون ریال خسارت وارد شد.
مجتبی مزرعی افزود: گرمای بیش از حد هوا و این قطع برق علاوه بر خاموش شدن چاه موتورهای کشاورزی، باعث کاهش محصولات کشاورزی در استان و محصولاتی چون انگور و انار دچار آفتاب سوختگی شد.


يكشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

خبرگزاری ايانا:
Ÿرئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران: امنیت غذایی زیرساخت امنیت کل کشور است ، ظرفیت تولیدات کشاورزی ۷هزارتن افزایش می‌یابد
Ÿمدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی استان: رکورد خرید گندم در استان زنجان شکسته شد
Ÿمعاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی:
سبزیجات صدرنشین فهرست دورریزها
Ÿ تاثیر بارندگی‌های اخیر شمال کشور بر کشت برنج ، برکت و خسارت با هم به شالیزارها آمد
Ÿرئیس اداره منابع طبیعی ورامین: 22هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی در انتظار تخصیص اعتبار
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرد
Ÿنماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس: 20 هزار هکتار از اراضی اردبیل به آبیاری نوین مجهز می‌شوند
Ÿ مدیر جهادکشاورزی شهرستان اعلام کرد: رفع تصرف اراضی کشاورزی در البرز
Ÿرییس سازمان جهاد کشاورزی فارس: کمیته "کاشت چغندر قند پاییزه" تشکیل شود
Ÿرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل: آمادگی گسترش همکاری‌های کشاورزی با چین را داریم

خبرگزاری ايرنا:
Ÿشالیکاران بی خیال کشت دوم شوند

خبرگزاری ايلنا:
Ÿ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران: کشت برنج و محصولات آب بر در جنوب تهران ممنوع است/ 3500 حلقه چاه‌ غیر مجاز در استان تهران

خبرگزاری ايسنا:
Ÿ تراز کشاورزی همچنان مثبت‌تر از پارسال
Ÿ رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت کشاورزی خبر داد، سرمایه‌گذاری ۶۰۰۰ میلیاردی و تسهیلات نامحدود برای ماشین‌آلات کشاورزی
Ÿزعفران خراسان‌جنوبی را مفت می‌خرند

خبرگزاری آريا:
Ÿ 2 ميليون تن محصولات زراعي در قزوين توليد مي شود
Ÿشاليکاران آستارا از کمباين برنج در برداشت محصول استفاده کنند
Ÿ60هزار تن گندم از کشاورزان نقده خريداري شد
Ÿ63طرح کشاورزي در هفته دولت به بهره برداري مي‌رسد
Ÿرئيس سازمان جنگل ها خبر داد: اجراي عمليات آبخيزداري در 1/5 ميليون هکتار از اراضي کشور
Ÿ مدير جهاد کشاورزي بابلسر : اجراي پروژه آبياري کم فشار با اعتبار 9 ميلياردي در بابلسر
Ÿ خبرنگارآريا درگلوگاه گزارش داد: آيين اختتاميه پنجمين جشنواره مرغوبترين انجير ايران در گلوگاه

خبرگزاری مهر:
Ÿرئیس سازمان چای:ممنوعیت صادرات چای تجدید نظر شود
Ÿابوالفضل حسین پور، گلخانه تولید نشاء محصولات کشاورزی در هشتبندی هرمزگان
Ÿکاهش ۵۰ درصدی برداشت خرما در آبادان
Ÿمرغوب‌ترین انجیر سیاه سفیدبخت نشد

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ ایران در کنیا حبوبات می‌کارد

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿمهاجر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛تولید کلزا در 30 سال اخیر رکورد زد/ تأمین 14 درصد روغن کشور از منابع داخلی
Ÿامکان کشت فراسرزمینی در کنیا وجود دارد

روزنامه کيهان :
Ÿ وزارت نیرو:61 درصد حجم سدهای استان تهران آب ندارد

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی :
Ÿسرمایه‌ گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در ۵ سال اخیر

غلات نيوز :
Ÿ پرداخت 2318 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران استان خراسان رضوی

خبرگزاری صدا وسيما استان مرکزی :
Ÿ تفرش : توسعه ی کشت های مقاوم به کم آبی

خبرگزاری صدا وسيما خراسان رضوی :
Ÿ در خراسان رضوی، خسارت بیش از 6 میلیارد ریالی به تجهیزات کشاورزی بر اثر اختلال در شبکه برق
خبرگزاری ايانا
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران:
امنیت غذایی زیرساخت امنیت کل کشور است
ظرفیت تولیدات کشاورزی ۷هزارتن افزایش می‌یابد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان تهران با اشاره به افتتاح 63پروژه کشاورزی با سرمایه‌گذاری بیش از 95میلیارد تومانی درهفته دولت گفت: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ظرفیت تولید محصولات کشاورزی 7هزارتن افزایش خواهد یافت و 1541 نفر به کار مشغول خواهند شد.
به گزارش خبرنگار ایانا در تهران، کریم ذوالفقاری در نشست خبری خود با خبرنگاران، امنیت غذایی را زیرساخت امنیت کل کشور عنوان و افزود: کشاورزی استان تهران در اجرای اقتصاد مقاومتی که سال گذشته آغاز شده یکی از دستگاه‌های خوب و دارای رتبه نخست در شاخص‌های اقتصاد مقاومتی است و دربرخی شاخص‌ها تا دو ونیم برابرتعهدات ابلاغی دست یافته است.
ذوالفقاری وسعت اراضی کشاورزی این استان را یک میلیون و ۳۰۰هزار هکتار اعلام و افزود: از این میزان تنها ۱۸۷ هزار هکتار معادل 6/13 درصد اراضی کشاورزی دایر دارای آب داریم که از نظر وسعت اراضی کشاورزی این استان نسبت به سایر استان‌ها در رده پایین قرار دارد.
او ادامه داد: این استان با دارا بودن کمتر از یک و نیم درصد اراضی کشاورزی کشور،پنج ودو دهم درصد کل تولید محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد.
به گفته این مقام مسئول، سالانه 5میلیون و 700هزارتن انواع محصولات کشاورزی، زراعی و ... در سطح استان تولید می‌شود که از این میزان 5/4 میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی، 575هزارتن در محیط گلخانه و ... تولید می شود.
ذوالفقاری میانگین تولید محصولات کشاورزی به ازای هر متر مکعب آب مصرفی در کشور را حدود۵/۱ کیلوگرم اعلام و گفت: با توجه به توسعه گلخانه‌ها و سیستم نوین آبیاری در استان تهران میانگین تولید محصولات به ازای هر متر مکعب حدود ۲ کیلوگرم است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصریح کرد: ما در تولید 6محصول تخم مرغ، سبزی و صیفی، گل شاخه بریده، قارچ خوراکی، گیلاس و ... و ذرت علوفه ای رتبه دوم و در تولید سیب درختی و ... رتبه سوم کشور را داریم.
او با اشاره به افزایش صدهزارتنی ظرفیت صنایع تبدیلی و تکمیلی استان درسال جاری گفت: 50 درصد از کل تولیدات کشاورزی استان به ارزش 6/2 میلیون تن فرآوری می‌شود و هیچ استانی در کشور چنین ظرفیتی ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به 63پروژه کشاورزی آماده افتتاح در هفته دولت گفت: سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها 95 میلیارد و 400میلیون تومان است که از این میزان 57میلیارد تومان آورده افراد، 26میلیارد تومان تسهیلات از منابع بانکی و 8/12میلیارد تومان هزینه کرده دولت بوده است.
او ادامه داد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها ظرفیت تولید محصولات کشاورزی 7هزارتن افزایش خواهد یافت و 1541 نفر به کار مشغول خواهند شد.
او با بیان اینکه ساخت و سازهای غیرمجاز خط قرمز ماست، افزود: سال گذشته حدود 1900 مورد قلع و قمع و امسال نیز از ابتدای سال تاکنون 500مورد تبصره دو ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی در استان تهران به ویژه باغات دماوند و شهریار صورت گرفته است؛ متاسفیم اما با جدیت با هرنوع تغییرکاربری اراضی کشاورزی و باغات برخورد می کنیم.
او با اشاره به جلوگیری از کشت برنج در استان تهران گفت: الگوی کشت به سمت کشت دانه های روغنی مثل کلزا و آفتابگردان تغییر کرده است.
ذوالفقاری درمورد آبهای نامتعارف تهران نیز اظهار داشت: با همکاری وزارت بهداشت، محیط زیست، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی استان هرنوع کشت سبزی و صیفی در این مناطق ممنوع شده و طی هماهنگی‌ها کشت درخت صنوبر و سایر چوب‌های تجاری با هدف برداشت چوب را جایگزین خواهیم کرد.
این مقام مسئول میزان آب مصرفی استان تهران در بخش کشاورزی را 45درصد عنوان کرد و گفت: 56هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان تهران به سیستم های نوین آبیاری مجهز شده است که سالانه 5 تا 6 هزار هکتار به آن افزوده می شود.
او خاطرنشان کرد: به کشاورزان با دوشرط داشتن مجوز تخصیص آب از وزارت نیرو و اسناد مالکیت اراضی به ازای هرهکتار تجهیز اراضی کشاورزی شان به سامانه‌های آبیاری نوین 10میلیون نومان تسهیلات بلاعوض پرداخت خواهد شد که باتوجه به افزایش کارآیی حداقل 10برابری مصرف آب به حل بحران کم آبی کمک خواهد کرد.


مدیر توسعه بازرگانی جهادکشاورزی استان:
رکورد خرید گندم در استان زنجان شکسته شد
پرداخت ۵۰ درصد خرید تضمینی گندم به کشاورزان
رکورد خرید گندم امسال پس از نه سال در استان زنجان شکسته می‌شود.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از خرید بالغ بر 400 هزار تن گندم خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایانا در زنجان، عبدالله جعفری با بیان اینکه سال گذشته مجموع خرید گندم در استان زنجان به ۱۹۵ هزار تن رسید، تصریح کرد: امسال تاکنون 400 هزار تن گندم از کشاورزان استان خریداری شده است.
جعفری، با اشاره به اینکه رکورد خرید گندم امسال پس از نه سال در استان زنجان شکسته می‌شود، ارزش این میزان خرید را حدود 530 میلیارد تومان اعلام و افزود: از این میزان 230 میلیارد تومان معادل 50 درصد بهای گندم‌ تحویلی به سیلوها به حساب کشاورزان واریز شده است.
او بیان کرد: با توجه به اهتمام و حساسیت دولت به منظور تامین و پرداخت بهای محصولات خریداری شده بویژه گندم، امسال شرایط پرداخت وجوه و تسویه حساب کشاورزان بسیار مطلوب‌تر از سال گذشته بوده است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، با اشاره به فعالیت ۳۸ مرکز خرید گندم در استان عنوان کرد: خرید گندم در تمامی مراکز استان بدون هیچ مشکلی در حال انجام است و کار خرید تا اطلاع ثانوی متناسب با زمان برداشت مناطق سردسیر ادامه خواهد داشت.
گفتنی است، امسال هر کیلوگرم گندم به قیمت یک هزار و 300 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.

معاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی:
سبزیجات صدرنشین فهرست دورریزها
در زمینه بسته‌بندی محصولات تازه و منجمد سبزیجات، باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود ولی همان‌طور که گفت شد مطالعات دقیقی در این زمینه انجام نشده ‌است، اما به نظر می‎رسد که در بخش سبزیجات بیشترین میزان هدر رفت محصولات کشاورزی را داشته باشیم و به همین علت باید سرمایه‌گذاری را در این زمینه افزایش دهیم.
گلشن بابادی- در حالی که همواره خبرها از افزایش قیمت خوراکی‌ها حکایت می‌کنند، بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی و منابع غذایی، همه روزه دورریز شده و از دسترس انسان‌ها خارج می‌شوند. آماری از سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، نشان می‌دهد که ایران سالانه حدود 30 درصد از محصولات کشاورزی خود را به ضایعات تبدیل می‌کند و این در حالی است که تعداد صنایع تبدیلی و بسته‌بندی این محصولات در کشور نسبت به میزان تولید و برداشتشان، خیلی کم‌‎تر است.
با در نظر گرفتن اینکه اگر این میزان محصول کشاورزی به جای دورریخته شدن و پیوستن به زباله‌ها، وارد سبد خرید مردم شده و یا به خارج از کشور صادر شود، تا چه حد به صادرات کشور و تنظیم بازار داخل کمک می‌کند، اهمیت تلاش برای کاهش دورریز محصولات کشاورزی را صد چندان خواهد کرد.
مجید اسدالهی، معاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با میزان دورریز محصولات کشاورزی به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا اعلام کرد: «تاکنون در خصوص تعیین میزان ضایعات کشاورزی در کشور بررسی و مطالعات جامعی صورت نگرفته ‌است و هرگونه آماری که در مورد میزان ضایعات کشاورزی اعلام شده، صرفا نظرات کارشناسی بوده و باید گفت برای اعلام آمار دقیق میزان ضایعات بخش کشاورزی، بررسی‎ها و مطالعات دقیق در این زمینه مورد نیاز است.»
او در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی در جهت کاهش میزان دورریز و افزایش صنایع تبدیلی و بسته‌بندی در کشور انجام شده ‌است گفت: «هرگونه تغییر در مواد اولیه یا محصول که از بازارپسندی و قابلیت آن محصول برای دستیابی به ارزش افزوده بکاهد، ضایعات محسوب می‌شود. منظور از ضایعات محصولات کشاورزی، تلفات بالفعل (به ویژه تلفات کمی) است. تلفات بالفعل آن میزان از محصول است، که پس از تولید به دلایل مختلف از چرخه فرآوری، نگهداری، توزیع و مصرف خارج می‌شود؛ مانند ریزش گندم در هنگام برداشت، خرابی سبزیجات و میوه‌ و … در مسیر و وسایل حمل و نقل؛ از عواملی به حساب می‌آید که میزان دورریز و هدر رفت محصولات کشاورزی را افزایش می‌دهد.»
اسدالهی ادامه داد: «یکی از مهم‌ترین راهکارهای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی فرآوری و نگهداری به موقع این محصولات، در واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی است. در حال حاضر با ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی، صنایع بسته‎بندی‌، ایجاد واحدهای نگهداری مانند سردخانه‌، انبار، سیلو و همچنین بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده و قدیمی صنایع تبدیلی، باعث می‌شود ضمن جلوگیری از هدر رفت و ضایعات محصولات کشاورزی درآمد کشاورزان، افزایش تولید، ایجاد اشتغال و تولید محصولات غذایی دارای کیفیت و بهداشتی، افزایش یابد.»
معاون مدیر کل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی در ارتباط با نقش صنایع تبدیلی و بسته‎بندی در صادرات محصولات کشاورزی گفت: «در راستای ضرورت وجود موثر محصولات کشاورزی فرآوری شده کشور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات بخش کشاورزی، توسعه صنایع تبدیلی و غذایی و ارتقاء سطح فناوری واحدهای صنایع کشاورزی به ویژه صنایع بسته‎بندی در جهت بهبود کمی و کیفی محصولات کشاورزی، بهبود استانداردهای کیفی و بهداشتی تولیدات صنایع کشاورزی، دارای اهمیت است. همچنین بررسی روند صادرات محصولات کشاورزی و فرآورده‌های آن در سال‌های اخیر نشان می‌دهد صادرات در این بخش رو به افزایش بوده و به‌طور متوسط در سال‌های گذشته حدود 6 میلیارد دلار صادرات انجام شده ‎است.»
او همچنین در مورد اینکه در کدام محصولات صنایع تبدیلی رشد بهتری داشته است و در کدام زمینه نیاز به سرمایه‌گذاری بیش‌تری داریم، اعلام کرد: «بنظر می‌رسد در زمینه بسته‌بندی محصولات تازه و منجمد سبزیجات، باید سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود ولی همان‌طور که گفت شد مطالعات دقیقی در این زمینه انجام نشده ‌است، اما به نظر می‎رسد که در بخش سبزیجات بیشترین میزان هدر رفت محصولات کشاورزی را داشته باشیم و به همین علت باید سرمایه‌گذاری را در این زمینه افزایش دهیم.»

تاثیر بارندگی‌های اخیر شمال کشور بر کشت برنج
برکت و خسارت با هم به شالیزارها آمد
بارندگی‌های اخیر در برخی مناطق شالیزارها را زیر سیل برد و به زمین‌های کشاورزی بسیاری آسیب زد، اما در کل قالب این بارندگی‌ها برای برنجی که هنوز به فصل برداشت نرسیده و دوره کاشتش کامل نشده و به اصطلاح دانه‌هایش پرنشده است، به خاطر کاهش دمای محیط، افزایش رطوبت و بالابردن رشد کیفی برنج، مطلوب بوده است.
بارندگی‌های هفته گذشته در استان‌های مازندران و گیلان باعث ایجاد خسارت در برخی شالیزارهای این مناطق شده است، اما این بارندگی‌ها در عین حال که در بسیاری از شالیزارها باعث ایجاد خسارت و آسیب به محصول برنج شده از طرف دیگر در برخی شالیزارها نیز باعث کیفی شدن و بهبود وضعیت تولید این محصول شده است، در کل می توان گفت سطح خسارت وارده به این شالیزها یکسان نیست و در بارندگی‌های اخیر برخی برنج‌کاران از ایجاد سیل متضرر و برخی از خنک شدن هوا و رسیدن رطوبت به محصولاتشان سود بردند.
مرتضی شاه‌حسینی رئیس انجمن واردکنندگان برنج به خبرنگار گروه کشاورزی ایانا اعلام کرد: «بارندگی‌های اخیر در برخی مناطق شالیزارها را زیر سیل برد و به زمین‌های کشاورزی بسیاری آسیب زد، اما در کل قالب این بارندگی‌ها برای برنجی که هنوز به فصل برداشت نرسیده و دوره کاشتش کامل نشده و به اصطلاح دانه‌هایش پرنشده است، به خاطر کاهش دمای محیط، افزایش رطوبت و بالابردن رشد کیفی برنج، مطلوب بوده است.»
او ادامه داد: «کیفیت برخی محصولات قبل از این بارندگی‌ها بسیار پایین بود و این بارندگی باعث شد دانه‌های برنج که در اثر بی‌آبی کیفیت پایینی داشتند و پوچ و خالی بودند، بتوانند پر شوند و کیفیتشان بالا برود، این بارندگی‌ها کمک کرد شالیزارهای خشک، از لحاظ رطوبت و وجود آب بهبود پیدا کنند اما بسیاری از کشاورزان هم محصولاتشان به علت به راه افتادن سیل از بین رفته و کیفیت خود را از دست داده است و علت تاثیرات متفاوت، یکسان نبودن میزان بارندگی در مناطق مختلف بوده، به همین جهت نتیجه بارندگی در برخی شالیزارها مطلوب و برخی دیگر نامطلوب بوده است.»
رئیس انجمن برنج اعلام کرد: «در استان مازندران که برخی برنج‌کاران کشت دوم را انجام داده بودند این بارندگی به آن‌ها ضربه زد، اما برای برنج‌کارانی که پس از این بارندگی‌ها کشت دوم را آغاز می‌کنند، می‌تواند مفید باشد البته باید گفت 30هزار هکتار از شالیزارهای این استان زیر کشت دوم رفته و این مربوط به مناطقی از مازندران است که با مشکل کمبود آب مواجه نیست و بارندگی‌های اخیر باعث پرشدن ذخیره‌های پشت سد و چاله‌های این شالیزارهاست. کشت دوم به شدت از سمت سازمان آب منطقه‌ای مازندران به علت کمبودد آب منع می‌شود و ممنوع است مگر در زمین‎هایی که وضعیت آب مطلوب‌تر است و ذخیره آب بیشتر باشد.»
به گفته شاهحسینی، «نمی‌توان از میزان دقیق خسارت‌ها خبر داد، آسیب وارده درصد قابل توجهی است اما تاثیر بارندگی‌ها یک دست نیست و زمین‌های متفاوت در مناطق متفاوت شرایط یکسانی ندارند.»

رئیس اداره منابع طبیعی ورامین:
22 هزار هکتار عملیات بیابان‌زدایی در انتظار تخصیص اعتبار
طی سال‌های اخیر بسیاری از کانون‌های بحرانی منطقه کنترل و مهار شده است و باید برای مابقی اراضی بیابانی که هم اکنون به عنوان یکی از کانون‌های ایجاد گرد و غبار برای جوامع محلی و همچنین پایتخت‌نشینان مطرح است اقدامی عاجل صورت گیرد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین با بیان اینکه برای 22 هزار هکتار از اراضی بیابانی این شهرستان طرح بیابان‌زدایی تهیه شده است گفت: وسعت اراضی بیابانی این شهرستان حدود 33 هزار هکتار است که تاکنون با هدف تثبیت شن‌های روان، احیای اراضی تخریب شده و کاهش خسارات ناشی از فرسایش بادی حدود 11 هزار هکتار آن زیر پوشش عملیات تاغ کاری و بیابان‌زدایی قرار گرفته و برای اجرای عملیات بیابان‌زدایی در مابقی این اراضی که دارای طرح مصوب نیز هست، نیازمند تخصیص اعتبار هستیم که در صورت تأمین آن اقدامات لازم انجام خواهد شد.
به گزارش ایانا؛ احمد فدائی با مهم و ضروری دانستن عملیات بیابان‌زدائی در عرصه های بیابانی این شهرستان افزود: شهرستان ورامین دارای اقلیمی گرم و خشک بوده و از لحاظ موقعیت جغرافیایی و همجواری با کویر مرکزی موجب شده که در شرق این شهرستان مناطق بیابانی شکل گیرد که طی سال‌های اخیر بسیاری از کانون‌های بحرانی منطقه کنترل و مهار شده است و باید برای مابقی اراضی بیابانی که هم اکنون به عنوان یکی از کانون‌های ایجاد گرد و غبار برای جوامع محلی و همچنین پایتخت‌نشینان مطرح است اقدامی عاجل صورت گیرد.
او به اقدامات انجام شده سال جاری در بخش بیابان اشاره کرد و اظهار داشت: در سال جاری به میزان 400 هکتار نهالکاری و واکاری گونه تاغ به همراه مراقبت و آبیاری انجام شده است و همچنین به منظور ذخیره نزولات آسمانی و بر طرف شدن نیاز آبی درختچه‌های تاغ 53 هکتار زیر پوشش طرح مدیریت پرورشی در قالب عملیات هلالی آبگیر قرار گرفته است.
این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: بر اساس برش شهرستانی برنامه ششم توسعه علاوه بر اقداماتی که صورت گرفته در سال جاری اقداماتی همچون 250 هکتار نهالکاری، 100هکتار مدیریت روان آب همراه با بذرپاشی، ایجاد بادشکن به طول 20کیلومتر، اجرای طرح مدیریت پرورشی در قالب عملیات هلالی آبگیر در سطح 500 هکتار و 210هکتار مراقبت و آبیاری سنواتی در دستور کار قرار دارد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین حفظ و نگهداری از تاغزارهای ایجاد شده را بسیار مهم دانست و در همین ارتباط یادآور شد: این تاغزارها که به عنوان جنگل‌کاری دست کاشت بیابانی در کشور منحصر به فرد است، طی سال‌های گذشته و با زحمات بسیار و صرف هزینه زیاد ایجاد شده است که مراقبت و نگهداری از این عرصه‌ها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است که در این خصوص حمایت و همکاری مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌طلبد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد:
اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، درباره اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در اراضی خرد نیز افزود: به میزان 4 هزار هکتار از اراضی خرد نیز در شهرستان‌های اردبیل و نیر و نمین و سرعین در حال تکمیل مراحل مطالعاتی خود هستند که عملیات اجرایی بسیاری از این اراضی خرد نیز درسال جاری شروع و به بهره برداری خواهد رسید.
به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، خلیل نیکشاد، در نشست بررسی روند اجرای پروژه‌های آب و خاک گفت: عملیات اجرای پروژه آبیاری بارانی سرخاب در سطح 3700 هکتار به اجرا در خواهد آمد که مراحل نهایی مطالعاتی خود را سپری می‌کند. پروژه 3500 هکتاری آبیاری بارانی شیخ کلخوران نیز که فاز اول مطالعاتی آن به اتمام رسیده بزودی فاز دوم مطالعاتی آن نیز شروع خواهد شد امید واریم که عملیات اجرایی این طرح را نیز ظرف مدیت 30 الی 45 روز آینده شروع کنیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه با اشاره به اقدامات انجام گرفته در خصوص اراضی پایان سد پیله سحران نیز افزود: کل اراضی تحت پوشش این طرح 2900 هکتار است که این طرح در دو مرحله به اجرا در خواهد آمد. فاز نخست که 1200 هکتار را شامل خواهد شد و پس از اتمام آن فاز دوم که 1700 هکتار را شامل می‌شود شروع خواهد شد. سد پیله سحران چند سالی بود که بنا به دلایلی عملیات اجرایی ان متوقف شده بود ولی خوشبختانه در طی سال گذشته اجرای این پروژه با قدرت و جدیت دنبال می‌شود و هر روزتوسط بیست دستگاه سنگین شاهد عملیات اجرایی در تکمیل این سد مهم در دشت اردبیل هستیم.
این مقام مسئول در خصوص اجرای پروژه‌های مربوط به اراضی پایاب سد یامچی نیز افزود: اجرای این پروژه مهم نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد و تاکنون به میزان 50 درصد از عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و مابقی فعالیت‌های اجرایی نیز درحال اجراست.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس:
20 هزار هکتار از اراضی اردبیل به آبیاری نوین مجهز می‌شوند
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس، گفت: تمامی مشکلات پیش رو در اجرای پروژه‌های مهم تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری بارانی می‌بایست از میان برداشته شود تا در سال جاری 20 هزار هکتار از اراضی مستعد استان به آبیاری بارانی تجهیز شوند.
به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، رضا کریمی در نشست بررسی روند اجرای پروژه‌های مهم آب و خاک با محوریت آبیاری تحت فشار در استان افزود: اجرای پروژه‌های مهم آب و خاک در استان می‌بایست با جدیت و همت مضاعف پیگیری شود تا شاهد عملیاتی شدن پروژه‌های مهم آبیاری مدرن و تحت فشار در استان باشیم.
کریمی در ادامه سخنان خود با تاکید بر شروع هرچه زودتر اراضی پایاب سد نئور افزود: بهره‌بردارانی که در پایاب اراضی این دریاچه ذینفع هستند بی صبرانه منتظر شروع عملیات اجرایی این پروژه مهم و کلیدی در مرکز استان هستند
کریمی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی نقش کلیدی هدایتی و حمایتی دراجرای پروژه‌های آبیاری بارانی را بر عهده دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اعلام کرد:
رفع تصرف اراضی کشاورزی در البرز
مدیر جهادکشاورزی شهرستان البرز گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، بیش از6000متر مربع از اراضی کشاورزی این شهرستان پس از رفع تصرف غیرقانونی به وضع اولیه بازگشت.
به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین، وحید یوسفلی افزود: این موارد در اراضی کشاورزی تحت پوشش روستاهای حصارخروان، یالیان، کبریت میان و الوند اجرا شد.
یوسفلی تصریح کرد: بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی کشاورزی و باغات و تداوم و بهره‌وری آنها از تاریخ تصویب این قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در‌خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرک‌ها جز در موارد ضروری و دریافت مجوز های لازم از مراجع قانونی ممنوع است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس:
کمیته "کاشت چغندر قند پاییزه" تشکیل شود
ششمین جلسه توسعه کاشت چغندرقند پاییزه فارس به ریاست رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس روز شنبه 27 مرداد برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایانا در شیراز، محمدمهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به این‌که در برنامه ریزی توسعه کشت چغندرقند، تعاملات به شکلی باشد، که کشاورزان متضرر نشوند و به کارخانجات قند اجحاف نشود، تاکید کرد: کمیته "کاشت چغندر قند پاییزه" با هدف آسیب شناسی کاشت سال گذشته و برنامه‌ریزی جهت کاشت آتی تشکیل شود.
قاسمی افزود: در این کمیته با در نظر گرفتن زنجیره تولید چغندر قند پاییزه، برنامه ریزی دقیق مرحله به مرحله کاشت، داشت و برداشت انجام شود و نقش هر کدام از حلقه‌های زنجیره تولید به طور مشخص تعیین و به تصویب نهایی برسد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به این‌که سال گذشته، سالی پر از دغدغه در کشت چغندر قند پاییزه داشتیم، گفت: بسته حمایتی چغندرقند پاییزه به طور شفاف به کشاورزان ارائه شود، چرا که به دنبال شفاف سازی برای کشاورزان هستیم.
قاسمی تاکید کرد: پرداخت مطالبات چغندرقند پاییزه سال گذشته با جدیت دنبال شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل:
آمادگی گسترش همکاری‌های کشاورزی با چین را داریم
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، از آمادگی این سازمان برای همکاری چینی‌ها خبر داد.
به گزارش خبرنگار ایانا در اردبیل، خلیل نیکشاد در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان با هیات سرمایه‌گذاری کشور چین که در محل ساختمان اتاق بازرگانی ، صنعت ، معدن ، تجارت و کشاورزی استان برگزار شد گفت: استان اردبیل به دلیل برخورداری از خاک مستعد و شرایط آب و هوایی ایده‌آل برای توسعه انواع محصولات صیفی و سبزی با شرکت‌های معتبر چینی اعلام همکاری می‌کند. رویکرد سازمان جهاد کشاورزی بر اصل گسترش همکاری‌های کشاورزی فی مابین استوار است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل افزود: این استان آمادگی دارد که تولیدات سفارشی در زمینه سبزی و صیفی و گیاهان دارویی را به کشور چین انجام دهد.
این مقام مسئول افزود: یکی از نیازهای اساسی استان که برای سرمایه‌گذاری با هیئت تجاری کشور چین مطرح شد مربوط به گسترش صنایع تبدیل و تکمیلی بود زیرا گسترش این زیر بخش در استان علاوه بر جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی، باعث بکارگیری نیروهای بیکار و جوان و تولید ثروت می‌شود. گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی با توجه به تولید 4 و نیم میلیون تنی انواع محصولات کشاورزی بسیار مهم است و هرساله می‌تواند بیش از یک میلیون و سیصد هزار تن از محصولات تولیدی به عنوان خوراک جذب صنایع تبدیلی و تکیملی بشود واز سوی دیگر با توجه به بهره‌برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین نیز که بیش از یک و نیم میلیون تن به محصولات کشاورزی استان اضافه خواهد شد قطعا توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌تواند قدم موثری در رشد و شکوفایی بخش کشاورزی استان باشد.
به گفته نیکشاد، میوه خشک و سبزی و صیفی و محصولات لبنی توام با بسته بندی ودرجه بندی و سورتینگ وبرند سازی می‌تواند مبنای توسعه همکاری‌های فی‌مابین استان اردبیل با کشور چین باشد.
نیکشاد افزود: تولید محصولات گلخانه‌ای و خود احداث گلخانه جزو برنامه‌های اساسی سازمان جهاد کشاورزی است، استان اردبیل این آمادگی را دارد که به هرمیزان که شرکت‌های چینی بخواهند زمین در اختیار آنها قرار می‌دهد تا محصولات مورد نیاز خود را در آن تولید کنند.

خبرگزاری ايرنا
شالیکاران بی خیال کشت دوم شوند
کشت دوم برنج در مازندران به پشتوانه بارندگی اندک مرداد جاری این روزها چنان شتاب گرفته است که کارشناسان مرکز تحقیقات برنج کشور را هم به فرجام این کار و خطر بالای آن نگران کرده است.
به گزارش ایرنا، بارندگی های پراکنده هفته گذشته مازندران سبب شد تا برخی شالیکاران هشدار جدی کارشناسان در مورد خطر پذیری بالای کشت دوم پس از نیمه مرداد را نادیده گرفته و همچنان مشغول «آب تخت کردن» و نشاکاری باشند.
بر پایه آمار هواشناسی مازندران، در هفته پایانی 26 مرداد سراسر استان شاهد بارندگی بود که کمترین میزان 1.5 میلی متر و بیشترین هم 43 میلی متر بود.
موسسه تحقیقات برنج هر سال با جمع بندی داده های مختلف از جمله پیش بینی های فصلی هواشناسی و دوره طغیان آفت های مختلف زمان مشخصی را برای پایان کشت دوم برنج اعلام می کند و امسال هم حداکثر زمان مناسب برای این کار را تا 20 مرداد جاری اعلام کرد.
کارشناسان این موسسه معتقدند که پشت سر گذاشتن موعد تعیین شده کارشناسی، ضریب آسیب پذیری محصول را در بازه زمانی کاشت تا برداشت به سبب طغیان آفت و یا سرمای زودرس افزایش می دهد.
سرمای زودرس سال 95 که با بارش برف در روزهای نخست آذر همراه بود، افزون بر نابودی بیش از 50 درصدی محصول مرکبات مازندران، بخشی از کشت دوم برنج را هم در مناطق مختلف استان از بین برد، اگرچه به علت عمق خسارت باغ های مرکبات در آن زمان، این موضوع کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
معاون موسسه تحقیقات برنج کشور مستقر در آمل روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به برنجکاران استان هشدار داد که خارج از موعد تعیین شده کارشناسی کشت دوم برنج را ادامه ندهند، چون با ضرر و زیان مواجه خواهند شد.
عبدالرحمان عرفانی گفت: مدت زمان به بار نشستن خوشه و به مرحله درو رسیدن رقم زودرس طارم محلی در مازندران 85 روز است و با توجه به اهمیت شرایط آب و هوایی روزهای فصل پاییز برای به بار نشستن خوشه های برنج کشت دوم، نشاکاری پس از 20 مرداد با خطرپذیری بالا همراه خواهد بود.
وی آفت ساقه خوار نسل چهارم و سرمای احتمالی فصل پاییز را مهم ترین تهدید برای کشت دوم برنج پس از موعد تعیین شده دانست و تاکید کرد: هر یک از دو تهدید می تواند همه زحمت ها، هزینه ها و دسترنج های کشاورزان را بر باد دهد.
کشت دوم برنج نیز همانند کشت یکم نیازمند صرف هزینه های شخم و شیار، دستمزد نشاکاری، آبیاری و سمپاشی و دیگر کارهای ضروری برای نگهداری است که در صورت از بین رفتن محصول به علت تاخیر در کشت، کشاورزان دچار ضرر و زیان غیرقابل جبران خواهند شد.
معاون مرکز تحقیقات برنج از کشاورزان خواست تا به خطر پذیری از بین رفتن محصولشان به سبب تاخیر در کشت دوم توجه جدی کنند و تنها وجود آب به خاطر بارندگی اندک مرداد را ملاک عمل قرار ندهند.
وی در عین حال نسبت به احتمال کمبود آب هم هشدار داد و گفت: مشکل کم آبی با بارندگی اندک این ماه رفع نشده است و خطر همچنان وجود دارد که برنجکاران برای کشت دومی که با تاخیر انجام می دهند، نتوانند آب کافی و مورد نیاز را تامین کنند.
** مکانیزاسیون و افزایش رغبت به کشت دوم
یکی از دلایل افزایش رغیب برنجکاران مازنی به کشت دوم در چند سال گذشته، مکانیزه شدن برداشت این محصول بوده است که سبب شده تا در بازه زمانی یک ماهه کار برداشت به اتمام برسد.
در شیوه سنتی کاشت و برداشت برنج، کشاورزان به علت کمبود کارگر و ضرورت یاری گرفتن از همسایگان، به نوبت شالیزارها را نشا می کردند و به همین دلیل زمان برداشت شالی نیز این نوبت رعایت می شد و دوره برداشت حدود دو ماه تا 2.5 ماه به درازا می کشید.
در حالی که حتی تا دو سال پیش دوره برداشت شالی در مناطق مختلف مازندران دستکم دو ماه زمان می برد و بسیاری از کشاورزان به کشت دوم نمی رسیدند، امسال به نظر می رسد در دوره زمانی حداکثر 35 روزه کار برداشت به اتمام برسد و به همین دلیل برنجکاران تاخیر چند روزه را با وجود هشدار کارشناسان نادیده می گیرند.
برداشت مکانیزه سبب شد تا برنامه جهاد کشاورزی برای 30 هزار هکتار کشت دوم در یک دوره 10 ساله در کمتر از دو سال محقق شود و از آن هم فراتر رود.
پارسال بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران، بیش از 38 هزار هکتار شالیزار استان زیر کشت دوم رفت و پیش بینی می شد امسال با هشدارهای کارشناسان و مسئولان ذیربط و اطلاع رسانی رسانه ای این میزان به نصف و حدود 20 هزار هکتار کاهش یابد ولی با شتابی که این روزها در کشت دوم دیده می شود ممکن است سطح زیر کشت بیشتر از سال گذشته شود.
مشاهدات خبرنگار ایرنا از مناطق مختلف مازندران نشان می دهد بسیاری از کشاورزان با دیدن بارندگی و جاری شدن روان آب در رودخانه ها و نهرهای کشاورزی و افزایش میزان آب، آببندان ها به صورت پرکوب در حال شخم و شیار شالیزارها هستند.
این دسته از کشاورزان که تنها کمبود آب را مانع کشت دوم می دیدند، به یمن برداشت مکانیزه و بارندگی اندک مرداد، کمترین اثرپذیری را از هشدارها در باره احتمال سرمازدگی و طغیان آفات دارند.
این در حالی است که کارشناسان کشاورزی می گویند کشت دوم با نسل سوم و چهارم کرم ساقه خوار برنج به صورت جدی تهدید می شود و در صورت بی توجهی کشاورزان ممکن است در آینده حتی کشت اول را هم برای آنان سخت غیرممکن کند.
کرم ساقه خوار نسل اول و دوم بیشتر در کشت یکم طغیان می کند که کشاورزان به صورت غیرشیمیایی یا شیمیایی با آنها مبارزه می کنند ولی نسل دوم و سوم در ساقه های باقی مانده در شالیزارها یا داخل علف های هرز مرزهای شالیزاری و مزارع مجاور پنهان می شوند و با کشت دوم طغیان می کنند.
مقابله شیمیایی با این آفت در کشت دوم به خاک شالیزاری آسیب جدی وارد می کند و ممکن است به دیگر محصولات پاییزی مزارع اطراف هم خسارت وارد کند.
معاون مرکز تحقیقات برنج کشور به کشاورزان توصیه کرد تا به جای کشت دوم برنج، در شالیزارهای خود باقلا و علوفه دامی کشت کنند.
عرفانی گفت: این دو محصول مناسب ترین برای کشت دوم در زمین های شالیزاری هستند زیرا علاوه بر درآمدزایی خوب، الگوی مناسب تناوب کشت برای زمین های شالیزاری است.
کشت دوم برنج در شالیزارهای مازندران به دو روش نشای دوباره و پرورش ساقه انجام می شود.
کارشناسان جهاد کشاورزی برآورد کرده اند که امسال حدود 60 هزار هکتار از شالیزارهای استان هم به روش پرورش ساقه کشت دوم برنج شود.
برنج حاصل از پرورش ساقه را در اصطلاح محلی «دونوج» می گویند که از مرغوبیت بیشتری نسبت به سایر برنج ها برخوردار است.
کشاورزان مازندرانی بنا بر آمارها حدود یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید تولید می کنند که برابر 42 درصد نیاز کشور به این محصول است.

خبرگزاری ايلنا
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران:
کشت برنج و محصولات آب بر در جنوب تهران ممنوع است/ 3500 حلقه چاه‌ غیر مجاز در استان تهران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: کشت برنج و محصولات با نیاز آبی بالا در اراضی جنوب تهران ممنوع است.
به گزارش ایلنا ،کریم ذوالفقاری در جلسه خبری امروز با اشاره به اینکه کشت محصولات کشاورزی در جنوب استان تهران در اراضی که با آبهای نامتعارف آبیاری می شود ممنوع است افزود: اراضی کشاورزی جنوب استان تهران با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو وزارت بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی استان تحت نظارت و کنترل شدید است و به هیچ وجه اجازه کشت به این محصولات داده نمی شود.
وی گفت: کشاورزان جنوب استان تهران پیش از احداث سدها از آب خوب چاهها، قنوات و چشم ها برای آبیاری محصولات استفاده می کردند اما در حال حاضر این آب از دسترس آنها خارج و در نتیجه به ناچار آب های نامتعارف و فاضلاب آبیاری می کردند که برای جلوگیری از این روند کشت محصولات به ویژه برنج ممنوع است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران افزود: محصول برنج ری از بهترین نوع محصولات بود اما امروز به علت نیاز آبی بالا و آبیاری با آبهای نامتعارف کشت این محصول در مصوبه هیئت دولت ممنوع شد.
ذوالفقاری تصریح کرد: هم اکنون هیچ کدام از محصولات برنج، سبزی و صیفی در اراضی کشاورزی جنوب شهر تهران و منطقه ری کشت نمی شود.
وی از اجرای طرح مشترک با اتحادیه درودگران خبر داد و گفت: با توجه به ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های کشور و قیمت بالای چوب وارداتی اراضی جنوب تهران به کشت درختان صنوبر اختصاص می یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران درباره تعیین سهمیه آب اراضی کشاورزی که چاه آب آنها به علت حفر غیر مجاز مسدود شده است، افزود: با وزارت نیرو مذاکراتی انجام شد تا با تخصیص سهم یک درصدی آب به این اراضی امکان ایجاد شغل دیگری را در بخش کشاورزی برای این مناطق ایجاد کنند.
ذوالفقاری تعداد چاههای غیر مجاز را در استان تهران حدود 3500 حلقه اعلام کرد.

خبرگزاری ايسنا
تراز کشاورزی همچنان مثبت‌تر از پارسال
تراز بازرگانی بخش کشاورزی با وجود افزایش میزان واردات، وضعیت بهتری از ۴ سال گذشته دارد و همچنان مثبت تر از تراز این بخش در پایان تیرماه سال ۱۳۹۶ است.
به گزارش ایسنا، تراز بازرگانی بخش کشاورزی ما به التفاوت ارزش واردات و صادرات کالاهای مختلف در بخش های گوناگون است و اگر صادرات از واردات بیشتر باشد از این تراز مثبت و اگر مجموع ارزش واردات کالاهای مختلف بیشتر از صادرات باشد تراز بازرگانی آن بخش منفی خواهد بود. در بخش کشاورزی نیز که سال‌ها در دولت گذشته شاهد منفی و منفی تر شدن تراز بازرگانی بودیم و به میزان و ارزش واردات افزوده و از بهای صادرات کاسته می‌شد.
همین عامل سبب شد تا در انتهای سال ۱۳۹۲ رکورد تراز منفی بازرگانی بخش کشاورزی شکسته شود و به منفی ۸ میلیارد دلار برسد اما با روی کار آمدن دولت یازدهم اوضاع تغییر کرده سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی با افزایش قیمت صادرات ناشی از رشد نرخ‌های جهانی، تراز بازرگانی کشاورزی هر ساله بهتر از پارسال شد تا جایی که این عدد در پایان سال گذشته به منفی سه میلیارد دلار رسیده و حدود ۶۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ بهتر شد.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده وزارت جهاد کشاورزی، وضعیت تراز بازرگانی این بخش نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته نیز بهتر شده است، به گونه‌ای که میزان صادرات محصولات کشاورزی در چهار ماهه نخست امسال دو میلیون و ۳۹۵ هزار تن به ارزش بیش از دو میلیارد و ۸۶ میلیون دلار بوده است که با مقایسه‌ای با واردات شش میلیون و ۹۰۹ هزار تنی در بخش کشاورزی که ارزشی بیش از سه میلیارد و ۷۰۲ میلیون دلار داشته است، تراز وزنی و بازرگانی بهتری نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. چرا که تراز وزنی کشاورزی در چهار ماهه نخست پارسال بالغ بر چهار میلیون و ۷۷۳ هزار تن بود که در چهار ماهه نخست امسال به چهار میلیون و ۵۱۴ هزار تن رسیده است. تراز بازرگانی در این بخش نیز در پایان تیر ماه امسال منفی یک میلیارد و ۶۱۶ میلیون تن را تجربه کرده که نسبت به تراز منفی بیش از دو میلیارد و ۲۴۶ میلیون دلاری چهار ماهه ابتدایی سال گذشته آمار بهتری را نشان می‌دهد.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت کشاورزی خبر داد
سرمایه‌گذاری ۶۰۰۰ میلیاردی و تسهیلات نامحدود برای ماشین‌آلات کشاورزی
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که در حوزه ماشین آلات بخش کشاورزی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم و همین سرمایه‌گذاری سبب شده تا مکانیزاسیون در زمینه برنج تا ۶۰ درصد رشد نسبت به پنج سال گذشته داشته باشد.
کامبیز عباسی در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: همه تولیدکنندگان کشور می‌توانند بدون محدودیت، کالای خود را با تسهیلات بانکی به فروش برسانند، به گونه‌ای که به اندازه ۸۰ درصد قیمت کالاهایشان، تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۵درصد دریافت می کنند. همچنین کشاورزان می توانند با مراجعه به بانک های کشاورزی از تولیدات این کارخانجات و تولید کنندگان بدون محدودیت خرید کنند.
وی افزود: رشد مکانیزاسیون در عرصه‌های کشاورزی آمار و وضعیت متفاوتی دارد. به عنوان مثال در حوزه مکانیزاسیون برنج و در شالیزارهای کشور در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم ۱۰ تا ۱۲ درصد زمین ها مکانیزه بود اما در حال حاضر این رقم به ۷۰ تا ۷۵درصد رسیده است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در حوزه محصولات صنعتی مانند کلزا و دانه های روغنی، سیب زمینی و... مکانیزاسیون بیش از ۹۰ درصد و در غلات این عدد به حدود ۸۰ درصد می‌رسد اما میزان رشد مکانیزاسیون در حوزه باغبانی نزدیک به ۲۰ درصد است که به دنبال توسعه بیشتر آن هستیم.
عباسی گفت: در همین راستا دومین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اتماک - آی فارم در ۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه امسال برگزار می‌شود که در این نمایشگاه شرکت های خارجی مانند ایتالیا، آلمان و ... حضور پیدا کرده و امیدواریم تحریم‌ها تاثیری روی حضور آن ها نداشته باشد. البته یک روز را نیز به عنوان روز مزرعه در نظر گرفته‌ایم که در این روز نحوه استفاده از ماشین های نوین و انجام عملیات توسط ماشین های کشاورزی نوین نمایش داده شده تا کشاورزان بتوانند با آن آشنا شوند. این نمایشگاه‌ها جایی برای عرضه کالاهای داخلی است چرا که در راستای اقتصاد مقاومتی باید به این خود باوری برسیم. خوشبختانه در بخش ماشین آلات کشاورزی به خود کفایی ۹۵ درصدی ریسده ایم و تنها در ماشین‌هایی نظیر ماشین‌های زراعتی، باغبانی و دام و طیور نیازمند تامین از مبادی واردات هستیم که امیدواریم تدبیری اندیشیده و برای سرمایه‌گذاری در این بخش تسهیلاتی در نظرگرفته شود.
وی اعلام کرد: منابع زیادی را مانند امکان خرید ماشین‌آلات کشاورزی در کشور تامین کردیم و طی ۵ سال گذشته نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه اتفاق افتاده است، در نتیجه یک امنیت خاطری در بازار ماشین آلات کشاروزی در کشور به وجود آمده که باعث ترغیب شرکت های خارجی می‌شود

زعفران خراسان‌جنوبی را مفت می‌خرند
دکترای فیزیولوژی گیاهی در خراسان جنوبی اظهار کرد: زعفران یکی از محصولات اصلی خراسان جنوبی است که در بازارهای بین المللی به دلیل غیر ارگانیک بودن، قیمت پایینی داشته و بیشتر به عنوان ادویه استفاده می‌شود تا یک گیاه دارویی.
مهدی رستمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: اگر یک تدبیر درست بیندیشیم می‌توان با تولید زعفران ارگانیک و وارد کردن این گیاه دارویی به صنعت داروسازی درآمد چندین برابری را برای کشاورز حاصل کرد.
وی با بیان اینکه امروزه مصرف کنندگان روز به روز بیشتر به سمت استفاده از محصولات ارگانیک سوق داده می‌شوند، افزود: سلامت خوراک از اساسی‌ترین دغدغه‌های مصرف کنندگان به ویژه در کشورهای توسعه یافته است چرا که سلطنت مواد شیمیایی در تولید به ویژه در بخش کشاورزی می‌تواند به طور مستقیم سلامت انسان را تحت تاثیر خود قرار دهد.
رستمی بیان کرد: این موضوع نشان می‌دهد که تولید محصول ارگانیک و سالم از ارزش چندین برابری برخوردار است و تجربه نیز نشان داده که در کشورهای پیشرفته علاوه بر تولید بیشتر تاکید بر تولید محصول بهتر، اصل اساسی بوده چرا که سلامت افراد مستقیم با تولید محصول ارگانیک در ارتباط است.
دکترای فیزیولوژی گیاهی در خراسان جنوبی تصریح کرد: متاسفانه در کشور برای تولید محصول ارگانیک فعالیت‌های علمی و عملی کمی انجام شده به طوری که آمارها نشان می‌دهد درصد بسیار پایینی از تولیدات می‌توانند برند ارگانیک بودن را به خود اختصاص دهند و خراسان جنوبی نیز از این امر مستثنی نیست. این امر سبب کاهش قیمت محصولات در بازارهای بین المللی می‌شود که خود ضربه‌ای بر بدنه تولید محصولات کشاورزی است.
رستمی یادآور شد: راهکار اصلی تامین درآمد، تولید بیشتر بر پایه ارگانیک است که این امر همت مسؤولان ذیربط و ارتباط چند برابری تولید و دانش را می‌طلبد.

خبرگزاری آريا
2 ميليون تن محصولات زراعي در قزوين توليد مي شود
خبرگزاري آريا - قزوين - ايرنا - مدير امور زراعت سازمان جهاد کشاورزي قزوين گفت: برآورد مي کنيم طي سال زراعي جاري حدود 2 ميليون تن انواع محصولات زراعي در استان توليد شود.
فرزاد خوش اخلاق روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه برخي محصولات زراعي استان طي ماه هاي گذشته برداشت و برخي نيز در مرحله برداشت قرار دارند، افزود: از مجموع برآورد توليدات بخش زراعت استان، محصولات علوفه اي با 992 هزار تن بيشترين حجم و ميزان را به خود اختصاص داده اند.
وي اظهار داشت: 390 هزار تن از اين محصولات نيز به غلات (گندم، برنج، جو و ذرت) اختصاص داشته و سهم سبزي و صيفي جات نيز 334 هزار تن است.
مدير امور زراعت سازمان جهاد کشاورزي قزوين اضافه کرد: امسال 102 هزار تن انواع محصولات جاليزي و 193 هزار تن نيز محصولات صنعتي شامل کلزا، چغندر و آفتاب گردان در استان توليد مي شود.
اين مسئول اظهار داشت: سطح زير کشت محصولات زراعي در استان بدليل کمبود آب طي سال هاي اخير کاهش يافته اما تلاش کرده ايم با کشت بذور کم آب بر و به کارگيري روش هاي مدرن آبياري اين موضوع را جبران کنيم.
امسال 247 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان قزوين به زير کشت محصولات زراعي رفته اند.

شاليکاران آستارا از کمباين برنج در برداشت محصول استفاده کنند
خبرگزاري آريا - آستارا - ايرنا - مدير جهاد کشاورزي آستارا گفت: کمباين گندم موجب شکستن دانه هاي برنج داخل شلتوک مي شود و شاليکاران اين شهرستان در برداشت محصول، از کمباين هاي مخصوص برنج استفاده کنند.
ايرج شيارکار روز يکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: کشاورزان پس از برداشت خوشه هاي برنج، براي تبديل محصول به شلتوک از کمباين استفاده مي کنند اما سرعت عمل کمباين هاي گندم باعث خرد شدن و کاهش قيمت برنج مي شود.
وي ادامه داد: در آستارا حدود 10 دستگاه کمباين براي تبديل خوشه هاي برنج به شلتوک فعال است و برنج حدود 70 درصد شاليزارها برداشت شده و در صورت مساعد بودن شرايط جوي، ظرف يک هفته آينده عمليات برداشت تمام خواهد شد.
شيارکار بيان کرد: بيشترين نوع برنج در آستارا هاشمي و ميانگين توليد آن چهار و نيم تن شلتوک در هر هکتار است و با وجود کمترين سطح کشت برنج در آستارا در استان گيلان، سالانه بالغ بر پنج هزار تن برنج مازاد اين شهرستان به مناطق ديگر ارسال مي شود.
از هفت هزار و 500 هکتار اراضي کشاورزي آستارا، سه هزار و 200 هکتار به کشت انواع برنج محلي و پر محصول اختصاص دارد و سالانه بيش از 15 هزار تن شلتوک و 10 هزار تن برنج برداشت مي شود.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.

60هزار تن گندم از کشاورزان نقده خريداري شد
خبرگزاري آريا - اروميه- ايرنا- مدير جهاد کشاورزي نقده گفت: 60 هزار تن گندم به ارزش 780 ميليون ريال طي سال زراعي جاري از کشاورزان اين شهرستان خريداري شده است.
ناصر قره پاپاق روز يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: پرداخت 50 درصد از بهاي گندم خريداري شده از زارعان ادامه دارد و جهاد کشاورزي شهرستان پيگير پرداخت بقيه طلب کشاورزان است.
وي ادامه داد: اين ميزان گندم توسط شرکت غله و اداره تعاون روستايي از کشاورزان خريداري شده است و با اين آمار ميزان خريد گندم طي سال جاري نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با رشد بيش از 50 درصدي مواجه است.
وي بيان کرد: سطح زير کشت گندم در شهرستان نقده حدود 25 هزار هکتار است که از اين ميزان 17 هزار هکتار به صورت ديم و هشت هزار هکتار آبي است.
مدير جهاد کشاورزي نقده اضافه کرد: پيش بيني ما براي سال جاري که برداشت حدود 60 هزار تن گندم بوده محقق شده است و از زارعان به صورت تضميني خريداري مي شود.
قره پاپاق افزود: قيمت خريد تضميني هر کيلوگرم گندم با چهار درصد افت مفيد و 2 درصد افت غير مفيد حداکثر تا 2 درصد سن زدگي و رطوبت 12 درصد، 13 هزار ريال تعيين شده است.
به گزارش ايرنا خريد تضميني گندم تا اواخر شهريور سال جاري در استان ادامه دارد.
سالانه حدود 600 هزار تن گندم مازاد بر مصرف از زارعان به صورت تضميني خريداري مي شود و سطح زير کشت گندم در سال زراعي جاري حدود 368 هزار هکتار است.
آذربايجان غربي داراي 700 هزار تا يک ميليون هکتار اراضي قابل کشت است که 50 درصد آن سالانه به کشت گندم اختصاص مي يابد.
اين استان با وجود کشت سنتي در بخش توليد گندم جزو 10 استان برتر است و مي توان با بکارگيري فناوري هاي نوين در مراحل کاشت، داشت و برداشت گندم به نتايج مطلوب تري در بهره وري دست يافت.
بزرگترين گندمزارهاي آذربايجان غربي در شهرستان هاي اروميه، بوکان، مياندوآب، نقده، پيرانشهر، مهاباد و شاهين دژ قرار دارد.

63طرح کشاورزي در هفته دولت به بهره برداري مي‌رسد
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران گفت: 63 طرح کشاورزي در هفته دولت در اين استان به بهره برداري مي‌رسد.
به گزارش خبرگزاري آريا،کريم ذوالفقاري در جلسه خبري امروز با اشاره به اينکه با بهره برداري از اين طرح ها ميزان توليد محصولات کشاورزي 7هزار تن افزايش مي يابد، افزود: در اين طرح ها براي 510 نفر به صورت مستقيم و 1541 نفر به صورت غير مستقيم شغل ايجاد مي شود.
وي گفت: ظرفيت توليد در اين طرح ها 95 ميليارد و 400 ميليون تن برآورد شده است.
وي گفت: سهم بخش خصوصي در اين طرح ها 57 ميليارد تومان، 26 ميليارد تومان از محل تسهيلات و منابع بانکي و 12 ميليارد و 800 ميليون تومان نيز سهم دولت در تامين زيرساخت ها است.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران افزود: در بخش عشاير يازده طرح با 748 ميليون تومان سرمايه در هفته دولت به بهره برداري مي رسد.
ذوالفقاري آمار اشتغال بخش کشاورزي را در استان تهران 50 هزار نفر اعلام کرد و گفت: سطح زيرکشت در استان تهران 187 هزار هکتار است.
وي افزود: سطح اراضي کشاورزي در استان تهران حدود يک و 16 صدم درصد از کل اراضي کشور است و با اينکه عدد درشتي نيست 5 ميليون و 700 هزار تن انواع محصولات زراعي، باغي و ... در اين استان توليد مي شود.
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران گفت: ارزش محصولات کشاورزي در استان تهران بيش از 11 هزار ميليارد تومان است و در حال حاضر سودآورترين سرمايه گذاري ها در بخش کشاورزي است.
ذوالفقاري افزود: استان تهران در توليد سبزي و صيفي ، گل شاخه بريده، قارچ خوراکي ، گيلاس و ... رتبه اول ودر توليد ذرت علوفه اي و ... در جايگاه دوم کشور قرار دارد.
وي گفت: از 4 ميليون و 500 هزار تن محصولات زراعي، باغي و سبزي و صيفي 575 هزار تن در گلخانه ها توليد مي شود.

رئيس سازمان جنگل ها خبر داد:
اجراي عمليات آبخيزداري در 1/5 ميليون هکتار از اراضي کشور
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور پيش بيني کرد: امسال عمليات آبخيزداري و آبخوانداري در 1/5 ميليون هکتار از اراضي کشور اجرا شود.
به گزارش سرويس اقتصادي آريا،خليل آقايي به اهميت و کارکردهاي مهم و اساسي طرح‌هاي آبخيزداري و آبخوانداري اشاره کرد و افزود: آبخيزداري در سال هاي کم باران، آب جمع آوري مي کند و در سال هاي پر باران از وقوع سيل جلوگيري مي نمايد.
وي تصريح کرد: هيچ پروژه اي در منابع طبيعي کشور بدون حضور مردم تعريف نخواهد شد و از سال آينده انتخاب محل اجراي پروژه ها بر اساس مشارکت گسترده مردمي خواهد بود.
معاون وزير جهاد کشاورزي با بيان اين که نقشه راه براي اجراي طرح هاي آبخيزداري ترسيم شده است و ابهامي نيز وجود ندارد خاطر نشان ساخت: امروز انسجام سازماني خوبي بين بخش‌هاي مختلف سازماني در حوزه جنگل، مرتع و بيابان وجود دارد.
وي پيش بيني کرد تا پايان سال جاري 1.5 ميليون هکتار عمليات آبخيزداري و آبخوانداري در کشور انجام شود.
آقايي به نشست و امضاي تفاهم نامه همکاري مشترک با 20 استاندار کشور اشاره کرد و از مديران منابع طبيعي استان ها خواست با استانداران ارتباط برقرار کنند تا آنها مدافع آبخيزداري باشند.
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور در عين حال به ديدار با استاندار هرمزگان اشاره کرد و گفت: هنگامي که با آقاي همتي استاندار هرمزگان تفاهم نامه همکاري به امضا رسانديم وي با اعتقادي که به آبخيزداري داشت 58 ميليارد تومان اعتبار از استانداري به اين کار اختصاص داد.
معاون وزير جهاد کشاورزي خاطر نشان ساخت: با عملکرد خوب و نتيجه بخش مي توانيم بودجه اختصاصي از صندوق توسعه ملي به بخش آبخيزداري را پايدار نماييم و هر استاني نتواند اعتبارات لازم را براي اين حوزه جذب کند اعتبارات آن را به استان هايي که توانمندي بيشتري دارند اختصاص خواهيم داد.
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور همچنين به اهميت اجراي طرح کاداستر در منابع طبيعي اشاره داشت و گفت: تا پايان سال جاري طرح کاداستر در همه جنگل‌هاي کشور اجرا مي شود.
آقايي در ادامه نشست با مديران منابع طبيعي ستادي و استاني کشور خاطر نشان کرد: ادارات کل منابع طبيعي استان‌ها بايد دقت و اطمينان لازم را نسبت به نتيجه بخش بودن فعاليت ها داشته باشند و وقتي قرار است نهال کاري در استاني صورت بگيرد حتما اين نهال ها بايد متناسب با شرايط اقليمي منطقه باشد.
رئيس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور افزود: دفتر مهندسي و مطالعات بايد اين توانمندي را داشته باشد که از طريق سيستم ماهواره اي 627 حوزه آبخيزداري تعيين شده در استان ها را رصد کند.
معاون وزير جهاد کشاورزي، پراکنده کاري و موازي کاري را آفتي بزرگ در ادارات دانست و گفت: در ادارات کل معاون فني را با معاونت آبخيزداري ادغام خواهد کرد.
آقايي با تأکيد بر مشارکت گسترده و استفاده از ظرفيت‌هاي دستگاه‌هاي ديگر براي مديريت منابع طبيعي اظهار داشت: بايد از تمام ظرفيت هاي موجود کشور از جمله فرماندهي نيروي زميني، دوربين هاي شهري و جاده‌اي، دهياري‌ها و . . . استفاده کرد.

مدير جهاد کشاورزي بابلسر :
اجراي پروژه آبياري کم فشار با اعتبار 9 ميلياردي در بابلسر
مدير جهاد کشاورزي بابلسر از اجراي طرح آبياري کم فشار با اعتبار 9 ميليارد ريالي در 145 هکتار از زمين هاي کشاورزي اين شهرستان خبر داد.
به گزارش خبرنگارآريادفترمازندران درشهرستان بابلسر، حسن رزاقي اظهار کرد: با توجه به ضرورت استفاده کنترل شده از منابع محدود آبي موجود، توسعه روش هاي آبياري کم فشار از اهميت بالايي برخوردار است.
مدير جهاد کشاورزي بابلسر در باره اجراي پروژه آبياري کم فشار در اين شهرستان گفت: اين پروژه بصورت تجميعي در 145 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان با 9 ميليارد ريال اعتبار از محل صندوق توسعه ملي در سه روستاي پارومحله، حاجيکلا، منگلاب اين شهرستان اجرا شد.
اين مقام مسئوول ادامه داد: پروژه آبياري کم فشار در يک هزار و 22 هکتار ديگر از اراضي کشاورزي اين شهرستان در دست بررسي و در حال اجرا است.
وي بيان کرد: براي استفاده بهينه از منابع آب، خاک و افزايش راندمان آبياري بخش کشاورزي و توسعه طرح‌هاي نوين، با نظارت کارشناسان فني و زيربنايي اين مديريت، در سال جاري تاکنون، 75 هکتار از اراضي کشاورزي اين شهرستان، با 5 ميليارد و 250 ميليون ريال اعتبار به سيستم آبياري تحت فشار مجهز شد.
رزاقي با اشاره به اينکه تجهيز هر هکتار زمين کشاورزي به سيستم آبياري تحت فشار، موجب کاهش هزينه هاي توليد و افزايش کمي و کيفي توليد مي شود، خاطرنشان کرد: جلوگيري از رشد بي‌رويه علف‌هاي هرز، کاهش آفات و بيماري ها، امکان‌پذير شدن ميزان برداشت آب از منابع آبي و سهولت در اعمال مديريت آبياري در مزرعه از مزاياي تجهيز اراضي به سيستم آبياري تحت فشار است.
مدير جهاد کشاورزي بابلسر در باره اجراي طرح لايينينگ در اين شهرستان اظهار کرد: پروژه پوشش بتني کانال انتقال آب(لاينينگ)به طول 15 کيلومتر با اعتبار 9 ميليارد ريالي با پيشرفت فيزيکي 65 درصدي در روستاي عزيزک اين شهرستان در حال اجراست.
وي شتاب بخشي در انتقال و جلوگيري از هدر رفت آب در حين انتقال از منبع آبياري(رودخانه،چاه،آب بندان و سد )و توزيع اصولي آن در زمين هاي زراعي و باغي را از اهداف اجراي اين طرح برشمرد.

خبرنگارآريادرگلوگاه گزارش داد:
آيين اختتاميه پنجمين جشنواره مرغوبترين انجير ايران در گلوگاه
استاندار مازندران، امروزه؛ جهت گيري هاي توسعه به سمت کسب و کارهاي نوين و مصرف بهينه انرژي است و توليد مقياس انبوه است و تحصيلکردگان با شيوه هاي کسب و کار نوين و بهره گيري از ظرفيت آي تي مي توانند محصولات استان را به اقصي نقاط کشور عرضه کنند.
اسلامي با تاکيد بر ضرورت کشت فندق در اراضي شيب دار منطقه، خاطر نشان ساخت: توسعه کشت هاي گلخانه اي و گسترش کشت زعفران و گياهان دارويي در شرق اين استان با توجه به شرايط مناسب و سازگاري با محيط به جد در دستور کار قرار گيرد.
وي گفت: برگزاري جشنواره انجير و برپايي مراسم شکرگزاري براي برداشت اين محصول با برکت، نعمتي براي مردم گلوگاه است .

خبرگزاری مهر
مدیر جهاد کشاورزی آبادان خبر داد:
کاهش ۵۰ درصدی برداشت خرما در آبادان
مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت: بر خلاف پیش بینی برداشت خرما در سال جاری، با کاهش ۵۰ درصدی برداشت این محصول در آبادان مواجه شدیم.
ناجی شهید زاده در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمان تولید خرما در نخلستان‌های آبادان افزود: امسال به دلیل شرایط اقلیمی نامناسب و شوری آب، میزان بار نخل‌ها تا ۵۰ درصد کاهش یافت.
وی اظهار کرد: متاسفانه شوری بیش از حد آب در سال جاری سبب کاهش ۷۰ درصدی کیفیت خرما و تحمیل خسارت فراوان به کشاورزان منطقه شد.
مدیر جهاد کشاورزی آبادان تصریح کرد: تعیین قیمت عادلانه خرما در خرید تضمینی، یکی از راهکارهای کاهش ضرر و زیان نخلداران است.
شهید زاده گفت: با توجه به اینکه در کنار اعضای اتحادیه خشکبار وزارت جهاد کشاورزی نمایندگانی از سازمان جهاد کشاورزی استان هم حضور دارند انتظار می رود امسال نرخ توافقی تعیین شده عادلانه باشد.
وی افزود: به رغم برگزاری چندین نشست هنوز اعضای تعیین قیمت توافقی خرما، بر سر هیچ نرخی به توافق نرسیده اند.
شهیب زاده با تاکید دوباره اظهار کرد: امسال شوری آب، خسارات فراوانی را به نخلداران وارد کرد و آنان نتوانستند خرمای مرغوبی را برداشت کنند.

ابوالفضل حسین پور
گلخانه تولید نشاء محصولات کشاورزی در هشتبندی هرمزگان
در گلخانه تولید نشاء محصولات کشاورزی در منطقه هشت بندی هرمزگان نشاء محصولاتی نظیر گوجه فرنگی، خیار سبز، هندوانه، کاهو، کلم ، فلفل و بادمجان کشت می گردد. نشاء های تولیدی به شهرستان های میناب ، رودان ، سیریک بندرعباس و شهرستان های جنوبی استان کرمان نظیر منوجان و کهنوج جهت کشت ارسال می گردد.

رئیس سازمان چای:
ممنوعیت صادرات چای تجدید نظر شود
رئیس سازمان چای بر ضرورت بازنگری در بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت صادرات چای از کشور تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، حبیب جهانساز در گفتگو با¬¬رادیو اقتصاد افزود: اعمال این بخشنامه به ضرر تولیدکنندگان داخلی و تجار است.
وی با اشاره به مصرف سالانه ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تن چای در کشور ادامه داد: از این میزان ۲۵ تا ۳۰ هزار تن تولید داخل و بقیه از محل واردات تامین می شود ضمن اینکه بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی سال گذشته ۵۷ تا ۵۸ هزار تن چای بصورت رسمی وارد کشور شده است.
رئیس سازمان چای با بیان اینکه سالانه ۱۲ تا ۱۴ هزار تن چای تولید داخل صادرات می شود، افزود: براساس بخشنامه جدید گمرک مبنی بر ممنوعیت صادرات پنج قلم کالا «چای فله» و «بسته‌بندی» نیز در زمره این اقلام قرار می گیرد.
جهانساز با اشاره به اینکه بدون شک با اعمال ممنوعیت صادرات چای بازارهای هدف صادراتی ایران به دیگر کشورها واگذار خواهد شد، ادامه داد: تصمیم مزبور بدون نظرخواهی و مشورت از سازمان چای اتخاذ¬ و باید مورد تجدید نظر قرار گیرد چرا که چای داخلی امروز دارای بازار مطمئن و جایگاه مناسبی در کشورهای هدف صادراتی است.
رئیس سازمان چای افزود: کسب جایگاه چای داخلی در بازارهای صادراتی از سود مورد حصول از صادرات مهمتر است بنابراین نباید اجازه داد این بازار ها به راحتی از دست برود. صادرات چای یک فرصت برای تولید داخلی است و باید از این فرصت مغتنم به نحو احسن استفاده کرد.
جهانساز افزود: توسعه صادرات چای یک شبه اتفاق نیفتاده بلکه متاثر از عوامل مختلف از جمله تغییر ذائقه مصرف کنندگان به سبب واردات بی رویه، کاهش درصد اختلاط چای داخلی، پدیده چای سنواتی، نبود بازار فروش مناسب در داخل و غیره در طول زمان به مدد کارخانه داران، تجار و بازرگانان راه خود را به کشورهای خارجی باز و امروز از جایگاه ممتازی در کشورهای هدف صادراتی برخوردار است.
وی گفت: در حال حاضر مقصد صادرات چای ارگانیک ایرانی کشورهای حاشیه دریای خزر و اروپاست.

مرغوب‌ترین انجیر سیاه سفیدبخت نشد
جهنم دلالان برای میوه بهشتی/ گمنامی زودرس‌ترین انجیر دنیا
زودرس‌ترین انجیر جهان است اما همچنان در بن‌بست بسته‌بندی و فرآوری اصولی مانده است، این حکایت میوه بهشتی است که این روزها در جهنم دلالان و کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی روزگار می‌گذراند.
خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: استان لرستان با آب‌وهوای مناسب و رودهای پرآب و خاک حاصلخیز استعداد ویژه‌ای برای کشاورزی دارد به‌طوری‌که پایه اصلی اقتصاد مردم این استان را کشاورزی تشکیل می‌دهد.
این در حالی است که محصولات کشاورزی و باغی شهرستان پلدختر در استان لرستان را بیش از هر چیزی بانام «انجیر سیاه»می‌شناسند، انجیری که به‌واسطه زودرس بودن پیش از هر نوع انجیری راهی بازار می‌شود و خواهان زیادی در سراسر کشور و دنیا دارد.
این محصول در سطح وسیعی از شهرستان پلدختر پرورش داده می‌شود و علاوه بر ایجاد فرصت‌های اشتغال این شهرستان را مستعد تبدیل به قطب صادرات انجیر به کشورهای مختلف دنیا کرده است.
بنا بر آمار ارائه‌شده از سوی مسئولان، ۳۳ درصد انجیر سیاه‌آبی کشور در لرستان تولید می‌شود و لرستان در پرورش و تولید انجیر سیاه در کشور رکورددار است. این در حالی است که ۹۲ درصد این میوه در شهرستان پلدختر تولید می‌شود.
اما معضل همیشگی دلالان و واسطه گران کام باغداران انجیر سیاه پلدختر را تلخ کرده است؛ جای خالی یک تعاونی با حضور باغداران انجیر پلدختر باعث شده تا همچنان دست دلالان از فرآیند بسته‌بندی و عرضه این محصول به بازار قطع نشود.
این در حالی است که اگر باغداران در قالب تشکل‌ها و گروه‌هایی مانند تعاونی‌های ویژه کشاورزی و باغداری با یکدیگر همکاری کنند می‌توانند علاوه بر اینکه برند ویژه خود را داشته باشند، با دریافت تسهیلات ویژه‌ای که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه می‌شود، صنایع تبدیلی و تکمیلی انجیر سیاه را راه‌اندازی و توسعه دهند؛ موضوعی که همچنان در قطب تولید انجیر سیاه کشور مغفول مانده است.
انجیر سیاه پلدختر همچنان در گمنامی و بدون برند ویژه خود و از سوی واسطه گران به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود. همین امر موجب شده تا سود تولید مرغوب‌ترین و زودرس‌ترین انجیر سیاه ایران به جیب باغداران نرود و همچنان واسطه گران بهره‌بردار اصلی این میوه بهشتی باشند.
«پلدختر» بر سکوی نخست تولید انجیر سیاه ایران
علیرضا احمدوندی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه به مهر گفت: پلدختر مقام نخست تولید انجیر سیاه کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت انجیر در لرستان ۱۶۰۰ هکتار است، اظهار داشت: از این مقدار ۱۴۲۰ هکتار بارور بوده و ۱۸۰ هکتار به‌صورت نهال است و به باروری نرسیده است.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: امسال ۲۵ هزار و ۳۵۰ تن انجیر از باغات استان برداشت می‌شود.
۱۲۰۰ بهره‌بردار به‌طور مستقیم و بین ۶ تا ۷ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در باغات انجیر مشغول به کار هستند
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان میانگین برداشت انجیر باغات لرستان را ۱۷ تن و ۸۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: تعداد ۱۲۰۰ بهره‌بردار به‌طور مستقیم و بین ۶ تا ۷ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در باغات انجیر مشغول به کار هستند.
تأسیس تعاونی انجیر کاران پلدختر
وی بابیان اینکه ۸۵ درصد باغات انجیر لرستان در شهرستان پلدختر به‌صورت مجتمع کشت‌شده و میانگین عملکرد تولید انجیر در این شهرستان ۲۰ تن در هکتار است، تصریح کرد: در نظر داریم با تأسیس تعاونی انجیر کاران پلدختر، این تعاونی را به زنجیره تولید به مصرف کشور وصل کنیم.
اما هرساله انجیر کاران پلدختر با مشکل کمبود آب مواجه بودند و خشک شدن رودخانه «مادیان رود» باعث شده بود تا درختان چندین ساله انجیر در باغات پلدختر در آستانه نابودی قرار بگیرند.
امسال خوشبختانه باوجود کم‌آبی رودخانه «مادیان رود»، اما توسعه سیستم‌های نوین آبیاری در سطح باغات و بهره‌برداری از ایستگاه پمپاژ آب «سرنجه زیودار» باعث شد تا باغداران پلدختری با مشکل کمبود آب مواجه نشوند.
جبران کمبود آب باغداران انجیر پلدختر با احداث ایستگاه پمپاژ آب «سرنجه زیودار» و توسعه سیستم‌های نوین آبیاری
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه اظهار کرد: به‌منظور جبران کمبود آب موردنیاز باغداران انجیر شهرستان پلدختر در ابتدای سال جاری ایستگاه پمپاژ «سرنجه زیودار» به ظرفیت ۳۰۰ هکتار مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
علیرضا احمدوندی ادامه داد: از کشاورزان منطقه انتظار داریم با تشکیل پرونده در مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان پلدختر نسبت به مجهز کردن باغات خود به سیستم آبیاری قطره‌ای اقدام کنند.
وی یادآور شد: به همین منظور دولت تسهیلات مناسبی را در نظر گرفته و برای هر هکتار مبلغ ۱۵ میلیون تومان به‌صورت بلاعوض هزینه می‌کند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به‌منظور تقویت بنیه مالی صنایع تبدیلی و فرآوری، این سازمان آمادگی دارد کمک‌های اعتباری خود را از طریق زنجیره تولید به مصرف کشور به متقاضیان اعطا کند.
جشنواره مرغوب‌ترین انجیر سیاه ایران برگزار می‌شود
سید حبیب‌الله موسوی بخشدار معمولان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: جشنواره انجیر با حضور استاندار لرستان، نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس شورای اسلامی، جمعی از مدیران استانی و شهرستانی، کشاورزان و باغداران در منطقه «زیودار» پلدختر برگزار می‌شود.
وی افزود: در این جشنواره تمبر متناسب با این محصول استراتژیک که یکی از ظرفیت‌های شهرستان پلدختر و از محصولات منطقه «زیودار» است رونمایی می‌شود.
موسوی تصریح کرد: این جشنواره در تاریخ یکم شهریورماه امسال در منطقه «زیودار» برگزار می‌شود.
سالیانه ۲۰ هزار تن انجیر از باغات «زیودار» برداشت می‌شود
بخشدار معمولان گفت: منطقه «زیودار» دارای ۱۵ روستا و هشت نفر دهیار با جمعیتی بیش از پنج هزار نفر است که در باغات این منطقه سالیانه ۲۰ هزار تن انجیر تولید می‌شود.
موسوی بابیان اینکه سطح زیر کشت انجیر منطقه «زیودار» حدود هزار هکتار بوده که از این میزان ۸۶۵ هکتار باغات انجیر بارور است، گفت: ۹۲ درصد بازار انجیر استان لرستان را باغات شهرستان پلدختر به‌ویژه این منطقه به خود اختصاص داده است.
وی تصریح کرد: انجیر سیاه پلدختر ۲۵ تا ۳۰ درصد بازار انجیر کشور را تأمین می‌کند و گردش مالی این محصول ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که رقم بسیار بالایی است.

خبرگزاری تسنيم
ایران در کنیا حبوبات می‌کارد
رایزن بازرگانی ایران در کنیا از بررسی وضعیت تولید و صادرات انواع حبوبات ( انواع لوبیا، نخود و عدس) در کشور کنیا و راهکارهای همکاری فعالان اقتصادی ایران و کنیا در این حوزه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مرتضی دیلان، در این خصوص گفت: کشور کنیا هفتمین تولید کننده انواع لوبیا در جهان و دومین تولید کننده پیشرو در شرق آفریقا پس از تانزانیا است، که توسط بیش از 5/1 میلیون کشاورز معمولی و به طور سنتی در مناطق "دره ریفت، شرقی، نیانزا، استانهای غربی و مرکزی" در وسعتی به مقیاس حدودی یک میلیون هکتار کشت می شود. این کشور چهارمین تولید کننده لوبیای سودانی (pigeon pea) پس از کشور های هند، میانمار و مالاوی در دنیاست که مازاد آن به کشور های آمریکا، انگلیس و ایرلند شمالی صادر می گردد.
وی افزود: با توجه به فراوانی آب و حاصلخیز بودن زمین و اعطای انواع تسهیلات توسط سازمان جذب سرمایه گذاری کنیا در حوزه کشت فراسرزمینی، و با عنایت به کمبود آب در کشورمان، امکان کشت فراسرزمینی این محصولات در کنیا وجود داشته و فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی این حوزه نیز استقبال لازم را از بکار گیری تکنولوژی و تجارب ایرانی ها خواهند نمود.
گفتنی است، حبوبات در کشور کنیا دومین غذای اصلی مردم پس از غلات بوده و یک کالای ضروری جهت تامین امنیت غذایی به شمار می‌رود.

باشگاه خبرنگاران جوان
مهاجر در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛
تولید کلزا در 30 سال اخیر رکورد زد/ تأمین 14 درصد روغن کشور از منابع داخلی
یک مقام مسئول گفت: تاکنون 355 هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شد و به این ترتیب تولید کلزا در 30 سال گذشته به بالاترین رکورد خود رسید.
علیرضا مهاجر مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه برداشت کلزا تقریبا به پایان رسیده است، اظهار کرد: تاکنون 355 هزارتن کلزا از کشاورزان خریداری شده است که از این میزان حدود 130 هزارتن روغن استحصال خواهد شد.
به گفته وی، تولید کلزا در 30 سال گذشته به بالاترین رکورد خود رسید به طوریکه پیش‌بینی 100 درصدی تولید در سال زراعی جاری محقق شد.
مهاجر با اشاره به اینکه در سال زراعی آینده برای کشت 350 هزار هکتار کلزا برنامه ریزی شده است، افزود: بذر مورد نیاز برای این میزان سطح زیرکشت تهیه شده است و همواره انتظار می‌رود با اختصاص بودجه لازم از سوی دولت، طرح به نتیجه مطلوب برسد.
بیشتر بخوانید: رکورد تولید کلزا شکسته شد
مجری طرح دانه‌های روغنی از کاهش تولید سویا ناشی از خشکسالی خبر داد و گفت: البته مابقی دانه‌های روغنی از جمله گلرنگ، آفتابگردان و کنجد کشت شده است که پیش بینی می شود تولید آنها به 150 هزارتن برسد.
وی با بیان اینکه از مجموع دانه های روغنی 160 هزارتن روغن استحصال خواهد شد، گفت: با این حال 14 درصد نیاز کشور از منابع داخلی تامین می شود که این امر صرفه جویی بالغ بر 450 میلیون دلار را به همراه خواهد داشت.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا در سال زراعی جدید نرخ خرید تضمینی دانه های روغنی افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد خود را به دولت اعلام کرده است که به موقع در این باره اطلاع رسانی خواهد شد، اما مطمئنا نرخ خرید تضمینی افزایش خواهد یافت.

امکان کشت فراسرزمینی در کنیا وجود دارد
رایزن بازرگانی ایران در کنیا از بررسی وضعیت تولید و صادرات انواع حبوبات ( انواع لوبیا، نخود و عدس) در کشور کنیا و راهکارهای همکاری فعالان اقتصادی ایران و کنیا در این حوزه خبر داد.
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط‌ عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مرتضی دیلان، در این خصوص گفت: کشور کنیا هفتمین تولید کننده انواع لوبیا در جهان و دومین تولید کننده پیشرو در شرق آفریقا پس از تانزانیا است، که توسط بیش از 5/1 میلیون کشاورز معمولی و به طور سنتی در مناطق "دره ریفت، شرقی، نیانزا، استانهای غربی و مرکزی" در وسعتی به مقیاس حدودی یک میلیون هکتار کشت می شود. این کشور چهارمین تولید کننده لوبیای سودانی(pigeon pea) پس از کشور های هند، میانمار و مالاوی در دنیاست که مازاد آن به کشور های آمریکا، انگلیس و ایرلند شمالی صادر می گردد.
وی افزود: با توجه به فراوانی آب و حاصلخیز بودن زمین و اعطای انواع تسهیلات توسط سازمان جذب سرمایه گذاری کنیا در حوزه کشت فراسرزمینی، و با عنایت به کمبود آب در کشورمان، امکان کشت فراسرزمینی این محصولات در کنیا وجود داشته و فعالان اقتصادی دولتی و خصوصی این حوزه نیز استقبال لازم را از بکار گیری تکنولوژی و تجارب ایرانی ها خواهند نمود.
گفتنی است، حبوبات در کشور کنیا دومین غذای اصلی مردم پس از غلات بوده و یک کالای ضروری جهت تامین امنیت غذایی به شمار می‌رود.

روزنامه کيهان
وزارت نیرو:
61 درصد حجم سدهای استان تهران آب ندارد
وزارت نیرو اعلام کرد: بطور میانگین ۶۱ درصد از حجم مخزن سد‌های استان تهران خالی از منابع آبی است.
به گزارش وزارت نیرو؛بررسی آخرین وضعیت منابع آبی استان تهران حکایت از کاهش ۲۲ درصدی بارندگی این استان نسبت به سال گذشته دارد. میزان نزولات جوی استان تهران از ابتدای سال آبی (ابتدای مهرماه) تاکنون به ۲۵۲ میلیمتر رسیده است که در مقایسه با متوسط درازمدت نیز کاهش هشت درصدی داشته است.
اُفت بارندگی‌ها در سال آبی جاری موجب شده است تا حجم ورودی به سد‌های پنجگانه استان تهران (لار، طالقان، کرج، لتیان، ماملو) هم با اُفت ۳۲ درصدی نسبت به سال گذشته مواجه شود. کل حجم آب ورودی به سد‌های استان از ابتدای سال آبی تاکنون یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون مترمکعب بوده است که در مقایسه با سال گذشته ورودی آب به سد‌های تهران کاهش ۵۳۸ میلیون مترمکعبی داشته است.با کاهش ورودی آب به سد‌های استان، حجم ذخیره آب در این مخزن سد‌ها نیز نسبت به سال گذشته با افت ۲۵ درصدی مواجه شده است. هم اکنون مجموع آب ذخیره‌شده در مخازن سد‌های پنجگانه تهران که وظیفه تأمین آب شرب استان را به‌عهده‌دارند به ۷۴۲ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال گذشته کاهش ۲۵۰ میلیون مترمکعبی داشته است.
در حال حاضر میزان آب ذخیره شده در سد لار ۷۰ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۳۱۳ میلیون مترمکعب، سد کرج ۱۶۴ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۴۸ میلیون مترمکعب و سد ماملو ۱۴۷ میلیون مترمکعب است.
هم‌اکنون بطور میانگین ۶۱ درصد از حجم مخزن سد‌های استان تهران نیز خالی از منابع آبی است و در سدی همچون لار این رقم به ۹۳ درصد می‌رسد که از این حیث این سازه بدترین وضعیت ذخیره آب را در میان سد‌های پنجگانه استان تهران داشته است.

پايگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
سرمایه‌ گذاری ۶ هزار میلیارد تومانی برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی در ۵ سال اخیر
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اعلام کرد که در حوزه ماشین آلات بخش کشاورزی حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده‌ایم و همین سرمایه‌گذاری سبب شده تا مکانیزاسیون در زمینه برنج تا ۶۰ درصد رشد نسبت به پنج سال گذشته داشته باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایسنا، کامبیز عباسی اظهار کرد: همه تولیدکنندگان کشور می‌توانند بدون محدودیت، کالای خود را با تسهیلات بانکی به فروش برسانند، به گونه‌ای که به اندازه ۸۰ درصد قیمت کالاهایشان، تسهیلات بانکی با کارمزد ۱۵درصد دریافت می کنند. همچنین کشاورزان می توانند با مراجعه به بانک های کشاورزی از تولیدات این کارخانجات و تولید کنندگان بدون محدودیت خرید کنند.
وی افزود: رشد مکانیزاسیون در عرصه‌های کشاورزی آمار و وضعیت متفاوتی دارد. به عنوان مثال در حوزه مکانیزاسیون برنج و در شالیزارهای کشور در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم ۱۰ تا ۱۲ درصد زمین ها مکانیزه بود اما در حال حاضر این رقم به ۷۰ تا ۷۵درصد رسیده است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: در حوزه محصولات صنعتی مانند کلزا و دانه های روغنی، سیب زمینی و... مکانیزاسیون بیش از ۹۰ درصد و در غلات این عدد به حدود ۸۰ درصد می‌رسد اما میزان رشد مکانیزاسیون در حوزه باغبانی نزدیک به ۲۰ درصد است که به دنبال توسعه بیشتر آن هستیم.
عباسی گفت: در همین راستا دومین نمایشگاه بین‌المللی کشاورزی اتماک - آی فارم در ۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه امسال برگزار می‌شود که در این نمایشگاه شرکت های خارجی مانند ایتالیا، آلمان و ... حضور پیدا کرده و امیدواریم تحریم‌ها تاثیری روی حضور آن ها نداشته باشد. البته یک روز را نیز به عنوان روز مزرعه در نظر گرفته‌ایم که در این روز نحوه استفاده از ماشین های نوین و انجام عملیات توسط ماشین های کشاورزی نوین نمایش داده شده تا کشاورزان بتوانند با آن آشنا شوند. این نمایشگاه‌ها جایی برای عرضه کالاهای داخلی است چرا که در راستای اقتصاد مقاومتی باید به این خود باوری برسیم. خوشبختانه در بخش ماشین آلات کشاورزی به خود کفایی ۹۵ درصدی رسیده ایم و تنها در ماشین‌هایی نظیر ماشین‌های زراعتی، باغبانی و ... نیازمند تامین از مبادی واردات هستیم که امیدواریم تدبیری اندیشیده و برای سرمایه‌گذاری در این بخش تسهیلاتی در نظرگرفته شود.
وی اعلام کرد: منابع زیادی را مانند امکان خرید ماشین‌آلات کشاورزی در کشور تامین کردیم و طی ۵ سال گذشته نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه اتفاق افتاده است، در نتیجه یک امنیت خاطری در بازار ماشین آلات کشاروزی در کشور به وجود آمده که باعث ترغیب شرکت های خارجی می‌شود.

غلات نيوز
پرداخت 2318 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران استان خراسان رضوی
به گزارش غلات نیوز از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران؛ حمیدرضا نوری با اعلام اینکه ارزش ریالی 330 هزارو 266 تن گندم در استان خراسان رضوی بالغ بر 4386 میلیارد ریال است گفت: تاکنون 2318 میلیارد ریال از مطالبات گندم‌کاران استان پرداخت شده است.
نوری مبلغ واریزی به حساب گندم‌کاران را بیش از 2318 میلیارد ریال معادل 53 درصد از کل مطالبات گندم‌کاران دانست.
وی افزود: همزمان با گندم مقدار 7025 تن دانه ی روغنی کلزا نیز در استان خریداری شده است.
نوری بهای این مقدار کلزا را بالغ بر 194 میلیارد ریال دانست و اظهار کرد: تاکنون 89 درصد از مطالبات کلزاکاران مبلغ 173 میلیاردو 564 میلیون ریال پول به حساب کلزاکاران استان واریز شده است.

خبرگزاری صدا و سيما استان مرکزی
تفرش:
توسعه ی کشت های مقاوم به کم آبی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خواستار توسعه ی کشت های مقاوم به کم آبی در تفرش شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ آنجفی درسفری ضمن بررسی مشکلات کشاورزی تفرش محصولات مقاوم به کم آبی را بهترین کشت در شرایط موجود دانست و از کشاورزان خواست به زمین‌های خود را به کشت‌هایی که به کم آبی مقاومند از جمله کشت گندم و جو دیمی و کشت گل محمدی اختصاص دهند.
وی افزود: جهاد کشاورزی استان مرکزی امسال برنامه ویژه‌ای برای ترویج و تعویض اصلاح شده اراضی دیم شهرستان تفرش خواهند داشت و میزان بذر اصلاح شده توزیعی را افزایش خواهیم داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اضافه کرد: یکی دیگر از پروژه‌هایی که به تولید گندم کمک می‌کند ایجاد صلاح الگوی کشت است تناوب کشت حبوبات و گندم است که برای آن هم برنامه ویژه داریم.
آنجفی گفت: ۱۰۰ میلیون تومان برای مرمت قنوات و ۵۰۰ میلیون تومان برای کانال‌های آب کشاورزی شهرستان تفرش لحاظ شده و از ۷۲ قنات شهرستان تفرش که نیاز به مرمت دارند ۱۵ قنات تا پایان سال بازسازی می‌شوند.
وی افزود: تفرش، تنها شهرستان استان مرکزی است که در حال باز سازی قنوات بوده که اعتبارات ملی برای آن در نظر گرفته ایم و به خاطر شرایط خاص منطقه و اتکا کشاورزی و معیشت مردمتفرش به قنوات تلاش می‌کنیم که بیش از ضریب استان بودجه به این امر اختصاص دهیم.

خبرگزاری صدا و سيما خراسان رضوی
در خراسان رضوی
خسارت بیش از 6 میلیارد ریالی به تجهیزات کشاورزی بر اثر اختلال در شبکه برق
اختلال در شبکه برق 6 تا 9 میلیارد ریال به تجهیزات کشاورزی خراسان رضوی خسارت وارد کرده است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگار ما در بردسکن گفت: قطع برق در هفته های اخیر در شهرستان های بردسکن، کاشمر و خلیل آباد باعث سوختن 30پمپ چاه موتورهای کشاورزی شد و دست کم به هر چاه موتور بین 200تا 300 میلیون ریال خسارت وارد شد.
مجتبی مزرعی افزود: گرمای بیش از حد هوا و این قطع برق علاوه بر خاموش شدن چاه موتورهای کشاورزی، باعث کاهش محصولات کشاورزی در استان و محصولاتی چون انگور و انار دچار آفتاب سوختگی شد. چاپ