بریده جراید و روزنامه ها کمينه

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
خبرگزاری ايسنا:
Ÿمشاهده مواردی از ملخ دریایی در مزارع آبادان

روزنامه ايران:
Ÿ ملخ‌های مهاجم در یک قدمی مزارع هرمزگان
Ÿ جولان خشکسالی و آفات در جنگل های بلوط، دولت باید احیای جنگل‌های زاگرس را مانند احیای دریاچه ارومیه مهم ببیند

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان توسط وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد
Ÿآغاز عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با حضور وزیر جهاد کشاورزی
Ÿ عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری شهرستان کوهدشت با حضور وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد

خبرگزاری ايرنا:
Ÿخراسان شمالی ظرفیت کشت فراسرزمینی در ترکمنستان را دارد
Ÿایران در تولید بذر پنبه خودکفا است
Ÿوزیر جهادکشاورزی:حجتی: مهندسان بخش کشاورزی باید کارآفرین شوند
Ÿعضو شورای عالی استان ها:کشاورزی هزمزگان نیازمند حمایت دولت است

خبرگزاری ايلنا:
Ÿحجتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد: ظرفیت گلخانه‌ها از سه هزار هکتار عبور کرد
Ÿحجتی: استفاده دانش بنیان از ظرفیت‌های طبیعی کشور میزان تولید را افزایش می‌دهد
Ÿرئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‌وگو با ایلنا: توان تولید پیاز گل و گیاه را نداریم/ تداوم شرایط بازار تولیدکنندگان را ورشکست می‌کند

خبرگزاری ايسنا:
Ÿوزیر جهاد کشاورزی:شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است
Ÿچرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
Ÿیک فعال بخش کشاورزی:با پیش‌بینی بی‌آبی باید به سمت کشت برون‌مرزی می‌رفتیم

خبرگزاری فارس:
Ÿوزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از مقام مهندس عنوان کرد استفاده از ظرفیت مهندسان کشاورزی در بخش کشاورزی/تولید متحول می‌شود
Ÿنماینده مردم ارومیه در مجلس مطرح کرد واردات کود سولفات آمونیوم به کشور با وجود تولید 5 هزار تنی در ارومیه

خبرگزاری مهر:
Ÿدر جمع خبرنگاران مطرح شد؛هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم
Ÿدر جمع خبرنگاران مطرح شد؛لزوم توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در لرستان
Ÿوزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد؛ظرفیت‌های فوق‌العاده لرستان در حوزه کشاورزی

خبرگزاری تسنيم:
Ÿاعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۹۸‌ــ‌۹۷؛ گندم ۱۴۷۰ تومان

باشگاه خبرنگاران جوان :
Ÿ یک مقام مسئول در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:
قرارداد آپشن زعفران به زودی راه اندازی می شود / اختیار معامله در دستان زعفرانکاران
Ÿ باشگاه خبرنگاران جوان کهگیلویه وبویراحمد گزارش می دهد؛ تراژدی غم انگیز مرگ بلوط های زاگرس / از تبر بی رحمانه سوسک بلوط خوار تا تجارت سیاه سودجویان

روزنامه سبزينه:
Ÿرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی خبر داد، اجرای طرح‌های کشاورزی پایدار در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه
Ÿ رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام خبر داد
تحقق افزایش تولید و بهره‌وری در استان با توسعه گلخانه‌ها
Ÿ در سال جاری ۴۵۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان غربی کشف شده است ، قاچاق چوب قاتل جنگل‌های آذربایجان غربی

واحد مرکزی خبر:
Ÿ طی امروز؛ تجلیل از مهندسان برتر حوزه کشاورزی

شبکه خبر:
Ÿهشدار فائو درباره کاهش تنوع زیستی در کشاورزي

خبرگزاری ايسنا
مشاهده مواردی از ملخ دریایی در مزارع آبادان
مدیر اداره جهاد کشاورزی آبادان گفت: مواردی از گونه ملخ دریایی به صورت انفرادی در برخی از مزارع شهرستان مشاهده شده است.
ناجی شعیب زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مشاهده گونه‌هایی از ملخ دریایی در مزارع آبادان اظهار کرد: ملخ‌های دریایی به صورت انفرادی در برخی از مزارع مناطق چوئبده و قفاس این شهرستان مشاهده شده است اما جای نگرانی نیست.
وی افزود: در حال حاضر در شهرستان چهار اکیپ فعال ردیابی و دیده‌بانی در تلاش هستند تا نسبت به تشخیص و ردیابی این آفت اقدام و در صورت نیاز کار مبارزه را آغاز کنند.
مدیر اداره جهاد کشاورزی آبادان تصریح کرد: ملخ‌های دریایی در مناطق حاشیه‌ای آبادان به صورت تک دانه و کاملاً انفرادی مشاهده شده و در حال حاضر جای هیچگونه نگرانی در خصوص حضور این آفت در شهرستان وجود ندارد.
شعیب زاده ادامه داد: هنوز میزان و تعداد ملخ‌های دریایی در مزارع به حدی نرسیده است که نیاز به مبارزه با این آفت وجود داشته باشد اما در صورتی که تعداد این ملخ به میزان قابل ملاحظه‌ای برسد، به سرعت کار مبارزه با این آفت آغاز می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: همه اکیپ‌های دیده‌بانی و امکانات مورد نظر برای مبارزه با این آفت در شهرستان فعال است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

روزنامه ايران
ملخ‌های مهاجم در یک قدمی مزارع هرمزگان
حدود یک ماه از حمله دسته‌جمعی ملخ‌ها به زمین‌های اطراف روستای «نخیلو» در بندرلنگه نگذشته که این بار دسته جدیدی از این ملخ‌ها طی روزهای گذشته حدود 500 کیلومتر آنطرفتر به سراغ مراتع بخش «سندرک» شهرستان میناب هرمزگان آمده‌اند.
آن‌طور که مسئولان هرمزگان می‌گویند، این چهارمین دسته از ملخ‌های مهاجم است که به مراتع استان ریزش داشته‌اند. البته مبارزه با دسته‌های قبلی در کوتاهترین زمان ممکن انجام شده و خطر تا حد زیادی رفع شده، اما حمله دسته جدید سبب ایجاد نگرانی
است.
«حمید دولتی»، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در این زمینه در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهارداشت: دسته‌های قبلی در محلی فرود آمده بودند که خوشبختانه توانستیم در سریعترین زمان مبارزات را انجام دهیم. انجام بموقع سمپاشی‌ها سبب شده هیچ گونه آسیبی از حمله‌های قبلی به مزارع وارد نشود.
وی با اشاره به تراکم 80 ملخ در مترمربع دسته جدید، ادامه داد: چهارمین دسته از این ملخ‌های مهاجم با فاصله زمانی زیاد از دسته‌های قبلی وارد استان شده است.تخم این ملخ‌ها بسیار مقاوم بوده و حتی می‌تواند تا 13 سال در اعماق زمین پنهان بماند و با ایجاد شرایط مناسب تبدیل به پوره و پس از تغذیه از هر نوع ورستنی وارد فاز مجدد مهاجر شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان حمله جدید را زنگ خطری برای کشاورزی و منابع طبیعی استان دانست و گفت: ملخ‌هایی که به تازگی وارد استان شده‌اند درمرحله بلوغ و آماده حمله به مزارع هستند. طی بازدیدی که در روزهای اخیر در مناطق تحت هجوم انجام گرفته، مشاهده شده هر کجا که این ملخ‌ها فرود آمده‌اند تمام گیاهان را از بین برده‌اند.
این مقام مسئول با اشاره به فاصله کم دسته جدید با اراضی کشاورزی و باغ‌ها، ادامه داد: دسته جدید در محلی ریزش داشته که تنها حدود
2کیلومتر با مزارع و باغ‌ها فاصله دارد و بیشترین نگرانی‌ها نیز در این زمینه است. این مسأله سبب شده ضرورت مبارزه و سمپاشی دوچندان شود. نیازاست تمام دستگاه‌های مسئول در این زمینه بموقع وارد شوند تا با بحران روبه‌رو نشویم.
وی افزود: اگر دسته‌های جدید با این شدت ریزش داشته باشند و مبارزات نیز بموقع انجام نشود بدون شک با کمبود شدید محصولات کشاورزی مواجه خواهیم شد. با وجود بارندگی‌های مناسب در روزهای اخیر و زمینه مناسب برای تخم ریزی و رشد و نمو پوره های ملخ، اما از آنجایی که ملخ‌های دسته جدید بالغ هستند در هر کجا که فرود می‌آیند تمام گیاهان و نقاط سبز را از بین می‌برند. دولتی خاطرنشان کرد: تاکنون 4 هزار و 200 هکتار از مراتع استان سمپاشی شده و خطر حمله دستجات پروازی در بندر لنگه در حال حاضر در حالت عادی قرار گرفته است. البته در راستای مبارزه جدی با ملخ‌ها و پیشگیری از نفوذ آنها به دیگر نقاط کشور، دستورات لازم از سوی استاندار هرمزگان صادر شده و تمام مسئولان نیز در این زمینه با جدیدت مشغول کار هستند.البته با توجه به حساسیت این مسأله نیاز است مسئولان با تزریق منابع و اعتبارات لازم زمینه را برای ادامه عملیات مبارزه حمایت و پشتیبانی کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود: کمتر از 24 ساعت از ورود دسته جدید، تمام امکانات و تجهیزات فنی مبارزه در محل تدارک دیده شده و با همکاری فرمانداری ویژه میناب و بخشداری سندرک جاده دسترسی جهت شروع عملیات مبارزه با ملخ‌های مهاجم در حال آماده سازی است.
وی از مردم و سازمان های مردم نهاد خواست در صورت مشاهده دستجات ملخ های صحرایی موضوع را به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان یا مدیریت حفظ نباتات استان اطلاع دهند. درخواست اینجانب همکاری تمامی ارگان ها و مردم بوده و از همکاران اداره کل منابع طبیعی تقاضا دارم نسبت به تشکیل اکیپ های گشت زنی و ردیابی در عرصه های منابع طبیعی خود اقدام کنند.

جولان خشکسالی و آفات در جنگل های بلوط
دولت باید احیای جنگل‌های زاگرس را مانند احیای دریاچه ارومیه مهم ببیند
طبق بررسی‌های صورت گرفته در استان‌های زاگرس‌‌نشین کشور، بالغ بریک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون براثر بیماری زوال بلوط خشکیده یا در معرض خشکیدگی است. این سطح خشکیدگی عمدتاً در استان‌های ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان پراکنش یافته، به طوری که ایلام ۶۴۱ هزار هکتار از این سطح خشکیدگی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط بحرانی در این زمینه و چالش زیست‌محیطی است. در این راستا، نه تنها تاکنون راهکار جدی برای مقابله با پدیده زوال درختان بلوط ارائه نشده، بلکه حتی دلیل اصلی این پدیده نیز مشخص نشده ‌است.
به دنبال نابودی کامل آفات نیستیم
«علی محمدی مقدم»، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با «ایران» با یادآوری اینکه آفات به خودی خود و به طور طبیعی از قبل هم در جنگل‌های استان بوده اما از زمانی که جمعیت‌شان افزایش پیدا کرد، خسارات نیز زیاد شد، تأکید کرد: درواقع در بخش مبارزه با آفات به دنبال نابودی کامل آنها نیستیم بلکه هدف ما کنترل جمعیت‌شان است تا افزایش پیدا نکنند و این کارهم مستلزم حمایت‌های دولت است.
وی با تأکید بر اینکه دولت باید احیای جنگل‌های زاگرس را مانند احیای دریاچه ارومیه مهم ببیند و به آن توجه ویژه داشته باشد، گفت: متأسفانه دولت هنوز به این بخش به طور ویژه ورود نکرده است؛ بنابراین حفظ و کنترل وضع موجود جنگل‌های زاگرس برای ما مهم‌تر از احیای آن است.
افزایش خشکیدگی درختان به صورت توده‌ای
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این استان 307 هزار هکتار مساحت جنگلی دارد که چند سالی است خشکیدگی و آفات گونه‌های جنگلی موجب تخریب جنگل‌های زاگرس در این استان شده، خاطرنشان کرد: این پدیده از اواخر سال 89 اتفاق افتاد که آن زمان شاهد خشکیدگی درختان به صورت تک پایه‌ای و لکه‌ای (پراکنده) بودیم، اما در4 سال اخیر خشکیدگی درختان این منطقه به صورت توده‌ای (دسته‌ای و یکجا) مشاهده شده است. همچنین با تهیه نقشه پهنه‌بندی خشکیدگی از این جنگل در استان مشخص شد
400 هزار هکتار از جنگل‌های این منطقه درگیر خشکسالی لکه‌ای و تک پایه‌ای بوده است. متأسفانه از سال گذشته خشکیدگی درختان این محدوده به صورت توده‌ای درآمده که در این راستا اقدام‌هایی نیز انجام شده است.
بحرانی‌ترین خشکیدگی توده‌ای در «بارز»
به گفته وی طبق پایش و تحقیقاتی که انجام شده از 50 هزارهکتار اراضی جنگلی که دچار خشکیدگی شده بود، 10هزار هکتار توده‌ای بوده که بحرانی‌ترین آن در منطقه «بارز» شهرستان لردگان در5 هزار هکتار شناسایی شده است. اقدامات بیولوژیکی و مکانیکی هم در این راستا انجام شده که اثراتش سال‌های بعد قابل مشاهده خواهد بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری ایجاد چاله‌های فلسی (هلالی آبگیر) پای درختان که مانع خروج آب نیز می‌شود و تغذیه درختان با تزریق ریزمغذی‌ها به ریشه درختان را از دیگر اقدام‌ها برای مقابله با خشکسالی در این منطقه جنگلی بیان کرد و افزود: در بخش مبارزه با آفات جنگلی هم کارهایی انجام شده است. به عنوان نمونه امسال با پاشیدن محلول
«بی تی» (نوعی باکتری است که به صورت محلول روی درختان پاشیده می‌شود تا آفتی که از جوانه بلوط تغذیه می کند با خوردن این محلول از بین برود) مانع افزایش آفات جنگلی این منطقه شده‌ایم. این محلول هیچ گونه آثار مخرب زیست محیطی ندارد و روی دیگر جانوران هم اثر نمی‌گذارد.
مشخص شدن مناطق آسیب‌دیده زاگرس«حجت الله فتحی»، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام هم در گفت‌وگو با «ایران» با اشاره به این اتفاق که از سال 78 تاکنون در جنگل‌های بلوط این استان رخ داده و از آن زمان تاکنون مناطق آسیب دیده زاگرس منطقه‌بندی و مشخص شده، گفت: طبق این شناسایی 10 درصد جنگل‌های زاگرس در این استان دچار این دو پدیده شده، البته کاهش بارندگی، تغییر اقلیم و ریزگردها را در وقوع آنها نیز نباید نادیده گرفت.
طرح بین‌المللی «جایکا» برای حوزه ایلام تعریف نشده
وی با اشاره به اجرای طرح مشارکتی جنگل و مرتع حوضه آبخیز کارون بزرگ با مشارکت آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در 5 استان زاگرس‌نشین، افزود: متأسفانه این طرح برای حوزه ایلام تعریف نشده و تنها در حوزه کارون بزرگ با 7 میلیون هکتار وسعت اجرایی می‌شود.
مرحله نخست این طرح با هدف پوشش گیاه و حفاظت از خاک در چهارمحال و بختیاری و استان‌های حوضه آبخیز کارون شامل فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و اصفهان به اجرا درآمد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام درباره اقدامات‌شان در زمینه احیای جنگل‌های زاگرس در این استان، تصریح کرد: تاکنون با مشارکت مردم در قالب برنامه «جنگلانه» 2 میلیون نهال مختص جنگل‌های زاگرس کاشته شده است.
در این طرح، نهال‌ها را به مردم می‌دهیم و از آنان می‌خواهیم تا آنها را در مکان‌هایی که شناسایی کرده‌ایم، بکارند.
اقدام‌هایی هم که تاکنون برای احیای جنگل‌های زاگرس انجام داده‌ایم شامل برش درخت‌های آفت زده، اصلاح تاج درختان کهنسال و ایجاد سامانه‌های سطوح آبگیر باران بوده که در این طرح با ایجاد چاله‌های هلالی در پای درخت، آب باران در آن جمع می‌شود و برای مدتی آب به ریشه درخت می‌رسد. این کاربا توجه به خشکسالی و کاهش آب سفره‌های زیرزمینی انجام می‌شود.
نهالکاری و بذرکاری هم از دیگر اقدام‌ها برای احیای جنگل‌های بلوط استان بوده است.
پیشرفت 70 درصدی احیای جنگل‌های بلوط
فتحی با اشاره به اجرای برنامه توسعه جنگل‌های بلوط استان طی امسال، خاطرنشان کرد: در حال حاضر احیای 7 هزار هکتار از این جنگل را در دست اجرا داریم که تاکنون 70 درصد پیشرفت داشته است.این مقام مسئول در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با بیان اینکه خوشبختانه خشکسالی نسبت به سال‌های قبل روند کندتری داشته، یادآور شد: امسال 200 میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی در قالب پروژه مدیریت جامع آبخیز سازمان جنگل‌ها برای احیای 25 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در کشور اختصاص پیدا کرد که از 25 هزار هکتار جنگل‌های زاگرس 5 هزار و 860 هکتار آن در استان ایلام است و در قالب این طرح احیا خواهد شد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام روند تخصیص اعتبار برای این بخش را نسبت به سال‌های قبل بهتر عنوان کرد و گفت: برای احیای جنگل‌های بلوط استان کمبود اعتبار داشتیم، اما اکنون مشکلات در این زمینه کمتر شده است.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان توسط وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد
فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان در خرم آباد توسط وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان،با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد این وزارت، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار لرستان، و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بهره‌برداری از فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان در خرم آباد به مساحت ۱۲ و نیم هکتار با سرمایه‌گذاری ۲۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال و اشتغالزایی ۸۰۰ نفر مورد بهره برداری قرار گرفت.
آغاز عملیات اجرایی پروژه گردشگری و مجتمع خیریه
در ادامه سفر به استان لرستان،فاز اول پروژه گردشگری آگرو توریسم و مجتمع خیریه درمانی آموزشی و فرهنگی فجر در خرم آباد (پارک جنگلی دهکده سبز با مساحت ۱۲۶ هکتار و اشتغال زایی ۱۴۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد ریال) و (موسسه خیریه فجر با مساحت ۲.۵ هکتار و اشتغالزایی ۳۰ نفر و سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریال) توسط وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد.

آغاز عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با حضور وزیر جهاد کشاورزی
عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با حضور وزیر جهاد کشاورزی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان،با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد این وزارت، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار لرستان، نماینده شهرستان پلدختر در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با اعتباری بالغ بر ۱۸۷ میلیارد ریال با تحت پوشش قرار دادن ۱۲۵۰ هکتار و با اشتغال زایی ۳۰۰ نفر آغاز گردید.
عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری شهرستان کوهدشت با حضور وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سفر به استان لرستان، عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری در شهرستان کوهدشت را کلنگ زنی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان،با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد این وزارت، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار لرستان،نماینده شهرستان کوهدشت در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، پروژه آبخیزداری و آبخوانداری به مساحت ۱۵ هزار هکتار در شهرستان کوهدشت با اعتباری معادل ۲۰۰۰۰ میلیون ریال محل تامین اعتبار صندوق توسعه ملی و عملیات بیولوژیک و بیومکانیک ۲۱۱۴ هکتار و میزان بند خاکی ۲۵۰ هزار مترمکعب بند سنگی ملاتی ۳۰۰۰۰ متر مکعب و بند گابیونی ۱۰۰۰۰ متر مکعب با اشتغالزایی برای ۲۰ نفر مورد کلنگ‌زنی قرار گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی در آیین کلنگ زنی طرح آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری منطقه دارابی شمال کوهدشت ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد استاندار لرستان، ائمه جمعه شهرستان‌های کوهدشت و رومشگان، فرماندار کوهدشت و رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان و همچنین کشاورزان منطقه بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های منطقه در انتقال و پمپاژ آب اجرای طرح‌های آبخیزداری و طرح‌های مرتبط با آبخیزداری تأکید کرد.

خبرگزاری ايرنا
خراسان شمالی ظرفیت کشت فراسرزمینی در ترکمنستان را دارد
سفیر ایران در ترکمنستان گفت: استان خراسان شمالی توان، قابلیت و دانش کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی در ترکمنستان را دارد.
به گزارش ایرنا سیدمحمد احمدی روز چهارشنبه در نشست تخصصی فعالان اقتصادی این استان در ترکمنستان، که در بجنورد برگزار شد، افزود: کشور همسایه منابع آبی و عرصه کشاورزی فراوانی دارد که کشاورزان، فعالان و مهندسان این حوزه در استان خراسان شمالی، توانمندی فعالیت در این کشور را دارند.
وی با اشاره به نزدیکی سرزمینی 2 منطقه، اظهار داشت: حتی کشاورزان و مهندسان خراسان شمالی می توانند روزانه برای کار کشاورزی به کشور همسایه سفر کرده و شب به خانه برگردند.
احمدی اظهار داشت: ما می توانیم محصولاتی از جمله چغندرقند را در ترکمنستان کشت کرده و محصول را برای فرآوری به کارخانه قند شیروان انتقال دهیم.
وی افزود: ظرفیت و پتانسیل فراوانی برای پیوستگی سه استان خراسان شمالی، رضوی و گلستان با کشور ترکمنستان وجود دارد.

ایران در تولید بذر پنبه خودکفا است
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور گفت که با گسترش فعالیت های علمی و تحقیقاتی سال های گذشته، ایران نه تنها در تولید بذر پنبه خودکفا شده بلکه از توان صادرات آن نیز برخوردار است.
قربانعلی روشنی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: محققان و دانشمندان کشورمان 12 رقم پنبه قابل استفاده در مزارع را با مشارکت بخش خصوصی تجاری سازی کرده و برای کشت در اختیار پنبه کاران قرار می دهند.
وی ادامه داد: با تقویت بنیه علمی مراکز تحقیقاتی، هر هشت ماه یک رقم جدید پنبه تولید و عرضه می شود که با توجه به بومی سازی و سازگاری این گونه ها با آب و هوای هر استان، افزایش محصول و رونق مجدد این گیاه ارزشمند و موثر در تولید ثروت و اشتغال دور از انتظار نیست.
روشنی یاد آور شد: پیش از این هر 4 سال یک رقم جدید پنبه در کشور تولید و معرفی می شد.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور از مطالعه برای تولید و معرفی سه رقم جدید پنبه نیز خبر داد و گفت: امیدواریم با سربلندی و موفقیت در مراحل کشت آزمایشی، در دهه فجر سال آینده این رقم ها را معرفی و به صورت انبوه در اختیار کشاورزان قرار دهیم.
وی اضافه کرد: موسسه تحقیقات پنبه به مرکزیت گرگان دارای 4 بخش تخصصی تحقیقات و 12 ایستگاه مطالعه در استان های کشور است.
به گفته وی استانهای خراسان رضوی، فارس و گلستان بیشترین میزان تولید پنبه کشور را بر عهده دارند و 11 استان دیگر نیز از قابلیت کشت این محصول برخوردارند.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور با بیان اینکه وش پنبه تولید شده در استان گلستان از لحاظ کیفیت در رده نخست کشور قرار دارد، گفت: اقلیم مناسب و رطوبت متعادل در این خطه شمالی باعث افزایش کیفیت محصول شده است.
روشنی همچنین بر ضرورت حمایت بیشتر دولت از توسعه کشت پنبه در کشور تاکید کرد و گفت: در صورت تامین اعتبار طرح نجات پنبه در استان های مستعد کشت این محصول از سال آینده اجرایی می شود.
به گزارش ایرنا امسال 70 هزار هکتار زمین در کشور زیر کشت پنبه رفت.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور اظهار داشت: طرح نجات پنبه که از تهیه آن هفت سال می گذرد، سال آینده در استان گلستان و با هدف افزایش سطح زیر کشت اجرا خواهد شد.
روشنی اضافه کرد: در این طرح و با استفاده بیشتر از حمایت دولت، رغبت کشاورزان برای کشت محصول پنبه افزایش می یابد.
وی گفت: اکنون در استان گلستان از 4 رقم پنبه با نام های گلستان، لطیف، سپید و ساجدی استفاده می شود که به دلیل بارندگی مطلوب و رطوبت مورد نیاز رشد این محصول، رتبه نخست تولید کشور را برای کشاورزان این دیار به ارمغان آورده است.
استان گلستان در گذشته بواسطه زمین های مناسب زراعت پنبه به سرزمین طلای سفید معروف بود اما به تدریج میزان کشت و تولید آن کم شد که یکی از دلایل آن نداشتن توجیه اقتصادی برای کشاورزان و فقدان سیاست های حمایتی بوده است.
به گفته روشنی محصول خام به دست آمده از مزارع پنبه قابلیت تبدیل شدن به 60 نوع فرآورده جانبی را دارد و در صورت فراهم آوردن صنایع مورد نیاز می تواند به کلیدی برای اشتغال پایدار در کشور بویژه استانهای مستعد همچون گلستان تبدیل شود.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور نیاز کمتر پنبه به آب در مقایسه با برنج را یکی از مزیت های این محصول دانست و گفت: یکی از راههای رونق هرچه بیشتر کشت پنبه تقویت حمایت دولت و کمک به راه اندازی صنایع مرتبط با فرآوری این محصول است.

وزیر جهادکشاورزی:
حجتی: مهندسان بخش کشاورزی باید کارآفرین شوند
وزیر جهادکشاورزی گفت: با توجه به فرصت ها و محدودیت های بخش کشاورزی، مهندسان باید سهم بیشتری در کارآفرینی کشور داشته باشند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی روز شنبه در همایش تجلیل از مقام مهندس در سالن همایش های برج میلاد افزود: برخی مهندسان نمونه بخش کشاورزی با کارآفرینی خود در این بخش تحول ایجاد کرده اند و می توانند با استفاده از مهارت ها و دانش روزو همبستگی و پیوستی منجر به ارتقای این بخش شوند.
وی اظهار داشت: در صورتی که برای استفاده از ظرفیت های طبیعی کشور دانش بنیان و منطبق بر دانش روز و سازگار با محیط زیست عمل کنیم، محدودیتی در بکارگیری این منابع نخواهیم داشت.
همایش ملی تجلیل از مقام مهندس و تبیین نقش علوم و دانش مهندسی کشاورزی امروز با حضور و سخنرانی مسئولان، کارشناسان و محققان کشاورزی در مرکز همایش های برج میلاد برپاست.

عضو شورای عالی استان ها:
کشاورزی هزمزگان نیازمند حمایت دولت است
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها گفت: استان هرمزگان بخش عمده ای از محصولات کشاورزی خارج از فصل را تولید می کند و کشاورزی این استان نیازمند حمایت های دولت برای تامین آب است.
سید یعقوب دریانورد درگهانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حمایت های دولتی می تواند در قالب اعطای تسهیلات، تامین آب کشاورزی، خرید محصولات و امکانات صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای منطقه و بیمه محصولات باشد.
وی ادامه داد: محصولات خارج فصل در زمستان در هرمزگان بیشتر شامل: گوجه فرنگی، خیار، فلفل و محصولات جالیزی مانند هندوانه است که زمین های زیادی را زیر کشت می برد.
دریانورد درگهانی خاطرنشان کرد: ایران در بین کشورهای منطقه از موقعیت بسیار مناسبی برای کشت محصولات خارج از فصل برخوردار است و در این زمینه نیز در بین کشور های منطقه بازار خوبی را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: اما متاسفانه از کشت این نوع محصولات حمایت نمی شود و نبود آب کافی برای کشاورزی و همچنین کمبود بیمه محصولات کشاورزی همیشه کشاورزان این منطقه را با مشکل و خسارت مواجه می کند.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها در مورد کمبود آب کشاورزی گفت: پیش از این کشاورزان منطقه برای آبیاری زمین های کشاورزی خود از آب سد میناب استفاده می کردند و در زمینه تامین آب کشاورزی کمتر مشکل داشتند، اما در حال حاضر حجم بالایی از آب شرب مردم بندرعباس از طریق سد میناب تامین می شود و کشاورزان استان هرمزگان با کمبود آب در بخش کشاورزی مواجه شده اند.
وی ادامه داد: بهتر است که دولت آب شرب مناطقی مانند بندرعباس را از طریق آب شیرن کن تامین کند و منایع آبی سد میناب هم بیشتر به بخش کشاورزی اختصاص یابد.
دریانورد درگهانی گفت: نبود بیمه محصولات کشاورزی، کشاورزان را دچار خسارت می کند و اگر محصولات کشاورزی از سوی دولت بیشتر بیمه شوند، کشاورزان با اطمینان خاطر سطح بیشتری از اراضی را زیر کشت می برند.
وی افزود: کشورهای منطقه به خصوص قطر بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاوری استان هرمزگان محسوب می شود و اگر دولت هم کمک و حمایت کند، محصولات کشاورزان این منطقه به موقع به این کشورها صادر می شود.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان، نبود بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی را یکی از موانع صادرات محصولات کشاورزی این منطقه خواند و گفت: بسته بندی محصولات کشاورزی در صادرات نقش بسیار مهمی را دارد و دولت با اعطای تسهیلات به کشاورزان و استقرار صنایع بسته بندی می تواند به صادرات محصولات کشاورزان هرمزگان به کشورهای منطقه کمک بسیار مهمی را انجام دهد.
وی اعلام کرد: کشور قطر که بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی است در حال حاصر 95درصد در اختیار کشور ترکیه قرار دارد و ایران سهم بسیار کمی را در این خصوص به خود اختصاص داده است.

خبرگزاری ايلنا
حجتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:
ظرفیت گلخانه‌ها از سه هزار هکتار عبور کرد
وزیر جهاد کشاورزی اظهار د اشت: در پنج سال اخیر سالانه شش درصد رشد بهره‌وری داشتیم و ظرفیت گلخانه‌ها امسال رکورد زده و به بیش از 3 هزار هکتار رسیده است. ما امیدواریم سال آینده باز هم رکورد خوبی داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی
در رابطه با منابع آبی کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر منابع آبی که در اختیار ما قرار گرفت به مراتب کمتر از سال‌های گذشته بود به طوری که سال گذشته به لحاظ ریزش‌های جوی در 50 سال اخیر بی‌سابقه بود اما به رغم تمامی این مشکلات ما افزایش بهره‌وری را داشتیم.
وی افزود: در پنج سال اخیر سالانه شش درصد رشد بهره‌وری داشتیم و ظرفیت گلخانه‌ها امسال رکورد زده و به بیش از 3 هزار هکتار رسیده است. ما امیدواریم سال آینده باز هم رکورد خوبی داشته باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در حال حاضر کشت نشاکاری به سرعت در حال توسعه است و این توسعه هم در زمینه محصولات سبزی و جالیزی و هم کشت‌های زراعی است.
وی تاکید کرد: کشت نشایی بیش از 30 درصد مصرف آب را کا هش می‌دهد و گلخانه‌ها هم مصرف آب را به 10 درصد می‌رساند.
حجتی با اشاره به این نکته که در زمینه زراعت به سیستم‌های میکرو و طیف مجهز شده‌ایم اشاره کرد: با سیستم میکرو و طیف که به زراعت ورود پیدا کرد مصرف آب کاهش پیدا کرده و راندمان را افزایش داده‌ایم پیش از این سبزی و صیفی به صورت طیف آبیاری می‌شد که این روند به تدریج به سمت گندم و ذرت هم پیش رفت. مکانیزاسیون، خشکه‌کاری در برنج و انتقال کشت از بهار به پاییز در افزایش بهره‌وری موثر بوده است.

حجتی:
استفاده دانش بنیان از ظرفیت‌های طبیعی کشور میزان تولید را افزایش می‌دهد
حجتی گفت: محدودیت‌هایی که در منابع آب داشتیم را پشت سر می‌گذاریم و می‌توانیم با وجود این محدودیت‌ها بیش از ظرفیت فعالیت تولید داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل روز مهندس که امروز شنبه 4 اسفند در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد اظهار کرد: بحث دانش محور، علم محور و فرآوری کردن کشاورزی در دهه‌های اخیر در دستور کار دولت و کشاورزان قرار گرفت و با توجه به این نیروی عظیم و سرمایه بزرگ وصف ناشدنی از نظر کم و کیف روز به روز شاهد تلاش‌ها و زحمات بهره‌برداران بوده‌ایم.
وی افزود: در زمینه مهارت، علم و دانش تا جایی که می‌توانید کار کنید توانایی و ظرفیت انسان محدودیتی ندارد و به هر نحوی تلاش کنیم به خودمان باز می‌گردد. ما می‌توانیم بیش از چیزی که در حال حاضر هستیم، پیش برویم.
حجتی اذعان داشت: در کنار همیاری، نظارت، مباشرت، مهارت‌آموزی و راهنمایی کشاورزان باید کشاورزی را به عنوان عام خود مطرح کنیم و سعی کنیم در بخش کشاوزری کارآفرین شویم ممکن است روزها و سال‌های اول از نظر منابع مالی محدودیت داشته باشیم اما آرام آرام می‌توانیم از فرصت‌هایی که در پیش روی ماست استفاده کنیم.
وزیر جهاد کشاوزری تصریح کرد: می‌توان به رغم تمامی محدودیت‌ها کارآفرین بود در حال حاضر نمونه‌هایی که در گوشه و کنار بخش کشاورزی وجود دارند تحول داشته و پس از پیدا کردن مهارت و استفاده ازظرفیت‌های روز و پشتیبانی حداقلی دولت به ثمر نشسته است.
حجتی در رابطه با دانش بنیان کردن ظرفیت‌های طبیعی کشور گفت: ظرفیت‌های طبیعی کشور اگر دانش‌بنیان، منطبق با علم، دانش و فناوری و سازگار با محیط زیست باشند محدودیتی وجود نخواهد داشت ما در گلخانه‌ها، نشاکاری و ...ظرفیت‌های خدادادی داریم.
حجتی خاطرنشان کرد: محدودیت‌هایی که در منابع آب داشتیم را پشت سر می‌گذاریم و می‌توانیم با وجود این محدودیت‌ها بیش از ظرفیت فعالیت تولید داشته باشیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‌وگو با ایلنا:
توان تولید پیاز گل و گیاه را نداریم/ تداوم شرایط بازار تولیدکنندگان را ورشکست می‌کند
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه گفت: قیمت سم 3 برابر شده و قیمت کود 40 هزار تومانی به 100 هزار تومان رسیده است و این افزایش قیمت‌ها به تولید آسیب می‌رساند و تولیدکنندگان را ورشکست خواهد کرد.
اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درخصوص وضعیت تولید گل در کشور اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت تولید گل در کشور مطلوب است و تا زمانی که شرایط هوا به گونه‌ای باشد که نیاز به روشن کردن وسایل گرمایشی در گلخانه‌ها نداشته باشیم می‌توانیم راندمان تولید را افزایش دهیم.
وی افزود: در حال حاضر گل‌های مختص عید مانند سنبل و پامچال برای عید کاشته شده و یک هفته مانده به عید نوروز به بازار عرضه خواهد شد. پیاز سنبل سال گذشته 70 سنت خریداری شد که حدود 2 هزار تومان برای تولیدکننده تمام شد اما امسال با همان قیمت 70 سنت، پیاز سنبل 8 هزار تومان برای تولیدکننده تمام شده است. قیمت این پیاز در کشور هلند که صادرکننده است، تغییری نداشته اما دلار در کشور ما افزایش و نوسان دارد.
شاهرخی در ادامه با اشاره به قیمت سال گذشته گل سنبل و مقایسه آن با امسال خاطرنشان کرد: سال گذشته قیمت گل سنبل 10 هزار تا 11 هزار تومان بود که به دست خریداران می‌رسید اما با قیمت 8 هزار تومانی پیاز این گل دیگر نمی‌توان قیمت آن را در شب عید ثابت نگه داشت و افزایش قیمت خواهیم داشت.
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با اشاره به این نکته که ما هنوز توانایی تولید پیاز گل و گیاه را در کشور نداریم،‌ اذعان داشت: ما تاکنون هیچ تولید پیازی در زمینه گل و گیاه نداشته‌ایم و تمام پیازهای مورد نیاز کشور وارداتی است. البته قلمه زدن از کارهایی است که برای افزایش و تکثیر انجام می‌شود اما بخش تحقیقاتی جهاد کشاورزی که باید به این تکنولوژی و توان برسد هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.
وی افزود: دانشگاه‌های کشاورزی ما هم باید پژوهشگاه‌های تحقیقاتی برای تولید این نوع کالاها را داشته باشد تا نیاز به واردات آن از هلند نباشد. تا 8 سال گذشته ورود و تولید سنبل ممنوع بود اما در حال حاضر واردات آن آزاد شده است. البته پیاز لاله‌هایی هم که توسط شهرداری در پارک‌ها کاشته می‌شود هم وارداتی است.
شاهرخی در ادامه تصریح کرد: اینکه سازمان تحقیقات کشاورزی مدعی تولید باشد تا در عمل این تولید را نشان دهد راه بسیاری وجود دارد. تولیدکنندگان گل هم مدعی تولید 3 میلیارد گل هستنداما هنوز یک شاخه گل هم صادرات نداشته‌ایم و قیمت ما از قیمت جهانی بسیار بالاتر است. استاندارد تولید هنوز در کشور ما وجود ندارد و نمی‌توانیم طبق قرارداد با استانداردهای خواسته شده کشور مقصد گل تولید کنیم.
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی تشریح کرد: قیمت تمام نهاده‌ها و لوازم مورد نیاز کار تولید گل افزایش بسیار بالایی داشته است. چوب برای سازه گلخانه سال گذشته دو جفت کامیون حمل بار چوب 12 میلیون تومان بود اما امسال تا 35 میلیون تومان افزایش یافته است. قیمت لوله شش متری مخصوص گلخانه از 25هزار تومان به 90 هزار تومان رسیده است.
وی افزود: قیمت سم 3 برابر شده و قیمت کود 40هزار تومانی به 100 هزار تومان رسیده است.
شاهرخی تاکید کرد: با این شرایط تولیدکنندگان ما با اعلام ورشکستگی از کار دست خواهند کشید البته ما امیدواریم اوضاع بهتر شود. بسیاری از تولیدکنندگان کاری به جز تولید گل ندارند و بیکاری بازهم افزایش خواهد داشت.

خبرگزاری ايسنا
وزیر جهاد کشاورزی:
شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است.
به گزارش ایسنا، محمود حجتی در حاشیه بازدید از شهرک گلخانه‌ای کوهدشت اظهار کرد: این سایت ظرفیت خیلی خوبی است که دوستان ما در جهاد دانشگاهی آن را آغاز کرده‌اند.
وی ادامه داد: این شهرک گلخانه‌ای کوهدشت با توجه به اقلیم معتدل و سازگار و نیروی انسانی خیلی خو، هم می‌تواند ترویجی و هم برای اهالی منطقه آموزشی باشد.
حجتی تصریح کرد: با توجه به شرایط، این گلخانه در بحث تولید و اشتغال نیز مؤثر خواهد بود.
وزیر جهاد کشاورزی بر توسعه‌ی چنین گلخانه‌هایی در این منطقه تأکید کرد و آن را مفید دانست.

چرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، وضعیت بهره‌وری کشاورزی در استان مازندران را غیرقابل قبول ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.
سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا مازندران، به بررسی علل نامطلوب بودن بهره‌وری کشاورزی در مازندران پرداخت و گفت: پائین بودن سطح تکنولوژی مورد استفاده کشاورزان به دلیل سنتی بودن شیوه تولید و همچنین پایین بودن کارایی به خصوص در بخش مدیریتی، بهره‌وری کشاورزی استان را کاهش داده است.
وی از عدم تمایل کشاورزان به پذیرش تکنولوژی مدرن در تولید محصولات به دلیل بالا بودن ریسک تکنولوژی یاد کرد و افزود: عدم آگاهی کامل کشاورزان به مسائل مدیریتی نیز عامل دیگری بوده که بهره‌وری را در این بخش پایین آورده ‌است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه در اقتصاد مفاهیم کارایی و بهره‌وری متفاوت از یکدیگر تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: کارایی ( Efficiency ) تولید حداکثر مقدار ممکن یک محصول با استفاده از مصرف مقدار مشخصی نهاده است به این معنا که اگر با استفاده از نهاده‌های موجود بتوان بیشترین سطح محصول را به دست آورد، کارایی در حداکثر مقدار خود قرار دارد.
بهره‌وری چیست؟
حسینی خاطرنشان کرد: بهره‌وری در کشاورزی و افزایش آن به معنای حداکثر سازی تولید محصولات کشاورزی در هر سطحی از مصرف نهاده‌ های موجود مانند آب، ماشین‌آلات و غیره است که به همراه بهبود سطح تکنولوژی های مورد استفاده در کنار بهبود وضعیت سایر عوامل غیراقتصادی مانند جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی معنا پیدا می کند.
وی در ادامه اضافه کرد: تغییر بهره‌وری ( Productivity ) به معنای تغییر کارایی همراه با تغییرات تکنولوژی و درجه اثربخشی ( Effectiveness ) است، یعنی هنگام افزایش بهره‌وری به دنبال دستیابی به بیشترین سطح محصول با توجه به تکنولوژی موجود و عوامل غیر اقتصادی موجود هستیم.
این کارشناس حوزه اقتصاد، فاکتورهای اثرگذار بر بهره وری را تغییرات کارایی، تغییرات تکنولوژی و درجه اثربخشی معرفی کرد و در رابطه با مبحث کارایی گفت: کارایی که خود به سه بخش کارایی فنی، کارایی تخصیصی و کارایی اقتصادی تقسیم می‌شود، در صورت افزایش بهره‌وری نیز افزایش خواهد یافت.
وی، استفاده موفق‌تر از تکنولوژی موجود و نیز مصرف بهینه‌تر نهاده‌های در اختیار کشاورز را موجب کارایی بهتر و بهره‌وری بیشتر دانست و تاکید کرد: بهبود سطح تکنولوژی از جمله ماشین آلات کشاورزی مورد استفاده و در نهایت بهبود درجه اثربخشی از طریق استفاده از راهکارهایی که مانع تخریب محیط زیست یا فرسایش خاک شده یا هم راستا با توسعه پایدار باشند به طور مستقیم بهره ‎ وری کشاورزی را افزایش خواهد داد ‎ .
حسینی در پاسخ به این سوال که آیا کشاورزی سنتی بهره ‌وری بهتری دارد یا مدرن تصریح کرد: با توجه به شاخص‌های موثر بر سطح بهره‌وری اعم از تغییر کارایی، تغییر تکنولوژی و درجه اثربخشی، مسلما کشاورزی مدرن بهره‌وری بالاتری نسبت به کشاورزی سنتی خواهد داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی مدرن از جمله سیستم‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی اثر مثبت بر بهره وری تولید محصولات کشاورزی خواهند داشت، اضافه کرد: بهبود کارایی که می‌تواند به دنبال نزدیک شدن به تکنولوژی‌های موجود در دنیا و یا انتخاب درست سطوح مصرف نهاده رخ دهد، افزایش بهره ‎ وری در بخش کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: همچنین حرکت از کشاورزی سنتی به مدرن می‌تواند از جنبه‌های مختلفی بر وضعیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بخش کشاورزی اثرات مثبتی داشته باشد و به طور کلی کشاورزی مدرن می‌تواند تولیدات بیشتر و با کیفیت بالاتری را در بخش کشاورزی ایجاد کند.
چرایی پایین بودن بهره وری کشاورزی در مازندران
این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه، سطح کشاورزی ایران را نسبت به کشورهای پیشرفته را پایین‌ ارزیابی و تصریح کرد: کشت سنتی محصولات کشاورزی در اکثر بخش های ایران، انتخاب ناصحیح محصول متناسب با منطقه و دسترسی ناقص به تکنولوژی‌های روز دنیا از جمله سیستم‌ها نوین آبیاری باعث شده تا تولید و لذا بهره‌وری در سطح پایینی قرار داشته باشد.
حسینی، گام نخست جهت نزدیک شدن به کشاورزی کشورهای پیشرفته را افزایش آگاهی کشاورزان در پذیرش تکنولوژی‌های مدرن و امکان دسترسی آن‌ها به این تکنولوژی‌ها دانست و اظهار کرد: افزایش سطح مهارت کشاورزان، افزایش کارایی مدیریتی آنها و سیاستگذاری در راستای هدایت کشاورزان به سمت تولید الگوی کشت بهینه هر منطقه می تواند موجب کاهش تفاوت میان ایران و کشورهای توسعه یافته در زمینه کشاورزی شود.
وی با یادآوری عدم آگاهی کشاورزان در پذیرش تکنولوژی به روزتر و یا عدم اعمال سیاست های موثر بر تغییر الگوی کشت موجود تصریح کرد: از آنجائیکه در کشور ما ابزار قانونی جهت دستور و الزام کشاورزان به اجرای الگوهای مناسب کشت وجود ندارد، لازم است با به کارگیری شیوه‌های مختلف، آگاهی و تمایل کشاورز را در این خصوص افزایش داد.
کشاورزی در مازندران به هیچ وجه اقتصادی نیست!
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به وضعیت موجود استفاده و مصرف آب استان در تولید محصولات نامناسب و غیر بهینه که متناسب با موجودی آب مازندران نیستند، تصریح کرد: با توجه به مصرف آب با راندمان بسیار پایین به طور قطع کشاورزی در شرایط موجود به هیچ وجه اقتصادی نیست.
حسینی با اذعان بر اینکه اکنون راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی مازندران در حدود 30 درصد است، گفت: همین الگوی کشت غیربهینه موجود را می توان با بهبود روش‌های انتقال و مصرف آب با 30 درصد حجم آبی که هم اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید کرد، بنابراین علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.

یک فعال بخش کشاورزی:
با پیش‌بینی بی‌آبی باید به سمت کشت برون‌مرزی می‌رفتیم
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان گفت: فعالان حوزه کشاورزی حداقل طی دو دهه گذشته که زاینده‌رود پرآب بود باید با پیش‌بینی روزهای بی‌آبی به سمت کشت برون‌مرزی، تغییر الگوی کشت و ... حرکت می‌کردند.
سید وحید دزفولی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- در خصوص مشکلات بخش کشاورزی در کشور، اظهار کرد: متأسفانه امروز مشکلات کشاورزی در بخش آب، ناشی از سیاست‌های کلان کشور و مربوط به مجلس و قوانین آن است و ارتباطی با دولت خاصی ندارد.
وی با بیان اینکه مطابق قوانین از سال 68 تاکنون بدون توجه به منابع آبی کشور و تنها به بهانه توسعه کشت، بدون هیچ پشتوانه کارشناسی مجوز و پروانه بهره‌برداری از چاه‌ها صادر شد، تأکید کرد: با استانی و منطقه‌ای شدن مدیریت حوضه‌های آبریز، تیر خلاصی را به کشاورزی و منابع آبی کشور زدیم.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه کشاورزان اصفهانی در هر کجای کشور که آب‌وخاک مناسبی بود، خوب عمل کردند، گفت: متأسفانه در اصفهان به دلیل نبود آب به عنوان باروت اصلی کشاورزی، به خصوص در منطقه شرق، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان غله کشور در تولید دچار مشکل شده‌اند.
وی تصریح کرد: فعالان حوزه کشاورزی حداقل طی دو دهه گذشته که زاینده‌رود پرآب بود باید با پیش‌بینی روزهای بی‌آبی به سمت کشت برون‌مرزی، تغییر الگوی کشت و ... حرکت می‌کردند.

خبرگزاری فارس
وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از مقام مهندس عنوان کرد استفاده از ظرفیت مهندسان کشاورزی در بخش کشاورزی/تولید متحول می‌شود
وزیر جهاد کشاورزی امروز در مراسم تجلیل از مقام مهندس گفت: قرار است از ظرفیت‌های مهندسان کشاورزی درکشور استفاده بیشتری شود که بخش تولید را متحول خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در مراسم « تجلیل از مقام مهندس و تبیین نقش علوم و دانش مهندسی کشاورزی» که در سالن همایش‌های برج میلاد و به مناسبت روز مهندس سالروز تولد خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، اعلام کرد: مهندسان کشاورزی پس از کسب مهارت‌های لازم و توانمند شدن به دانش روز،‌ قرار است با حداقل امکانات و کمک‌های دولت در خدمت کشاورزان باشند.
به گزارش فارس،‌ حدود 150 هزار فارغ‌التحصیلان کشاورزی جویای کار در کشور وجود دارد که استفاده از ظرفیت‌های آنها می‌تواند انقلاب بزرگی در کشاورزی و تولید کشور ایجاد کند.
این مهندسان می‌توانند به عنوان بازوی توانمند بخش ترویج در کشور باشند که امروزه شکاف بزرگی بین دانش روز و اجرای آن در مزرعه ایجاد شده است و تکنولوژی روز به مزارع کمتر می‌رود.
دولت اگر این مهندسان کشاورزی را تامین کند تا آنها در خدمت بخش کشاورزی باشد، افزایش قابل ملاحظه‌ای در تولید محصولات کشاورزی کشور رخ خواهدداد.
در این مراسم علاوه بر سخنرانی مسئولان و تقدیر از صاحب نامان بخش کشاورزی، از تابلو مراکز خدمات کشاورزی و نخستین تلویزیون اینترنتی کشاورزی رونمایی می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس مطرح کرد واردات کود سولفات آمونیوم به کشور با وجود تولید 5 هزار تنی در ارومیه
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌اکنون پنج هزار تن کود سولفات آمونیوم استاندارد در انبار شرکت پتروشیمی ارومیه جمع شده و می‌تواند نیاز کشور را تامین کند در حالی که وزارت جهاد کشاورزی اقدام به واردات این محصول کرده است.
سیدهادی بهادری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با اشاره به نامه تذکر خویش به وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از نمایندگان اظهار کرد: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی با وجود اینکه کود سولفات آمونیوم به اندازه کافی در پتروشیمی ارومیه تولید می‌شود، اقدام به واردات آن کرده است.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون پنج هزار تن کود سولفات آمونیوم استاندارد در انبار شرکت پتروشیمی ارومیه جمع شده و می‌تواند نیاز کشور را تامین کند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این در حالی است که هم‌اینک واردات بی‌رویه این کود به کشور انجام می‌شود و باید به سرعت جلوی واردات کود سولفات آمونیوم را گرفت.
وی افزود: 13 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز این تذکر را امضاء کرده‌اند.

خبرگزاری مهر
در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم
وزیر جهاد کشاورزی، تاکید کرد: هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران در سخنانی با اشاره به اینکه ما هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم، اظهار داشت: ذخایر گندم کشور خیلی بیشتر از میزانی است که در واقع به عنوان راهبردی تعیین شده است.
وی، بیان داشت: با توجه به میزان خرید و ذخایری که داریم مشکلی در این زمینه نه بوده، نه هست و نه خواهد بود.

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی/ ۱۲۲ میلیون تن محصول تولید شد
پلدختر- وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی، از تولید ۱۲۲ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حوزه سیستم های نوین آبیاری که عمدتا راندمان آبیاری را افزایش می دهد و از پرت منابع آبی جلوگیری می کند یکی از موضوعاتی بوده که سال های متمادی همیشه مورد بحث بود، اظهار داشت: خوشبختانه مقام معظم رهبری و مسئولان عالی رتبه کشور در رابطه با مجوزها و موافقت نامه های برداشت از صندوق توسعه ملی در این رابطه عنایت ویژه ای داشته اند.
وی با اشاره به توجه رئیس جمهور، دولت و مصوبات مجلس در سنوات گذشته در این رابطه، عنوان کرد: در طول پنج سال گذشته این امکان فراهم شد که سیستم آبیاری نوین در بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را توسعه دهیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه البته آنچه که ما دنبال بوده ایم و در برنامه داشتیم که سالانه سیستم آبیاری نوین را در سطح ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی داشته باشیم محقق نشد، افزود: با این وجود آنچه که انجام شده در مقایسه با گذشته فوق العاده جهش و شتاب بالایی را داشته است.
حجتی با بیان اینکه امیدواریم همین روند را بتوانیم ادامه دهیم و در حال حاضر اجرای سیستم آبیاری نوین در نزدیک به سه میلیون هکتار دیگر دست اجرا بوده تا بتوانیم به حالت قابل قبولی در این رابطه برسیم، افزود: در کنار این امر، عملیات به زراعی، مکانیزاسیون، نشا کاری، مسائل مربوط به بذر، مبارزه با آفات و بیماری ها که انجام می شود، تا بتوانیم بهره وری آبی که با این همه مشقت به پای گیاه می رسانیم را افزایش دهیم.
وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه طی سنوات گذشته سالانه شش درصد بهره وری از آب را با همین روش ها در حوزه کشاورزی افزایش داده ایم، گفت: این در حالیست که خشکسالی و محدودیت منابع آبی را داشته ایم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش محصولات کشاورزی در کشور، تصریح کرد: میزان محصولات کشاورزی کشور از ۹۸ میلیون تن به ۱۲۲ میلیون تن رسیده است و این امر به دلیل سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت و اقدامات به زراعی بوده است.

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
لزوم توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در لرستان
وزیر جهاد کشاورزی، بر ضرورت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان لرستان تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت شهرستان کوهدشت از نظر بارندگی ها امسال مطلوب بوده است، اظهار داشت: امسال ۶۰۰ میلی متر بارندگی را در این شهرستان داشته ایم.
وی با بیان اینکه متاسفانه از ظرفیت خدادادی مقدار این آب ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و بهره وری از آب موجود در شهرستان آن طور که باید استفاده نشده است، عنوان کرد: طرح هایی در شهرستان در دست اجرا است و یکی از طرح هایی که فوق العاده می تواند موثر باشد پروژه های آبخیزداری است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با توجه به مصوبات دولت، مجلس و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری، برای اجرای پروژه های آبخیزداری، اعتباراتی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، افزود: این امر در جلوگیری از سیلاب، جلوگیری از تخریب سیلاب ها، فرسایش خاک، حفظ خاک، تغذیه سفره های زیرزمینی و ... تاثیر گذار خواهد بود.
حجتی با اشاره به پایین بودن بیلان منفی در دشت های کوهدشت و پایین بودن سطح منابع آبی، تصریح کرد: اجرای طرح های آبخیزداری موجب افزایش پوشش گیاهی می شود و این امر یکی از کارهایی بوده که در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.
وی با اشاره به اجرای طرح های انتقال آب به اراضی کشاورزی از سوی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، عنوان کرد: همچنین با توجه به اقلیم شهرستان که اقلیمی معتدل بوده و با توجه به ظرفیت نیروی انسانی خوب، بحث ایجاد سایت های گلخانه ای تاثیر گذار هستند.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه این اقدام که از سوی جهاد دانشگاهی در دستور کار قرار گرفته که هم می تواند کار ترویجی و هم کار آموزشی باشد، ادامه داد: همچنین این طرح در تولید اشتغال و محصول در شهرستان نیز تاثیر گذار است.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد؛
ظرفیت‌های فوق‌العاده لرستان در حوزه کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های فوق‌العاده لرستان در حوزه کشاورزی، بر ضرورت توسعه سرمایه‌گذاری در این حوزه تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی صبح پنج شنبه در جمع خبرنگاران در سخنانی با بیان اینکه خداوند متعال را شاکریم که امسال ریزش های جوی و باران رحمت خود را بر ما نازل کرد، اظهار داشت: شاهد هستیم بعد از یک دوره سخت و خشکسالی طولانی امسال سال خوبی را خواهیم داشت.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توسعه گلخانه ها در این شهرستان، بیان داشت: لرستان ظرفیت های خیلی زیادی در اراضی شیب دار، باغات دیم، محصولات و نباتات و... دارد و امیدواریم با حمایت ها و پشتیبانی دولت، مجلس، مسئولان و حضور فعال دست اندرکار روز به روز شاهد توسعه هر چه بیشتر سرمایه گذاری ها و تولید بیشتر در لرستان باشیم.

خبرگزاری تسنيم
اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۹۸‌ــ‌۹۷؛ گندم ۱۴۷۰ تومان
شورای اقتصاد با ۲ ماه تأخیر، نرخ خرید تضمینی ۲۵ محصول کشاورزی را برای سال زراعی ۹۸‌ــ‌۹۷ اعلام کرد؛ قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم ۱۴۷۰ تومان تعیین شده که تنها ۱۷۰ تومان بالاتر از نرخ سال گذشته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نرخ خرید تضمینی 25 محصول کشاورزی (زراعی) برای سال زراعی جاری (98‌ــ‌97)بعد از گذشت 2 ماه از آخرین ملت، توسط شورای اقتصاد اعلام شد.
میان این لیست نرخ جدید خرید تضمینی محصولات کشاورزی مشاهده می‌شود که قیمت هر کیلوگرم گندم 1470 تومان تعیین شده است درحالی که قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی 1700 تومان بود و گندم‌کاران معتقدند که با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، نرخ این محصول در مقایسه با قیمت 1300 تومانی سال قبل باید حداقل 30 درصد افزایش یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان کهگیلویه وبویراحمد گزارش می دهد؛
تراژدی غم انگیز مرگ بلوط های زاگرس / از تبر بی رحمانه سوسک بلوط خوار تا تجارت سیاه سودجویان
در کشوری که سرانه جنگلی پایینی دارد مرگ حتی یک درخت هم بسیار با اهمیت است؛ اما با این حال سیر نابودی جنگل‌های ایران و درختان بلوط همچنان ادامه دارد.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ، جنگل‌های زاگرس با وسعت بیش از پنج‌میلیون هکتار یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های ایران هستند که به دلایل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و بوم شناختی از عرصه‌های کلیدی ایران محسوب می‌شوند. همچنین همگان جنگل‌های این خطه را به نام جنگل‌های بلوط زاگرس می‌شناسند.

تامین ۴۰‌درصد آب کشور، تنوع زیستی جانوری و گیاهی بالا، اهمیت در تعدیل آب‌و‌هوا و اثرات اقلیمی، حفظ منابع خاک و جلوگیری از فرسایش از جمله کارکرد‌های این جنگل‌ها است. بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ تا ۳۰‌درصد معیشت خانوار‌های روستایی در زاگرس به این جنگل‌ها وابسته است که بر حسب شرایط اجتماعی و اقتصادی متفاوت است. هر چند در روند دیگر اقدامات انسانی نمی‌توان زاگرس را جنگل خواند، بلکه بوستان، مزرعه یا باغ زیبنده‌ترین نام برای آن محسوب می‌شود، چون در سال‌های اخیر هر تصمیمی باعث قطعی تعداد قابل توجهی از این درختان شده است.
جنگل‌های زاگرس در دست نابودی
بلوط یکی از مهم‌ترین گونه‌های درختی و درختچه‌ای زاگرس است که میوه آن دارای پوستی سخت است و نام دیگر بلوط " درخت مازو" است که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال دارد)؛ استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی‌نظیرترین جنگل‌های جهان هستند.
براساس آخرین آمار و بررسی‌های انجام شده در استان‌های زاگرس نشین کشور بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده، یا در معرض خشکیدگی قرار دارد و این سطح از خشکیدگی بیشتر در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان وجود دارد.
نابودی گسترده جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه، ایلام و لرستان و سایر استان‌های زاگرس نشین آن قدر ملموس است که انسان می‌تواند به خوبی درد نابودی ریه‌های زمین را حس کند و کنترل این نابودی نیازمند عزم ملی و مدیریتی جهادی است.
مهم‌ترین اقدامات سازمان جنگل‌ها برای مقابله با خشکیدگی و بیماری درختان بلوط زاگرس
فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشورفروردین امسال با بیان این که خشکیدگی درختان بلوط دارای ابعاد پیچیده‌ای بوده و عوامل و دلایل عمده‌ای از قبیل: تغییرات اقلیمی، خشکسالی و گسترش آفات و بیماری ها، آتش سوزی، پروژه‌های عمرانی، بروز گرد و غبار در بوجود آمدن آن دخالت دارد، گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که لازم است در جهت رفع این معضل انجام شود، مدیریت پایدار جنگل در قالب تفکر اکوسیستمی است که در همین راستا سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اقدامات موثری با مشارکت جوامع محلی انجام داده است.
وی با اشاره به شناسایی و پهنه بندی مناطق آسیب دیده و قطع بهداشتی و سوزندان درختان بیمار بالای ۵۰ درصد خشکیدگی در محل و تبدیل کردن آن‌ها به زغال، تاکیدکرد: با شناسایی پایه‌های مقاوم، نسبت به تهیه بذر و تولید نهال از پایه‌های مقاوم و سالم و احیاء جنگل‌های مخروبه و همچنین احداث سامانه‌های آبگیر اطراف درختان اقدام شده است.
غیبی، توانمندسازی جوامع محلی با کشت، احیاء و توسعه گیاهان دارویی را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و اضافه کرد:با شناسایی مناطق آلوده بحرانی، عملیات پرورشی و بهسازی جنگل را با مشارکت مردم در سطح ۲۴ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس اجرا کرده ایم.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با اشاره به تامین نهال گونه‌های بومی و همچنین اجرای عملیات کاشت نهال و غنی سازی جنگل در سطح ۸ هزار هکتار، گفت: پروژه ایجاد سامانه‌های آبگیر به منظور افزایش میزان رطوبت مورد نیاز درختان در سطح بالغ بر ۸ هزار هکتار اجرا شده است.
وی با بیان این که مطالعات ۵ طرح تحقیقاتی مرتبط با خشکیدگی بلوط با مشارکت و همکاری مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و دانشگاهی انجام شده است، یادآور شد: ۱۰ درصد از اعتبارات طرح صیانت و توسعه جنگل‌های زاگرس در سال ۹۶ به طرح مقابله با خشکیدگی و اجرای عملیات مربوطه در مناطق آلوده اختصاص یافته است.
غیبی با اشاره به این که مبارزه شیمیایی در این زمینه به هیچ وجه مورد تائید این مرکز نبوده است، اذعان داشت: اقداماتی که تا کنون به عمل آمده است بر مبنای شاخص‌های مدیریت پایدار و در راستای توسعه پایدار جنگل بوده و از طرفی مقابله با این معضل نیاز به فرهنگ سازی و عزم جدی مردم و تمام مسئولین دارد.
بیش از یک میلیون هکتار جنگل معادل، ۲۰ درصد مساحت جنگل‌های منطقه زاگرس و هشت درصد جنگل‌های کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و این استان با دارا بودن یک درصد مساحت کشور ۳۰ درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.
پروانه جوانه خوار مهمان ناخوانده جنگل‌های بلوط
اما عرصه‌های جنگلی کهگیلویه و بویراحمد و جنگلی زاگرس هر روز با یک درد جدید رو به رو هستند و این بار مهمان ناخوانده‌ای به علت نبود تجهیزات لازم هر روز به نابودی بخشی از این جنگل‌ها اقدام می‌کند.
پروانه جوانه خوار بلوط نام این مهمان ناخوانده است که یکی از مهم‌ترین آفات برگ خوار بلوط در جنگل‌های زاگرس محسوب می‌شود و با تغذیه لارو‌ها از جوانه‌ها و برگ‌های بلوط، هر ساله موجب بی‌برگی کامل درختان بلوط می‌شود.

لارو‌ها با تشریح تار‌هایی از سطح شاخ و برگ‌ها آشیانه می‌سازند و با بیرون آوردن سر از داخل تار‌ها به خوردن برگ‌ها مشغول می‌شوند و رفته رفته خسارات زیادی به این عرصه جنگلی وارد می‌کنند.
محمد حیدری کارشناس محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد می‌گوید: پروانه جوانه خوار در اکثر مناطق جنگلی استان مشاهده شده، ولی دامنه خسارت آن در مناطق سیلاب و کلوار و لوداب در بویراحمد، در تنگ سولک و کوه ماغر در شهرستان بهمئی، در دنا منطقه چنار برم، لما، تمنک، بنستان و رودشتی، در کهگیلویه مناطق خاییز و بیسیدون دشت قاضی کلات، در شهرستان چرام مناطق سواری، تنگ آرند، جاده کرک و سرتنگ پیرزال، در شهرستان باشت حوزه شلال دان، بوستان و عنا در حال توسعه است.
وی تغییر شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی و رطوبت را از مهمترین دلایل پدیده خشکیدگی درختان بلوط اعلام کرد و گفت: کاهش بارندگی و افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی ازجمله عوامل تهدید کننده سلامت جنگل‌هاست.
این کارشناس بیان کرد: بیشترین خشکیدگی بلوط در مناطق بوستان در باشت، شهرستان لنده و کوه خاییز در کهگیلویه است.
وی افزود: به دلیل کوهستانی بودن و شرایط توپوگرافی نیاز به هواپیما و یا پهپاد‌های محلول پاش هست که باعث بالا رفتن هزینه مبارزه خواهد شد.
حیدری عنوان کرد: شیوع این آفت از هشت سال پیش در جنگل‌های بلوط زاگرس آغاز شده و بیشترین استانی که تحت تأثیر آن قرار گرفته کهگیلویه و بویراحمد است.
کارشناس محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: فعالیت آفت جوانه خوار بلوط از اواخر اسفند تا اواخر خرداد ادامه دارد و مبارزه با آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محمد حیدری اظهار کرد: برای اجرای عملیات مبارزه با این آفت در استان‌های زاگرس نشین به ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است که باید از محل اعتبارات ملی طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس هزینه شود.
حیدری عنوان کرد: بهترین راه مبارزه با این آفات مبارزه بیولوژیکی و همچنین استفاده از سم ' BT 'است که به علت قیمت بالای این سم و کمبود در بازار داخلی باید از کشور‌های دیگر وارد شود
حیدری عنوان کرد: بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس به دلیل عواملی همچون آفات و بیماری زوال بلوط، خشکسالی، گردوغبار، آتش‌سوزی و چرای بی‌رویه دام دچار خشکیدگی شده است.
لارو‌های پروانه جوانه خوار بلوط در اوایل فصل بهار، وارد جوانه‌های تازه بازشده بلوط شده که ادامه این روند درختان را در اواخر بهار عاری از برگ می‌کند.
در کشوری که سرانه جنگلی پایینی دارد مرگ حتی یک درخت هم بسیار با اهمیت است؛ اما با این حال سیر نابودی جنگل‌های ایران همچنان ادامه داشته و هر روز درختان بلوط بیشتری در پی بی توجهی مردم و مسئولین سر به دامان زاگرس می‌گذارند و به مرگی آرام و بی صدا جان می‌سپارند.
انگار زوال و خشکیدن درختان بلوط منطقه زاگرس به دنبال کاهش بارش‌های آسمانی سال‌های گذشته و پس از آن بروز خشکسالی و همین طور پدیده گرد و غبارهای ویرانگر عربی کم بود، که آفت سوسک چوب خوار نیز به آن‌ها افزوده شد.
این بلا‌ها آن قدر نابودگر بوده اند که چند سالی است توجه مسوولان، کارشناسان و متخصصان حوزه منابع طبیعی و جنگل‌ها را به درختان بی پناه زاگرس جلب کرده است.
کهگیلویه وبویراحمد و ایلام مرکز حمله سوسک‌های بلوط خوار
آفت خطرناک سوسک چوب خوار (بلوط خوار) که در همه استان‌های زاگرس نشین دیده می‌شود بیشتر از هر جا دو استان ایلام و کهگیلویه و بویراحمد را مورد هجوم قرار داده و تاکنون زیان‌ها و آسیب غیر قابل جبرانی بر جنگل‌ها به ویژه درختان بلوط وارد کرده است.
تحقیق علمی کارشناسان حوزه جنگل و منابع طبیعی نشان می‌دهد که عامل بیش از ۷۰ درصد از خشکیدگی درختان بلوط، عملکرد و واکنش‌های گونه‌ای حشره به نام سوسک چوب خوار است.
بر اساس نظر کارشناسان این حشره زیر پوست درختان بلوط لانه می‌کند و با قطع آوندی و تغذیه از مواد غذایی درخت به تدریج باعث مرگ درختان تنومند و کهنسال بلوط می‌شود.

این حشره در پایان فروردین هر سال به شکل گروهی و انفرادی در طبیعت ظاهر شده و به منظور تخم گذاری و تکثیر در شکاف درختان بلوط لانه‌ای می‌سازد.
طبق نظر کارشناسان هر سوسک چوب خوار تعداد ۱۵ تخم می‌گذارد که پس از دو ماه که تبدیل به حشره کاملی شده و از زیر پوست درخت بیرون می‌آیند و برای خوردن تنه، شاخ و برگ به درخت حمله می‌کنند.
فاجعه جبران ناپذیر زغال بلوط
از سال ۱۳۹۰ بود که بیماری ویرانگر زغال بلوط و سوسک چوبخوار به جان درختان کهنسال بلوط زاگرس افتاد و در کمتر از شش سال نیمی از جنگل‌های زاگرس را در معرض نابودی قرار داد.
شیرآبه‌ای سیاهرنگ از زیر پوست تنه درخت بیرون می‌زند خیلی زمان نمی‌برد که مقدار شیرآبه بیشتر شود تا آنجا که سیاهی روی تنه و زیر پوست درخت جا خوش کرده و درخت از داخل شروع به پوسیدن می‌کند.
این حکایت حدود ۱۹ میلیون اصله از درختان بلوط زاگرس است که تاکنون گرفتار آفت زغالی بلوط شده‌اند. درختانی که درواقع منشأ حیات هستند و با مرگ آن‌ها باید منتظر فاجعه‌ای جبران ناپذیر در حیاتی‌ترین منطقه ایران بود.
دامنه‌های رشته کوه زاگرس زیستگاه بیش از ۵۰ درصد خانوار‌های عشایری کشور و تامین کننده ۴۰ درصد آب کشور است که هر هکتار آن سالانه ۶۰ تن ریزگرد را در خود رسوب می‌دهد.
در کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۸۷۴ هزار هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‌های بلوط با پوشش ۹۰ درصدی مهم‌ترین بخش جنگلی این استان است.
از سال ۹۰ تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط کهگیلویه و بویراحمد دچار خشکیدگی شده اند که این آسیب در کوه‌های خاییز، لنده و بوستان بیش از بقیه نقاط استان خودنمایی می‌کند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه درختان بلوط در برابر خشکسالی مقاومت کمتر و حساسیت بیشتری دارد، افزود: این بیماری در مناطقی از استان که اقلیم گرم و خشک دارد، نمود بیشتری دارد.

غلام حسین حکمتیان افزود: کاهش ضریب نفوذ آب به سطح جنگل‌ها به دلیل کاهش بارندگی و افزایش دام و کوبش زمین، باعث ازدیاد آفات و بیمار‌های درختان بلوط شده است.
وی بیان کرد: مناطق آلوده به این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده و اقداماتی نظیر معدوم سازی درختان آلوده و ایجاد تشتک و مهار روان آب‌ها نیز در حال انجام است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان گفت: مرکز تحقیقات با برگزاری کلاس‌های آموزشی مردم را نسبت به حفاظت از منابع طبیعی آگاه کند که این کلاس‌ها برای مردم منافع زیادی دارد.
وی به بیماری که درختان بلوط به آن دچار شده اشاره و تصریح کرد: استاندار به شدت خواستار رفع علل بیماری و خشکیدگی درختان بلوط است و اگر ما بتوانیم در مرکز تحقیقات و منابع طبیعی کار علمی و دقیقی انجام دهیم اعتبارات خوبی می‌توانیم جذب کنیم.
خشکسالی متهم اصلی مرگ جنگل‌ها درزاگرس
خشکسالی یکی از تنش‌های محیطی است که در چندسال اخیر بسیاری از گونه‌های جنگلی زاگرس به خصوص کهگیلویه وبویراحمد را دچار زوال ساخته و بسیاری از مناطق زاگرس را با عواقب زیست محیطی نابودی جنگل‌ها و مراتع مواجه کرده است.
خشکسالی پدیده‌ای اقلیمی است که تأثیرات محیطی، اجتماعی و اقتصادی چشمگیری داردو گسترش خشکسالی به آرامی صورت می‌گیرد و اثرات آن ممکن است سال‌ها پس از پایان آن باقی بماند.
خشکسالی‌های مداوم در سطح عرصه‌های منابع طبیعی تهدیدی جدی به شمار می‌رود که کاهش منابع آبی موجود، باعث افزایش ضریب آسیب پذیری جنگل‌ها و مراتع، هجوم آفات و نیزبیماری‌های گیاهی شده است.

از طرفی فرسایش خاک، بیابان زایی و پدیده گرد و غبار درکنار دیگر فاکتور‌ها از مهمترین دلایل خشکیدگی جنگل‌ها از جمله جنگل‌های بلوط است که جز با مشارکت همگانی توانایی مقابله با این بحران ممکن نخواهد بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد همچنین بر ضرورت استفاده منطقی و قانونمند مردم از طبیعت تاکید کرد و افزود: بدون همراهی، مشارکت و همکاری مردم حراست و صیانت از منابع ملی و طبیعی نیز ناممکن است، اما بهره وری از طبیعت باید همراه با فعالیت‌های احیایی انجام شود.
وی از خطر بیابانی شدن بیش از ۴۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی در سطح استان خبر داد و گفت: وزش باد‌های شدید، پوشش گیاهی فقیر و ناچیز، کاهش بارندگی، شور شدن خاک و اختلاف شدید دمای شب و روز از عوامل مهم در ایجاد خطر بیابانی شدن عرصه‌های طبیعی است.
حکمتیان استفاده و بهره برداری‌های بی رویه از عرصه‌های جنگلی و مرتعی را نیز یکی از معضلات و چالش‌های اساسی در افزایش خطرات زیست محیطی در استان دانست و گفت: گرایش به تخریب این عرصه‌ها همچنان رو به رشد است.
افزایش پدیده بیابان زایی و پیامد‌های آن
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۵۰ هزار هکتار از مراتع این استان در شهرستان‌های گرمسیری گچساران و بهمئی در معرض بیابانی شدن است.

باقری فرد افزود: هم اکنون ۴۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان‌های گچساران و بهمئی تبدیل به بیابان شده است.
وی با اشاره به فرسایش خاک و امکان ایجاد کانون‌های گرد و خاک در صورت انجام نشدن طرح‌های بیابان زدایی تصریح کرد: احیای این منابع طبیعی نیازمند همت مضاعف مسئولان استانی و ملی برای تخصیص اعتبار و تامین نیروی انسانی متخصص است.
باقری از مسئولان خواست با هدف اختصاص اعتبارات بیابان زدایی، این استان را در ردیف مناطق بیابانی کشور قرار دهند.
وی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری، احیا و کاشت جنگل و هماهنگی و بهره برداری، مشارکت جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد، ایجاد کمپینگ‌های حفاظت از منابع طبیعی و بهره‌برداری مناسب از نقش سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و خدماتی از مهمترین راهکار‌های مقابله‌ای در این زمینه است.
وی گفت: بر اساس برآورد‌های کارشناسی سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد به وسعت جنگل‌های بلوط دچار بیماری خشکیدگی افزوده می‌شود.
احیای جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد نیازمند اعتبار ویژه است
معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: احیای جنگل‌های دچار خشکیدگی در استان نیازمند همت مضاعف همه دستگاه‌های اجرایی، مشارکت مردم و اختصاص ردیف اعتباری ویژه است.
گودرز باقری فرد افزود: در سال‌های گذشته برای کنترل خشکیدگی درختان بلوط در کهگیلویه و بویراحمد ردیف اعتباری وجود داشت، اما هم اینک این بودجه حذف شده است.

وی اظهار داشت: برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سفره‌های زیرزمینی در کنار خشکسالی‌های پیاپی باعث خشکیدگی درختان بلوط در کهگیلویه و بویراحمد شده است.
باقری فرد بیان کرد: میزان برداشت آب از چاه‌ها در بیشتر کشور‌های دنیا ۴ تا ۲۰ درصد است در حالی که این آمار در کهگیلویه و بویراحمد بسیار بیشتر است.
وی افزود: خشک شدن بخش‌هایی از رودخانه «بشار» نشان می‌دهد که در صورت ادامه روند کنونی گنجینه ارزشمند جنگلی که ظرفیتی برای توسعه اقتصادی، صنعت گردشگری و سلامت مردم است در معرض تهدید است.
معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: براساس بررسی کارشناسی انجام شده دامنه خشکیدگی درختان بلوط پنج تا ۷۰ درصد است.
باقری فرد تصریح کرد: تدوین یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، حفاظت از جنگل ها، نظارت بیشتر بر میزان برداشت از سفره‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی در کنار تخصیص ردیف اعتباری برای کاشت جنگل از راهکار‌های گره گشا برای کنترل پدیده خشکیدگی جنگل‌های بلوط در این استان است.
وی ابراز داشت: کاهش توان اکولوژیک، افزایش تخریب اکوسیستم جنگل و مرتع، فقر بانک بذر و خاک و فرسایش ژنتیکی زادآوری جنگل از پیامد‌های جمع آوری بی رویه بذر بلوط است.
باقری فرد افزود: مبارزه بیولوژیک، غنی سازی با بذر و اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری از راهکار‌های حفظ جنگل‌های بلوط این استان است.
آتش سوزی در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد ۵۰ درصد کاهش یافت
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از کاهش ۵۰ درصدی آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع این استان خبر داد.
علی محمد احمدی گفت: در سال ۹۷، ۵۰ فقره آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع این استان رخ داده که سبب سوختن ۳۵۵ هکتار از مراتع و جنگل‌ها شده است.
وی با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته ۹۰ فقره آتش سوزی در سطح ۵۳۵ هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان داشتیم، عنوان کرد: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.
نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: تلاش‌های جهادی حوزه معاونت عمرانی استانداری، مدیریت بحران و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله منابع طبیعی و محیط زیست و همچنین نیرو‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه ستودنی است.

احمدی تاکید کرد: کاهش بیش از پیش آتش سوزی‌ها در جنگل‌های بلوط استان به عنوان ثروتی بی بدیل و منابع ملی به عنوان یک چشم انداز برای سال آینده در دستور کار است.
وی با اشاره به اینکه امسال در ۸ شهرستان این استان قرارگاه مقابله با آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ایجاد کردیم، ادامه داد: فرمانداران در شرایط بحرانی به ویژه آتش سوزی‌ها از ظرفیت و توان این قرارگاه کاربردی و همیشه آماده استفاده می‌کنند.
احمدی با اشاره به اینکه قرق‌بانان و محیط بابان با دست خالی به جنگ آتش می‌روند، بیان کرد: برای تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز در هنگام آتش سوزی‌ها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم.
اما درحالی که جنگل‌های بلوط زاگرس از دو بیماری سوسک چوبخوار و قارچ ذغالی رنج می‌برند، افراد سود جو برای تهیه زغال و زمین خواری اقدام به آتش زدن جنگل‌ها و مراتع در کهگیلویه و بویراحمد می‌کنند.
داد بلوط از دود ذغال
داغ بزرگی است وقتی بلوط‌های سوخته را در بسته‌های ۵ هزار تومانی عرضه کنند و سرمایه ملی را ببینید که به همین راحتی دود می‌شود.
انگار این مرثیه تمامی ندارد برای جنگل‌های زاگرس که امروز نفس‌هایش به شماره افتاده است، درختان کهنسال و هزارساله بلوط هربار شاهد یک مصیبت بوده‌اند که یا از قهر طبیعت نثارشان شده و یا دستان بی‌مهر آدمی بر سرشان کشیده شده است.
در غفلت و بی توجهی گاهی آتش به دامنشان افتاده و زنده زنده در آتش سوخته‌اند و گاهی یک بیماری عجیب از ریشه خشکشان کرده است.
گاهی گرد و غبارها و گرد و خاک نفسشان را بند آورده و گاهی هم بی‌آبی امانشان را بریده است؛ آن‌هایی هم که از این مهلکه‌ها جان سالم به در برده‌اند تنها سرشان را به زیر تیزی تبر‌ها و اره برقی‌ها داده‌اند و باز هم بروز و نمود چندانی از سوی سازمانی که کارش حفاظت از این زیست بومهاست برای مردم ملموس نبوده است.

«ذغال مرغوب، ذغال بلوط» این مضمون اصلی تابلو‌های ذغال فروشانی است که آخرین حلقه زنجیره تخریب جنگل‌های زیبای بلوط هستند که یا واقعا به ارزش این جنگل‌ها واقف نیستند یا برایشان اهمیتی ندارد که این طور سرمایه‌های ملی را در بسته‌های ۵ هزار تومانی به دست مردم می‌دهند تا دود شود و زاگرس‌نشینان بمانند و مرثیه‌ای که هربار تکرار می‌شود.
این چالش بزرگ طی سال‌های اخیر ابعاد متفاوت تری به خود گرفته واین بار ردپای سودجویان و تجارت سیاه درمیان است، موضوعی که زنگ خطر جدی برای طبیعت و درختان این دیار محسوب می‌شود و ضرورت توجه جدی مسئولان را برای ورود به این مسئله مهم ومقابله با آن مطرح می‌کند، چرا که در غیر این صورت کوره‌های زغال سودجویان به جهنم جنگل‌های کهگیلویه وبویراحمد تبدیل خواهد شد.
برخورد جدی با عاملان تجارت سیاه
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز ضمن تایید این خبر بیان داشت: یک گروه سازمان یافته غیر بومی برای زغال گیری از درختان عامل آتش سوزی گسترده در جنگل‌های استان بودند.
عزیزفیلی اضافه کرد: افراد با آتش زدن درختان بلوط و درست کردن زغال به "تجارت سیاه" روی آورده‌اند.
وی تصریح کرد: باند‌های زغالی "تجارت سیاه " با آتش زدن درختان بلوط و درست کردن زغال هر کیسه آن را در خارج از مرز‌های آبی به بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان فروش می‌کنند، در حالی با ندانم کاری ثروت خدادادی استان را نابود می‌کنند.
وی با بیان اینکه برخی درختان بلوط عمر بیش از ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ سال دارند، عنوان کرد: اعضای باند‌های زغالی نمی‌دانند برای درست کردن یک کیسه زغال به نابودی طبیعت و جنگل‌های استان سرعت می‌دهند.
معاون عمرانی استاندار البته به ضرورت برخورد جدی با عاملان تجارت سیاه تاکید وگفت: براساس برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده چوپان‌ها و اهالی جوامع محلی با مسئولان در شناسایی متهمان همکاری می‌کنند که درهمین زمینه برای تشویق روستائیان و همکاری بیشتر آنان برنامه‌های تشویقی در نظر گرفته شده است.

یک فعال محیط زیست با اشاره به اینکه به لحاظ قوانین و مقررات مجازات قاچاق ذغال چوب با مشکل مواجه نیستیم وقوانین سازمان جنگل‌ها که مربوط به قانون قاچاق کالا می‌شود با تغییر و اصلاحیه مواجه شده است، ابراز داشت: رسیدگی به مساله قاچاق چوب‌های جنگلی در حوزه قضایی بر اساس اصلاحیه قاچاق کالا و ارز صورت می‌گیرد، اما به نظر می‌رسد، بهتر است این مسئله از حوزه وظایف قضایی خارج شود.
خاکپور تصریح کرد: قاچاق چوب و ذغال ، چون از جنس کالای قاچاق نیست بهتر است مثل قاچاق حیات وحش از قاچاق کالا مستثنی شود چرا که قوانین و مجازات‌های موجود با آسیبی که به محیط زیست وارد می‌شود، همخوانی ندارد.
برای مبارزه با این نوع قاچاق نباید تنها به مجازات‌های قضایی اکتفا کنیم که در انتها جریمه‌ای به حساب دولت واریز شود. بلکه باید در برخورد قضایی جنبه‌های پیشگیرانه پررنگ‌تر شود.
از بین رفتن و خشک شدن جنگل‌های زاگرس بر اثر تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی علاوه بر افزایش گردوغبار، بیماری ها، آتش سوزی‌های گسترده باعث وقوع پدیده سیل شده و فرسایش خاک را نیز در پی دارد.
تغییرات آب و هوایی در کنترل انسان نیست، اما می‌توان با رویکرد سازگاری با خشکسالی از شدت عوارض و پیامد‌های آن کم کرد.
خشکیدگی جنگل‌ها بر اثر تنش ناشی از تغییرات اقلیمی علاوه بر اختلالات فیزیولوژیکی موجب فراوانی وقوع عوارض واسطه‌ای از جمله آفات و بیماری‌ها و آتش‌سوزی‌ها می‌شود.
این روز‌ها که عوامل انسانی و طبیعی دست به دست هم داده تا درختان مظلوم بلوط را به ورطه نابودی بکشانند برای حفظ محیط زیست و جوابگو بودن در قبال نسل آینده با عزمی ملی از وقوع فاجعه زسیت محیطی جلوگیری کنیم.

روزنامه سبزینه
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی خبر داد
اجرای طرح‌های کشاورزی پایدار در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه
امین آقایی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی، درباره پیشینه و تاریخچه مجموعه تحت مدیریت خود اظهارداشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع استان آذربایجان غربی از سال 1382 تأسیس شد و شروع به‌کار کرد و تاکنون پنج دوره شورای استان انتخاب شده است. سازمان استان از نظر ساختار اداری دارای چهار شعبه و 13 دفتر نمایندگی در سطح 17 شهرستان است و 11هزار و 920 نفر عضو حقیقی و 642 عضو حقوقی تحت پوشش سازمان هستند. وی در ادامه با تأکید بر لزوم استفاده بهینه از آب و مدیریت منابع آبی افزود: با عنایت به این‌که در استان آذربایجان غربی موضوع خشک‌شدن دریاچه ارومیه یک تهدید زیست‌محیطی با آثار و تبعات زیان‌بار محسوب می‌شود؛ لذا این سازمان در طول پنج سال گذشته درکنار دستگاه‌های دولتی اقدامات زیادی در حوزه مدیریت منابع آب و استفاده بهینه از آن انجام داده؛ از جمله: عقد قرارداد با استاندار و ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره آموزش و آگاه‌سازی جوامع محلی برای توانمندسازی و مشارکت آنان در اجرای طرح‌های احیای دریاچه در سطح یک‌هزار و 75 روستا در سال94؛ عقد قرارداد با استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان درباره آموزش و آگاه‌سازی جوامع محلی و توانمندسازی بهره‌برداران با 9 زیرپروژه شامل آموزش‌های ترویجی، بازدیدهای ترویجی، نمایشگاه‌های ترویجی، آموزش‌های مهارتی و تولید پوستر، بروشور و نشریات ترویجی در سطح 241 روستا با محوریت بهینه‌سازی مصرف آب و کمک به احیای دریاچه ارومیه؛ انعقاد تفاهم‌نامه با مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی استان و همکاری جهت بسترسازی و تکمیل پرونده متقاضیان در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و پایلوت واگذاری ارجاع کار به طراح، نقشه‌بردار و پیمانکار و مجریان؛ برگزاری هشت دوره تخصصی آبیاری تحت فشار برای 400 نفر از اعضای سازمان؛ همکاری با شرکت‌های فنی و مهندسی و ارائه خدمات مشاوره‌ای در اجرای طرح‌های کشاورزی پایدار در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه و اجرای سایت‌های الگویی در روستاهای هدف و پیرامونی با مشارکت دولت ژاپن و ANPP در راستای مصرف بهینه آب و اصلاح روش‌های آبیاری و الگوی کشت.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی در پاسخ به این‌که اقدامات شما در ارتباط با تولید مولد در کشور و مهندسی‌کردن فرآیند تولید چه بوده است، گفت: اهم اقداماتی که در این سازمان در طول 16 سال گذشته در این رابطه انجام شده، عبارتند از: اجرای طرح به‌کارگیری مهندسان کشاورزی در امور نظارتی افزایش کمی و کیفی تولید (ناظران فنی) با اعتبارات دولتی؛ اجرای طرح ناظران فنی با عقد قرارداد نظارتی با بهره‌برداران بر پایه افزایش بهره‌وری و سهم‌بری از افزایش تولید در سه سال گذشته به تعداد بیش از 450 نفر در محصولات اساسی زراعی و باغی؛ به‌کارگیری مهندسان در امر نظارت ازجمله تنظیم کارنده‌ها و کمباین‌های برداشت، خریدگندم توسط مراکز خرید؛‌ راه‌اندازی شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای، فنی و مهندسی و استقرار آن‌ها در پهنه‌های تعیین شده در سطح استان درطول 12 سال گذشته به تعداد بیش از 200 شرکت و ارائه خدمات فنی و مهندسی به بهره‌برداران؛‌ اجرای طرح به‌کارگیری کارشناسان در واحدهای تولیدی به‌عنوان مسئولان فنی در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی دارای مجوز و پروانه و مهندسی‌کردن تولید با انتقال دانش و فناوری‌های جدید به عرصه تولید؛‌ همکاری با جهاد کشاورزی در اجرای طرح‌های امور اراضی، راستی‌آزمایی آمار و ...؛‌ اجرای طرح کارورزی و به‌کارگیری بیش از یک‌هزار و 177 نفر کارشناس در طرح‌های مختلف و برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی فناوری نشاء در گلخانه و کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی.
آقایی درباره مهم‌ترن نقاط قوت سازمان یادآورشد: آشنایی کامل و داشتن اطلاعات دقیق از فرصت‌ها، تهدیدات و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان، آشنایی به ضعف و قوت‌های سیستم‌های اداری و دستگاه‌های اجرایی و ترسیم نحوه تعامل با آنان، ارتباط و تعامل خوب و سازنده با مسئولان ارشد استان و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و معاونت و مدیریت‌های جهاد کشاورزی، قدرت بیان و توان تجزیه تحلیل مسائل و انعکاس مناسب آن در محافل مختلف از جمله نقاط قوت سازمان برآورد می‌شود. وی در ادامه با تأکید بر لزوم تقویت نقاط قوت سازمان یادآور شد: معتقدم با اعتماد به نفس و خودباوری مجموعه و بهره‌گیری از همه توان‌ها و اندیشه‌ها و ایجاد فضای مناسب کاری در سازمان با تکیه بر برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی شده، و داشتن روحیه تعامل و ارتباط مناسب با ذی نفعان به‌ویژه با رویکرد افزایش دقت، سرعت و سلامت و توانمند‌سازی اعضاء با رویکرد آموزش‌های مهارت محور و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های قانونی موجود و ایجاد سیستم مدیریت انسانی و غیر متمرکز و چابک‌سازی سازمان با رهایی از قید و بندهای اداری بازدارنده و پویایی سیستم در سطوح شهرستان و استان و پیوند زدن منافع سازمان به منافع اعضاء می‌توان ضعف‌ها را برطرف و قوت‌ها را تقویت کرد. آقایی ادامه داد: از همه کسانی است که برای اعتلای سازمان شبانه‌روز زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم و آرزویم رسیدن روزی است که سازمان با رویکرد مناسب در سطوح مختلف بتواند امید و نشاط را در اعضای خود ایجاد کند و قشر فرهیخته مهندسان کشاورزی نقشی فعال و پویا در مهندسی‌کردن تولید و سرعت بخشیدن به روند گذر از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی دانش بنیان داشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام خبر داد
تحقق افزایش تولید و بهره‌وری در استان با توسعه گلخانه‌ها
عزت‌الله اکبرزاده، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام، در گفت‌وگو با «سبزینه» اظهار داشت: این سازمان طی پنج مرحله انتخابات شورای سازمان فعالیت خود را ادامه می‌دهد و در این مدت تعداد پنج‌هزار و ۴۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌زیست را ساماندهی کرده و در حوزه‌های مختلف به عنوان بازوی توانمند علمی در کنار سازمان جهاد کشاورزی استان و مابقی متولیان بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست ایفای نقش می‌کند. سیاست این سازمان نیز توانمند‌سازی اعضاء و ارتقای سطح دانش و مهارت آنان جهت مهندسی کردن فرآیند تولید و اثربخشی آن‌ها در حوزه‌های مختلف تولید است که باعث افزایش بهره‌وری و ارتقای سطح تولید از لحاظ کمی و کیفی می‌شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام افزود: یکی از بحران‌های مهمی که بشر را تهدید می‌کند، مسأله بحران کمبود آب است که میزان بالای مصرف آن و رویکرد فرهنگی نامناسب این بحران را در عصر حاضر به چالش تبدیل کرده است. سهم بالای مصرف آب در بخش کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کنونی است. با توجه به این‌که دوران استحصال آب‌های ارزان‌قیمت به پایان رسیده و پتانسیل آبی کشور دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای رو به رشد آب به‌ویژه در بخش کشاورزی باشد، ناچار و مکلف به بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی هستیم؛ لذا رویکرد استان در راستای بهینه‌سازی مصرف آب و تغییر الگوی کشت، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری است. ما با توجه به وجود نیروی انسانی متخصص و آموزش‌دیده در بخش آب، در راستای استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری بیش‌ترین نقش را ایفا می‌کنیم و با ایجاد تعامل با سازمان جهاد کشاورزی درباره تغییر الگوی کشت برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده‌ایم. با وجود پتانسیل نیروی انسانی و متخصص در بخش کشاورزی، در راستای مهندسی‌کردن فرآیند تولید قدم‌های زیادی برداشته‌ایم؛ البته تا رسیدن به هدف نهایی و مطلوب فاصله داریم، ولی تلاش می‌کنیم که پیوسته این راه ارزشمند و سودآور برای بخش کشاورزی و بهره‌برداران را ادامه دهیم.
اکبرزاده اظهارداشت: در بخش ساماندهی مسئولان فنی در واحدهای تولیدی، دامپروری، گلخانه‌ها و واحدهای گیاه‌پزشکی، اقدامات شاخصی از قبیل شناسایی فارغ‌التحصیلان راغب و بااستعداد، برگزاری آزمون‌های لازم و آموزش کافی انجام داده‌ایم و توانسته‌ایم نقش مهمی را در کنار واحدهای تولیدی توسط این عزیزان ایفا کنیم. یکی دیگر از سیاست‌های لازم و ضروری در بخش کشاورزی جهت بهینه‌سازی مصرف آب، کنترل آفات و بیماری‌ها، تولید محصول سالم و به‌حداکثر رساندن بهره‌وری از نهاده‌های کشاورزی، توسعه گلخانه‌ها است که خوشبختانه توانسته‌ایم تاکنون تعداد قابل توجهی بهره‌بردار را شناسایی و توجیه کنیم و مشاوره‌های لازم و ضروری در عرصه احداث را به آن‌ها بدهیم. گفتنی است با تأسیس این گلخانه‌های در دست اقدام و مجموعه گلخانه‌های فعال استان می‌توانیم قدم مثبتی در راستای افزایش تولید و بهره‌وری ‌برداریم. لازم به ذکر است توسط کارشناسان این سازمان مشاوره‌های لازم و علمی به گلخانه‌داران داده می‌شود و پیش‌بینی می‌شود روند رو به رشد توسعه گلخانه‌ها در سطح استان ادامه یابد و در همین راستا لازم است در جهت تولید محصول سالم از روش‌های متفاوت و نوین جهت مبارزه با آفات و بیماری‌ها استفاده شود. ما در استان ایلام با ساماندهی واحدهای گیاه‌پزشکی، فروشگاه‌های سموم کشاورزی، کلینیک‌ها و توسعه انسکتاریوم‌ها توانسته‌ایم عملکرد قابل قبولی داشته باشیم. همچنین با ساماندهی و پلمب واحدهای غیرمجاز، آموزش دارندگان واحدهای گیاه‌پزشکی دارای مجوز، به‌کار‌گیری مسئولان فنی و متخصص رشته‌های گیاه‌پزشکی و مرتبط با آن جهت آموزش بهره‌برداران، ارائه خدمات و مشاوره‌های فنی استفاده مفید از سموم کشاورزی، ترویج روش‌های مبارزه بیولوژیک جهت کنترل آفات و بیماری‌ها و افزایش عملکرد و تولید محصول اقدامات شایانی در سطح استان انجام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام در مورد دستاوردهای این سازمان گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی برای فارغ‌التحصیلان عضو سازمان و بهره‌برداران بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌زیست، به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان حوزه واحدهای تولیدی به عنوان مسئول فنی، به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان در قالب طرح‌های کارورزی در واحدهای تولیدی به تعداد یک‌هزار نفر که منجر به اشتغال ۲۵ درصدی آنان شده است، تعامل و همکاری سازنده و اثربخش با سازمان جهاد کشاورزی و ادارات زیر مجموعه آن و افزایش ضریب نفوذ علم و دانش در عرصه‌های مختلف بخش کشاورزی از جمله دستاوردهای ماست.
اکبرزاده در پایان اظهار داشت: معتقدم اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی، مهندسی کردن فرآیند تولید، افزایش ضریب نفوذ دانش در عرصه تولید، افزایش بهره‌وری در مصرف آب در بخش کشاورزی و به‌کارگیری روش‌های نوین مبارزه با آفات و بیماری‌ها جز با پذیرش ظرفیت و پتانسیل عظیم سازمان نظام مهندسی کشاورزی توسط قانون‌گذاران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی تحقق پیدا نخواهد کرد؛ لذا بر مسئولان واجب است بسترهای لازم را برای نقش‌آفرینی هرچه بیش‌تر این سازمان فراهم کنند.

در سال جاری ۴۵۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان غربی کشف شده است
قاچاق چوب قاتل جنگل‌های آذربایجان غربی
قاچاق چوب و برداشت غیرمجاز از عرصه‌های جنگلی آذربایجان غربی، اثرات غیر قابل جبرانی را بر منابع طبیعی این استان تحمیل خواهد کرد. چوب، این ماده باارزش، از بدو خلقت بشر تاکنون، در زندگی روزمره انسان‌ها دخالت داشته و وقتی که بشر زندگی خود را در جنگل آغاز کرد، با چوب آشنا شده و از آن برای ساخت خانه و کاشانه، وسایل دفاعی، حمل و نقل و کشاورزی استفاده کرده است. چوب در تکامل انسان نقش مهمی داشته و کاربرد آن در وسایل حمل و نقل از جمله قایق و کشتی، خطوط ریل، در اشاعه تمدن‌ها، بقای انسان و کشف نواحی ناشناخته را به دنبال داشته است. استان آذربایجان غربی دارای دو میلیون و ۷۴۵ هزار هکتار عرصه‌های منابع طبیعی است که دو میلیون و ۶۵۳ هزار هکتار آن مراتع و ۱۰۱هزار هکتار آن را عرصه‌های جنگلی دربر می‌گیرد که سرانه جنگل و فضای سبز در این استان نیز چهار صدم هکتار برآورد می‌شود که بسیار کم‌تر از سرانه کشوری و حدود یک شانزدهم سرانه جهانی است که این عرصه‌های جنگلی استان نیز هر روزه به دلایلی همچون قطع غیرمجاز درختان، آتش‌سوزی، آفت و... رو به کاهش است. قطع غیرمجاز درختان و پدیده قاچاق چوب، از معضلات پیچیده منابع طبیعی در ایران است که کارشناسان به دلیل ریشه اقتصادی و اجتماعی این پدیده، ارائه راهکار برای برون‌رفت از این بحران را بسیار دشوار می‌دانند.

زمان قاچاق چوب
به دلیل مشغله کاری در فصول بهار و تابستان، در واقع اواخر پاییز و زمستان اوج زمان قاچاق چوب است، زیرا در این فصل به دلیل عدم اشتغال، حتی اگر نیاز مالی و فقر عمومی را در نظر نگیریم و گاه جهت رفع بیکاری و ماجراجویی، افراد سودجو اقدام به قطع غیرمجاز و قاچاق چوب می‌کنند.
در سال جاری ۴۵۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان غربی کشف شده است
یوسف‌علی ابراهیم‌پور، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی، با بیان این‌که میزان قاچاق چوب در استان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، گفت: قاچاق چوب در سال گذشته و در سطح استان بسیار محدود بود، اما در سال جاری تاکنون ۴۵۰ تن چوب قاچاق کشف و ضبط شده است که مقصد بیش از ۹۰ درصد آن‌ها استان‌های شمالی کشور بوده است. وی افزود: اجرای طرح تنفس جنگل‌های شمال از سه سال گذشته و نداشتن برنامه‌ریزی دقیق در راستای تعدیل فعالیت کارخانه‌های کاغذسازی و چوب‌بری مناطق شمالی کشور موجب گسترش پدیده قاچاق چوب در سطح کشور شد که از ابتدای سال جاری این پدیده در شمال غرب کشور و استان‌های آذربایجان غربی و شرقی نمود بیش‌تری پیدا کرده است.
عف در نیرو و امکانات، مانع ریشه‌کن‌شدن پدیده قاچاق چوب
ابراهیم‌پور تأکید کرد: با همکاری جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و مقامات قضایی استان و بر اساس قانون حفظ ذخایر جنگلی و مطرح‌کردن موضوع در شورای حفظ بیت المال، اقدامات موثری در این راستا انجام گرفته است، اما با این حال ضعف در تعداد نیرو و امکانات مانع از ریشه‌کن‌شدن پدیده قاچاق چوب در سطح استان می‌شود. وی اذعان کرد: در حاضر در آذربایجان غربی به ازای حفاظت از هر ۴۵ هزار هکتار یک مأمور حفاظت داریم. این در حالی است که در میانگین کشوری برای هر ۱۸ هزار هکتار یک مأمور حفاظت اختصاص داده شده است و در کشور‌هایی نظیر ترکیه نیز به ازای هر سه هزار هکتار یک مأمور حفاظت از منابع طبیعی وجود دارد.
قاچاق چوب، ضریب تخریب بیش‌تری نسبت به برداشت‌های هدفمند دارد
شمال عباسی بوکانی، کارشناس جنگل‌داری، با بیان این‌که یقیناً پدیده قاچاق چوب چه در شمال کشور و چه در جنگل‌های غرب، به دلیل برداشت از ذخایر جنگلی ارزشمند تأثیرات مخرب اکولوژیک و محیطی عظیمی بر ساختار طبیعی جنگل خواهد داشت، عنوان کرد: بدیهی است که این موضوع مصداق برداشت اتفاقی، بدون برنامه و غیر اصولی از بخشی از منابع طبیعی با قدرت ترمیم کم‌تر به ویژه در جنگل‌های زاگرس بوده و به دلیل وجود برخی از کاستی‌های حاکم بر مدیریت و نگهداری از ذخایر جنگلی کشور، ضریب تخریب بیش‌تری نسبت به برداشت‌های هدفمند در قالب طرح جنگل‌داری خواهد داشت.
فقر اقتصادی و فرهنگی، دلیل عمده قاچاق چوب است
وی با اشاره به این‌که دلیل عمده تخریب همه عرصه‌های منابع طبیعی ناشی از قاچاق چوب و محصولات جنگلی، فقر اقتصادی و کمبود امکانات در کنار نبود پوشش آموزشی زیست‌محیطی کافی جنگلن‌شینان از یک طرف و اجرای ناموفق طرح‌های جنگل‌داری و عدم نظارت علمی مناسب بر عرصه‌های جنگلی چه عرصه‌های قابل بهره‌برداری و چه عرصه‌های حفاظت شده توسط دستگاه‌های ذی‌ربط است، افزود: احاطه‌شدن در درون جنگل و نبود منابع کافی و زمین‌های زراعی، بهانه‌ای برای گسترش زمین‌های زراعی با قطع جنگل‌ها در نقاط روستایی شده است. همچنین گاه مقررات سختگیرانه واردات چوب، انگیزه قطع درختان جنگل را ایجاد می‌کند، زیرا واردات برای تولیدکنندگان به‌صرفه نیست. این کارشناس با یادآوری این‌که قیمت بالای چوب در کشور، مخربان جنگل‌ها را به برداشت غیرمجاز چوب‌ ترغیب می‌کند و همچنین وجود مناطق با داشتن جاده‌های فرعی فراوان، حفاظت از این عرصه‌ها را مشکل کرده و به سوءاستفاده‌کنندگان فرصت اقدام می‌دهد، تأکید کرد: قاچاق چوب در آینده با وجود تغییرات اقلیمی، خشک‌سالی و پدیده بیکاری به عنوان یکی از جلوه‌های فقر اقتصادی، نقش پر رنگ‌تری در تخریب و امحای جنگل‌ها ایفا خواهد کرد.
قاچاق چوب، از بین رفتن سرمایه ملی است
شمال عباسی گفت: از مضرات قاچاق چوب می‌توان به از بین رفتن منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی، افزایش آلودگی هوا، وقوع سیل، لغزش زمین و گردوغبار، صدمه به اقتصاد ملی و اشتغال مولد، از بین رفتن گونه‌های بومی و ارزشمند گیاهی و جانوری و کاهش تنوع زیستی اشاره کرد.
راهکار‌های کاهش قاچاق چوب
این کارشناس جنگل‌داری در پایان گشت‌های پیشگیرانه ادارات منابع طبیعی و حضور قرقبانان، فرهنگ‌سازی به ویژه با تکیه بر آموزش همگانی، کاهش تعرفه واردات چوب خام، ایجاد اشتغال مولد برای جنگل‌نشینان، کاهش سرانه مصرف کاغذ در کشور به دلیل اسراف، حمایت از بخش کشاورزی و دامداری، ایجاد پایگاه‌های مردمی حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و برخورد قاطع با متخلفان را از جمله راهکار‌های کاهش چاقاق چوب عنوان کرد. باتوجه به اثراث مخرب و غیر قابل جبران تخریب عرصه‌های جنگلی، انتظار می‌رود مسئولانِ امر با ایجاد سازکار‌های مناسب و توسعه نیروی حفاظتی جنگل‌ها و اقدامات فرهنگی مرتبط، بیش از پیش در جهت حفظ و نگهداری این سرمایه ملی تلاش کنند.

واحد مرکزی خبر
طی امروز؛
تجلیل از مهندسان برتر حوزه کشاورزی
مراسم تجلیل از مهندسان برتر حوزه کشاورزی با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این مراسم علاوه بر سخنرانی مسئولان ارشد و تقدیر از صاحب نامان بخش کشاورزی، از تابلو مراکز خدمات کشاورزی و نخستین تلویزیون اینترنتی کشاورزی رونمایی می‌شود.

خبرگزاری صدا و سیما مازندران
مازندران
توزیع 55 تن بذر شالی در آمل
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت : امسال 54 هزار و 600 کیلوگرم انواع بذر شالی میان کشاورزان آملی توزیع شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیر جهاد کشاورزی آمل با بیان اینکه برای بهزراعی برنج و افزایش تولید استفاده از ارقام اصلاح شده در حال افزایش است، گفت: در سال زراعی جاری 54 هزار و 600 کیلوگرم انواع بذر شالی میان کشاورزان این شهرستان توزیع شد.
اسلامی افزود : از این مقدار بذر، 6 هزار و 300 کیلوگرم شیرودی و ندا ، پنج هزار و 100 کیلوگرم فجر ، دو هزار و 400 کیلوگرم کشوری ، 33 هزار کیلوگرم طارم هاشمی و هزار و 500 کیلوگرم طارم بوده است.
به گفته وی کشاورزان می توانند بذر مور نیاز خود را از کارگزاران بخش دولتی و خصوصی دریافت کنند.
شهرستان آمل 37 هزار و 298 هکتار شالیزار دارد.

شبکه خبر
هشدار فائو درباره کاهش تنوع زیستی در کشاورزي
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درباره کاهش تنوع زیستی در کشاورزی جهان هشدار داد.
سازمان خواربار کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) در نخستین گزارش جامع خود درباره وضعیت تنوع زیستی جهان برای مواد غذایی و کشاورزی هشدار داد: گوناگونی زیستی که اساس نظام غذایی انسان را تشکیل می دهد، در سراسر جهان درحال کاهش است.
بنابر اعلام فائو تغییرات اقلیمی و آب و هوایی از مهمترین علل کاهش تنوع گونه هاست.


شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
خبرگزاری ايسنا:
Ÿمشاهده مواردی از ملخ دریایی در مزارع آبادان

روزنامه ايران:
Ÿ ملخ‌های مهاجم در یک قدمی مزارع هرمزگان
Ÿ جولان خشکسالی و آفات در جنگل های بلوط، دولت باید احیای جنگل‌های زاگرس را مانند احیای دریاچه ارومیه مهم ببیند

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿ فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان توسط وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد
Ÿآغاز عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با حضور وزیر جهاد کشاورزی
Ÿ عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری شهرستان کوهدشت با حضور وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد

خبرگزاری ايرنا:
Ÿخراسان شمالی ظرفیت کشت فراسرزمینی در ترکمنستان را دارد
Ÿایران در تولید بذر پنبه خودکفا است
Ÿوزیر جهادکشاورزی:حجتی: مهندسان بخش کشاورزی باید کارآفرین شوند
Ÿعضو شورای عالی استان ها:کشاورزی هزمزگان نیازمند حمایت دولت است

خبرگزاری ايلنا:
Ÿحجتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد: ظرفیت گلخانه‌ها از سه هزار هکتار عبور کرد
Ÿحجتی: استفاده دانش بنیان از ظرفیت‌های طبیعی کشور میزان تولید را افزایش می‌دهد
Ÿرئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‌وگو با ایلنا: توان تولید پیاز گل و گیاه را نداریم/ تداوم شرایط بازار تولیدکنندگان را ورشکست می‌کند

خبرگزاری ايسنا:
Ÿوزیر جهاد کشاورزی:شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است
Ÿچرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
Ÿیک فعال بخش کشاورزی:با پیش‌بینی بی‌آبی باید به سمت کشت برون‌مرزی می‌رفتیم

خبرگزاری فارس:
Ÿوزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از مقام مهندس عنوان کرد استفاده از ظرفیت مهندسان کشاورزی در بخش کشاورزی/تولید متحول می‌شود
Ÿنماینده مردم ارومیه در مجلس مطرح کرد واردات کود سولفات آمونیوم به کشور با وجود تولید 5 هزار تنی در ارومیه

خبرگزاری مهر:
Ÿدر جمع خبرنگاران مطرح شد؛هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم
Ÿدر جمع خبرنگاران مطرح شد؛لزوم توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در لرستان
Ÿوزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد؛ظرفیت‌های فوق‌العاده لرستان در حوزه کشاورزی

خبرگزاری تسنيم:
Ÿاعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۹۸‌ــ‌۹۷؛ گندم ۱۴۷۰ تومان

باشگاه خبرنگاران جوان :
Ÿ یک مقام مسئول در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:
قرارداد آپشن زعفران به زودی راه اندازی می شود / اختیار معامله در دستان زعفرانکاران
Ÿ باشگاه خبرنگاران جوان کهگیلویه وبویراحمد گزارش می دهد؛ تراژدی غم انگیز مرگ بلوط های زاگرس / از تبر بی رحمانه سوسک بلوط خوار تا تجارت سیاه سودجویان

روزنامه سبزينه:
Ÿرئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی خبر داد، اجرای طرح‌های کشاورزی پایدار در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه
Ÿ رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام خبر داد
تحقق افزایش تولید و بهره‌وری در استان با توسعه گلخانه‌ها
Ÿ در سال جاری ۴۵۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان غربی کشف شده است ، قاچاق چوب قاتل جنگل‌های آذربایجان غربی

واحد مرکزی خبر:
Ÿ طی امروز؛ تجلیل از مهندسان برتر حوزه کشاورزی

شبکه خبر:
Ÿهشدار فائو درباره کاهش تنوع زیستی در کشاورزي

خبرگزاری ايسنا
مشاهده مواردی از ملخ دریایی در مزارع آبادان
مدیر اداره جهاد کشاورزی آبادان گفت: مواردی از گونه ملخ دریایی به صورت انفرادی در برخی از مزارع شهرستان مشاهده شده است.
ناجی شعیب زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مشاهده گونه‌هایی از ملخ دریایی در مزارع آبادان اظهار کرد: ملخ‌های دریایی به صورت انفرادی در برخی از مزارع مناطق چوئبده و قفاس این شهرستان مشاهده شده است اما جای نگرانی نیست.
وی افزود: در حال حاضر در شهرستان چهار اکیپ فعال ردیابی و دیده‌بانی در تلاش هستند تا نسبت به تشخیص و ردیابی این آفت اقدام و در صورت نیاز کار مبارزه را آغاز کنند.
مدیر اداره جهاد کشاورزی آبادان تصریح کرد: ملخ‌های دریایی در مناطق حاشیه‌ای آبادان به صورت تک دانه و کاملاً انفرادی مشاهده شده و در حال حاضر جای هیچگونه نگرانی در خصوص حضور این آفت در شهرستان وجود ندارد.
شعیب زاده ادامه داد: هنوز میزان و تعداد ملخ‌های دریایی در مزارع به حدی نرسیده است که نیاز به مبارزه با این آفت وجود داشته باشد اما در صورتی که تعداد این ملخ به میزان قابل ملاحظه‌ای برسد، به سرعت کار مبارزه با این آفت آغاز می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: همه اکیپ‌های دیده‌بانی و امکانات مورد نظر برای مبارزه با این آفت در شهرستان فعال است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

روزنامه ايران
ملخ‌های مهاجم در یک قدمی مزارع هرمزگان
حدود یک ماه از حمله دسته‌جمعی ملخ‌ها به زمین‌های اطراف روستای «نخیلو» در بندرلنگه نگذشته که این بار دسته جدیدی از این ملخ‌ها طی روزهای گذشته حدود 500 کیلومتر آنطرفتر به سراغ مراتع بخش «سندرک» شهرستان میناب هرمزگان آمده‌اند.
آن‌طور که مسئولان هرمزگان می‌گویند، این چهارمین دسته از ملخ‌های مهاجم است که به مراتع استان ریزش داشته‌اند. البته مبارزه با دسته‌های قبلی در کوتاهترین زمان ممکن انجام شده و خطر تا حد زیادی رفع شده، اما حمله دسته جدید سبب ایجاد نگرانی
است.
«حمید دولتی»، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در این زمینه در گفت‌و‌گو با «ایران» اظهارداشت: دسته‌های قبلی در محلی فرود آمده بودند که خوشبختانه توانستیم در سریعترین زمان مبارزات را انجام دهیم. انجام بموقع سمپاشی‌ها سبب شده هیچ گونه آسیبی از حمله‌های قبلی به مزارع وارد نشود.
وی با اشاره به تراکم 80 ملخ در مترمربع دسته جدید، ادامه داد: چهارمین دسته از این ملخ‌های مهاجم با فاصله زمانی زیاد از دسته‌های قبلی وارد استان شده است.تخم این ملخ‌ها بسیار مقاوم بوده و حتی می‌تواند تا 13 سال در اعماق زمین پنهان بماند و با ایجاد شرایط مناسب تبدیل به پوره و پس از تغذیه از هر نوع ورستنی وارد فاز مجدد مهاجر شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان حمله جدید را زنگ خطری برای کشاورزی و منابع طبیعی استان دانست و گفت: ملخ‌هایی که به تازگی وارد استان شده‌اند درمرحله بلوغ و آماده حمله به مزارع هستند. طی بازدیدی که در روزهای اخیر در مناطق تحت هجوم انجام گرفته، مشاهده شده هر کجا که این ملخ‌ها فرود آمده‌اند تمام گیاهان را از بین برده‌اند.
این مقام مسئول با اشاره به فاصله کم دسته جدید با اراضی کشاورزی و باغ‌ها، ادامه داد: دسته جدید در محلی ریزش داشته که تنها حدود
2کیلومتر با مزارع و باغ‌ها فاصله دارد و بیشترین نگرانی‌ها نیز در این زمینه است. این مسأله سبب شده ضرورت مبارزه و سمپاشی دوچندان شود. نیازاست تمام دستگاه‌های مسئول در این زمینه بموقع وارد شوند تا با بحران روبه‌رو نشویم.
وی افزود: اگر دسته‌های جدید با این شدت ریزش داشته باشند و مبارزات نیز بموقع انجام نشود بدون شک با کمبود شدید محصولات کشاورزی مواجه خواهیم شد. با وجود بارندگی‌های مناسب در روزهای اخیر و زمینه مناسب برای تخم ریزی و رشد و نمو پوره های ملخ، اما از آنجایی که ملخ‌های دسته جدید بالغ هستند در هر کجا که فرود می‌آیند تمام گیاهان و نقاط سبز را از بین می‌برند. دولتی خاطرنشان کرد: تاکنون 4 هزار و 200 هکتار از مراتع استان سمپاشی شده و خطر حمله دستجات پروازی در بندر لنگه در حال حاضر در حالت عادی قرار گرفته است. البته در راستای مبارزه جدی با ملخ‌ها و پیشگیری از نفوذ آنها به دیگر نقاط کشور، دستورات لازم از سوی استاندار هرمزگان صادر شده و تمام مسئولان نیز در این زمینه با جدیدت مشغول کار هستند.البته با توجه به حساسیت این مسأله نیاز است مسئولان با تزریق منابع و اعتبارات لازم زمینه را برای ادامه عملیات مبارزه حمایت و پشتیبانی کنند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان افزود: کمتر از 24 ساعت از ورود دسته جدید، تمام امکانات و تجهیزات فنی مبارزه در محل تدارک دیده شده و با همکاری فرمانداری ویژه میناب و بخشداری سندرک جاده دسترسی جهت شروع عملیات مبارزه با ملخ‌های مهاجم در حال آماده سازی است.
وی از مردم و سازمان های مردم نهاد خواست در صورت مشاهده دستجات ملخ های صحرایی موضوع را به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان یا مدیریت حفظ نباتات استان اطلاع دهند. درخواست اینجانب همکاری تمامی ارگان ها و مردم بوده و از همکاران اداره کل منابع طبیعی تقاضا دارم نسبت به تشکیل اکیپ های گشت زنی و ردیابی در عرصه های منابع طبیعی خود اقدام کنند.

جولان خشکسالی و آفات در جنگل های بلوط
دولت باید احیای جنگل‌های زاگرس را مانند احیای دریاچه ارومیه مهم ببیند
طبق بررسی‌های صورت گرفته در استان‌های زاگرس‌‌نشین کشور، بالغ بریک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون براثر بیماری زوال بلوط خشکیده یا در معرض خشکیدگی است. این سطح خشکیدگی عمدتاً در استان‌های ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان پراکنش یافته، به طوری که ایلام ۶۴۱ هزار هکتار از این سطح خشکیدگی را به خود اختصاص داده و دارای شرایط بحرانی در این زمینه و چالش زیست‌محیطی است. در این راستا، نه تنها تاکنون راهکار جدی برای مقابله با پدیده زوال درختان بلوط ارائه نشده، بلکه حتی دلیل اصلی این پدیده نیز مشخص نشده ‌است.
به دنبال نابودی کامل آفات نیستیم
«علی محمدی مقدم»، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با «ایران» با یادآوری اینکه آفات به خودی خود و به طور طبیعی از قبل هم در جنگل‌های استان بوده اما از زمانی که جمعیت‌شان افزایش پیدا کرد، خسارات نیز زیاد شد، تأکید کرد: درواقع در بخش مبارزه با آفات به دنبال نابودی کامل آنها نیستیم بلکه هدف ما کنترل جمعیت‌شان است تا افزایش پیدا نکنند و این کارهم مستلزم حمایت‌های دولت است.
وی با تأکید بر اینکه دولت باید احیای جنگل‌های زاگرس را مانند احیای دریاچه ارومیه مهم ببیند و به آن توجه ویژه داشته باشد، گفت: متأسفانه دولت هنوز به این بخش به طور ویژه ورود نکرده است؛ بنابراین حفظ و کنترل وضع موجود جنگل‌های زاگرس برای ما مهم‌تر از احیای آن است.
افزایش خشکیدگی درختان به صورت توده‌ای
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این استان 307 هزار هکتار مساحت جنگلی دارد که چند سالی است خشکیدگی و آفات گونه‌های جنگلی موجب تخریب جنگل‌های زاگرس در این استان شده، خاطرنشان کرد: این پدیده از اواخر سال 89 اتفاق افتاد که آن زمان شاهد خشکیدگی درختان به صورت تک پایه‌ای و لکه‌ای (پراکنده) بودیم، اما در4 سال اخیر خشکیدگی درختان این منطقه به صورت توده‌ای (دسته‌ای و یکجا) مشاهده شده است. همچنین با تهیه نقشه پهنه‌بندی خشکیدگی از این جنگل در استان مشخص شد
400 هزار هکتار از جنگل‌های این منطقه درگیر خشکسالی لکه‌ای و تک پایه‌ای بوده است. متأسفانه از سال گذشته خشکیدگی درختان این محدوده به صورت توده‌ای درآمده که در این راستا اقدام‌هایی نیز انجام شده است.
بحرانی‌ترین خشکیدگی توده‌ای در «بارز»
به گفته وی طبق پایش و تحقیقاتی که انجام شده از 50 هزارهکتار اراضی جنگلی که دچار خشکیدگی شده بود، 10هزار هکتار توده‌ای بوده که بحرانی‌ترین آن در منطقه «بارز» شهرستان لردگان در5 هزار هکتار شناسایی شده است. اقدامات بیولوژیکی و مکانیکی هم در این راستا انجام شده که اثراتش سال‌های بعد قابل مشاهده خواهد بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری ایجاد چاله‌های فلسی (هلالی آبگیر) پای درختان که مانع خروج آب نیز می‌شود و تغذیه درختان با تزریق ریزمغذی‌ها به ریشه درختان را از دیگر اقدام‌ها برای مقابله با خشکسالی در این منطقه جنگلی بیان کرد و افزود: در بخش مبارزه با آفات جنگلی هم کارهایی انجام شده است. به عنوان نمونه امسال با پاشیدن محلول
«بی تی» (نوعی باکتری است که به صورت محلول روی درختان پاشیده می‌شود تا آفتی که از جوانه بلوط تغذیه می کند با خوردن این محلول از بین برود) مانع افزایش آفات جنگلی این منطقه شده‌ایم. این محلول هیچ گونه آثار مخرب زیست محیطی ندارد و روی دیگر جانوران هم اثر نمی‌گذارد.
مشخص شدن مناطق آسیب‌دیده زاگرس«حجت الله فتحی»، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام هم در گفت‌وگو با «ایران» با اشاره به این اتفاق که از سال 78 تاکنون در جنگل‌های بلوط این استان رخ داده و از آن زمان تاکنون مناطق آسیب دیده زاگرس منطقه‌بندی و مشخص شده، گفت: طبق این شناسایی 10 درصد جنگل‌های زاگرس در این استان دچار این دو پدیده شده، البته کاهش بارندگی، تغییر اقلیم و ریزگردها را در وقوع آنها نیز نباید نادیده گرفت.
طرح بین‌المللی «جایکا» برای حوزه ایلام تعریف نشده
وی با اشاره به اجرای طرح مشارکتی جنگل و مرتع حوضه آبخیز کارون بزرگ با مشارکت آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) در 5 استان زاگرس‌نشین، افزود: متأسفانه این طرح برای حوزه ایلام تعریف نشده و تنها در حوزه کارون بزرگ با 7 میلیون هکتار وسعت اجرایی می‌شود.
مرحله نخست این طرح با هدف پوشش گیاه و حفاظت از خاک در چهارمحال و بختیاری و استان‌های حوضه آبخیز کارون شامل فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و اصفهان به اجرا درآمد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام درباره اقدامات‌شان در زمینه احیای جنگل‌های زاگرس در این استان، تصریح کرد: تاکنون با مشارکت مردم در قالب برنامه «جنگلانه» 2 میلیون نهال مختص جنگل‌های زاگرس کاشته شده است.
در این طرح، نهال‌ها را به مردم می‌دهیم و از آنان می‌خواهیم تا آنها را در مکان‌هایی که شناسایی کرده‌ایم، بکارند.
اقدام‌هایی هم که تاکنون برای احیای جنگل‌های زاگرس انجام داده‌ایم شامل برش درخت‌های آفت زده، اصلاح تاج درختان کهنسال و ایجاد سامانه‌های سطوح آبگیر باران بوده که در این طرح با ایجاد چاله‌های هلالی در پای درخت، آب باران در آن جمع می‌شود و برای مدتی آب به ریشه درخت می‌رسد. این کاربا توجه به خشکسالی و کاهش آب سفره‌های زیرزمینی انجام می‌شود.
نهالکاری و بذرکاری هم از دیگر اقدام‌ها برای احیای جنگل‌های بلوط استان بوده است.
پیشرفت 70 درصدی احیای جنگل‌های بلوط
فتحی با اشاره به اجرای برنامه توسعه جنگل‌های بلوط استان طی امسال، خاطرنشان کرد: در حال حاضر احیای 7 هزار هکتار از این جنگل را در دست اجرا داریم که تاکنون 70 درصد پیشرفت داشته است.این مقام مسئول در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با بیان اینکه خوشبختانه خشکسالی نسبت به سال‌های قبل روند کندتری داشته، یادآور شد: امسال 200 میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی در قالب پروژه مدیریت جامع آبخیز سازمان جنگل‌ها برای احیای 25 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در کشور اختصاص پیدا کرد که از 25 هزار هکتار جنگل‌های زاگرس 5 هزار و 860 هکتار آن در استان ایلام است و در قالب این طرح احیا خواهد شد.
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام روند تخصیص اعتبار برای این بخش را نسبت به سال‌های قبل بهتر عنوان کرد و گفت: برای احیای جنگل‌های بلوط استان کمبود اعتبار داشتیم، اما اکنون مشکلات در این زمینه کمتر شده است.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی
فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان توسط وزیر جهاد کشاورزی افتتاح شد
فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان در خرم آباد توسط وزیر جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان،با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد این وزارت، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار لرستان، و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بهره‌برداری از فاز دوم گلخانه هیدروپونیک کشت و صنعت لرستان در خرم آباد به مساحت ۱۲ و نیم هکتار با سرمایه‌گذاری ۲۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال و اشتغالزایی ۸۰۰ نفر مورد بهره برداری قرار گرفت.
آغاز عملیات اجرایی پروژه گردشگری و مجتمع خیریه
در ادامه سفر به استان لرستان،فاز اول پروژه گردشگری آگرو توریسم و مجتمع خیریه درمانی آموزشی و فرهنگی فجر در خرم آباد (پارک جنگلی دهکده سبز با مساحت ۱۲۶ هکتار و اشتغال زایی ۱۴۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد ریال) و (موسسه خیریه فجر با مساحت ۲.۵ هکتار و اشتغالزایی ۳۰ نفر و سرمایه گذاری ۴۰ میلیارد ریال) توسط وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شد.

آغاز عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با حضور وزیر جهاد کشاورزی
عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با حضور وزیر جهاد کشاورزی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان،با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد این وزارت، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار لرستان، نماینده شهرستان پلدختر در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، عملیات اجرایی طرح آبیاری تحت فشار تلفیقی دشت واشیان با اعتباری بالغ بر ۱۸۷ میلیارد ریال با تحت پوشش قرار دادن ۱۲۵۰ هکتار و با اشتغال زایی ۳۰۰ نفر آغاز گردید.
عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری شهرستان کوهدشت با حضور وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سفر به استان لرستان، عملیات اجرایی پروژه آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری در شهرستان کوهدشت را کلنگ زنی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی لرستان،با حضور مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد این وزارت، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، استاندار لرستان،نماینده شهرستان کوهدشت در مجلس شورای اسلامی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، پروژه آبخیزداری و آبخوانداری به مساحت ۱۵ هزار هکتار در شهرستان کوهدشت با اعتباری معادل ۲۰۰۰۰ میلیون ریال محل تامین اعتبار صندوق توسعه ملی و عملیات بیولوژیک و بیومکانیک ۲۱۱۴ هکتار و میزان بند خاکی ۲۵۰ هزار مترمکعب بند سنگی ملاتی ۳۰۰۰۰ متر مکعب و بند گابیونی ۱۰۰۰۰ متر مکعب با اشتغالزایی برای ۲۰ نفر مورد کلنگ‌زنی قرار گرفت.
وزیر جهاد کشاورزی در آیین کلنگ زنی طرح آبخیزداری و آبخوانداری ۱۵ هزار هکتاری منطقه دارابی شمال کوهدشت ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد استاندار لرستان، ائمه جمعه شهرستان‌های کوهدشت و رومشگان، فرماندار کوهدشت و رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان و همچنین کشاورزان منطقه بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های منطقه در انتقال و پمپاژ آب اجرای طرح‌های آبخیزداری و طرح‌های مرتبط با آبخیزداری تأکید کرد.

خبرگزاری ايرنا
خراسان شمالی ظرفیت کشت فراسرزمینی در ترکمنستان را دارد
سفیر ایران در ترکمنستان گفت: استان خراسان شمالی توان، قابلیت و دانش کشت فراسرزمینی محصولات کشاورزی در ترکمنستان را دارد.
به گزارش ایرنا سیدمحمد احمدی روز چهارشنبه در نشست تخصصی فعالان اقتصادی این استان در ترکمنستان، که در بجنورد برگزار شد، افزود: کشور همسایه منابع آبی و عرصه کشاورزی فراوانی دارد که کشاورزان، فعالان و مهندسان این حوزه در استان خراسان شمالی، توانمندی فعالیت در این کشور را دارند.
وی با اشاره به نزدیکی سرزمینی 2 منطقه، اظهار داشت: حتی کشاورزان و مهندسان خراسان شمالی می توانند روزانه برای کار کشاورزی به کشور همسایه سفر کرده و شب به خانه برگردند.
احمدی اظهار داشت: ما می توانیم محصولاتی از جمله چغندرقند را در ترکمنستان کشت کرده و محصول را برای فرآوری به کارخانه قند شیروان انتقال دهیم.
وی افزود: ظرفیت و پتانسیل فراوانی برای پیوستگی سه استان خراسان شمالی، رضوی و گلستان با کشور ترکمنستان وجود دارد.

ایران در تولید بذر پنبه خودکفا است
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور گفت که با گسترش فعالیت های علمی و تحقیقاتی سال های گذشته، ایران نه تنها در تولید بذر پنبه خودکفا شده بلکه از توان صادرات آن نیز برخوردار است.
قربانعلی روشنی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: محققان و دانشمندان کشورمان 12 رقم پنبه قابل استفاده در مزارع را با مشارکت بخش خصوصی تجاری سازی کرده و برای کشت در اختیار پنبه کاران قرار می دهند.
وی ادامه داد: با تقویت بنیه علمی مراکز تحقیقاتی، هر هشت ماه یک رقم جدید پنبه تولید و عرضه می شود که با توجه به بومی سازی و سازگاری این گونه ها با آب و هوای هر استان، افزایش محصول و رونق مجدد این گیاه ارزشمند و موثر در تولید ثروت و اشتغال دور از انتظار نیست.
روشنی یاد آور شد: پیش از این هر 4 سال یک رقم جدید پنبه در کشور تولید و معرفی می شد.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور از مطالعه برای تولید و معرفی سه رقم جدید پنبه نیز خبر داد و گفت: امیدواریم با سربلندی و موفقیت در مراحل کشت آزمایشی، در دهه فجر سال آینده این رقم ها را معرفی و به صورت انبوه در اختیار کشاورزان قرار دهیم.
وی اضافه کرد: موسسه تحقیقات پنبه به مرکزیت گرگان دارای 4 بخش تخصصی تحقیقات و 12 ایستگاه مطالعه در استان های کشور است.
به گفته وی استانهای خراسان رضوی، فارس و گلستان بیشترین میزان تولید پنبه کشور را بر عهده دارند و 11 استان دیگر نیز از قابلیت کشت این محصول برخوردارند.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور با بیان اینکه وش پنبه تولید شده در استان گلستان از لحاظ کیفیت در رده نخست کشور قرار دارد، گفت: اقلیم مناسب و رطوبت متعادل در این خطه شمالی باعث افزایش کیفیت محصول شده است.
روشنی همچنین بر ضرورت حمایت بیشتر دولت از توسعه کشت پنبه در کشور تاکید کرد و گفت: در صورت تامین اعتبار طرح نجات پنبه در استان های مستعد کشت این محصول از سال آینده اجرایی می شود.
به گزارش ایرنا امسال 70 هزار هکتار زمین در کشور زیر کشت پنبه رفت.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور اظهار داشت: طرح نجات پنبه که از تهیه آن هفت سال می گذرد، سال آینده در استان گلستان و با هدف افزایش سطح زیر کشت اجرا خواهد شد.
روشنی اضافه کرد: در این طرح و با استفاده بیشتر از حمایت دولت، رغبت کشاورزان برای کشت محصول پنبه افزایش می یابد.
وی گفت: اکنون در استان گلستان از 4 رقم پنبه با نام های گلستان، لطیف، سپید و ساجدی استفاده می شود که به دلیل بارندگی مطلوب و رطوبت مورد نیاز رشد این محصول، رتبه نخست تولید کشور را برای کشاورزان این دیار به ارمغان آورده است.
استان گلستان در گذشته بواسطه زمین های مناسب زراعت پنبه به سرزمین طلای سفید معروف بود اما به تدریج میزان کشت و تولید آن کم شد که یکی از دلایل آن نداشتن توجیه اقتصادی برای کشاورزان و فقدان سیاست های حمایتی بوده است.
به گفته روشنی محصول خام به دست آمده از مزارع پنبه قابلیت تبدیل شدن به 60 نوع فرآورده جانبی را دارد و در صورت فراهم آوردن صنایع مورد نیاز می تواند به کلیدی برای اشتغال پایدار در کشور بویژه استانهای مستعد همچون گلستان تبدیل شود.
رییس موسسه تحقیقات پنبه کشور نیاز کمتر پنبه به آب در مقایسه با برنج را یکی از مزیت های این محصول دانست و گفت: یکی از راههای رونق هرچه بیشتر کشت پنبه تقویت حمایت دولت و کمک به راه اندازی صنایع مرتبط با فرآوری این محصول است.

وزیر جهادکشاورزی:
حجتی: مهندسان بخش کشاورزی باید کارآفرین شوند
وزیر جهادکشاورزی گفت: با توجه به فرصت ها و محدودیت های بخش کشاورزی، مهندسان باید سهم بیشتری در کارآفرینی کشور داشته باشند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی روز شنبه در همایش تجلیل از مقام مهندس در سالن همایش های برج میلاد افزود: برخی مهندسان نمونه بخش کشاورزی با کارآفرینی خود در این بخش تحول ایجاد کرده اند و می توانند با استفاده از مهارت ها و دانش روزو همبستگی و پیوستی منجر به ارتقای این بخش شوند.
وی اظهار داشت: در صورتی که برای استفاده از ظرفیت های طبیعی کشور دانش بنیان و منطبق بر دانش روز و سازگار با محیط زیست عمل کنیم، محدودیتی در بکارگیری این منابع نخواهیم داشت.
همایش ملی تجلیل از مقام مهندس و تبیین نقش علوم و دانش مهندسی کشاورزی امروز با حضور و سخنرانی مسئولان، کارشناسان و محققان کشاورزی در مرکز همایش های برج میلاد برپاست.

عضو شورای عالی استان ها:
کشاورزی هزمزگان نیازمند حمایت دولت است
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها گفت: استان هرمزگان بخش عمده ای از محصولات کشاورزی خارج از فصل را تولید می کند و کشاورزی این استان نیازمند حمایت های دولت برای تامین آب است.
سید یعقوب دریانورد درگهانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این حمایت های دولتی می تواند در قالب اعطای تسهیلات، تامین آب کشاورزی، خرید محصولات و امکانات صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای منطقه و بیمه محصولات باشد.
وی ادامه داد: محصولات خارج فصل در زمستان در هرمزگان بیشتر شامل: گوجه فرنگی، خیار، فلفل و محصولات جالیزی مانند هندوانه است که زمین های زیادی را زیر کشت می برد.
دریانورد درگهانی خاطرنشان کرد: ایران در بین کشورهای منطقه از موقعیت بسیار مناسبی برای کشت محصولات خارج از فصل برخوردار است و در این زمینه نیز در بین کشور های منطقه بازار خوبی را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: اما متاسفانه از کشت این نوع محصولات حمایت نمی شود و نبود آب کافی برای کشاورزی و همچنین کمبود بیمه محصولات کشاورزی همیشه کشاورزان این منطقه را با مشکل و خسارت مواجه می کند.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها در مورد کمبود آب کشاورزی گفت: پیش از این کشاورزان منطقه برای آبیاری زمین های کشاورزی خود از آب سد میناب استفاده می کردند و در زمینه تامین آب کشاورزی کمتر مشکل داشتند، اما در حال حاضر حجم بالایی از آب شرب مردم بندرعباس از طریق سد میناب تامین می شود و کشاورزان استان هرمزگان با کمبود آب در بخش کشاورزی مواجه شده اند.
وی ادامه داد: بهتر است که دولت آب شرب مناطقی مانند بندرعباس را از طریق آب شیرن کن تامین کند و منایع آبی سد میناب هم بیشتر به بخش کشاورزی اختصاص یابد.
دریانورد درگهانی گفت: نبود بیمه محصولات کشاورزی، کشاورزان را دچار خسارت می کند و اگر محصولات کشاورزی از سوی دولت بیشتر بیمه شوند، کشاورزان با اطمینان خاطر سطح بیشتری از اراضی را زیر کشت می برند.
وی افزود: کشورهای منطقه به خصوص قطر بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاوری استان هرمزگان محسوب می شود و اگر دولت هم کمک و حمایت کند، محصولات کشاورزان این منطقه به موقع به این کشورها صادر می شود.
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان، نبود بسته بندی مناسب محصولات کشاورزی را یکی از موانع صادرات محصولات کشاورزی این منطقه خواند و گفت: بسته بندی محصولات کشاورزی در صادرات نقش بسیار مهمی را دارد و دولت با اعطای تسهیلات به کشاورزان و استقرار صنایع بسته بندی می تواند به صادرات محصولات کشاورزان هرمزگان به کشورهای منطقه کمک بسیار مهمی را انجام دهد.
وی اعلام کرد: کشور قطر که بازار بسیار خوبی برای صادرات محصولات کشاورزی است در حال حاصر 95درصد در اختیار کشور ترکیه قرار دارد و ایران سهم بسیار کمی را در این خصوص به خود اختصاص داده است.

خبرگزاری ايلنا
حجتی در جمع خبرنگاران مطرح کرد:
ظرفیت گلخانه‌ها از سه هزار هکتار عبور کرد
وزیر جهاد کشاورزی اظهار د اشت: در پنج سال اخیر سالانه شش درصد رشد بهره‌وری داشتیم و ظرفیت گلخانه‌ها امسال رکورد زده و به بیش از 3 هزار هکتار رسیده است. ما امیدواریم سال آینده باز هم رکورد خوبی داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی
در رابطه با منابع آبی کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر منابع آبی که در اختیار ما قرار گرفت به مراتب کمتر از سال‌های گذشته بود به طوری که سال گذشته به لحاظ ریزش‌های جوی در 50 سال اخیر بی‌سابقه بود اما به رغم تمامی این مشکلات ما افزایش بهره‌وری را داشتیم.
وی افزود: در پنج سال اخیر سالانه شش درصد رشد بهره‌وری داشتیم و ظرفیت گلخانه‌ها امسال رکورد زده و به بیش از 3 هزار هکتار رسیده است. ما امیدواریم سال آینده باز هم رکورد خوبی داشته باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در حال حاضر کشت نشاکاری به سرعت در حال توسعه است و این توسعه هم در زمینه محصولات سبزی و جالیزی و هم کشت‌های زراعی است.
وی تاکید کرد: کشت نشایی بیش از 30 درصد مصرف آب را کا هش می‌دهد و گلخانه‌ها هم مصرف آب را به 10 درصد می‌رساند.
حجتی با اشاره به این نکته که در زمینه زراعت به سیستم‌های میکرو و طیف مجهز شده‌ایم اشاره کرد: با سیستم میکرو و طیف که به زراعت ورود پیدا کرد مصرف آب کاهش پیدا کرده و راندمان را افزایش داده‌ایم پیش از این سبزی و صیفی به صورت طیف آبیاری می‌شد که این روند به تدریج به سمت گندم و ذرت هم پیش رفت. مکانیزاسیون، خشکه‌کاری در برنج و انتقال کشت از بهار به پاییز در افزایش بهره‌وری موثر بوده است.

حجتی:
استفاده دانش بنیان از ظرفیت‌های طبیعی کشور میزان تولید را افزایش می‌دهد
حجتی گفت: محدودیت‌هایی که در منابع آب داشتیم را پشت سر می‌گذاریم و می‌توانیم با وجود این محدودیت‌ها بیش از ظرفیت فعالیت تولید داشته باشیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل روز مهندس که امروز شنبه 4 اسفند در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد اظهار کرد: بحث دانش محور، علم محور و فرآوری کردن کشاورزی در دهه‌های اخیر در دستور کار دولت و کشاورزان قرار گرفت و با توجه به این نیروی عظیم و سرمایه بزرگ وصف ناشدنی از نظر کم و کیف روز به روز شاهد تلاش‌ها و زحمات بهره‌برداران بوده‌ایم.
وی افزود: در زمینه مهارت، علم و دانش تا جایی که می‌توانید کار کنید توانایی و ظرفیت انسان محدودیتی ندارد و به هر نحوی تلاش کنیم به خودمان باز می‌گردد. ما می‌توانیم بیش از چیزی که در حال حاضر هستیم، پیش برویم.
حجتی اذعان داشت: در کنار همیاری، نظارت، مباشرت، مهارت‌آموزی و راهنمایی کشاورزان باید کشاورزی را به عنوان عام خود مطرح کنیم و سعی کنیم در بخش کشاوزری کارآفرین شویم ممکن است روزها و سال‌های اول از نظر منابع مالی محدودیت داشته باشیم اما آرام آرام می‌توانیم از فرصت‌هایی که در پیش روی ماست استفاده کنیم.
وزیر جهاد کشاوزری تصریح کرد: می‌توان به رغم تمامی محدودیت‌ها کارآفرین بود در حال حاضر نمونه‌هایی که در گوشه و کنار بخش کشاورزی وجود دارند تحول داشته و پس از پیدا کردن مهارت و استفاده ازظرفیت‌های روز و پشتیبانی حداقلی دولت به ثمر نشسته است.
حجتی در رابطه با دانش بنیان کردن ظرفیت‌های طبیعی کشور گفت: ظرفیت‌های طبیعی کشور اگر دانش‌بنیان، منطبق با علم، دانش و فناوری و سازگار با محیط زیست باشند محدودیتی وجود نخواهد داشت ما در گلخانه‌ها، نشاکاری و ...ظرفیت‌های خدادادی داریم.
حجتی خاطرنشان کرد: محدودیت‌هایی که در منابع آب داشتیم را پشت سر می‌گذاریم و می‌توانیم با وجود این محدودیت‌ها بیش از ظرفیت فعالیت تولید داشته باشیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‌وگو با ایلنا:
توان تولید پیاز گل و گیاه را نداریم/ تداوم شرایط بازار تولیدکنندگان را ورشکست می‌کند
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه گفت: قیمت سم 3 برابر شده و قیمت کود 40 هزار تومانی به 100 هزار تومان رسیده است و این افزایش قیمت‌ها به تولید آسیب می‌رساند و تولیدکنندگان را ورشکست خواهد کرد.
اکبر شاهرخی رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درخصوص وضعیت تولید گل در کشور اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت تولید گل در کشور مطلوب است و تا زمانی که شرایط هوا به گونه‌ای باشد که نیاز به روشن کردن وسایل گرمایشی در گلخانه‌ها نداشته باشیم می‌توانیم راندمان تولید را افزایش دهیم.
وی افزود: در حال حاضر گل‌های مختص عید مانند سنبل و پامچال برای عید کاشته شده و یک هفته مانده به عید نوروز به بازار عرضه خواهد شد. پیاز سنبل سال گذشته 70 سنت خریداری شد که حدود 2 هزار تومان برای تولیدکننده تمام شد اما امسال با همان قیمت 70 سنت، پیاز سنبل 8 هزار تومان برای تولیدکننده تمام شده است. قیمت این پیاز در کشور هلند که صادرکننده است، تغییری نداشته اما دلار در کشور ما افزایش و نوسان دارد.
شاهرخی در ادامه با اشاره به قیمت سال گذشته گل سنبل و مقایسه آن با امسال خاطرنشان کرد: سال گذشته قیمت گل سنبل 10 هزار تا 11 هزار تومان بود که به دست خریداران می‌رسید اما با قیمت 8 هزار تومانی پیاز این گل دیگر نمی‌توان قیمت آن را در شب عید ثابت نگه داشت و افزایش قیمت خواهیم داشت.
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با اشاره به این نکته که ما هنوز توانایی تولید پیاز گل و گیاه را در کشور نداریم،‌ اذعان داشت: ما تاکنون هیچ تولید پیازی در زمینه گل و گیاه نداشته‌ایم و تمام پیازهای مورد نیاز کشور وارداتی است. البته قلمه زدن از کارهایی است که برای افزایش و تکثیر انجام می‌شود اما بخش تحقیقاتی جهاد کشاورزی که باید به این تکنولوژی و توان برسد هنوز اقدامی در این زمینه انجام نداده است.
وی افزود: دانشگاه‌های کشاورزی ما هم باید پژوهشگاه‌های تحقیقاتی برای تولید این نوع کالاها را داشته باشد تا نیاز به واردات آن از هلند نباشد. تا 8 سال گذشته ورود و تولید سنبل ممنوع بود اما در حال حاضر واردات آن آزاد شده است. البته پیاز لاله‌هایی هم که توسط شهرداری در پارک‌ها کاشته می‌شود هم وارداتی است.
شاهرخی در ادامه تصریح کرد: اینکه سازمان تحقیقات کشاورزی مدعی تولید باشد تا در عمل این تولید را نشان دهد راه بسیاری وجود دارد. تولیدکنندگان گل هم مدعی تولید 3 میلیارد گل هستنداما هنوز یک شاخه گل هم صادرات نداشته‌ایم و قیمت ما از قیمت جهانی بسیار بالاتر است. استاندارد تولید هنوز در کشور ما وجود ندارد و نمی‌توانیم طبق قرارداد با استانداردهای خواسته شده کشور مقصد گل تولید کنیم.
رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی تشریح کرد: قیمت تمام نهاده‌ها و لوازم مورد نیاز کار تولید گل افزایش بسیار بالایی داشته است. چوب برای سازه گلخانه سال گذشته دو جفت کامیون حمل بار چوب 12 میلیون تومان بود اما امسال تا 35 میلیون تومان افزایش یافته است. قیمت لوله شش متری مخصوص گلخانه از 25هزار تومان به 90 هزار تومان رسیده است.
وی افزود: قیمت سم 3 برابر شده و قیمت کود 40هزار تومانی به 100 هزار تومان رسیده است.
شاهرخی تاکید کرد: با این شرایط تولیدکنندگان ما با اعلام ورشکستگی از کار دست خواهند کشید البته ما امیدواریم اوضاع بهتر شود. بسیاری از تولیدکنندگان کاری به جز تولید گل ندارند و بیکاری بازهم افزایش خواهد داشت.

خبرگزاری ايسنا
وزیر جهاد کشاورزی:
شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است
وزیر جهاد کشاورزی گفت: شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی لرستان ظرفیت خیلی خوبی است.
به گزارش ایسنا، محمود حجتی در حاشیه بازدید از شهرک گلخانه‌ای کوهدشت اظهار کرد: این سایت ظرفیت خیلی خوبی است که دوستان ما در جهاد دانشگاهی آن را آغاز کرده‌اند.
وی ادامه داد: این شهرک گلخانه‌ای کوهدشت با توجه به اقلیم معتدل و سازگار و نیروی انسانی خیلی خو، هم می‌تواند ترویجی و هم برای اهالی منطقه آموزشی باشد.
حجتی تصریح کرد: با توجه به شرایط، این گلخانه در بحث تولید و اشتغال نیز مؤثر خواهد بود.
وزیر جهاد کشاورزی بر توسعه‌ی چنین گلخانه‌هایی در این منطقه تأکید کرد و آن را مفید دانست.

چرا کشاورزی در مازندران صرفه ندارد؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، وضعیت بهره‌وری کشاورزی در استان مازندران را غیرقابل قبول ارزیابی کرد و گفت: علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.
سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا مازندران، به بررسی علل نامطلوب بودن بهره‌وری کشاورزی در مازندران پرداخت و گفت: پائین بودن سطح تکنولوژی مورد استفاده کشاورزان به دلیل سنتی بودن شیوه تولید و همچنین پایین بودن کارایی به خصوص در بخش مدیریتی، بهره‌وری کشاورزی استان را کاهش داده است.
وی از عدم تمایل کشاورزان به پذیرش تکنولوژی مدرن در تولید محصولات به دلیل بالا بودن ریسک تکنولوژی یاد کرد و افزود: عدم آگاهی کامل کشاورزان به مسائل مدیریتی نیز عامل دیگری بوده که بهره‌وری را در این بخش پایین آورده ‌است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه در اقتصاد مفاهیم کارایی و بهره‌وری متفاوت از یکدیگر تعریف شده‌اند، خاطرنشان کرد: کارایی ( Efficiency ) تولید حداکثر مقدار ممکن یک محصول با استفاده از مصرف مقدار مشخصی نهاده است به این معنا که اگر با استفاده از نهاده‌های موجود بتوان بیشترین سطح محصول را به دست آورد، کارایی در حداکثر مقدار خود قرار دارد.
بهره‌وری چیست؟
حسینی خاطرنشان کرد: بهره‌وری در کشاورزی و افزایش آن به معنای حداکثر سازی تولید محصولات کشاورزی در هر سطحی از مصرف نهاده‌ های موجود مانند آب، ماشین‌آلات و غیره است که به همراه بهبود سطح تکنولوژی های مورد استفاده در کنار بهبود وضعیت سایر عوامل غیراقتصادی مانند جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی و زیست‌محیطی معنا پیدا می کند.
وی در ادامه اضافه کرد: تغییر بهره‌وری ( Productivity ) به معنای تغییر کارایی همراه با تغییرات تکنولوژی و درجه اثربخشی ( Effectiveness ) است، یعنی هنگام افزایش بهره‌وری به دنبال دستیابی به بیشترین سطح محصول با توجه به تکنولوژی موجود و عوامل غیر اقتصادی موجود هستیم.
این کارشناس حوزه اقتصاد، فاکتورهای اثرگذار بر بهره وری را تغییرات کارایی، تغییرات تکنولوژی و درجه اثربخشی معرفی کرد و در رابطه با مبحث کارایی گفت: کارایی که خود به سه بخش کارایی فنی، کارایی تخصیصی و کارایی اقتصادی تقسیم می‌شود، در صورت افزایش بهره‌وری نیز افزایش خواهد یافت.
وی، استفاده موفق‌تر از تکنولوژی موجود و نیز مصرف بهینه‌تر نهاده‌های در اختیار کشاورز را موجب کارایی بهتر و بهره‌وری بیشتر دانست و تاکید کرد: بهبود سطح تکنولوژی از جمله ماشین آلات کشاورزی مورد استفاده و در نهایت بهبود درجه اثربخشی از طریق استفاده از راهکارهایی که مانع تخریب محیط زیست یا فرسایش خاک شده یا هم راستا با توسعه پایدار باشند به طور مستقیم بهره ‎ وری کشاورزی را افزایش خواهد داد ‎ .
حسینی در پاسخ به این سوال که آیا کشاورزی سنتی بهره ‌وری بهتری دارد یا مدرن تصریح کرد: با توجه به شاخص‌های موثر بر سطح بهره‌وری اعم از تغییر کارایی، تغییر تکنولوژی و درجه اثربخشی، مسلما کشاورزی مدرن بهره‌وری بالاتری نسبت به کشاورزی سنتی خواهد داشت.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی مدرن از جمله سیستم‌های نوین آبیاری، ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی اثر مثبت بر بهره وری تولید محصولات کشاورزی خواهند داشت، اضافه کرد: بهبود کارایی که می‌تواند به دنبال نزدیک شدن به تکنولوژی‌های موجود در دنیا و یا انتخاب درست سطوح مصرف نهاده رخ دهد، افزایش بهره ‎ وری در بخش کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: همچنین حرکت از کشاورزی سنتی به مدرن می‌تواند از جنبه‌های مختلفی بر وضعیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بخش کشاورزی اثرات مثبتی داشته باشد و به طور کلی کشاورزی مدرن می‌تواند تولیدات بیشتر و با کیفیت بالاتری را در بخش کشاورزی ایجاد کند.
چرایی پایین بودن بهره وری کشاورزی در مازندران
این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه، سطح کشاورزی ایران را نسبت به کشورهای پیشرفته را پایین‌ ارزیابی و تصریح کرد: کشت سنتی محصولات کشاورزی در اکثر بخش های ایران، انتخاب ناصحیح محصول متناسب با منطقه و دسترسی ناقص به تکنولوژی‌های روز دنیا از جمله سیستم‌ها نوین آبیاری باعث شده تا تولید و لذا بهره‌وری در سطح پایینی قرار داشته باشد.
حسینی، گام نخست جهت نزدیک شدن به کشاورزی کشورهای پیشرفته را افزایش آگاهی کشاورزان در پذیرش تکنولوژی‌های مدرن و امکان دسترسی آن‌ها به این تکنولوژی‌ها دانست و اظهار کرد: افزایش سطح مهارت کشاورزان، افزایش کارایی مدیریتی آنها و سیاستگذاری در راستای هدایت کشاورزان به سمت تولید الگوی کشت بهینه هر منطقه می تواند موجب کاهش تفاوت میان ایران و کشورهای توسعه یافته در زمینه کشاورزی شود.
وی با یادآوری عدم آگاهی کشاورزان در پذیرش تکنولوژی به روزتر و یا عدم اعمال سیاست های موثر بر تغییر الگوی کشت موجود تصریح کرد: از آنجائیکه در کشور ما ابزار قانونی جهت دستور و الزام کشاورزان به اجرای الگوهای مناسب کشت وجود ندارد، لازم است با به کارگیری شیوه‌های مختلف، آگاهی و تمایل کشاورز را در این خصوص افزایش داد.
کشاورزی در مازندران به هیچ وجه اقتصادی نیست!
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با اشاره به وضعیت موجود استفاده و مصرف آب استان در تولید محصولات نامناسب و غیر بهینه که متناسب با موجودی آب مازندران نیستند، تصریح کرد: با توجه به مصرف آب با راندمان بسیار پایین به طور قطع کشاورزی در شرایط موجود به هیچ وجه اقتصادی نیست.
حسینی با اذعان بر اینکه اکنون راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی مازندران در حدود 30 درصد است، گفت: همین الگوی کشت غیربهینه موجود را می توان با بهبود روش‌های انتقال و مصرف آب با 30 درصد حجم آبی که هم اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد، تولید کرد، بنابراین علاوه بر راندمان پایین مصرف آب، انتخاب محصولات نامتناسب با شرایط کشاورزی مازندران یا به عبارتی الگوی کشت نامناسب، سبب می‌شود که کشاورزی در این استان مقرون به صرفه نباشد.

یک فعال بخش کشاورزی:
با پیش‌بینی بی‌آبی باید به سمت کشت برون‌مرزی می‌رفتیم
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان گفت: فعالان حوزه کشاورزی حداقل طی دو دهه گذشته که زاینده‌رود پرآب بود باید با پیش‌بینی روزهای بی‌آبی به سمت کشت برون‌مرزی، تغییر الگوی کشت و ... حرکت می‌کردند.
سید وحید دزفولی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- در خصوص مشکلات بخش کشاورزی در کشور، اظهار کرد: متأسفانه امروز مشکلات کشاورزی در بخش آب، ناشی از سیاست‌های کلان کشور و مربوط به مجلس و قوانین آن است و ارتباطی با دولت خاصی ندارد.
وی با بیان اینکه مطابق قوانین از سال 68 تاکنون بدون توجه به منابع آبی کشور و تنها به بهانه توسعه کشت، بدون هیچ پشتوانه کارشناسی مجوز و پروانه بهره‌برداری از چاه‌ها صادر شد، تأکید کرد: با استانی و منطقه‌ای شدن مدیریت حوضه‌های آبریز، تیر خلاصی را به کشاورزی و منابع آبی کشور زدیم.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه کشاورزان اصفهانی در هر کجای کشور که آب‌وخاک مناسبی بود، خوب عمل کردند، گفت: متأسفانه در اصفهان به دلیل نبود آب به عنوان باروت اصلی کشاورزی، به خصوص در منطقه شرق، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان غله کشور در تولید دچار مشکل شده‌اند.
وی تصریح کرد: فعالان حوزه کشاورزی حداقل طی دو دهه گذشته که زاینده‌رود پرآب بود باید با پیش‌بینی روزهای بی‌آبی به سمت کشت برون‌مرزی، تغییر الگوی کشت و ... حرکت می‌کردند.

خبرگزاری فارس
وزیر جهاد کشاورزی در مراسم تجلیل از مقام مهندس عنوان کرد استفاده از ظرفیت مهندسان کشاورزی در بخش کشاورزی/تولید متحول می‌شود
وزیر جهاد کشاورزی امروز در مراسم تجلیل از مقام مهندس گفت: قرار است از ظرفیت‌های مهندسان کشاورزی درکشور استفاده بیشتری شود که بخش تولید را متحول خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی امروز در مراسم « تجلیل از مقام مهندس و تبیین نقش علوم و دانش مهندسی کشاورزی» که در سالن همایش‌های برج میلاد و به مناسبت روز مهندس سالروز تولد خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، اعلام کرد: مهندسان کشاورزی پس از کسب مهارت‌های لازم و توانمند شدن به دانش روز،‌ قرار است با حداقل امکانات و کمک‌های دولت در خدمت کشاورزان باشند.
به گزارش فارس،‌ حدود 150 هزار فارغ‌التحصیلان کشاورزی جویای کار در کشور وجود دارد که استفاده از ظرفیت‌های آنها می‌تواند انقلاب بزرگی در کشاورزی و تولید کشور ایجاد کند.
این مهندسان می‌توانند به عنوان بازوی توانمند بخش ترویج در کشور باشند که امروزه شکاف بزرگی بین دانش روز و اجرای آن در مزرعه ایجاد شده است و تکنولوژی روز به مزارع کمتر می‌رود.
دولت اگر این مهندسان کشاورزی را تامین کند تا آنها در خدمت بخش کشاورزی باشد، افزایش قابل ملاحظه‌ای در تولید محصولات کشاورزی کشور رخ خواهدداد.
در این مراسم علاوه بر سخنرانی مسئولان و تقدیر از صاحب نامان بخش کشاورزی، از تابلو مراکز خدمات کشاورزی و نخستین تلویزیون اینترنتی کشاورزی رونمایی می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس مطرح کرد واردات کود سولفات آمونیوم به کشور با وجود تولید 5 هزار تنی در ارومیه
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌اکنون پنج هزار تن کود سولفات آمونیوم استاندارد در انبار شرکت پتروشیمی ارومیه جمع شده و می‌تواند نیاز کشور را تامین کند در حالی که وزارت جهاد کشاورزی اقدام به واردات این محصول کرده است.
سیدهادی بهادری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، با اشاره به نامه تذکر خویش به وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از نمایندگان اظهار کرد: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی با وجود اینکه کود سولفات آمونیوم به اندازه کافی در پتروشیمی ارومیه تولید می‌شود، اقدام به واردات آن کرده است.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون پنج هزار تن کود سولفات آمونیوم استاندارد در انبار شرکت پتروشیمی ارومیه جمع شده و می‌تواند نیاز کشور را تامین کند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این در حالی است که هم‌اینک واردات بی‌رویه این کود به کشور انجام می‌شود و باید به سرعت جلوی واردات کود سولفات آمونیوم را گرفت.
وی افزود: 13 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس نیز این تذکر را امضاء کرده‌اند.

خبرگزاری مهر
در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم
وزیر جهاد کشاورزی، تاکید کرد: هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران در سخنانی با اشاره به اینکه ما هیچ مشکلی در رابطه با ذخایر گندم کشور نداریم، اظهار داشت: ذخایر گندم کشور خیلی بیشتر از میزانی است که در واقع به عنوان راهبردی تعیین شده است.
وی، بیان داشت: با توجه به میزان خرید و ذخایری که داریم مشکلی در این زمینه نه بوده، نه هست و نه خواهد بود.

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی/ ۱۲۲ میلیون تن محصول تولید شد
پلدختر- وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی، از تولید ۱۲۲ میلیون تن محصول کشاورزی در کشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه حوزه سیستم های نوین آبیاری که عمدتا راندمان آبیاری را افزایش می دهد و از پرت منابع آبی جلوگیری می کند یکی از موضوعاتی بوده که سال های متمادی همیشه مورد بحث بود، اظهار داشت: خوشبختانه مقام معظم رهبری و مسئولان عالی رتبه کشور در رابطه با مجوزها و موافقت نامه های برداشت از صندوق توسعه ملی در این رابطه عنایت ویژه ای داشته اند.
وی با اشاره به توجه رئیس جمهور، دولت و مصوبات مجلس در سنوات گذشته در این رابطه، عنوان کرد: در طول پنج سال گذشته این امکان فراهم شد که سیستم آبیاری نوین در بیش از یک میلیون و ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را توسعه دهیم.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه البته آنچه که ما دنبال بوده ایم و در برنامه داشتیم که سالانه سیستم آبیاری نوین را در سطح ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی داشته باشیم محقق نشد، افزود: با این وجود آنچه که انجام شده در مقایسه با گذشته فوق العاده جهش و شتاب بالایی را داشته است.
حجتی با بیان اینکه امیدواریم همین روند را بتوانیم ادامه دهیم و در حال حاضر اجرای سیستم آبیاری نوین در نزدیک به سه میلیون هکتار دیگر دست اجرا بوده تا بتوانیم به حالت قابل قبولی در این رابطه برسیم، افزود: در کنار این امر، عملیات به زراعی، مکانیزاسیون، نشا کاری، مسائل مربوط به بذر، مبارزه با آفات و بیماری ها که انجام می شود، تا بتوانیم بهره وری آبی که با این همه مشقت به پای گیاه می رسانیم را افزایش دهیم.
وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه طی سنوات گذشته سالانه شش درصد بهره وری از آب را با همین روش ها در حوزه کشاورزی افزایش داده ایم، گفت: این در حالیست که خشکسالی و محدودیت منابع آبی را داشته ایم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش محصولات کشاورزی در کشور، تصریح کرد: میزان محصولات کشاورزی کشور از ۹۸ میلیون تن به ۱۲۲ میلیون تن رسیده است و این امر به دلیل سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت و اقدامات به زراعی بوده است.

در جمع خبرنگاران مطرح شد؛
لزوم توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در لرستان
وزیر جهاد کشاورزی، بر ضرورت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان لرستان تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی ظهر پنج شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت شهرستان کوهدشت از نظر بارندگی ها امسال مطلوب بوده است، اظهار داشت: امسال ۶۰۰ میلی متر بارندگی را در این شهرستان داشته ایم.
وی با بیان اینکه متاسفانه از ظرفیت خدادادی مقدار این آب ها، تغذیه سفره های زیرزمینی و بهره وری از آب موجود در شهرستان آن طور که باید استفاده نشده است، عنوان کرد: طرح هایی در شهرستان در دست اجرا است و یکی از طرح هایی که فوق العاده می تواند موثر باشد پروژه های آبخیزداری است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با توجه به مصوبات دولت، مجلس و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری، برای اجرای پروژه های آبخیزداری، اعتباراتی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، افزود: این امر در جلوگیری از سیلاب، جلوگیری از تخریب سیلاب ها، فرسایش خاک، حفظ خاک، تغذیه سفره های زیرزمینی و ... تاثیر گذار خواهد بود.
حجتی با اشاره به پایین بودن بیلان منفی در دشت های کوهدشت و پایین بودن سطح منابع آبی، تصریح کرد: اجرای طرح های آبخیزداری موجب افزایش پوشش گیاهی می شود و این امر یکی از کارهایی بوده که در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است.
وی با اشاره به اجرای طرح های انتقال آب به اراضی کشاورزی از سوی وزارت نیرو و جهاد کشاورزی، عنوان کرد: همچنین با توجه به اقلیم شهرستان که اقلیمی معتدل بوده و با توجه به ظرفیت نیروی انسانی خوب، بحث ایجاد سایت های گلخانه ای تاثیر گذار هستند.
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه این اقدام که از سوی جهاد دانشگاهی در دستور کار قرار گرفته که هم می تواند کار ترویجی و هم کار آموزشی باشد، ادامه داد: همچنین این طرح در تولید اشتغال و محصول در شهرستان نیز تاثیر گذار است.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد؛
ظرفیت‌های فوق‌العاده لرستان در حوزه کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیت‌های فوق‌العاده لرستان در حوزه کشاورزی، بر ضرورت توسعه سرمایه‌گذاری در این حوزه تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی صبح پنج شنبه در جمع خبرنگاران در سخنانی با بیان اینکه خداوند متعال را شاکریم که امسال ریزش های جوی و باران رحمت خود را بر ما نازل کرد، اظهار داشت: شاهد هستیم بعد از یک دوره سخت و خشکسالی طولانی امسال سال خوبی را خواهیم داشت.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به توسعه گلخانه ها در این شهرستان، بیان داشت: لرستان ظرفیت های خیلی زیادی در اراضی شیب دار، باغات دیم، محصولات و نباتات و... دارد و امیدواریم با حمایت ها و پشتیبانی دولت، مجلس، مسئولان و حضور فعال دست اندرکار روز به روز شاهد توسعه هر چه بیشتر سرمایه گذاری ها و تولید بیشتر در لرستان باشیم.

خبرگزاری تسنيم
اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی ۹۸‌ــ‌۹۷؛ گندم ۱۴۷۰ تومان
شورای اقتصاد با ۲ ماه تأخیر، نرخ خرید تضمینی ۲۵ محصول کشاورزی را برای سال زراعی ۹۸‌ــ‌۹۷ اعلام کرد؛ قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم ۱۴۷۰ تومان تعیین شده که تنها ۱۷۰ تومان بالاتر از نرخ سال گذشته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نرخ خرید تضمینی 25 محصول کشاورزی (زراعی) برای سال زراعی جاری (98‌ــ‌97)بعد از گذشت 2 ماه از آخرین ملت، توسط شورای اقتصاد اعلام شد.
میان این لیست نرخ جدید خرید تضمینی محصولات کشاورزی مشاهده می‌شود که قیمت هر کیلوگرم گندم 1470 تومان تعیین شده است درحالی که قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی 1700 تومان بود و گندم‌کاران معتقدند که با توجه به تورم موجود در اقتصاد کشور، نرخ این محصول در مقایسه با قیمت 1300 تومانی سال قبل باید حداقل 30 درصد افزایش یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان کهگیلویه وبویراحمد گزارش می دهد؛
تراژدی غم انگیز مرگ بلوط های زاگرس / از تبر بی رحمانه سوسک بلوط خوار تا تجارت سیاه سودجویان
در کشوری که سرانه جنگلی پایینی دارد مرگ حتی یک درخت هم بسیار با اهمیت است؛ اما با این حال سیر نابودی جنگل‌های ایران و درختان بلوط همچنان ادامه دارد.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ، جنگل‌های زاگرس با وسعت بیش از پنج‌میلیون هکتار یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های ایران هستند که به دلایل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و بوم شناختی از عرصه‌های کلیدی ایران محسوب می‌شوند. همچنین همگان جنگل‌های این خطه را به نام جنگل‌های بلوط زاگرس می‌شناسند.

تامین ۴۰‌درصد آب کشور، تنوع زیستی جانوری و گیاهی بالا، اهمیت در تعدیل آب‌و‌هوا و اثرات اقلیمی، حفظ منابع خاک و جلوگیری از فرسایش از جمله کارکرد‌های این جنگل‌ها است. بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ تا ۳۰‌درصد معیشت خانوار‌های روستایی در زاگرس به این جنگل‌ها وابسته است که بر حسب شرایط اجتماعی و اقتصادی متفاوت است. هر چند در روند دیگر اقدامات انسانی نمی‌توان زاگرس را جنگل خواند، بلکه بوستان، مزرعه یا باغ زیبنده‌ترین نام برای آن محسوب می‌شود، چون در سال‌های اخیر هر تصمیمی باعث قطعی تعداد قابل توجهی از این درختان شده است.
جنگل‌های زاگرس در دست نابودی
بلوط یکی از مهم‌ترین گونه‌های درختی و درختچه‌ای زاگرس است که میوه آن دارای پوستی سخت است و نام دیگر بلوط " درخت مازو" است که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال دارد)؛ استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی‌نظیرترین جنگل‌های جهان هستند.
براساس آخرین آمار و بررسی‌های انجام شده در استان‌های زاگرس نشین کشور بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از سطح جنگل‌های زاگرس تاکنون بر اثر بیماری زوال بلوط خشکیده، یا در معرض خشکیدگی قرار دارد و این سطح از خشکیدگی بیشتر در استان‌های کرمانشاه، ایلام، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری و خوزستان وجود دارد.
نابودی گسترده جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه، ایلام و لرستان و سایر استان‌های زاگرس نشین آن قدر ملموس است که انسان می‌تواند به خوبی درد نابودی ریه‌های زمین را حس کند و کنترل این نابودی نیازمند عزم ملی و مدیریتی جهادی است.
مهم‌ترین اقدامات سازمان جنگل‌ها برای مقابله با خشکیدگی و بیماری درختان بلوط زاگرس
فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشورفروردین امسال با بیان این که خشکیدگی درختان بلوط دارای ابعاد پیچیده‌ای بوده و عوامل و دلایل عمده‌ای از قبیل: تغییرات اقلیمی، خشکسالی و گسترش آفات و بیماری ها، آتش سوزی، پروژه‌های عمرانی، بروز گرد و غبار در بوجود آمدن آن دخالت دارد، گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که لازم است در جهت رفع این معضل انجام شود، مدیریت پایدار جنگل در قالب تفکر اکوسیستمی است که در همین راستا سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اقدامات موثری با مشارکت جوامع محلی انجام داده است.
وی با اشاره به شناسایی و پهنه بندی مناطق آسیب دیده و قطع بهداشتی و سوزندان درختان بیمار بالای ۵۰ درصد خشکیدگی در محل و تبدیل کردن آن‌ها به زغال، تاکیدکرد: با شناسایی پایه‌های مقاوم، نسبت به تهیه بذر و تولید نهال از پایه‌های مقاوم و سالم و احیاء جنگل‌های مخروبه و همچنین احداث سامانه‌های آبگیر اطراف درختان اقدام شده است.
غیبی، توانمندسازی جوامع محلی با کشت، احیاء و توسعه گیاهان دارویی را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و اضافه کرد:با شناسایی مناطق آلوده بحرانی، عملیات پرورشی و بهسازی جنگل را با مشارکت مردم در سطح ۲۴ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس اجرا کرده ایم.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با اشاره به تامین نهال گونه‌های بومی و همچنین اجرای عملیات کاشت نهال و غنی سازی جنگل در سطح ۸ هزار هکتار، گفت: پروژه ایجاد سامانه‌های آبگیر به منظور افزایش میزان رطوبت مورد نیاز درختان در سطح بالغ بر ۸ هزار هکتار اجرا شده است.
وی با بیان این که مطالعات ۵ طرح تحقیقاتی مرتبط با خشکیدگی بلوط با مشارکت و همکاری مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و دانشگاهی انجام شده است، یادآور شد: ۱۰ درصد از اعتبارات طرح صیانت و توسعه جنگل‌های زاگرس در سال ۹۶ به طرح مقابله با خشکیدگی و اجرای عملیات مربوطه در مناطق آلوده اختصاص یافته است.
غیبی با اشاره به این که مبارزه شیمیایی در این زمینه به هیچ وجه مورد تائید این مرکز نبوده است، اذعان داشت: اقداماتی که تا کنون به عمل آمده است بر مبنای شاخص‌های مدیریت پایدار و در راستای توسعه پایدار جنگل بوده و از طرفی مقابله با این معضل نیاز به فرهنگ سازی و عزم جدی مردم و تمام مسئولین دارد.
بیش از یک میلیون هکتار جنگل معادل، ۲۰ درصد مساحت جنگل‌های منطقه زاگرس و هشت درصد جنگل‌های کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و این استان با دارا بودن یک درصد مساحت کشور ۳۰ درصد کل گونه‌های گیاهی کشور را در خود جای داده است.
پروانه جوانه خوار مهمان ناخوانده جنگل‌های بلوط
اما عرصه‌های جنگلی کهگیلویه و بویراحمد و جنگلی زاگرس هر روز با یک درد جدید رو به رو هستند و این بار مهمان ناخوانده‌ای به علت نبود تجهیزات لازم هر روز به نابودی بخشی از این جنگل‌ها اقدام می‌کند.
پروانه جوانه خوار بلوط نام این مهمان ناخوانده است که یکی از مهم‌ترین آفات برگ خوار بلوط در جنگل‌های زاگرس محسوب می‌شود و با تغذیه لارو‌ها از جوانه‌ها و برگ‌های بلوط، هر ساله موجب بی‌برگی کامل درختان بلوط می‌شود.

لارو‌ها با تشریح تار‌هایی از سطح شاخ و برگ‌ها آشیانه می‌سازند و با بیرون آوردن سر از داخل تار‌ها به خوردن برگ‌ها مشغول می‌شوند و رفته رفته خسارات زیادی به این عرصه جنگلی وارد می‌کنند.
محمد حیدری کارشناس محیط زیست کهگیلویه وبویراحمد می‌گوید: پروانه جوانه خوار در اکثر مناطق جنگلی استان مشاهده شده، ولی دامنه خسارت آن در مناطق سیلاب و کلوار و لوداب در بویراحمد، در تنگ سولک و کوه ماغر در شهرستان بهمئی، در دنا منطقه چنار برم، لما، تمنک، بنستان و رودشتی، در کهگیلویه مناطق خاییز و بیسیدون دشت قاضی کلات، در شهرستان چرام مناطق سواری، تنگ آرند، جاده کرک و سرتنگ پیرزال، در شهرستان باشت حوزه شلال دان، بوستان و عنا در حال توسعه است.
وی تغییر شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی و رطوبت را از مهمترین دلایل پدیده خشکیدگی درختان بلوط اعلام کرد و گفت: کاهش بارندگی و افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی ازجمله عوامل تهدید کننده سلامت جنگل‌هاست.
این کارشناس بیان کرد: بیشترین خشکیدگی بلوط در مناطق بوستان در باشت، شهرستان لنده و کوه خاییز در کهگیلویه است.
وی افزود: به دلیل کوهستانی بودن و شرایط توپوگرافی نیاز به هواپیما و یا پهپاد‌های محلول پاش هست که باعث بالا رفتن هزینه مبارزه خواهد شد.
حیدری عنوان کرد: شیوع این آفت از هشت سال پیش در جنگل‌های بلوط زاگرس آغاز شده و بیشترین استانی که تحت تأثیر آن قرار گرفته کهگیلویه و بویراحمد است.
کارشناس محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: فعالیت آفت جوانه خوار بلوط از اواخر اسفند تا اواخر خرداد ادامه دارد و مبارزه با آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محمد حیدری اظهار کرد: برای اجرای عملیات مبارزه با این آفت در استان‌های زاگرس نشین به ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است که باید از محل اعتبارات ملی طرح صیانت از جنگل‌های زاگرس هزینه شود.
حیدری عنوان کرد: بهترین راه مبارزه با این آفات مبارزه بیولوژیکی و همچنین استفاده از سم ' BT 'است که به علت قیمت بالای این سم و کمبود در بازار داخلی باید از کشور‌های دیگر وارد شود
حیدری عنوان کرد: بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس به دلیل عواملی همچون آفات و بیماری زوال بلوط، خشکسالی، گردوغبار، آتش‌سوزی و چرای بی‌رویه دام دچار خشکیدگی شده است.
لارو‌های پروانه جوانه خوار بلوط در اوایل فصل بهار، وارد جوانه‌های تازه بازشده بلوط شده که ادامه این روند درختان را در اواخر بهار عاری از برگ می‌کند.
در کشوری که سرانه جنگلی پایینی دارد مرگ حتی یک درخت هم بسیار با اهمیت است؛ اما با این حال سیر نابودی جنگل‌های ایران همچنان ادامه داشته و هر روز درختان بلوط بیشتری در پی بی توجهی مردم و مسئولین سر به دامان زاگرس می‌گذارند و به مرگی آرام و بی صدا جان می‌سپارند.
انگار زوال و خشکیدن درختان بلوط منطقه زاگرس به دنبال کاهش بارش‌های آسمانی سال‌های گذشته و پس از آن بروز خشکسالی و همین طور پدیده گرد و غبارهای ویرانگر عربی کم بود، که آفت سوسک چوب خوار نیز به آن‌ها افزوده شد.
این بلا‌ها آن قدر نابودگر بوده اند که چند سالی است توجه مسوولان، کارشناسان و متخصصان حوزه منابع طبیعی و جنگل‌ها را به درختان بی پناه زاگرس جلب کرده است.
کهگیلویه وبویراحمد و ایلام مرکز حمله سوسک‌های بلوط خوار
آفت خطرناک سوسک چوب خوار (بلوط خوار) که در همه استان‌های زاگرس نشین دیده می‌شود بیشتر از هر جا دو استان ایلام و کهگیلویه و بویراحمد را مورد هجوم قرار داده و تاکنون زیان‌ها و آسیب غیر قابل جبرانی بر جنگل‌ها به ویژه درختان بلوط وارد کرده است.
تحقیق علمی کارشناسان حوزه جنگل و منابع طبیعی نشان می‌دهد که عامل بیش از ۷۰ درصد از خشکیدگی درختان بلوط، عملکرد و واکنش‌های گونه‌ای حشره به نام سوسک چوب خوار است.
بر اساس نظر کارشناسان این حشره زیر پوست درختان بلوط لانه می‌کند و با قطع آوندی و تغذیه از مواد غذایی درخت به تدریج باعث مرگ درختان تنومند و کهنسال بلوط می‌شود.

این حشره در پایان فروردین هر سال به شکل گروهی و انفرادی در طبیعت ظاهر شده و به منظور تخم گذاری و تکثیر در شکاف درختان بلوط لانه‌ای می‌سازد.
طبق نظر کارشناسان هر سوسک چوب خوار تعداد ۱۵ تخم می‌گذارد که پس از دو ماه که تبدیل به حشره کاملی شده و از زیر پوست درخت بیرون می‌آیند و برای خوردن تنه، شاخ و برگ به درخت حمله می‌کنند.
فاجعه جبران ناپذیر زغال بلوط
از سال ۱۳۹۰ بود که بیماری ویرانگر زغال بلوط و سوسک چوبخوار به جان درختان کهنسال بلوط زاگرس افتاد و در کمتر از شش سال نیمی از جنگل‌های زاگرس را در معرض نابودی قرار داد.
شیرآبه‌ای سیاهرنگ از زیر پوست تنه درخت بیرون می‌زند خیلی زمان نمی‌برد که مقدار شیرآبه بیشتر شود تا آنجا که سیاهی روی تنه و زیر پوست درخت جا خوش کرده و درخت از داخل شروع به پوسیدن می‌کند.
این حکایت حدود ۱۹ میلیون اصله از درختان بلوط زاگرس است که تاکنون گرفتار آفت زغالی بلوط شده‌اند. درختانی که درواقع منشأ حیات هستند و با مرگ آن‌ها باید منتظر فاجعه‌ای جبران ناپذیر در حیاتی‌ترین منطقه ایران بود.
دامنه‌های رشته کوه زاگرس زیستگاه بیش از ۵۰ درصد خانوار‌های عشایری کشور و تامین کننده ۴۰ درصد آب کشور است که هر هکتار آن سالانه ۶۰ تن ریزگرد را در خود رسوب می‌دهد.
در کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۸۷۴ هزار هکتار جنگل وجود دارد که جنگل‌های بلوط با پوشش ۹۰ درصدی مهم‌ترین بخش جنگلی این استان است.
از سال ۹۰ تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط کهگیلویه و بویراحمد دچار خشکیدگی شده اند که این آسیب در کوه‌های خاییز، لنده و بوستان بیش از بقیه نقاط استان خودنمایی می‌کند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه درختان بلوط در برابر خشکسالی مقاومت کمتر و حساسیت بیشتری دارد، افزود: این بیماری در مناطقی از استان که اقلیم گرم و خشک دارد، نمود بیشتری دارد.

غلام حسین حکمتیان افزود: کاهش ضریب نفوذ آب به سطح جنگل‌ها به دلیل کاهش بارندگی و افزایش دام و کوبش زمین، باعث ازدیاد آفات و بیمار‌های درختان بلوط شده است.
وی بیان کرد: مناطق آلوده به این بیماری در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده و اقداماتی نظیر معدوم سازی درختان آلوده و ایجاد تشتک و مهار روان آب‌ها نیز در حال انجام است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان گفت: مرکز تحقیقات با برگزاری کلاس‌های آموزشی مردم را نسبت به حفاظت از منابع طبیعی آگاه کند که این کلاس‌ها برای مردم منافع زیادی دارد.
وی به بیماری که درختان بلوط به آن دچار شده اشاره و تصریح کرد: استاندار به شدت خواستار رفع علل بیماری و خشکیدگی درختان بلوط است و اگر ما بتوانیم در مرکز تحقیقات و منابع طبیعی کار علمی و دقیقی انجام دهیم اعتبارات خوبی می‌توانیم جذب کنیم.
خشکسالی متهم اصلی مرگ جنگل‌ها درزاگرس
خشکسالی یکی از تنش‌های محیطی است که در چندسال اخیر بسیاری از گونه‌های جنگلی زاگرس به خصوص کهگیلویه وبویراحمد را دچار زوال ساخته و بسیاری از مناطق زاگرس را با عواقب زیست محیطی نابودی جنگل‌ها و مراتع مواجه کرده است.
خشکسالی پدیده‌ای اقلیمی است که تأثیرات محیطی، اجتماعی و اقتصادی چشمگیری داردو گسترش خشکسالی به آرامی صورت می‌گیرد و اثرات آن ممکن است سال‌ها پس از پایان آن باقی بماند.
خشکسالی‌های مداوم در سطح عرصه‌های منابع طبیعی تهدیدی جدی به شمار می‌رود که کاهش منابع آبی موجود، باعث افزایش ضریب آسیب پذیری جنگل‌ها و مراتع، هجوم آفات و نیزبیماری‌های گیاهی شده است.

از طرفی فرسایش خاک، بیابان زایی و پدیده گرد و غبار درکنار دیگر فاکتور‌ها از مهمترین دلایل خشکیدگی جنگل‌ها از جمله جنگل‌های بلوط است که جز با مشارکت همگانی توانایی مقابله با این بحران ممکن نخواهد بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد همچنین بر ضرورت استفاده منطقی و قانونمند مردم از طبیعت تاکید کرد و افزود: بدون همراهی، مشارکت و همکاری مردم حراست و صیانت از منابع ملی و طبیعی نیز ناممکن است، اما بهره وری از طبیعت باید همراه با فعالیت‌های احیایی انجام شود.
وی از خطر بیابانی شدن بیش از ۴۰ هزار هکتار از عرصه‌های جنگلی در سطح استان خبر داد و گفت: وزش باد‌های شدید، پوشش گیاهی فقیر و ناچیز، کاهش بارندگی، شور شدن خاک و اختلاف شدید دمای شب و روز از عوامل مهم در ایجاد خطر بیابانی شدن عرصه‌های طبیعی است.
حکمتیان استفاده و بهره برداری‌های بی رویه از عرصه‌های جنگلی و مرتعی را نیز یکی از معضلات و چالش‌های اساسی در افزایش خطرات زیست محیطی در استان دانست و گفت: گرایش به تخریب این عرصه‌ها همچنان رو به رشد است.
افزایش پدیده بیابان زایی و پیامد‌های آن
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۵۰ هزار هکتار از مراتع این استان در شهرستان‌های گرمسیری گچساران و بهمئی در معرض بیابانی شدن است.

باقری فرد افزود: هم اکنون ۴۰ هزار هکتار از مراتع شهرستان‌های گچساران و بهمئی تبدیل به بیابان شده است.
وی با اشاره به فرسایش خاک و امکان ایجاد کانون‌های گرد و خاک در صورت انجام نشدن طرح‌های بیابان زدایی تصریح کرد: احیای این منابع طبیعی نیازمند همت مضاعف مسئولان استانی و ملی برای تخصیص اعتبار و تامین نیروی انسانی متخصص است.
باقری از مسئولان خواست با هدف اختصاص اعتبارات بیابان زدایی، این استان را در ردیف مناطق بیابانی کشور قرار دهند.
وی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری، احیا و کاشت جنگل و هماهنگی و بهره برداری، مشارکت جوامع محلی و سازمان‌های مردم نهاد، ایجاد کمپینگ‌های حفاظت از منابع طبیعی و بهره‌برداری مناسب از نقش سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف اجرایی و خدماتی از مهمترین راهکار‌های مقابله‌ای در این زمینه است.
وی گفت: بر اساس برآورد‌های کارشناسی سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد به وسعت جنگل‌های بلوط دچار بیماری خشکیدگی افزوده می‌شود.
احیای جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد نیازمند اعتبار ویژه است
معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: احیای جنگل‌های دچار خشکیدگی در استان نیازمند همت مضاعف همه دستگاه‌های اجرایی، مشارکت مردم و اختصاص ردیف اعتباری ویژه است.
گودرز باقری فرد افزود: در سال‌های گذشته برای کنترل خشکیدگی درختان بلوط در کهگیلویه و بویراحمد ردیف اعتباری وجود داشت، اما هم اینک این بودجه حذف شده است.

وی اظهار داشت: برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سفره‌های زیرزمینی در کنار خشکسالی‌های پیاپی باعث خشکیدگی درختان بلوط در کهگیلویه و بویراحمد شده است.
باقری فرد بیان کرد: میزان برداشت آب از چاه‌ها در بیشتر کشور‌های دنیا ۴ تا ۲۰ درصد است در حالی که این آمار در کهگیلویه و بویراحمد بسیار بیشتر است.
وی افزود: خشک شدن بخش‌هایی از رودخانه «بشار» نشان می‌دهد که در صورت ادامه روند کنونی گنجینه ارزشمند جنگلی که ظرفیتی برای توسعه اقتصادی، صنعت گردشگری و سلامت مردم است در معرض تهدید است.
معاون فنی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: براساس بررسی کارشناسی انجام شده دامنه خشکیدگی درختان بلوط پنج تا ۷۰ درصد است.
باقری فرد تصریح کرد: تدوین یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، حفاظت از جنگل ها، نظارت بیشتر بر میزان برداشت از سفره‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی در کنار تخصیص ردیف اعتباری برای کاشت جنگل از راهکار‌های گره گشا برای کنترل پدیده خشکیدگی جنگل‌های بلوط در این استان است.
وی ابراز داشت: کاهش توان اکولوژیک، افزایش تخریب اکوسیستم جنگل و مرتع، فقر بانک بذر و خاک و فرسایش ژنتیکی زادآوری جنگل از پیامد‌های جمع آوری بی رویه بذر بلوط است.
باقری فرد افزود: مبارزه بیولوژیک، غنی سازی با بذر و اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری از راهکار‌های حفظ جنگل‌های بلوط این استان است.
آتش سوزی در جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد ۵۰ درصد کاهش یافت
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از کاهش ۵۰ درصدی آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع این استان خبر داد.
علی محمد احمدی گفت: در سال ۹۷، ۵۰ فقره آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع این استان رخ داده که سبب سوختن ۳۵۵ هکتار از مراتع و جنگل‌ها شده است.
وی با بیان اینکه در مدت مشابه سال گذشته ۹۰ فقره آتش سوزی در سطح ۵۳۵ هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان داشتیم، عنوان کرد: آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.
نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: تلاش‌های جهادی حوزه معاونت عمرانی استانداری، مدیریت بحران و مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط از جمله منابع طبیعی و محیط زیست و همچنین نیرو‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه ستودنی است.

احمدی تاکید کرد: کاهش بیش از پیش آتش سوزی‌ها در جنگل‌های بلوط استان به عنوان ثروتی بی بدیل و منابع ملی به عنوان یک چشم انداز برای سال آینده در دستور کار است.
وی با اشاره به اینکه امسال در ۸ شهرستان این استان قرارگاه مقابله با آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ایجاد کردیم، ادامه داد: فرمانداران در شرایط بحرانی به ویژه آتش سوزی‌ها از ظرفیت و توان این قرارگاه کاربردی و همیشه آماده استفاده می‌کنند.
احمدی با اشاره به اینکه قرق‌بانان و محیط بابان با دست خالی به جنگ آتش می‌روند، بیان کرد: برای تامین تجهیزات و امکانات مورد نیاز در هنگام آتش سوزی‌ها از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم.
اما درحالی که جنگل‌های بلوط زاگرس از دو بیماری سوسک چوبخوار و قارچ ذغالی رنج می‌برند، افراد سود جو برای تهیه زغال و زمین خواری اقدام به آتش زدن جنگل‌ها و مراتع در کهگیلویه و بویراحمد می‌کنند.
داد بلوط از دود ذغال
داغ بزرگی است وقتی بلوط‌های سوخته را در بسته‌های ۵ هزار تومانی عرضه کنند و سرمایه ملی را ببینید که به همین راحتی دود می‌شود.
انگار این مرثیه تمامی ندارد برای جنگل‌های زاگرس که امروز نفس‌هایش به شماره افتاده است، درختان کهنسال و هزارساله بلوط هربار شاهد یک مصیبت بوده‌اند که یا از قهر طبیعت نثارشان شده و یا دستان بی‌مهر آدمی بر سرشان کشیده شده است.
در غفلت و بی توجهی گاهی آتش به دامنشان افتاده و زنده زنده در آتش سوخته‌اند و گاهی یک بیماری عجیب از ریشه خشکشان کرده است.
گاهی گرد و غبارها و گرد و خاک نفسشان را بند آورده و گاهی هم بی‌آبی امانشان را بریده است؛ آن‌هایی هم که از این مهلکه‌ها جان سالم به در برده‌اند تنها سرشان را به زیر تیزی تبر‌ها و اره برقی‌ها داده‌اند و باز هم بروز و نمود چندانی از سوی سازمانی که کارش حفاظت از این زیست بومهاست برای مردم ملموس نبوده است.

«ذغال مرغوب، ذغال بلوط» این مضمون اصلی تابلو‌های ذغال فروشانی است که آخرین حلقه زنجیره تخریب جنگل‌های زیبای بلوط هستند که یا واقعا به ارزش این جنگل‌ها واقف نیستند یا برایشان اهمیتی ندارد که این طور سرمایه‌های ملی را در بسته‌های ۵ هزار تومانی به دست مردم می‌دهند تا دود شود و زاگرس‌نشینان بمانند و مرثیه‌ای که هربار تکرار می‌شود.
این چالش بزرگ طی سال‌های اخیر ابعاد متفاوت تری به خود گرفته واین بار ردپای سودجویان و تجارت سیاه درمیان است، موضوعی که زنگ خطر جدی برای طبیعت و درختان این دیار محسوب می‌شود و ضرورت توجه جدی مسئولان را برای ورود به این مسئله مهم ومقابله با آن مطرح می‌کند، چرا که در غیر این صورت کوره‌های زغال سودجویان به جهنم جنگل‌های کهگیلویه وبویراحمد تبدیل خواهد شد.
برخورد جدی با عاملان تجارت سیاه
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز ضمن تایید این خبر بیان داشت: یک گروه سازمان یافته غیر بومی برای زغال گیری از درختان عامل آتش سوزی گسترده در جنگل‌های استان بودند.
عزیزفیلی اضافه کرد: افراد با آتش زدن درختان بلوط و درست کردن زغال به "تجارت سیاه" روی آورده‌اند.
وی تصریح کرد: باند‌های زغالی "تجارت سیاه " با آتش زدن درختان بلوط و درست کردن زغال هر کیسه آن را در خارج از مرز‌های آبی به بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان فروش می‌کنند، در حالی با ندانم کاری ثروت خدادادی استان را نابود می‌کنند.
وی با بیان اینکه برخی درختان بلوط عمر بیش از ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ سال دارند، عنوان کرد: اعضای باند‌های زغالی نمی‌دانند برای درست کردن یک کیسه زغال به نابودی طبیعت و جنگل‌های استان سرعت می‌دهند.
معاون عمرانی استاندار البته به ضرورت برخورد جدی با عاملان تجارت سیاه تاکید وگفت: براساس برنامه ریزی و هماهنگی انجام شده چوپان‌ها و اهالی جوامع محلی با مسئولان در شناسایی متهمان همکاری می‌کنند که درهمین زمینه برای تشویق روستائیان و همکاری بیشتر آنان برنامه‌های تشویقی در نظر گرفته شده است.

یک فعال محیط زیست با اشاره به اینکه به لحاظ قوانین و مقررات مجازات قاچاق ذغال چوب با مشکل مواجه نیستیم وقوانین سازمان جنگل‌ها که مربوط به قانون قاچاق کالا می‌شود با تغییر و اصلاحیه مواجه شده است، ابراز داشت: رسیدگی به مساله قاچاق چوب‌های جنگلی در حوزه قضایی بر اساس اصلاحیه قاچاق کالا و ارز صورت می‌گیرد، اما به نظر می‌رسد، بهتر است این مسئله از حوزه وظایف قضایی خارج شود.
خاکپور تصریح کرد: قاچاق چوب و ذغال ، چون از جنس کالای قاچاق نیست بهتر است مثل قاچاق حیات وحش از قاچاق کالا مستثنی شود چرا که قوانین و مجازات‌های موجود با آسیبی که به محیط زیست وارد می‌شود، همخوانی ندارد.
برای مبارزه با این نوع قاچاق نباید تنها به مجازات‌های قضایی اکتفا کنیم که در انتها جریمه‌ای به حساب دولت واریز شود. بلکه باید در برخورد قضایی جنبه‌های پیشگیرانه پررنگ‌تر شود.
از بین رفتن و خشک شدن جنگل‌های زاگرس بر اثر تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی علاوه بر افزایش گردوغبار، بیماری ها، آتش سوزی‌های گسترده باعث وقوع پدیده سیل شده و فرسایش خاک را نیز در پی دارد.
تغییرات آب و هوایی در کنترل انسان نیست، اما می‌توان با رویکرد سازگاری با خشکسالی از شدت عوارض و پیامد‌های آن کم کرد.
خشکیدگی جنگل‌ها بر اثر تنش ناشی از تغییرات اقلیمی علاوه بر اختلالات فیزیولوژیکی موجب فراوانی وقوع عوارض واسطه‌ای از جمله آفات و بیماری‌ها و آتش‌سوزی‌ها می‌شود.
این روز‌ها که عوامل انسانی و طبیعی دست به دست هم داده تا درختان مظلوم بلوط را به ورطه نابودی بکشانند برای حفظ محیط زیست و جوابگو بودن در قبال نسل آینده با عزمی ملی از وقوع فاجعه زسیت محیطی جلوگیری کنیم.

روزنامه سبزینه
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی خبر داد
اجرای طرح‌های کشاورزی پایدار در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه
امین آقایی، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی، درباره پیشینه و تاریخچه مجموعه تحت مدیریت خود اظهارداشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع استان آذربایجان غربی از سال 1382 تأسیس شد و شروع به‌کار کرد و تاکنون پنج دوره شورای استان انتخاب شده است. سازمان استان از نظر ساختار اداری دارای چهار شعبه و 13 دفتر نمایندگی در سطح 17 شهرستان است و 11هزار و 920 نفر عضو حقیقی و 642 عضو حقوقی تحت پوشش سازمان هستند. وی در ادامه با تأکید بر لزوم استفاده بهینه از آب و مدیریت منابع آبی افزود: با عنایت به این‌که در استان آذربایجان غربی موضوع خشک‌شدن دریاچه ارومیه یک تهدید زیست‌محیطی با آثار و تبعات زیان‌بار محسوب می‌شود؛ لذا این سازمان در طول پنج سال گذشته درکنار دستگاه‌های دولتی اقدامات زیادی در حوزه مدیریت منابع آب و استفاده بهینه از آن انجام داده؛ از جمله: عقد قرارداد با استاندار و ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره آموزش و آگاه‌سازی جوامع محلی برای توانمندسازی و مشارکت آنان در اجرای طرح‌های احیای دریاچه در سطح یک‌هزار و 75 روستا در سال94؛ عقد قرارداد با استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان درباره آموزش و آگاه‌سازی جوامع محلی و توانمندسازی بهره‌برداران با 9 زیرپروژه شامل آموزش‌های ترویجی، بازدیدهای ترویجی، نمایشگاه‌های ترویجی، آموزش‌های مهارتی و تولید پوستر، بروشور و نشریات ترویجی در سطح 241 روستا با محوریت بهینه‌سازی مصرف آب و کمک به احیای دریاچه ارومیه؛ انعقاد تفاهم‌نامه با مدیریت آب و خاک جهاد کشاورزی استان و همکاری جهت بسترسازی و تکمیل پرونده متقاضیان در اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار و پایلوت واگذاری ارجاع کار به طراح، نقشه‌بردار و پیمانکار و مجریان؛ برگزاری هشت دوره تخصصی آبیاری تحت فشار برای 400 نفر از اعضای سازمان؛ همکاری با شرکت‌های فنی و مهندسی و ارائه خدمات مشاوره‌ای در اجرای طرح‌های کشاورزی پایدار در 9 شهرستان حوضه آبریز دریاچه ارومیه و اجرای سایت‌های الگویی در روستاهای هدف و پیرامونی با مشارکت دولت ژاپن و ANPP در راستای مصرف بهینه آب و اصلاح روش‌های آبیاری و الگوی کشت.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی در پاسخ به این‌که اقدامات شما در ارتباط با تولید مولد در کشور و مهندسی‌کردن فرآیند تولید چه بوده است، گفت: اهم اقداماتی که در این سازمان در طول 16 سال گذشته در این رابطه انجام شده، عبارتند از: اجرای طرح به‌کارگیری مهندسان کشاورزی در امور نظارتی افزایش کمی و کیفی تولید (ناظران فنی) با اعتبارات دولتی؛ اجرای طرح ناظران فنی با عقد قرارداد نظارتی با بهره‌برداران بر پایه افزایش بهره‌وری و سهم‌بری از افزایش تولید در سه سال گذشته به تعداد بیش از 450 نفر در محصولات اساسی زراعی و باغی؛ به‌کارگیری مهندسان در امر نظارت ازجمله تنظیم کارنده‌ها و کمباین‌های برداشت، خریدگندم توسط مراکز خرید؛‌ راه‌اندازی شرکت‌های خدمات مشاوره‌ای، فنی و مهندسی و استقرار آن‌ها در پهنه‌های تعیین شده در سطح استان درطول 12 سال گذشته به تعداد بیش از 200 شرکت و ارائه خدمات فنی و مهندسی به بهره‌برداران؛‌ اجرای طرح به‌کارگیری کارشناسان در واحدهای تولیدی به‌عنوان مسئولان فنی در واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی دارای مجوز و پروانه و مهندسی‌کردن تولید با انتقال دانش و فناوری‌های جدید به عرصه تولید؛‌ همکاری با جهاد کشاورزی در اجرای طرح‌های امور اراضی، راستی‌آزمایی آمار و ...؛‌ اجرای طرح کارورزی و به‌کارگیری بیش از یک‌هزار و 177 نفر کارشناس در طرح‌های مختلف و برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی فناوری نشاء در گلخانه و کاربرد فناوری نانو در بخش کشاورزی.
آقایی درباره مهم‌ترن نقاط قوت سازمان یادآورشد: آشنایی کامل و داشتن اطلاعات دقیق از فرصت‌ها، تهدیدات و ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بخش کشاورزی استان، آشنایی به ضعف و قوت‌های سیستم‌های اداری و دستگاه‌های اجرایی و ترسیم نحوه تعامل با آنان، ارتباط و تعامل خوب و سازنده با مسئولان ارشد استان و مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و معاونت و مدیریت‌های جهاد کشاورزی، قدرت بیان و توان تجزیه تحلیل مسائل و انعکاس مناسب آن در محافل مختلف از جمله نقاط قوت سازمان برآورد می‌شود. وی در ادامه با تأکید بر لزوم تقویت نقاط قوت سازمان یادآور شد: معتقدم با اعتماد به نفس و خودباوری مجموعه و بهره‌گیری از همه توان‌ها و اندیشه‌ها و ایجاد فضای مناسب کاری در سازمان با تکیه بر برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی شده، و داشتن روحیه تعامل و ارتباط مناسب با ذی نفعان به‌ویژه با رویکرد افزایش دقت، سرعت و سلامت و توانمند‌سازی اعضاء با رویکرد آموزش‌های مهارت محور و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های قانونی موجود و ایجاد سیستم مدیریت انسانی و غیر متمرکز و چابک‌سازی سازمان با رهایی از قید و بندهای اداری بازدارنده و پویایی سیستم در سطوح شهرستان و استان و پیوند زدن منافع سازمان به منافع اعضاء می‌توان ضعف‌ها را برطرف و قوت‌ها را تقویت کرد. آقایی ادامه داد: از همه کسانی است که برای اعتلای سازمان شبانه‌روز زحمت می‌کشند تشکر می‌کنم و آرزویم رسیدن روزی است که سازمان با رویکرد مناسب در سطوح مختلف بتواند امید و نشاط را در اعضای خود ایجاد کند و قشر فرهیخته مهندسان کشاورزی نقشی فعال و پویا در مهندسی‌کردن تولید و سرعت بخشیدن به روند گذر از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی دانش بنیان داشته باشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام خبر داد
تحقق افزایش تولید و بهره‌وری در استان با توسعه گلخانه‌ها
عزت‌الله اکبرزاده، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام، در گفت‌وگو با «سبزینه» اظهار داشت: این سازمان طی پنج مرحله انتخابات شورای سازمان فعالیت خود را ادامه می‌دهد و در این مدت تعداد پنج‌هزار و ۴۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان رشته‌های بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌زیست را ساماندهی کرده و در حوزه‌های مختلف به عنوان بازوی توانمند علمی در کنار سازمان جهاد کشاورزی استان و مابقی متولیان بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست ایفای نقش می‌کند. سیاست این سازمان نیز توانمند‌سازی اعضاء و ارتقای سطح دانش و مهارت آنان جهت مهندسی کردن فرآیند تولید و اثربخشی آن‌ها در حوزه‌های مختلف تولید است که باعث افزایش بهره‌وری و ارتقای سطح تولید از لحاظ کمی و کیفی می‌شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام افزود: یکی از بحران‌های مهمی که بشر را تهدید می‌کند، مسأله بحران کمبود آب است که میزان بالای مصرف آن و رویکرد فرهنگی نامناسب این بحران را در عصر حاضر به چالش تبدیل کرده است. سهم بالای مصرف آب در بخش کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کنونی است. با توجه به این‌که دوران استحصال آب‌های ارزان‌قیمت به پایان رسیده و پتانسیل آبی کشور دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای رو به رشد آب به‌ویژه در بخش کشاورزی باشد، ناچار و مکلف به بهینه‌سازی مصرف آب در بخش کشاورزی هستیم؛ لذا رویکرد استان در راستای بهینه‌سازی مصرف آب و تغییر الگوی کشت، استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری است. ما با توجه به وجود نیروی انسانی متخصص و آموزش‌دیده در بخش آب، در راستای استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری بیش‌ترین نقش را ایفا می‌کنیم و با ایجاد تعامل با سازمان جهاد کشاورزی درباره تغییر الگوی کشت برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده‌ایم. با وجود پتانسیل نیروی انسانی و متخصص در بخش کشاورزی، در راستای مهندسی‌کردن فرآیند تولید قدم‌های زیادی برداشته‌ایم؛ البته تا رسیدن به هدف نهایی و مطلوب فاصله داریم، ولی تلاش می‌کنیم که پیوسته این راه ارزشمند و سودآور برای بخش کشاورزی و بهره‌برداران را ادامه دهیم.
اکبرزاده اظهارداشت: در بخش ساماندهی مسئولان فنی در واحدهای تولیدی، دامپروری، گلخانه‌ها و واحدهای گیاه‌پزشکی، اقدامات شاخصی از قبیل شناسایی فارغ‌التحصیلان راغب و بااستعداد، برگزاری آزمون‌های لازم و آموزش کافی انجام داده‌ایم و توانسته‌ایم نقش مهمی را در کنار واحدهای تولیدی توسط این عزیزان ایفا کنیم. یکی دیگر از سیاست‌های لازم و ضروری در بخش کشاورزی جهت بهینه‌سازی مصرف آب، کنترل آفات و بیماری‌ها، تولید محصول سالم و به‌حداکثر رساندن بهره‌وری از نهاده‌های کشاورزی، توسعه گلخانه‌ها است که خوشبختانه توانسته‌ایم تاکنون تعداد قابل توجهی بهره‌بردار را شناسایی و توجیه کنیم و مشاوره‌های لازم و ضروری در عرصه احداث را به آن‌ها بدهیم. گفتنی است با تأسیس این گلخانه‌های در دست اقدام و مجموعه گلخانه‌های فعال استان می‌توانیم قدم مثبتی در راستای افزایش تولید و بهره‌وری ‌برداریم. لازم به ذکر است توسط کارشناسان این سازمان مشاوره‌های لازم و علمی به گلخانه‌داران داده می‌شود و پیش‌بینی می‌شود روند رو به رشد توسعه گلخانه‌ها در سطح استان ادامه یابد و در همین راستا لازم است در جهت تولید محصول سالم از روش‌های متفاوت و نوین جهت مبارزه با آفات و بیماری‌ها استفاده شود. ما در استان ایلام با ساماندهی واحدهای گیاه‌پزشکی، فروشگاه‌های سموم کشاورزی، کلینیک‌ها و توسعه انسکتاریوم‌ها توانسته‌ایم عملکرد قابل قبولی داشته باشیم. همچنین با ساماندهی و پلمب واحدهای غیرمجاز، آموزش دارندگان واحدهای گیاه‌پزشکی دارای مجوز، به‌کار‌گیری مسئولان فنی و متخصص رشته‌های گیاه‌پزشکی و مرتبط با آن جهت آموزش بهره‌برداران، ارائه خدمات و مشاوره‌های فنی استفاده مفید از سموم کشاورزی، ترویج روش‌های مبارزه بیولوژیک جهت کنترل آفات و بیماری‌ها و افزایش عملکرد و تولید محصول اقدامات شایانی در سطح استان انجام شده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام در مورد دستاوردهای این سازمان گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی و تخصصی برای فارغ‌التحصیلان عضو سازمان و بهره‌برداران بخش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌زیست، به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان حوزه واحدهای تولیدی به عنوان مسئول فنی، به‌کارگیری فارغ‌التحصیلان در قالب طرح‌های کارورزی در واحدهای تولیدی به تعداد یک‌هزار نفر که منجر به اشتغال ۲۵ درصدی آنان شده است، تعامل و همکاری سازنده و اثربخش با سازمان جهاد کشاورزی و ادارات زیر مجموعه آن و افزایش ضریب نفوذ علم و دانش در عرصه‌های مختلف بخش کشاورزی از جمله دستاوردهای ماست.
اکبرزاده در پایان اظهار داشت: معتقدم اشتغال‌زایی برای فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی، مهندسی کردن فرآیند تولید، افزایش ضریب نفوذ دانش در عرصه تولید، افزایش بهره‌وری در مصرف آب در بخش کشاورزی و به‌کارگیری روش‌های نوین مبارزه با آفات و بیماری‌ها جز با پذیرش ظرفیت و پتانسیل عظیم سازمان نظام مهندسی کشاورزی توسط قانون‌گذاران و مسئولان دستگاه‌های اجرایی تحقق پیدا نخواهد کرد؛ لذا بر مسئولان واجب است بسترهای لازم را برای نقش‌آفرینی هرچه بیش‌تر این سازمان فراهم کنند.

در سال جاری ۴۵۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان غربی کشف شده است
قاچاق چوب قاتل جنگل‌های آذربایجان غربی
قاچاق چوب و برداشت غیرمجاز از عرصه‌های جنگلی آذربایجان غربی، اثرات غیر قابل جبرانی را بر منابع طبیعی این استان تحمیل خواهد کرد. چوب، این ماده باارزش، از بدو خلقت بشر تاکنون، در زندگی روزمره انسان‌ها دخالت داشته و وقتی که بشر زندگی خود را در جنگل آغاز کرد، با چوب آشنا شده و از آن برای ساخت خانه و کاشانه، وسایل دفاعی، حمل و نقل و کشاورزی استفاده کرده است. چوب در تکامل انسان نقش مهمی داشته و کاربرد آن در وسایل حمل و نقل از جمله قایق و کشتی، خطوط ریل، در اشاعه تمدن‌ها، بقای انسان و کشف نواحی ناشناخته را به دنبال داشته است. استان آذربایجان غربی دارای دو میلیون و ۷۴۵ هزار هکتار عرصه‌های منابع طبیعی است که دو میلیون و ۶۵۳ هزار هکتار آن مراتع و ۱۰۱هزار هکتار آن را عرصه‌های جنگلی دربر می‌گیرد که سرانه جنگل و فضای سبز در این استان نیز چهار صدم هکتار برآورد می‌شود که بسیار کم‌تر از سرانه کشوری و حدود یک شانزدهم سرانه جهانی است که این عرصه‌های جنگلی استان نیز هر روزه به دلایلی همچون قطع غیرمجاز درختان، آتش‌سوزی، آفت و... رو به کاهش است. قطع غیرمجاز درختان و پدیده قاچاق چوب، از معضلات پیچیده منابع طبیعی در ایران است که کارشناسان به دلیل ریشه اقتصادی و اجتماعی این پدیده، ارائه راهکار برای برون‌رفت از این بحران را بسیار دشوار می‌دانند.

زمان قاچاق چوب
به دلیل مشغله کاری در فصول بهار و تابستان، در واقع اواخر پاییز و زمستان اوج زمان قاچاق چوب است، زیرا در این فصل به دلیل عدم اشتغال، حتی اگر نیاز مالی و فقر عمومی را در نظر نگیریم و گاه جهت رفع بیکاری و ماجراجویی، افراد سودجو اقدام به قطع غیرمجاز و قاچاق چوب می‌کنند.
در سال جاری ۴۵۰ تن چوب قاچاق در آذربایجان غربی کشف شده است
یوسف‌علی ابراهیم‌پور، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی آذربایجان غربی، با بیان این‌که میزان قاچاق چوب در استان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است، گفت: قاچاق چوب در سال گذشته و در سطح استان بسیار محدود بود، اما در سال جاری تاکنون ۴۵۰ تن چوب قاچاق کشف و ضبط شده است که مقصد بیش از ۹۰ درصد آن‌ها استان‌های شمالی کشور بوده است. وی افزود: اجرای طرح تنفس جنگل‌های شمال از سه سال گذشته و نداشتن برنامه‌ریزی دقیق در راستای تعدیل فعالیت کارخانه‌های کاغذسازی و چوب‌بری مناطق شمالی کشور موجب گسترش پدیده قاچاق چوب در سطح کشور شد که از ابتدای سال جاری این پدیده در شمال غرب کشور و استان‌های آذربایجان غربی و شرقی نمود بیش‌تری پیدا کرده است.
عف در نیرو و امکانات، مانع ریشه‌کن‌شدن پدیده قاچاق چوب
ابراهیم‌پور تأکید کرد: با همکاری جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و مقامات قضایی استان و بر اساس قانون حفظ ذخایر جنگلی و مطرح‌کردن موضوع در شورای حفظ بیت المال، اقدامات موثری در این راستا انجام گرفته است، اما با این حال ضعف در تعداد نیرو و امکانات مانع از ریشه‌کن‌شدن پدیده قاچاق چوب در سطح استان می‌شود. وی اذعان کرد: در حاضر در آذربایجان غربی به ازای حفاظت از هر ۴۵ هزار هکتار یک مأمور حفاظت داریم. این در حالی است که در میانگین کشوری برای هر ۱۸ هزار هکتار یک مأمور حفاظت اختصاص داده شده است و در کشور‌هایی نظیر ترکیه نیز به ازای هر سه هزار هکتار یک مأمور حفاظت از منابع طبیعی وجود دارد.
قاچاق چوب، ضریب تخریب بیش‌تری نسبت به برداشت‌های هدفمند دارد
شمال عباسی بوکانی، کارشناس جنگل‌داری، با بیان این‌که یقیناً پدیده قاچاق چوب چه در شمال کشور و چه در جنگل‌های غرب، به دلیل برداشت از ذخایر جنگلی ارزشمند تأثیرات مخرب اکولوژیک و محیطی عظیمی بر ساختار طبیعی جنگل خواهد داشت، عنوان کرد: بدیهی است که این موضوع مصداق برداشت اتفاقی، بدون برنامه و غیر اصولی از بخشی از منابع طبیعی با قدرت ترمیم کم‌تر به ویژه در جنگل‌های زاگرس بوده و به دلیل وجود برخی از کاستی‌های حاکم بر مدیریت و نگهداری از ذخایر جنگلی کشور، ضریب تخریب بیش‌تری نسبت به برداشت‌های هدفمند در قالب طرح جنگل‌داری خواهد داشت.
فقر اقتصادی و فرهنگی، دلیل عمده قاچاق چوب است
وی با اشاره به این‌که دلیل عمده تخریب همه عرصه‌های منابع طبیعی ناشی از قاچاق چوب و محصولات جنگلی، فقر اقتصادی و کمبود امکانات در کنار نبود پوشش آموزشی زیست‌محیطی کافی جنگلن‌شینان از یک طرف و اجرای ناموفق طرح‌های جنگل‌داری و عدم نظارت علمی مناسب بر عرصه‌های جنگلی چه عرصه‌های قابل بهره‌برداری و چه عرصه‌های حفاظت شده توسط دستگاه‌های ذی‌ربط است، افزود: احاطه‌شدن در درون جنگل و نبود منابع کافی و زمین‌های زراعی، بهانه‌ای برای گسترش زمین‌های زراعی با قطع جنگل‌ها در نقاط روستایی شده است. همچنین گاه مقررات سختگیرانه واردات چوب، انگیزه قطع درختان جنگل را ایجاد می‌کند، زیرا واردات برای تولیدکنندگان به‌صرفه نیست. این کارشناس با یادآوری این‌که قیمت بالای چوب در کشور، مخربان جنگل‌ها را به برداشت غیرمجاز چوب‌ ترغیب می‌کند و همچنین وجود مناطق با داشتن جاده‌های فرعی فراوان، حفاظت از این عرصه‌ها را مشکل کرده و به سوءاستفاده‌کنندگان فرصت اقدام می‌دهد، تأکید کرد: قاچاق چوب در آینده با وجود تغییرات اقلیمی، خشک‌سالی و پدیده بیکاری به عنوان یکی از جلوه‌های فقر اقتصادی، نقش پر رنگ‌تری در تخریب و امحای جنگل‌ها ایفا خواهد کرد.
قاچاق چوب، از بین رفتن سرمایه ملی است
شمال عباسی گفت: از مضرات قاچاق چوب می‌توان به از بین رفتن منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی، افزایش آلودگی هوا، وقوع سیل، لغزش زمین و گردوغبار، صدمه به اقتصاد ملی و اشتغال مولد، از بین رفتن گونه‌های بومی و ارزشمند گیاهی و جانوری و کاهش تنوع زیستی اشاره کرد.
راهکار‌های کاهش قاچاق چوب
این کارشناس جنگل‌داری در پایان گشت‌های پیشگیرانه ادارات منابع طبیعی و حضور قرقبانان، فرهنگ‌سازی به ویژه با تکیه بر آموزش همگانی، کاهش تعرفه واردات چوب خام، ایجاد اشتغال مولد برای جنگل‌نشینان، کاهش سرانه مصرف کاغذ در کشور به دلیل اسراف، حمایت از بخش کشاورزی و دامداری، ایجاد پایگاه‌های مردمی حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و برخورد قاطع با متخلفان را از جمله راهکار‌های کاهش چاقاق چوب عنوان کرد. باتوجه به اثراث مخرب و غیر قابل جبران تخریب عرصه‌های جنگلی، انتظار می‌رود مسئولانِ امر با ایجاد سازکار‌های مناسب و توسعه نیروی حفاظتی جنگل‌ها و اقدامات فرهنگی مرتبط، بیش از پیش در جهت حفظ و نگهداری این سرمایه ملی تلاش کنند.

واحد مرکزی خبر
طی امروز؛
تجلیل از مهندسان برتر حوزه کشاورزی
مراسم تجلیل از مهندسان برتر حوزه کشاورزی با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در سالن همایش‌های برج میلاد آغاز شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این مراسم علاوه بر سخنرانی مسئولان ارشد و تقدیر از صاحب نامان بخش کشاورزی، از تابلو مراکز خدمات کشاورزی و نخستین تلویزیون اینترنتی کشاورزی رونمایی می‌شود.

خبرگزاری صدا و سیما مازندران
مازندران
توزیع 55 تن بذر شالی در آمل
مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت : امسال 54 هزار و 600 کیلوگرم انواع بذر شالی میان کشاورزان آملی توزیع شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مدیر جهاد کشاورزی آمل با بیان اینکه برای بهزراعی برنج و افزایش تولید استفاده از ارقام اصلاح شده در حال افزایش است، گفت: در سال زراعی جاری 54 هزار و 600 کیلوگرم انواع بذر شالی میان کشاورزان این شهرستان توزیع شد.
اسلامی افزود : از این مقدار بذر، 6 هزار و 300 کیلوگرم شیرودی و ندا ، پنج هزار و 100 کیلوگرم فجر ، دو هزار و 400 کیلوگرم کشوری ، 33 هزار کیلوگرم طارم هاشمی و هزار و 500 کیلوگرم طارم بوده است.
به گفته وی کشاورزان می توانند بذر مور نیاز خود را از کارگزاران بخش دولتی و خصوصی دریافت کنند.
شهرستان آمل 37 هزار و 298 هکتار شالیزار دارد.

شبکه خبر
هشدار فائو درباره کاهش تنوع زیستی در کشاورزي
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) درباره کاهش تنوع زیستی در کشاورزی جهان هشدار داد.
سازمان خواربار کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) در نخستین گزارش جامع خود درباره وضعیت تنوع زیستی جهان برای مواد غذایی و کشاورزی هشدار داد: گوناگونی زیستی که اساس نظام غذایی انسان را تشکیل می دهد، در سراسر جهان درحال کاهش است.
بنابر اعلام فائو تغییرات اقلیمی و آب و هوایی از مهمترین علل کاهش تنوع گونه هاست. چاپ