بریده جراید و روزنامه ها کمينه

يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

خبرگزاری ايانا:
Ÿمدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور: تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است

خبرگزاری ايسنا:
Ÿمدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور:تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
Ÿمدیر کل صادرات وزارت جهاد کشاورزی: رتبه دوم تولید خرما را داریم اما بازار جهانی دست سه کشور است
Ÿآغاز برداشت انار از ۱۹۲۲ هکتار باغات اردستان
Ÿراه خودکفایی در تولید زیتون
Ÿ پسته‌کاران از برندگان اصلی عرضه بورسی پسته

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ ۱۶۰۰ تن بذر اصلاح شده گندم و جو در چهارمحال و بختیاری توزیع شد
Ÿپهپادها گامی به سمت هوشمندسازی کشاورزی
Ÿمشاور وزیر جهاد کشاورزی:قیمت بذر گندم گواهی شده تا ۸ درصد کاهش یافت
Ÿتولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی
Ÿشرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان‌ها احیاء می‌شود
Ÿمشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:امسال ۴۳۰ تن زعفران تولید می‌شود
Ÿمعاون وزیر جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد:ماندگاری بالا، پیش‌نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا
Ÿوزیر صنعت، معدن و تجارت:میز صادرات خرما در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود
Ÿرئیس اتحادیه باغداران: پرتقال‌های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند
Ÿ ۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت زیره است
Ÿ ۱۳ شهرک گلخانه‌ای در البرز ایجاد می‌شود
Ÿجریان آب زاینده‌رود تا کشت پاییزه ادامه دارد

خبرگزاری ايلنا:
Ÿدر نامه حجتی خطاب به مدیران وزارت جهادکشاورزی مطرح شد؛ ضرورت مدیریت مصرف آب برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی
Ÿایلنا گزارش می‌دهد: افزایش یک تا ۳ هزار تومانی قیمت برنج‌های وارداتی/ کاهش واردات قیمت‌ها را بالا برد
Ÿدر گفت‌و‌گو با ایلنا عنوان شد: دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲.۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری
Ÿدستور معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی

خبرگزاری فارس:
Ÿارسال سومین محموله ترانزیتی افغانستان از‌ چابهار/‌بارگیری محموله صادراتی کرمان-هندوستان‌ در چابهار
Ÿ فارس من|کود شیمیایی به طور شانسی در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون حجتی به مهر خبر داد، همکاری ایران وآلمان درزمینه بذر/واردات٦نوع رقم جدید کلزاوچغندرقند
Ÿمهر گزارش می‌دهد، طرح الگوی کشت، حلقه مفقوده تولیدات کشاورزی
Ÿگزارش مهر از سرزمین طلای سبز؛لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند

Ÿدر گفتگو با مهر اعلام شد؛ احداث شهرک کشاورزی در اراضی ملی/ توسعه گلخانه‌ها پیگیری می‌شود

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿرئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛پیش بینی کاهش ۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم
Ÿپرورش تمشک بدون نیاز به آب و سم

خبرگزاری موج:
Ÿ منصور رضوانی‌جلال خبر داد: پیشرفت 70درصدی در توسعه سامانه های نوین کشاورزی
Ÿ ابتکار: تولیدات کشاورزی تاثیر روز افزونی در اقتصاد کشور دارد

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ اطلاعیه هواشناسی برای انجام عملیات کشت پاییزه قبل از یخبندان

روزنامه اطلاعات:
Ÿ ثبت رکورد تولید ۴۴ تن پسته در دامغان

روزنامه سبزينه:
Ÿبیمه کشاورزی در سال زراعی جدید با گزینه‌های متنوع و جذاب همراه و پشتیبان کشاورزان است ، بیمه کشاورزی در اوج خدمت
Ÿتدابیر هوشمندانه برای حمایت از کشاورزان در دستورکار قرار گیرد
خیز دلالان برای مُفت بردن زرشک

ديدار نيوز:
Ÿمدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور: تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
Ÿرئیس سازمان جهادکشاورزی زنجان؛ کشاورزان بذر گندم را از تولیدکننده‌های رسمی دریاف کنند

فرتاک نيوز:
Ÿ عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه : ممنوعیت های صادراتی به بازارهای بین المللی این محصولات لطمه وارد می کند

خبرگزاری صداو سيما کرمان:
Ÿ کشاورزان جنوب کرمان از کشت بی رویه پیاز خودداری کنند

خبرگزاری صداو سيما اصفهان:
Ÿرییس جهاد کشاورزی شهرستان سمیرم ، آغاز برداشت سیب زمینی به روشGAP در سمیرم

خبرگزاری صداو سيما هرمزگان:
Ÿ آغاز برداشت مرغوبترین خرمای جهان در هرمزگان

خبرگزاری صداو سيما گيلان:
Ÿ راه اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی شمال کشور به زودی در گيلان
خبرگزاری ايانا
مدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور:
تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه وظیفه قرنطینه جلوگیری از ورود آفات و بیماری ها و استقرار و انتشارشان در کشور است، گفت: علاوه بر آن تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است.
مریم جلیلی مقدم در حاشیه نشست "بررسی وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" در گفتگو با خبرنگار ایانا در استان فارس افزود: توسط مجمع عمومی سازمان ملل، سال 2020 میلادی به عنوان "سال قرنطینه و بهداشت گیاهی" نامگذاری شده، در همین راستا همه کشورها باید به سطح آگاهی مردم را نسبت به فعالیت قرنطینه گیاهی بالا ببرند.
به گفته وی؛ ارتقای کیفیت انجیر استهبان از موضوعات مطرح شده به منظور بهینه سازی صادرات در این نشست بود.
مقدم تصریح کرد: از درخواست های صادرکنندگان انجیر، فراهم کردن زمینه صادرات از مبدأ تولید یعنی شهرستان استهبان است که در این زمینه قرنطینه هیچ مشکلی ندارد مشروط بر اینکه گمرک استان یا شهرستان زیر ساخت ها و امکانات اظهار گواهی و اظهار محموله را داشته و مستقر شود.
وی با بیان اینکه امکان ایجاد گمرک تخصصی برای محصول انجیر در استهبان وجود دارد، یادآور شد: با توجه به نوع محصول، آفات و بیماری ها در حال حاضر در بسیاری از کشورها گمرکات تخصصی وجود دارد به عنوان مثال برای اندام های تکثیری گمرک تخصصی فعالیت می کند چرا که ریسک قرنطینه ای بالایی داشته و نیازمند تجیهزات آزمایشگاهی و کارشناسان قرنطینه متخصص است.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با توجه به اینکه کارشناس قرنطینه استهبان نسبت به سایر کارشناسان استان، علم و آگاهی بیشتری در ارتباط با انجیر استهبان دارند از این رو صدور گواهی بهداشت از استهبان مورد تایید این دفتر است.
نشست بررسی "وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" با حضور مهدی قائمیان معاون قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور، محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، احمدرضا کمالی سروستانی فرماندار استهبان، نمایندگان تولیدکنندگان و صادرکنندگان و جمعی از مسئولین ستادی و شهرستانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس برگزار شد.


خبرگزاری ايسنا
مدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور:
تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه وظیفه قرنطینه جلوگیری از ورود آفات و بیماری‌ها و استقرار و انتشارشان در کشور است، گفت: علاوه بر این تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مریم جلیلی مقدم در نشست "بررسی وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" افزود: توسط مجمع عمومی سازمان ملل، سال 2020 میلادی به عنوان "سال قرنطینه و بهداشت گیاهی" نامگذاری شده است و کشورها باید سطح آگاهی مردم را نسبت به فعالیت قرنطینه گیاهی بالا ببرند.
جلیلی‌مقدم در مورد ارتقاء کیفییت انجیر استهبان نیز گفت: فراهم کردن زمینه صادرات از مبدأ تولید یعنی شهرستان استهبان، یکی از خواسته‌های تولید کنندگان این محصول است و قرنطینه هیچ مشکلی برای تحقق این درخواست ندارد مشروط بر اینکه گمرک استان یا شهرستان زیر ساخت‌ها و امکانات اظهار گواهی و اظهار محموله را داشته باشد و مستقر کند.
وی با بیان اینکه امکان ایجاد گمرک تخصصی برای محصول انجیر در استهبان وجود دارد، یادآور شد: با توجه به نوع محصول، آفات و بیماری‌ها، بسیاری از کشورها گمرک‌های تخصصی را ایجاد و آزمایشگاه تخصصی و کارشناسان متخصص را مستقر کرده‌اند.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با توجه به اینکه کارشناس قرنطینه استهبان نسبت به سایر کارشناسان استان، علم و آگاهی بیشتری در ارتباط با انجیر دارند، از این رو صدور گواهی بهداشت از استهبان مورد تایید این دفتر است.
سختگیری در صدور گواهی قرنطینه خواسته صادرکنندگان انجیر است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: برای حفظ هویت انجیر ایران و استهبان تولید کنندگان و صادرکنندگان این محصول خواستار سختگیری در صدور گواهی قرنطینه هستند.
محمدمهدی قاسمی افزود: رسالت قرنطینه کشاورزی، نظارت دقیق بر کالاهای صادراتی است چرا که عرضه کالای نامرغوب به خارج از کشور، اعتبار کشور را به خطر می اندازد.
او ادامه داد: به زودی انجیرستان دیم استهبان ثبت جهانی خواهد شد در نتیجه یک ظرفیت جهانی برای حفظ و حراست "انجیر استهبان" ایجاد می‌شود که امیدواریم به باغداران و صادرکنندگان این محصول نیز کمک شود.
قاسمی با اشاره به ضرورت آموزش رفتار فنی به کشاورزان، تصریح کرد: از ظرفیت مرکز تحقیقات انجیر به منظور تولید محصول انجیر گواهی شده و با کیفیت استفاده شود.
وی با بیان اینکه استفاده از بَر انجیر بیشتر و آبیاری اضافه تر باعث کاهش کیفیت انجیر می شود، یادآور شد: علاوه بر این آبیاری بیش از حد صدماتی به منابع زیرزمینی وارد می کند و به منظور حفظ کیفیت انجیر استهبان مدیریت آبیاری و سم پاشی بی رویه انجیر باید توسط مردم انجام شود.
استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان نیز با اشاره به اینکه افرادی با کارت های بازرگانی یکبار مصرف اقدام به صادرات انجیر می کنند، گفت: درخواست صادرکنندگان این است که استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد.
مهدی اعیان منش با بیان اینکه تقریبا 99 درصد صادرکنندگان در این شهرستان هستند، افزود: به منظور "حفظ هویت انجیر استهبان" این افراد خواستار سخت گیری در زمینه صدور گواهی قرنطینه و مساعدت گمرک در زمینه صادرات انجیر از شهرستان استهبان هستند.
به گفته وی استهبان با سطح زیر کشت 24 هزار و 500 هکتار انجیردیم و تولید سالانه حدود 15 هزار تن، رتبه اول سطح و تولید در ایران دارد.
اعیان منش اظهار کرد: بیش از نیمی از انجیر استهبان استاندارد است و اقدامات اولیه برای دریافت گواهی آی سی ام، برای دو باغ انجیر به مساحت‌های 16 و 7 هکتار انجام شده و سایر مزارع نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیر کل صادرات وزارت جهاد کشاورزی:
رتبه دوم تولید خرما را داریم اما بازار جهانی دست سه کشور است
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی گفت: ایران بعد از مصر دومین تولید کننده خرما در جهان محسوب می‌شود اما 50 درصد بازارهای جهانی خرما در اختیار هندوستان، پاکستان و ترکیه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی فارس، شاهرخ شجری شامگاه جمعه 27 مهر در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه خرما در شیراز گفت: مصر یک میلیون و 600 هزار تن و ایران یک میلیون و 150 هزارتن خرما تولید می‌کنند.
او ادامه داد: بازارهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی ایران بیش از 50 درصد در اختیار سه کشور عراق، افغانستان و امارات است و از دیگر سو، بیش از 50 درصد بازار صادرات خرما در اختیار سه کشور هندوستان، پاکستان و ترکیه قرار دارد بنابراین درجاتی از انحصار خرید کشور ما در اختیار کشورهای مذکور است در نتیجه قدرت چانه زنی صادرکنندگان ایرانی با شرکای تجاری خود در کشورهای هدف به شدت کاهش پیدا می کند.
مدیرکل دفترتوسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: راهبرد اصلی ما در صادرات محصولات کشاورزی باید روی سیاست نفوذ و توسعه متمرکز باشد و قدرت بازار را در اختیار بگیریم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه، تبدیل اسناد تجاری، عرضه محور بودن صادرات به جای تقاضا محور بودن از مشکلات صادرات کشور ما است، افزود: توجه به درجه توسعه یافتگی از دیگر ضعف‌ها در استراتژی صادرات محصولات کشاورزی ایران است برای رفع این مشکل باید به دنبال تنوع، تبلیغات و بسته بندی های مناسب باشیم.
شجری تاکید کرد: به منظور رفع مشکل صادرات ایجاد "زنجیره های ارزش" به عنوان اولین استراتژی که مورد تایید ادبیات اقتصادی و تجربیات بین المللی است باید در دستور کار قرار گیرد اما زنجیره ارزش یک نسخه دولتی نیست بلکه یک حرکت خود جوش است.
وی همچنین با بیان اینکه سهم کشاورزی ایران در تولید ناخالص داخلی "جی.دی.پی" بیش از متوسط جهانی است، گفت: سهم بخش کشاورزی ایران در "جی.دی.پی" 10 درصد و متوسط جهانی 7درصد است، این امر ظرفیت‌های ویژه ایران را نشان می دهد و باید از این فرصت استفاده شود.
شجری همچنین افزود: سال گذشته حدود هفت میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش چیزی حدود 6.5 میلیارد دلار صادر شده و در حقیقت تراز تجاری در بخش کشاورزی ایران از منفی هشت میلیارد دلار در سال 92 به منفی چهار میلیارد دلار بهبود پیدا کرده است.
این مقام مسئول با اشاره به رشد 27 درصدی محصولات کشاورزی کشور نسبت به سال 92، اضافه کرد: در حال حاضر 122 میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که شامل 84 میلیون تن تولیدات زراعی، 22 میلیون تن تولیدات باغی و 16 میلیون تن تولیدات دامی و آبزی است.

آغاز برداشت انار از ۱۹۲۲ هکتار باغات اردستان
مدیر جهاد کشاورزی اردستان گفت: برداشت محصول انار از ۱۹۲۲ هکتار از باغات شهرستان اردستان شروع شده است و تا اوایل آذرماه ادامه خواهد داشت.
علی‌اکبر صالح در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شهرستان اردستان مقام اول تولید انار در استان اصفهان را دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید انار در شهرستان اردستان به ۱۶هزار تن برسد.
وی با بیان اینکه فصل برداشت انار تا اوایل آذرماه ادامه دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به عملکرد هشت تن در هکتار، نزدیک ۱۶ هزار تن از باغات شهرستان انار برداشت شود که بیش از ۸۵ درصد محصول انار اردستان برای عرضه به بازارهای داخلی (تهران و اصفهان) ارسال می‌شود و مابقی به مصرف روزانه خود اهالی اختصاص می‌یابد.
مدیر جهاد کشاورزی اردستان اضافه کرد: مقدار قابل توجهی از محصول انار نیز جهت تهیه رب انار مورد مصرف قرار می‌گیرد. همچنین بخش خصوصی طی چند سال گذشته در راستای اقتصاد مقاومتی در زمینه فراوری و استفاده بهینه از انار وارد عرصه شده و چهار مرکز در شهرستان در این زمینه فعالیت می‌کند.
صالح با بیان اینکه مهم‌ترین ارقام انار موجود در باغات شهرستان پوست قرمز اردستان، سبزه، گلوباریک، شه بر، می خوش، نادری، پوست قرمز مهاباد و... است.

پسته‌کاران از برندگان اصلی عرضه بورسی پسته
چند روزی بیش‌تر از آغاز معاملات گواهی سپرده و قرارداد آتی پسته در بورس کالا نمی‌گذرد که براساس آمارها، استقبال از این محصول خوب برآورد شده است. یک کارشناس بازار سرمایه در این زمینه معتقد است که پسته‌کاران از برندگان اصلی ورود پسته به بورس کالا خواهند بود و از مزیت واقعی شدن قیمت‌ها و افزایش سود بهره‌مند می‌شوند.
‌حمیدرضا مهرآور در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این‌که ورود پسته به بورس کالا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: در یک نگاهی کلی، معامله هر محصولی که به‌صورت شفاف و بر اساس عرضه و تقاضا و در بستری قانونی مانند بورس کالا انجام می شود، موجب ارتقای کیفیت و بهبود وضعیت بازار آن محصول خواهد شد. درباره بازار پسته، همواره واسطه‌ها، پسته را با قیمت ارزان از کشاورز می‌خرند و سپس منتظر می‌مانند تا در زمان مناسب محصول را به بازار عرضه کنند. اما با ورود پسته به معاملات گواهی سپرده و آتی بورس کالا این روند حذف می‌شود و امکان عرضه مستقیم پسته از سوی کشاورزان در بورس با قیمت واقعی فراهم می‌شود؛ نمونه بارز این اتفاق در اندک مدتی برای زعفران رخ‌ داده و بازار داخلی و خارجی طلای سرخ را رونق داده است.
وی ادامه داد: برنامه‌ای که اکنون برای پسته پیش‌بینی ‌شده را شاید بتوان با یک مثال، روشن‌تر بیان کرد؛ فرض کنید شما پول اضافی خود را در جایی مانند بانک سپرده‌گذاری می‌کنید و هرگاه نیاز داشتید به میزان لازم از سپرده خود برداشت می‌کنید. به همین سیاق، برای پسته هم انبارهای استاندارد و مورد تأیید بورس توسط بسیاری از عرضه‌کننده‌ها آماده‌شده تا افراد بتوانند محصولات خود را انبار کنند و بعد در زمانی که احساس می‌کنند قیمت فروش محصول به نفع آنان است، تمام یا بخشی از پسته‌های خود را از انبار خارج و روانه بازار یا بورس می‌کنند. نکته اینجاست که تاکنون، رویه غالب این بود که کشاورز محصولی را تولید می‌کرد اما چون مکان مناسبی برای نگهداری آنچه از لحاظ بهداشتی و چه امنیتی نداشت، ناچار به فروش سریع محصول خود می‌شد، آن‌هم در زمان برداشت محصول که طبیعتاً قیمت آن بسیار ارزان‌تر است.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: اما با مکانیسم جدیدی که اندیشیده شده و پس از آغاز به کار بورس پسته، این امکان به وجود آمده که تولیدکننده در زمان مناسب محصول خود را عرضه و سود بهتری نصیب خود کند. جدای از این دستاورد مثبت، آن‌ها می‌توانند بر مبنای محصولی که به امانت در انبارهای پسته گذاشته‌اند «گواهی سپرده کالایی» دریافت کنند. این گواهی سپرده، جزو اوراق ارزشمندی است که در بانک‌ها قابل توثیق و دریافت تسهیلات است. بنابراین شروع به کار بورس پسته، اقدام بسیار بزرگ و مهمی است و همانند بورس زعفران که به‌ویژه با حذف واسطه‌ها موجب بهبود درآمد کشاورزان شد، بورس پسته هم می‌تواند عامل افزایش درآمد تولیدکنندگان پسته شود تا به‌اصطلاح، حق به حق‌دار برسد.
‌مهرآور در پاسخ به این‌که چگونه می‌توان کشاورزان را به عرضه بورسی محصول خود ترغیب و تشویق کرد؟ گفت: هر کشاورزی که از این واقعیت مطلع شود که عرضه بورسی پسته تولیدی‌اش، حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد سود بیشتر عاید او خواهد کرد؛ شک نکنید فروش سنتی پسته را کنار گذاشته و محصولش را روانه بورس کالا خواهد کرد. اجازه بدهید باز هم از زعفران مثال بزنم؛ بسیاری از زعفران کاران که تولید آنان به‌اندازه یک کیلو بود، ترجیح می‌دادند آن را به اولین خریدار بفروشند اما اکنون هیچ‌کدام این کار را نمی‌کنند و به دلیل اطلاع از نرخ زعفران در بورس، مشتاقانه محصولشان را در بورس زعفران عرضه می‌کنند و همین تحول، تأثیر مثبتی در افزایش درآمد کشاورزان و نیز قیمت و بازار زعفران ایجاد کرده است.
وی با اشاره به این‌که بورس پسته تازه شروع به کار کرده اظهار کرد: خیلی از کشاورزان هنوز با اهداف و مزیت‌های آن آشنا نیستند یا ممکن است حتی از فعال شدن چنین بورسی بی‌اطلاع باشند اما اگر اطلاع‌رسانی گسترده و اقناعی دوباره بورس پسته و مزایای آن برای کشاورزان در دستور کار قرار گیرد و اجرایی شود، بدون تردید، تولیدکنندگان از بورس پسته استقبال خواهند کرد زیرا این بورس، تأمین‌کننده منافع آنان است. به این ترتیب مرجعی کارشناسی و مورد اعتماد، پسته را قیمت‌گذاری می‌کند که همین باعث خواهد شد دست دلالان و کسانی که سال های سال از دسترنج کشاورز سودهای هنگفتی می‌بردند، کوتاه شود و سودها به جیب کشاورزان برود. علاوه بر این، نظارت بهتری برای صادرات صورت خواهد گرفت که صادرات پسته و ارز حاصل از آن را افزایش خواهد داد که باز کشاورزان از این رخداد منتفع می‌شوند.
‌وی در پاسخ به این‌که یکی از مشکلات ما در بازار جهانی، ضعف استاندارد پسته صادراتی کشورمان و به‌ویژه در بحث چگونگی نگهداری و نیز بسته‌بندی‌های نامناسب این محصول است. آیا عرضه بورسی پسته می‌تواند در ترمیم این نقطه ‌ضعف مؤثر باشد؟ گفت: ‌دقیقاً، به نکته درستی اشاره کردید. چگونگی نگهداری پسته، مخصوصاً پسته تازه و تر خیلی مهم است زیرا عدم توجه به این نکته دچار شدن پسته‌ها در انبارها به آفت و قارچ را تقویت می‌کند. این اتفاق متأثر از نگهداری در انبارهای غیراستاندارد است.
او ادامه داد: اگر کشاورزان با امکانات آشنا شوند و بدانند نگهداری و بسته‌بندی با شیوه درست و استاندارد، چه ارزش‌افزوده چشمگیری برای آنان و همچنین کشور خواهد داشت، در زمینه رفع این کاستی و نقطه‌ضعف با جدیت وارد عمل خواهند شد. از جمله راهکارهای مؤثر، ورود کشاورزان به بورس پسته است که باعث خواهد شد امکان نگهداری این محصول در انبارهای برخوردار از استانداردهای لازم فراهم شود.
‌این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این‌که آیا بورس پسته قادر است ظرفیت پسته ایران برای تبدیل به یکی از قطب‌های اصلی قیمت‌گذاری پسته در بازارهای جهانی را عینیت بخشد، گفت: چرا که نه؛ چند روز پیش گزارشی درباره پسته آمریکا دیدم که نشان می‌داد در این کشور تولید پسته بسیار زیاد است اما کشاورزان آمریکا هم اذعان داشتند که مزه پسته ایران خیلی بهتر از پسته آنهاست. این مزیت رقابتی پسته کشورمان، می‌تواند با بورس کالا تقویت شود و در نهایت، بازار جهانی پسته کشورمان را گسترش دهد. همین باعث خواهد شد که ما از طریق بورس پسته جای خود را در بازارهای جهانی خیلی بیشتر باز کنیم. هم‌اکنون نیز کشورهای بسیاری هستند که بدون توجه خطرات تحریم‌های ضدایرانی آمریکا حاضرند پسته کشورمان را خریداری کنند. ترکیه، نمونه بارز چنین کشورهایی است.
وی افزود: نکته دیگر اینکه وقتی محصولی دارای بازار مصرف خوب باشد، مردم به تحریم‌های دولت‌ها اعتنایی نمی‌کنند و آن محصول را به هر صورت خریداری می‌کنند. بنابراین اگر ما از طریق بورس پسته، برندسازی حرفه‌ای و مؤثری انجام دهیم، می‌توانیم جایگاه برتری در بازارهای جهانی پسته به خود اختصاص دهیم. فراموش نکنیم داشتن مزیت، به‌تنهایی کافی نیست بلکه باید با بهره‌گیری از روش‌های علمی و به‌روز، وارد بازارهای دنیا شویم؛ وگرنه، همان بلایی که سر صادرات بی‌رقیب فرش ما آمد و اکنون به حاشیه بازارهای جهانی رانده ‌شده، در سایر محصولات صادراتی ما هم خواهد آمد. آینده پسته ایران بسیار روشن است، مشروط به آنکه تولید و صادرات آن موردحمایت قرار گیرد و از استانداردهای موردتوجه بازارهای جهانی برخوردار باشد.


راه خودکفایی در تولید زیتون
رئیس شورای ملی زیتون خواستار ممنوعیت واردات روغن زیتون در فصل برداشت زیتون و روغن‌گیری آن شد تا امکان خودکفایی در تولید زیتون فراهم شود.
مهدی عباسی درگفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در سال قبل در جهت پیشگیری از واردات روغن زیتون با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تشویق باغداران به برداشت روغنی، اگر دولت واردات روغن زیتون را در راستای محقق شدن چشم‌انداز ۲۰ ساله و تامین ۲۰ درصد از نیاز کشور به روغن زیتون ممنوع کند، خودکفایی در تولید زیتون دور از انتظار نیست.
وی مشکل حال حاضر بازار روغن زیتون کشور را، واردات روغن‌ زیتون‌های بی‌کیفیت دانست و درباره آفت مگس زیتون در باغات گفت: با توجه به اقدامات وزارت کشاورزی و شرایط آب و هوایی، در حال حاضر گزارشی مبنی بر زیاد بودن تعداد مگس زیتون نداریم.
عباسی به باغداران توصیه کرد در صورتی که می‌خواهند زیتون‌هایشان را برای روغن‌گیری نگه دارند، برای اطمینان خاطر پایین تنه درخت زیتون را سمپاشی کنند.
وی با بیان اینکه مگس زیتون، میوه زیتون را می‌خورد که به همین دلیل نمی‌توان از آن برداشت روغنی و زیتونی داشت، افزود: کشورهای توسعه یافته مبارزه بیولوژیکی برای مقابله با مگس زیتون را شروع کرده و موفق شده‌اند، در حالیکه در کشور ما همچنان از مبارزه شیمیایی استفاده می‌شود.
رئیس شورای ملی زیتون در پایان تاکید کرد: در مبارزه شیمیایی و سم‌پاشی، میوه با سموم تماس پیدا نمی‌کند و تنها پایین تنه درخت با مواد شیمیایی تماس پیدا می‌کند.
به گزارش ایسنا، مگس میوه زیتون از آفات مهم در نقاط زیتون‌خیز است که این آفت پس از آنکه حشره بالغ ماده تخم خود را بر روی میوه گذاشت، بوی خاصی از میوه متصاعد می‌کند که مگس‌های دیگر روی آن میوه تخم نمی‌گذارند و ۲ تا ۳ روز بعد تخم باز شده و کرم شروع به تغذیه از گوشت میوه زیتون می‌کند. این عمل باعث ریزش میوه‌ها قبل از برداشت و کاهش کیفیت روغن زیتون می‌شود. برای مبارزه با این حشره روش‌های مختلفی وجود دارد.

خبرگزاری ايرنا
۱۶۰۰ تن بذر اصلاح شده گندم و جو در چهارمحال و بختیاری توزیع شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از توزیع یک هزار و ۶۰۰ تن بذر گندم و جو اصلاح و گواهی شده متناسب با اقلیم منطقه در استان خبر داد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، ذبیح‌الله غریب اظهار داشت: در سال زراعی جاری افزون بر یکهزار و ۶۰۰ تن بذر فرآوری و ضد عفونی شده گندم و جو در طبقات گواهی، مادری، پرورشی ارقام بهمن و جلگه‌داری برای کشت پاییزی بین کشاورزان استان توزیع شد.
وی گفت: بذر به عنوان نخستین نهاده مصرفی که در انتقال صفات ژنتیکی گیاه نقش مهم دارد و استفاده کشاورزان از بذرهای مناسب برای کسب بیشترین تولید در عملکرد را دارد.
رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری یادآور شد: شرکت و اتحادیه وابسته به این سازمان متولی با بهره‌گیری از دستگاه‌های بوجاری با ظرفیت روزانه بیش از ۳۰ تن، بوجاری بذر گندم و جو مورد نیاز کشاورزان را انجام می دهند.
غریب، با اشاره به نبود تعادل بین قیمت محصول گندم در بازار و خرید تضمینی تعیین شده ، گفت: امسال خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته حدود۳۷ درصد کاهش یافت.
وی، میزان خرید تضمینی محصول گندم در استان در سالجاری را ۲۰ هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت: در سال زراعی گذشته افزون بر ۳۷ هزار تن گندم توسط مباشران تعاون روستایی و اداره غله خریداری شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، علت اصلی کاهش عرضه محصول گندم به مباشران دولتی در سال زراعی جاری را پایین بودن پایه قیمت تضمینی از سوی دولت و خرید بالاتر از سوی دلالان عنوان کرد.
وی، میزان گندم تولیدی استان در سال زراعی جاری را ۱۲۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: تولید محصول گندم امسال از نظر کمیت نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری ۶۰ هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری به کشت گندم اختصاص دارد که ۲۴ هزار هکتار آن آبی و ۳۶ هزار هکتار دیم است.
۶۶ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری اکنون فعال است.

پهپادها گامی به سمت هوشمندسازی کشاورزی
وزارت جهادکشاورزی سالانه میلیاردها تومان صرف مکانیزاسیون بخش کشاورزی و تجهیز کشاورزان به علوم و تکنولوژی های نوین کاشت، داشت، برداشت و حفظ محصولات با استفاده از روش های مختلف از جمله سم پاشی می‌کند که اکنون با پیشرفت‌های انجام شده، پهپادهای کشاورزی در این بخش گشایش جدیدی را در جهت هوشمندسازی و تجهیز کشاورزان به ادوات و ابزارآلات سم پاشی اراضی زراعی و باغی به وجود آورده است.
به گزارش ایرنا، کاهش هزینه، نیاز به نیروی انسانی کمتر، افزایش سرعت عمل، افزایش دقت، افزایش بازدهی، صرفه جویی در هزینه ها، توسعه تکنولوژیکی، افزایش بهره وری از اراضی کشاورزی، صرفه جویی در مصرف آب، افزایش امنیت غذایی و نداشتن تاثیرات زیست محیطی همگی از مزیت های استفاده از پهپادهای کشاورزی است و آشنایی، آموزش و تجهیز به پهپادهای کشاورزی سم پاش، گام نوینی در توسعه صنعت کشاورزی کشور است که در آذربایجان شرقی کلید آن زده شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ارایه دهنده پهپادهای کشاورزی با بیان اینکه تا همین چند وقت پیش با شنیدن نام پهپاد شاید اولین چیزی که به ذهن ها می رسید استفاده نظامی از این پرنده مکانیکی بدون سرنشین، جنگ، درگیری و جاسوسی بود، گفت: اما امروزه پیشرفت فناوری پای پهپادها را به لایه ها و بخش های دیگر زندگی انسان نیز باز کرده و اکنون از پهپادها در زمینه های مختلفی مانند بخش کشاورزی هم استفاده می شود.
کاپیتان محمد سخاوت با بیان اینکه این پهپاد مزیت‌های فراوانی به لحاظ نوع موتورهای الکترونیک، نوع عملیات و خدمات، دوربین و حسگرها، نوع پرواز و نوع پایشی که انجام می‌دهند نسبت به مشابه خارجی خود دارند، اظهار کرد: پهپادهای ساخت داخل از نظر هزینه ۵۰ درصد کمتر از قیمت مشابه خارجی می باشند.
وی با بیان اینکه این شرکت ابتدا در زمینه خدمات کشاورزی با پهپاد از جمله سم‌پاشی، محلول پاشی و خدمات آنالیز فعالیت داشت، افزود: در چند ماه گذشته به تولید پهپادهای سم‌پاش و آنالیزگر که به طور کامل بومی است اقدام کرد و کارخانه تولید پهپاد را تأسیس کرد.
قائم مقام معاونت بهبود تولیدات گیاهی و رئیس اداره امور فن آوری های مکانیزه کشاورزی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تسهیلات خرید پهپاد سمپاش از خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی استان با بازپرداخت پنج ساله برای متقاضیان پرداخت می شود.
محسن قهرمان نژاد با اشاره به بازدهی بالای پهپادهای سم پاش کشاورزی، اظهار کرد: اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات خرید چهار فروند پهپاد سمپاش در مزارع آذربایجان شرقی انجام شده است و متقاضیان نیز می توانند با ۲۰ درصد آورده شخصی ۸۰ درصد بصورت تسهیلات ۱۵ درصد وام دریافت کنند.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در آذربایجان شرقی بهره برداران و تولیدکنندگان، عملیات سمپاشی مزارع کشاورزی روستای مایان سفلی شهرستان تبریز را با پهپاد آغاز کردند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه سالیانه حدود ۴۰ درصد از محصولات کشاورزی در اثر فعالیت عوامل مختلف خسارت زا و آفات از بین می‌رود، گفت: درحوزه کشاورزی بیش از ۶۰۰ آفت محصولات را تهدید می کند که موضوع بحران آب و خشکی دریاچه ارومیه در منطقه بر شیوع این آفات دامن زده است.
محمود کیا با بیان اینکه برای مبارزه با آفات روش های مختلفی وجود دارد که کنترل تلفیقی آفات جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده است، افزود: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده و گام مهمی در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برداشته شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه مبارزه با آفات به ویژه به روش شیمیایی به عنوان آخرین راهکار کنترلی در مواردی امری اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: سمپاشی هوایی شیمیایی از طریق هواپیما که در بخش کشاورزی کشور در گذشته صورت می گرفت به دلایل متعدد از جمله مسائل زیست محیطی منسوخ شده است.
وی به جایگزینی پهپادها بجای سمپاشی های معمول دیگر به دلیل سرعت عمل بالا، هزینه پایین تعمیر و نگهداری، قابلیت اجرای عملیات سمپاشی در زمین های صعب العبور، بهره وری بالا، دقت بالا، پوشش وسعت زیاد مزارع و کنترل تمام خودکار توسط سامانه کنترل زمینی اشاره نمود و افزود: این پرنده های قابل کنترل از راه دور نیاز به باند فرود ندارند، بدین صورت که سیستم پهپاد به صورت عمودی بلند شده و در نهایت بصورت عمودی بر زمین می نشیند.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز نیز با بیان اینکه استفاده از پهپاد سمپاش برای کشاورزان در استفاده درست از سم مقرون به صرفه است گفت: پهپاد سمپاش در تمام مزارع و باغ‌های استان کاربرد دارد و این روش برای کشاورزی هوشمند و به منظور مبارزه با علف‌های هرز، کاهش آلودگی محیط زیست و آب، کاهش مصرف سم و جذب بالای کود شیمیایی استفاده می‌شود.
فرامرز افشانی با بیان اینکه این پهپادها قابلیت‌های مانند صرفه جویی در مصرف آب و هزینه عملیات، دقت بالای سمپاشی در مزارع، سهولت در بکارگیری آن‌ها و تسریع در کار دارند گفت: این دستگاه ها در مدت زمان ۱۰دقیقه با یک لیتر سم و ۱۰ لیتر آب یک هکتار زمین را سمپاشی می‌کنند در حالی که برای سمپاشی یک هکتار با روش سنتی به بیش از ۱۰۰۰ لیتر آب نیاز وجود دارد همچنین مصرف سم نیز حدود ۳۰درصد کمتر می شود که این هزینه ما را در کاشت و داشت محصول کاهش می دهد.
وی ورود نکردن کشاورز به زمین‌های زراعی و باغی، عدم لهیدگی و از بین رفتن محصولات بر اثر ورود تراکتور در مزرعه، همپوشانی یکنواخت سم به تمام نقاط مزرعه، کاهش مصرف آب و سم و عدم ورود نیروی انسانی در همه مراحل سم پاشی را به کشاورزان از مزایای بهره مندی از پهپادها در عرصه کشاورزی هستند، افزود: تا پیش از این سمپاشی و کودپاشی مزارع و باغات به دو روش عمده زمینی با استفاده از تراکتور یا نیروی انسانی و هوایی با استفاده از هواپیمای سبک و هلی کوپتر انجام می شد که هر یک معایب خاص خود را داشت اما اکنون پهپادها زمینه ای را برای کاهش هزینه ها و افزایش راندمان و عملکرد مزارع فراهم کرده اند.
افشانی با بیان این که برای سمپاشی باغات ۳۰ دقیقه و زمین‌های زراعی ۱۰ دقیقه زمان لازم است، گفت: با استفاده از این پهپادها در مصرف سم و آب صرفه‌جویی می‌شود و سمپاشی زمین‌ها در مناطق سخت گذر نیز به راحتی قابل انجام است.
«پهپاد» مخفف عبارت «پرنده هدایت پذیر از دور» می باشد که به هواپیماهای بدون سرنشین اطلاق می شود که در سال های اخیر در بخش های مختلف از جمله بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی:
قیمت بذر گندم گواهی شده تا ۸ درصد کاهش یافت
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شروع فصل کاشت و تشویق کشاورزان برای مصرف بذور گواهی شده، قیمت جدید هرکیلوگرم بذر گندم آبی و دیم گواهی و اصلاح شده بین پنج تا هشت درصد کاهش یافت.
«اسماعیل اسفندیارپور» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه ۴۷۵ هزارتن بذر گندم گواهی شده برای سال زراعی جدید تولید شده است، افزود: طبق مصوبه جدید دولت نرخ هر کیلوگرم بذر گندم آبی گواهی شده دو هزارو ۵۲۳ تومان و بذر گندم دیم دو هزار و ۲۶۵ تومان تعیین شده که نسبت به مصوبه قبلی بین پنج تا هشت درصد کاهش قیمت دارد.
به گفته وی، این درحالیست که نرخ مصوبه پیشین هر کیلو بذر گندم آبی دو هزار و ۶۵۰ و گندم دیم دو هزارو ۴۵۰ تومان بود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بذرهای گواهی شده در افزایش عملکرد گندم تولیدی کشور موثر است، اظهارداشت: بذرهای گواهی شده توسط موسسه ثبت گواهی بذر و نهال تایید و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: بذر گندم آبی و دیم گواهی شده مورد نیاز کشور تامین است و کشاورزان نگرانی در خصوص تامین این بذرها نداشته باشند.
۲۳ درصد برنامه کشت گندم انجام شد
اسفندیار پور گفت: با توجه به برنامه کشت و تولید گندم در سال زراعی ۹۸ – ۹۹ برای تولید ۱۴ میلیون ۵۰۰ هزارتن گندم حدود ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور زیرکشت گندم می‌رود که از این میزان دو میلیون هکتار برای کشت آبی و چهار میلیون هکتار مربوط به کشت دیم است.
اسفندیار پور درخصوص سطح زیرکشت گندم تصریح کرد: از ابتدای فصل زراعی جدید (مهرماه) تاکنون یک میلیون و ۳۸۳ هزار هکتار از اراضی گندم معادل ۲۳ درصد برنامه کشت گندم در اقلیم سرد کشور زیرکشت گندم رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در یک سطح است.
وی اضافه کرد: از این میزان یک میلیون و ۱۸۳ هزار هکتار معادل ۲۹ درصد مربوط به کشت گندم دیم و ۲۰۰ هزار هکتار معادل ۱۰ درصد مربوط به کشت گندم آبی است.
وی افزود: کشت گندم اقلیم سرد شامل استان های شمال غرب و غرب کشور تا نیمه اول آبان ماه ادامه دارد و از اواسط آبان ماه کشت در استان های گندم خیز کشور از جمله خوزستان، گلستان، مرکزی و جنوب فارس عملیاتی می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت بارندگی‌ها در استان های زیرکشت گندم گفت: متوسط بارندگی کشور تاکنون ۵.۸ درصد نزدیک بارندگی های سال گذشته در همین زمان است به طور مثال بارندگی در استان اردبیل ۲۰ میلیمتر بوده اما هنوز بارندگی در دیگر استان‌های گندم خیز کشور شروع نشده است.
وی افزود: طبق مصوبه شورای اقتصاد قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۲۲۰۰ تومان و گندم دوروم ۲۲۹۰ تومان تعیین شده است بنابراین نیاز است تا گندمکاران نسبت به کشت گندم دوروم مورد نیاز صنف و صنعت و کارخانجات ماکارونی اقدام کنند.
به گفته اسفندیار پور، در تفاهمی بین صنف کارخانجات ماکارونی و بنیاد ملی گندمکاران مقرر شده تا کارخانجات ماکارونی در استان های گندم‌خیز همچون خوزستان، فارس و کرمان (جیرفت، کهنوج و اورزویه) که تولید گندم دوروم دارند این محصول را با ۱۰ درصد افزایش قیمت دولتی خریداری کنند.
وی مدت دوره کاشت گندم در کشور را حدود ۱۰۰ روز عنوان کرد و ادامه داد: کشت گندم از اول مهرماه از اقلیم سرد شروع سپس در مناطق معتدل و در ادامه اقلیم گرم و خشک جنوب و اقلیم گرم و مرطوب نوار ساحل خزر تا هفته اول دیماه خاتمه می‌یابد.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: لازم است ۸۰ درصد کودهای نیتروژنه و اوره در زمان کاشت مصرف شود تا بر روی کمیت وکیفیت تولید تاثیرگزار باشد.

تولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی
قم- ایرنا- بانوی توانگر قمی با همت بلند و گام‌های استوار توانست نخستین تولیدکننده محصولات سالم گلخانه‌ای در استان قم باشد و با اشتغالزایی برای بانوان دیگر، کارآفرینی موفق در عرصه کشاورزی شده است.
کشاورزی از مشاغلی است که معمولا مشقت زیادی به همراه دارد و بیشتر در حوزه کاری آقایان است، ولی این بار بانویی از قم توانسته است با پشتکار و انگیزه‌ای قوی به‌عنوان یکی از کشاورزان برتر شناخته شود.
عطیه تکیه‌ای نژاد روز یکشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: در مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده‌ام و درطول ۶ سال گذشته در حرفه گلخانه داری فعالیت دارم.
وی اضافه کرد: کار را از یک گلخانه و با کشت محصولات صیفی در بخش دستجرد استان قم آغاز نمودم و سپس کشت محصول فلفل دلمه را به دلیل داشتن بازار صادراتی مناسب به‌صورت تخصصی انتخاب کردم.
وی گفت: با توجه به این‌که سلامت فرد از خانواده آغاز می‌شود و خانواده باید محصول سالم مصرف کند، ایده تولید محصول سالم را عملیاتی نمودم.
تکیه‌ای نژاد بابیان این‌که منظور از سالم بودن محصول، نبود مواد سمی در آن است، افزود: محصولات سالم گلخانه‌ای در هر آزمایشگاهی آزمایش شود، هیچ مواد سمی در آن یافت نخواهد شد و این مساله به‌صورت مداوم از سوی کارشناسان بخش غذای سالم اداره کل استاندارد کنترل می‌شود.
وی گفت: من اولین تولیدکننده محصول سالم در استان قم بودم و سموم سنگین داخل محصولاتی که تولید نموده‌ام، در پایین‌ترین حد خود می‌باشد؛ درحالی‌که شرایط آب و هوایی استان قم باعث می‌شود سموم بیشتری در محصولات استفاده نماییم.
وی خاطرنشان کرد: تا حدودی از سوی سازمان جهاد کشاورزی قم حمایت شدم و زمین گلخانه از سوی این سازمان تامین شد.
بانوی کشاورز قمی بابیان این‌که این گلخانه حدود ۹ هزار مترمربع مساحت دارد، ادامه داد: از هر ۶ هزار مترمربع حدود ۷۰ تا ۸۰ تُن فلفل دلمه برداشت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: منطقه دستجرد قم دارای منابع آبی باکیفیت ولی محدود است و به دلیل آب‌وهوای گرم، کشاورزی در این منطقه کمی مشکل‌تر از سایر مناطق است.
وی گفت: کارشناسان جهاد کشاورزی برای توسعه کار ایده‌هایی در اختیار ما قرار می‌دهند، ولی انتظار می‌رود این ایده‌ها ابتدا بومی‌سازی و سپس پیاده شود.
تکیه‌ای نژاد با انتقاد از نبود فرهنگ مصرف محصولات سالم، گفت: برای فروشندگان، محصولات سالم غذایی با سایر محصولات تفاوتی ندارد و اهمیتی به سالم بودن آن نمی‌دهند.
وی افزود: از سوی دیگر توان مالی پایین اقشار جامعه باعث شده افراد به برچسب سالم بودن محصولات غذایی توجه نکنند.
وی اضافه کرد: ۹۵ درصد محصولات تولیدی سالم گلخانه‌ای من در استان تهران استفاده و بخشی نیز به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
تکیه‌ای نژاد گفت: هفت کارگر ثابت خانم در گلخانه کار می‌کنند و روزانه همین تعداد نیز کارگر متغیر در این مجتمع مشغول کار هستند.
وی با اشاره به این‌که سرمایه اولیه این طرح حدود ۱۰ میلیارد ریال بود، افزود: مسائل مختلفی ازجمله وارد نشدن مواد شیمیایی کشاورزی مثل کود، سم و بذر و همچنین سازه‌های گلخانه‌ای به دلیل تحریم، تولید را با چالش‌هایی مواجه نموده و سرمایه اولیه افزایش چندانی نداشته است.

شرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان‌ها احیاء می‌شود
ساری - ایرنا - مجری کشت دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از احیاء شرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان ها خبر داد و گفت که امسال یک شرکت به صورت آزمایشی در استان گیلان آغاز به کار کرده است.
علیرضا مهاجر روز چهارشنبه در گردهمایی توسعه کشت کلزا در مازندران با اعلام این که از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید ، رویکرد توجه جدی به کشت دانه های روغنی در دستور کار قرار گرفت، افزود: برنامه وزارت جهاد کشاورزی با هدف رسیدن به خودکفایی در تولید دانه های روغنی و حفظ زمین های زراعی با تولیدات غلات ،احیاء شرکت های توسعه کشت دانه های روغنی است.
وی توضیح داد که بار سنگین و مسئولیت پذیری بالای وزارت جهاد کشاورزی در فعالیت های ترویجی ، فنی ، تامین نهاده ها ، تعیین قیمت و خرید تضمینی ، ماشین آلات با فعالیت دوباره شرکت های توسعه دانه روغنی کاهش می یابد.
مهاجر گفت : از آن جایی که زمین های کشاورزی کشور کوچک و تعداد بهره برداران زیاد هستند، فعالیت شرکت های توسعه دانه های روغنی می تواند کشت و کار این محصول استراتژیک را آسان تر و مقرون به صرفه تر کند.
شرکت توسعه کشت دانه های روغنی در سال ۱۳۴۵ با هدف سازماندهی و ایجاد ارتباط مناسب بین زنجیره تولید ( کشاورزان ) و مصرف ( کارخانجات روغن کشی و یا روغن نباتی ) به عنوان بازوی اجرایی وزارت کشاورزی تاسیس شد. بنا بر اطلاعات آرشیوی وزارت جهاد کشاورزی، این شرکت با هدف باقی ماندن دانه های روغنی در چرخه تولیدات کشاورزی فعالیتش را با ایجاد ۱۸ نمایندگی در استان های کشور گسترش داد. عمده فعالیت این شرکت انعقاد قرارداد با کشاورزان ، توزیع نهاده ها ،ارائه خدمات فنی و ارزیابی سطح سبز و خرید دانه های روغنی بود.
آفتابگردان ، سویا ، گلرنگ و کلزا چهار محصول مهم دانه های روغنی است که مورد توجه شرکت توسعه کشت دانه های روغنی کشور قرار دارد.
شرکت توسعه کشت دانه های روغنی به مروز زمان پس از تاسیس اقدام به راه اندازی ۱۱ شعبه در استان مازندران با امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص کرد و در مدت فعالیت این شرکت توسعه کشت آفتابگردان در این استان به بار نشست به گونه ای که در اواخر دهه ۷۰ سطح زیر کشت این محصول در مازندران به بیش از چهار هزار هکتار و میزان برداشت هم به حدود چهار هزار تن رسید. بیشترین تولید دانه روغنی آفتابگردان در مازندران مربوط به مناطق هزار جریب نکا ، بهشهر و چهار دانگه ساری به صورت دیم بود که درآمد خوبی برای کشاورزان داشت.
مدیریت مستقیم زراعت دانه های روغنی از سال ۱۳۸۴ بنا به دلایلی از شرکت دانه های روغنی مازندارن گرفته شد که نتیجه آن کاهش سطح کشت آفتابگردان به ۶۰۰ هکتار در سال ۹۳ با تولید کمتر از ۴۰۰ تن بود. برای کشت کلزا نیز با وجود حمایت های همه جانبه دولتی از اواخر دهه ۸۰ چنین سرنوشتی رقم خورد.
کارشناسان نامناسب بودن قیمت های اعلامی برای خرید تضمینی ، فساد پذیری محصول و تعلل شرکت های خریدار در تحویل گرفتن بموقع آن از کشاورزان ، پرداخت دیرهنگام مطالبات کشاورزان ، نامناسب بودن بذرهای توزیع شده ، گرانی قیمت نهاده ها و سموم ، سختی مبارزه با علف های هرز بویژه در اراضی خشکه زاری ، رونق یافتن پرورش ساقه و کشت مجدد برنج در شالیزارها و تعلل در تسطیح اراضی و ماندابی شدن آنها هنگام کشت دوم را از جمله دلایل کاهش شدید کشت و کار دانه های روغنی بویژه کلزا در مازندران می دانند.
کلزا مکمل کشت شالیزارهای شمال
مجری کشت دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی که مشاور وزیر نیز محسوب می شود همچنین در این نشست به اهمیت کشت کلزا در زمین های شالیزاری در شمال کشور تحت عنوان تناوب کشت اشاره کرد و گفت : کلزاکاری در زمین های شالیزاری مهمترین گزینه مورد نظر کارشناسان برای پایداری و تقویت خاک است.
مهاجر افزود : طبق تحقیقات کشاورزی ، امروز برای حفظ تولید غلات از جمله برنج و گندم باید تناوب را با کشت دوم دانه روغنی کلزا انجام بدهیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت : بررسی های میدانی کارشناسان استان مازندران نشان داد که عملکرد و کیفیت برنج در شالیزار هایی که زیر کشت دوم دانه روغنی کلزا رفته است، به نسبت مثبت است.
وی افزود : با توجه به حمایت های همه جانبه دولت شرایط برای کشت کلزا در زمین های شالیزاری و یا خشکه زرای استان های شمالی مهیا است .
تامین ۷۰ رقم بذر کلزا
مهاجر با بیان اینکه امسال ۷۰ رقم بذر داخلی و خارجی و متناسب با هر اقلیم و شرایط آب و هوایی تهیه شده است ، گفت: خرید تضمینی کلزا را برای سال زراعی جاری با ۳۵ درصد افزایش نهایی کرده ایم که البته در صدد هستیم تا به کیلویی پنج هزار تومان افزایش بدهیم.
وی افزود : دولت به اهمیت کشت دانه های روغنی از جمله پنبه و کلزا پی برده و خرید تضمینی این ۲ محصول را همانند گندم پذیرفته است به طوری که امسال در پرداخت خرید تضمینی مشکلی به وجود نیامد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت : طبق برنامه کشت دانه روغنی کلزا سال زراعی ۹۹- ۹۸ تا سه برابر افزایش می‌یابد و درواقع ابلاغ برنامه تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن کلزا در سطح زیرکشت ۶۱۳ هزار هکتار صادر شد.
مهاجر افزود: در سال زراعی گذشته حدود ۲۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور زیر کشت محصول اساسی کلزا رفت که امسال با تامین بذر اصلاح شده و برخی نهاده‌های مورد نیاز، برای کشت ۶۱۳ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده است.
وی با اشاره به اینکه کشت دانه روغنی کلزا با به کارگیری سیاست‌های تشویقی، قیمت مناسب و جذاب، خرید تضمینی، پرداخت بموقع بهای محصول و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی افزایش می‌یابد ، پیش بینی کرد که سطح زیرکشت این محصول دست کم به ۵۰۰ هزار هکتار برسد.
مجری کشت دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی همچنین با اعلام این که از سطح زیرکشت قطعی ۵۰۰ هزار هکتار اراضی دیم و آبی ، ۸۰۰ هزار تن دانه روغنی کلزا در سال زراعی ۹۹-۹۸ تولید و به کارخانه‌های روغن‌کشی حمل می‌شود ، افزود: امکان کشت دانه کلزا در بیشتر استان های کشور در مقایسه با سایر دانه‌های روغنی همچون سویا، آفتابگردان و گلرنگ فراهم است چرا که کلزا به آب کمتری نیاز دارد ، روغنش دارای مرغوبیت بیشتری است ، گیاه کلزا در برابر خشکسالی مقاومت بیشتری دارد و در مجموع به همین دلایل کشت کلزا اقتصادی تر از سایر دانه های روغنی است.
طبق آمار رسمی نیاز سالانه کشور به روغن ۱.۵ میلیون تن و سرانه مصرف روغن در کشور ۱۹ کیلوگرم است.
کشت دانه روغنی کلزا به عنوان مهمترین محصول پائیزه درمازندران امسال نیز در حالی آغاز شده که انتظار می‌رود با توجه به تشویق‌های حمایتی سطح زیر کشت ۲۵ درصد بیشتر از تعهد ۴۰ هزار هکتاری شود. به طور معمول از نیمه دوم شهریور کشت کلزا در میان بند و ارتفاعات استان مازندران آغازمی شود و کشت کلزا در زمین‌های شالیزاری استان نیز عمدتاً در مناطق جلگه‌ای و دشت از پنج مهر تا پانزدهم آبان است.
کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن و ۲۵ تا ۳۵ درصد پروتئین است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:
امسال ۴۳۰ تن زعفران تولید می‌شود

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: امسال ۴۳۰ تن زعفران در سطحی بین ۱۱۳ تا ۱۱۵ هزار هکتار تولید می‌شود.
«حسین زینلی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق برنامه هر ساله بین یک تا دو هزار هکتار به سطح زیر کشت زعفران در کشور اضافه می‌شود اما در نظر داریم برای سال‌های آتی برنامه افزایش تولید در واحد سطح را پیش بگیریم.
وی با بیان اینکه ۸۵ تا ۹۰ درصد زعفران تولیدی کشور مربوط به سه استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی است، ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های پی در پی اکنون اکثر استان های کشور در سطح ۶ هزار هکتار کشت زعفران دارند.
افزایش مصرف زعفران در صنایع غذایی و دمنوش ها
مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال‌های اخیر در زمینه‌های صنایع فرآوری، مکانیزاسیون، کیفیت تولید پیاز زعفران و گل زعفران اقدامات خوبی صورت گرفته به طوری که مصرف این محصول در صنایع غذایی و دمنوش‌ها نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه در بخش فرآوری زعفران پیشرفت خوبی داشته‌ایم گفت: انواع خشک‌کن‌ها توسط شرکت‌های مبتنی برقرارداد، طراحی و در بین کشاورزان توزیع شده است که با ارایه آموزش های لازم کشاورزان می آموزند چگونه زعفران با کیفیت های مختلف تولید و به بازار عرضه کنند.
به گفته وی، اکنون زعفران تولیدی کشور در فرآورده های تولید دارو، عسل زعفرانی، دمنوش های زعفرانی و چای زعفرانی توسط شرکت های معتبر وارد بازار می شود.
سورتینگ پیاز زعفران در کاهش هزینه های تولید اثرگذار است
زینلی یکی از مشکلات اساسی در بخش تولید زعفران را پیاز فله ای ریز، درشت و آلوده عنوان کرد و گفت: برنامه توسعه مکانیزاسیون زعفران در دستور کار است و این اقدام در افزایش درآمدزایی کشاورزان و کاهش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد به طوری که امسال پیاز زعفران توسط دستگاه سورت شد.
به گفته وی، اکنون دستگاه های سورت زعفران توسط تولیدکنندگان داخلی با قیمت هایی کمتر از یک دهم نرخ دستگاه های سورت خارجی ساخته و با دریافت گواهی سلامت از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور به بازار عرضه شده است و تلاش داریم توسعه مکانیزاسیون در این بخش برای سال آینده با جدیت بیشتری دنبال شود.
وی توسعه مکانیزاسیون در کاشت و برداشت زعفران را موثر دانست و ادامه داد: امسال بیش از ۷۰ درصد پیاز زعفران به صورت مکانیزه کشت شده و هر سال مدل های جدید کارنده تولید می شود.
تولید داخلی دستگاه برداشت گل زعفران
مجری طرح گیاهان دارویی اضافه کرد: برای کاهش آلودگی های در برداشت محصول، دستگاه برداشت گل زعفران توسط دانشجویان دانشگاه شریف با ۷۰ تا ۸۰ درصد کارایی تولید شده که این دستگاه قادر به جداسازی کلاله های گل زعفران از یکدیگر است در صورتی که کارایی این دستگاه به ۹۰ درصد برسد به طور حتم امسال وارد مدار بهره برداری خواهد شد.
ایجاد مزارع مادری پیاز زعفران از سال آینده
وی از ایجاد مزارع مادری پیاز زعفران از سال آینده در کشور خبر داد و اظهار داشت: به منظور جلوگیری از آلودگی و افزایش عملکرد زعفران در واحد سطح از سال آینده پیاز زعفران مورد استفاده برای کشت تنها از مزارع مادری تامین خواهد شد
وی به کشت مبتنی بر قرارداد اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات مهم وزارت جهاد کشاورزی طی سال گذشته ایجاد شرکت های بزرگ برای کشت مبتنی بر قرارداد با کشاورزان بود که اکنون بخشی از کشاورزان زعفران کار ما طبق این قرارداد کشت انجام می دهند.
ثبت برند ملی زعفران توسط بخش خصوصی
زینلی درباره ثبت ملی نشان جی آی زعفران گفت: اکنون نشان جغرافیای زعفران ایران برای برخی نقاط کشور همچون «زعفران قائنات ایران با شماره ثبت ۴۲- جی آی» و «زعفران خراسان ایران با شماره ثبت ۵۶- جی آی» به عنوان نشان جغرافیایی در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت ملی رسیده است که این امر در افزایش ارزش افزوده محصول تاثیرگذار است.
نشان جغرافیایی نشانه‌ ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه‌ای از کشور منتسب می‌سازد و برای اطلاع مصرف‌کنندگان ملی و جهانی از منشاء و کیفیت محصولات به‌کار می‌رود و این امکان را به متولیان بخش خصوصی دارنده نشان جغرافیایی می‌دهد که از سوء استفاده کنندگان در مراجع قضایی طرح دعوی کنند.
وی افزود: یکی دیگر از کارهای ما با کمک بخش خصوصی ثبت برند ملی زعفران ایران در دنیا و سازمان های بین المللی است که امیدواریم بتوانیم اهلیت به صادرکنندگان اصلی خود بدهیم که بزودی این اتفاق می افتد.
برنامه کاهش تعرفه ترجیحی زعفران
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم ما در وزارت جهاد کشاورزی کاهش تعرفه ترجیحی گیاه زعفران برای کشورهای صادرکننده است تا بازرگان ما بتوانند به راحتی این محصول را صادر کنند.
وی مدت زمان مناسب نگهداری زعفران را بین دو تا سه سال دانست و افزود: برای ساماندهی وضعیت صادرات محصول زعفران، به دنبال تشکیل یک هلدینگ بزرگ هستیم تا قیمت زعفران براساس کیفیت به بازارهای جهانی عرضه شود.
گیاهان دارویی متناسب با شرایط آب و هوایی کشت شوند
زینلی یکی دیگر از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی را دسته بندی ما گیاهان دارویی برای استان های مختلف و براساس شرایط آب و هوایی دانست و گفت: تلاش داریم کشاورزان به ظرفیت استان‌های خود واقف شوند به طور مثال استان های لرستان، شهرکرد، اصفهان و کرمانشاه برای توسعه کشت گیاه موسیر آویشن شیرازی برای استان های کرمان و هرمزگان مناسب هستند.
وی با بیان اینکه در سالهای اخیر گیاهان آغوزه و باریجه ارزآوری خوبی برای کشور داشتند افزود: اگر روی تحقیقات و فرآوری گیاهان آغوزه و باریجه کار شود به صورت فرآورده های ثانویه ارز اوری خوبی حاصل خواهد شد.
به گفته وی، گیاه شیرین بیان سالانه درکشور ۳۲ میلیون دلار ارزاوری به همراه دارد که به صورت پودر و عصاره صادر می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشت گیاه زیره سیاه در حال توسعه است ادامه داد: امیدواریم کشاورزان برای کشت دیگر گیاهان دارویی از جمله زیره سیاه، زیره سبز، موسیر، شیرین بیان و خارشتر که کم آب بر هستند، علاوه بر زعفران اقدام کنند.
وی یکی از رسالت های وزارت جهاد کشاورزی را در این خصوص بازار محور بودن تولیدات گیاهی دانست و گفت: در سالجاری از گیاهان گل محمدی و زعفران دیگر حمایت توسعه ای نخواهیم داشت و بیشتر به دنبال گسترش بازار و صنایع تبدیلی و غذایی از این محصولات هستیم و به محض افزایش کشش بازار باز هم برنامه توسعه کشت این گیاهان را دنبال خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: برای دو گیاه زعفران و گل محمدی تکیه ما افزایش عملکرد در واحد سطح و کیفیت است که به همین منظور عملیات به زراعی، حاصلخیزی خاک و روش های آبیاری منظم به طور جدی دنبال می شود.
به گزارش ایرنا، طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، در سال ۹۷ نزدیک ۴۰۴ تن زعفران در سطح ۱۱۳ هزار هکتار تولید شد که از این میزان ۲۸۰ تن زعفران به ارزش ۳۵۱ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد:
ماندگاری بالا، پیش‌نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ برخی محصولات کشاورزی مانند خشکبار را که از ماندگاری بالایی برخوردارند می‌توان در بورس کالا عرضه کرد؛ اما عرضه برخی محصولات دیگر؛ مانند گوجه فرنگی که این خصوصیت را ندارند امکانپذیر نیست.
محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهادکشاورزی سال گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرد به دلیل معاملات مطلوب زعفران در بورس کالا، به دنبال عرضه کلیه محصولات باغبانی مانند خرما و کشمش به این بورس هستیم.
وی گفت: با توجه به اینکه برخی از محصولات متعلق به بخش خصوصی هستند، قادر به فعالیت‌ دولتی در این زمینه‌ها نیستیم؛ بنابر این در این خصوص مذاکرات با تشکل‌های بخش خصوصی مانند اتاق تعاون و بازرگانی آغاز شده تا ضمن حمایت از تولیدکننده‌ها، قیمت این محصولات و روند داد و ستدهای آنها در بورس کالا شفاف شود.
وی ادامه داد: بورس کالا قادر به تعیین کیفیت کالا و ایجاد رقابت در بازارهاست؛ با توجه به اینکه یکی از مسایل مهم و حائز اهمیت در بخش کشاورزی کشور، حذف واسطه‌های غیر ضروری است، بورس کالا بهترین مسیر به منظور شفاف‌سازی عرضه یک محصول از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده است.
طهماسبی همچنین به راه‌اندازی بورس میوه و گل اشاره کرد و گفت: عرضه گل رز، گل گلدانی و گل شاخه بریده در بورس کالا برای فعالان این صنف که راغب هستند به بازار انبوهی دسترسی پیدا کنند، مثبت ارزیابی می شود؛ زیرا بسیاری تولیدکنندگان خرده‌پا بوده و اکثر آنها عضو تشکل و تعاونی هستند؛ بنابراین می‌توانند محصول خود را در قالب برنامه‌ای مشخص عرضه کنند تا خریدار به‌راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.
عرضه میوه در بورس کالا
در این زمینه علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به عرضه میوه در بورس کالا اشاره و بیان کرد: برخی محصولات مانند خشکبار که از امکان ماندگاری بالایی برخوردارند را می‌توان در بورس عرضه کرد؛ اما عرضه برخی کالاها مانند گوجه فرنگی که از ماندگاری کمتری برخوردارند را نمی‌توان در بورس کالا عرضه کرد. ورود برخی کالاها با ماندگاری پایین به بورس کالا زمان‌بر است و باید اقدامات زیادی را برای آن در دستور کار قرار گیرد.
کالاهایی که در مدت زمان چهار ساعت باید فروخته شوند را نمی‌توان در بورس به صورت گواهی سپرده درآورد اما در مورد کالاهایی مانند سیب که در سردخانه به مدت چهار ماه قابل نگهداری هستند، می‌توان تصمیماتی اتخاذ کرد.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، برخی کالاها مانند غلات در بورس‌های جهانی عرضه می‌شوند؛ اما کالاهایی مانند میوه تاکنون شنیده نشده که در بورس عرضه شده باشد.
وی در خصوص نگاه وزیر جهاد کشاورزی به بورس همچنین عملکرد بورس کالا در اقتصاد کشور گفت: وزیر جهاد کشاورزی از موسسان بورس کالای کشاورزی در سال ۱۳۸۳ بود و نگاه ویژه‌ای به کارکرد بورس کالا دارد. همچنین بورس کالا عملکرد قابل قبولی را تاکنون در حوزه کشاورزی به ثبت رسانده که در تلاش هستیم نقش این بستر را برای ساماندهی این بخش پررنگ از گذشته کنیم.
مهرفرد در ادامه به آغاز معاملات پسته در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود امکان توسعه تولید پسته در نقاط مختلف کشور وجود دارد که امیدواریم با ورود پسته به بورس و کشف عادلانه قیمت این محصول و حمایت از کشاورزان و تولید، بتوانیم انگیزه‌ها را برای رشد تولید افزایش دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان در خصوص معاملات زعفران در بورس نیز اظهار داشت: ما در حوزه زعفران با ضعف تجارت داخلی و خارجی روبرو هستیم که استانداردسازی محصول از طریق معاملات بورس می‌تواند یکی از گام ها در رفع این چالش‌ها و اثرگذاری بر قیمت‌های دنیا باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت:
میز صادرات خرما در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با هدف رونق بخشی به صادرات محصول خرما میز این محصول در استان بوشهر تشکیل می‌شود.
رضا رحمانی روز پنج‌شنبه در بازدید از شهرک صنعتی برازجان شهرستان دشتستان افزود: استان بوشهر و بویژه شهرستان دشتستان از قطب های تولید خرمای کشور است و خرمای کبکاب آن نیز ثبت جهانی شده است.
وی بیان کرد: در این زمینه اولویت این است تا در قالب خوشه خرما فعالیت جدید توسعه و سرمایه گذاری و همچنین فرآوری و بسته‌بندی این محصول کشاورزی انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:نقش بسته بندی و فراوری خرما در صادرات آن محصول مهم است چرا که این محصول تقاضای زیادی در کشورهای مختلف دنیا دارد.
وی افزود: منابع محدودی داریم ولی با این حال باید فعالیت‌ها در مسیری هدایت شوند تا زمینه برپایی میز صادراتی خرما در استان بوشهر تشکیل شود.
رحمانی اظهارداشت: استان بوشهر علاوه بر برخوداری از منابع انسانی از ارتباط خوبی با کشورهای خلیج فارس برخوردار است که از این ظرفیت برای رونق بازار خرما استفاده شود.
وی یادآور شد: در کل کشور میز صادرات تشکیل شده که از نمونه آنها می‌توان به میز نساجی اصفهان و زعفران مشهد اشاره کرد.
رحمانی تاکید کرد: خرما یکی از محصولات است که در جهان شهره است و قابلیت صادرایی بالایی داشته و تحقق بیش از پیش این مهم قادر به تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه است.
وی ادامه داد: استان بوشهر در حوزه معدن و صنعت و بویژه صنایع دریایی ظرفیت قابلی دارد که در این ارتباط سعی می‌شود با ساز و کار لازم زمینه شکوفایی این ظرفیت‌ها بخوبی فراهم شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته وارد استان بوشهر شده و در ادامه سفر یک روز خود پس از بازدید از شهرک صنعتی بندر ریگ شهرستان گناوه در نشست با فعالان اقتصادی استان بوشهر مسائل و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رئیس اتحادیه باغداران:
پرتقال‌های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند
عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان اینکه زمان برداشت پرتقال شمال و جنوب کشور هنوز نرسیده است، گفت: آنچه که امروز به عنوان پرتقال شمال در بازار عرضه می شود میوه نارس و رنگ‌آوری شده است.
« مجتبی شادلو» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا وضعیت تولید مرکبات کشور را مطلوب عنوان کرد و افزود: زمان برداشت محصول پرتقال مربوط به اواخر آبان ماه است و هنوز میوه پرتقال به بازار عرضه نشده است.
وی اظهارداشت: پرتقالی که اکنون در بازار عرضه می شود میوه نارسی است که توسط برخی سودجو از درختان چیده و به شکل مصنوعی با دستگاه های گرماده و سورتینگ رنگ آوری می شود.
۶۰ درصد کاهش قیمت نارنگی به دلیل فراوانی تولید
رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به اینکه امسال نارنگی به وفور تولید شده است، تصریح کرد: اکنون نارنگی پیش رس وارد بازار شده است که به دلیل فراوانی نرخ آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش قیمت پیدا کرده است.
شادلو افزود: درحال حاضر هر کیلوگرم نارنگی روی درخت از باغداران به قیمت ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان خریداری می شود درحالی که همین محصول سال گذشته از باغداران با نرخ بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان خریداری می شد.
وی فاصله قیمت خرید مرکبات از باغداران تا بازار را غیرمنصفانه دانست و گفت: اکنون نرخ تمام شده هر کیلوگرم نارنگی تازه خوری با توجه به نرخ خرید از باغداران و هزینه جمع اوری میوه ، کارگری، بسته بندی و حمل و نقل برای عمده فروشی بین دو هزار و ۳۰۰ تا دو هزار و ۵۰۰ تومان است و برای خرده فروشی ها مبلغی برای بارگیری و حق عمل کاری در نظر گرفته می شود.
به گفته وی، درحالی که قیمت این محصول در بازار بیش از ۶ هزارتومان به فروش می رسد.
افزایش ۳۰ درصدی تولید پرتقال و نارنگی
شادلو اظهار داشت: علیرغم بروز سیل و خسارت‌های ناشی از آن در ابتدای سالجاری، اما تولید مرکبات از جمله نارنگی و پرتقال افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد که همین امر موجب کاهش قیمت این محصول در بازار نسبت به سال گذشته شده است.
وی از شدت بروز آفات در باغات مرکبات خبر داد و افزود: به دلیل بارندگی های ابتدای سال، باغات مرکبات ما امسال نسبت به سالهای گذشته با آفات بیشتری همچون حلزون‌ها، مگس مدیترانه ، قارچ‌ها و حشرات مواجه شده است.
وی ادامه داد: البته با همکاری و توصیه های سازمان حفظ نباتات در استان ها باغداران اقدامات لازم را جهت مقابله با آفات انجام می دهند و جای نگرانی نیست.
عضو هیات مدیره باغداران کشور وضعیت تولید کیوی امسال را نیز مطلوب عنوان کرد و گفت: تولید کیوی امسال نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است که باید برای صادرات به موقع آن اقدام شود.

۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت زیره است
خراسان رضوی با ۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار زیر کشت زیره بیشترین سطح زیرکشت این محصول در کشور را دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر زیره سبز بیش از ۶۲ درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی در خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.
سید هاشم نقیبی افزود: از این سطح هشت هزارو ۵۰۰ هکتار زیر کشت زیره آبی و پنج هزار و ۸۰۰ هکتار زیر کشت زیره دیم قرار دارد.
وی اظهار داشت: خراسان رضوی با برداشت سالانه بیش از هفت هزار تن زیره رتبه اول کشور را در این زمینه دارد.
وی ادامه داد: هم اکنون حدود ۲۳ هزار هکتار در خراسان رضوی زیر کشت گیاهان دارویی قرار دارد و مقدار تولید گیاهان دارویی به صورت خشک در این استان سالانه ۲۱ هزار تن است.
مهمترین اقلام گیاهان دارویی در استان خراسان رضوی شامل زیره سبز، تخم شربتی، خاکشیر، ختمی خبازی و رازیانه می باشد که کمترین میزان تولید گیاهان دارویی متعلق به عناب و سنجد است.

۱۳ شهرک گلخانه‌ای در البرز ایجاد می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت که ایجاد ۱۳ شهرک گلخانه‌ای در بخش دولتی و خصوصی در این استان به تصویب رسیده یا در مراحل دریافت مجوز است.
سید مجید موسوی روز یکشنبه در دومین جلسه شورای کشاورزی استان که با موضوع شهرک‌های کشاورزی و گلخانه‌ای و تعیین چاه‌های غیرمجاز برگزار شد، افزود: ساخت مجتمع‌های کشاورزی (گلخانه ای، دامداری، شیلات و ...) با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان کشاورزی و سایر متقاضیان است.
وی، تولید ثروت و افزایش بهره‌وری با استفاده بهینه از منابع آب و خاک را از دیگر اهداف این مجتمع‌ها برشمرد و اظهار داشت: ایجاد این شهرک‌ها در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز با تشرح وظایف و راهبردهای شرکت شهرک‌های کشاورزی، افزود: سیاست‌گذاری برنامه‌ریزی، مطالعه، طراحی، احداث، توسعه و تکمیل شهرک‌های کشاورزی- هدایت، حمایت و جذب سرمایه گذاری و کارآفرینی در شهرک‌های کشاورزی در چارچوب سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی را از جمله اموری دانست که توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی دنبال می‌شود.
موسوی ادامه داد: صرفه‌جویی ملی در هزینه‌های زیر بنایی، افزایش بهره‌وری از منابع پایه (آب) و عوامل تولید و نهاده‌ها، انتقال کشت از فضای باز به گلخانه‌ها برای افزایش بهره‌وری از منابع، حمایت و پشتیبانی از توسعه عملیات بازار، بازرگانی و همکاری با سایر بخش‌ها از دیگر اموری است که توسط این شرکت‌ها باید دنبال شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اضافه کرد: در استان البرز توسعه شهرک‌های کشاورزی در ۲ بخش اراضی ملی متعلق به دولت به منظور احداث شهرک کشاورزی و اراضی خصوصی کشاورزانی که میزان اراضی آن‌ها بیش از پنج هکتار باشد و آب کافی و مناسب در اختیار داشته باشند، دنبال می‌شود.
وی با اشاره به ۱۳ پروژه در دست اقدام کشاورزی البرز، گفت: در زمان حاضر پنج پروژه در بخش دولتی شامل شهرک گلخانه‌ای چوپان آباد (شهرستان نظرآباد) به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه‌ای اسماعیل‌آباد شوربلاغ (شهرستان کرج) به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه‌ای حسین‌آباد خره‌سر (شهرستان نظرآباد) به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه‌ای برغان (شهرستان ساوجبلاغ) به مساحت ۱۰ هکتار وشهرک گیاهان دارویی طالقان(شهرستان طالقان) مساحت ۶ هکتار در مراحل انجام کار و پیگیری است.
همچنین در بخش خصوصی نیز تاکنون برای پنج شهرک گلخانه‌ای به مساحت مجموع ۹۰ هکتار جواز تاسیس صادر شده و سه شهرک گلخانه‌ای به مجموع مساحت ۱۹۷ هکتار نیز، برای صدور جواز تاسیس معرفی شده‌اند و در مراحل پایانی اخذ جواز تاسیس هستند.
همچنین برای حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی بخش خصوصی نیز برای ساخت شهرک گلخانه‌ای، اقدامات لازم در حال انجام است که انتظار می‌رود با پیگیری‌های مداوم و مستمر زمین‌های مورد نیاز برای ساخت این شهرک‌ تامین شود.
در این نشست، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ضمن اشاره به مشکلات موجود در آئین نامه اجرایی در خصوص تعیین تکلیف چاه‌های آب مشمول فرم یک و پنج، گفت: با توجه به ممنوعه و بحرانی بودن دشت‌های استان و برنامه عملیاتی ابلاغی از ستاد آب کشور، تخصیص به میزان ۲۵ متر مکعب روزانه برای هر چاه فرم یک در نظر گرفته شده است.
در صورتیکه تعدادی چاه‌های مشمول فرم یک و پنج وجود دارد که عمومی بوده با سطح زیر کشت قابل توجه که ۲۵ متر مکعب در شبانه روز کفاف این‌گونه از چاه‌ها را نمی‌دهد.
در این نشست پیشنهاد شد تا زمان تعیین و تکلیف بر روی چاه‌های فرم یک کنتور نصب شود.
همچنین تسریع در تعیین تکلیف و اقدام جهت صدور پروانه بهره‌برداری برای چاه‌های فرم یک با اولویت چاه‌های عمومی دارای سطح زیر کشت قابل توجه و امکان ادامه بهره‌برداری از چاه‌های فرم پنج در صورت رعایت الگوی کشت پیشنهادی از طرف سازمان جهاد کشاورزی (بخصوص کشت کلزا) از دیگر پیشنهادات این جلسه بود.
در این نشست رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گزارش مبسوطی در خصوص برنامه ریزی کشت پاییزه وسطح زیر کشت محصولات زراعی استان ۹۸-۹۷ ارائه داد.
موسوی در زمینه اقدامات انجام شده در جهت توسعه کشت کلزا و غلات پاییزه در استان البرز عنوان کرد: تأمین و تدارک تمام نهاده‌های مصرفی غلات پاییزه و کلزا (بذور، کودهای شیمیایی و سموم)، برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان، برگزاری ۱۵ نشست پیگیری توسعه کشت کلزا در شهرستان‌ها و برگزاری هفت نشست پیگیری توسعه کشت کلزا و غلات و... از جمله اقدامات صورت گرفته سازمان در سال جاری است.
وی افزود: استان البرز در پوشش سطوح کشت شده با بذور اصلاح‌شده رتبه اول تا سوم در گندم و سوم در جو را به خود اختصاص داده است.
استان البرز دارای ۶۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است.

جریان آب زاینده‌رود تا کشت پاییزه ادامه دارد
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: جریان کنونی آب در رودخانه زاینده‌رود تا زمان تصمیم‌گیری برای کشت پاییزه کشاورزان ادامه دارد.
حسن ساسانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: بر اساس هماهنگی‌ها، جریان آب در بستر زاینده‌رود تا روزهای آینده ادامه دارد و تصمیمات بگونه‌ای خواهد بود که سبب خشکی رودخانه در بالادست، کلانشهر و پایین دست اصفهان نشود.
وی با اشاره به تامین بخشی از حقابه محیط زیست در روزهای اخیر، افزود: تاکنون حدود سه میلیون متر مکعب آب برای بخشی از حقابه زیست محیطی به تالاب بین‌المللی گاوخونی وارد شده است و در روزهای آینده این روند ادامه خواهد یافت.
معاون آب منطقه‌ای تصریح کرد: ورودی فعلی به این سد ۱۲ و خروجی از آن ۲۴ مترمکعب بر ثانیه و میزان آب ذخیره شده در آن ۴۴۰ میلیون متر مکعب است و بطور معمول روند افزایش سد از اواخر اسفند ماه و پس از ذوب تدریجی برف آغاز می‌شود.
ساسانی با اشاره به کاهش ذخیره سد در سال های اخیر نسبت به دهه‌های قبل، ادامه داد: میزان ذخیره سد زاینده‌رود در متوسط بلند مدت (۴۴ ساله) ۷۰۹ و میزان اندوخته پارسال ۱۳۹ میلیون متر مکعب بود.
وی با بیان اینکه بارش‌های از آغاز سال آبی جاری(مهر ۹۸) تاکنون، بسیار کم و نزدیک به صفر بود، خاطرنشان کرد: بنابر اعلام سازمان هواشناسی، بارش‌های موثر از نیمه دوم آبان شروع خواهد شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تاکید کرد: با توجه به اینکه بارش‌های موثر در نیمه دوم آبان آغاز می‌شود و وضعیت اندوخته سد در ماه‌های گذشته کاهش پیدا کرد، نیاز است که استفاده بهینه در منابع آبی بطور جدی لحاظ شود و این امر باید در تمامی بخش‌ها شامل آشامیدنی و بهداشت، کشاورزی، صنعت و محیط زیست به عنوان یک اصل مد نظر قرار گیرد.
وی بیان کرد: افزایش خروجی سد و جریان بیشتر در زاینده‌رود برای کشت پاییزه به اتخاذ تصمیم در جلسات شورای هماهنگی حوضه‌آبریز زاینده‌رود در آینده بستگی دارد.
زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان است که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفت.
در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.
میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تُن برآورد شد و این در حالی است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش در استان مشغول به کار هستند.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ‌رین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره‌برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.
زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد، این رودخانه در سال های به دلیل سو مدیریت، تغییرات اقلیمی، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت‌های بی‌رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می‌شود.

خبرگزاری ايلنا
در نامه حجتی خطاب به مدیران وزارت جهادکشاورزی مطرح شد؛
ضرورت مدیریت مصرف آب برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم اعمال مدیریت کارآمد و اقتصادی در مصرف بهینه آب و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی تاکید کرد.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نامه ای خطاب به معاونین وزیر، روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها و روسا و مدیران عامل سازمان ها، موسسات و شرکت های وابسته با اشاره به تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای ارتقاء بهره وری آب، تصریح کرد: به منظور افزایش تولید و تقویت امنیت غذایی کشور با توجه به ظرفیت محدود منابع آبی، لزوم اعمال مدیریت کارآمد و اقتصادی در مصرف بهینه آب و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی ضروری است.
وی با اشاره به این که راه حل منطقی و تجربه جهانی، توجه خاص و بکارگیری کلیه روش‌ها و اقداماتی است که موجب افزایش بهره‌وری آب می‌گردد، خاطرنشان کرد: در این راستا و به منظور استفاده از ظرفیت بخش خصوصی کشور، تفاهم نامه همکاری مشترک با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی در تاریخ ۲۷ آذرماه سال ۱۳۹۷ به امضا رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: مقتضی است با مشارکت فعال و بهره گیری از تجربیات نیروهای متخصص، مخصوصأ جلب و مشارکت ذینفعان در تحقق اهداف توافقنامه، اجرای برنامه در اولویت وظایف قرار گیرد.
وی، برقراری ارتباط منسجم و مستمر با دبیرخانه تفاهم نامه مشترک را ضروری دانست و خواستار تشکیل مرتب کارگروه ارتقاء بهره وری آب، هماهنگ با دبیرخانه شد.
حجتی، تصریح کرد: لازم است نسبت به ارائه پیشنهادات و نظریات و موضوعات مورد نیاز و تسریع در پاسخ به موقع به دبیرخانه، تهیه و تنظیم نحوه مشارکت در قالب برنامه و نقشه راه و انعکاس آن به دبیرخانه و کوشش و اهتمام کافی برای واگذاری امور به ذینفعان بخش خصوصی، تشکل ها، انجمن ها و خبرگان علمی و اجرایی، اهتمام لازم به عمل آید.
قابل ذکر است شروع فعالیت های اجرایی برنامه از پاییز سال آینده بوده و با توجه به مشخص بودن جایگاه، وظایف و انتظارات هر حوزه در این حرکت فراگیر، زمان باقیمانده تا شروع اجرای برنامه دوره آمادگی محسوب می گردد.
یادآور می شود، اهداف این تفاهم نامه که به امضای محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران رسیده است، ارتقای امنیت غذایی با افزایش سهم تولیدات داخلی در تامین و عرضه سرانه انرژی و پروتئین به ترتیب به میزان ۸۳ و ۸۵ درصد در افق ۱۴۰۵، رشد متوسط سالانه ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به میزان ۳.۵ درصد، بهبود حاصلخیزی منابع خاک و پایداری تولید با تاکید بر افزایش مقدار ماده آلی خاک به میزان دو برابر در افق ۱۴۰۵ (نسبت به سال پایه) و افزایش بهره وری تولیدات گیاهی از ۱.۱ (در سال پایه) به ۲.۲ کیلوگرم بر متر مکعب (در افق ۱۴۰۵) بوده است.

ایلنا گزارش می‌دهد:
افزایش یک تا ۳ هزار تومانی قیمت برنج‌های وارداتی/ کاهش واردات قیمت‌ها را بالا برد
گزارش‌ میدانی نشان می‌دهد قیمت برنج‌های وارداتی در بازار افزایش یک هزار تا ۳ هزار تومانی داشته است. کارشناسان کاهش میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته را علت افزایش قیمت برنج‌های خارجی می‌دانند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رصد بازار نشان می‌دهد برنج‌های هندی در بازار افزایش یک تا یک هزار و 500 تومانی و برنج های پاکستانی افزایش 2 تا 3 هزار تومانی داشته اند.
علت افزایش قیمت برنج‌های وارداتی در ماه اخیر کاهش واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته عنوان می‌شود.
انجمن واردکنندگان برنج حداکثر میزان برنج خارجی که اجازه ورود به کشور از ابتدای سال تا کنون پیدا کرده است را حداکثر 930 هزار تن عنوان می‌کند. این رقم درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان واردات برنج به کشور بیش از 110 هزار تن بوده است.
دلیل کاهش واردات برنج به کشور عدم تخصیص ارز به آن عنوان می‌شود که اکنون در گمرک مانده‌اند و هزینه انبار یا دموراژ به آن‌ها اضافه می‌شود.
وزارت جهاد کشاورزی یکی از مخالفین واردات برنج است این وزارتخانه چرایی مقاومت در برابر واردات را تولید مناسب داخلی عنوان می‌کند.
عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، چندی پیش از خودکفایی تولید برنج در کشور خبر داد و گفت: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، سرانه مصرف برنج هر نفر 35 کیلوگرم است و بر اساس نیاز جمعیت 83 میلیونی کشور تولید دو میلیون و 900 هزار تن برنج کافی است و نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت.
به گفته وی؛‌ در 6 ماهه نخست امسال، حدود 960 هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن، توزیع و بخش دیگر را می‌توانیم به‌عنوان ذخایر راهبردی ذخیره کرد.
بخشنده معتقد است؛ متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود 600 هزار هکتار بوده که در سال جاری در برخی استان‌ها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته و به 830 هزار هکتار رسیده است که نشان می‌دهد 230 هکتار افزایش زیر کشت داشتیم و بر این اساس یک میلیون تن بیشتر برنج تولید شده است و نیازی به واردات نداریم.
به گزارش ایلنا؛ گزارش وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد میزان تولید برنج در سال زراعی گذشته، دو میلیون و 100 هزار تن و میزان واردات برنج نیز پارسال، یک میلیون و 680 هزار تن بوده است یعنی رقمی بیش از نیاز کشور. با این حال شاهد افزایش چشمگیر قیمت برنج به ویژه برنج داخلی در کشور بودیم. به نظر می‌رسد به رغم تولید مناسب برنج داخلی در کشور به دلیل قیمت بالای آن نسبت به برنج خارجی، لازم است واردات این کالا پرمصرف به میزان نیاز همچنان ادامه داشته باشد تا برنج از سفره اقشار کم درآمد جامعه حذف نشود.

در گفت‌و‌گو با ایلنا عنوان شد:
دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲.۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری
رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت: هر کیلوگرم قارچ ایرانی در بازار صادراتی ۲دلار به فروش می‌رسد در حالی که متوسط قیمت آن ۲.۵ دلار است و دلیل این موضوع حضور دلالان است.
محمدحسن افشار با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تولید قارچ در کشور در سال جاری افزایشی حدود ۳۰ هزار تنی داشته باشد، اظهار کرد: میزان تولید قارچ در سال گذشته ۱۵۲ هزار تن بود که انتظار می‌رود در سال جاری به ۱۸۰ هزار تن برسد.
وی ادامه داد: افزایش تولید به معنی نیاز به تعریف بازار‌های مصرف جدید است که در این ارتباط به دنبال توسعه بازارهای صادراتی هستیم.
افشار قیمت هر کیلوگرم قارچ در بازار صادراتی را ۲.۵ دلار عنوان کرد و گفت: قیمت هر کیلوگرم قارچ ایرانی در بازار صادراتی کمتر از متوسط قیمت جهانی آن حدود ۲ دلار به فروش می‌رسد.
وی دلیل پایین تر بودن قیمت قارچ ایرانی را حضور دلالان در بازار داخلی عنوان کرد.
افشار گفت: دلالان با حضور در مزارع تولید قارچ اقدام به خرید این محصول با قیمت پایین از تولیدکنندگان می‌کنند به این ترتیب قیمت عرضه آن در بازار صادراتی کمتر از قیمت جهانی می‌شود.
وی یادآور شد: خرید با قیمت پایین در حالی است که کیفیت قارچ‌های تولید کشور ما در حد بسیار مطلوب قرار دارد.
این فعال حوزه تولید قارچ تاکید کرد: هر چند قیمت خرید از تولیدکنندگان منصفانه نیست، اما خرید با هدف صادرات موجب رونق این بخش تولیدی شده است.
به گفته افشار؛ دلالان هر کیلوگرم قارچ برای صادرات را حداقل ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان خریداری می‌کنند در حالی که قیمت آن در بازار داخلی ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است.
وی اظهار کرد: البته قارچ‌های که برای صادرات خریداری می‌شوند در اندازه خاص و با بسته بندی‌ها استاندار هستند، با این حال برای تولیدکننده سود به همراه دارد.
افشار با تاکید بر اینکه قیمت تمام شده هر کیلوگرم قارچ برای تولیدکننده ۱۱ هزار و ۸۰ تومان است، افزود: در یک ماه اخیر تولیدکنندگانی که عرضه داخلی داشته‌اند قارچ را به زیان فروخته‌اند در حالی که آن‌های که تولید صادراتی داشته‌اند سود کرده‌اند.
وی مشتری قارچ ایران را تمام کشورهای همسایه به جز عربستان و ترکیه برشمرد.
افشار از برنامه ریزی برای توسعه بازار قارچ به کشور روسیه خبر داد.
وی یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان قارچ را حضور واسطه‌ها در میادین میوه و تره‌بار دانست.
رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران اظهار کرد: این واسطه‌ها با در دست داشتن غرفه در میادین اقدام به تعیین قیمت این محصول با در نظر گرفتن سود خود می‌کنند.
افشار از سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران خواست تا به انجمن به عنوان نماینده تولیدکنندگان قارچ اجازه حضور در میادین و دخالت در تعیین قیمت‌ها دهد.

دستور معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی
معاون اول رئیس جمهور به وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت دستور داد تا مساعدت لازم را برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور انجام دهند.
به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران که به ریاست دکتر جهانگیری برگزار شد، وزارت جهاد کشاورزی گزارشی درخصوص رشد تولید محصولات کشاورزی در کشور و اقدامات صورت گرفته، ارائه داد.

خبرگزاری فارس
ارسال سومین محموله ترانزیتی افغانستان از‌ چابهار/‌بارگیری محموله صادراتی کرمان-هندوستان‌ در چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان که شامل محصولات کشاورزی و میوه خشک است، از طریق بندر چابهار به هند ارسال شد.
‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی‌ با اشاره به ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان از طریق بندر چابهار، اظهار داشت: این محموله شامل محصولات کشاورزی و میوه خشک است که به بندر ناواشیوای هندوستان ارسال شد.
وی با تأکید بر اهمیت ترانزیت کالاهای کشور افغانستان برای بندر چابهار، افزود: پیش از این نیز اولین محموله کالاهای یخچالی شامل انگور تازه از افغانستان به سوی هند روانه شده بود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: برای صادرات کالاهای یخچالی نیاز به امکانات ویژه ای است تا محصولات با کیفیت مطلوب به دست خریدار برسد و این موضوع برای تجار از اهمیت بالایی برخوردار است.
آقایی ادامه داد: با راه اندازی زیرساخت های مورد نیاز برای کانتینرهای یخچالی، اولین محموله صادراتی کالاهای یخچالی کرمان که شامل خرما است نیز به مقصد کشور هندوستان بارگیری و صادر شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان همچنین از صادرات اولین محموله سیمان از طریق بندر چابهار خبر داد و گفت: بازاریابی‌های ما برای افزایش ترانزیت و ترافیک بار و کالا از طریق بندر چابهار ادامه دارد.
وی با اشاره به بازاریابی های انجام شده برای افزایش ترافیک بار و کالا در بندر چابهار، گفت: در شهریور ماه ۳ محموله کشتی ذرت و جو مجموعا معادل حدود ۲۰۰ هزار تن، در بندر چابهار تخلیه شده است و هم اکنون نیز کشتی جدید حاوی شکر به بندر چابهار وارد شده و فرآیند تخلیه آن درحال انجام است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: این کشتی با ظرفیتی حدود ۶۰ هزار تن شکر و از مبدأ کشور تایلند به این بندر وارد شده که تسریع در عملیات و حفظ نرم مطلوب تخلیه در دستور کار تمامی واحدها قرار دارد.
آقایی با اشاره به عملکرد مثبت بندر چابهار در تخلیه کشتی های غلات، عنوان کرد: پیش از این کشتی‌های حامل محموله‌های برنج، گندم و شکر با مدرن ترین تجهیزات در این بندر اقیانوسی پهلودهی و تخلیه گردیده که با ورود شناورهای جدید شاهد رونق جدیدی در استان خواهیم بود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: علاوه بر آشنایی تجار افغانستانی با بندر چابهار برای ترانزیت بار خود، این بندر در معرفی پتانسیل های خود به سرمایه گذاران استان های همجوار از موفقیت خوبی برخوردار بوده است.

فارس من|کود شیمیایی به طور شانسی در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد
عضو هیئت مدیره شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: برای تشخیص میزان نیاز کود هر استان بیش از ۵۰ هزار نمونه آزمایش و کار تحقیقی انجام می‌گیرد و به صورت شانسی و تصادفی به کشاورزان داده نمی‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس وزارت جهاد کشاورزی توزیع کود شیمیایی را بر اساس نوع گیاه، سطح زیر کشت و آنالیز خاک هر استان توزیع می‌کند که برای اینکار بیش از 50 هزار آزمایش انجام می‌دهد.
شمس الله ملازاده هیئت مدیره شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: معاون زراعت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت و محصولات هر استان را دارد ومعاونت تحقیقات آب و خاک هم آنالیز پروفیل خاک استان‌های کشور را با آزمایش‌های مختلف استخراج می‌کند.
وی ادامه داد کشاورزان بسته به نوع و میزان محصولی که می کارند کود آن ها تعیین می‌شود و اما کشاورزان می توانند برای استفاده دقیق از کودها خاک زمین شان را به آزمایشگاه مکانیک خاک بدهند و بر اساس نتیجه آن کود شیمیایی را استفاده کنند. عضو هیئت مدیره شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان اینکه تعیین میزان کود برای هر استان به سادگی انجام نمی‌شود، گفت: برای تشخیص این که در هر استان چه میزان کود و از چه نوعی باید توزیع شود حداقل ۵۰ هزار نمونه خاک صورت می گیرد و این یک کار کاملاً و تحقیقاتی و علمی است.
وی با بیان اینکه توزیع کود شیمیایی به میزان کافی بسیار مهم است، گفت: هر چقدر کود شیمیایی به میزان کافی و در زمان مناسب خودش استفاده شود تولید محصول را افزایش خواهد داد.
ملازاده معتقد است که میزان کود شیمیایی که در کشور استفاده می‌شود هنوز بسیاراندک است و برای تولید بیشتر با ید کود بیشتری استفاده شود.
به گزارش فارس کارشناسان می گویند اگر ۱ کیلوگرم کود در زمان مناسب استفاده شود 9 کیلوگرم به تولید محصول اضافه خواهد کرد.
ملازاده در پاسخ به اینکه چه میزان کود در کشور استفاده می‌شود؟ گفت سالانه ۲.۳ میلیون تن کود شیمیایی در بین کشاورزان توزیع می شود که این رقم بسیار پایین است و حداقل باید به ۴ میلیون تن برسد ملازاده گفت: مصرف کود شیمیایی در کشور نصف میانگین جهانی است.
وی در پاسخ به اینکه آیا مشکل کشور ما این نیست که کود شیمیایی در برخی مناطق بیشتر و در برخی مناطق بسیار کمتر استفاده می شود یعنی پراکنش مناسبی ندارد؟ گفت بله همین طور است اما در حالت کلی میزان مصرف کود در کشور باید افزایش یابد چرا که هم در تولید کمی و هم کیفی محصول موثر است و اصلاً برای تولید پروتئین نیاز به ازت کافی در خاک وجود دارد که باید از طریق توزیع کود شیمیایی تامین شود.
به گفته ملازاده توزیع کود شیمیایی در کشور در سال ۹۲ به میزان یک میلیون تن بود که اکنون به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.
مخاطبان سامانه فارس با ثبت سوژه به توزیع کود شیمیایی یارانه در باغات پسته اعتراض کرده‌اند که «سازمان جهاد کشاورزی هر استان بدون در نظر گرفتن نوع خاک باغات پسته احداثی در مناطق مختلف استان اقدام به توزیع کود بادرج نام تهیه شده توسط شرکت حمایتی کشاورزان ،می نماید .که باتوجه به بافت خاک مصرف کننده ،نوع کود تحویلی نه تنها برای باغدار جهت تامین نیاز تغذیه باغش مفید نیست ،بعضا مشکلاتی نیز در بافت خاک ایجاد میکند که موجب ضرر وزیان میشود.لذا تحویل کود شیمیائی باید براساس نتایج آزمایش خاک مصرف کننده توزیع و میزان نیاز تامین گردد.»

خبرگزاری مهر
معاون حجتی به مهر خبر داد
همکاری ایران وآلمان درزمینه بذر/واردات٦نوع رقم جدید کلزاوچغندرقند
معاون وزیر جهاد کشاورزی از واردات ارقام جدید کلزا و چغندر قند به کشور خبر داد و گفت: این اقدام با حمایت وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.
حسین شیرزاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: در سال زراعی جاری اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی با حمایت سازمان مرکزی تعاون روستایی و وزارت جهاد کشاورزی، با انعقاد قرارداد اجرایی، آموزشی و تحقیقاتی با مجریان چغندرقند و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به رایزنی و مشارکت با شرکت‌های تولیدکننده معتبر و مطرح اروپایی در تولید ارقام بذری نوین کلزا و چغندرقند اقدام کرد.
وی ادامه داد: از جمله این شرکت ها می توان به شرکت KWS آلمان اشاره کرد که در زمینه انتقال سه رقم کلزای زمستانه با نام های تجاری Gordon و Umberto و Cristiano و همچنین سه رقم چغندرقند با نام‌های Akazia و Terranova و Salama با این شرکت تفاهم نامه امضا شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تیپ‌های ارقام متحمل به بولتینگ قابل توصیه در کشت‌های پائیزه با درصد عیار و عملکرد قابل توجه وارد کشور شده اند، گفت: این ارقام در اراضی تحت پوشش شبکه تعاونی در استان‌های منتخب در قالب طرح های PVS (طرح های مقایسه ای با کمک کشاورزان) اجرا خواهد شد.
به گفته شیرزاد ارقام جدید وارداتی درصد عیار و تناژ بالاتری نسبت به ارقام قبلی دارند.

مهر گزارش می‌دهد
طرح الگوی کشت، حلقه مفقوده تولیدات کشاورزی
عدم تدوین الگوی کشت مناسب و سیاست های غلط دولت در تعیین قیمت و تولید، موجب شده که هر سال شاهد تولید بیش از اندازه برخی محصولات شویم و در سال بعد با کمبود آن محصول در بازار مواجه باشیم.
به گزارش خبرنگار مهر، عدم تدوین و معرفی الگوی مناسب کشت به کشاورزان باعث شده کشاورزان محصولی را یکسال بیش از اندازه کشت کرده و به دلیل خسارتی که با آن مواجه می شوند در سال بعد از کشت آن خودداری کنند؛ زیان کشاوزران و نوسان شدید قیمت در بازار از جمله تبعات منفی این روند است. در حال حاضر نیز این مساله یکی از بزرگترین چالش های بخش کشاورزی است که هر ساله باعث می شود کشاورزان، مصرف کنندگان و حتی خود دولتمردان محتمل خسارت های فراوانی شوند.
این شرایط باعث شده که هر سال برخی از محصولات کشاورزی بویژه در بخش صیفی جات به دلیل تولید انبوه و عرضه فراوان روی دست کشاورزان بماند و حتی دولت مجبور به خرید توافقی آنها از تولیدکننده شود اما در سال بعد با کمبود این محصولات در بازار مواجه باشیم. اتفاقی که امسال برای گوجه فرنگی و هندوانه رخ داده و به گفته دست اندرکاران حوزه قیمت این محصولات به حدی رسیده که حتی جوابگوی هزینه های تولید برای کشاورزان هم نیست نکته مهم تر اینکه امسال کشت صیفی جاتی مانند گوجه فرنگی که در حال حاضر دولت مجبور به خرید توافقی آن شده، جایگزین محصول استراتژیک و مهمی مانند چغندر قند شده است.
در همین زمینه حسین شیرزاد، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی که امسال اقدام به خرید و جمع آوری گوجه فرنگی های مازاد کشاورزان کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت، قیمت این محصول افزایش قابل توجهی پیدا کرد که این موضوع، سیگنال‌های اشتباهی به تولیدکنندگان داد که امسال هم می‌توانند همچنان با کشت گوجه فرنگی و حتی افزایش سطح زیر کشت با افزایش قیمتی رو به رو شوند.
وی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران از منحنی‌های تار عنکبوتی پیروی می‌کند؛ یعنی با همین سیگنال‌هایی که داده می‌شود، کشور یک سال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید، به خصوص در بحث سبزی و صیفی مواجه بوده است.
۳۲۰ هزارتن گوجه فرنگی در قالب حمایتی و توافقی از کشاورزان خریداری شد
این مقام مسئول در همین زمینه به خبرنگار مهر گفت: ۳۲۰ هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری شده، در حالیکه میزان گوجه فرنگی خریداری شده به وسیله تعاون روستایی از کشاورزان، در طول ۶۰ سال گذشته فقط ۳۰ هزار تن بوده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قیمت متوسط گوجه فرنگی های خریداری شده را به ازای هر کیلوگرم ۹۵۰ تومان عنوان کرد و گفت: این حجم از محصول در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که یک رکورد بزرگی در طول تاریخ فعالیت این سازمان، محسوب می‌شود.
این درحالی است که امسال پیش بینی می شود تولید شکر به دلیل کاهش کشت چغندر قند حدود ۳۷ درصد کاهش پیدا کند و دولت مجبور به واردات ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن از این محصول به کشور خواهد بود.
دولت به جای رسیدگی به امور تولید، درگیر گوجه فرنگی شده است
در همین راستا، سید جعفر حسینی، مشاور عالی سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه الگوی کشت یعنی تعیین یک نظام کشاورزی با محوریت اقتصادی بودن، اظهارداشت: این طرح همچنین باید مبتنی بر سیاست های کلان کشور و بهره گیری از ظرفیت های منطقه باشد.
وی اضافه کرد: نداشتن آمار جامع از کشت، عدم حمایت لازم از کشاورزان در کشت های جایگزین، ناتوانی در تصمیم گیری های به موقع برای واردات و صادرات محصولات از جمله چالش های موجود این حوزه است.
وی همچنین از سیاست های غلط دولت در تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزی انتقاد کرد و گفت: اتخاذ سیاست های نادرست نیز به این مساله دامن زده به طوری که امسال کشاورزان بجای کشت چغندر و گندم به کشت گوجه فرنگی روی آوردند و نتیجتاً هم منابع آب هدر رفت هم کشاورزان متضرر شدند و هم وزارت جهاد کشاورزی بجای رسیدگی به امور تولید، درگیر خرید گوجه فرنگی و تبدیل آن به رب شده است.
براساس این گزارش، تا به این لحظه پیگیری های خبرنگار مهر از معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی برای دریافت آخرین اطلاعات درباره تدوین طرح الگوی کشت و اجرای درست آن در کشور بی نتیجه مانده است.

گزارش مهر از سرزمین طلای سبز؛
لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند
خاتم یکی از مناطق حاصلخیز استان یزد است که تنوع محصولات کشاورزی در آن بالاست اما پسته این شهرستان به عنوان یکی از مرغوب‌ترین پسته‌های دنیا بزودی خاتم را جهانی می‌کند.
خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: شهرستان خاتم یکی از جنوبی‌ترین مناطق استان یزد است که به واسطه بهره‌مندی از منابع آبی خوب و خاک حاصلخیز، شرایطی کاملا متفاوت به لحاظ کشاورزی با دیگر مناطق استان دارد.
این شهرستان که در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از مرکز استان یزد واقع شده، دارای دو شهر هرات و مروست است که هر دو شهر در زمینه تولید محصولات کشاورزی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند و در تولید بسیاری از محصولات به تدریج در حال پیمودن پله‌های پیشرفت به لحاظ میزان تولید و کیفیت محصول تولید شده هستند.
این شهرستان در روزگاری نه چندان دور به عنوان انبار غله استان یزد معروف بود و اکنون نیز از همین شرایط برخوردار است اما مقرون به‌صرفه بودن تولید برخی محصولات کشاورزی و باغی به تدریج نوع کشت این شهرستان را تغییر داده و اکنون بخش قابل توجهی از اراضی باغی این شهرستان به کشت پسته اختصاص دارد.
پسته خاتم را روی سکوی جهش اقتصادی قرار می‌دهد
شاید نام پسته خاتم تاکنون به گوش کسی نخورده باشد اما بزودی این محصول نه تنها نام استان یزد را یکبار دیگر جهانی می‌کند بلکه خاتم را روی سکوی جهش اقتصادی قرار می‌دهد.
نوع خاک شهرستان خاتم و بافت متفاوت آن با دیگر مناطق استان همچنین املاح موجود در آب این شهرستان سبب شده پسته خاتم از کیفیت بهتری نسبت به پسته سایر مناطق استان برخوردار باشد و بسیاری از پسته کاران این شهرستان حتی مدعی کیفیت بسیار بهتر محصول خود نسبت به پسته‌های مشهور ایران نظیر پسته رفسنجان و دامغان هستند.

از آنجا که بخش قابل توجهی از سطح زیرکشت پسته این شهرستان، غیربارور هستند و درختان آن پنج تا شش سال سال آینده به ثمر می‌نشینند، کارشناسان کشاورزی بر این باورند که طی چند سال آینده، میزان تولید از یک سو و کیفیت پسته تولیدی خاتم از سوی دیگر، نه تنها کشاورزی و اقتصاد کشاورزان خاتم را متحول می‌کند بلکه در رشد اقتصادی استان یزد نیز بسیار اثرگذار خواهد بود.
اختصاص ۱۷.۵ هزار هکتار از اراضی خاتم به کشت پسته
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خاتم در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر بالاترین سطح زیرکشت شهرستان خاتم مربوط به باغات پسته است به نحوی که ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت این محصول اختصاص یافته است.
مجتبی آغاز عنوان کرد: ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از این میزان دارای درختان بالای ۱۲ سال است و ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار نیز غیربارده است که ظرف چند سال آینده این درختان نیز به ثمر می‌نشیند و میزان محصول تولیدی شهرستان خاتم افزایش چشمگیری خواهد یافت.
وی بیان کرد: متوسط تولید پسته خشک در هر هکتار هزار و ۲۰۰ کیلوگرم است و امسال از سطح باغات استان یزد بالغ بر ۱۶ هزار تن پسته خشک برداشت شد.
پسته‌کار نمونه کشور ۴۵ تن پسته تازه از هر هکتار از باغات خاتم برداشت کرد
آغاز یادآور شد: یکی از کشاورزان نمونه کشور که به کار تولید پسته در شهرستان خاتم مشغول است، سال گذشته توانست رکورد برداشت محصول پسته را به نام خود ثبت کند و از هر هکتار ۴۵ تن پسته تازه برداشت کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر به جرأت اعلام می‌کنیم که هیچ پسته‌ای در ایران کیفیت پسته خاتم را ندارد زیرا بافت خاک آن بسیار قوی است و آب مناسب برای کشت پسته دارد.
فاصله زیاد میزان آفلاتوکسین موجود در پسته خاتم با حد مجاز استاندارد
آغاز خاطرنشان کرد: چند سال است که کارشناسان کشاورزی اقدام به نمونه گیری از محصول تولیدی این شهرستان می‌کنند که آزمایش‌های آنها نشان دهنده فاصله زیاد میزان آفلاتوکسین موجود در پسته خاتم با حد مجاز تعیین شده است.
وی بیان کرد: تمام محصول پسته شهرستان خاتم نیز به صورت آفتابی خشک می‌شود و این امر بر کیفیت تولید این محصول می‌افزاید.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خاتم یادآور شد: در حال حاضر یک سوم سطح زیرکشت پسته استان یزد به شهرستان خاتم اختصاص دارد و در آینده‌ای نزدیک، خاتم به یکی از مناطق پسته‌خیز کشور تبدیل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه روش‌های نوین و دانش بومی منطقه نیز در تولید این محصول به کار گرفته شده است، افزود: نتیجه اقدامات انجام شده در این زمینه طی چند سال آینده به ثمر خواهد نشست.
در حال حاضر به رغم اینکه پسته خاتم هنوز شهرت چندانی ندارد، اما مشتریان پر و پا قرص خارجی بسیاری دارد به نحوی که بخش عمده محصول تولیدی این شهرستان به خارج از کشور صادر می‌شود.
تشکیل یک تیم بازرگانی در جهاد کشاورزی خاتم برای فروش پسته خاتم
در شهرستان خاتم یک تیم بازرگانی توسط جهاد کشاورزی این شهرستان ساماندهی شده که سرمایه‌گذار و خریدار پسته را به کشاورز وصل می‌کند و به این ترتیب می‌توان با واسطه‌های کمتری پسته تولیدی این شهرستان را به دست مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی رساند.
پسته‌کاران خاتم مشکل جدی در زمینه تولید پسته ندارند و جالب اینجاست که مهمترین مشکل آنها در فصل برداشت، کمبود نیروی کار است.
یکی از کشاورزان هرات در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: کارگر ساده‌ای که فقط کار چیدن پسته را انجام دهد، روزی ۱۰۰ هزار تومان مزد دریافت می‌کند اما با همین میزان دستمزد نیز با کمبود نیروی کار مواجه هستیم.
کمبود نیروی کار برای برداشت پسته
رمضان تاج آبادی بیان کرد: در ایام برداشت پسته، تعداد زیادی از اتباع افغانستانی به شهرستان خاتم سفر می‌کنند و بیشتر کارگران ما از میان همین اتباع هستند.
پسته که کاشت آن قدمت چندان طولانی در استان یزد ندارد، به سرعت توانست نظر کشاورزان و باغداران این استان را به خود جلب کند و از آنجا که یزدی‌ها انسان‌هایی سختکوش و آبادگر هستند، کشت این محصول اکنون فراگیر شده و به نظر می‌رسد بر اساس گفته کشاورزان و کارشناسان کشاورزی، برخی مناطق از جمله شهرستان خاتم در زمینه تولید این محصول به زودی گوی سبقت را از رقبای کهن کشت این محصول می‌رباید.

در گفتگو با مهر اعلام شد؛
احداث شهرک کشاورزی در اراضی ملی/ توسعه گلخانه‌ها پیگیری می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: توسعه شهرک های کشاورزی استان در اراضی ملی متعلق به دولت به منظور احداث شهرک کشاورزی دنبال می شود.
سید مجید موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: احداث مجتمع های کشاورزی از جمله گلخانه ای، دامداری، شیلات با هدف ایجاد اشتغال در دستور کار است.
وی همچنین افزود: توسعه شهرک های کشاورزی استان در دو بخش اراضی ملی متعلق به دولت به منظور احداث شهرک کشاورزی و اراضی خصوصی کشاورزانی که میزان اراضی آنها بیش از ۵ هکتار است و آب کافی دارند، پیگیری می شود.
رئیس جهاد کشاورزی استان البرز گفت: در حال حاضر ۵ پروژه از جمله شهرک گلخانه ای «چوپان آباد» واقع در شهرستان نظرآباد به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه ای «اسماعیل آباد شوربلاغ» واقع در شهرستان کرج به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه ای «حسین آباد» واقع در شهرستان نظرآباد به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه ای «برغان» واقع در شهرستان ساوجبلاغ به مساحت ۱۰ هکتار و شهرک گیاهان دارویی طالقان به مساحت ۶ هکتار در مراحل انجام کار و پیگیری قرار دارند.
موسوی با تاکید بر اینکه در بخش خصوصی برای ۵ شهرک گلخانه ای به مساحت مجموع ۹۰ هکتار جواز تاسیس صادر شده است، گفت: سه شهرک گلخانه ای به مجموع مساحت ۱۹۷ هکتار نیز برای صدور جواز تاسیس معرفی شده اند که در مراحل پایانی اخذ جواز قرار دارند.
وی اضافه کرد: برای حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی بخش خصوصی برای احداث شهرک گلخانه ای، اقدامات لازم در حال انجام است که انتظار می رود با پیگیری های مداوم و مستمر زمین های مورد نیاز برای احداث شهرک های نامبرده تامین شود.

باشگاه خبرنگاران جوان
رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛
پیش بینی کاهش ۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم
هاشمی گفت:در صورت اصلاح نشدن نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومانی قیمت گندم، حداقل برای سال آینده ۴۰ درصد میزان خرید تضمینی کاهش می‌یابد.
عطاالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از شکایت گندمکاران به سازمان بازرسی کل کشور خبر داد و گفت: اخیرا بنیاد ملی گندمکاران به سازمان بازرسی کشور در ارتباط با تخلف شورای اقتصاد در نقض قانون خرید تضمینی شکواییه‌ای فرستاده است که سازمان بازرسی موضوع را به ریاست جمهوری منعکس کرده است، ضمن آنکه ما از طریق مجلس و سایر نهاد‌های مربوط پیگیر این مساله هستیم.
وی افزود: بنابر آخرین برآورد‌ها با وجود سپری شدن نصف زمان کشت در استان‌های شمال غرب، سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال قبل افت چشمگیری داشته است که این امر در تولید سال آینده اثر منفی می‌گذارد.
به گفته هاشمی، اگر قیمت تضمینی گندم برای سال زراعی آینده اصلاح نشود، این احتمال وجود دارد که سطح زیر کشت گندم نسبت به سال قبل حداقل ۲۰ درصد کاهش یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان مازندران گزارش می دهد؛
پرورش مروارید سیاه در باغ های شمال + فیلم و تصاویر
تمشک‌های پرورشی بدون تیغ امسال در ۲۲ هکتار از باغ‌های مازندران در حال برداشت است.

پرورش تمشک‌هایی بدون تیغ
تمشک میوه‌ای شبیه شاه توت یا توت فرنگی با ساقه‌های تیغ دار در مناطق جنگلی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به صورت خودرو و در دل جنگل رشد می‌کند و همان طور که اشاره شد چیدن این میوه سختی های خاص خود را دارد اما برای دسترسی راحت به بوته‌های تمشک محققان مازندرانی بوته‌هایی را تکثیر کردند که بدون تیغ است و به راحتی در حاشیه زمین‌های کشاورزی ، مناطق دشت و باغ ها کشت می شود.
پرورش این بوته‌های تمشک که با آب و هوای شمال سازگار است از ۲ سال قبل شروع شد و به سرعت با استقبال بهره برداران و مردم مواجه و در شهر‌های ساری، بابل، قائمشهر و نور در حجم زیادی کشت شد.
یکی از کارگران فعال در باغ تمشک می‌گوید: برداشت تمشک از این بوته‌های پرورشی بسیار راحت است و حتی کودکان و بانوان نیز می‌توانند آن را برداشت کنند.
او افزود: هیچ آفتی این تمشک ها را تهدید نمی‌کند و به دلیل دسترسی مناسب به بوته ها، برداشت آن به سرعت انجام می‌شود.
اوصیاء یکی دیگر از پرورش دهندگان تمشک در بابل که امسال اولین سال برداشت محصولش است می‌گوید: ۱۰ تن تمشک از ۸ هزار مترمربع زمین برداشت کند و هر کیلوگرم آن را ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رساند.
این پرورش دهنده تمشک افزود: بوته‌های تمشک در این باغ به هر اندازه و هر روشی که بخواهند نمی‌توانند رشد کنند بلکه برای افزایش تولید و کیفیت محصول، شاخه‌ها هرس و در فاصله‌های معین حالت تنک کاری شده است.

پرورش تمشک بدون نیاز به آب و سم
عباس زاده کارشناس کشاورزی می‌گوید: تمشک پرورشی بدون خار و سازگار با منطقه شمال کشور است و نیاز به کود و سم ندارد و به همین دلیل یک محصول ارگانیک محسوب می‌شود.
او با بیان اینکه تمشک پرورشی در سال اول کشت ، هر دو هفته یک بار نیاز به آبیاری دارد، گفت: در سال دوم نیاز آبی آن از طریق باران تامین می‌شود و به مقداری کمی آب نیاز دارد.
حیدریان رئیس مرکز جهاد کشاورزی بیشه جنوبی بابل هم با بیان اینکه یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی، تشویق کشاورزان به کسب و کار نوین است، می‌گوید: تمشک پرورشی نیاز به باغ متمرکز ندارد و لا به لای درختان باغ هم می‌توان کشت کرد.
او تولید محصول سالم را یکی از اهداف جهاد کشاورزی بیان کرد و افزود: هر بوته تمشک پرورشی به طور میانگین ۱۷ تا ۱۹ کیلوگرم محصول می‌دهد و هر کیلوگرم آن در اوایل برداشت ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.
پیش بینی تولید بیش از ۴۴۰ تن تمشک پرورشی در مازندران
حسن مولایی معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: پیش بینی می‌شود بیش از ۴۴۰ تن تمشک به ارزش ۴۴ میلیارد ریال امسال از باغ‌های مازندران برداشت و به تمام کشور صادر شود.
او افزود: تولید تمشک پرورشی هزینه چندانی ندارد و گزینه مناسبی برای ایجاد اشتغال است به گونه ای که در هر هکتار برای ۲ نفر به طور مستقیم و برای بیش از ۱۰ نفر غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.
مولایی گفت: جهاد کشاورزی مازندران برای حمایت از توسعه کشت تمشک ، مجوز احداث باغ تمشک در قالب سایه بان را ارائه و تسهیلات خوبی نیز پرداخت می‌کند.
معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: میزان تسهیلات پرداختی برای احداث باغ تمشک از محل تبصره ۱۸ به ازای هر متر مربع ۵۰ هزار تومان و در هکتار ۵۰ میلیون تومان است.
مولایی با بیان اینکه متقاضیان می‌توانند با ثبت نام در سامانه سیتا از این تسهیلات بهره مند شوند، افزود: تامین نهال مورد نیاز تولید کنندگان، برگزاری جشنواره‌های تمشک و برگزاری نمایشگاه‌ها از برنامه‌های مهم جهاد کشاورزی برای توسعه باغ‌های تمشک در مازندران است.

تکثیر نهال تمشک به روش کشت بافت/ تولید ۸ هزار نهال از دو بوته مادری
محققان مرکز رشد واحد‌های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر برای افزایش ماندگاری و سلامت بیشتر بوته‌ها به روش کشت بافت در حال تکثیر بوته‌های این تمشک‌های پرورشی هستند.
قاسمی مسئول آزمایشگاه کشت بافت گفت: پرورش تمشک در شمال کشور به سرعت در حال تکثیر است و از مزیت‌های مهم این آزمایشگاه کشت بافت این است که گیاهان عاری از بیماری‌های قارچی و باکتریایی تولید می شود.
قاسمی گفت: گیاهان تکثیر شده در آزمایشگاه کشت بافت ، سیستم ریشه‌ای قوی دارند و شبیه به یکدیگر هستند، در نتیجه باغدار باغ یک دستی خواهد داشت.
مسئول آزمایشگاه کشت بافت با بیان اینکه با روش کشت بافت در یک فضا و زمان محدود به تولید انبوه می‌رسیم، افزود: از دو بوته مادری از یک باغ سالم که جوانه‌های اولیه را گرفتیم، توانستیم ۸ هزار نهال سالم تمشک تولید کنیم.
مظفری مدیرعامل آزمایشگاه کشت بافت نیز می‌گوید: در هر مرحله از تکثیر بوته تمشک به روش کشت بافت ، اگر بوته ای آلوده شود از رده خارج می‌کنیم و در نتیجه بوته‌های سالمی به باغداران ارائه می‌شود.
تمشک پرورشی امسال در باغ‌های ۱۰ شهر مازندران کشت شد و توسعه کشت این محصول می‌تواند علاوه بر تازه خوری و رونق صنایع تبدیلی، زمینه را برای صادرات به کشور‌های دیگر را فراهم کند.

خبرگزاری موج
منصور رضوانی‌جلال خبر داد:
پیشرفت 70درصدی در توسعه سامانه های نوین کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به به توسعه سامانه های نوین کشاورزی، از پیشرفت 70درصدی در این حوزه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری موج همدان، منصور رضوانی‌جلال، رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان در نشست اعضای قرارگاه اقتصاد مقاومتی با اشاره به توسعه سامانه های نوین کشاورزی، ابراز کرد: در سال جاری، در توسعه سامانه‌های نوین کشاورزی ۷۰ درصد پیشرفت داشتیم.
رضوانی جلال افزود: ایجاد ۷۰ هکتار گلخانه برای سال جاری تعهد شد که تاکنون ۲۶ هکتار آن اجرا و در حال اجرا هستند و کشاورزان برای دریافت تسهیلات و ایجاد ۷۲ هکتار گلخانه، به بانک‌ها معرفی شده‌اند.
رضوانی جلال در ادامه گفت: در هدف‌گذاری صورت گرفته، قرار بود ۹۰ هزار سرشاخه اصلاح شده گردو به درختان گردوی استان پیوند زده شود که ۱۲۴ هزار سر شاخک پیوند زده شد.
وی اظهار داشت: سرشاخه‌های اصلاح شده از کشور ترکیه وارد و بیشتر آنها به درختان گردوی تویسرکان پیوند زده شد.
رضوانی‌جلال با بیان اینکه در اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی در توسعه گیاهان دارویی، ۸۱ درصد پیشرفت داشتیم، اصافه کرد: با بهره‌برداری از یک واحد گاوداری صنعتی ۶۰۰ راسی، روزانه ۲۰۰ تن شیر وارد بازار همدان می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان افزود: امسال هفت هزار میلیارد ریال در ازای تولید گندم به کشاورزان همدان پرداخت شد.
رضوانی جلال اظهار داشت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در ۲ سال گذشته برای تجهیز دستگاه های کشاورزی واگذار شده است.
به گفته وی از ابتدای سال جاری تاکنون در چند مرحله، نزدیک به ۶۵۰ هزار تن سیب‌زمینی توسط کشاورزان این استان برداشت شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز گفت: طرح ارزیابی و اجرای خط انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب شهری همدان به منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد نیازمند اعتبارات بیشتری است.
منصور ستوده افزود: تامین بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید لوله، تملک زمین و اجرای این طرح پیش‌بینی شده است.
وی با اشاره به توسعه سامانه های نوین کشاورزی، اظهار داشت: در موضوع حفاظت از آب، در چند سال گذشته دولت عملکرد خوبی داشته و موجب افزایش سطح آب‌های زیر زمینی شده است.

ابتکار:
تولیدات کشاورزی تاثیر روز افزونی در اقتصاد کشور دارد
معاون رئیس جمهور گفت: تولیدات کشاورزی تأثیر روزافزونی در اقتصاد و امنیت غذایی کشور دارد.
به گزارش خبرگزاری موج، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور امروز در همایش ملی صندوق های خرد محلی گفت: دولت دوازدهم به بحث توسعه روستایی توجه ویژه ای داشته و دارد و نتیجه این توجه دولت در هم افزایی و هم پیمانی دستگاه های مختلف اجرایی مشهود است.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید به رفع تبعیض های جامعه علیه زنان توجه ویژه ای دارد، افزود: موضوع توجه به زنان و توجه به روستا با هم آمیخته شده و به همین سبب شاهد تحولات چشمگیری در این زمینه هستیم.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه فعالیت در روستا خانوادگی است و تولیدات کشاورزی تأثیر روزافزونی در اقتصاد و امنیت غذایی کشور دارد، تصریح کرد: سهم قابل توجهی از این کارها توسط زنان روستایی انجام می شود و به همین جهت یکی از جهت گیری های ما همکاری با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد در راستای استاندارد سازی محصولات است که اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
ابتکار خاطرنشان کرد: نقش زنان روستایی تنها همکاری در فعالیت های کشاورزی نیست بلکه زنان عامل اصلی تاب آوری در شرایط سخت هستند و به همین جهت در روستاها نقش آنها بیش از پیش محسوس است.
وی اضافه کرد: زنان عامل تغییر، بهبود و اصلاح شرایط هستند و سرمایه گذاری بر روی این قشر از جامعه بسیار مهم است.
ابتکار با اشاره به اینکه یکی از زمینه های فرهنگی و اقتصادی روستایی، صنایع دستی است، گفت: تنوع اقوام و فرهنگ و صنایع دستی فرصت خوبی را برای بوم گردی و گردشگری به وجود آورده و این فرصت مناسبی برای بازارهای تولیدات صنایع دستی روستائیان است.
معاون رئیس جمهوربا اشاره به شبکه سازی بازار محصولات کشاورزی گفت: شبکه سازی بازار از موضوعات مهم تفاهم نامه امروز وزارت جهاد و صندوق کارآفرینی امید در زمینه ایجاد هزار صندوق خرد روستایی و عشایری است تا بتوانیم استفاده صحیح از اینترنت و ترویج بازار اینترنتی را در روستاها داشته باشیم.
به گفته این مقام مسئول، بحث حفاظت از محیط زیست، تنوع زیستی و گیاهان دارویی با روستائیان و عشایر پیوند خورده و بنابراین توجه به ثروت های طبیعی روستاها باید در دستور کار قرار گیرد.
ابتکار با اشاره به اینکه توسعه صندوق های محلی یک ضرورت است، تصریح کرد: بنده از بیش از ۴۰ صندوق روستایی بازدید کردم. در حال حاضر بیش از سه هزار و ۲۰۰ صندوق داریم که با حمایت وزارت جهاد، توسعه یافته و بیش از ۱۳۰ هزار زن روستایی در این صندوق ها تحت حمایت قرار گرفتند و این رقم باید افزایش یابد.

خبرگزاری تسنيم
اطلاعیه هواشناسی برای انجام عملیات کشت پاییزه قبل از یخبندان
سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای هشدارهایی درباره وزرش باد و انجام کشت گندم پاییزه و کلزا در اسرع وقت و قبل از شروع یخبندان‌ها داد.
به گزارش خبرنگار اقتصای خبرگزاری تسنیم اطلاعیه سازمان هواشناسی کشاورزی برای روزهای آینده تا تاریخ 28 مهر ماه سال جاری بر اساس تفکیک استانها به شرح زیر منتشر شد. در این اطلاعیه هشدارهایی درباره وزرش باد و انجام کشت گندم پاییزه و کلزا در اسرع وقت و قبل از شروع یخبندان ها، داده شده است.
استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و همدان:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در اردبیل و زنجان روز یکشنبه به دلیل بارش باران
با توجه به احتمال وزش باد دریچه های پرواز مخالف جهت وزش باد قرار گیرد
کنترل شبانه دمای مرغداری ها با توجه به روند کاهشی دما در این فصل از سال
پخش کود دامی و مدیریت بقایای گیاهی و آماده سازی بستر کاشت زراعت های پاییزه
کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش محسوس دما
بیشتر بخوانید
• اطلاعیه هواشناسی برای کشاورزان/ به دلیل وزش باد از سم پاشی خودداری کنید
استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
تمهیدات لازم برای روزهای بارشی در تهیه خوراک پرانرژی برای دامداریها
تداوم عملیات مدیریت زه کشی در باغات ،بخصوص کیوی ومرکبات
استفاده از قیم در درختان بارده مرکبات (حداقل با ارتفاع 1 تا 5/1متری)
آماده نمودن سیلوهای ذرت
خودداری از آبیاری بیش از حد درختان در سیستم آبیاری سنتی به علت تاثیر بر افزایش رطوبت محیط و افزایش فعالیت مگس زیتون
مبارزه با علف‌های هرز به صورت مکانیکی (ترجیحاً عدم استفاده از علفکش‌ها) به منظور مدیریت کف باغ‌ها
جلوگیری از نوسانات دمایی در طول شبانه روز در سالن پرورش
استان های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال بختیاری و مرکزی:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
کاهش دور آبیاری در باغات تا قبل از برداشت میوه
قبل از شروع بارندگی نسبت به آماده سازی جایگاه دام و ایزولاسیون اقدام شود.
از سوزاندن بقایای بجا مانده در مزارع غلات جدا" اجتناب شود
تسریع در برداشت میوه‏های باقیمانده روی درختان با توجه به کاهش دما
استان خوزستان، هرمزگان و بوشهر:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد
انجام آبیاری مزارع ذرت و عدم سمپاشی آنها با توجه به مرحله گرده افشانی گیاه 4
کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به اختلاف دمای شب و روز
برداشت محصول رطب رسیده نخیلات
استان های اصفهان، یزد، فارس، قم، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در اصفهان و قم روز یکشنبه به دلیل بارش باران
عدم آتش زدن کاه کلش برنج پس از برداشت
تسریع در جمع آوری چلتوک های برداشت شده و انتقال آن به جاهای مسقف
اطمینان از استحکام سازه گلخانه ها به علت وزش باد
خودداری از چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها
کاشت کلزا در مناطق گرم تا آخر مهرماه
استان های البرز، تهران، قزوین و سمنان:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در سمنان روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
تنظیم دمای شبانه گلخانه ها و کنترل سطوح پوششی آنها
کشت گندم پاییزه و کلزا در اسرع وقت قبل از شروع یخبندان ها
برداشت هرچه سریعتر مزارع ذرت و انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف
تامین سوخت مناسب واحدهای تولیدی جهت کنترل دما و رطوبت در سالن های تولیدی، گلخانه ها و دامداری ها
مهار سیستمهای آبیاری بارانی در مزارع تازه کشت شده غلات
استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل وزش باد
خودداری از سوزاندن بقایای گیاهی در مزارع و مراتع
تسریع در برداشت محصول خرما رسیده
آبیاری منظم باغات و رعایت دور آبیاری منظم.
برداشت ماهی گرمابی
تنظیم فاصله بین آبیاری ها جهت جلوگیری از تنش درختان
شست و شوی خوشه های خرما و تسریع در برداشت خوشه های رسیده قبل از ترشیدگی

روزنامه اطلاعات
ثبت رکورد تولید ۴۴ تن پسته در دامغان
باغداردامغانی با ثبت رکورد برداشت ۴۴ تن پسته در هکتار، بهترین عملکرد تولید طلای سبز در کشور را از آن خود کرد.
حمید زارعین باغدار دامغانی توانست از باغ ۱۴۰ هکتاری خود در منطقه معبد یزدان‌آباد، از هر هکتار ۴۴ تن پسته‌تر برداشت کند که بیشترین عملکرد در کشور است.میانگین عملکرد هر هکتار باغ پسته در کشور یک تن پسته خشک است که این باغدار دامغانی توانسته است با اجرای شبکه نوین آبیاری،مدیریت صحیح باغداری و رعایت اصول باغبانی از هر هکتار ۱۴ تن پسته خشک برداشت کند.
زارعین، استفاده از آب ذخیره شده حاصل از سیلاب را نیز در باروری و تولید محصول امسال خود مهم دانست.پیش‌بینی می‌شود از این باغ ۱۴۰ هکتار ی، امسال ۸۰۰ تن پسته خشک برداشت شود.

روزنامه سبزينه
بیمه کشاورزی در سال زراعی جدید با گزینه‌های متنوع و جذاب همراه و پشتیبان کشاورزان است
بیمه کشاورزی در اوج خدمت
نشست مشترک هم‌اندیشی و هماهنگی صندوق بیمه کشاورزی با حضور محمدابراهیم حسن‌نژاد، قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی، اعضای هیئت‌مدیره، روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های کرمانشاه، کردستان، لرستان، گیلان و مازندران به‌همراه معاونان خدمات بیمه کشاورزی و معاونان برنامه‌ریزی و امور اقتصادی و شماری از مدیران ستادی صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد. این نشست با هدف توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی و روان‌سازی ارائه بیمه‌های موردنیاز بخش کشاورزی و به‌میزبانی صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد؛ هرچند برای تمامی استان‌های کشور نیز جلساتی مشابه در آغاز سال زراعی جدید تشکیل شده است.
در آغاز این مراسم، قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان این‌که بیمه یک ‌سازکار مشارکت در پذیرش ریسک با همکاری تولیدکنندگان است، گفت: مهم‌ترین خدمتی که صنعت بیمه کشاورزی به کشاورزان ارائه می‌دهد، این است که از طریق بیمه تولیدکنندگان این امکان را فراهم می‌سازد تا اگر تولیدکننده‌ای به هر دلیلی از چرخه تولید خارج شد، مجدداً به چرخه تولید بازگردد.
حسن‌نژاد ادامه داد: ریسک‌های موجود در بخش کشاورزی شامل عوامل قهری طبیعی و مدیریتی است که بخشی از ریسک را باید خود کشاورز تقبل کند و هر آنچه را که نتوانست، باید بیمه مدیریت آن را متقبل شود. اگرچه طبیعت کشاورزی همراه با ریسک است، اما این اعتقاد وجود دارد که بیمه‌ها باید تنها در ریسک‌های بزرگ با تواتر کم ورود کنند.
وی تأکید کرد: یکی از خطاها و آسیب‌هایی که بیمه در سال‌های گذشته با آن مواجه بوده، پوشش دادن ریسک‌های کوچک و متوسط بوده است، اما باوجود اقداماتی که در چند سال گذشته درباره بیمه انجام داده‌ایم، نتوانسته‌ایم بیمه کشاورزی را از بخش ریسک‌های کوچک خارج کنیم؛ چون برخی از کشاورزان تصور می‌کنند اگر بیمه شوند، حتی اگر ریسک کوچکی وجود داشته باشد، غرامت آن را پرداخت می‌کنیم.
وی ادامه داد: نتیجه این تصور این شده است که طی ۱۰ سال گذشته، به ۹۰درصد از بیمه‌شدگان غرامت پرداخت کرده‌ایم؛ درحالی‌که میزان غرامت‌ها بسیار کم و جزئی بوده و تأثیر چندانی در فعالیت کشاورزان نداشته است؛ بنابراین اگر این موضوع را اصلاح کنیم و ریسک‌های بزرگ با رقم‌ها و تعهدات قابل‌قبول را پوشش دهیم، در آن شرایط بیمه اثرگذارتر خواهد بود.
حسن‌نژاد ادامه داد: برای عملیاتی‌کردن این اندیشه یک تغییر در نوع بیمه‌گر اعمال کردیم و بیمه پایه را برای نخستین‌بار در سال گذشته توسعه دادیم. امسال نیز تقریباً در همه محصولات، بیمه پایه را توسعه داده‌ایم.

افزایش 100 درصدی تعهدات بیمه پایه
قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی در تعریف بیمه پایه گفت: این بیمه تنها ریسک‌های بزرگ را پوشش می‌دهد و حق بیمه‌اش ارزان‌تر و ضریب خطرش پایین‌تر است؛ ضمن این‌که اگر خطر بزرگی اتفاق بیفتد، وظیفه دولت جبران آن خطر است؛ مصداق این حرف در سیل اخیر رخ داد که دولت تمام‌قد دست‌به‌کار شد؛ بنابراین اگر در این نوع خطرات بیمه‌ها ورود کنند، اثربخشی آن‌ها بالاتر خواهد بود.
حسن‌نژاد با تأکید بر این‌که بیمه‌های پایه را در همه بخش‌ها و محصولات امسال گسترش داده‌ایم، گفت: حق بیمه پایه در سال جاری کاهش چشمگیری داشته و تعهدات این بیمه را افزایش داده‌ایم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: درواقع در بیمه‌های پایه حدود ۸۰ درصد یارانه در نظر گرفته‌ایم و تعهد این نوع بیمه را نسبت به قیمت محصول واقعی کرده‌ایم.
قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی افزود: بیمه‌های شاخص عملکرد، مدل بیمه‌ای دیگری است که بسیار شفافیت دارد و براساس آمار وزارتخانه در مناطق همگن میانگین‌های مربوط به پنج سال گذشته را استخراج کرده‌ایم و براساس این میانگین‌ها تعهد کرده‌ایم که اگر تولید محصول از این میانگین پایین‌تر باشد، غرامتش را پرداخت می‌کنیم.
وی افزود: بیمه‌های تکمیلی از دیگر بیمه‌های ماست که در آن همه لایه‌های ریسک را پوشش داده‌ایم. این نوع بیمه‌ای را هنوز حذف نکرده‌ایم تا بتوانیم در ابتدا فرهنگ بیمه پایه را بین کشاورزان نهادینه کنیم.
این مدیر صنعت بیمه کشور ادامه داد: ویژگی بیمه‌های تکمیلی این است که ضریب خطرشان بالاست و مکرراً این خطرات اتفاق می‌افتند. این بیمه را با سهم کم‌تر دولت تعریف کرده‌ایم؛ درنتیجه هرکسی که از ما بیمه تکمیلی و بیمه پایه خریداری کند، محصولش از صفر تا 100 بیمه است.
حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: آخرین بیمه ما نیز بیمه ترجیحی است؛ درواقع این بیمه برای برخی کشاورزان است که تولیداتشان بالاست و توانایی مالی بالایی نیز دارند؛ به این معنا که با درخواست این افراد بیمه ترجیحی را برایشان در نظر می‌گیریم؛ درنتیجه حق بیمه سهم بیمه‌گذار بالا می‎رود و درعوض در صورت بروز خسارت، تعهد بالاتری پرداخت می‌شود.
وی تأکید کرد: لازم به ذکر است که در بیمه ترجیحی، میزان سهم ریالی دولت با بیمه پایه برابر است، اما درصد آن برابر نیست.

آمادگی صندوق بیمه کشاورزی برای نقش‌آفرینی به‌عنوان هاب منطقه
عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی نیز در این جلسه درباره نوآوری‌های دیجیتال این صندوق اظهار داشت: دستاوردهایی که صندوق بیمه در رابطه ‌با تحول دیجیتال داشته، در چند بخش حاصل شده است؛ ازجمله سامانه جامع که مبتنی بر منطق بیمه متمرکز است و جامعیت کاملی دارد؛ به‌طوری‌که در کل کشور تنها نهاد مالی که برای عملیات اجرایی از صفر تا 100 از یک سامانه واحد استفاده می‌کند، همین است.
تورج سعیدی گفت: در سامانه جامع بیمه کشاورزی صفر تا 100 کار توسط خود سیستم انجام می‌شود‌ و دخالت انسان در آن بسیار جزئی است؛ برای مثال، در صدور بیمه‌نامه، دخالت انسان در حد همان صادر کردن بیمه‌نامه است و ده‌ها قلم اطلاعات بیمه‌نامه توسط خود سیستم تکمیل می‌شود. به‌عبارت دیگر، اسناد آن براساس استانداردهای مالی صادر می‌شود.
سعیدی افزود: همچنین در بخش دیگر صندوق بیمه که مربوط به بحث تشخیص و اندازه‌گیری خسارت و تبدیل این خسارت به غرامت و در پی آن پرداخت غرامت است نیز نیروهای ما تنها در بحث اندازه‌گیری‎ها و صحت‌سنجی در سطح مزارع فعالیت و اطلاعات را وارد سیستم می‌کنند؛ بقیه کارها به‌طور اتوماتیک‌ و سیستمی انجام می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت سامانه جامع بیمه کشاورزی هسته اصلی کار ماست.
وی تصریح کرد: در دو سال اخیر در جهت ایجاد تحولات دیجیتال در سازمان‌ گام‌های دیگری نیز برداشته‌ایم که در برخی از قسمت‌ها در مرحله نهایی و در برخی دیگر هم در مرحله ابتدایی و انعقاد قرارداد هستیم؛ برای مثال، یکی از دانش‌هایی که باید به‌روز کنیم، دانش اینترنت اشیاء یا همان IOT است که تلاش کرده‌ایم شرکت‌های برخوردار از این دانش در بخش کشاورزی را شناسایی کنیم. خوشبختانه با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در این رابطه به تفاهم رسیده‌ایم و به‌زودی قرارداد منعقد خواهیم کرد.
سعیدی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر استفاده از RS یا همان سنجش از راه دور است که در این رابطه نیز با دو شرکت دانش‌بنیان در حال انعقاد قرارداد هستیم.

عملیاتی‌کردن سریع خلاقیت‌ها با استفاده از سامانه جامع بیمه کشاورزی
عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی با بیان این موضوع که این مجموعه با داده‌هایی که سامانه جامع تولید می‌کند، حجم ارزشمند اطلاعات را به‌حدی وسیع کرده است که ناگزیریم یک پایگاه داده اطلاعات ایجاد کنیم، گفت: درحال‌حاضر پایگاه داده ما در دل سامانه جامع است، اما قطعاً تا چندماه آینده آن را مجزا خواهیم کرد تا سرعت و دقت استفاده از اطلاعات وسیعی همچون RS، هواشناسی، اطلاعات مربوط به مکان‌ها، اطلاعات تولیدی سامانه و... را افزایش دهیم.
سعیدی خاطرنشان کرد: عمده کارهای دیجیتال دو بخش مذکور را ساماندهی کرده‌ایم؛ البته در حواشی موضوع و مأموریتی که داریم و با توجه به این‌که در بحث بیمه‌گری نیاز امروز مبتنی بر تلفن‌های شخصی مشترکان است، بنابراین در حوزه دیجیتال مارکتینگ نیز با یکی از استارتاپ‌های فعال در بخش کشاورزی در آستانه عقد قرارداد هستیم و این بخش نیز به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد.

سامانه جامع بیمه کشاورزی، حائز رتبه سوم در جشنواره «شب دیجیتال ایران»
این فعال حوزه صنعت بیمه کشور خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر در منطقه هیچ کشوری چنین سامانه‌ای با چنین جامعیتی ندارد و می‌خواهیم به‌صورت هاب منطقه عمل کنیم؛ یعنی سامانه را در اختیار کشورهای منطقه قرار دهیم تا از آن استفاده کنند؛ به‌عبارت دیگر در صندوق بیمه کشاورزی آمادگی این را داریم که در این خصوص به کشورهای منطقه خدمات فنی ارائه دهیم.
سعیدی با بیان این‌که طراحی و راه‌اندازی سامانه جامع بیمه کشاورزی درواقع براساس نیاز صندوق به ابزاری بود که بتواند خلاقیت‌ها، فکرهای نو و روش‌های جدید را به‌فوریت عملیاتی سازد، گفت: این سامانه سال گذشته در جشنواره «شب دیجیتال ایران» مطرح شد و با وجود این‌که در آن موقع سامانه به این صورت قدرتمند نبود و بسیاری از آیتم‌های فعلی را نداشت، اما توانستیم به یاری خدا، مقام سوم را در بخش نوآوری دیجیتالی کسب کنیم.

سیاست‌های تشویقی صندوق بیمه کشاورزی در سال زراعی جاری
دیگر عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی هم در این نشست درباره سیاست‌های تشویقی سال زراعی جاری گفت: یکی از سیاست‌های تشویقی که امسال به‌کار گرفته‌ایم تا موجب شود کشاورزان بیش‌تر به‌سمت بیمه متمایل شوند، تغییر نرخ تعرفه‌گذاری، حق بیمه و همچنین تعهد پرداختی‌ از حالت هزینه‌ای به حالت عملکرد ارزش تولید بوده؛ یعنی تا پیش از این وقتی گندم را بیمه و اعلام می‌کردیم هزینه تولید گندم فلان مقدار است، برنامه بیمه خود را براساس آن طراحی می‌کردیم؛ اما امسال به طریق دیگری عمل می‌کنیم.
نیازعلی ابراهیمی پاک گفت: امسال با تمرکز بر بحث تولید، مناطق مختلف کشور را تقسیم‌بندی کرده‌ایم و بیمه پایه را براساس ارزش تولید قرار داده‌ایم؛ یعنی در مناطق مختلف با توجه به توانایی‌هایی که به‌دست آورده‌ایم، ۵۰ درصد ارزش تولید گندم را به‌عنوان تعهد خودمان قرار داده‌ایم؛ برای مثال در شهرستان ورامین اگر عملکرد چهار تن است، ۵۰ درصد را در قیمت تضمینی دولت ضرب کرده‌ایم و آن را به‌عنوان بیمه پایه قرار داده‌ایم.
ابراهیمی پاک خاطرنشان کرد: برای بیمه‌های ترجیحی نیز 60 درصد و ۷۰ درصد قرار داده‌ایم. وی ادامه داد: درباره دام نیز ۸۰ درصد ارزش واقعی دام را با یک حق بیمه ۵۰ هزار تومانی تعریف کرده‌ایم تا به این ترتیب دامدار تشویق شود و دام خود را بیمه کند.

تخفیف و تقسیط بیمه‌نامه‌ها برای تشویق تولیدکنندگان و کشاورزان
ابراهیمی پاک تأکید کرد: برای تشویق کشاورزان نیز سهم دولت را در بیمه‌های پایه تا حد ممکن بالا برده‌ایم و حتی تا ۸۰ درصد رسانده‌ایم؛ درحالی‌که این سهم پیش از این تا ۵۰ درصد بوده است؛ چراکه قصد داریم از این طریق کشاورزان را به‌سمتی هدایت کنیم که با خرید این بیمه‌ها محصولات خود را با ارزش تولید و سهم بیش‌تر بیمه کنند.
این فعال حوزه صنعت بیمه کشور گفت: اقدام بعدی ما در راستای تشویق کشاورزان و تولیدکنندگان تخفیف در حق بیمه است؛ یعنی کشاورزانی که یک سال غرامت نگرفته‌اند تا ۲۰ درصد، کشاورزانی که دو سال غرامت نگرفته‌اند تا ۴۰ درصد و کشاورزانی که تا سه سال غرامت دریافت نکرده‌اند، تا ۶۰‌ درصد مشمول تخفیف در حق بیمه و خرید بیمه‌نامه می‌شوند.
ابراهیمی پاک ادامه داد: طرح تشویقی بعدی درباره تقسیط حق بیمه‌هاست که در بخش‌های مختلف متفاوت است؛ برای مثال در بخش دام تا پنج قسط و در بخش زراعت و باغ تا سه قسط قابل‌تقسیط است.
وی خاطرنشان کرد: این طرح‌های تشویقی عمدتاً براساس انعکاس نظرات نمایندگان استان‌ها، انجمن‌ها، نمایندگان تشکل‌ها و کشاورزان عمده تدوین شده است؛ چراکه سعی کرده‌ایم همه مباحث مطرح‌شده را در قالب اصول علم بیمه بیاوریم تا به این ترتیب طرح‌های قابل‌قبولی ارائه دهیم که بهترین مشوق برای کشاورزان باشد.
این عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی درباره روند حرکت صندوق نیز گفت: براساس آماری که در اختیار داریم، از سال 1393 تا 1396 در تمام ابعاد روند صعودی داشته‌ایم.
ابراهیمی پاک تأکید کرد: در این روند تغییر مثبت چند عامل موثر بوده است؛ از نخستین و مهم‌ترین عوامل تغییر رویکرد و تفکرها بوده که این تغییر رویکرد همه را تحت تأثیر قرار داده و در پی آن تغییر ساختار نیز تغییر رفتار را رقم زده است.
به‌گزارش «سبزینه»، نشست هم‌اندیشی مدیران صندوق بیمه کشاورزی با پنج تن از روسای سازمان جهاد کشاورزی کشور در ستاد این صندوق برگزار شد. پس از تبادل اطلاعات و همفکری درباره مسائل مربوط به این حوزه مسئولان صندوق بیمه کشاورزی به تشریح سامانه جامع بیمه کشاورزی پرداختند. براساس این گزارش، این سامانه دو سال قبل توسط صندوق بیمه کشاورزی و با همکاری تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور طراحی شده. سرعت بالا، شفافیت اطلاعات، رصد لحظه‌ای و همچنین پایش داده‌ها ازجمله ویژگی‌های اصلی این سامانه است.
نکته جالب توجه در این خصوص این است که قبل از راه‌اندازی سامانه، عملیات بیمه‌گری در سه بخش مجزا و در شعب بانک‌ها به‌صورت سنتی صورت می‌گرفته و احتمال خطا در آن وجود داشته و سرعت نیز پایین بوده است؛ اما درحال‌حاضر با راه‌اندازی سامانه جامع بیمه کشاورزی، این مدت تا سه ماه کاهش یافته است.
به‌گفته مسئولان صندوق بیمه کشاورزی، در آذرماه سال 1395 نخستین زیرسامانه از سامانه جامع بیمه کشاورزی عملیاتی شد و درحال‌حاضر تمام مراحل بیمه از صفر تا 100 در این سامانه صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که این سامانه متشکل از ۲۰ زیرسامانه مجزاست و همچنین به تمام سایت‌های مرجع کشور ازجمله سایت‌هواشناسی، سایت مهرگستر بانک کشاورزی، سامانه ثبت احوال و... متصل است و به این ترتیب صحت‌سنجی اطلاعات را نیز انجام می‌دهد. همچنین با توجه به این‌که کار بیمه محاسبه ریسک برای تعیین غرامت است، قبل از راه‌اندازی سامانه کل تعرفه‌های تولیدشده کشور از ۹ هزار عدد بیش‌تر بود، چون این روند زمان‌بر است، اما با راه‌اندازی این سامانه در سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار تعرفه توسط صندوق بیمه تعریف شده که چون دخالت انسان در عملکرد این سامانه بسیار کم است، به‌تبع خطای بسیار کمی در محاسبات آن نیز وجود دارد. ازجمله زیرسامانه‌های این سامانه می‌توان به زیرسامانه هدایت و فروش اشاره کرد که به‌تازگی راه‌اندازی شده است. بیمه‌نامه مورد بعدی زیرسامانه است که در اختیار همه نمایندگی‌های کشور قرار دارد و از طریق این زیرسامانه‌ها بیمه‌نامه‌ها صادر می‌شود.
از سوی دیگر در زیرسامانه پایش، با شروع سال زراعی، دستورالعمل‌هایی وجود دارد که وضعیت رشد، نمو و تولید محصول را درباره آن محصول خاص پایش می‌کند. صندوق بیمه کشاورزی برای اجرای این کار کشور را به هفت‌هزار و 600 منطقه منتخب تقسیم کرده و در این مناطق یک سرناظر و یک یا دو پایشگر تعیین کرده است تا در پنج تا شش مرحله رشد گیاه مراجعه و براساس کدهای بین‌المللی BBCH و زادوکس مشاهدات خود را ثبت‌ کنند؛ درواقع پایش از زمان شروع کشت آغاز می‌شود.
همچنین براساس این گزارش، از نکات قابل‌توجه درباره اقدامات صندوق بیمه کشاورزی می‌توان به همکاری این سازمان با دو شرکت دانش‌بنیان RS و اطلاعات ماهواره‌ای اشاره کرد که در راستای پایش فنولوژی اقدام به عقد قرارداد کرده‌اند تا به این ترتیب قدرت تشخیص و همچنین وضعیت روند تولید را افزایش دهند.
علاوه‌براین با توجه به این‌که خسارت و غرامت رکن دوم عملیات اجرایی بیمه است، بنابراین در این مرحله باید به دو سوال پاسخ شفاف داده شود؛ یکی درباره میزان خسارت و دیگری درباره علت خسارت. مسئولان این سازمان با استفاده از بسته‌های پیوسته فنی و پایش فنولوژی و سایر اطلاعات در بخش تشخیص و بخش اندازه‌گیری خسارت این کار را انجام می‌دهند که بر سرعت کار بسیار افزوده شده است؛ به‌طوری‌که فرآیند مکاتبات و نامه‌نگاری مجوز خسارات از 11 ماه به سه‌ ماه کاهش یافته است.
نکته جالب توجه دیگر درباره سامانه جامع بیمه کشاورزی این است که 99/99 درصد اسناد حسابداری این سامانه به‌صورت اتوماتیک و بدون دخالت انسانی است؛ به همین دلیل احتمال خطای آن بسیار کم است. از موارد قابل‌توجهی که در سال جاری با استفاده از این سامانه صورت گرفته است، می‌توان به خسارت سیل امسال اشاره کرد که از طریق اطلاعات سامانه و براساس سنجش از دور ارزیابی‌ها صورت گرفت و بدون کوچک‌ترین خطایی غرامت‌ها پرداخت شد.

تدابیر هوشمندانه برای حمایت از کشاورزان در دستورکار قرار گیرد
خیز دلالان برای مُفت بردن زرشک
زرشک از نمونه محصولات استراتژیکی به‌شمار می‌رود که درصورت اتخاذ تدابیر هوشمندانه و برنامه‌ریزی‌های مدون و اصولی می‌تواند نقش به‌سزایی را در توسعه صادرات غیرنفتی کشور ایفاء کند.
به گزارش «سبزینه» به‌نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خراسان‌جنوبی را می‌توان مرکز تولید و کشت زرشک در ایران نام نهاد. محصولی استراتژیک که بنابر گزارش‌های موجود و بررسی‌های انجام شده، ۹۸ درصد از زرشک تولیدی ایران در این استان زیرکشت می‌رود، اما متأسفانه باوجود سعی و تلاش وافر کشاورزان دلالان و واسطه‌ها همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر در این عرصه نیز نفوذ کرده و به اصطلاح به مفت‌بری از زارعان این محصول مبادرت می‌ورزند.
کشاورزان زرشک با مشکلات ریز و درشت بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. این در شرایطی است که با حمایت هرچه بیش‌تر دستگاه‌های ذی‌ربط می‌توان در مرتفع‌سازی معضلات فعالان کشت زرشک در خراسان‌جنوبی به توفیقات بسیاری نائل شد و عدالت را به نحو شایسته‌تری در این حوزه کشاورزی جاری و ساری ساخت.
در شرایطی زرشک کاشته شده در خراسان‌جنوبی آماده برداشت می‌شود که دلالان از مدتی پیش برای به جیب‌زدن منفعت حاصل از رنج و تلاش کشاورزان این محصول خیز برداشته‌اند.
به‌واقع پاییز فصل برداشت زرشک محسوب می‌شود و عدم توان کشاورزان برای ساخت و برپایی تالار برای فروش این محصول باعث شده تا عرصه برای جولان دلالان نیز فراخ‌تر شود و به‌تبع ضرر و زیان زارعان این محصول نیز افزون‌تر شود.
با توجه به همزمانی برداشت زرشک با بارش‌ها و نزولات آسمانی پاییزی بهترین روش برای برداشت زرشک به‌صورت تالاری یا به اصطلاح زرشک‌کاران درگاهی است. بنابراین هزینه‌های سنگین اقتصادی این نوع از برداشت، دست کشاورزان زرشک را بسته نگاه داشته و این موضوع همان نقطه‌ای است که دلالان و واسطه‌ها از آن سود می‌برند.
البته هر ساله تسهیلاتی برای ارائه و اختصاص به کشاورزان زرشک با هدف ساخت تالار و برداشت مطلوب‌تر تعریف و در نظر گرفته می‌شود، اما بوروکراسی سنگین و پیچیده اداری و بانکی و اخذ وثیقه‌های آن‌چنانی مزید بر علت شده تا در مقام عمل، زارعان این عرصه نتوانند آن‌چنان که باید از این تسهیلات بهره برند. مطالعات موجود نشان می‌دهد بخش قابل‌توجهی از کشاورزان زرشک را به‌صورت خرمنی خشک می‌کنند، زیرا توان ساخت تالار را ندارند. به‌واقع به‌دلیل خشک‌سالی‌ها و تغییرات اقلیمی، زارعان هزینه‌های بسیاری را برای نگهداری از درختان صرف می‌‌کنند.

وقتی افزایش قیمت زرشک تب‌وتاب دلالان را بالا می‌برد
فعالیت دلالان و مفت‌بری‌های آن‌ها به معضلی جدی در عرصه کشاورزی کشور تبدیل شده و تقریباً در اکثریت قریب به اتفاق حوزه‌های باغی و زراعی حضور واسطه‌ها احساس می‌شود. فعالیتی که در بازه زمانی کوتاه‌مدت سود هنگفت بسیاری را برای آن‌ها درپی دارد.
آن‌چنان که اظهارات برخی از کشاورزان زرشک در رسانه‌ها نشان می‌دهد، افزایش قیمت زرشک در سال گذشته تب و تاب دلالان را برای حضور در بازار مضاعف کرده‌است.
در این میان، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از نمونه راهکار‌ها و تدابیری است که می‌تواند تا حدود بسیاری دغدغه‌های کشاورزان را در این حوزه کاهش دهد، اما تمهیدات این‌چنینی آن‌چنان که باید به‌صورت فراگیر و کافی عملیاتی نمی‌شود.

وقتی نحوه کشت، استاندارد بهداشتی زرشک را تنزل می‌دهد
یکی از الزامات کشاورزی نوین و پیشرفته به نحوه برداشت و کشت اصولی و علمی معطوف می‌شود. به‌تبع در صورت عدم رعایت اصول و قواعد مرتبط با آن ضرر و زیان فعالان کشاورزی نیز تشدید خواهد شد و این موضوع درخصوص کاشت و برداشت زرشک نیز مصداق دارد.
خشک کردن خرمنی زرشک از شیوه‌های سنتی و متداولی است که متأسفانه ضریب سلامت و بهداشت آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این در شرایطی است که با توجه به ساخت دستگاه‌های پیشرفته زرشک خشک‌کنی و عرضه آن در بازار می‌طلبد در بهره‌گیری از چنین ادواتی تلاش مضاعف‌تری لحاظ شود. تلاشی که لازمه آن تأمین هزینه لازم برای خرید آن است. با توجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی کشاورزان زرشک در استان خراسان‌جنوبی برای بخش قابل‌توجهی از این طیف امکان خرید چنین دستگاه‌هایی وجود ندارد.
یقیناً در صورت پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به زرشک‌کاران شرایط برای تهیه و خرید این تجهیزات آسان‌تر می‌شود. امری که تاکنون آن‌چنان که باید به میزان کافی عملیاتی و اجرایی نشده‌است.

خرید تضمینی، موثرترین راهکار برای مقابله با دلالی
آن‌چنان که سوابق گذشته و فعالیت دلالان در حوزه‌های کشاورزی نشان می‌دهد، خرید تضمینی محصولات زراعی از بهترین و موثرترین راهکار‌ها برای کنترل فعالیت دلالان به‌شمار می‌رود که البته این تدبیر درخصوص برخی از محصولات استراتژیک به خوبی انجام می‌شود.
چندی پیش، مهدی عصمتی‌پور، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، در این خصوص بیان کرد: پیرو مصوبه کمیسیون قیمت‌گذاری در اتاق بازرگانی استان خراسان‌جنوبی قیمت خرید برای هر کیلو زرشک ۱۰ هزار تومان اعلام شده و هیچ دستگاه، اداره و فردی حق خرید کم‌تر از میزان تعیین شده را ندارد.
او می‌افزاید: بنابر مصوبه مذکور درصورت خریداری زرشک پایین‌تر از نرخ مقرر، سازمان تعاونی روستایی، زرشک را با قیمت تعیین شده (هر کیلو ۱۰ هزار تومان) از کشاورز خریداری خواهد کرد.
بی‌تردید در صورت اجرای صحیح مصوبه اشاره شده، از بار و شدت ضرر و زیان کشاورزان این عرصه کاسته خواهد شد و قدرت مانور دلالان زرشک نیز محدودتر خواهد شد.
به‌زعم عصمتی‌پور نمی‌توان جلوی ورود دلالان را به بازار خرید و فروش گرفت، اما با تدابیر این‌چنینی راه بر دلالان برای کاهش قیمت نامتعارف مسدود خواهد شد. درصورتی‌که فرد یا گروهی مایل به خرید زرشک با قیمت بالاتر از کشاورزان باشند نیز زارعان برای فروش مختار خواهند بود.

لزوم در نظر گرفتن تدابیر لازم برای حمایت از مصرف‌کننده
بی‌تردید حمایت از مصرف‌کننده به موازات پشتیبانی از تولیدکننده یک اصل ضروری در بازار و نظام عرضه و تقاضاست، زیرا درصورت بالا رفتن قیمت‌ها در هر کالا و محصولی میل خریدار و مشتری نیز با اُفت همراه می‌شود و این موضوع به‌مرور باعث متضرر شدن تولید‌کننده خواهد شد.
به‌واقع می‌باید حد تعادل در نظام عرضه و تقاضا در نظر گرفته شود؛ در غیر این‌صورت با برهم خوردن توازن کنترل بازار نیز سخت و دشوار خواهد شد. می‌باید منافع تولید‌کننده و مصرف‌کننده توأمان با یکدیگر لحاظ شود. قطعاً در چنین شرایطی نظم، انتظام و ثبات بازار حفظ می‌شود و هر دو گروه از شرایط حاکم بر بازار منتفع خواهند شد.

ديدار نيوز
مدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور:
تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه وظیفه قرنطینه جلوگیری از ورود آفات و بیماری‌ها و استقرار و انتشارشان در کشور است، گفت: علاوه بر این تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است.
به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مریم جلیلی مقدم در نشست "بررسی وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" افزود: توسط مجمع عمومی سازمان ملل، سال ۲۰۲۰ میلادی به عنوان "سال قرنطینه و بهداشت گیاهی" نامگذاری شده است و کشور‌ها باید سطح آگاهی مردم را نسبت به فعالیت قرنطینه گیاهی بالا ببرند.
جلیلی‌مقدم در مورد ارتقاء کیفییت انجیر استهبان نیز گفت: فراهم کردن زمینه صادرات از مبدأ تولید یعنی شهرستان استهبان، یکی از خواسته‌های تولید کنندگان این محصول است و قرنطینه هیچ مشکلی برای تحقق این درخواست ندارد مشروط بر اینکه گمرک استان یا شهرستان زیر ساخت‌ها و امکانات اظهار گواهی و اظهار محموله را داشته باشد و مستقر کند.
وی با بیان اینکه امکان ایجاد گمرک تخصصی برای محصول انجیر در استهبان وجود دارد، یادآور شد: با توجه به نوع محصول، آفات و بیماری‌ها، بسیاری از کشور‌ها گمرک‌های تخصصی را ایجاد و آزمایشگاه تخصصی و کارشناسان متخصص را مستقر کرده‌اند.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با توجه به اینکه کارشناس قرنطینه استهبان نسبت به سایر کارشناسان استان، علم و آگاهی بیشتری در ارتباط با انجیر دارند، از این رو صدور گواهی بهداشت از استهبان مورد تایید این دفتر است.
سختگیری در صدور گواهی قرنطینه خواسته صادرکنندگان انجیر است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: برای حفظ هویت انجیر ایران و استهبان تولید کنندگان و صادرکنندگان این محصول خواستار سختگیری در صدور گواهی قرنطینه هستند.
محمدمهدی قاسمی افزود: رسالت قرنطینه کشاورزی، نظارت دقیق بر کالا‌های صادراتی است چرا که عرضه کالای نامرغوب به خارج از کشور، اعتبار کشور را به خطر می‌اندازد.
او ادامه داد: به زودی انجیرستان دیم استهبان ثبت جهانی خواهد شد در نتیجه یک ظرفیت جهانی برای حفظ و حراست "انجیر استهبان" ایجاد می‌شود که امیدواریم به باغداران و صادرکنندگان این محصول نیز کمک شود.
قاسمی با اشاره به ضرورت آموزش رفتار فنی به کشاورزان، تصریح کرد: از ظرفیت مرکز تحقیقات انجیر به منظور تولید محصول انجیر گواهی شده و با کیفیت استفاده شود.

وی با بیان اینکه استفاده از بَر انجیر بیشتر و آبیاری اضافه‌تر باعث کاهش کیفیت انجیر می‌شود، یادآور شد: علاوه بر این آبیاری بیش از حد صدماتی به منابع زیرزمینی وارد می‌کند و به منظور حفظ کیفیت انجیر استهبان مدیریت آبیاری و سم پاشی بی رویه انجیر باید توسط مردم انجام شود.
استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان نیز با اشاره به اینکه افرادی با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف اقدام به صادرات انجیر می‌کنند، گفت: درخواست صادرکنندگان این است که استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد.
مهدی اعیان منش با بیان اینکه تقریبا ۹۹ درصد صادرکنندگان در این شهرستان هستند، افزود: به منظور "حفظ هویت انجیر استهبان" این افراد خواستار سخت گیری در زمینه صدور گواهی قرنطینه و مساعدت گمرک در زمینه صادرات انجیر از شهرستان استهبان هستند.
به گفته وی استهبان با سطح زیر کشت ۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار انجیردیم و تولید سالانه حدود ۱۵ هزار تن، رتبه اول سطح و تولید در ایران دارد.
اعیان منش اظهار کرد: بیش از نیمی از انجیر استهبان استاندارد است و اقدامات اولیه برای دریافت گواهی آی سی ام، برای دو باغ انجیر به مساحت‌های ۱۶ و ۷ هکتار انجام شده و سایر مزارع نیز در دستور کار قرار دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی زنجان؛
کشاورزان بذر گندم را از تولیدکننده‌های رسمی دریاف کنند
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: کشاورزان در استان، بذر گندم را از شرکت‌های تولیدکننده رسمی بذر گندم دریافت کنند.
جواد تاراسی اظهار کرد: در حال حاضر کشت گندم پاییزه در استان آغاز شده است و بر اساس آنچه که اعلام شده، پیش‌بینی می‌شود که فقط در شهرستان زنجان، در سال زراعی ۹۹ - ۹۸ حدود ۵۶ هزار هکتار از اراضی به کشت گندم اختصاص یابد.
این مسئول ادامه داد: در استان زنجان ۱۱ شرکت تولیدکننده رسمی بذر گندم را داریم که اقدام به تولید بذر می‌کنند؛ همچنین امسال ۱۶ هزار تن تولید بذر اصلاح شده گندم در استان زنجان را داشتیم.
وی افزود: کشت بذور اصلاح شده باعث کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری شده و ارزش اقتصادی بسیار بالایی نیز دارد و بهتر است، کشاورزان از بذور اصلاح شده استفاده کنند.
تاراسی با بیان اینکه بذر از نهاده‌های مهم تولید بخش کشاورزی محسوب می‌شود، تصریح کرد: استان زنجان در بحث تولید بذر گندم در سطح کشور رتبه سوم کشوری را دارد که در این بین جهادکشاورزی از تولیدکنندگان بذر اصلاح شده گندم حمایت خوبی دارد.

وی یادآور شد: امسال ۱۴۵ میلیارد ریال یارانه به این شرکت‌ها پرداخت شده است، ولی به علت کمبود منابع، حمایت بلاعوض ۱۳ میلیارد ریال بوده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، خاطرنشان کرد: شرکت‌های تولیدکننده بذر گندم ۵۰ درصد نیاز استان زنجان را تامین می‌کنند و بهتر است کشاورزان در استان زنجان بذر گندم را از شرکت‌های تولیدکننده رسمی بذر گندم دریافت کنند.

فرتاک نیوز
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه :
ممنوعیت های صادراتی به بازارهای بین المللی این محصولات لطمه وارد می کند
به گزارش فرتاک نیوز، عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است ممنوعیت‌های صادراتی ناگهانی و گاه و بی‌گاهی که برای محصولات کشاورزی در کشور اعمال می‌شود به شدت به بازارهای بین‌المللی این محصولات لطمه وارد می‌کند.
حیدر کدیور در آستانه روز ملی صادرات با اشاره به اهمیت صادرات محصولات کشاورزی، اظهار کرد: در کشور ایران سالانه چندین میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می‌شود که کیفیت برخی از انواع این محصولات نسبت به کشورهای دیگر قابل توجه است.
وی ادامه داد: صادرات این محصولات علاوه بر ارزش افزوده و ارزآوری فراوانی که به همراه دارد می‌تواند به افزایش تولید و سود بیشتر کشاورزان کمک کند
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه انواع حبوبات خصوصا نخود، محصولات فرآوری شده لبنی، دام زنده، میوه و سیزیجات تازه مانند هندوانه، گوجه‌فرنگی‌، سیب زمینی، پیاز و ... را از جمله مهمترین محصولاتی کشاورزی دانست که ظرفیت صادراتی خوبی دارد.
کدیور با بیان اینکه صادرات این نوع محصولات با چالش‌های متعددی مواجه است، ممنوعیت‌های صادراتی ناگهانی که عمدتا نیز با هدف تنظیم بازار داخلی اعمال می‌شود را از مهمترین این مشکلات اعلام کرد.
وی گفت: گاهی این ممنوعیت‌ها آنقدر ناگهانی است که چندین تن محصولات کشاورزی که برخی از انها زود فاسد می‌شود، سر مرزها می‌ماند و از دست می‌رود که این امر ضرر فراوانی برای تجار به همراه دارد.
به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، این ممنوعیت‌ها باعث از دست رفتن قراردادهای تجار ایرانی با دیگر کشورها و به نوعی بدعهدی می‌شود که آسیب جدی به بازار محصولات ایرانی می‌زند که در بسیاری از مواقع تجار زحمات چندین ساله برای به دست اوردن این بازارها کشیده‌اند.
کدیور تاکید کرد‌: طبیعی است که طرف ما در کشور دیگر منتظر ازاد شدن صادرات محصول ایران نمی‌ماند و نیاز خود را از طریق کشورهای دیگری تامین می‌کند.
وی عنوان کرد: در بسیاری از مواقع بعد از این ممنوعیت‌ها قیمت محصولات کشاورزی در داخل کشور به شدت افت می‌کند و گاهی محصولات انچنان روی دست کشاورز می‌ماند که مجبور است انها را دور بریزید.
کدیور اظهار کرد: مشابه این مشکلات را برای محصولاتی مانند گوجه فرنگی، پیاز، سیب‌زمینی و ... شاهد بودیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای کشت محصولات کشاورزی در کشور بر اساس نیاز داخلی و صادراتی وجود داشته باشد دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود.
وی چالش دیگر صادرات محصولات کشاورزی را خام‌فروشی این محصولات اعلام کرد و ادامه داد: متاسفانه در حالی که فرآوری محصولات کشاورزی ارزش افزوده این محصولات را چندین برابر می‌کند اما انطور که باید در این زمینه کار نکردیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد:فرآوری این محصولات هم اشتغالزایی قابل توجهی به همراه دارد و هم قیمت فروش محصول را بالا می‌برد.
کدیور گفت‌: به علاوه باید توجه ویژه‌ای نیز به بسته‌بندی محصولات کشاورزی صادراتی داشته باشیم که تا کنون انطور که باید در این زمینه کار نشده است.
وی معتقد است اگر به همه این موارد رسیدگی شود محصولات کشاورزی می‌تواند بخش قابل توجهی از صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص دهد.

خبرگزاری صداو سيما کرمان
کشاورزان جنوب کرمان از کشت بی رویه پیاز خودداری کنند
سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان برای جلوگیری از کشت بی رویه پیازدر طرح استمرار به کشاورزان هشدار داد .
به گزارش خبر گزاری صدا و سیمای مرکز کرمان ، مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب استان هشدار داد: هرگونه بی برنامه گی و افزایش سطح زیرکشت پیاز طرح استمرار بیش از برنامه تعیین شده ،موجب افزایش تولید و عرضه همزمان محصول از نیمه دوم بهمن میشود
. رستگاری افزود: کشت پیاز در ۳ هزار هکتار و تولید ۱۵۳ هزار تن ابلاغ و هدفگذاری شده و کشت بیش از آن موجب افت قیمت و زیان خود کشاورزان خواهد شد.

خبرگزاری صداو سيما اصفهان
رییس جهاد کشاورزی شهرستان سمیرم
آغاز برداشت سیب زمینی به روشGAP در سمیرم
برداشت سیب زمینی سالم از دو هزار و 700 هکتار اراضی کشاورزی سمیرم آغاز شده است .
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان ؛ رییس جهاد کشاورزی شهرستان سمیرم گفت : پیش بینی می شود از این اراضی بیش از 100 هزار تن سیب زمینی سالم به روش GAP بدون استفاده از سم های شیمیایی و نهاده های کشاورزی برداشت و در بازار عرضه شود .
احمد تیموری جلی ، سانته ، بامبو و آگریا از رقم های مختلف سیب زمینی تولید شده در سمیرم بیان کرد و افزود: این محصول به منظور جلوگیری از هدر رفت آب ، به روش نوین آبیاری و تولید شده است .
وی همچنین به تولید پیاز و سیب درختی به روش GPAدر دوازده هکتار از اراضی کشاورزی سمیرم اشاره کرد و ادامه داد : سطح زیر کشت تولید سیب زمینی به این روش چهار برابر سال گذشته در این شهرستان بوده است .
مشاور سلامت و امنیت غذای سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص تولید محصولات غذایی سالم به روش GAP گفت : تمامی مراحل کاشت ، داشت و برداشت این محصولات کشاورزی سالم ، تحت نظر کارشناسان تولید خواهد شد .
مسعود پزشکیان افزود: کاشت محصول سالم بدون در نظر گرفتن عملکرد محصول در مزارع با آنالیز خاک و در این روش ملاک تولید سالامت غذایی مصرف کنندگان است .
شهرستان سمیرم با 17 هزار هکتار اراضی کشاورزی و 22 هزار هکتار باغ، قطب کشاورزی استان اصفهان است .


خبرگزاری صداو سيما هرمزگان
آغاز برداشت مرغوبترین خرمای جهان در هرمزگان
برداشت خرمای پِیارُم از دو هزار و ۳۰۰ هکتار نخلستان‌های شهرستان حاجی آباد آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس؛ مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان پیش بینی کرد تا پایان فصل برداشت بیش از ده هزار تن خرمای پیارم برداشت شود که پنج درصد بیشتر از پارسال است.
مسعود گرگیج افزود: تغذیه و اصلاح باغ‌ها و کنترل آفات و بیماری‌ها از جمله علت‌های افزایش تولید محصول امسال است.
وی گفت: ۶۰ درصد محصول برداشت شده به کشور‌های اروپایی، آمریکا، آسیای میانه، استرالیا و کانادا فرستاده می‌شود.
خرمای پیارم به علت خشک و قابل نگهداری در مدت طولانی طرفداران زیادی دارد.
شهرستان حاجی آباد به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک مهمترین منطقه کشت پیارم در کشور است.
مناطق تزرج، شهدادی و بخش مرکزی از مهمترین مناطق کشت خرمای پیارم در شهرستان حاجی آباد است.
خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتئین، کلسیم، آهن و مواد معدنی است.
در هرمزگان ۵۵ نوع خرما تولید می‌شود که ۲۰ رقم آن تجاری است.
برداشت خرمای پیارم تا اواخر آذر ادامه دارد.
شهرستان حاجی آباد در ۱۷۰ کیلومتری بندرعباس واقع است.

خبرگزاری صداو سيما گيلان
راه اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی شمال کشور به زودی در گيلان
پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شمال کشور به زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان گفت : با توجه به موقعیت خوب گیلان برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حاشیه دریای خزر ، در سفر اخیر وزیر صمت به گیلان قرار شد به زودی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شمال کشور در استان راه‌اندازی شود.
فرهاد دلق پوش افزود : گیلان می‌تواند نقش به ‌سزائی در صادرات محصولات کشاورزی به بازار 400 میلیون نفری کشورهای حاشیه دریای خزر که عضو معاهده اقتصادی - تجاری ست داشته باشد.
وی اتصال از راه بنادر و کشتیرانی ، زمینی و در آینده امکان حمل و نقل ریلی کالا و بار به کشورهای همسایه آسیایی را از دیگر ظرفیت‌های موجود در گیلان خواند و تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از محصولات تولیدی کشاورزی گیلان به سایر استان‌های مرزی کشور حمل و از آن‌ جا با قیمتی مناسب به کشورهای همسایه فروخته می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات در حوزه محصولات کشاورزی لازم و ضروری است گفت : وجود صنایع تبدیلی ، فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی با توجه به پتانسیل‌های گیلان در بخش صنایع غذایی و کشاورزی، می‌تواند توان رقابتی محصولات تولیدی این استان را افزایش دهد.
فرهاد دلق پوش با اشاره به لزوم برند سازی محصولات تولیدی این استان افزود : تبلیغات به عنوان ابزاری برای معرفی و جا افتادن محصول در بازار محسوب می‌شود اما این مقوله به تنهایی برای برندسازی کافی نیست و به عوامل بیشتری نیاز است.
وی با بیان اینکه کیفیت ، کمیت و قیمت یک محصول از شاخصه های ارزشمند بین مشتریان و بازار است اضافه کرد: برندهای فرهنگی و اقتصادی باید در کنار هم قرار گیرند تا محصولی در بازار با یک نام تجاری مطمئن نهادینه شود و مشتریان همواره برای خرید آن کالای خاص مشتاق باشند.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان بحث رقابت‌پذیری را از دیگر شاخص‌های مهم و واجب برای برندسازی یک محصول خاص دانست و افزود : اگر محصولی که کیفیت خوبی نیز دارد بتواند با محصول مشابه خود رقابت کند قادر خواهد بود جایگاهش را بین مشتریان حفظ کرده و بسترهای لازم برای تثبیت موقعیت خود را نیز فرآهم آورد.

خبرگزاری صداو سيما سمنان
پایان خرید تضمینی گندم در سمنان
بیش از ۸۴ هزار تن گندم از کشاورزان استان سمنان به صورت تضمینی خریداری شد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: همه مطالبات گندم‌کاران این استان پرداخت شد و برای تشویق کشاورزان به کاشت گندم برای سال زراعی پیش رو، نرخ جدید خرید تضمینی گندم برای سال ۹۹ به کشاورزان اعلام شد.
محمدباقر منوچهری افزود: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده بر اساس سیاست‌های دولت ۲۲ هزار ریال تعیین شده و همین افزایش قیمت گندم موجب افزایش وسعت اراضی کشت گندم در سال زراعی آینده می‌شود.
منوچهری یادآور شد: استان سمنان در زمینه ذخیره گندم مشکلی ندارد و ظرفیت ذخیره گندم استان ۲۸۰ هزار تن در بخش دولتی و خصوصی است و با تکمیل سیلوی در دست ساخت در گرمسار، ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت ذخیره گندم استان اضافه می‌شود.
برداشت گندم اواسط تابستان آغاز شد و تا اوایل مهر به طول انجامید و بعد از برداشت، اواسط فصل پاییز زمان شروع کاشت گندم و آغاز فصل زراعی جدید است.


يكشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸

خبرگزاری ايانا:
Ÿمدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور: تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است

خبرگزاری ايسنا:
Ÿمدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور:تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
Ÿمدیر کل صادرات وزارت جهاد کشاورزی: رتبه دوم تولید خرما را داریم اما بازار جهانی دست سه کشور است
Ÿآغاز برداشت انار از ۱۹۲۲ هکتار باغات اردستان
Ÿراه خودکفایی در تولید زیتون
Ÿ پسته‌کاران از برندگان اصلی عرضه بورسی پسته

خبرگزاری ايرنا:
Ÿ ۱۶۰۰ تن بذر اصلاح شده گندم و جو در چهارمحال و بختیاری توزیع شد
Ÿپهپادها گامی به سمت هوشمندسازی کشاورزی
Ÿمشاور وزیر جهاد کشاورزی:قیمت بذر گندم گواهی شده تا ۸ درصد کاهش یافت
Ÿتولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی
Ÿشرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان‌ها احیاء می‌شود
Ÿمشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:امسال ۴۳۰ تن زعفران تولید می‌شود
Ÿمعاون وزیر جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد:ماندگاری بالا، پیش‌نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا
Ÿوزیر صنعت، معدن و تجارت:میز صادرات خرما در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود
Ÿرئیس اتحادیه باغداران: پرتقال‌های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند
Ÿ ۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت زیره است
Ÿ ۱۳ شهرک گلخانه‌ای در البرز ایجاد می‌شود
Ÿجریان آب زاینده‌رود تا کشت پاییزه ادامه دارد

خبرگزاری ايلنا:
Ÿدر نامه حجتی خطاب به مدیران وزارت جهادکشاورزی مطرح شد؛ ضرورت مدیریت مصرف آب برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی
Ÿایلنا گزارش می‌دهد: افزایش یک تا ۳ هزار تومانی قیمت برنج‌های وارداتی/ کاهش واردات قیمت‌ها را بالا برد
Ÿدر گفت‌و‌گو با ایلنا عنوان شد: دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲.۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری
Ÿدستور معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی

خبرگزاری فارس:
Ÿارسال سومین محموله ترانزیتی افغانستان از‌ چابهار/‌بارگیری محموله صادراتی کرمان-هندوستان‌ در چابهار
Ÿ فارس من|کود شیمیایی به طور شانسی در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد

خبرگزاری مهر:
Ÿمعاون حجتی به مهر خبر داد، همکاری ایران وآلمان درزمینه بذر/واردات٦نوع رقم جدید کلزاوچغندرقند
Ÿمهر گزارش می‌دهد، طرح الگوی کشت، حلقه مفقوده تولیدات کشاورزی
Ÿگزارش مهر از سرزمین طلای سبز؛لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند

Ÿدر گفتگو با مهر اعلام شد؛ احداث شهرک کشاورزی در اراضی ملی/ توسعه گلخانه‌ها پیگیری می‌شود

باشگاه خبرنگاران جوان:
Ÿرئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛پیش بینی کاهش ۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم
Ÿپرورش تمشک بدون نیاز به آب و سم

خبرگزاری موج:
Ÿ منصور رضوانی‌جلال خبر داد: پیشرفت 70درصدی در توسعه سامانه های نوین کشاورزی
Ÿ ابتکار: تولیدات کشاورزی تاثیر روز افزونی در اقتصاد کشور دارد

خبرگزاری تسنيم:
Ÿ اطلاعیه هواشناسی برای انجام عملیات کشت پاییزه قبل از یخبندان

روزنامه اطلاعات:
Ÿ ثبت رکورد تولید ۴۴ تن پسته در دامغان

روزنامه سبزينه:
Ÿبیمه کشاورزی در سال زراعی جدید با گزینه‌های متنوع و جذاب همراه و پشتیبان کشاورزان است ، بیمه کشاورزی در اوج خدمت
Ÿتدابیر هوشمندانه برای حمایت از کشاورزان در دستورکار قرار گیرد
خیز دلالان برای مُفت بردن زرشک

ديدار نيوز:
Ÿمدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور: تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
Ÿرئیس سازمان جهادکشاورزی زنجان؛ کشاورزان بذر گندم را از تولیدکننده‌های رسمی دریاف کنند

فرتاک نيوز:
Ÿ عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه : ممنوعیت های صادراتی به بازارهای بین المللی این محصولات لطمه وارد می کند

خبرگزاری صداو سيما کرمان:
Ÿ کشاورزان جنوب کرمان از کشت بی رویه پیاز خودداری کنند

خبرگزاری صداو سيما اصفهان:
Ÿرییس جهاد کشاورزی شهرستان سمیرم ، آغاز برداشت سیب زمینی به روشGAP در سمیرم

خبرگزاری صداو سيما هرمزگان:
Ÿ آغاز برداشت مرغوبترین خرمای جهان در هرمزگان

خبرگزاری صداو سيما گيلان:
Ÿ راه اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی شمال کشور به زودی در گيلان
خبرگزاری ايانا
مدیرکل قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور:
تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه وظیفه قرنطینه جلوگیری از ورود آفات و بیماری ها و استقرار و انتشارشان در کشور است، گفت: علاوه بر آن تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است.
مریم جلیلی مقدم در حاشیه نشست "بررسی وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" در گفتگو با خبرنگار ایانا در استان فارس افزود: توسط مجمع عمومی سازمان ملل، سال 2020 میلادی به عنوان "سال قرنطینه و بهداشت گیاهی" نامگذاری شده، در همین راستا همه کشورها باید به سطح آگاهی مردم را نسبت به فعالیت قرنطینه گیاهی بالا ببرند.
به گفته وی؛ ارتقای کیفیت انجیر استهبان از موضوعات مطرح شده به منظور بهینه سازی صادرات در این نشست بود.
مقدم تصریح کرد: از درخواست های صادرکنندگان انجیر، فراهم کردن زمینه صادرات از مبدأ تولید یعنی شهرستان استهبان است که در این زمینه قرنطینه هیچ مشکلی ندارد مشروط بر اینکه گمرک استان یا شهرستان زیر ساخت ها و امکانات اظهار گواهی و اظهار محموله را داشته و مستقر شود.
وی با بیان اینکه امکان ایجاد گمرک تخصصی برای محصول انجیر در استهبان وجود دارد، یادآور شد: با توجه به نوع محصول، آفات و بیماری ها در حال حاضر در بسیاری از کشورها گمرکات تخصصی وجود دارد به عنوان مثال برای اندام های تکثیری گمرک تخصصی فعالیت می کند چرا که ریسک قرنطینه ای بالایی داشته و نیازمند تجیهزات آزمایشگاهی و کارشناسان قرنطینه متخصص است.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با توجه به اینکه کارشناس قرنطینه استهبان نسبت به سایر کارشناسان استان، علم و آگاهی بیشتری در ارتباط با انجیر استهبان دارند از این رو صدور گواهی بهداشت از استهبان مورد تایید این دفتر است.
نشست بررسی "وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" با حضور مهدی قائمیان معاون قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور، محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، احمدرضا کمالی سروستانی فرماندار استهبان، نمایندگان تولیدکنندگان و صادرکنندگان و جمعی از مسئولین ستادی و شهرستانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس برگزار شد.


خبرگزاری ايسنا
مدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور:
تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه وظیفه قرنطینه جلوگیری از ورود آفات و بیماری‌ها و استقرار و انتشارشان در کشور است، گفت: علاوه بر این تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مریم جلیلی مقدم در نشست "بررسی وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" افزود: توسط مجمع عمومی سازمان ملل، سال 2020 میلادی به عنوان "سال قرنطینه و بهداشت گیاهی" نامگذاری شده است و کشورها باید سطح آگاهی مردم را نسبت به فعالیت قرنطینه گیاهی بالا ببرند.
جلیلی‌مقدم در مورد ارتقاء کیفییت انجیر استهبان نیز گفت: فراهم کردن زمینه صادرات از مبدأ تولید یعنی شهرستان استهبان، یکی از خواسته‌های تولید کنندگان این محصول است و قرنطینه هیچ مشکلی برای تحقق این درخواست ندارد مشروط بر اینکه گمرک استان یا شهرستان زیر ساخت‌ها و امکانات اظهار گواهی و اظهار محموله را داشته باشد و مستقر کند.
وی با بیان اینکه امکان ایجاد گمرک تخصصی برای محصول انجیر در استهبان وجود دارد، یادآور شد: با توجه به نوع محصول، آفات و بیماری‌ها، بسیاری از کشورها گمرک‌های تخصصی را ایجاد و آزمایشگاه تخصصی و کارشناسان متخصص را مستقر کرده‌اند.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با توجه به اینکه کارشناس قرنطینه استهبان نسبت به سایر کارشناسان استان، علم و آگاهی بیشتری در ارتباط با انجیر دارند، از این رو صدور گواهی بهداشت از استهبان مورد تایید این دفتر است.
سختگیری در صدور گواهی قرنطینه خواسته صادرکنندگان انجیر است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: برای حفظ هویت انجیر ایران و استهبان تولید کنندگان و صادرکنندگان این محصول خواستار سختگیری در صدور گواهی قرنطینه هستند.
محمدمهدی قاسمی افزود: رسالت قرنطینه کشاورزی، نظارت دقیق بر کالاهای صادراتی است چرا که عرضه کالای نامرغوب به خارج از کشور، اعتبار کشور را به خطر می اندازد.
او ادامه داد: به زودی انجیرستان دیم استهبان ثبت جهانی خواهد شد در نتیجه یک ظرفیت جهانی برای حفظ و حراست "انجیر استهبان" ایجاد می‌شود که امیدواریم به باغداران و صادرکنندگان این محصول نیز کمک شود.
قاسمی با اشاره به ضرورت آموزش رفتار فنی به کشاورزان، تصریح کرد: از ظرفیت مرکز تحقیقات انجیر به منظور تولید محصول انجیر گواهی شده و با کیفیت استفاده شود.
وی با بیان اینکه استفاده از بَر انجیر بیشتر و آبیاری اضافه تر باعث کاهش کیفیت انجیر می شود، یادآور شد: علاوه بر این آبیاری بیش از حد صدماتی به منابع زیرزمینی وارد می کند و به منظور حفظ کیفیت انجیر استهبان مدیریت آبیاری و سم پاشی بی رویه انجیر باید توسط مردم انجام شود.
استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان نیز با اشاره به اینکه افرادی با کارت های بازرگانی یکبار مصرف اقدام به صادرات انجیر می کنند، گفت: درخواست صادرکنندگان این است که استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد.
مهدی اعیان منش با بیان اینکه تقریبا 99 درصد صادرکنندگان در این شهرستان هستند، افزود: به منظور "حفظ هویت انجیر استهبان" این افراد خواستار سخت گیری در زمینه صدور گواهی قرنطینه و مساعدت گمرک در زمینه صادرات انجیر از شهرستان استهبان هستند.
به گفته وی استهبان با سطح زیر کشت 24 هزار و 500 هکتار انجیردیم و تولید سالانه حدود 15 هزار تن، رتبه اول سطح و تولید در ایران دارد.
اعیان منش اظهار کرد: بیش از نیمی از انجیر استهبان استاندارد است و اقدامات اولیه برای دریافت گواهی آی سی ام، برای دو باغ انجیر به مساحت‌های 16 و 7 هکتار انجام شده و سایر مزارع نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیر کل صادرات وزارت جهاد کشاورزی:
رتبه دوم تولید خرما را داریم اما بازار جهانی دست سه کشور است
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی گفت: ایران بعد از مصر دومین تولید کننده خرما در جهان محسوب می‌شود اما 50 درصد بازارهای جهانی خرما در اختیار هندوستان، پاکستان و ترکیه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی فارس، شاهرخ شجری شامگاه جمعه 27 مهر در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه خرما در شیراز گفت: مصر یک میلیون و 600 هزار تن و ایران یک میلیون و 150 هزارتن خرما تولید می‌کنند.
او ادامه داد: بازارهای هدف صادراتی محصولات کشاورزی ایران بیش از 50 درصد در اختیار سه کشور عراق، افغانستان و امارات است و از دیگر سو، بیش از 50 درصد بازار صادرات خرما در اختیار سه کشور هندوستان، پاکستان و ترکیه قرار دارد بنابراین درجاتی از انحصار خرید کشور ما در اختیار کشورهای مذکور است در نتیجه قدرت چانه زنی صادرکنندگان ایرانی با شرکای تجاری خود در کشورهای هدف به شدت کاهش پیدا می کند.
مدیرکل دفترتوسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: راهبرد اصلی ما در صادرات محصولات کشاورزی باید روی سیاست نفوذ و توسعه متمرکز باشد و قدرت بازار را در اختیار بگیریم.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه، تبدیل اسناد تجاری، عرضه محور بودن صادرات به جای تقاضا محور بودن از مشکلات صادرات کشور ما است، افزود: توجه به درجه توسعه یافتگی از دیگر ضعف‌ها در استراتژی صادرات محصولات کشاورزی ایران است برای رفع این مشکل باید به دنبال تنوع، تبلیغات و بسته بندی های مناسب باشیم.
شجری تاکید کرد: به منظور رفع مشکل صادرات ایجاد "زنجیره های ارزش" به عنوان اولین استراتژی که مورد تایید ادبیات اقتصادی و تجربیات بین المللی است باید در دستور کار قرار گیرد اما زنجیره ارزش یک نسخه دولتی نیست بلکه یک حرکت خود جوش است.
وی همچنین با بیان اینکه سهم کشاورزی ایران در تولید ناخالص داخلی "جی.دی.پی" بیش از متوسط جهانی است، گفت: سهم بخش کشاورزی ایران در "جی.دی.پی" 10 درصد و متوسط جهانی 7درصد است، این امر ظرفیت‌های ویژه ایران را نشان می دهد و باید از این فرصت استفاده شود.
شجری همچنین افزود: سال گذشته حدود هفت میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش چیزی حدود 6.5 میلیارد دلار صادر شده و در حقیقت تراز تجاری در بخش کشاورزی ایران از منفی هشت میلیارد دلار در سال 92 به منفی چهار میلیارد دلار بهبود پیدا کرده است.
این مقام مسئول با اشاره به رشد 27 درصدی محصولات کشاورزی کشور نسبت به سال 92، اضافه کرد: در حال حاضر 122 میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که شامل 84 میلیون تن تولیدات زراعی، 22 میلیون تن تولیدات باغی و 16 میلیون تن تولیدات دامی و آبزی است.

آغاز برداشت انار از ۱۹۲۲ هکتار باغات اردستان
مدیر جهاد کشاورزی اردستان گفت: برداشت محصول انار از ۱۹۲۲ هکتار از باغات شهرستان اردستان شروع شده است و تا اوایل آذرماه ادامه خواهد داشت.
علی‌اکبر صالح در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شهرستان اردستان مقام اول تولید انار در استان اصفهان را دارد و پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید انار در شهرستان اردستان به ۱۶هزار تن برسد.
وی با بیان اینکه فصل برداشت انار تا اوایل آذرماه ادامه دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به عملکرد هشت تن در هکتار، نزدیک ۱۶ هزار تن از باغات شهرستان انار برداشت شود که بیش از ۸۵ درصد محصول انار اردستان برای عرضه به بازارهای داخلی (تهران و اصفهان) ارسال می‌شود و مابقی به مصرف روزانه خود اهالی اختصاص می‌یابد.
مدیر جهاد کشاورزی اردستان اضافه کرد: مقدار قابل توجهی از محصول انار نیز جهت تهیه رب انار مورد مصرف قرار می‌گیرد. همچنین بخش خصوصی طی چند سال گذشته در راستای اقتصاد مقاومتی در زمینه فراوری و استفاده بهینه از انار وارد عرصه شده و چهار مرکز در شهرستان در این زمینه فعالیت می‌کند.
صالح با بیان اینکه مهم‌ترین ارقام انار موجود در باغات شهرستان پوست قرمز اردستان، سبزه، گلوباریک، شه بر، می خوش، نادری، پوست قرمز مهاباد و... است.

پسته‌کاران از برندگان اصلی عرضه بورسی پسته
چند روزی بیش‌تر از آغاز معاملات گواهی سپرده و قرارداد آتی پسته در بورس کالا نمی‌گذرد که براساس آمارها، استقبال از این محصول خوب برآورد شده است. یک کارشناس بازار سرمایه در این زمینه معتقد است که پسته‌کاران از برندگان اصلی ورود پسته به بورس کالا خواهند بود و از مزیت واقعی شدن قیمت‌ها و افزایش سود بهره‌مند می‌شوند.
‌حمیدرضا مهرآور در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این‌که ورود پسته به بورس کالا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: در یک نگاهی کلی، معامله هر محصولی که به‌صورت شفاف و بر اساس عرضه و تقاضا و در بستری قانونی مانند بورس کالا انجام می شود، موجب ارتقای کیفیت و بهبود وضعیت بازار آن محصول خواهد شد. درباره بازار پسته، همواره واسطه‌ها، پسته را با قیمت ارزان از کشاورز می‌خرند و سپس منتظر می‌مانند تا در زمان مناسب محصول را به بازار عرضه کنند. اما با ورود پسته به معاملات گواهی سپرده و آتی بورس کالا این روند حذف می‌شود و امکان عرضه مستقیم پسته از سوی کشاورزان در بورس با قیمت واقعی فراهم می‌شود؛ نمونه بارز این اتفاق در اندک مدتی برای زعفران رخ‌ داده و بازار داخلی و خارجی طلای سرخ را رونق داده است.
وی ادامه داد: برنامه‌ای که اکنون برای پسته پیش‌بینی ‌شده را شاید بتوان با یک مثال، روشن‌تر بیان کرد؛ فرض کنید شما پول اضافی خود را در جایی مانند بانک سپرده‌گذاری می‌کنید و هرگاه نیاز داشتید به میزان لازم از سپرده خود برداشت می‌کنید. به همین سیاق، برای پسته هم انبارهای استاندارد و مورد تأیید بورس توسط بسیاری از عرضه‌کننده‌ها آماده‌شده تا افراد بتوانند محصولات خود را انبار کنند و بعد در زمانی که احساس می‌کنند قیمت فروش محصول به نفع آنان است، تمام یا بخشی از پسته‌های خود را از انبار خارج و روانه بازار یا بورس می‌کنند. نکته اینجاست که تاکنون، رویه غالب این بود که کشاورز محصولی را تولید می‌کرد اما چون مکان مناسبی برای نگهداری آنچه از لحاظ بهداشتی و چه امنیتی نداشت، ناچار به فروش سریع محصول خود می‌شد، آن‌هم در زمان برداشت محصول که طبیعتاً قیمت آن بسیار ارزان‌تر است.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: اما با مکانیسم جدیدی که اندیشیده شده و پس از آغاز به کار بورس پسته، این امکان به وجود آمده که تولیدکننده در زمان مناسب محصول خود را عرضه و سود بهتری نصیب خود کند. جدای از این دستاورد مثبت، آن‌ها می‌توانند بر مبنای محصولی که به امانت در انبارهای پسته گذاشته‌اند «گواهی سپرده کالایی» دریافت کنند. این گواهی سپرده، جزو اوراق ارزشمندی است که در بانک‌ها قابل توثیق و دریافت تسهیلات است. بنابراین شروع به کار بورس پسته، اقدام بسیار بزرگ و مهمی است و همانند بورس زعفران که به‌ویژه با حذف واسطه‌ها موجب بهبود درآمد کشاورزان شد، بورس پسته هم می‌تواند عامل افزایش درآمد تولیدکنندگان پسته شود تا به‌اصطلاح، حق به حق‌دار برسد.
‌مهرآور در پاسخ به این‌که چگونه می‌توان کشاورزان را به عرضه بورسی محصول خود ترغیب و تشویق کرد؟ گفت: هر کشاورزی که از این واقعیت مطلع شود که عرضه بورسی پسته تولیدی‌اش، حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصد سود بیشتر عاید او خواهد کرد؛ شک نکنید فروش سنتی پسته را کنار گذاشته و محصولش را روانه بورس کالا خواهد کرد. اجازه بدهید باز هم از زعفران مثال بزنم؛ بسیاری از زعفران کاران که تولید آنان به‌اندازه یک کیلو بود، ترجیح می‌دادند آن را به اولین خریدار بفروشند اما اکنون هیچ‌کدام این کار را نمی‌کنند و به دلیل اطلاع از نرخ زعفران در بورس، مشتاقانه محصولشان را در بورس زعفران عرضه می‌کنند و همین تحول، تأثیر مثبتی در افزایش درآمد کشاورزان و نیز قیمت و بازار زعفران ایجاد کرده است.
وی با اشاره به این‌که بورس پسته تازه شروع به کار کرده اظهار کرد: خیلی از کشاورزان هنوز با اهداف و مزیت‌های آن آشنا نیستند یا ممکن است حتی از فعال شدن چنین بورسی بی‌اطلاع باشند اما اگر اطلاع‌رسانی گسترده و اقناعی دوباره بورس پسته و مزایای آن برای کشاورزان در دستور کار قرار گیرد و اجرایی شود، بدون تردید، تولیدکنندگان از بورس پسته استقبال خواهند کرد زیرا این بورس، تأمین‌کننده منافع آنان است. به این ترتیب مرجعی کارشناسی و مورد اعتماد، پسته را قیمت‌گذاری می‌کند که همین باعث خواهد شد دست دلالان و کسانی که سال های سال از دسترنج کشاورز سودهای هنگفتی می‌بردند، کوتاه شود و سودها به جیب کشاورزان برود. علاوه بر این، نظارت بهتری برای صادرات صورت خواهد گرفت که صادرات پسته و ارز حاصل از آن را افزایش خواهد داد که باز کشاورزان از این رخداد منتفع می‌شوند.
‌وی در پاسخ به این‌که یکی از مشکلات ما در بازار جهانی، ضعف استاندارد پسته صادراتی کشورمان و به‌ویژه در بحث چگونگی نگهداری و نیز بسته‌بندی‌های نامناسب این محصول است. آیا عرضه بورسی پسته می‌تواند در ترمیم این نقطه ‌ضعف مؤثر باشد؟ گفت: ‌دقیقاً، به نکته درستی اشاره کردید. چگونگی نگهداری پسته، مخصوصاً پسته تازه و تر خیلی مهم است زیرا عدم توجه به این نکته دچار شدن پسته‌ها در انبارها به آفت و قارچ را تقویت می‌کند. این اتفاق متأثر از نگهداری در انبارهای غیراستاندارد است.
او ادامه داد: اگر کشاورزان با امکانات آشنا شوند و بدانند نگهداری و بسته‌بندی با شیوه درست و استاندارد، چه ارزش‌افزوده چشمگیری برای آنان و همچنین کشور خواهد داشت، در زمینه رفع این کاستی و نقطه‌ضعف با جدیت وارد عمل خواهند شد. از جمله راهکارهای مؤثر، ورود کشاورزان به بورس پسته است که باعث خواهد شد امکان نگهداری این محصول در انبارهای برخوردار از استانداردهای لازم فراهم شود.
‌این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این‌که آیا بورس پسته قادر است ظرفیت پسته ایران برای تبدیل به یکی از قطب‌های اصلی قیمت‌گذاری پسته در بازارهای جهانی را عینیت بخشد، گفت: چرا که نه؛ چند روز پیش گزارشی درباره پسته آمریکا دیدم که نشان می‌داد در این کشور تولید پسته بسیار زیاد است اما کشاورزان آمریکا هم اذعان داشتند که مزه پسته ایران خیلی بهتر از پسته آنهاست. این مزیت رقابتی پسته کشورمان، می‌تواند با بورس کالا تقویت شود و در نهایت، بازار جهانی پسته کشورمان را گسترش دهد. همین باعث خواهد شد که ما از طریق بورس پسته جای خود را در بازارهای جهانی خیلی بیشتر باز کنیم. هم‌اکنون نیز کشورهای بسیاری هستند که بدون توجه خطرات تحریم‌های ضدایرانی آمریکا حاضرند پسته کشورمان را خریداری کنند. ترکیه، نمونه بارز چنین کشورهایی است.
وی افزود: نکته دیگر اینکه وقتی محصولی دارای بازار مصرف خوب باشد، مردم به تحریم‌های دولت‌ها اعتنایی نمی‌کنند و آن محصول را به هر صورت خریداری می‌کنند. بنابراین اگر ما از طریق بورس پسته، برندسازی حرفه‌ای و مؤثری انجام دهیم، می‌توانیم جایگاه برتری در بازارهای جهانی پسته به خود اختصاص دهیم. فراموش نکنیم داشتن مزیت، به‌تنهایی کافی نیست بلکه باید با بهره‌گیری از روش‌های علمی و به‌روز، وارد بازارهای دنیا شویم؛ وگرنه، همان بلایی که سر صادرات بی‌رقیب فرش ما آمد و اکنون به حاشیه بازارهای جهانی رانده ‌شده، در سایر محصولات صادراتی ما هم خواهد آمد. آینده پسته ایران بسیار روشن است، مشروط به آنکه تولید و صادرات آن موردحمایت قرار گیرد و از استانداردهای موردتوجه بازارهای جهانی برخوردار باشد.


راه خودکفایی در تولید زیتون
رئیس شورای ملی زیتون خواستار ممنوعیت واردات روغن زیتون در فصل برداشت زیتون و روغن‌گیری آن شد تا امکان خودکفایی در تولید زیتون فراهم شود.
مهدی عباسی درگفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته در سال قبل در جهت پیشگیری از واردات روغن زیتون با ارز ۴۲۰۰ تومانی و تشویق باغداران به برداشت روغنی، اگر دولت واردات روغن زیتون را در راستای محقق شدن چشم‌انداز ۲۰ ساله و تامین ۲۰ درصد از نیاز کشور به روغن زیتون ممنوع کند، خودکفایی در تولید زیتون دور از انتظار نیست.
وی مشکل حال حاضر بازار روغن زیتون کشور را، واردات روغن‌ زیتون‌های بی‌کیفیت دانست و درباره آفت مگس زیتون در باغات گفت: با توجه به اقدامات وزارت کشاورزی و شرایط آب و هوایی، در حال حاضر گزارشی مبنی بر زیاد بودن تعداد مگس زیتون نداریم.
عباسی به باغداران توصیه کرد در صورتی که می‌خواهند زیتون‌هایشان را برای روغن‌گیری نگه دارند، برای اطمینان خاطر پایین تنه درخت زیتون را سمپاشی کنند.
وی با بیان اینکه مگس زیتون، میوه زیتون را می‌خورد که به همین دلیل نمی‌توان از آن برداشت روغنی و زیتونی داشت، افزود: کشورهای توسعه یافته مبارزه بیولوژیکی برای مقابله با مگس زیتون را شروع کرده و موفق شده‌اند، در حالیکه در کشور ما همچنان از مبارزه شیمیایی استفاده می‌شود.
رئیس شورای ملی زیتون در پایان تاکید کرد: در مبارزه شیمیایی و سم‌پاشی، میوه با سموم تماس پیدا نمی‌کند و تنها پایین تنه درخت با مواد شیمیایی تماس پیدا می‌کند.
به گزارش ایسنا، مگس میوه زیتون از آفات مهم در نقاط زیتون‌خیز است که این آفت پس از آنکه حشره بالغ ماده تخم خود را بر روی میوه گذاشت، بوی خاصی از میوه متصاعد می‌کند که مگس‌های دیگر روی آن میوه تخم نمی‌گذارند و ۲ تا ۳ روز بعد تخم باز شده و کرم شروع به تغذیه از گوشت میوه زیتون می‌کند. این عمل باعث ریزش میوه‌ها قبل از برداشت و کاهش کیفیت روغن زیتون می‌شود. برای مبارزه با این حشره روش‌های مختلفی وجود دارد.

خبرگزاری ايرنا
۱۶۰۰ تن بذر اصلاح شده گندم و جو در چهارمحال و بختیاری توزیع شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از توزیع یک هزار و ۶۰۰ تن بذر گندم و جو اصلاح و گواهی شده متناسب با اقلیم منطقه در استان خبر داد.
به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری، ذبیح‌الله غریب اظهار داشت: در سال زراعی جاری افزون بر یکهزار و ۶۰۰ تن بذر فرآوری و ضد عفونی شده گندم و جو در طبقات گواهی، مادری، پرورشی ارقام بهمن و جلگه‌داری برای کشت پاییزی بین کشاورزان استان توزیع شد.
وی گفت: بذر به عنوان نخستین نهاده مصرفی که در انتقال صفات ژنتیکی گیاه نقش مهم دارد و استفاده کشاورزان از بذرهای مناسب برای کسب بیشترین تولید در عملکرد را دارد.
رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری یادآور شد: شرکت و اتحادیه وابسته به این سازمان متولی با بهره‌گیری از دستگاه‌های بوجاری با ظرفیت روزانه بیش از ۳۰ تن، بوجاری بذر گندم و جو مورد نیاز کشاورزان را انجام می دهند.
غریب، با اشاره به نبود تعادل بین قیمت محصول گندم در بازار و خرید تضمینی تعیین شده ، گفت: امسال خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته حدود۳۷ درصد کاهش یافت.
وی، میزان خرید تضمینی محصول گندم در استان در سالجاری را ۲۰ هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت: در سال زراعی گذشته افزون بر ۳۷ هزار تن گندم توسط مباشران تعاون روستایی و اداره غله خریداری شد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، علت اصلی کاهش عرضه محصول گندم به مباشران دولتی در سال زراعی جاری را پایین بودن پایه قیمت تضمینی از سوی دولت و خرید بالاتر از سوی دلالان عنوان کرد.
وی، میزان گندم تولیدی استان در سال زراعی جاری را ۱۲۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: تولید محصول گندم امسال از نظر کمیت نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۰ درصد افزایش دارد.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری ۶۰ هزار هکتار از اراضی چهارمحال و بختیاری به کشت گندم اختصاص دارد که ۲۴ هزار هکتار آن آبی و ۳۶ هزار هکتار دیم است.
۶۶ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی چهارمحال و بختیاری اکنون فعال است.

پهپادها گامی به سمت هوشمندسازی کشاورزی
وزارت جهادکشاورزی سالانه میلیاردها تومان صرف مکانیزاسیون بخش کشاورزی و تجهیز کشاورزان به علوم و تکنولوژی های نوین کاشت، داشت، برداشت و حفظ محصولات با استفاده از روش های مختلف از جمله سم پاشی می‌کند که اکنون با پیشرفت‌های انجام شده، پهپادهای کشاورزی در این بخش گشایش جدیدی را در جهت هوشمندسازی و تجهیز کشاورزان به ادوات و ابزارآلات سم پاشی اراضی زراعی و باغی به وجود آورده است.
به گزارش ایرنا، کاهش هزینه، نیاز به نیروی انسانی کمتر، افزایش سرعت عمل، افزایش دقت، افزایش بازدهی، صرفه جویی در هزینه ها، توسعه تکنولوژیکی، افزایش بهره وری از اراضی کشاورزی، صرفه جویی در مصرف آب، افزایش امنیت غذایی و نداشتن تاثیرات زیست محیطی همگی از مزیت های استفاده از پهپادهای کشاورزی است و آشنایی، آموزش و تجهیز به پهپادهای کشاورزی سم پاش، گام نوینی در توسعه صنعت کشاورزی کشور است که در آذربایجان شرقی کلید آن زده شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان ارایه دهنده پهپادهای کشاورزی با بیان اینکه تا همین چند وقت پیش با شنیدن نام پهپاد شاید اولین چیزی که به ذهن ها می رسید استفاده نظامی از این پرنده مکانیکی بدون سرنشین، جنگ، درگیری و جاسوسی بود، گفت: اما امروزه پیشرفت فناوری پای پهپادها را به لایه ها و بخش های دیگر زندگی انسان نیز باز کرده و اکنون از پهپادها در زمینه های مختلفی مانند بخش کشاورزی هم استفاده می شود.
کاپیتان محمد سخاوت با بیان اینکه این پهپاد مزیت‌های فراوانی به لحاظ نوع موتورهای الکترونیک، نوع عملیات و خدمات، دوربین و حسگرها، نوع پرواز و نوع پایشی که انجام می‌دهند نسبت به مشابه خارجی خود دارند، اظهار کرد: پهپادهای ساخت داخل از نظر هزینه ۵۰ درصد کمتر از قیمت مشابه خارجی می باشند.
وی با بیان اینکه این شرکت ابتدا در زمینه خدمات کشاورزی با پهپاد از جمله سم‌پاشی، محلول پاشی و خدمات آنالیز فعالیت داشت، افزود: در چند ماه گذشته به تولید پهپادهای سم‌پاش و آنالیزگر که به طور کامل بومی است اقدام کرد و کارخانه تولید پهپاد را تأسیس کرد.
قائم مقام معاونت بهبود تولیدات گیاهی و رئیس اداره امور فن آوری های مکانیزه کشاورزی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: تسهیلات خرید پهپاد سمپاش از خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی استان با بازپرداخت پنج ساله برای متقاضیان پرداخت می شود.
محسن قهرمان نژاد با اشاره به بازدهی بالای پهپادهای سم پاش کشاورزی، اظهار کرد: اقدامات لازم برای پرداخت تسهیلات خرید چهار فروند پهپاد سمپاش در مزارع آذربایجان شرقی انجام شده است و متقاضیان نیز می توانند با ۲۰ درصد آورده شخصی ۸۰ درصد بصورت تسهیلات ۱۵ درصد وام دریافت کنند.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در آذربایجان شرقی بهره برداران و تولیدکنندگان، عملیات سمپاشی مزارع کشاورزی روستای مایان سفلی شهرستان تبریز را با پهپاد آغاز کردند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه سالیانه حدود ۴۰ درصد از محصولات کشاورزی در اثر فعالیت عوامل مختلف خسارت زا و آفات از بین می‌رود، گفت: درحوزه کشاورزی بیش از ۶۰۰ آفت محصولات را تهدید می کند که موضوع بحران آب و خشکی دریاچه ارومیه در منطقه بر شیوع این آفات دامن زده است.
محمود کیا با بیان اینکه برای مبارزه با آفات روش های مختلفی وجود دارد که کنترل تلفیقی آفات جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده است، افزود: در سال‌های اخیر با رویکرد ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی و تولید محصول سالم، روش‌های کنترل تلفیقی و بیولوژیک جایگزین روش‌های مبارزه شیمیایی محض شده و گام مهمی در راستای تحقق اهداف و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برداشته شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه مبارزه با آفات به ویژه به روش شیمیایی به عنوان آخرین راهکار کنترلی در مواردی امری اجتناب ناپذیر است، ادامه داد: سمپاشی هوایی شیمیایی از طریق هواپیما که در بخش کشاورزی کشور در گذشته صورت می گرفت به دلایل متعدد از جمله مسائل زیست محیطی منسوخ شده است.
وی به جایگزینی پهپادها بجای سمپاشی های معمول دیگر به دلیل سرعت عمل بالا، هزینه پایین تعمیر و نگهداری، قابلیت اجرای عملیات سمپاشی در زمین های صعب العبور، بهره وری بالا، دقت بالا، پوشش وسعت زیاد مزارع و کنترل تمام خودکار توسط سامانه کنترل زمینی اشاره نمود و افزود: این پرنده های قابل کنترل از راه دور نیاز به باند فرود ندارند، بدین صورت که سیستم پهپاد به صورت عمودی بلند شده و در نهایت بصورت عمودی بر زمین می نشیند.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز نیز با بیان اینکه استفاده از پهپاد سمپاش برای کشاورزان در استفاده درست از سم مقرون به صرفه است گفت: پهپاد سمپاش در تمام مزارع و باغ‌های استان کاربرد دارد و این روش برای کشاورزی هوشمند و به منظور مبارزه با علف‌های هرز، کاهش آلودگی محیط زیست و آب، کاهش مصرف سم و جذب بالای کود شیمیایی استفاده می‌شود.
فرامرز افشانی با بیان اینکه این پهپادها قابلیت‌های مانند صرفه جویی در مصرف آب و هزینه عملیات، دقت بالای سمپاشی در مزارع، سهولت در بکارگیری آن‌ها و تسریع در کار دارند گفت: این دستگاه ها در مدت زمان ۱۰دقیقه با یک لیتر سم و ۱۰ لیتر آب یک هکتار زمین را سمپاشی می‌کنند در حالی که برای سمپاشی یک هکتار با روش سنتی به بیش از ۱۰۰۰ لیتر آب نیاز وجود دارد همچنین مصرف سم نیز حدود ۳۰درصد کمتر می شود که این هزینه ما را در کاشت و داشت محصول کاهش می دهد.
وی ورود نکردن کشاورز به زمین‌های زراعی و باغی، عدم لهیدگی و از بین رفتن محصولات بر اثر ورود تراکتور در مزرعه، همپوشانی یکنواخت سم به تمام نقاط مزرعه، کاهش مصرف آب و سم و عدم ورود نیروی انسانی در همه مراحل سم پاشی را به کشاورزان از مزایای بهره مندی از پهپادها در عرصه کشاورزی هستند، افزود: تا پیش از این سمپاشی و کودپاشی مزارع و باغات به دو روش عمده زمینی با استفاده از تراکتور یا نیروی انسانی و هوایی با استفاده از هواپیمای سبک و هلی کوپتر انجام می شد که هر یک معایب خاص خود را داشت اما اکنون پهپادها زمینه ای را برای کاهش هزینه ها و افزایش راندمان و عملکرد مزارع فراهم کرده اند.
افشانی با بیان این که برای سمپاشی باغات ۳۰ دقیقه و زمین‌های زراعی ۱۰ دقیقه زمان لازم است، گفت: با استفاده از این پهپادها در مصرف سم و آب صرفه‌جویی می‌شود و سمپاشی زمین‌ها در مناطق سخت گذر نیز به راحتی قابل انجام است.
«پهپاد» مخفف عبارت «پرنده هدایت پذیر از دور» می باشد که به هواپیماهای بدون سرنشین اطلاق می شود که در سال های اخیر در بخش های مختلف از جمله بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی:
قیمت بذر گندم گواهی شده تا ۸ درصد کاهش یافت
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شروع فصل کاشت و تشویق کشاورزان برای مصرف بذور گواهی شده، قیمت جدید هرکیلوگرم بذر گندم آبی و دیم گواهی و اصلاح شده بین پنج تا هشت درصد کاهش یافت.
«اسماعیل اسفندیارپور» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه ۴۷۵ هزارتن بذر گندم گواهی شده برای سال زراعی جدید تولید شده است، افزود: طبق مصوبه جدید دولت نرخ هر کیلوگرم بذر گندم آبی گواهی شده دو هزارو ۵۲۳ تومان و بذر گندم دیم دو هزار و ۲۶۵ تومان تعیین شده که نسبت به مصوبه قبلی بین پنج تا هشت درصد کاهش قیمت دارد.
به گفته وی، این درحالیست که نرخ مصوبه پیشین هر کیلو بذر گندم آبی دو هزار و ۶۵۰ و گندم دیم دو هزارو ۴۵۰ تومان بود.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بذرهای گواهی شده در افزایش عملکرد گندم تولیدی کشور موثر است، اظهارداشت: بذرهای گواهی شده توسط موسسه ثبت گواهی بذر و نهال تایید و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: بذر گندم آبی و دیم گواهی شده مورد نیاز کشور تامین است و کشاورزان نگرانی در خصوص تامین این بذرها نداشته باشند.
۲۳ درصد برنامه کشت گندم انجام شد
اسفندیار پور گفت: با توجه به برنامه کشت و تولید گندم در سال زراعی ۹۸ – ۹۹ برای تولید ۱۴ میلیون ۵۰۰ هزارتن گندم حدود ۶ میلیون هکتار از اراضی کشور زیرکشت گندم می‌رود که از این میزان دو میلیون هکتار برای کشت آبی و چهار میلیون هکتار مربوط به کشت دیم است.
اسفندیار پور درخصوص سطح زیرکشت گندم تصریح کرد: از ابتدای فصل زراعی جدید (مهرماه) تاکنون یک میلیون و ۳۸۳ هزار هکتار از اراضی گندم معادل ۲۳ درصد برنامه کشت گندم در اقلیم سرد کشور زیرکشت گندم رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در یک سطح است.
وی اضافه کرد: از این میزان یک میلیون و ۱۸۳ هزار هکتار معادل ۲۹ درصد مربوط به کشت گندم دیم و ۲۰۰ هزار هکتار معادل ۱۰ درصد مربوط به کشت گندم آبی است.
وی افزود: کشت گندم اقلیم سرد شامل استان های شمال غرب و غرب کشور تا نیمه اول آبان ماه ادامه دارد و از اواسط آبان ماه کشت در استان های گندم خیز کشور از جمله خوزستان، گلستان، مرکزی و جنوب فارس عملیاتی می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت بارندگی‌ها در استان های زیرکشت گندم گفت: متوسط بارندگی کشور تاکنون ۵.۸ درصد نزدیک بارندگی های سال گذشته در همین زمان است به طور مثال بارندگی در استان اردبیل ۲۰ میلیمتر بوده اما هنوز بارندگی در دیگر استان‌های گندم خیز کشور شروع نشده است.
وی افزود: طبق مصوبه شورای اقتصاد قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۲۲۰۰ تومان و گندم دوروم ۲۲۹۰ تومان تعیین شده است بنابراین نیاز است تا گندمکاران نسبت به کشت گندم دوروم مورد نیاز صنف و صنعت و کارخانجات ماکارونی اقدام کنند.
به گفته اسفندیار پور، در تفاهمی بین صنف کارخانجات ماکارونی و بنیاد ملی گندمکاران مقرر شده تا کارخانجات ماکارونی در استان های گندم‌خیز همچون خوزستان، فارس و کرمان (جیرفت، کهنوج و اورزویه) که تولید گندم دوروم دارند این محصول را با ۱۰ درصد افزایش قیمت دولتی خریداری کنند.
وی مدت دوره کاشت گندم در کشور را حدود ۱۰۰ روز عنوان کرد و ادامه داد: کشت گندم از اول مهرماه از اقلیم سرد شروع سپس در مناطق معتدل و در ادامه اقلیم گرم و خشک جنوب و اقلیم گرم و مرطوب نوار ساحل خزر تا هفته اول دیماه خاتمه می‌یابد.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: لازم است ۸۰ درصد کودهای نیتروژنه و اوره در زمان کاشت مصرف شود تا بر روی کمیت وکیفیت تولید تاثیرگزار باشد.

تولید محصولات سالم گلخانه‌ای به دست بانوی توانگر قمی
قم- ایرنا- بانوی توانگر قمی با همت بلند و گام‌های استوار توانست نخستین تولیدکننده محصولات سالم گلخانه‌ای در استان قم باشد و با اشتغالزایی برای بانوان دیگر، کارآفرینی موفق در عرصه کشاورزی شده است.
کشاورزی از مشاغلی است که معمولا مشقت زیادی به همراه دارد و بیشتر در حوزه کاری آقایان است، ولی این بار بانویی از قم توانسته است با پشتکار و انگیزه‌ای قوی به‌عنوان یکی از کشاورزان برتر شناخته شود.
عطیه تکیه‌ای نژاد روز یکشنبه درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: در مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده‌ام و درطول ۶ سال گذشته در حرفه گلخانه داری فعالیت دارم.
وی اضافه کرد: کار را از یک گلخانه و با کشت محصولات صیفی در بخش دستجرد استان قم آغاز نمودم و سپس کشت محصول فلفل دلمه را به دلیل داشتن بازار صادراتی مناسب به‌صورت تخصصی انتخاب کردم.
وی گفت: با توجه به این‌که سلامت فرد از خانواده آغاز می‌شود و خانواده باید محصول سالم مصرف کند، ایده تولید محصول سالم را عملیاتی نمودم.
تکیه‌ای نژاد بابیان این‌که منظور از سالم بودن محصول، نبود مواد سمی در آن است، افزود: محصولات سالم گلخانه‌ای در هر آزمایشگاهی آزمایش شود، هیچ مواد سمی در آن یافت نخواهد شد و این مساله به‌صورت مداوم از سوی کارشناسان بخش غذای سالم اداره کل استاندارد کنترل می‌شود.
وی گفت: من اولین تولیدکننده محصول سالم در استان قم بودم و سموم سنگین داخل محصولاتی که تولید نموده‌ام، در پایین‌ترین حد خود می‌باشد؛ درحالی‌که شرایط آب و هوایی استان قم باعث می‌شود سموم بیشتری در محصولات استفاده نماییم.
وی خاطرنشان کرد: تا حدودی از سوی سازمان جهاد کشاورزی قم حمایت شدم و زمین گلخانه از سوی این سازمان تامین شد.
بانوی کشاورز قمی بابیان این‌که این گلخانه حدود ۹ هزار مترمربع مساحت دارد، ادامه داد: از هر ۶ هزار مترمربع حدود ۷۰ تا ۸۰ تُن فلفل دلمه برداشت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: منطقه دستجرد قم دارای منابع آبی باکیفیت ولی محدود است و به دلیل آب‌وهوای گرم، کشاورزی در این منطقه کمی مشکل‌تر از سایر مناطق است.
وی گفت: کارشناسان جهاد کشاورزی برای توسعه کار ایده‌هایی در اختیار ما قرار می‌دهند، ولی انتظار می‌رود این ایده‌ها ابتدا بومی‌سازی و سپس پیاده شود.
تکیه‌ای نژاد با انتقاد از نبود فرهنگ مصرف محصولات سالم، گفت: برای فروشندگان، محصولات سالم غذایی با سایر محصولات تفاوتی ندارد و اهمیتی به سالم بودن آن نمی‌دهند.
وی افزود: از سوی دیگر توان مالی پایین اقشار جامعه باعث شده افراد به برچسب سالم بودن محصولات غذایی توجه نکنند.
وی اضافه کرد: ۹۵ درصد محصولات تولیدی سالم گلخانه‌ای من در استان تهران استفاده و بخشی نیز به کشورهای همسایه صادر می‌شود.
تکیه‌ای نژاد گفت: هفت کارگر ثابت خانم در گلخانه کار می‌کنند و روزانه همین تعداد نیز کارگر متغیر در این مجتمع مشغول کار هستند.
وی با اشاره به این‌که سرمایه اولیه این طرح حدود ۱۰ میلیارد ریال بود، افزود: مسائل مختلفی ازجمله وارد نشدن مواد شیمیایی کشاورزی مثل کود، سم و بذر و همچنین سازه‌های گلخانه‌ای به دلیل تحریم، تولید را با چالش‌هایی مواجه نموده و سرمایه اولیه افزایش چندانی نداشته است.

شرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان‌ها احیاء می‌شود
ساری - ایرنا - مجری کشت دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی از احیاء شرکت‌های توسعه کشت دانه‌های روغنی در استان ها خبر داد و گفت که امسال یک شرکت به صورت آزمایشی در استان گیلان آغاز به کار کرده است.
علیرضا مهاجر روز چهارشنبه در گردهمایی توسعه کشت کلزا در مازندران با اعلام این که از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید ، رویکرد توجه جدی به کشت دانه های روغنی در دستور کار قرار گرفت، افزود: برنامه وزارت جهاد کشاورزی با هدف رسیدن به خودکفایی در تولید دانه های روغنی و حفظ زمین های زراعی با تولیدات غلات ،احیاء شرکت های توسعه کشت دانه های روغنی است.
وی توضیح داد که بار سنگین و مسئولیت پذیری بالای وزارت جهاد کشاورزی در فعالیت های ترویجی ، فنی ، تامین نهاده ها ، تعیین قیمت و خرید تضمینی ، ماشین آلات با فعالیت دوباره شرکت های توسعه دانه روغنی کاهش می یابد.
مهاجر گفت : از آن جایی که زمین های کشاورزی کشور کوچک و تعداد بهره برداران زیاد هستند، فعالیت شرکت های توسعه دانه های روغنی می تواند کشت و کار این محصول استراتژیک را آسان تر و مقرون به صرفه تر کند.
شرکت توسعه کشت دانه های روغنی در سال ۱۳۴۵ با هدف سازماندهی و ایجاد ارتباط مناسب بین زنجیره تولید ( کشاورزان ) و مصرف ( کارخانجات روغن کشی و یا روغن نباتی ) به عنوان بازوی اجرایی وزارت کشاورزی تاسیس شد. بنا بر اطلاعات آرشیوی وزارت جهاد کشاورزی، این شرکت با هدف باقی ماندن دانه های روغنی در چرخه تولیدات کشاورزی فعالیتش را با ایجاد ۱۸ نمایندگی در استان های کشور گسترش داد. عمده فعالیت این شرکت انعقاد قرارداد با کشاورزان ، توزیع نهاده ها ،ارائه خدمات فنی و ارزیابی سطح سبز و خرید دانه های روغنی بود.
آفتابگردان ، سویا ، گلرنگ و کلزا چهار محصول مهم دانه های روغنی است که مورد توجه شرکت توسعه کشت دانه های روغنی کشور قرار دارد.
شرکت توسعه کشت دانه های روغنی به مروز زمان پس از تاسیس اقدام به راه اندازی ۱۱ شعبه در استان مازندران با امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی متخصص کرد و در مدت فعالیت این شرکت توسعه کشت آفتابگردان در این استان به بار نشست به گونه ای که در اواخر دهه ۷۰ سطح زیر کشت این محصول در مازندران به بیش از چهار هزار هکتار و میزان برداشت هم به حدود چهار هزار تن رسید. بیشترین تولید دانه روغنی آفتابگردان در مازندران مربوط به مناطق هزار جریب نکا ، بهشهر و چهار دانگه ساری به صورت دیم بود که درآمد خوبی برای کشاورزان داشت.
مدیریت مستقیم زراعت دانه های روغنی از سال ۱۳۸۴ بنا به دلایلی از شرکت دانه های روغنی مازندارن گرفته شد که نتیجه آن کاهش سطح کشت آفتابگردان به ۶۰۰ هکتار در سال ۹۳ با تولید کمتر از ۴۰۰ تن بود. برای کشت کلزا نیز با وجود حمایت های همه جانبه دولتی از اواخر دهه ۸۰ چنین سرنوشتی رقم خورد.
کارشناسان نامناسب بودن قیمت های اعلامی برای خرید تضمینی ، فساد پذیری محصول و تعلل شرکت های خریدار در تحویل گرفتن بموقع آن از کشاورزان ، پرداخت دیرهنگام مطالبات کشاورزان ، نامناسب بودن بذرهای توزیع شده ، گرانی قیمت نهاده ها و سموم ، سختی مبارزه با علف های هرز بویژه در اراضی خشکه زاری ، رونق یافتن پرورش ساقه و کشت مجدد برنج در شالیزارها و تعلل در تسطیح اراضی و ماندابی شدن آنها هنگام کشت دوم را از جمله دلایل کاهش شدید کشت و کار دانه های روغنی بویژه کلزا در مازندران می دانند.
کلزا مکمل کشت شالیزارهای شمال
مجری کشت دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی که مشاور وزیر نیز محسوب می شود همچنین در این نشست به اهمیت کشت کلزا در زمین های شالیزاری در شمال کشور تحت عنوان تناوب کشت اشاره کرد و گفت : کلزاکاری در زمین های شالیزاری مهمترین گزینه مورد نظر کارشناسان برای پایداری و تقویت خاک است.
مهاجر افزود : طبق تحقیقات کشاورزی ، امروز برای حفظ تولید غلات از جمله برنج و گندم باید تناوب را با کشت دوم دانه روغنی کلزا انجام بدهیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت : بررسی های میدانی کارشناسان استان مازندران نشان داد که عملکرد و کیفیت برنج در شالیزار هایی که زیر کشت دوم دانه روغنی کلزا رفته است، به نسبت مثبت است.
وی افزود : با توجه به حمایت های همه جانبه دولت شرایط برای کشت کلزا در زمین های شالیزاری و یا خشکه زرای استان های شمالی مهیا است .
تامین ۷۰ رقم بذر کلزا
مهاجر با بیان اینکه امسال ۷۰ رقم بذر داخلی و خارجی و متناسب با هر اقلیم و شرایط آب و هوایی تهیه شده است ، گفت: خرید تضمینی کلزا را برای سال زراعی جاری با ۳۵ درصد افزایش نهایی کرده ایم که البته در صدد هستیم تا به کیلویی پنج هزار تومان افزایش بدهیم.
وی افزود : دولت به اهمیت کشت دانه های روغنی از جمله پنبه و کلزا پی برده و خرید تضمینی این ۲ محصول را همانند گندم پذیرفته است به طوری که امسال در پرداخت خرید تضمینی مشکلی به وجود نیامد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت : طبق برنامه کشت دانه روغنی کلزا سال زراعی ۹۹- ۹۸ تا سه برابر افزایش می‌یابد و درواقع ابلاغ برنامه تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن کلزا در سطح زیرکشت ۶۱۳ هزار هکتار صادر شد.
مهاجر افزود: در سال زراعی گذشته حدود ۲۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور زیر کشت محصول اساسی کلزا رفت که امسال با تامین بذر اصلاح شده و برخی نهاده‌های مورد نیاز، برای کشت ۶۱۳ هزار هکتار برنامه‌ریزی شده است.
وی با اشاره به اینکه کشت دانه روغنی کلزا با به کارگیری سیاست‌های تشویقی، قیمت مناسب و جذاب، خرید تضمینی، پرداخت بموقع بهای محصول و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت بانکی افزایش می‌یابد ، پیش بینی کرد که سطح زیرکشت این محصول دست کم به ۵۰۰ هزار هکتار برسد.
مجری کشت دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی همچنین با اعلام این که از سطح زیرکشت قطعی ۵۰۰ هزار هکتار اراضی دیم و آبی ، ۸۰۰ هزار تن دانه روغنی کلزا در سال زراعی ۹۹-۹۸ تولید و به کارخانه‌های روغن‌کشی حمل می‌شود ، افزود: امکان کشت دانه کلزا در بیشتر استان های کشور در مقایسه با سایر دانه‌های روغنی همچون سویا، آفتابگردان و گلرنگ فراهم است چرا که کلزا به آب کمتری نیاز دارد ، روغنش دارای مرغوبیت بیشتری است ، گیاه کلزا در برابر خشکسالی مقاومت بیشتری دارد و در مجموع به همین دلایل کشت کلزا اقتصادی تر از سایر دانه های روغنی است.
طبق آمار رسمی نیاز سالانه کشور به روغن ۱.۵ میلیون تن و سرانه مصرف روغن در کشور ۱۹ کیلوگرم است.
کشت دانه روغنی کلزا به عنوان مهمترین محصول پائیزه درمازندران امسال نیز در حالی آغاز شده که انتظار می‌رود با توجه به تشویق‌های حمایتی سطح زیر کشت ۲۵ درصد بیشتر از تعهد ۴۰ هزار هکتاری شود. به طور معمول از نیمه دوم شهریور کشت کلزا در میان بند و ارتفاعات استان مازندران آغازمی شود و کشت کلزا در زمین‌های شالیزاری استان نیز عمدتاً در مناطق جلگه‌ای و دشت از پنج مهر تا پانزدهم آبان است.
کلزا از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن و ۲۵ تا ۳۵ درصد پروتئین است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا:
امسال ۴۳۰ تن زعفران تولید می‌شود

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: امسال ۴۳۰ تن زعفران در سطحی بین ۱۱۳ تا ۱۱۵ هزار هکتار تولید می‌شود.
«حسین زینلی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: طبق برنامه هر ساله بین یک تا دو هزار هکتار به سطح زیر کشت زعفران در کشور اضافه می‌شود اما در نظر داریم برای سال‌های آتی برنامه افزایش تولید در واحد سطح را پیش بگیریم.
وی با بیان اینکه ۸۵ تا ۹۰ درصد زعفران تولیدی کشور مربوط به سه استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی است، ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های پی در پی اکنون اکثر استان های کشور در سطح ۶ هزار هکتار کشت زعفران دارند.
افزایش مصرف زعفران در صنایع غذایی و دمنوش ها
مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال‌های اخیر در زمینه‌های صنایع فرآوری، مکانیزاسیون، کیفیت تولید پیاز زعفران و گل زعفران اقدامات خوبی صورت گرفته به طوری که مصرف این محصول در صنایع غذایی و دمنوش‌ها نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است.
وی با بیان اینکه در بخش فرآوری زعفران پیشرفت خوبی داشته‌ایم گفت: انواع خشک‌کن‌ها توسط شرکت‌های مبتنی برقرارداد، طراحی و در بین کشاورزان توزیع شده است که با ارایه آموزش های لازم کشاورزان می آموزند چگونه زعفران با کیفیت های مختلف تولید و به بازار عرضه کنند.
به گفته وی، اکنون زعفران تولیدی کشور در فرآورده های تولید دارو، عسل زعفرانی، دمنوش های زعفرانی و چای زعفرانی توسط شرکت های معتبر وارد بازار می شود.
سورتینگ پیاز زعفران در کاهش هزینه های تولید اثرگذار است
زینلی یکی از مشکلات اساسی در بخش تولید زعفران را پیاز فله ای ریز، درشت و آلوده عنوان کرد و گفت: برنامه توسعه مکانیزاسیون زعفران در دستور کار است و این اقدام در افزایش درآمدزایی کشاورزان و کاهش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد به طوری که امسال پیاز زعفران توسط دستگاه سورت شد.
به گفته وی، اکنون دستگاه های سورت زعفران توسط تولیدکنندگان داخلی با قیمت هایی کمتر از یک دهم نرخ دستگاه های سورت خارجی ساخته و با دریافت گواهی سلامت از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی و سازمان حفظ نباتات کشور به بازار عرضه شده است و تلاش داریم توسعه مکانیزاسیون در این بخش برای سال آینده با جدیت بیشتری دنبال شود.
وی توسعه مکانیزاسیون در کاشت و برداشت زعفران را موثر دانست و ادامه داد: امسال بیش از ۷۰ درصد پیاز زعفران به صورت مکانیزه کشت شده و هر سال مدل های جدید کارنده تولید می شود.
تولید داخلی دستگاه برداشت گل زعفران
مجری طرح گیاهان دارویی اضافه کرد: برای کاهش آلودگی های در برداشت محصول، دستگاه برداشت گل زعفران توسط دانشجویان دانشگاه شریف با ۷۰ تا ۸۰ درصد کارایی تولید شده که این دستگاه قادر به جداسازی کلاله های گل زعفران از یکدیگر است در صورتی که کارایی این دستگاه به ۹۰ درصد برسد به طور حتم امسال وارد مدار بهره برداری خواهد شد.
ایجاد مزارع مادری پیاز زعفران از سال آینده
وی از ایجاد مزارع مادری پیاز زعفران از سال آینده در کشور خبر داد و اظهار داشت: به منظور جلوگیری از آلودگی و افزایش عملکرد زعفران در واحد سطح از سال آینده پیاز زعفران مورد استفاده برای کشت تنها از مزارع مادری تامین خواهد شد
وی به کشت مبتنی بر قرارداد اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات مهم وزارت جهاد کشاورزی طی سال گذشته ایجاد شرکت های بزرگ برای کشت مبتنی بر قرارداد با کشاورزان بود که اکنون بخشی از کشاورزان زعفران کار ما طبق این قرارداد کشت انجام می دهند.
ثبت برند ملی زعفران توسط بخش خصوصی
زینلی درباره ثبت ملی نشان جی آی زعفران گفت: اکنون نشان جغرافیای زعفران ایران برای برخی نقاط کشور همچون «زعفران قائنات ایران با شماره ثبت ۴۲- جی آی» و «زعفران خراسان ایران با شماره ثبت ۵۶- جی آی» به عنوان نشان جغرافیایی در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت ملی رسیده است که این امر در افزایش ارزش افزوده محصول تاثیرگذار است.
نشان جغرافیایی نشانه‌ ای است که مبدا کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه‌ای از کشور منتسب می‌سازد و برای اطلاع مصرف‌کنندگان ملی و جهانی از منشاء و کیفیت محصولات به‌کار می‌رود و این امکان را به متولیان بخش خصوصی دارنده نشان جغرافیایی می‌دهد که از سوء استفاده کنندگان در مراجع قضایی طرح دعوی کنند.
وی افزود: یکی دیگر از کارهای ما با کمک بخش خصوصی ثبت برند ملی زعفران ایران در دنیا و سازمان های بین المللی است که امیدواریم بتوانیم اهلیت به صادرکنندگان اصلی خود بدهیم که بزودی این اتفاق می افتد.
برنامه کاهش تعرفه ترجیحی زعفران
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم ما در وزارت جهاد کشاورزی کاهش تعرفه ترجیحی گیاه زعفران برای کشورهای صادرکننده است تا بازرگان ما بتوانند به راحتی این محصول را صادر کنند.
وی مدت زمان مناسب نگهداری زعفران را بین دو تا سه سال دانست و افزود: برای ساماندهی وضعیت صادرات محصول زعفران، به دنبال تشکیل یک هلدینگ بزرگ هستیم تا قیمت زعفران براساس کیفیت به بازارهای جهانی عرضه شود.
گیاهان دارویی متناسب با شرایط آب و هوایی کشت شوند
زینلی یکی دیگر از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی را دسته بندی ما گیاهان دارویی برای استان های مختلف و براساس شرایط آب و هوایی دانست و گفت: تلاش داریم کشاورزان به ظرفیت استان‌های خود واقف شوند به طور مثال استان های لرستان، شهرکرد، اصفهان و کرمانشاه برای توسعه کشت گیاه موسیر آویشن شیرازی برای استان های کرمان و هرمزگان مناسب هستند.
وی با بیان اینکه در سالهای اخیر گیاهان آغوزه و باریجه ارزآوری خوبی برای کشور داشتند افزود: اگر روی تحقیقات و فرآوری گیاهان آغوزه و باریجه کار شود به صورت فرآورده های ثانویه ارز اوری خوبی حاصل خواهد شد.
به گفته وی، گیاه شیرین بیان سالانه درکشور ۳۲ میلیون دلار ارزاوری به همراه دارد که به صورت پودر و عصاره صادر می شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کشت گیاه زیره سیاه در حال توسعه است ادامه داد: امیدواریم کشاورزان برای کشت دیگر گیاهان دارویی از جمله زیره سیاه، زیره سبز، موسیر، شیرین بیان و خارشتر که کم آب بر هستند، علاوه بر زعفران اقدام کنند.
وی یکی از رسالت های وزارت جهاد کشاورزی را در این خصوص بازار محور بودن تولیدات گیاهی دانست و گفت: در سالجاری از گیاهان گل محمدی و زعفران دیگر حمایت توسعه ای نخواهیم داشت و بیشتر به دنبال گسترش بازار و صنایع تبدیلی و غذایی از این محصولات هستیم و به محض افزایش کشش بازار باز هم برنامه توسعه کشت این گیاهان را دنبال خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: برای دو گیاه زعفران و گل محمدی تکیه ما افزایش عملکرد در واحد سطح و کیفیت است که به همین منظور عملیات به زراعی، حاصلخیزی خاک و روش های آبیاری منظم به طور جدی دنبال می شود.
به گزارش ایرنا، طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی، در سال ۹۷ نزدیک ۴۰۴ تن زعفران در سطح ۱۱۳ هزار هکتار تولید شد که از این میزان ۲۸۰ تن زعفران به ارزش ۳۵۱ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد:
ماندگاری بالا، پیش‌نیاز ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ برخی محصولات کشاورزی مانند خشکبار را که از ماندگاری بالایی برخوردارند می‌توان در بورس کالا عرضه کرد؛ اما عرضه برخی محصولات دیگر؛ مانند گوجه فرنگی که این خصوصیت را ندارند امکانپذیر نیست.
محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهادکشاورزی سال گذشته در گفت‌وگویی اعلام کرد به دلیل معاملات مطلوب زعفران در بورس کالا، به دنبال عرضه کلیه محصولات باغبانی مانند خرما و کشمش به این بورس هستیم.
وی گفت: با توجه به اینکه برخی از محصولات متعلق به بخش خصوصی هستند، قادر به فعالیت‌ دولتی در این زمینه‌ها نیستیم؛ بنابر این در این خصوص مذاکرات با تشکل‌های بخش خصوصی مانند اتاق تعاون و بازرگانی آغاز شده تا ضمن حمایت از تولیدکننده‌ها، قیمت این محصولات و روند داد و ستدهای آنها در بورس کالا شفاف شود.
وی ادامه داد: بورس کالا قادر به تعیین کیفیت کالا و ایجاد رقابت در بازارهاست؛ با توجه به اینکه یکی از مسایل مهم و حائز اهمیت در بخش کشاورزی کشور، حذف واسطه‌های غیر ضروری است، بورس کالا بهترین مسیر به منظور شفاف‌سازی عرضه یک محصول از تولیدکننده به دست مصرف‌کننده است.
طهماسبی همچنین به راه‌اندازی بورس میوه و گل اشاره کرد و گفت: عرضه گل رز، گل گلدانی و گل شاخه بریده در بورس کالا برای فعالان این صنف که راغب هستند به بازار انبوهی دسترسی پیدا کنند، مثبت ارزیابی می شود؛ زیرا بسیاری تولیدکنندگان خرده‌پا بوده و اکثر آنها عضو تشکل و تعاونی هستند؛ بنابراین می‌توانند محصول خود را در قالب برنامه‌ای مشخص عرضه کنند تا خریدار به‌راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.
عرضه میوه در بورس کالا
در این زمینه علی اکبر مهرفرد معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به عرضه میوه در بورس کالا اشاره و بیان کرد: برخی محصولات مانند خشکبار که از امکان ماندگاری بالایی برخوردارند را می‌توان در بورس عرضه کرد؛ اما عرضه برخی کالاها مانند گوجه فرنگی که از ماندگاری کمتری برخوردارند را نمی‌توان در بورس کالا عرضه کرد. ورود برخی کالاها با ماندگاری پایین به بورس کالا زمان‌بر است و باید اقدامات زیادی را برای آن در دستور کار قرار گیرد.
کالاهایی که در مدت زمان چهار ساعت باید فروخته شوند را نمی‌توان در بورس به صورت گواهی سپرده درآورد اما در مورد کالاهایی مانند سیب که در سردخانه به مدت چهار ماه قابل نگهداری هستند، می‌توان تصمیماتی اتخاذ کرد.
به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی، برخی کالاها مانند غلات در بورس‌های جهانی عرضه می‌شوند؛ اما کالاهایی مانند میوه تاکنون شنیده نشده که در بورس عرضه شده باشد.
وی در خصوص نگاه وزیر جهاد کشاورزی به بورس همچنین عملکرد بورس کالا در اقتصاد کشور گفت: وزیر جهاد کشاورزی از موسسان بورس کالای کشاورزی در سال ۱۳۸۳ بود و نگاه ویژه‌ای به کارکرد بورس کالا دارد. همچنین بورس کالا عملکرد قابل قبولی را تاکنون در حوزه کشاورزی به ثبت رسانده که در تلاش هستیم نقش این بستر را برای ساماندهی این بخش پررنگ از گذشته کنیم.
مهرفرد در ادامه به آغاز معاملات پسته در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود امکان توسعه تولید پسته در نقاط مختلف کشور وجود دارد که امیدواریم با ورود پسته به بورس و کشف عادلانه قیمت این محصول و حمایت از کشاورزان و تولید، بتوانیم انگیزه‌ها را برای رشد تولید افزایش دهیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان در خصوص معاملات زعفران در بورس نیز اظهار داشت: ما در حوزه زعفران با ضعف تجارت داخلی و خارجی روبرو هستیم که استانداردسازی محصول از طریق معاملات بورس می‌تواند یکی از گام ها در رفع این چالش‌ها و اثرگذاری بر قیمت‌های دنیا باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت:
میز صادرات خرما در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با هدف رونق بخشی به صادرات محصول خرما میز این محصول در استان بوشهر تشکیل می‌شود.
رضا رحمانی روز پنج‌شنبه در بازدید از شهرک صنعتی برازجان شهرستان دشتستان افزود: استان بوشهر و بویژه شهرستان دشتستان از قطب های تولید خرمای کشور است و خرمای کبکاب آن نیز ثبت جهانی شده است.
وی بیان کرد: در این زمینه اولویت این است تا در قالب خوشه خرما فعالیت جدید توسعه و سرمایه گذاری و همچنین فرآوری و بسته‌بندی این محصول کشاورزی انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:نقش بسته بندی و فراوری خرما در صادرات آن محصول مهم است چرا که این محصول تقاضای زیادی در کشورهای مختلف دنیا دارد.
وی افزود: منابع محدودی داریم ولی با این حال باید فعالیت‌ها در مسیری هدایت شوند تا زمینه برپایی میز صادراتی خرما در استان بوشهر تشکیل شود.
رحمانی اظهارداشت: استان بوشهر علاوه بر برخوداری از منابع انسانی از ارتباط خوبی با کشورهای خلیج فارس برخوردار است که از این ظرفیت برای رونق بازار خرما استفاده شود.
وی یادآور شد: در کل کشور میز صادرات تشکیل شده که از نمونه آنها می‌توان به میز نساجی اصفهان و زعفران مشهد اشاره کرد.
رحمانی تاکید کرد: خرما یکی از محصولات است که در جهان شهره است و قابلیت صادرایی بالایی داشته و تحقق بیش از پیش این مهم قادر به تاثیرگذاری در اقتصاد منطقه است.
وی ادامه داد: استان بوشهر در حوزه معدن و صنعت و بویژه صنایع دریایی ظرفیت قابلی دارد که در این ارتباط سعی می‌شود با ساز و کار لازم زمینه شکوفایی این ظرفیت‌ها بخوبی فراهم شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته وارد استان بوشهر شده و در ادامه سفر یک روز خود پس از بازدید از شهرک صنعتی بندر ریگ شهرستان گناوه در نشست با فعالان اقتصادی استان بوشهر مسائل و مشکلات آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

رئیس اتحادیه باغداران:
پرتقال‌های نارس با رنگ مصنوعی خود را به بازار رساندند
عضو هیأت مدیره اتحادیه باغداران کشور با بیان اینکه زمان برداشت پرتقال شمال و جنوب کشور هنوز نرسیده است، گفت: آنچه که امروز به عنوان پرتقال شمال در بازار عرضه می شود میوه نارس و رنگ‌آوری شده است.
« مجتبی شادلو» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا وضعیت تولید مرکبات کشور را مطلوب عنوان کرد و افزود: زمان برداشت محصول پرتقال مربوط به اواخر آبان ماه است و هنوز میوه پرتقال به بازار عرضه نشده است.
وی اظهارداشت: پرتقالی که اکنون در بازار عرضه می شود میوه نارسی است که توسط برخی سودجو از درختان چیده و به شکل مصنوعی با دستگاه های گرماده و سورتینگ رنگ آوری می شود.
۶۰ درصد کاهش قیمت نارنگی به دلیل فراوانی تولید
رئیس اتحادیه باغداران با اشاره به اینکه امسال نارنگی به وفور تولید شده است، تصریح کرد: اکنون نارنگی پیش رس وارد بازار شده است که به دلیل فراوانی نرخ آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته بین ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش قیمت پیدا کرده است.
شادلو افزود: درحال حاضر هر کیلوگرم نارنگی روی درخت از باغداران به قیمت ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان خریداری می شود درحالی که همین محصول سال گذشته از باغداران با نرخ بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان خریداری می شد.
وی فاصله قیمت خرید مرکبات از باغداران تا بازار را غیرمنصفانه دانست و گفت: اکنون نرخ تمام شده هر کیلوگرم نارنگی تازه خوری با توجه به نرخ خرید از باغداران و هزینه جمع اوری میوه ، کارگری، بسته بندی و حمل و نقل برای عمده فروشی بین دو هزار و ۳۰۰ تا دو هزار و ۵۰۰ تومان است و برای خرده فروشی ها مبلغی برای بارگیری و حق عمل کاری در نظر گرفته می شود.
به گفته وی، درحالی که قیمت این محصول در بازار بیش از ۶ هزارتومان به فروش می رسد.
افزایش ۳۰ درصدی تولید پرتقال و نارنگی
شادلو اظهار داشت: علیرغم بروز سیل و خسارت‌های ناشی از آن در ابتدای سالجاری، اما تولید مرکبات از جمله نارنگی و پرتقال افزایش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد که همین امر موجب کاهش قیمت این محصول در بازار نسبت به سال گذشته شده است.
وی از شدت بروز آفات در باغات مرکبات خبر داد و افزود: به دلیل بارندگی های ابتدای سال، باغات مرکبات ما امسال نسبت به سالهای گذشته با آفات بیشتری همچون حلزون‌ها، مگس مدیترانه ، قارچ‌ها و حشرات مواجه شده است.
وی ادامه داد: البته با همکاری و توصیه های سازمان حفظ نباتات در استان ها باغداران اقدامات لازم را جهت مقابله با آفات انجام می دهند و جای نگرانی نیست.
عضو هیات مدیره باغداران کشور وضعیت تولید کیوی امسال را نیز مطلوب عنوان کرد و گفت: تولید کیوی امسال نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است که باید برای صادرات به موقع آن اقدام شود.

۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت زیره است
خراسان رضوی با ۱۴ هزار و ۳۰۰ هکتار زیر کشت زیره بیشترین سطح زیرکشت این محصول در کشور را دارد.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در حال حاضر زیره سبز بیش از ۶۲ درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی در خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.
سید هاشم نقیبی افزود: از این سطح هشت هزارو ۵۰۰ هکتار زیر کشت زیره آبی و پنج هزار و ۸۰۰ هکتار زیر کشت زیره دیم قرار دارد.
وی اظهار داشت: خراسان رضوی با برداشت سالانه بیش از هفت هزار تن زیره رتبه اول کشور را در این زمینه دارد.
وی ادامه داد: هم اکنون حدود ۲۳ هزار هکتار در خراسان رضوی زیر کشت گیاهان دارویی قرار دارد و مقدار تولید گیاهان دارویی به صورت خشک در این استان سالانه ۲۱ هزار تن است.
مهمترین اقلام گیاهان دارویی در استان خراسان رضوی شامل زیره سبز، تخم شربتی، خاکشیر، ختمی خبازی و رازیانه می باشد که کمترین میزان تولید گیاهان دارویی متعلق به عناب و سنجد است.

۱۳ شهرک گلخانه‌ای در البرز ایجاد می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت که ایجاد ۱۳ شهرک گلخانه‌ای در بخش دولتی و خصوصی در این استان به تصویب رسیده یا در مراحل دریافت مجوز است.
سید مجید موسوی روز یکشنبه در دومین جلسه شورای کشاورزی استان که با موضوع شهرک‌های کشاورزی و گلخانه‌ای و تعیین چاه‌های غیرمجاز برگزار شد، افزود: ساخت مجتمع‌های کشاورزی (گلخانه ای، دامداری، شیلات و ...) با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان کشاورزی و سایر متقاضیان است.
وی، تولید ثروت و افزایش بهره‌وری با استفاده بهینه از منابع آب و خاک را از دیگر اهداف این مجتمع‌ها برشمرد و اظهار داشت: ایجاد این شهرک‌ها در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز با تشرح وظایف و راهبردهای شرکت شهرک‌های کشاورزی، افزود: سیاست‌گذاری برنامه‌ریزی، مطالعه، طراحی، احداث، توسعه و تکمیل شهرک‌های کشاورزی- هدایت، حمایت و جذب سرمایه گذاری و کارآفرینی در شهرک‌های کشاورزی در چارچوب سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی را از جمله اموری دانست که توسط شرکت شهرک‌های کشاورزی دنبال می‌شود.
موسوی ادامه داد: صرفه‌جویی ملی در هزینه‌های زیر بنایی، افزایش بهره‌وری از منابع پایه (آب) و عوامل تولید و نهاده‌ها، انتقال کشت از فضای باز به گلخانه‌ها برای افزایش بهره‌وری از منابع، حمایت و پشتیبانی از توسعه عملیات بازار، بازرگانی و همکاری با سایر بخش‌ها از دیگر اموری است که توسط این شرکت‌ها باید دنبال شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز اضافه کرد: در استان البرز توسعه شهرک‌های کشاورزی در ۲ بخش اراضی ملی متعلق به دولت به منظور احداث شهرک کشاورزی و اراضی خصوصی کشاورزانی که میزان اراضی آن‌ها بیش از پنج هکتار باشد و آب کافی و مناسب در اختیار داشته باشند، دنبال می‌شود.
وی با اشاره به ۱۳ پروژه در دست اقدام کشاورزی البرز، گفت: در زمان حاضر پنج پروژه در بخش دولتی شامل شهرک گلخانه‌ای چوپان آباد (شهرستان نظرآباد) به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه‌ای اسماعیل‌آباد شوربلاغ (شهرستان کرج) به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه‌ای حسین‌آباد خره‌سر (شهرستان نظرآباد) به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه‌ای برغان (شهرستان ساوجبلاغ) به مساحت ۱۰ هکتار وشهرک گیاهان دارویی طالقان(شهرستان طالقان) مساحت ۶ هکتار در مراحل انجام کار و پیگیری است.
همچنین در بخش خصوصی نیز تاکنون برای پنج شهرک گلخانه‌ای به مساحت مجموع ۹۰ هکتار جواز تاسیس صادر شده و سه شهرک گلخانه‌ای به مجموع مساحت ۱۹۷ هکتار نیز، برای صدور جواز تاسیس معرفی شده‌اند و در مراحل پایانی اخذ جواز تاسیس هستند.
همچنین برای حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی بخش خصوصی نیز برای ساخت شهرک گلخانه‌ای، اقدامات لازم در حال انجام است که انتظار می‌رود با پیگیری‌های مداوم و مستمر زمین‌های مورد نیاز برای ساخت این شهرک‌ تامین شود.
در این نشست، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ضمن اشاره به مشکلات موجود در آئین نامه اجرایی در خصوص تعیین تکلیف چاه‌های آب مشمول فرم یک و پنج، گفت: با توجه به ممنوعه و بحرانی بودن دشت‌های استان و برنامه عملیاتی ابلاغی از ستاد آب کشور، تخصیص به میزان ۲۵ متر مکعب روزانه برای هر چاه فرم یک در نظر گرفته شده است.
در صورتیکه تعدادی چاه‌های مشمول فرم یک و پنج وجود دارد که عمومی بوده با سطح زیر کشت قابل توجه که ۲۵ متر مکعب در شبانه روز کفاف این‌گونه از چاه‌ها را نمی‌دهد.
در این نشست پیشنهاد شد تا زمان تعیین و تکلیف بر روی چاه‌های فرم یک کنتور نصب شود.
همچنین تسریع در تعیین تکلیف و اقدام جهت صدور پروانه بهره‌برداری برای چاه‌های فرم یک با اولویت چاه‌های عمومی دارای سطح زیر کشت قابل توجه و امکان ادامه بهره‌برداری از چاه‌های فرم پنج در صورت رعایت الگوی کشت پیشنهادی از طرف سازمان جهاد کشاورزی (بخصوص کشت کلزا) از دیگر پیشنهادات این جلسه بود.
در این نشست رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گزارش مبسوطی در خصوص برنامه ریزی کشت پاییزه وسطح زیر کشت محصولات زراعی استان ۹۸-۹۷ ارائه داد.
موسوی در زمینه اقدامات انجام شده در جهت توسعه کشت کلزا و غلات پاییزه در استان البرز عنوان کرد: تأمین و تدارک تمام نهاده‌های مصرفی غلات پاییزه و کلزا (بذور، کودهای شیمیایی و سموم)، برگزاری کلاس های آموزشی برای کشاورزان، برگزاری ۱۵ نشست پیگیری توسعه کشت کلزا در شهرستان‌ها و برگزاری هفت نشست پیگیری توسعه کشت کلزا و غلات و... از جمله اقدامات صورت گرفته سازمان در سال جاری است.
وی افزود: استان البرز در پوشش سطوح کشت شده با بذور اصلاح‌شده رتبه اول تا سوم در گندم و سوم در جو را به خود اختصاص داده است.
استان البرز دارای ۶۸ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است.

جریان آب زاینده‌رود تا کشت پاییزه ادامه دارد
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: جریان کنونی آب در رودخانه زاینده‌رود تا زمان تصمیم‌گیری برای کشت پاییزه کشاورزان ادامه دارد.
حسن ساسانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: بر اساس هماهنگی‌ها، جریان آب در بستر زاینده‌رود تا روزهای آینده ادامه دارد و تصمیمات بگونه‌ای خواهد بود که سبب خشکی رودخانه در بالادست، کلانشهر و پایین دست اصفهان نشود.
وی با اشاره به تامین بخشی از حقابه محیط زیست در روزهای اخیر، افزود: تاکنون حدود سه میلیون متر مکعب آب برای بخشی از حقابه زیست محیطی به تالاب بین‌المللی گاوخونی وارد شده است و در روزهای آینده این روند ادامه خواهد یافت.
معاون آب منطقه‌ای تصریح کرد: ورودی فعلی به این سد ۱۲ و خروجی از آن ۲۴ مترمکعب بر ثانیه و میزان آب ذخیره شده در آن ۴۴۰ میلیون متر مکعب است و بطور معمول روند افزایش سد از اواخر اسفند ماه و پس از ذوب تدریجی برف آغاز می‌شود.
ساسانی با اشاره به کاهش ذخیره سد در سال های اخیر نسبت به دهه‌های قبل، ادامه داد: میزان ذخیره سد زاینده‌رود در متوسط بلند مدت (۴۴ ساله) ۷۰۹ و میزان اندوخته پارسال ۱۳۹ میلیون متر مکعب بود.
وی با بیان اینکه بارش‌های از آغاز سال آبی جاری(مهر ۹۸) تاکنون، بسیار کم و نزدیک به صفر بود، خاطرنشان کرد: بنابر اعلام سازمان هواشناسی، بارش‌های موثر از نیمه دوم آبان شروع خواهد شد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای تاکید کرد: با توجه به اینکه بارش‌های موثر در نیمه دوم آبان آغاز می‌شود و وضعیت اندوخته سد در ماه‌های گذشته کاهش پیدا کرد، نیاز است که استفاده بهینه در منابع آبی بطور جدی لحاظ شود و این امر باید در تمامی بخش‌ها شامل آشامیدنی و بهداشت، کشاورزی، صنعت و محیط زیست به عنوان یک اصل مد نظر قرار گیرد.
وی بیان کرد: افزایش خروجی سد و جریان بیشتر در زاینده‌رود برای کشت پاییزه به اتخاذ تصمیم در جلسات شورای هماهنگی حوضه‌آبریز زاینده‌رود در آینده بستگی دارد.
زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان است که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفت.
در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.
میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تُن برآورد شد و این در حالی است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش در استان مشغول به کار هستند.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ‌رین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره‌برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.
زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد، این رودخانه در سال های به دلیل سو مدیریت، تغییرات اقلیمی، خشکسالی‌های متوالی، تراکم جمعیت و برداشت‌های بی‌رویه به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست بخصوص در فصول گرم سال با خشکی مواجه می‌شود.

خبرگزاری ايلنا
در نامه حجتی خطاب به مدیران وزارت جهادکشاورزی مطرح شد؛
ضرورت مدیریت مصرف آب برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم اعمال مدیریت کارآمد و اقتصادی در مصرف بهینه آب و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی تاکید کرد.
به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نامه ای خطاب به معاونین وزیر، روسای سازمان جهاد کشاورزی استان ها و روسا و مدیران عامل سازمان ها، موسسات و شرکت های وابسته با اشاره به تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای ارتقاء بهره وری آب، تصریح کرد: به منظور افزایش تولید و تقویت امنیت غذایی کشور با توجه به ظرفیت محدود منابع آبی، لزوم اعمال مدیریت کارآمد و اقتصادی در مصرف بهینه آب و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی ضروری است.
وی با اشاره به این که راه حل منطقی و تجربه جهانی، توجه خاص و بکارگیری کلیه روش‌ها و اقداماتی است که موجب افزایش بهره‌وری آب می‌گردد، خاطرنشان کرد: در این راستا و به منظور استفاده از ظرفیت بخش خصوصی کشور، تفاهم نامه همکاری مشترک با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به عنوان نماینده بخش خصوصی در تاریخ ۲۷ آذرماه سال ۱۳۹۷ به امضا رسیده است.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: مقتضی است با مشارکت فعال و بهره گیری از تجربیات نیروهای متخصص، مخصوصأ جلب و مشارکت ذینفعان در تحقق اهداف توافقنامه، اجرای برنامه در اولویت وظایف قرار گیرد.
وی، برقراری ارتباط منسجم و مستمر با دبیرخانه تفاهم نامه مشترک را ضروری دانست و خواستار تشکیل مرتب کارگروه ارتقاء بهره وری آب، هماهنگ با دبیرخانه شد.
حجتی، تصریح کرد: لازم است نسبت به ارائه پیشنهادات و نظریات و موضوعات مورد نیاز و تسریع در پاسخ به موقع به دبیرخانه، تهیه و تنظیم نحوه مشارکت در قالب برنامه و نقشه راه و انعکاس آن به دبیرخانه و کوشش و اهتمام کافی برای واگذاری امور به ذینفعان بخش خصوصی، تشکل ها، انجمن ها و خبرگان علمی و اجرایی، اهتمام لازم به عمل آید.
قابل ذکر است شروع فعالیت های اجرایی برنامه از پاییز سال آینده بوده و با توجه به مشخص بودن جایگاه، وظایف و انتظارات هر حوزه در این حرکت فراگیر، زمان باقیمانده تا شروع اجرای برنامه دوره آمادگی محسوب می گردد.
یادآور می شود، اهداف این تفاهم نامه که به امضای محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران رسیده است، ارتقای امنیت غذایی با افزایش سهم تولیدات داخلی در تامین و عرضه سرانه انرژی و پروتئین به ترتیب به میزان ۸۳ و ۸۵ درصد در افق ۱۴۰۵، رشد متوسط سالانه ارزش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی به میزان ۳.۵ درصد، بهبود حاصلخیزی منابع خاک و پایداری تولید با تاکید بر افزایش مقدار ماده آلی خاک به میزان دو برابر در افق ۱۴۰۵ (نسبت به سال پایه) و افزایش بهره وری تولیدات گیاهی از ۱.۱ (در سال پایه) به ۲.۲ کیلوگرم بر متر مکعب (در افق ۱۴۰۵) بوده است.

ایلنا گزارش می‌دهد:
افزایش یک تا ۳ هزار تومانی قیمت برنج‌های وارداتی/ کاهش واردات قیمت‌ها را بالا برد
گزارش‌ میدانی نشان می‌دهد قیمت برنج‌های وارداتی در بازار افزایش یک هزار تا ۳ هزار تومانی داشته است. کارشناسان کاهش میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته را علت افزایش قیمت برنج‌های خارجی می‌دانند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رصد بازار نشان می‌دهد برنج‌های هندی در بازار افزایش یک تا یک هزار و 500 تومانی و برنج های پاکستانی افزایش 2 تا 3 هزار تومانی داشته اند.
علت افزایش قیمت برنج‌های وارداتی در ماه اخیر کاهش واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته عنوان می‌شود.
انجمن واردکنندگان برنج حداکثر میزان برنج خارجی که اجازه ورود به کشور از ابتدای سال تا کنون پیدا کرده است را حداکثر 930 هزار تن عنوان می‌کند. این رقم درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان واردات برنج به کشور بیش از 110 هزار تن بوده است.
دلیل کاهش واردات برنج به کشور عدم تخصیص ارز به آن عنوان می‌شود که اکنون در گمرک مانده‌اند و هزینه انبار یا دموراژ به آن‌ها اضافه می‌شود.
وزارت جهاد کشاورزی یکی از مخالفین واردات برنج است این وزارتخانه چرایی مقاومت در برابر واردات را تولید مناسب داخلی عنوان می‌کند.
عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی، چندی پیش از خودکفایی تولید برنج در کشور خبر داد و گفت: بر اساس آمار رسمی مرکز آمار، سرانه مصرف برنج هر نفر 35 کیلوگرم است و بر اساس نیاز جمعیت 83 میلیونی کشور تولید دو میلیون و 900 هزار تن برنج کافی است و نیازی به واردات برنج نخواهیم داشت.
به گفته وی؛‌ در 6 ماهه نخست امسال، حدود 960 هزار تن برنج وارد شده است که بخشی از آن، توزیع و بخش دیگر را می‌توانیم به‌عنوان ذخایر راهبردی ذخیره کرد.
بخشنده معتقد است؛ متوسط سطح زیر کشت برنج در سه سال گذشته در کشور، حدود 600 هزار هکتار بوده که در سال جاری در برخی استان‌ها سطح زیر کشت برنج افزایش یافته و به 830 هزار هکتار رسیده است که نشان می‌دهد 230 هکتار افزایش زیر کشت داشتیم و بر این اساس یک میلیون تن بیشتر برنج تولید شده است و نیازی به واردات نداریم.
به گزارش ایلنا؛ گزارش وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد میزان تولید برنج در سال زراعی گذشته، دو میلیون و 100 هزار تن و میزان واردات برنج نیز پارسال، یک میلیون و 680 هزار تن بوده است یعنی رقمی بیش از نیاز کشور. با این حال شاهد افزایش چشمگیر قیمت برنج به ویژه برنج داخلی در کشور بودیم. به نظر می‌رسد به رغم تولید مناسب برنج داخلی در کشور به دلیل قیمت بالای آن نسبت به برنج خارجی، لازم است واردات این کالا پرمصرف به میزان نیاز همچنان ادامه داشته باشد تا برنج از سفره اقشار کم درآمد جامعه حذف نشود.

در گفت‌و‌گو با ایلنا عنوان شد:
دلالان مقصر پایین بودن قیمت قارچ ایرانی در بازار جهانی/ قارچ ایرانی ۲ دلار، قیمت جهانی ۲.۵ دلار/ پیش‌بینی صادرات ۳۰ تن قارچ در سال جاری
رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران گفت: هر کیلوگرم قارچ ایرانی در بازار صادراتی ۲دلار به فروش می‌رسد در حالی که متوسط قیمت آن ۲.۵ دلار است و دلیل این موضوع حضور دلالان است.
محمدحسن افشار با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود تولید قارچ در کشور در سال جاری افزایشی حدود ۳۰ هزار تنی داشته باشد، اظهار کرد: میزان تولید قارچ در سال گذشته ۱۵۲ هزار تن بود که انتظار می‌رود در سال جاری به ۱۸۰ هزار تن برسد.
وی ادامه داد: افزایش تولید به معنی نیاز به تعریف بازار‌های مصرف جدید است که در این ارتباط به دنبال توسعه بازارهای صادراتی هستیم.
افشار قیمت هر کیلوگرم قارچ در بازار صادراتی را ۲.۵ دلار عنوان کرد و گفت: قیمت هر کیلوگرم قارچ ایرانی در بازار صادراتی کمتر از متوسط قیمت جهانی آن حدود ۲ دلار به فروش می‌رسد.
وی دلیل پایین تر بودن قیمت قارچ ایرانی را حضور دلالان در بازار داخلی عنوان کرد.
افشار گفت: دلالان با حضور در مزارع تولید قارچ اقدام به خرید این محصول با قیمت پایین از تولیدکنندگان می‌کنند به این ترتیب قیمت عرضه آن در بازار صادراتی کمتر از قیمت جهانی می‌شود.
وی یادآور شد: خرید با قیمت پایین در حالی است که کیفیت قارچ‌های تولید کشور ما در حد بسیار مطلوب قرار دارد.
این فعال حوزه تولید قارچ تاکید کرد: هر چند قیمت خرید از تولیدکنندگان منصفانه نیست، اما خرید با هدف صادرات موجب رونق این بخش تولیدی شده است.
به گفته افشار؛ دلالان هر کیلوگرم قارچ برای صادرات را حداقل ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان خریداری می‌کنند در حالی که قیمت آن در بازار داخلی ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است.
وی اظهار کرد: البته قارچ‌های که برای صادرات خریداری می‌شوند در اندازه خاص و با بسته بندی‌ها استاندار هستند، با این حال برای تولیدکننده سود به همراه دارد.
افشار با تاکید بر اینکه قیمت تمام شده هر کیلوگرم قارچ برای تولیدکننده ۱۱ هزار و ۸۰ تومان است، افزود: در یک ماه اخیر تولیدکنندگانی که عرضه داخلی داشته‌اند قارچ را به زیان فروخته‌اند در حالی که آن‌های که تولید صادراتی داشته‌اند سود کرده‌اند.
وی مشتری قارچ ایران را تمام کشورهای همسایه به جز عربستان و ترکیه برشمرد.
افشار از برنامه ریزی برای توسعه بازار قارچ به کشور روسیه خبر داد.
وی یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان قارچ را حضور واسطه‌ها در میادین میوه و تره‌بار دانست.
رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران اظهار کرد: این واسطه‌ها با در دست داشتن غرفه در میادین اقدام به تعیین قیمت این محصول با در نظر گرفتن سود خود می‌کنند.
افشار از سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران خواست تا به انجمن به عنوان نماینده تولیدکنندگان قارچ اجازه حضور در میادین و دخالت در تعیین قیمت‌ها دهد.

دستور معاون اول رئیس جمهور برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی
معاون اول رئیس جمهور به وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت دستور داد تا مساعدت لازم را برای تسهیل صادرات محصولات کشاورزی به خارج از کشور انجام دهند.
به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران که به ریاست دکتر جهانگیری برگزار شد، وزارت جهاد کشاورزی گزارشی درخصوص رشد تولید محصولات کشاورزی در کشور و اقدامات صورت گرفته، ارائه داد.

خبرگزاری فارس
ارسال سومین محموله ترانزیتی افغانستان از‌ چابهار/‌بارگیری محموله صادراتی کرمان-هندوستان‌ در چابهار
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان که شامل محصولات کشاورزی و میوه خشک است، از طریق بندر چابهار به هند ارسال شد.
‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی‌ با اشاره به ارسال سومین محموله ترانزیتی کشور افغانستان از طریق بندر چابهار، اظهار داشت: این محموله شامل محصولات کشاورزی و میوه خشک است که به بندر ناواشیوای هندوستان ارسال شد.
وی با تأکید بر اهمیت ترانزیت کالاهای کشور افغانستان برای بندر چابهار، افزود: پیش از این نیز اولین محموله کالاهای یخچالی شامل انگور تازه از افغانستان به سوی هند روانه شده بود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: برای صادرات کالاهای یخچالی نیاز به امکانات ویژه ای است تا محصولات با کیفیت مطلوب به دست خریدار برسد و این موضوع برای تجار از اهمیت بالایی برخوردار است.
آقایی ادامه داد: با راه اندازی زیرساخت های مورد نیاز برای کانتینرهای یخچالی، اولین محموله صادراتی کالاهای یخچالی کرمان که شامل خرما است نیز به مقصد کشور هندوستان بارگیری و صادر شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان همچنین از صادرات اولین محموله سیمان از طریق بندر چابهار خبر داد و گفت: بازاریابی‌های ما برای افزایش ترانزیت و ترافیک بار و کالا از طریق بندر چابهار ادامه دارد.
وی با اشاره به بازاریابی های انجام شده برای افزایش ترافیک بار و کالا در بندر چابهار، گفت: در شهریور ماه ۳ محموله کشتی ذرت و جو مجموعا معادل حدود ۲۰۰ هزار تن، در بندر چابهار تخلیه شده است و هم اکنون نیز کشتی جدید حاوی شکر به بندر چابهار وارد شده و فرآیند تخلیه آن درحال انجام است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: این کشتی با ظرفیتی حدود ۶۰ هزار تن شکر و از مبدأ کشور تایلند به این بندر وارد شده که تسریع در عملیات و حفظ نرم مطلوب تخلیه در دستور کار تمامی واحدها قرار دارد.
آقایی با اشاره به عملکرد مثبت بندر چابهار در تخلیه کشتی های غلات، عنوان کرد: پیش از این کشتی‌های حامل محموله‌های برنج، گندم و شکر با مدرن ترین تجهیزات در این بندر اقیانوسی پهلودهی و تخلیه گردیده که با ورود شناورهای جدید شاهد رونق جدیدی در استان خواهیم بود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: علاوه بر آشنایی تجار افغانستانی با بندر چابهار برای ترانزیت بار خود، این بندر در معرفی پتانسیل های خود به سرمایه گذاران استان های همجوار از موفقیت خوبی برخوردار بوده است.

فارس من|کود شیمیایی به طور شانسی در اختیار کشاورز قرار نمی‌گیرد
عضو هیئت مدیره شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: برای تشخیص میزان نیاز کود هر استان بیش از ۵۰ هزار نمونه آزمایش و کار تحقیقی انجام می‌گیرد و به صورت شانسی و تصادفی به کشاورزان داده نمی‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس وزارت جهاد کشاورزی توزیع کود شیمیایی را بر اساس نوع گیاه، سطح زیر کشت و آنالیز خاک هر استان توزیع می‌کند که برای اینکار بیش از 50 هزار آزمایش انجام می‌دهد.
شمس الله ملازاده هیئت مدیره شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: معاون زراعت جهاد کشاورزی سطح زیر کشت و محصولات هر استان را دارد ومعاونت تحقیقات آب و خاک هم آنالیز پروفیل خاک استان‌های کشور را با آزمایش‌های مختلف استخراج می‌کند.
وی ادامه داد کشاورزان بسته به نوع و میزان محصولی که می کارند کود آن ها تعیین می‌شود و اما کشاورزان می توانند برای استفاده دقیق از کودها خاک زمین شان را به آزمایشگاه مکانیک خاک بدهند و بر اساس نتیجه آن کود شیمیایی را استفاده کنند. عضو هیئت مدیره شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان اینکه تعیین میزان کود برای هر استان به سادگی انجام نمی‌شود، گفت: برای تشخیص این که در هر استان چه میزان کود و از چه نوعی باید توزیع شود حداقل ۵۰ هزار نمونه خاک صورت می گیرد و این یک کار کاملاً و تحقیقاتی و علمی است.
وی با بیان اینکه توزیع کود شیمیایی به میزان کافی بسیار مهم است، گفت: هر چقدر کود شیمیایی به میزان کافی و در زمان مناسب خودش استفاده شود تولید محصول را افزایش خواهد داد.
ملازاده معتقد است که میزان کود شیمیایی که در کشور استفاده می‌شود هنوز بسیاراندک است و برای تولید بیشتر با ید کود بیشتری استفاده شود.
به گزارش فارس کارشناسان می گویند اگر ۱ کیلوگرم کود در زمان مناسب استفاده شود 9 کیلوگرم به تولید محصول اضافه خواهد کرد.
ملازاده در پاسخ به اینکه چه میزان کود در کشور استفاده می‌شود؟ گفت سالانه ۲.۳ میلیون تن کود شیمیایی در بین کشاورزان توزیع می شود که این رقم بسیار پایین است و حداقل باید به ۴ میلیون تن برسد ملازاده گفت: مصرف کود شیمیایی در کشور نصف میانگین جهانی است.
وی در پاسخ به اینکه آیا مشکل کشور ما این نیست که کود شیمیایی در برخی مناطق بیشتر و در برخی مناطق بسیار کمتر استفاده می شود یعنی پراکنش مناسبی ندارد؟ گفت بله همین طور است اما در حالت کلی میزان مصرف کود در کشور باید افزایش یابد چرا که هم در تولید کمی و هم کیفی محصول موثر است و اصلاً برای تولید پروتئین نیاز به ازت کافی در خاک وجود دارد که باید از طریق توزیع کود شیمیایی تامین شود.
به گفته ملازاده توزیع کود شیمیایی در کشور در سال ۹۲ به میزان یک میلیون تن بود که اکنون به ۲.۳ میلیون تن رسیده است.
مخاطبان سامانه فارس با ثبت سوژه به توزیع کود شیمیایی یارانه در باغات پسته اعتراض کرده‌اند که «سازمان جهاد کشاورزی هر استان بدون در نظر گرفتن نوع خاک باغات پسته احداثی در مناطق مختلف استان اقدام به توزیع کود بادرج نام تهیه شده توسط شرکت حمایتی کشاورزان ،می نماید .که باتوجه به بافت خاک مصرف کننده ،نوع کود تحویلی نه تنها برای باغدار جهت تامین نیاز تغذیه باغش مفید نیست ،بعضا مشکلاتی نیز در بافت خاک ایجاد میکند که موجب ضرر وزیان میشود.لذا تحویل کود شیمیائی باید براساس نتایج آزمایش خاک مصرف کننده توزیع و میزان نیاز تامین گردد.»

خبرگزاری مهر
معاون حجتی به مهر خبر داد
همکاری ایران وآلمان درزمینه بذر/واردات٦نوع رقم جدید کلزاوچغندرقند
معاون وزیر جهاد کشاورزی از واردات ارقام جدید کلزا و چغندر قند به کشور خبر داد و گفت: این اقدام با حمایت وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است.
حسین شیرزاد در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: در سال زراعی جاری اتحادیه مرکزی شرکت‌های تعاونی تولید روستایی با حمایت سازمان مرکزی تعاون روستایی و وزارت جهاد کشاورزی، با انعقاد قرارداد اجرایی، آموزشی و تحقیقاتی با مجریان چغندرقند و دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی به رایزنی و مشارکت با شرکت‌های تولیدکننده معتبر و مطرح اروپایی در تولید ارقام بذری نوین کلزا و چغندرقند اقدام کرد.
وی ادامه داد: از جمله این شرکت ها می توان به شرکت KWS آلمان اشاره کرد که در زمینه انتقال سه رقم کلزای زمستانه با نام های تجاری Gordon و Umberto و Cristiano و همچنین سه رقم چغندرقند با نام‌های Akazia و Terranova و Salama با این شرکت تفاهم نامه امضا شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تیپ‌های ارقام متحمل به بولتینگ قابل توصیه در کشت‌های پائیزه با درصد عیار و عملکرد قابل توجه وارد کشور شده اند، گفت: این ارقام در اراضی تحت پوشش شبکه تعاونی در استان‌های منتخب در قالب طرح های PVS (طرح های مقایسه ای با کمک کشاورزان) اجرا خواهد شد.
به گفته شیرزاد ارقام جدید وارداتی درصد عیار و تناژ بالاتری نسبت به ارقام قبلی دارند.

مهر گزارش می‌دهد
طرح الگوی کشت، حلقه مفقوده تولیدات کشاورزی
عدم تدوین الگوی کشت مناسب و سیاست های غلط دولت در تعیین قیمت و تولید، موجب شده که هر سال شاهد تولید بیش از اندازه برخی محصولات شویم و در سال بعد با کمبود آن محصول در بازار مواجه باشیم.
به گزارش خبرنگار مهر، عدم تدوین و معرفی الگوی مناسب کشت به کشاورزان باعث شده کشاورزان محصولی را یکسال بیش از اندازه کشت کرده و به دلیل خسارتی که با آن مواجه می شوند در سال بعد از کشت آن خودداری کنند؛ زیان کشاوزران و نوسان شدید قیمت در بازار از جمله تبعات منفی این روند است. در حال حاضر نیز این مساله یکی از بزرگترین چالش های بخش کشاورزی است که هر ساله باعث می شود کشاورزان، مصرف کنندگان و حتی خود دولتمردان محتمل خسارت های فراوانی شوند.
این شرایط باعث شده که هر سال برخی از محصولات کشاورزی بویژه در بخش صیفی جات به دلیل تولید انبوه و عرضه فراوان روی دست کشاورزان بماند و حتی دولت مجبور به خرید توافقی آنها از تولیدکننده شود اما در سال بعد با کمبود این محصولات در بازار مواجه باشیم. اتفاقی که امسال برای گوجه فرنگی و هندوانه رخ داده و به گفته دست اندرکاران حوزه قیمت این محصولات به حدی رسیده که حتی جوابگوی هزینه های تولید برای کشاورزان هم نیست نکته مهم تر اینکه امسال کشت صیفی جاتی مانند گوجه فرنگی که در حال حاضر دولت مجبور به خرید توافقی آن شده، جایگزین محصول استراتژیک و مهمی مانند چغندر قند شده است.
در همین زمینه حسین شیرزاد، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی که امسال اقدام به خرید و جمع آوری گوجه فرنگی های مازاد کشاورزان کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت، قیمت این محصول افزایش قابل توجهی پیدا کرد که این موضوع، سیگنال‌های اشتباهی به تولیدکنندگان داد که امسال هم می‌توانند همچنان با کشت گوجه فرنگی و حتی افزایش سطح زیر کشت با افزایش قیمتی رو به رو شوند.
وی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران از منحنی‌های تار عنکبوتی پیروی می‌کند؛ یعنی با همین سیگنال‌هایی که داده می‌شود، کشور یک سال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید، به خصوص در بحث سبزی و صیفی مواجه بوده است.
۳۲۰ هزارتن گوجه فرنگی در قالب حمایتی و توافقی از کشاورزان خریداری شد
این مقام مسئول در همین زمینه به خبرنگار مهر گفت: ۳۲۰ هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری شده، در حالیکه میزان گوجه فرنگی خریداری شده به وسیله تعاون روستایی از کشاورزان، در طول ۶۰ سال گذشته فقط ۳۰ هزار تن بوده است.
مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قیمت متوسط گوجه فرنگی های خریداری شده را به ازای هر کیلوگرم ۹۵۰ تومان عنوان کرد و گفت: این حجم از محصول در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که یک رکورد بزرگی در طول تاریخ فعالیت این سازمان، محسوب می‌شود.
این درحالی است که امسال پیش بینی می شود تولید شکر به دلیل کاهش کشت چغندر قند حدود ۳۷ درصد کاهش پیدا کند و دولت مجبور به واردات ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن از این محصول به کشور خواهد بود.
دولت به جای رسیدگی به امور تولید، درگیر گوجه فرنگی شده است
در همین راستا، سید جعفر حسینی، مشاور عالی سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه الگوی کشت یعنی تعیین یک نظام کشاورزی با محوریت اقتصادی بودن، اظهارداشت: این طرح همچنین باید مبتنی بر سیاست های کلان کشور و بهره گیری از ظرفیت های منطقه باشد.
وی اضافه کرد: نداشتن آمار جامع از کشت، عدم حمایت لازم از کشاورزان در کشت های جایگزین، ناتوانی در تصمیم گیری های به موقع برای واردات و صادرات محصولات از جمله چالش های موجود این حوزه است.
وی همچنین از سیاست های غلط دولت در تعیین قیمت تضمینی محصولات کشاورزی انتقاد کرد و گفت: اتخاذ سیاست های نادرست نیز به این مساله دامن زده به طوری که امسال کشاورزان بجای کشت چغندر و گندم به کشت گوجه فرنگی روی آوردند و نتیجتاً هم منابع آب هدر رفت هم کشاورزان متضرر شدند و هم وزارت جهاد کشاورزی بجای رسیدگی به امور تولید، درگیر خرید گوجه فرنگی و تبدیل آن به رب شده است.
براساس این گزارش، تا به این لحظه پیگیری های خبرنگار مهر از معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی برای دریافت آخرین اطلاعات درباره تدوین طرح الگوی کشت و اجرای درست آن در کشور بی نتیجه مانده است.

گزارش مهر از سرزمین طلای سبز؛
لبخند پسته به اقتصاد یزد/محصولی که بزودی خاتم را جهانی می‌کند
خاتم یکی از مناطق حاصلخیز استان یزد است که تنوع محصولات کشاورزی در آن بالاست اما پسته این شهرستان به عنوان یکی از مرغوب‌ترین پسته‌های دنیا بزودی خاتم را جهانی می‌کند.
خبرگزاری مهر ـ گروه استان‌ها: شهرستان خاتم یکی از جنوبی‌ترین مناطق استان یزد است که به واسطه بهره‌مندی از منابع آبی خوب و خاک حاصلخیز، شرایطی کاملا متفاوت به لحاظ کشاورزی با دیگر مناطق استان دارد.
این شهرستان که در فاصله ۲۴۰ کیلومتری از مرکز استان یزد واقع شده، دارای دو شهر هرات و مروست است که هر دو شهر در زمینه تولید محصولات کشاورزی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند و در تولید بسیاری از محصولات به تدریج در حال پیمودن پله‌های پیشرفت به لحاظ میزان تولید و کیفیت محصول تولید شده هستند.
این شهرستان در روزگاری نه چندان دور به عنوان انبار غله استان یزد معروف بود و اکنون نیز از همین شرایط برخوردار است اما مقرون به‌صرفه بودن تولید برخی محصولات کشاورزی و باغی به تدریج نوع کشت این شهرستان را تغییر داده و اکنون بخش قابل توجهی از اراضی باغی این شهرستان به کشت پسته اختصاص دارد.
پسته خاتم را روی سکوی جهش اقتصادی قرار می‌دهد
شاید نام پسته خاتم تاکنون به گوش کسی نخورده باشد اما بزودی این محصول نه تنها نام استان یزد را یکبار دیگر جهانی می‌کند بلکه خاتم را روی سکوی جهش اقتصادی قرار می‌دهد.
نوع خاک شهرستان خاتم و بافت متفاوت آن با دیگر مناطق استان همچنین املاح موجود در آب این شهرستان سبب شده پسته خاتم از کیفیت بهتری نسبت به پسته سایر مناطق استان برخوردار باشد و بسیاری از پسته کاران این شهرستان حتی مدعی کیفیت بسیار بهتر محصول خود نسبت به پسته‌های مشهور ایران نظیر پسته رفسنجان و دامغان هستند.

از آنجا که بخش قابل توجهی از سطح زیرکشت پسته این شهرستان، غیربارور هستند و درختان آن پنج تا شش سال سال آینده به ثمر می‌نشینند، کارشناسان کشاورزی بر این باورند که طی چند سال آینده، میزان تولید از یک سو و کیفیت پسته تولیدی خاتم از سوی دیگر، نه تنها کشاورزی و اقتصاد کشاورزان خاتم را متحول می‌کند بلکه در رشد اقتصادی استان یزد نیز بسیار اثرگذار خواهد بود.
اختصاص ۱۷.۵ هزار هکتار از اراضی خاتم به کشت پسته
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خاتم در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حال حاضر بالاترین سطح زیرکشت شهرستان خاتم مربوط به باغات پسته است به نحوی که ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان به کشت این محصول اختصاص یافته است.
مجتبی آغاز عنوان کرد: ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از این میزان دارای درختان بالای ۱۲ سال است و ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار نیز غیربارده است که ظرف چند سال آینده این درختان نیز به ثمر می‌نشیند و میزان محصول تولیدی شهرستان خاتم افزایش چشمگیری خواهد یافت.
وی بیان کرد: متوسط تولید پسته خشک در هر هکتار هزار و ۲۰۰ کیلوگرم است و امسال از سطح باغات استان یزد بالغ بر ۱۶ هزار تن پسته خشک برداشت شد.
پسته‌کار نمونه کشور ۴۵ تن پسته تازه از هر هکتار از باغات خاتم برداشت کرد
آغاز یادآور شد: یکی از کشاورزان نمونه کشور که به کار تولید پسته در شهرستان خاتم مشغول است، سال گذشته توانست رکورد برداشت محصول پسته را به نام خود ثبت کند و از هر هکتار ۴۵ تن پسته تازه برداشت کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر به جرأت اعلام می‌کنیم که هیچ پسته‌ای در ایران کیفیت پسته خاتم را ندارد زیرا بافت خاک آن بسیار قوی است و آب مناسب برای کشت پسته دارد.
فاصله زیاد میزان آفلاتوکسین موجود در پسته خاتم با حد مجاز استاندارد
آغاز خاطرنشان کرد: چند سال است که کارشناسان کشاورزی اقدام به نمونه گیری از محصول تولیدی این شهرستان می‌کنند که آزمایش‌های آنها نشان دهنده فاصله زیاد میزان آفلاتوکسین موجود در پسته خاتم با حد مجاز تعیین شده است.
وی بیان کرد: تمام محصول پسته شهرستان خاتم نیز به صورت آفتابی خشک می‌شود و این امر بر کیفیت تولید این محصول می‌افزاید.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خاتم یادآور شد: در حال حاضر یک سوم سطح زیرکشت پسته استان یزد به شهرستان خاتم اختصاص دارد و در آینده‌ای نزدیک، خاتم به یکی از مناطق پسته‌خیز کشور تبدیل می‌شود.
وی با اشاره به اینکه روش‌های نوین و دانش بومی منطقه نیز در تولید این محصول به کار گرفته شده است، افزود: نتیجه اقدامات انجام شده در این زمینه طی چند سال آینده به ثمر خواهد نشست.
در حال حاضر به رغم اینکه پسته خاتم هنوز شهرت چندانی ندارد، اما مشتریان پر و پا قرص خارجی بسیاری دارد به نحوی که بخش عمده محصول تولیدی این شهرستان به خارج از کشور صادر می‌شود.
تشکیل یک تیم بازرگانی در جهاد کشاورزی خاتم برای فروش پسته خاتم
در شهرستان خاتم یک تیم بازرگانی توسط جهاد کشاورزی این شهرستان ساماندهی شده که سرمایه‌گذار و خریدار پسته را به کشاورز وصل می‌کند و به این ترتیب می‌توان با واسطه‌های کمتری پسته تولیدی این شهرستان را به دست مصرف‌کنندگان داخلی و خارجی رساند.
پسته‌کاران خاتم مشکل جدی در زمینه تولید پسته ندارند و جالب اینجاست که مهمترین مشکل آنها در فصل برداشت، کمبود نیروی کار است.
یکی از کشاورزان هرات در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: کارگر ساده‌ای که فقط کار چیدن پسته را انجام دهد، روزی ۱۰۰ هزار تومان مزد دریافت می‌کند اما با همین میزان دستمزد نیز با کمبود نیروی کار مواجه هستیم.
کمبود نیروی کار برای برداشت پسته
رمضان تاج آبادی بیان کرد: در ایام برداشت پسته، تعداد زیادی از اتباع افغانستانی به شهرستان خاتم سفر می‌کنند و بیشتر کارگران ما از میان همین اتباع هستند.
پسته که کاشت آن قدمت چندان طولانی در استان یزد ندارد، به سرعت توانست نظر کشاورزان و باغداران این استان را به خود جلب کند و از آنجا که یزدی‌ها انسان‌هایی سختکوش و آبادگر هستند، کشت این محصول اکنون فراگیر شده و به نظر می‌رسد بر اساس گفته کشاورزان و کارشناسان کشاورزی، برخی مناطق از جمله شهرستان خاتم در زمینه تولید این محصول به زودی گوی سبقت را از رقبای کهن کشت این محصول می‌رباید.

در گفتگو با مهر اعلام شد؛
احداث شهرک کشاورزی در اراضی ملی/ توسعه گلخانه‌ها پیگیری می‌شود
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: توسعه شهرک های کشاورزی استان در اراضی ملی متعلق به دولت به منظور احداث شهرک کشاورزی دنبال می شود.
سید مجید موسوی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: احداث مجتمع های کشاورزی از جمله گلخانه ای، دامداری، شیلات با هدف ایجاد اشتغال در دستور کار است.
وی همچنین افزود: توسعه شهرک های کشاورزی استان در دو بخش اراضی ملی متعلق به دولت به منظور احداث شهرک کشاورزی و اراضی خصوصی کشاورزانی که میزان اراضی آنها بیش از ۵ هکتار است و آب کافی دارند، پیگیری می شود.
رئیس جهاد کشاورزی استان البرز گفت: در حال حاضر ۵ پروژه از جمله شهرک گلخانه ای «چوپان آباد» واقع در شهرستان نظرآباد به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه ای «اسماعیل آباد شوربلاغ» واقع در شهرستان کرج به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه ای «حسین آباد» واقع در شهرستان نظرآباد به مساحت ۵۰ هکتار، شهرک گلخانه ای «برغان» واقع در شهرستان ساوجبلاغ به مساحت ۱۰ هکتار و شهرک گیاهان دارویی طالقان به مساحت ۶ هکتار در مراحل انجام کار و پیگیری قرار دارند.
موسوی با تاکید بر اینکه در بخش خصوصی برای ۵ شهرک گلخانه ای به مساحت مجموع ۹۰ هکتار جواز تاسیس صادر شده است، گفت: سه شهرک گلخانه ای به مجموع مساحت ۱۹۷ هکتار نیز برای صدور جواز تاسیس معرفی شده اند که در مراحل پایانی اخذ جواز قرار دارند.
وی اضافه کرد: برای حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی بخش خصوصی برای احداث شهرک گلخانه ای، اقدامات لازم در حال انجام است که انتظار می رود با پیگیری های مداوم و مستمر زمین های مورد نیاز برای احداث شهرک های نامبرده تامین شود.

باشگاه خبرنگاران جوان
رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛
پیش بینی کاهش ۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم
هاشمی گفت:در صورت اصلاح نشدن نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تومانی قیمت گندم، حداقل برای سال آینده ۴۰ درصد میزان خرید تضمینی کاهش می‌یابد.
عطاالله هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از شکایت گندمکاران به سازمان بازرسی کل کشور خبر داد و گفت: اخیرا بنیاد ملی گندمکاران به سازمان بازرسی کشور در ارتباط با تخلف شورای اقتصاد در نقض قانون خرید تضمینی شکواییه‌ای فرستاده است که سازمان بازرسی موضوع را به ریاست جمهوری منعکس کرده است، ضمن آنکه ما از طریق مجلس و سایر نهاد‌های مربوط پیگیر این مساله هستیم.
وی افزود: بنابر آخرین برآورد‌ها با وجود سپری شدن نصف زمان کشت در استان‌های شمال غرب، سطح زیر کشت نسبت به مدت مشابه سال قبل افت چشمگیری داشته است که این امر در تولید سال آینده اثر منفی می‌گذارد.
به گفته هاشمی، اگر قیمت تضمینی گندم برای سال زراعی آینده اصلاح نشود، این احتمال وجود دارد که سطح زیر کشت گندم نسبت به سال قبل حداقل ۲۰ درصد کاهش یابد.

باشگاه خبرنگاران جوان مازندران گزارش می دهد؛
پرورش مروارید سیاه در باغ های شمال + فیلم و تصاویر
تمشک‌های پرورشی بدون تیغ امسال در ۲۲ هکتار از باغ‌های مازندران در حال برداشت است.

پرورش تمشک‌هایی بدون تیغ
تمشک میوه‌ای شبیه شاه توت یا توت فرنگی با ساقه‌های تیغ دار در مناطق جنگلی استان‌های مازندران، گیلان و گلستان به صورت خودرو و در دل جنگل رشد می‌کند و همان طور که اشاره شد چیدن این میوه سختی های خاص خود را دارد اما برای دسترسی راحت به بوته‌های تمشک محققان مازندرانی بوته‌هایی را تکثیر کردند که بدون تیغ است و به راحتی در حاشیه زمین‌های کشاورزی ، مناطق دشت و باغ ها کشت می شود.
پرورش این بوته‌های تمشک که با آب و هوای شمال سازگار است از ۲ سال قبل شروع شد و به سرعت با استقبال بهره برداران و مردم مواجه و در شهر‌های ساری، بابل، قائمشهر و نور در حجم زیادی کشت شد.
یکی از کارگران فعال در باغ تمشک می‌گوید: برداشت تمشک از این بوته‌های پرورشی بسیار راحت است و حتی کودکان و بانوان نیز می‌توانند آن را برداشت کنند.
او افزود: هیچ آفتی این تمشک ها را تهدید نمی‌کند و به دلیل دسترسی مناسب به بوته ها، برداشت آن به سرعت انجام می‌شود.
اوصیاء یکی دیگر از پرورش دهندگان تمشک در بابل که امسال اولین سال برداشت محصولش است می‌گوید: ۱۰ تن تمشک از ۸ هزار مترمربع زمین برداشت کند و هر کیلوگرم آن را ۲۸ هزار تومان به فروش می‌رساند.
این پرورش دهنده تمشک افزود: بوته‌های تمشک در این باغ به هر اندازه و هر روشی که بخواهند نمی‌توانند رشد کنند بلکه برای افزایش تولید و کیفیت محصول، شاخه‌ها هرس و در فاصله‌های معین حالت تنک کاری شده است.

پرورش تمشک بدون نیاز به آب و سم
عباس زاده کارشناس کشاورزی می‌گوید: تمشک پرورشی بدون خار و سازگار با منطقه شمال کشور است و نیاز به کود و سم ندارد و به همین دلیل یک محصول ارگانیک محسوب می‌شود.
او با بیان اینکه تمشک پرورشی در سال اول کشت ، هر دو هفته یک بار نیاز به آبیاری دارد، گفت: در سال دوم نیاز آبی آن از طریق باران تامین می‌شود و به مقداری کمی آب نیاز دارد.
حیدریان رئیس مرکز جهاد کشاورزی بیشه جنوبی بابل هم با بیان اینکه یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی، تشویق کشاورزان به کسب و کار نوین است، می‌گوید: تمشک پرورشی نیاز به باغ متمرکز ندارد و لا به لای درختان باغ هم می‌توان کشت کرد.
او تولید محصول سالم را یکی از اهداف جهاد کشاورزی بیان کرد و افزود: هر بوته تمشک پرورشی به طور میانگین ۱۷ تا ۱۹ کیلوگرم محصول می‌دهد و هر کیلوگرم آن در اوایل برداشت ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.
پیش بینی تولید بیش از ۴۴۰ تن تمشک پرورشی در مازندران
حسن مولایی معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: پیش بینی می‌شود بیش از ۴۴۰ تن تمشک به ارزش ۴۴ میلیارد ریال امسال از باغ‌های مازندران برداشت و به تمام کشور صادر شود.
او افزود: تولید تمشک پرورشی هزینه چندانی ندارد و گزینه مناسبی برای ایجاد اشتغال است به گونه ای که در هر هکتار برای ۲ نفر به طور مستقیم و برای بیش از ۱۰ نفر غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.
مولایی گفت: جهاد کشاورزی مازندران برای حمایت از توسعه کشت تمشک ، مجوز احداث باغ تمشک در قالب سایه بان را ارائه و تسهیلات خوبی نیز پرداخت می‌کند.
معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: میزان تسهیلات پرداختی برای احداث باغ تمشک از محل تبصره ۱۸ به ازای هر متر مربع ۵۰ هزار تومان و در هکتار ۵۰ میلیون تومان است.
مولایی با بیان اینکه متقاضیان می‌توانند با ثبت نام در سامانه سیتا از این تسهیلات بهره مند شوند، افزود: تامین نهال مورد نیاز تولید کنندگان، برگزاری جشنواره‌های تمشک و برگزاری نمایشگاه‌ها از برنامه‌های مهم جهاد کشاورزی برای توسعه باغ‌های تمشک در مازندران است.

تکثیر نهال تمشک به روش کشت بافت/ تولید ۸ هزار نهال از دو بوته مادری
محققان مرکز رشد واحد‌های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر برای افزایش ماندگاری و سلامت بیشتر بوته‌ها به روش کشت بافت در حال تکثیر بوته‌های این تمشک‌های پرورشی هستند.
قاسمی مسئول آزمایشگاه کشت بافت گفت: پرورش تمشک در شمال کشور به سرعت در حال تکثیر است و از مزیت‌های مهم این آزمایشگاه کشت بافت این است که گیاهان عاری از بیماری‌های قارچی و باکتریایی تولید می شود.
قاسمی گفت: گیاهان تکثیر شده در آزمایشگاه کشت بافت ، سیستم ریشه‌ای قوی دارند و شبیه به یکدیگر هستند، در نتیجه باغدار باغ یک دستی خواهد داشت.
مسئول آزمایشگاه کشت بافت با بیان اینکه با روش کشت بافت در یک فضا و زمان محدود به تولید انبوه می‌رسیم، افزود: از دو بوته مادری از یک باغ سالم که جوانه‌های اولیه را گرفتیم، توانستیم ۸ هزار نهال سالم تمشک تولید کنیم.
مظفری مدیرعامل آزمایشگاه کشت بافت نیز می‌گوید: در هر مرحله از تکثیر بوته تمشک به روش کشت بافت ، اگر بوته ای آلوده شود از رده خارج می‌کنیم و در نتیجه بوته‌های سالمی به باغداران ارائه می‌شود.
تمشک پرورشی امسال در باغ‌های ۱۰ شهر مازندران کشت شد و توسعه کشت این محصول می‌تواند علاوه بر تازه خوری و رونق صنایع تبدیلی، زمینه را برای صادرات به کشور‌های دیگر را فراهم کند.

خبرگزاری موج
منصور رضوانی‌جلال خبر داد:
پیشرفت 70درصدی در توسعه سامانه های نوین کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به به توسعه سامانه های نوین کشاورزی، از پیشرفت 70درصدی در این حوزه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری موج همدان، منصور رضوانی‌جلال، رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان در نشست اعضای قرارگاه اقتصاد مقاومتی با اشاره به توسعه سامانه های نوین کشاورزی، ابراز کرد: در سال جاری، در توسعه سامانه‌های نوین کشاورزی ۷۰ درصد پیشرفت داشتیم.
رضوانی جلال افزود: ایجاد ۷۰ هکتار گلخانه برای سال جاری تعهد شد که تاکنون ۲۶ هکتار آن اجرا و در حال اجرا هستند و کشاورزان برای دریافت تسهیلات و ایجاد ۷۲ هکتار گلخانه، به بانک‌ها معرفی شده‌اند.
رضوانی جلال در ادامه گفت: در هدف‌گذاری صورت گرفته، قرار بود ۹۰ هزار سرشاخه اصلاح شده گردو به درختان گردوی استان پیوند زده شود که ۱۲۴ هزار سر شاخک پیوند زده شد.
وی اظهار داشت: سرشاخه‌های اصلاح شده از کشور ترکیه وارد و بیشتر آنها به درختان گردوی تویسرکان پیوند زده شد.
رضوانی‌جلال با بیان اینکه در اجرای اهداف اقتصاد مقاومتی در توسعه گیاهان دارویی، ۸۱ درصد پیشرفت داشتیم، اصافه کرد: با بهره‌برداری از یک واحد گاوداری صنعتی ۶۰۰ راسی، روزانه ۲۰۰ تن شیر وارد بازار همدان می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی همدان افزود: امسال هفت هزار میلیارد ریال در ازای تولید گندم به کشاورزان همدان پرداخت شد.
رضوانی جلال اظهار داشت: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در ۲ سال گذشته برای تجهیز دستگاه های کشاورزی واگذار شده است.
به گفته وی از ابتدای سال جاری تاکنون در چند مرحله، نزدیک به ۶۵۰ هزار تن سیب‌زمینی توسط کشاورزان این استان برداشت شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان نیز گفت: طرح ارزیابی و اجرای خط انتقال پساب تصفیه شده فاضلاب شهری همدان به منطقه ویژه اقتصادی جهان‌آباد نیازمند اعتبارات بیشتری است.
منصور ستوده افزود: تامین بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید لوله، تملک زمین و اجرای این طرح پیش‌بینی شده است.
وی با اشاره به توسعه سامانه های نوین کشاورزی، اظهار داشت: در موضوع حفاظت از آب، در چند سال گذشته دولت عملکرد خوبی داشته و موجب افزایش سطح آب‌های زیر زمینی شده است.

ابتکار:
تولیدات کشاورزی تاثیر روز افزونی در اقتصاد کشور دارد
معاون رئیس جمهور گفت: تولیدات کشاورزی تأثیر روزافزونی در اقتصاد و امنیت غذایی کشور دارد.
به گزارش خبرگزاری موج، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور امروز در همایش ملی صندوق های خرد محلی گفت: دولت دوازدهم به بحث توسعه روستایی توجه ویژه ای داشته و دارد و نتیجه این توجه دولت در هم افزایی و هم پیمانی دستگاه های مختلف اجرایی مشهود است.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید به رفع تبعیض های جامعه علیه زنان توجه ویژه ای دارد، افزود: موضوع توجه به زنان و توجه به روستا با هم آمیخته شده و به همین سبب شاهد تحولات چشمگیری در این زمینه هستیم.
معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه فعالیت در روستا خانوادگی است و تولیدات کشاورزی تأثیر روزافزونی در اقتصاد و امنیت غذایی کشور دارد، تصریح کرد: سهم قابل توجهی از این کارها توسط زنان روستایی انجام می شود و به همین جهت یکی از جهت گیری های ما همکاری با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد در راستای استاندارد سازی محصولات است که اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.
ابتکار خاطرنشان کرد: نقش زنان روستایی تنها همکاری در فعالیت های کشاورزی نیست بلکه زنان عامل اصلی تاب آوری در شرایط سخت هستند و به همین جهت در روستاها نقش آنها بیش از پیش محسوس است.
وی اضافه کرد: زنان عامل تغییر، بهبود و اصلاح شرایط هستند و سرمایه گذاری بر روی این قشر از جامعه بسیار مهم است.
ابتکار با اشاره به اینکه یکی از زمینه های فرهنگی و اقتصادی روستایی، صنایع دستی است، گفت: تنوع اقوام و فرهنگ و صنایع دستی فرصت خوبی را برای بوم گردی و گردشگری به وجود آورده و این فرصت مناسبی برای بازارهای تولیدات صنایع دستی روستائیان است.
معاون رئیس جمهوربا اشاره به شبکه سازی بازار محصولات کشاورزی گفت: شبکه سازی بازار از موضوعات مهم تفاهم نامه امروز وزارت جهاد و صندوق کارآفرینی امید در زمینه ایجاد هزار صندوق خرد روستایی و عشایری است تا بتوانیم استفاده صحیح از اینترنت و ترویج بازار اینترنتی را در روستاها داشته باشیم.
به گفته این مقام مسئول، بحث حفاظت از محیط زیست، تنوع زیستی و گیاهان دارویی با روستائیان و عشایر پیوند خورده و بنابراین توجه به ثروت های طبیعی روستاها باید در دستور کار قرار گیرد.
ابتکار با اشاره به اینکه توسعه صندوق های محلی یک ضرورت است، تصریح کرد: بنده از بیش از ۴۰ صندوق روستایی بازدید کردم. در حال حاضر بیش از سه هزار و ۲۰۰ صندوق داریم که با حمایت وزارت جهاد، توسعه یافته و بیش از ۱۳۰ هزار زن روستایی در این صندوق ها تحت حمایت قرار گرفتند و این رقم باید افزایش یابد.

خبرگزاری تسنيم
اطلاعیه هواشناسی برای انجام عملیات کشت پاییزه قبل از یخبندان
سازمان هواشناسی با صدور اطلاعیه‌ای هشدارهایی درباره وزرش باد و انجام کشت گندم پاییزه و کلزا در اسرع وقت و قبل از شروع یخبندان‌ها داد.
به گزارش خبرنگار اقتصای خبرگزاری تسنیم اطلاعیه سازمان هواشناسی کشاورزی برای روزهای آینده تا تاریخ 28 مهر ماه سال جاری بر اساس تفکیک استانها به شرح زیر منتشر شد. در این اطلاعیه هشدارهایی درباره وزرش باد و انجام کشت گندم پاییزه و کلزا در اسرع وقت و قبل از شروع یخبندان ها، داده شده است.
استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و همدان:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در اردبیل و زنجان روز یکشنبه به دلیل بارش باران
با توجه به احتمال وزش باد دریچه های پرواز مخالف جهت وزش باد قرار گیرد
کنترل شبانه دمای مرغداری ها با توجه به روند کاهشی دما در این فصل از سال
پخش کود دامی و مدیریت بقایای گیاهی و آماده سازی بستر کاشت زراعت های پاییزه
کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش محسوس دما
بیشتر بخوانید
• اطلاعیه هواشناسی برای کشاورزان/ به دلیل وزش باد از سم پاشی خودداری کنید
استان های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
تمهیدات لازم برای روزهای بارشی در تهیه خوراک پرانرژی برای دامداریها
تداوم عملیات مدیریت زه کشی در باغات ،بخصوص کیوی ومرکبات
استفاده از قیم در درختان بارده مرکبات (حداقل با ارتفاع 1 تا 5/1متری)
آماده نمودن سیلوهای ذرت
خودداری از آبیاری بیش از حد درختان در سیستم آبیاری سنتی به علت تاثیر بر افزایش رطوبت محیط و افزایش فعالیت مگس زیتون
مبارزه با علف‌های هرز به صورت مکانیکی (ترجیحاً عدم استفاده از علفکش‌ها) به منظور مدیریت کف باغ‌ها
جلوگیری از نوسانات دمایی در طول شبانه روز در سالن پرورش
استان های کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، چهارمحال بختیاری و مرکزی:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
کاهش دور آبیاری در باغات تا قبل از برداشت میوه
قبل از شروع بارندگی نسبت به آماده سازی جایگاه دام و ایزولاسیون اقدام شود.
از سوزاندن بقایای بجا مانده در مزارع غلات جدا" اجتناب شود
تسریع در برداشت میوه‏های باقیمانده روی درختان با توجه به کاهش دما
استان خوزستان، هرمزگان و بوشهر:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد
انجام آبیاری مزارع ذرت و عدم سمپاشی آنها با توجه به مرحله گرده افشانی گیاه 4
کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به اختلاف دمای شب و روز
برداشت محصول رطب رسیده نخیلات
استان های اصفهان، یزد، فارس، قم، خراسان جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در اصفهان و قم روز یکشنبه به دلیل بارش باران
عدم آتش زدن کاه کلش برنج پس از برداشت
تسریع در جمع آوری چلتوک های برداشت شده و انتقال آن به جاهای مسقف
اطمینان از استحکام سازه گلخانه ها به علت وزش باد
خودداری از چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها
کاشت کلزا در مناطق گرم تا آخر مهرماه
استان های البرز، تهران، قزوین و سمنان:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل و وزش باد و خودداری از انجام عملیات در سمنان روز یکشنبه به دلیل بارش پراکنده
تنظیم دمای شبانه گلخانه ها و کنترل سطوح پوششی آنها
کشت گندم پاییزه و کلزا در اسرع وقت قبل از شروع یخبندان ها
برداشت هرچه سریعتر مزارع ذرت و انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف
تامین سوخت مناسب واحدهای تولیدی جهت کنترل دما و رطوبت در سالن های تولیدی، گلخانه ها و دامداری ها
مهار سیستمهای آبیاری بارانی در مزارع تازه کشت شده غلات
استان های خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و کرمان:
احتیاط در انجام عملیات سم پاشی و محلول پاشی به دلیل وزش باد
خودداری از سوزاندن بقایای گیاهی در مزارع و مراتع
تسریع در برداشت محصول خرما رسیده
آبیاری منظم باغات و رعایت دور آبیاری منظم.
برداشت ماهی گرمابی
تنظیم فاصله بین آبیاری ها جهت جلوگیری از تنش درختان
شست و شوی خوشه های خرما و تسریع در برداشت خوشه های رسیده قبل از ترشیدگی

روزنامه اطلاعات
ثبت رکورد تولید ۴۴ تن پسته در دامغان
باغداردامغانی با ثبت رکورد برداشت ۴۴ تن پسته در هکتار، بهترین عملکرد تولید طلای سبز در کشور را از آن خود کرد.
حمید زارعین باغدار دامغانی توانست از باغ ۱۴۰ هکتاری خود در منطقه معبد یزدان‌آباد، از هر هکتار ۴۴ تن پسته‌تر برداشت کند که بیشترین عملکرد در کشور است.میانگین عملکرد هر هکتار باغ پسته در کشور یک تن پسته خشک است که این باغدار دامغانی توانسته است با اجرای شبکه نوین آبیاری،مدیریت صحیح باغداری و رعایت اصول باغبانی از هر هکتار ۱۴ تن پسته خشک برداشت کند.
زارعین، استفاده از آب ذخیره شده حاصل از سیلاب را نیز در باروری و تولید محصول امسال خود مهم دانست.پیش‌بینی می‌شود از این باغ ۱۴۰ هکتار ی، امسال ۸۰۰ تن پسته خشک برداشت شود.

روزنامه سبزينه
بیمه کشاورزی در سال زراعی جدید با گزینه‌های متنوع و جذاب همراه و پشتیبان کشاورزان است
بیمه کشاورزی در اوج خدمت
نشست مشترک هم‌اندیشی و هماهنگی صندوق بیمه کشاورزی با حضور محمدابراهیم حسن‌نژاد، قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی، اعضای هیئت‌مدیره، روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های کرمانشاه، کردستان، لرستان، گیلان و مازندران به‌همراه معاونان خدمات بیمه کشاورزی و معاونان برنامه‌ریزی و امور اقتصادی و شماری از مدیران ستادی صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد. این نشست با هدف توسعه فرهنگ بیمه کشاورزی و روان‌سازی ارائه بیمه‌های موردنیاز بخش کشاورزی و به‌میزبانی صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد؛ هرچند برای تمامی استان‌های کشور نیز جلساتی مشابه در آغاز سال زراعی جدید تشکیل شده است.
در آغاز این مراسم، قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی با بیان این‌که بیمه یک ‌سازکار مشارکت در پذیرش ریسک با همکاری تولیدکنندگان است، گفت: مهم‌ترین خدمتی که صنعت بیمه کشاورزی به کشاورزان ارائه می‌دهد، این است که از طریق بیمه تولیدکنندگان این امکان را فراهم می‌سازد تا اگر تولیدکننده‌ای به هر دلیلی از چرخه تولید خارج شد، مجدداً به چرخه تولید بازگردد.
حسن‌نژاد ادامه داد: ریسک‌های موجود در بخش کشاورزی شامل عوامل قهری طبیعی و مدیریتی است که بخشی از ریسک را باید خود کشاورز تقبل کند و هر آنچه را که نتوانست، باید بیمه مدیریت آن را متقبل شود. اگرچه طبیعت کشاورزی همراه با ریسک است، اما این اعتقاد وجود دارد که بیمه‌ها باید تنها در ریسک‌های بزرگ با تواتر کم ورود کنند.
وی تأکید کرد: یکی از خطاها و آسیب‌هایی که بیمه در سال‌های گذشته با آن مواجه بوده، پوشش دادن ریسک‌های کوچک و متوسط بوده است، اما باوجود اقداماتی که در چند سال گذشته درباره بیمه انجام داده‌ایم، نتوانسته‌ایم بیمه کشاورزی را از بخش ریسک‌های کوچک خارج کنیم؛ چون برخی از کشاورزان تصور می‌کنند اگر بیمه شوند، حتی اگر ریسک کوچکی وجود داشته باشد، غرامت آن را پرداخت می‌کنیم.
وی ادامه داد: نتیجه این تصور این شده است که طی ۱۰ سال گذشته، به ۹۰درصد از بیمه‌شدگان غرامت پرداخت کرده‌ایم؛ درحالی‌که میزان غرامت‌ها بسیار کم و جزئی بوده و تأثیر چندانی در فعالیت کشاورزان نداشته است؛ بنابراین اگر این موضوع را اصلاح کنیم و ریسک‌های بزرگ با رقم‌ها و تعهدات قابل‌قبول را پوشش دهیم، در آن شرایط بیمه اثرگذارتر خواهد بود.
حسن‌نژاد ادامه داد: برای عملیاتی‌کردن این اندیشه یک تغییر در نوع بیمه‌گر اعمال کردیم و بیمه پایه را برای نخستین‌بار در سال گذشته توسعه دادیم. امسال نیز تقریباً در همه محصولات، بیمه پایه را توسعه داده‌ایم.

افزایش 100 درصدی تعهدات بیمه پایه
قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی در تعریف بیمه پایه گفت: این بیمه تنها ریسک‌های بزرگ را پوشش می‌دهد و حق بیمه‌اش ارزان‌تر و ضریب خطرش پایین‌تر است؛ ضمن این‌که اگر خطر بزرگی اتفاق بیفتد، وظیفه دولت جبران آن خطر است؛ مصداق این حرف در سیل اخیر رخ داد که دولت تمام‌قد دست‌به‌کار شد؛ بنابراین اگر در این نوع خطرات بیمه‌ها ورود کنند، اثربخشی آن‌ها بالاتر خواهد بود.
حسن‌نژاد با تأکید بر این‌که بیمه‌های پایه را در همه بخش‌ها و محصولات امسال گسترش داده‌ایم، گفت: حق بیمه پایه در سال جاری کاهش چشمگیری داشته و تعهدات این بیمه را افزایش داده‌ایم.
وی همچنین خاطرنشان کرد: درواقع در بیمه‌های پایه حدود ۸۰ درصد یارانه در نظر گرفته‌ایم و تعهد این نوع بیمه را نسبت به قیمت محصول واقعی کرده‌ایم.
قائم‌مقام صندوق بیمه کشاورزی افزود: بیمه‌های شاخص عملکرد، مدل بیمه‌ای دیگری است که بسیار شفافیت دارد و براساس آمار وزارتخانه در مناطق همگن میانگین‌های مربوط به پنج سال گذشته را استخراج کرده‌ایم و براساس این میانگین‌ها تعهد کرده‌ایم که اگر تولید محصول از این میانگین پایین‌تر باشد، غرامتش را پرداخت می‌کنیم.
وی افزود: بیمه‌های تکمیلی از دیگر بیمه‌های ماست که در آن همه لایه‌های ریسک را پوشش داده‌ایم. این نوع بیمه‌ای را هنوز حذف نکرده‌ایم تا بتوانیم در ابتدا فرهنگ بیمه پایه را بین کشاورزان نهادینه کنیم.
این مدیر صنعت بیمه کشور ادامه داد: ویژگی بیمه‌های تکمیلی این است که ضریب خطرشان بالاست و مکرراً این خطرات اتفاق می‌افتند. این بیمه را با سهم کم‌تر دولت تعریف کرده‌ایم؛ درنتیجه هرکسی که از ما بیمه تکمیلی و بیمه پایه خریداری کند، محصولش از صفر تا 100 بیمه است.
حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: آخرین بیمه ما نیز بیمه ترجیحی است؛ درواقع این بیمه برای برخی کشاورزان است که تولیداتشان بالاست و توانایی مالی بالایی نیز دارند؛ به این معنا که با درخواست این افراد بیمه ترجیحی را برایشان در نظر می‌گیریم؛ درنتیجه حق بیمه سهم بیمه‌گذار بالا می‎رود و درعوض در صورت بروز خسارت، تعهد بالاتری پرداخت می‌شود.
وی تأکید کرد: لازم به ذکر است که در بیمه ترجیحی، میزان سهم ریالی دولت با بیمه پایه برابر است، اما درصد آن برابر نیست.

آمادگی صندوق بیمه کشاورزی برای نقش‌آفرینی به‌عنوان هاب منطقه
عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی نیز در این جلسه درباره نوآوری‌های دیجیتال این صندوق اظهار داشت: دستاوردهایی که صندوق بیمه در رابطه ‌با تحول دیجیتال داشته، در چند بخش حاصل شده است؛ ازجمله سامانه جامع که مبتنی بر منطق بیمه متمرکز است و جامعیت کاملی دارد؛ به‌طوری‌که در کل کشور تنها نهاد مالی که برای عملیات اجرایی از صفر تا 100 از یک سامانه واحد استفاده می‌کند، همین است.
تورج سعیدی گفت: در سامانه جامع بیمه کشاورزی صفر تا 100 کار توسط خود سیستم انجام می‌شود‌ و دخالت انسان در آن بسیار جزئی است؛ برای مثال، در صدور بیمه‌نامه، دخالت انسان در حد همان صادر کردن بیمه‌نامه است و ده‌ها قلم اطلاعات بیمه‌نامه توسط خود سیستم تکمیل می‌شود. به‌عبارت دیگر، اسناد آن براساس استانداردهای مالی صادر می‌شود.
سعیدی افزود: همچنین در بخش دیگر صندوق بیمه که مربوط به بحث تشخیص و اندازه‌گیری خسارت و تبدیل این خسارت به غرامت و در پی آن پرداخت غرامت است نیز نیروهای ما تنها در بحث اندازه‌گیری‎ها و صحت‌سنجی در سطح مزارع فعالیت و اطلاعات را وارد سیستم می‌کنند؛ بقیه کارها به‌طور اتوماتیک‌ و سیستمی انجام می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت سامانه جامع بیمه کشاورزی هسته اصلی کار ماست.
وی تصریح کرد: در دو سال اخیر در جهت ایجاد تحولات دیجیتال در سازمان‌ گام‌های دیگری نیز برداشته‌ایم که در برخی از قسمت‌ها در مرحله نهایی و در برخی دیگر هم در مرحله ابتدایی و انعقاد قرارداد هستیم؛ برای مثال، یکی از دانش‌هایی که باید به‌روز کنیم، دانش اینترنت اشیاء یا همان IOT است که تلاش کرده‌ایم شرکت‌های برخوردار از این دانش در بخش کشاورزی را شناسایی کنیم. خوشبختانه با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در این رابطه به تفاهم رسیده‌ایم و به‌زودی قرارداد منعقد خواهیم کرد.
سعیدی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر استفاده از RS یا همان سنجش از راه دور است که در این رابطه نیز با دو شرکت دانش‌بنیان در حال انعقاد قرارداد هستیم.

عملیاتی‌کردن سریع خلاقیت‌ها با استفاده از سامانه جامع بیمه کشاورزی
عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی با بیان این موضوع که این مجموعه با داده‌هایی که سامانه جامع تولید می‌کند، حجم ارزشمند اطلاعات را به‌حدی وسیع کرده است که ناگزیریم یک پایگاه داده اطلاعات ایجاد کنیم، گفت: درحال‌حاضر پایگاه داده ما در دل سامانه جامع است، اما قطعاً تا چندماه آینده آن را مجزا خواهیم کرد تا سرعت و دقت استفاده از اطلاعات وسیعی همچون RS، هواشناسی، اطلاعات مربوط به مکان‌ها، اطلاعات تولیدی سامانه و... را افزایش دهیم.
سعیدی خاطرنشان کرد: عمده کارهای دیجیتال دو بخش مذکور را ساماندهی کرده‌ایم؛ البته در حواشی موضوع و مأموریتی که داریم و با توجه به این‌که در بحث بیمه‌گری نیاز امروز مبتنی بر تلفن‌های شخصی مشترکان است، بنابراین در حوزه دیجیتال مارکتینگ نیز با یکی از استارتاپ‌های فعال در بخش کشاورزی در آستانه عقد قرارداد هستیم و این بخش نیز به‌زودی راه‌اندازی خواهد شد.

سامانه جامع بیمه کشاورزی، حائز رتبه سوم در جشنواره «شب دیجیتال ایران»
این فعال حوزه صنعت بیمه کشور خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر در منطقه هیچ کشوری چنین سامانه‌ای با چنین جامعیتی ندارد و می‌خواهیم به‌صورت هاب منطقه عمل کنیم؛ یعنی سامانه را در اختیار کشورهای منطقه قرار دهیم تا از آن استفاده کنند؛ به‌عبارت دیگر در صندوق بیمه کشاورزی آمادگی این را داریم که در این خصوص به کشورهای منطقه خدمات فنی ارائه دهیم.
سعیدی با بیان این‌که طراحی و راه‌اندازی سامانه جامع بیمه کشاورزی درواقع براساس نیاز صندوق به ابزاری بود که بتواند خلاقیت‌ها، فکرهای نو و روش‌های جدید را به‌فوریت عملیاتی سازد، گفت: این سامانه سال گذشته در جشنواره «شب دیجیتال ایران» مطرح شد و با وجود این‌که در آن موقع سامانه به این صورت قدرتمند نبود و بسیاری از آیتم‌های فعلی را نداشت، اما توانستیم به یاری خدا، مقام سوم را در بخش نوآوری دیجیتالی کسب کنیم.

سیاست‌های تشویقی صندوق بیمه کشاورزی در سال زراعی جاری
دیگر عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی هم در این نشست درباره سیاست‌های تشویقی سال زراعی جاری گفت: یکی از سیاست‌های تشویقی که امسال به‌کار گرفته‌ایم تا موجب شود کشاورزان بیش‌تر به‌سمت بیمه متمایل شوند، تغییر نرخ تعرفه‌گذاری، حق بیمه و همچنین تعهد پرداختی‌ از حالت هزینه‌ای به حالت عملکرد ارزش تولید بوده؛ یعنی تا پیش از این وقتی گندم را بیمه و اعلام می‌کردیم هزینه تولید گندم فلان مقدار است، برنامه بیمه خود را براساس آن طراحی می‌کردیم؛ اما امسال به طریق دیگری عمل می‌کنیم.
نیازعلی ابراهیمی پاک گفت: امسال با تمرکز بر بحث تولید، مناطق مختلف کشور را تقسیم‌بندی کرده‌ایم و بیمه پایه را براساس ارزش تولید قرار داده‌ایم؛ یعنی در مناطق مختلف با توجه به توانایی‌هایی که به‌دست آورده‌ایم، ۵۰ درصد ارزش تولید گندم را به‌عنوان تعهد خودمان قرار داده‌ایم؛ برای مثال در شهرستان ورامین اگر عملکرد چهار تن است، ۵۰ درصد را در قیمت تضمینی دولت ضرب کرده‌ایم و آن را به‌عنوان بیمه پایه قرار داده‌ایم.
ابراهیمی پاک خاطرنشان کرد: برای بیمه‌های ترجیحی نیز 60 درصد و ۷۰ درصد قرار داده‌ایم. وی ادامه داد: درباره دام نیز ۸۰ درصد ارزش واقعی دام را با یک حق بیمه ۵۰ هزار تومانی تعریف کرده‌ایم تا به این ترتیب دامدار تشویق شود و دام خود را بیمه کند.

تخفیف و تقسیط بیمه‌نامه‌ها برای تشویق تولیدکنندگان و کشاورزان
ابراهیمی پاک تأکید کرد: برای تشویق کشاورزان نیز سهم دولت را در بیمه‌های پایه تا حد ممکن بالا برده‌ایم و حتی تا ۸۰ درصد رسانده‌ایم؛ درحالی‌که این سهم پیش از این تا ۵۰ درصد بوده است؛ چراکه قصد داریم از این طریق کشاورزان را به‌سمتی هدایت کنیم که با خرید این بیمه‌ها محصولات خود را با ارزش تولید و سهم بیش‌تر بیمه کنند.
این فعال حوزه صنعت بیمه کشور گفت: اقدام بعدی ما در راستای تشویق کشاورزان و تولیدکنندگان تخفیف در حق بیمه است؛ یعنی کشاورزانی که یک سال غرامت نگرفته‌اند تا ۲۰ درصد، کشاورزانی که دو سال غرامت نگرفته‌اند تا ۴۰ درصد و کشاورزانی که تا سه سال غرامت دریافت نکرده‌اند، تا ۶۰‌ درصد مشمول تخفیف در حق بیمه و خرید بیمه‌نامه می‌شوند.
ابراهیمی پاک ادامه داد: طرح تشویقی بعدی درباره تقسیط حق بیمه‌هاست که در بخش‌های مختلف متفاوت است؛ برای مثال در بخش دام تا پنج قسط و در بخش زراعت و باغ تا سه قسط قابل‌تقسیط است.
وی خاطرنشان کرد: این طرح‌های تشویقی عمدتاً براساس انعکاس نظرات نمایندگان استان‌ها، انجمن‌ها، نمایندگان تشکل‌ها و کشاورزان عمده تدوین شده است؛ چراکه سعی کرده‌ایم همه مباحث مطرح‌شده را در قالب اصول علم بیمه بیاوریم تا به این ترتیب طرح‌های قابل‌قبولی ارائه دهیم که بهترین مشوق برای کشاورزان باشد.
این عضو هیئت‌مدیره صندوق بیمه کشاورزی درباره روند حرکت صندوق نیز گفت: براساس آماری که در اختیار داریم، از سال 1393 تا 1396 در تمام ابعاد روند صعودی داشته‌ایم.
ابراهیمی پاک تأکید کرد: در این روند تغییر مثبت چند عامل موثر بوده است؛ از نخستین و مهم‌ترین عوامل تغییر رویکرد و تفکرها بوده که این تغییر رویکرد همه را تحت تأثیر قرار داده و در پی آن تغییر ساختار نیز تغییر رفتار را رقم زده است.
به‌گزارش «سبزینه»، نشست هم‌اندیشی مدیران صندوق بیمه کشاورزی با پنج تن از روسای سازمان جهاد کشاورزی کشور در ستاد این صندوق برگزار شد. پس از تبادل اطلاعات و همفکری درباره مسائل مربوط به این حوزه مسئولان صندوق بیمه کشاورزی به تشریح سامانه جامع بیمه کشاورزی پرداختند. براساس این گزارش، این سامانه دو سال قبل توسط صندوق بیمه کشاورزی و با همکاری تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور طراحی شده. سرعت بالا، شفافیت اطلاعات، رصد لحظه‌ای و همچنین پایش داده‌ها ازجمله ویژگی‌های اصلی این سامانه است.
نکته جالب توجه در این خصوص این است که قبل از راه‌اندازی سامانه، عملیات بیمه‌گری در سه بخش مجزا و در شعب بانک‌ها به‌صورت سنتی صورت می‌گرفته و احتمال خطا در آن وجود داشته و سرعت نیز پایین بوده است؛ اما درحال‌حاضر با راه‌اندازی سامانه جامع بیمه کشاورزی، این مدت تا سه ماه کاهش یافته است.
به‌گفته مسئولان صندوق بیمه کشاورزی، در آذرماه سال 1395 نخستین زیرسامانه از سامانه جامع بیمه کشاورزی عملیاتی شد و درحال‌حاضر تمام مراحل بیمه از صفر تا 100 در این سامانه صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که این سامانه متشکل از ۲۰ زیرسامانه مجزاست و همچنین به تمام سایت‌های مرجع کشور ازجمله سایت‌هواشناسی، سایت مهرگستر بانک کشاورزی، سامانه ثبت احوال و... متصل است و به این ترتیب صحت‌سنجی اطلاعات را نیز انجام می‌دهد. همچنین با توجه به این‌که کار بیمه محاسبه ریسک برای تعیین غرامت است، قبل از راه‌اندازی سامانه کل تعرفه‌های تولیدشده کشور از ۹ هزار عدد بیش‌تر بود، چون این روند زمان‌بر است، اما با راه‌اندازی این سامانه در سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار تعرفه توسط صندوق بیمه تعریف شده که چون دخالت انسان در عملکرد این سامانه بسیار کم است، به‌تبع خطای بسیار کمی در محاسبات آن نیز وجود دارد. ازجمله زیرسامانه‌های این سامانه می‌توان به زیرسامانه هدایت و فروش اشاره کرد که به‌تازگی راه‌اندازی شده است. بیمه‌نامه مورد بعدی زیرسامانه است که در اختیار همه نمایندگی‌های کشور قرار دارد و از طریق این زیرسامانه‌ها بیمه‌نامه‌ها صادر می‌شود.
از سوی دیگر در زیرسامانه پایش، با شروع سال زراعی، دستورالعمل‌هایی وجود دارد که وضعیت رشد، نمو و تولید محصول را درباره آن محصول خاص پایش می‌کند. صندوق بیمه کشاورزی برای اجرای این کار کشور را به هفت‌هزار و 600 منطقه منتخب تقسیم کرده و در این مناطق یک سرناظر و یک یا دو پایشگر تعیین کرده است تا در پنج تا شش مرحله رشد گیاه مراجعه و براساس کدهای بین‌المللی BBCH و زادوکس مشاهدات خود را ثبت‌ کنند؛ درواقع پایش از زمان شروع کشت آغاز می‌شود.
همچنین براساس این گزارش، از نکات قابل‌توجه درباره اقدامات صندوق بیمه کشاورزی می‌توان به همکاری این سازمان با دو شرکت دانش‌بنیان RS و اطلاعات ماهواره‌ای اشاره کرد که در راستای پایش فنولوژی اقدام به عقد قرارداد کرده‌اند تا به این ترتیب قدرت تشخیص و همچنین وضعیت روند تولید را افزایش دهند.
علاوه‌براین با توجه به این‌که خسارت و غرامت رکن دوم عملیات اجرایی بیمه است، بنابراین در این مرحله باید به دو سوال پاسخ شفاف داده شود؛ یکی درباره میزان خسارت و دیگری درباره علت خسارت. مسئولان این سازمان با استفاده از بسته‌های پیوسته فنی و پایش فنولوژی و سایر اطلاعات در بخش تشخیص و بخش اندازه‌گیری خسارت این کار را انجام می‌دهند که بر سرعت کار بسیار افزوده شده است؛ به‌طوری‌که فرآیند مکاتبات و نامه‌نگاری مجوز خسارات از 11 ماه به سه‌ ماه کاهش یافته است.
نکته جالب توجه دیگر درباره سامانه جامع بیمه کشاورزی این است که 99/99 درصد اسناد حسابداری این سامانه به‌صورت اتوماتیک و بدون دخالت انسانی است؛ به همین دلیل احتمال خطای آن بسیار کم است. از موارد قابل‌توجهی که در سال جاری با استفاده از این سامانه صورت گرفته است، می‌توان به خسارت سیل امسال اشاره کرد که از طریق اطلاعات سامانه و براساس سنجش از دور ارزیابی‌ها صورت گرفت و بدون کوچک‌ترین خطایی غرامت‌ها پرداخت شد.

تدابیر هوشمندانه برای حمایت از کشاورزان در دستورکار قرار گیرد
خیز دلالان برای مُفت بردن زرشک
زرشک از نمونه محصولات استراتژیکی به‌شمار می‌رود که درصورت اتخاذ تدابیر هوشمندانه و برنامه‌ریزی‌های مدون و اصولی می‌تواند نقش به‌سزایی را در توسعه صادرات غیرنفتی کشور ایفاء کند.
به گزارش «سبزینه» به‌نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، خراسان‌جنوبی را می‌توان مرکز تولید و کشت زرشک در ایران نام نهاد. محصولی استراتژیک که بنابر گزارش‌های موجود و بررسی‌های انجام شده، ۹۸ درصد از زرشک تولیدی ایران در این استان زیرکشت می‌رود، اما متأسفانه باوجود سعی و تلاش وافر کشاورزان دلالان و واسطه‌ها همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر در این عرصه نیز نفوذ کرده و به اصطلاح به مفت‌بری از زارعان این محصول مبادرت می‌ورزند.
کشاورزان زرشک با مشکلات ریز و درشت بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. این در شرایطی است که با حمایت هرچه بیش‌تر دستگاه‌های ذی‌ربط می‌توان در مرتفع‌سازی معضلات فعالان کشت زرشک در خراسان‌جنوبی به توفیقات بسیاری نائل شد و عدالت را به نحو شایسته‌تری در این حوزه کشاورزی جاری و ساری ساخت.
در شرایطی زرشک کاشته شده در خراسان‌جنوبی آماده برداشت می‌شود که دلالان از مدتی پیش برای به جیب‌زدن منفعت حاصل از رنج و تلاش کشاورزان این محصول خیز برداشته‌اند.
به‌واقع پاییز فصل برداشت زرشک محسوب می‌شود و عدم توان کشاورزان برای ساخت و برپایی تالار برای فروش این محصول باعث شده تا عرصه برای جولان دلالان نیز فراخ‌تر شود و به‌تبع ضرر و زیان زارعان این محصول نیز افزون‌تر شود.
با توجه به همزمانی برداشت زرشک با بارش‌ها و نزولات آسمانی پاییزی بهترین روش برای برداشت زرشک به‌صورت تالاری یا به اصطلاح زرشک‌کاران درگاهی است. بنابراین هزینه‌های سنگین اقتصادی این نوع از برداشت، دست کشاورزان زرشک را بسته نگاه داشته و این موضوع همان نقطه‌ای است که دلالان و واسطه‌ها از آن سود می‌برند.
البته هر ساله تسهیلاتی برای ارائه و اختصاص به کشاورزان زرشک با هدف ساخت تالار و برداشت مطلوب‌تر تعریف و در نظر گرفته می‌شود، اما بوروکراسی سنگین و پیچیده اداری و بانکی و اخذ وثیقه‌های آن‌چنانی مزید بر علت شده تا در مقام عمل، زارعان این عرصه نتوانند آن‌چنان که باید از این تسهیلات بهره برند. مطالعات موجود نشان می‌دهد بخش قابل‌توجهی از کشاورزان زرشک را به‌صورت خرمنی خشک می‌کنند، زیرا توان ساخت تالار را ندارند. به‌واقع به‌دلیل خشک‌سالی‌ها و تغییرات اقلیمی، زارعان هزینه‌های بسیاری را برای نگهداری از درختان صرف می‌‌کنند.

وقتی افزایش قیمت زرشک تب‌وتاب دلالان را بالا می‌برد
فعالیت دلالان و مفت‌بری‌های آن‌ها به معضلی جدی در عرصه کشاورزی کشور تبدیل شده و تقریباً در اکثریت قریب به اتفاق حوزه‌های باغی و زراعی حضور واسطه‌ها احساس می‌شود. فعالیتی که در بازه زمانی کوتاه‌مدت سود هنگفت بسیاری را برای آن‌ها درپی دارد.
آن‌چنان که اظهارات برخی از کشاورزان زرشک در رسانه‌ها نشان می‌دهد، افزایش قیمت زرشک در سال گذشته تب و تاب دلالان را برای حضور در بازار مضاعف کرده‌است.
در این میان، پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از نمونه راهکار‌ها و تدابیری است که می‌تواند تا حدود بسیاری دغدغه‌های کشاورزان را در این حوزه کاهش دهد، اما تمهیدات این‌چنینی آن‌چنان که باید به‌صورت فراگیر و کافی عملیاتی نمی‌شود.

وقتی نحوه کشت، استاندارد بهداشتی زرشک را تنزل می‌دهد
یکی از الزامات کشاورزی نوین و پیشرفته به نحوه برداشت و کشت اصولی و علمی معطوف می‌شود. به‌تبع در صورت عدم رعایت اصول و قواعد مرتبط با آن ضرر و زیان فعالان کشاورزی نیز تشدید خواهد شد و این موضوع درخصوص کاشت و برداشت زرشک نیز مصداق دارد.
خشک کردن خرمنی زرشک از شیوه‌های سنتی و متداولی است که متأسفانه ضریب سلامت و بهداشت آن را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. این در شرایطی است که با توجه به ساخت دستگاه‌های پیشرفته زرشک خشک‌کنی و عرضه آن در بازار می‌طلبد در بهره‌گیری از چنین ادواتی تلاش مضاعف‌تری لحاظ شود. تلاشی که لازمه آن تأمین هزینه لازم برای خرید آن است. با توجه به وضعیت معیشتی و اقتصادی کشاورزان زرشک در استان خراسان‌جنوبی برای بخش قابل‌توجهی از این طیف امکان خرید چنین دستگاه‌هایی وجود ندارد.
یقیناً در صورت پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به زرشک‌کاران شرایط برای تهیه و خرید این تجهیزات آسان‌تر می‌شود. امری که تاکنون آن‌چنان که باید به میزان کافی عملیاتی و اجرایی نشده‌است.

خرید تضمینی، موثرترین راهکار برای مقابله با دلالی
آن‌چنان که سوابق گذشته و فعالیت دلالان در حوزه‌های کشاورزی نشان می‌دهد، خرید تضمینی محصولات زراعی از بهترین و موثرترین راهکار‌ها برای کنترل فعالیت دلالان به‌شمار می‌رود که البته این تدبیر درخصوص برخی از محصولات استراتژیک به خوبی انجام می‌شود.
چندی پیش، مهدی عصمتی‌پور، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی، در این خصوص بیان کرد: پیرو مصوبه کمیسیون قیمت‌گذاری در اتاق بازرگانی استان خراسان‌جنوبی قیمت خرید برای هر کیلو زرشک ۱۰ هزار تومان اعلام شده و هیچ دستگاه، اداره و فردی حق خرید کم‌تر از میزان تعیین شده را ندارد.
او می‌افزاید: بنابر مصوبه مذکور درصورت خریداری زرشک پایین‌تر از نرخ مقرر، سازمان تعاونی روستایی، زرشک را با قیمت تعیین شده (هر کیلو ۱۰ هزار تومان) از کشاورز خریداری خواهد کرد.
بی‌تردید در صورت اجرای صحیح مصوبه اشاره شده، از بار و شدت ضرر و زیان کشاورزان این عرصه کاسته خواهد شد و قدرت مانور دلالان زرشک نیز محدودتر خواهد شد.
به‌زعم عصمتی‌پور نمی‌توان جلوی ورود دلالان را به بازار خرید و فروش گرفت، اما با تدابیر این‌چنینی راه بر دلالان برای کاهش قیمت نامتعارف مسدود خواهد شد. درصورتی‌که فرد یا گروهی مایل به خرید زرشک با قیمت بالاتر از کشاورزان باشند نیز زارعان برای فروش مختار خواهند بود.

لزوم در نظر گرفتن تدابیر لازم برای حمایت از مصرف‌کننده
بی‌تردید حمایت از مصرف‌کننده به موازات پشتیبانی از تولیدکننده یک اصل ضروری در بازار و نظام عرضه و تقاضاست، زیرا درصورت بالا رفتن قیمت‌ها در هر کالا و محصولی میل خریدار و مشتری نیز با اُفت همراه می‌شود و این موضوع به‌مرور باعث متضرر شدن تولید‌کننده خواهد شد.
به‌واقع می‌باید حد تعادل در نظام عرضه و تقاضا در نظر گرفته شود؛ در غیر این‌صورت با برهم خوردن توازن کنترل بازار نیز سخت و دشوار خواهد شد. می‌باید منافع تولید‌کننده و مصرف‌کننده توأمان با یکدیگر لحاظ شود. قطعاً در چنین شرایطی نظم، انتظام و ثبات بازار حفظ می‌شود و هر دو گروه از شرایط حاکم بر بازار منتفع خواهند شد.

ديدار نيوز
مدیرکل قرنطینه حفظ نباتات کشور:
تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه وظیفه قرنطینه جلوگیری از ورود آفات و بیماری‌ها و استقرار و انتشارشان در کشور است، گفت: علاوه بر این تسهیل تجارت از وظایف مهم قرنطینه است.
به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی فارس، مریم جلیلی مقدم در نشست "بررسی وضعیت قرنطینه و مشکلات صادرات انجیر استهبان" افزود: توسط مجمع عمومی سازمان ملل، سال ۲۰۲۰ میلادی به عنوان "سال قرنطینه و بهداشت گیاهی" نامگذاری شده است و کشور‌ها باید سطح آگاهی مردم را نسبت به فعالیت قرنطینه گیاهی بالا ببرند.
جلیلی‌مقدم در مورد ارتقاء کیفییت انجیر استهبان نیز گفت: فراهم کردن زمینه صادرات از مبدأ تولید یعنی شهرستان استهبان، یکی از خواسته‌های تولید کنندگان این محصول است و قرنطینه هیچ مشکلی برای تحقق این درخواست ندارد مشروط بر اینکه گمرک استان یا شهرستان زیر ساخت‌ها و امکانات اظهار گواهی و اظهار محموله را داشته باشد و مستقر کند.
وی با بیان اینکه امکان ایجاد گمرک تخصصی برای محصول انجیر در استهبان وجود دارد، یادآور شد: با توجه به نوع محصول، آفات و بیماری‌ها، بسیاری از کشور‌ها گمرک‌های تخصصی را ایجاد و آزمایشگاه تخصصی و کارشناسان متخصص را مستقر کرده‌اند.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: با توجه به اینکه کارشناس قرنطینه استهبان نسبت به سایر کارشناسان استان، علم و آگاهی بیشتری در ارتباط با انجیر دارند، از این رو صدور گواهی بهداشت از استهبان مورد تایید این دفتر است.
سختگیری در صدور گواهی قرنطینه خواسته صادرکنندگان انجیر است
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز گفت: برای حفظ هویت انجیر ایران و استهبان تولید کنندگان و صادرکنندگان این محصول خواستار سختگیری در صدور گواهی قرنطینه هستند.
محمدمهدی قاسمی افزود: رسالت قرنطینه کشاورزی، نظارت دقیق بر کالا‌های صادراتی است چرا که عرضه کالای نامرغوب به خارج از کشور، اعتبار کشور را به خطر می‌اندازد.
او ادامه داد: به زودی انجیرستان دیم استهبان ثبت جهانی خواهد شد در نتیجه یک ظرفیت جهانی برای حفظ و حراست "انجیر استهبان" ایجاد می‌شود که امیدواریم به باغداران و صادرکنندگان این محصول نیز کمک شود.
قاسمی با اشاره به ضرورت آموزش رفتار فنی به کشاورزان، تصریح کرد: از ظرفیت مرکز تحقیقات انجیر به منظور تولید محصول انجیر گواهی شده و با کیفیت استفاده شود.

وی با بیان اینکه استفاده از بَر انجیر بیشتر و آبیاری اضافه‌تر باعث کاهش کیفیت انجیر می‌شود، یادآور شد: علاوه بر این آبیاری بیش از حد صدماتی به منابع زیرزمینی وارد می‌کند و به منظور حفظ کیفیت انجیر استهبان مدیریت آبیاری و سم پاشی بی رویه انجیر باید توسط مردم انجام شود.
استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان استهبان نیز با اشاره به اینکه افرادی با کارت‌های بازرگانی یکبار مصرف اقدام به صادرات انجیر می‌کنند، گفت: درخواست صادرکنندگان این است که استهبان پایانه صادراتی محصول انجیر در ایران باشد.
مهدی اعیان منش با بیان اینکه تقریبا ۹۹ درصد صادرکنندگان در این شهرستان هستند، افزود: به منظور "حفظ هویت انجیر استهبان" این افراد خواستار سخت گیری در زمینه صدور گواهی قرنطینه و مساعدت گمرک در زمینه صادرات انجیر از شهرستان استهبان هستند.
به گفته وی استهبان با سطح زیر کشت ۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار انجیردیم و تولید سالانه حدود ۱۵ هزار تن، رتبه اول سطح و تولید در ایران دارد.
اعیان منش اظهار کرد: بیش از نیمی از انجیر استهبان استاندارد است و اقدامات اولیه برای دریافت گواهی آی سی ام، برای دو باغ انجیر به مساحت‌های ۱۶ و ۷ هکتار انجام شده و سایر مزارع نیز در دستور کار قرار دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی زنجان؛
کشاورزان بذر گندم را از تولیدکننده‌های رسمی دریاف کنند
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: کشاورزان در استان، بذر گندم را از شرکت‌های تولیدکننده رسمی بذر گندم دریافت کنند.
جواد تاراسی اظهار کرد: در حال حاضر کشت گندم پاییزه در استان آغاز شده است و بر اساس آنچه که اعلام شده، پیش‌بینی می‌شود که فقط در شهرستان زنجان، در سال زراعی ۹۹ - ۹۸ حدود ۵۶ هزار هکتار از اراضی به کشت گندم اختصاص یابد.
این مسئول ادامه داد: در استان زنجان ۱۱ شرکت تولیدکننده رسمی بذر گندم را داریم که اقدام به تولید بذر می‌کنند؛ همچنین امسال ۱۶ هزار تن تولید بذر اصلاح شده گندم در استان زنجان را داشتیم.
وی افزود: کشت بذور اصلاح شده باعث کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری شده و ارزش اقتصادی بسیار بالایی نیز دارد و بهتر است، کشاورزان از بذور اصلاح شده استفاده کنند.
تاراسی با بیان اینکه بذر از نهاده‌های مهم تولید بخش کشاورزی محسوب می‌شود، تصریح کرد: استان زنجان در بحث تولید بذر گندم در سطح کشور رتبه سوم کشوری را دارد که در این بین جهادکشاورزی از تولیدکنندگان بذر اصلاح شده گندم حمایت خوبی دارد.

وی یادآور شد: امسال ۱۴۵ میلیارد ریال یارانه به این شرکت‌ها پرداخت شده است، ولی به علت کمبود منابع، حمایت بلاعوض ۱۳ میلیارد ریال بوده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، خاطرنشان کرد: شرکت‌های تولیدکننده بذر گندم ۵۰ درصد نیاز استان زنجان را تامین می‌کنند و بهتر است کشاورزان در استان زنجان بذر گندم را از شرکت‌های تولیدکننده رسمی بذر گندم دریافت کنند.

فرتاک نیوز
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه :
ممنوعیت های صادراتی به بازارهای بین المللی این محصولات لطمه وارد می کند
به گزارش فرتاک نیوز، عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است ممنوعیت‌های صادراتی ناگهانی و گاه و بی‌گاهی که برای محصولات کشاورزی در کشور اعمال می‌شود به شدت به بازارهای بین‌المللی این محصولات لطمه وارد می‌کند.
حیدر کدیور در آستانه روز ملی صادرات با اشاره به اهمیت صادرات محصولات کشاورزی، اظهار کرد: در کشور ایران سالانه چندین میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می‌شود که کیفیت برخی از انواع این محصولات نسبت به کشورهای دیگر قابل توجه است.
وی ادامه داد: صادرات این محصولات علاوه بر ارزش افزوده و ارزآوری فراوانی که به همراه دارد می‌تواند به افزایش تولید و سود بیشتر کشاورزان کمک کند
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه انواع حبوبات خصوصا نخود، محصولات فرآوری شده لبنی، دام زنده، میوه و سیزیجات تازه مانند هندوانه، گوجه‌فرنگی‌، سیب زمینی، پیاز و ... را از جمله مهمترین محصولاتی کشاورزی دانست که ظرفیت صادراتی خوبی دارد.
کدیور با بیان اینکه صادرات این نوع محصولات با چالش‌های متعددی مواجه است، ممنوعیت‌های صادراتی ناگهانی که عمدتا نیز با هدف تنظیم بازار داخلی اعمال می‌شود را از مهمترین این مشکلات اعلام کرد.
وی گفت: گاهی این ممنوعیت‌ها آنقدر ناگهانی است که چندین تن محصولات کشاورزی که برخی از انها زود فاسد می‌شود، سر مرزها می‌ماند و از دست می‌رود که این امر ضرر فراوانی برای تجار به همراه دارد.
به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، این ممنوعیت‌ها باعث از دست رفتن قراردادهای تجار ایرانی با دیگر کشورها و به نوعی بدعهدی می‌شود که آسیب جدی به بازار محصولات ایرانی می‌زند که در بسیاری از مواقع تجار زحمات چندین ساله برای به دست اوردن این بازارها کشیده‌اند.
کدیور تاکید کرد‌: طبیعی است که طرف ما در کشور دیگر منتظر ازاد شدن صادرات محصول ایران نمی‌ماند و نیاز خود را از طریق کشورهای دیگری تامین می‌کند.
وی عنوان کرد: در بسیاری از مواقع بعد از این ممنوعیت‌ها قیمت محصولات کشاورزی در داخل کشور به شدت افت می‌کند و گاهی محصولات انچنان روی دست کشاورز می‌ماند که مجبور است انها را دور بریزید.
کدیور اظهار کرد: مشابه این مشکلات را برای محصولاتی مانند گوجه فرنگی، پیاز، سیب‌زمینی و ... شاهد بودیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه معتقد است اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای کشت محصولات کشاورزی در کشور بر اساس نیاز داخلی و صادراتی وجود داشته باشد دیگر شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود.
وی چالش دیگر صادرات محصولات کشاورزی را خام‌فروشی این محصولات اعلام کرد و ادامه داد: متاسفانه در حالی که فرآوری محصولات کشاورزی ارزش افزوده این محصولات را چندین برابر می‌کند اما انطور که باید در این زمینه کار نکردیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد:فرآوری این محصولات هم اشتغالزایی قابل توجهی به همراه دارد و هم قیمت فروش محصول را بالا می‌برد.
کدیور گفت‌: به علاوه باید توجه ویژه‌ای نیز به بسته‌بندی محصولات کشاورزی صادراتی داشته باشیم که تا کنون انطور که باید در این زمینه کار نشده است.
وی معتقد است اگر به همه این موارد رسیدگی شود محصولات کشاورزی می‌تواند بخش قابل توجهی از صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص دهد.

خبرگزاری صداو سيما کرمان
کشاورزان جنوب کرمان از کشت بی رویه پیاز خودداری کنند
سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان برای جلوگیری از کشت بی رویه پیازدر طرح استمرار به کشاورزان هشدار داد .
به گزارش خبر گزاری صدا و سیمای مرکز کرمان ، مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی جنوب استان هشدار داد: هرگونه بی برنامه گی و افزایش سطح زیرکشت پیاز طرح استمرار بیش از برنامه تعیین شده ،موجب افزایش تولید و عرضه همزمان محصول از نیمه دوم بهمن میشود
. رستگاری افزود: کشت پیاز در ۳ هزار هکتار و تولید ۱۵۳ هزار تن ابلاغ و هدفگذاری شده و کشت بیش از آن موجب افت قیمت و زیان خود کشاورزان خواهد شد.

خبرگزاری صداو سيما اصفهان
رییس جهاد کشاورزی شهرستان سمیرم
آغاز برداشت سیب زمینی به روشGAP در سمیرم
برداشت سیب زمینی سالم از دو هزار و 700 هکتار اراضی کشاورزی سمیرم آغاز شده است .
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان ؛ رییس جهاد کشاورزی شهرستان سمیرم گفت : پیش بینی می شود از این اراضی بیش از 100 هزار تن سیب زمینی سالم به روش GAP بدون استفاده از سم های شیمیایی و نهاده های کشاورزی برداشت و در بازار عرضه شود .
احمد تیموری جلی ، سانته ، بامبو و آگریا از رقم های مختلف سیب زمینی تولید شده در سمیرم بیان کرد و افزود: این محصول به منظور جلوگیری از هدر رفت آب ، به روش نوین آبیاری و تولید شده است .
وی همچنین به تولید پیاز و سیب درختی به روش GPAدر دوازده هکتار از اراضی کشاورزی سمیرم اشاره کرد و ادامه داد : سطح زیر کشت تولید سیب زمینی به این روش چهار برابر سال گذشته در این شهرستان بوده است .
مشاور سلامت و امنیت غذای سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص تولید محصولات غذایی سالم به روش GAP گفت : تمامی مراحل کاشت ، داشت و برداشت این محصولات کشاورزی سالم ، تحت نظر کارشناسان تولید خواهد شد .
مسعود پزشکیان افزود: کاشت محصول سالم بدون در نظر گرفتن عملکرد محصول در مزارع با آنالیز خاک و در این روش ملاک تولید سالامت غذایی مصرف کنندگان است .
شهرستان سمیرم با 17 هزار هکتار اراضی کشاورزی و 22 هزار هکتار باغ، قطب کشاورزی استان اصفهان است .


خبرگزاری صداو سيما هرمزگان
آغاز برداشت مرغوبترین خرمای جهان در هرمزگان
برداشت خرمای پِیارُم از دو هزار و ۳۰۰ هکتار نخلستان‌های شهرستان حاجی آباد آغاز شد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خلیج فارس؛ مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان پیش بینی کرد تا پایان فصل برداشت بیش از ده هزار تن خرمای پیارم برداشت شود که پنج درصد بیشتر از پارسال است.
مسعود گرگیج افزود: تغذیه و اصلاح باغ‌ها و کنترل آفات و بیماری‌ها از جمله علت‌های افزایش تولید محصول امسال است.
وی گفت: ۶۰ درصد محصول برداشت شده به کشور‌های اروپایی، آمریکا، آسیای میانه، استرالیا و کانادا فرستاده می‌شود.
خرمای پیارم به علت خشک و قابل نگهداری در مدت طولانی طرفداران زیادی دارد.
شهرستان حاجی آباد به علت داشتن آب و هوای گرم و خشک مهمترین منطقه کشت پیارم در کشور است.
مناطق تزرج، شهدادی و بخش مرکزی از مهمترین مناطق کشت خرمای پیارم در شهرستان حاجی آباد است.
خرمای پیارم سرشار از مواد قندی، پروتئین، کلسیم، آهن و مواد معدنی است.
در هرمزگان ۵۵ نوع خرما تولید می‌شود که ۲۰ رقم آن تجاری است.
برداشت خرمای پیارم تا اواخر آذر ادامه دارد.
شهرستان حاجی آباد در ۱۷۰ کیلومتری بندرعباس واقع است.

خبرگزاری صداو سيما گيلان
راه اندازی پایانه صادرات محصولات کشاورزی شمال کشور به زودی در گيلان
پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شمال کشور به زودی در گیلان راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان گفت : با توجه به موقعیت خوب گیلان برای صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حاشیه دریای خزر ، در سفر اخیر وزیر صمت به گیلان قرار شد به زودی پایانه صادراتی محصولات کشاورزی شمال کشور در استان راه‌اندازی شود.
فرهاد دلق پوش افزود : گیلان می‌تواند نقش به ‌سزائی در صادرات محصولات کشاورزی به بازار 400 میلیون نفری کشورهای حاشیه دریای خزر که عضو معاهده اقتصادی - تجاری ست داشته باشد.
وی اتصال از راه بنادر و کشتیرانی ، زمینی و در آینده امکان حمل و نقل ریلی کالا و بار به کشورهای همسایه آسیایی را از دیگر ظرفیت‌های موجود در گیلان خواند و تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از محصولات تولیدی کشاورزی گیلان به سایر استان‌های مرزی کشور حمل و از آن‌ جا با قیمتی مناسب به کشورهای همسایه فروخته می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات در حوزه محصولات کشاورزی لازم و ضروری است گفت : وجود صنایع تبدیلی ، فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی با توجه به پتانسیل‌های گیلان در بخش صنایع غذایی و کشاورزی، می‌تواند توان رقابتی محصولات تولیدی این استان را افزایش دهد.
فرهاد دلق پوش با اشاره به لزوم برند سازی محصولات تولیدی این استان افزود : تبلیغات به عنوان ابزاری برای معرفی و جا افتادن محصول در بازار محسوب می‌شود اما این مقوله به تنهایی برای برندسازی کافی نیست و به عوامل بیشتری نیاز است.
وی با بیان اینکه کیفیت ، کمیت و قیمت یک محصول از شاخصه های ارزشمند بین مشتریان و بازار است اضافه کرد: برندهای فرهنگی و اقتصادی باید در کنار هم قرار گیرند تا محصولی در بازار با یک نام تجاری مطمئن نهادینه شود و مشتریان همواره برای خرید آن کالای خاص مشتاق باشند.
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان بحث رقابت‌پذیری را از دیگر شاخص‌های مهم و واجب برای برندسازی یک محصول خاص دانست و افزود : اگر محصولی که کیفیت خوبی نیز دارد بتواند با محصول مشابه خود رقابت کند قادر خواهد بود جایگاهش را بین مشتریان حفظ کرده و بسترهای لازم برای تثبیت موقعیت خود را نیز فرآهم آورد.

خبرگزاری صداو سيما سمنان
پایان خرید تضمینی گندم در سمنان
بیش از ۸۴ هزار تن گندم از کشاورزان استان سمنان به صورت تضمینی خریداری شد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان سمنان گفت: همه مطالبات گندم‌کاران این استان پرداخت شد و برای تشویق کشاورزان به کاشت گندم برای سال زراعی پیش رو، نرخ جدید خرید تضمینی گندم برای سال ۹۹ به کشاورزان اعلام شد.
محمدباقر منوچهری افزود: قیمت خرید تضمینی گندم برای سال آینده بر اساس سیاست‌های دولت ۲۲ هزار ریال تعیین شده و همین افزایش قیمت گندم موجب افزایش وسعت اراضی کشت گندم در سال زراعی آینده می‌شود.
منوچهری یادآور شد: استان سمنان در زمینه ذخیره گندم مشکلی ندارد و ظرفیت ذخیره گندم استان ۲۸۰ هزار تن در بخش دولتی و خصوصی است و با تکمیل سیلوی در دست ساخت در گرمسار، ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت ذخیره گندم استان اضافه می‌شود.
برداشت گندم اواسط تابستان آغاز شد و تا اوایل مهر به طول انجامید و بعد از برداشت، اواسط فصل پاییز زمان شروع کاشت گندم و آغاز فصل زراعی جدید است. چاپ